Modehuis Watersport vraagt tevens commerciële jachthavens UITKERING INEENS OF HOGER LOON? IGNIS Hengelsport landelijk voor radio Omstreden antiek te Valkenburg in uitverkoopveiling Handel in illegale rijbewijzen on - Hulst ing 8 uur emanó Discussie over uitbetaling Israëlische aanval op Jordanië: vier doden Sneeuwval in centraal Europa DUITSE VERVALSERS OP HET SPOOR BINNENHOF Biesheuvel „VOGEL-MOND" f'-fS IMjiril I 22 v. d. BERGHE en MERA ACTIE Stiicli fleet to DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 MEI 1965 rr Veelzijdig Vakantiehuisje Geld bij Italiaan krijgt 30 maanden voor mishandeling /oliweg 63 - Hulst lefoon 2461 ad leverbaar Verwarrend Verbetering Dr. R. J. H. Kruisinga directeur-generaal Y olksgezondheid VN. strijdt 15 jaar: Honger geen stap teruggedrongen de ideale koelkast met het 2 sterren koelsysteem Nu kunt U zelfs diepvriesprodukten wekenlang bewaren! Competitie uitzending Vijftien jaar voor moordpartij Sachsenhausen N otities DND y&l HET ROND Italiaanse douane 24 uur in s taking ve voordelen: h schoudeikaridjes, op de j-uiste blijven zacht, glad en altijd op uggedeelten, geheel van porens t en luchtig, rekken in alle ugdécolleté. 'ische V-panden tussen de cups paratie en volledige bewegings- e tailleband geeft een slanke lijn rt, volmaakte pasvorm, vol ing en duurzame elasticiteit, en C cup f. 29.50 SPECIAALZAAK HULST Tel. 2248 IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllll! 0 Hulst Tel. 01140-3084 iiiuniiiniiiiiiniiiHiniiiiuitiuiiniinjj lllllllillllllllllllllllMIllllllllllllllllllll'J Damesstoffen in: CEL 'TTON SATIN EVIRA RLENKA enz. enz gerie Moni D - Foundations iagt u beslist in srkaaistraat 18 HULST Van een onzer verslaggevers) GOES De Werkgroep Water sportvereniging Delta-wateren, meent, dat de exploitatie van jachthavens in handen van water sportverenigingen dient te liggen. Volgens de werkgroep zouden er zelfs maatregelen genomen moe ten worden om te voorkomen, dat vrijkomende werkhavens van rijks waterstaat in het Deltagebied in commerciële handen terecht ko men. De heer M. Ruytensohildt, hoofd van het bureau watertoerisme van de ANWB, is van oordeel dat de belangen van de watersportliefhebers over het algemeen bij particulieren minder goed gewaar borgd zijn dan bij watersportverenigin gen. Het is z.i. eigenlijk griezelig het be heer van jachthavens aan particulieren te geven zonder daaraan bepaalde voor waaiden te stellen.. Achtergrond van deze huiver: de, par ticuliere ondernemer is op de eerste plaats uit op winst, terwijl watersport verenigingen het belang van hun leden voorop stellen. Hoe reageert de ondernemer hierop? Mr. C. Becht, directeur van Frumona (frisdranken) en eigenaar van de jacht haven Delta Marina te Kortgene, zegt: „Het is een eenzijdige redenering wan neer men zegt. dat het onjuist is om van bepaalde jachthavens commerciële pro jecten te maken. Men miskent daarbij de belangrijke rol, die het ondernemerschap in de ontwikkeling van de watersport kan spelen. Er moet een behoorlijk even wicht mogelijk zijn tussen verenigings havens en havens van volkomen open particuliere ondernemingen". fen voor een 1200 meter lange waterski baan. Mr. Becht hoopt dit plan in over leg met de autoriteiten en waterski-des' kundigen snel te kunnen realiseren. Mr. Becht heeft in Amerika geconsta teerd. dat zich daar een geheel nieuwe ontwikkeling in de watersport voordoet. Naast verenigings- en oveüheidshavens ontstaan daar geweldig veel commerciële ondernemingen, die jachthavens exploi teren. Het betreft hier veelzijdige onder nemingen, die, behalve aan de watersport zelf, veel aandacht besteden aan een ge zellige entourage rondom de havens, aan logies- en verblijfsaccommodatie, aan ver koop, reparatie en verhuur van schepen enz. enz. De jachthavens zijn het middel punt geworden van een pakket van mo derne recreatieve voorzieningen. Daarbij wordt tegemoetgekomen aan de water sporter, die niet tevreden is met een lig plaats alléén omdat het sportieve element in de watersport bij hem niet op de eerste plaats komt. De watersport ontwikkelt zich in Amerika duidelijk in de richting van een recreatieve bezigheid. De „echte" watersportliefhebers, die alleen maar ge lukkig zijn wanneer ze onder de zeilen zitten, zijn in Amerika al lang in de min derheid geraakt. Mr. Becht is van mening dat ook in Nederland duidelijk een nieuwe groep watersportliefhebers aan het groeien is, die méér voorzieningen verlangt dan een steiger om aan te leggen. De financiële mogelijkheden van de wa tersportverenigingen schieten volgens mr. Becht tekort om aan de wensen van de watersporter-moderne-stijl tegemoet te kunnen komen. Een club kan het zich niet veroorloven op korte termijn grote investeringen te doen. De ondernemer daarentegen is, aldus mr. Becht, gewend te investeren, een ontwikkeling op lan gere termijn te bekijken en bepaalde ri sico's te nemen. Hoe is de llmonadefabrikant mr. Becht, die o.m. ook president-commissaris is van het moto-resto te Bunnik, er toe ge komen een jachthaven in Kortgene te exploiteren? Het begon in 1961, toen hij logeerde bij vrienden in Waarde. Hij ging van daaruit eens neuzen op Noord-Beveland om een stukje grond en een vakantiehuisje te kopen. In juli 1961 kocht hij het veerhuis te Kortgene. Toen hij daarna contact op nam met het gemeentebestuur kreeg hij kennis van de plannen met betrekking tot de recreatie in de omgeving van het veerhuis. Hij vroeg en verkreeg optie op enkele stukken grond rondom het veer huis. Tijdens een hierna volgende reis door Amerika maakte mr. Becht een studie van de ontwikkeling van de wa tersport in dat land. De watersport heeft de laatste jaren in Amerika een enorme vlucht genomen. Er zijn in Amerika on- „De investeringen en exploitatiekosten van de jachthaven in Kortgene zijn zo I hoog, dat er een handvol jaren geld bij moet eer er wat uitkomt; en dat dan nog met alle risico's van dien. Een vereniging I zou dit nooit kunnen opbrengen". Zoals bericht is mr. Becht bezig met de ont- I wikkeling van een jachthavenplan in I Kortgene, dat door zijn veelzijdigheid Amerikaans van opzet is. Mr. Becht geeft I toe, dat zijn liggelden nogal wat hoger I zijn dan in sommige verenigingshavens in de buurt. „Maar ze liggen niet hoger dan in het algemeen in een behoorlijk ge outilleerde haven in het westen van het land gebruikelijk is". En kijk eens wat je ervoor krijgt, aldus mr. Becht: water, licht en transformatoren op alle steigers, parkeerterreinen, de modernste sanitaire voorzieningen, enzovoort. Mn Becht Wil ook graag zijn mening geven over een ander omstreden en ac- tueel punt met betrekking tot de water- i sport: de „last" van speedboten en wa terskiërs. „Zolang hij de ander in diens genoegen niet stoort moet men iedereen I de keus van zijn genoegen laten. Regle mentering van de watersport is heel nut- tig maar de mogelijkheden om snelle wa- tersporten mogen nooit worden uitgeslo- I ten", aldus de heer Becht. In dit verband is het interessant dat f mr. Becht het plan heeft om ten oosten |.van de jachthaven voorzieningen te tref- Mr. C. Becht: rol van onderne mer bij de ontwikkeling van de watersport wordt miskend. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank heeft gistermorgen de 25-jarige Italiaan se elektromonteur A. P. wegens zware mishandeling van de 70-jarige Amster damse antiquair L. J. Bisterbosch ver oordeeld tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De officier van justitie had wegens poging tot doodslag vier jaar met aftrek geëist. Verdachte had op 29 januari van dit jaar de antiquair in diens zaak aan de N.Z.-VoorburgwaHioek St.-Luciensteeg met een hamer enkele zware slagen op het hoofd toegebracht, waardoor deze zeer ernstige verwondingen had opgelopen. De hamer was gewikkeld in een Engels moppenblaadje. De Italiaan was, nadat de schoonzoon van het slachtoffer de winkel was binnengekomen, gevlucht in een doodlopend steegje. Daar poogde hij zich van het leven te beroven door zich met een dolkmes in de borst te steken. Een politieman, die zich toevallig iil de nabijheid bevond, droeg er zorg voor dat de levensgevaarlijk gewonde Italiaan naar het Binnengasthuis werd vervoerd. Een week voor het gebeurde had de Italiaan twee pandbrieven aan de anti quair verkocht elk voor 10 gulden. Een paar dagen later was de Italiaan opnieuw naar de winkel gegaan en had gevraagd voor welk bedrag hij de brieven weer te rug kon kopen. Volgens verdachte had de winkelier toen een bedrag van 20 gulden per stuk genoemd. Op die bewuste vrij dag was de Italiaan volgens diens eigen lezing opnieuw naar de zaak gegaan om er nog eens over te spreken. Hij zou toen door het geschreeuw van de antiquair buiten zijn zinnen zijn geraakt. Het slachtoffer had verklaard dat hij de Italiaan niet had zien binnenkomen en plotseling slagen op zijn hoofd had gevoeld. geveer 8 miljoen zeilschepen en jachten in de vaart. Aannemend dat deze ontwik keling, met het gebruikelijke fase-verschil ook in Europa zal doorzetten, dacht mr. Beöht: hier ligt een kans. In het voorjaar van 1962 viel de beslissing. Delta-Marina in Kortgene kon worden opgebouwd. Toen mr. Becht zijn beslissing nam heeft hij ook gedacht aan zijn twee zoons. „Dit is een aardig bedrijf om een toekomst in op te bouwen", aldus mr. Becht. De elementaire voorzieningen van het Delta-Marina-project te Kortgene zijn klaar. Rechts: de jachthaven. Links: het tot café restaurant verbouwde veerhuis met moderne sanitaire voorzieningen voor de watersportliefhebbers. Op stapel staan o.a. 'n motel, 'n ho tel en zomer- en winterberging voor zeilschepen en jachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Terwijl de Stichting van de Arbeid nog moet uitmaken of er aan leiding is tot het toekennen van een extra inkomensverbetering aan de werknemers op grond van een gunstige ontwikkeling van de nationale economie, wordt in de achterhoede al gesproken over de wqze waarop deze zal worden uitbetaald. In de verlangens in dit opzicht zit bij geen der partijen nog een duidelijke lijn, ook al zijn er werkgevers die de voorkeur schij nen te geven aan een loonsverhoging bo ven een uitkering ineens. Er zijn echter ook nog wel andere verlangens. Toen eind 1964 werd afgesproken dat men medio 1965 nog eens zou bezien of de per 1 januari jl. toegestane loonsverho ging wel in overeenstemming is met de ontwikkeling van de economie, die toen verschillend werd beoordeeld, viel het begrip „uitkering ineens" voornamelijk om praktische redenen. Tussentijdse loonsverhoging zou immers het openbre ken van c.a.o.'s nodig kunnen maken, met alle rompslomp van dien. Ook zou een loonsverhoging veel extra werk aan loon- administrateurs e.d. bezorgen. Een uitke ring ineens, gekoppeld aan de vakantie toeslag t>.v., zou een veel praktischer op lossing zijn. Het blijkt thans dat zo'n uitkering in eens sommige werkgevers wat zwaar op de maag zou komen te liggen. Deze werk gevers gaan er kennelijk van uit dat er opnieuw iets zal gebeuren met de lonen. Er wordt in deze tijd via de vakantietoe slag en bij sommigen ook door afrekeping van c.a.o.-verbeteringen met terugwer kende kracht, toch al een aanslag op de liquide middelen gedaan, terwijl vakan tiesluiting van de bedrijven ook alleen maar geld kost en niets inbrengt. Wie dus krap in de middelen zit, wil liever de lonen verhogen dan een uitkering ge ven. Maar omdat de loonsverhoging dan terugwerkende kracht tot 1 januari jl. zou moeten hebben, zou er over het ver streken deel van het jaar toch nog een soort uitkering ineens moeten geschieden. Daarom is er weer een andere groep die wel te vinden is voor een uitkering in eens, maar dan pas in een later stadium, bijvoorbeeld rond Kerstmis. Het is hierbij opvallend dat deze werk gevers er al zonder meer van uit gaan, dat er tussentijds iets uit de bus zal ko men. De centrale werkgeversorganisaties uiten zich nog niet zo stellig. Zij houden hun kruit droog voor de besprekingen in de Stichting van de Arbeid op 9 juni. Een begrijpelijk standpunt, omdat ook de vakcentrales nog geen duidelijk omlijnd verlanglijstje hebben. De werknemersorganisaties hebben al wel laten blijken dat zij mikken op 2 pro cent, maar hebben intussen ook al ge sproken over zaken als een minimum uitkering. En naarmate de fundamentele wensen hoger worden, zal het algemene percentage moeten dalen. In verschillen de kringen kan men dan ook de hoop ho ren uitspraken dat er niet teveel detail uitwerkingen op tafel zullen komen, op dat men in één vergadermiddag de zaak kan oplossen. Langdurig gekrakeel wordt niet wen selijk geacht. Aangezien men dit ook aan werkgeverskant kan vernemen, is het duidelijk dat de werkgeversorganisaties de vakbonden niet met lege handen zul len wegzenden. Op grond van dit alles is te verwach ten dat er na het gesprek in de Stich ting van de Arbeid een algemene machtiging tot een loonsverbetering zal worden uitgegeven, uiteraard met het noemen van een percentage, en dat aan de bedrijven of bedrijfstakken wordt overgelaten hoe en wanneer de uitbeta ling zal geschieden. In een aantal be drijfstakken hebben werkgevers- en werknemersbonden al onderling overleg hierover afgesproken; op enkele plaatsen zouden er reeds principeregelingen tot stand zijn gekomen. DEN HAAG (A.N.P.) Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. R. J. H. Kruisinga tot directeur-generaal van de volksgezondheid. Dr. Kruisinga zal hiermede de heer P. L. Stal, arts, aan wie wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eervol ontslag is verleend, opvolgen. De nieuwe directeur-generaal van de volksgezondheid is te Grijpskerk in Gro ningen geboren en 42 jaar oud. TEL AVIV (Reuter) Israëlische strijdkrachten hebben een aantal ver geldingsacties uitgevoerd voor recente aanvallen op Israëlische burgers. Zij drongen daarvoor ver door in het Jor daanse gebied, waar zij in Sjoeneh een terroristische basis" verwoestten, in Kal- kilya een zenzinestation opbliezen en in Jentn twee huizen vernielden. Aan Jor daanse zijde vielen vier doden en elf ge wonden, aan Israëlische kant enkele ge wonden. De oJrdaanse regering heeft het ver enigd Arabisch commando en de Arabi sche premiersconferentie in Kairo op de hoogte gesteld. Tevens is besloten de Vei ligheidsraad in te lichten en om een spoedzitting van de V..N-bestandsraad te vragen. Volgens Israël zijn de aanvallen be doeld als antwoord op recente sabotage daden, waarvan de sporen naar Jorda nië leiden. Dit land heeft steeds elke verantwoordelijkheid voor Arabische aanvallen op Israëlische vestigingen van de hand gewezen. Koning Hoessein van oJrdanie heeft intussen aangekondigd onmiddellijk tot vergeldingsmaatregelen te zullen over gaan als Israël de „wapenstilstandsover eenkomst blijft schenden". (Advertentie) ROME (U.P.I.) Zware stormen en re genval teisteren het noorden en midden van Italië en op Sicilië is op de hellingen van de vulkaan de Etna gisteren sneeuw gevallen. Het slechte weer begon donderdag en veroorzaakte onder meer de zondvloed boven het stadion in' Milaan, waar Inter en Benfica de strijd moesten aanbinden in de finale om de Europese voetbalbe ker. In Turijn werden straten en kelders onder water gezet. In de streek Piedmont werd vrijdag grote schade aangericht in wijngaarden en deden zich landverschuivingen voor die een aantal wegen blokkeerden. Ook zwaar getroffen werd de stad Ter- ni, ongeveer 80 kilometer ten noorden van Rome. Hier vielen hagelstenen zo groot als hazelnoten en werd zware scha de aangericht aan de veldgewassen in de omgeving. De hagelbui, die twee uur duurde, werd gevolgd door zware regen val en storm. Door rondvliegende dak pannen werden tenminste 100 auto's be schadigd. Ook in de Alpen in Zuid-Tirol viel sneeuw en de Sella- en Gardenapassen moesten voor het verkeer worden geslo ten. In de valleien in dit gebied zijn de rivieren gezwollen door zware regenval. NEW YORK (Reuter) In de strijd tegen honger, armoede, ziekte en analfa- bethiisme is in de afgelopen vijftien jaar vrijwel geen vooruitgang geboekt, of schoon sinds 1950 in deze strijd vierhon- dervijftig miljoen dollar werd uitgegeven. Een en ander blijkt uit het overzicht van de Raad voor Technische Bijstand van de Verenigde Naties. Ignis koelkasten zijn er in vele maten en prijzen. Er is er al een van130litervoorf298,- (zie afbeelding) HILVERSUM (ANP) In het zater dagochtendprogramma „Djinn" van de KRO-radio zal van 3 juli tot en met 14 november een massale landelijke hengel sportcompetitie worden gehouden. Deze competitie is een van de vele evenemen ten, die op het gebied van de vrijetijds besteding in verband met het in novem ber te vieren veertigjarig jubileum van de KRO worden gehouden. De KRO organiseert deze competitie in samenwerking met heit rijksinstituut voor visserij-onderzoek (RIVO) en de landelijke organisatie o.a. van hen gelsportwinkeliers Dibevo. De KRO. wil hierdoor tevens een bijdra ge leveren aan het wetenschappelijk vis serij-onderzoek in Nederland. Het ligt in de bedoeling dat de deel nemende Nederlandse sportvissers elke week hun ln aanmerking komende vangst laten meten bij een door henzelf uit te kiezen hengelsportwinkelier. Elke zater dagochtend zal in „Djinn" de nieuwe stand worden bekendgemaakt. Er zijn hoofdprijzen voor de grootste karper, voorn (blank- of ruisvoorn), brasem, baars, snoek, snoekbaars, bot, schol, schar en makreel en voor de meest spectacu laire vangst van een vissoort, die niet tot de genoemde categorieën behoort. Hieronder wordt verstaan b.v. de vangst van een zeebaars, pijlstaartrog, meerval, zeelt, e.d. De „winnaars van de week'' in elke categorie ontvangen een attentie in de vorm van een hengelsportboek. De hoofd prijs in elk der elf categorieën bestaat uit een. waardebon van f 150,te besteden bij de hengelsportwinkelier, waar de winnende vangst werd gemeten. Boven dien wordt een ereprijs uitgeloofd voor de meest spectaculaire vangst van de ge hele competitie. Deze prijs bestaat uit een sportvissersuitrusting ter waarde van f 900. Er is een aparte competitie voor de jeugd tot en met 15 jaar. De hoofdprijzen in deze competitie hebben een waarde van f 75,-, de ereprijs een waarde van f 250,-. In deze* jeugdcompetitie is de vangst van snoek buitengesloten. De einduitslagen van de gehele compe titie zullen op zaterdag 27 november be kend worden gemaakt in een gecombi neerde radio- en televisie-uitzending van de KRO. ACHT AFRIKANEN zijn gisteren in Ba- soetoland ter dood veroordeeld wegens moord op een jonge vrouw, met het oogmerk uit haar lichaamsdelen „to vermiddelen" te bereiden. EEN KOSTBAAR jacht is plotseling vermist langs de Canadese kust. Er zijn vermoedelijk zes personen aan boord. (Van onze correspondent) VALKENBURG Het rommelt in Limburgse veilingkringen. Aanlei ding tot dit alles zijn „oude meu belen" in kasteel Genhoes te Val kenburg, waar de gebroeders P. en J. Krijnen op 1 juni een uitverkoop veiling van hun kostbare antiek- en kunstbezittingen houden. Ze zijn hiertoe gedwongen nu ze Genhoes gaan verlaten, omadt de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten haar rechten op het kasteel heeft doen gelden. Over enkele meubelen echter, die op de veiling verkocht zullen worden, is nu een complete rel ontstaan. Oorzaak van dit alles is een fami lieruzie, die begon nadat L. J. P. Krij- (Van onze correspondent) KEULEN In de Bondsrepubliek heerst een bloeiende handel in „zwar te", d.w.z. illegale rijbewijzen. Voor een deel is dit een gevolg van de recente herziening van de verkeersordonnantie, waarbij rechters sneller dan vroeger overgaan tot intrekking van rybewij- zen als onderdeel van een vonnis dat in verband met een verkeersongeval wordt uitgesproken. Deskundigen had den niet voorzien dat er onmiddellijk een produktie en distributie van ille gale rqbewqzen zou ontstaan. De cen trale recherche in de Bondsrepubliek is hierover ernstig bezorgd. Wie er 400 mark voor over heeft kan nog op de zelfde dag dat een rechter hem (haar) zijn (haar) rijbewijs afneemt, een nieuw „zwart" rijbewüs kopen. De handel voltrekt zich in de onder wereld der Westduitse metropolen. Een tweede kring van afnemers wordt ge vonden onder de buitenlandse gastarbei ders in de Bondsrepubliek, die het te lang duurt de verkeersvoorschriften van hun gastland en de omgangstaal te le ren. Van hun eerst verdiende geld schaffen zij zich een illegaal rijbewijs aan, wat bovendien een zekere status verleent en bij werkgevers een goede indruk maakt. Eind februari kreeg de politie in de Bondsrepubliek de eerste aanwijzingen dat er een goed georganiseerde „gang" van rij bewijzenvervalsers bestaat. Bij verkeerscontroles liepen namelijk enige houders van dergelijke „zwarte" rijbe wijzen in de politie val. De rijbewijzen waren over het algemeen niet slecht nagemaakt, maar er klopte vaak iets niet met de stempels. Aangezien de ver valsers geen idee hadden van de bete kenis van verschillende dienstzegels, stempelden zij de „rijbewijzen" met stempels die er helemaal niet op pas ten b.v. van het woningbureau .of die helemaal niet bestonden en die ze zelf maar hadden verzonnen. Verkeers agenten met kennis van de plaatselijke situatie viel dit op. De „Kripo" ging onmiddellijk aan het werk en al op 6 april kon op een pers conferentie in Hannover worden meege deeld dat niet minder dan 89 vervalsers en distributeurs waren gegrepen. Het merendeel van de vervalsing-centrales bevond zich in Dusseldorp en Keulen. In beide steden wonen veel buitenland se gastarbeiders. De „Kripo" ontdekte twee benden die nauw met elkaar sa menwerkten en ervaringen uitwissel den. Eén bende hield er bovendien nog een goed florerende centrale voor ver valsing van paspoorten op na, vooral verzorgd door gastarbeiders, die zonder geldige papieren en op de bonnefooi naar West-Duitsland waren gekomen om hier werk te vinden. Het bleek dat minstens 400 valse rijbewijzen reeds hun weg naar klanten hadden gevonden. De jubel der politie is ietwat te vroeg gekomen. Ook na de arrestatie van de twee benden zette het bedrijf zich voort en moest men constateren dat „illegale" rijbewijzen in toenemende mate op de markt kwamen. Inbrekers schijnen van de nog bestaande benden opdrachten te krijgen in plaatselijke verkeersbureaus in te breken, om er de formulieren voor aanvrage van een rijbewijs en stempels te stelen. In de kroegen der onderwe reld verkeren de vertegenwoordigers der benden, die opdrachten voor rijbe wijzen in ontvangst nemen. Daarvoor krijgen zij een provisie. Het is de "Westduitse politie op het ogenblik nog volkomen onbekend hoe veel automobilisten in het land met een „zwart" rijbewijs rondrijden. Vermoe delijk is het aantal veel en veel groter dan men ooit heeft durven denken. Ook in de omgeving van Keulen zijn intus sen veel arrestaties verricht. Een ont wikkeling, die men helemaal niet had voorzien, was dat ook Westduitse be ambten aan de vervalsing van rijbe wijzen geld hebben verdiend. Zo werd in Opladen bij Keulen gearresteerd een 49-jarige „Kreisoberinspektor" en on- der-hoofd van het verkeersbureau voor het district Wupper-Rhein. Hij had zijn positie misbruikt voor de vervalsing van rijbewijzen. De politie weet dat 90 door hem ver valste rijbewijzen in omloop zijn. Ver der kon bij hem thuis nog een aantal vervalste rijbewijzen in beslag worden genomen. Verdere vervalsingen trof men aan bij Turkse gastarbeiders, die ze van de ambtenaar hadden betrok ken. Alle Turken werden gearresteerd. Zij zullen worden uitgewezen nadat zij hun straf hebben uitgezeten. Allen wa ren werkzaam bij een bekende automo bielfabriek in Keulen. De beambte in casseerde per vervalst rijbewijs 250 mark; de valse rijbewijzen waren dus veel duurder dan de echte, die 60 mark kosten. De man zou wel een slechte ambtenaar zijn geweest wanneer hij over dit zwart verdiende geld niet pre cies boek had gehouden, met inbegrip van de namen van zijn klanten. Al zijn rijbewijzen waren voorzien van een stempel „Distrikt Husum" in Noord- Duitsland. De politie onderzoekt nog hoe hij aan dit stempel is gekomen. nen, een broer van de beide Valken- burgse Krijnens, na een broedervete enkele jaren geleden naar Utrecht vertrok, met medeneming van be langrijke stukken. Hier werd hij na een fiscaal conflict, failliet verklaard. In de familiekring van L. Krijnen. bleef echter het verwijt van „onheu se behandeling" leven. Dit kwam de zer dagen scherp tot uiting toen J. Krijnen jr., de 21-jarige zoon van het Utrechtse zwarte schaap van de fa milie, via een landelijk dagblad zijn beide ooms in kasteel Genhoes be schuldigde van meubelvervalsing. Hij beweerde dat vele meubelen, die in de catalogus voorkomen, door de kunsthandelaren zelf vervaardigd zijn gedurende de laatste jaren. Hij zelf zou nog hebben meegeholpen aan het vervaardigen van een langwerpige schraagtafel „uit de zeventiende eeuw". De gebroeders P. en J. Krijnen uit Valkenburg hebben via hun advocaat een aanklacht ingediend wegens smaad tegen hun Utrechtse neef. Zij verklaren dat zij volkomen instaan voor de authenticiteit van de stuk ken en dat sinds vele jaren niet meer zo'n belangrijke veiling in Limburg werd gehouden. Zij twijfelen dan ook niet aan de belangstelling op 1 juni, „daarvoor is de kwaliteit van de ver kochte stukken te groot". Over wat het zelf-vervaardigen van de stukken betreft zeggen zij, dat ze wel gerestaureerd hebben aan de ca talogusstukken wanneer dit nodig was, maar dat dit hun erkende restau- rateursberoep meebrengt. KEULEN (Reuter-DPA) De voorma lige SS-sergeant Otto Kaiser, de 51-jarige hoofdbeschuldigde in het Keulse proces- ..Sachsenhausen". dat de moord op 10.000 Russische krijgsgevangenen betrof, is ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. (De openbare aanklager had voor Kaiser 17 keer levenslang geëist). Acht andere voormalige kamp-bewa kers die met Kaiser terechtgestaan heb ben, zijn veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van 1 jaar tot 22 maanden. Een tiende beklaagde is vrijgesproken. (Van onze parlementaire redacteur P. v.d. Sanden) DEN HAAG Minister mr. Barend Biesheuvel van Landbouw en Visserij is beslist geen man, die met knik kende knieën het parlement betreedt. Het laat hem koud of het daarbij om de Eerste dan wel om de Tweede Kamer gaat. Hij is in de Tweede, vanwege zijn langdurig lidmaatschap, uiteraard be ter thuis, maar ook in de senaat is er voor hem geen enkele reden om zenuw achtig te zijn. Er zijn voldoende voor beelden van voortreffelijke bewinds lieden, die eenvoudig de koude rillin gen kregen, wanneer zy voor de Ka mer moesten verschijnen. Dat had don niets van doen met hun beleid, want ook ministers, die zeer goed bij de volksvertegenwoordigers stonden aan geschreven konden van dergelijke spanningen last ondervinden. Zoals wij al zeiden: mr. Biesheuvel ondervindt daarvan geen hinder, waar schijnlijk net zo min, als hij in Brussel onder de indruk te brengen is door de schittering van grote namen in de Eu ropese politiek. Misschien komt dat wel, omdat de bewindsman van Land bouw een harde politieke figuur is. Hij heeft een groot incasseringsvermogen aan de ene kant, maar kan aan de an dere kant zelf ook forse klappen uit delen, soms zelfs aan mensen, die vriendelijk tegen hem zijn geweest. Enkele praktijkvoorbeelden mogen een onderstreping van deze ministeriële schets geven. Toen de liberaal Baas onlangs in de senaat sprak over twee Biesheuvels (die uit het kabinet-Marijnen en de andere uit 't kabinet-Calsrepliceerde de minister zonder enige schroom al dus: „Ik hoop, dat de heer Baas dezelf de lijn in het beleid zal ontdekken, als in dat, wat door mijn voorganger on der het kabinet-Marijnen is gevoerd". Daarna: Het is voor mij in deze ka mer nog wat wennen, want ik heb deze begroting in de Tweede Kamer verde digd onder het kabinet-Marijnen en nu verdedig ik haar onder het kabinet- Cals. Maar het is dezelfde begroting". Vervolgens: „Dat spreken over Bies heuvel I en Biesheuvel II heeft weinig zin. Ik kan de kamer troosten met een collega, die al Luns-8 is en nog altijd dezelfde is gebleven". Tegen de C.H.-fractieleider Geuze, die altijd op boze toon spreekt, ook al bedoelt hij het niet zo kwaad, zei mr. Biesheuvel: „De heer Geuze heeft zich over deze zaak kritisch uitgelaten, hoe wel vrij vriendelijk voor zijn doen". Daarop aansluitend: „Ik sta hier niet om de uitlatingen van de heer Mans- holt te verdedigen, ik heb mijn handen al vol met mijn eigen beleid". En de handen van deze bekwame be windsman zijn verre van klein. I!®' J8r In liet armentarium van de Ko ninklijke Landmacht te Delft, waar zich de wapenverzameling bevindt, heeft een merelpaar een nestje gebouwd in de loop van een Duits kanon. Op deze aan de oorlog ge wijde plaats zijn de drie eitjes uit gebroed, zodat het nestje nu be volkt is met drie altijd hongeri ge jonge merels. ROME (U.P.I.) Douaneambtena ren voor dle in- en uitvoer, personeel in dienst van de nationale raad voor het natuurwetenschappelijk onderzoek en ambtenaren van het ministerie van openbare werken in Rome zijn giste ren voor respectievelijk 48 24 en 48 uur in staking gegaan om'betere sa lariëring, betere sociale voorzieningen of grotere winstdaling af U dwingen. De douaneambtenaren zullen na hun staking „obstructie plegen". Wat wil zeggen dat ze vanaf zondag alle voor schriften met pijnlijke nauwgezetheid zullen nakomen. Voorts zullen ze in de week die op 6 juni begint Seen overwerk meer doen.

de Stem | 1965 | | pagina 19