STOP'N TIJGER IN UW TANK! - B Kreken- en Dijkenroute in west-Zeeuwsch- Vlaanderenj Zeeland-vakantieland! Buren ONZE PUZZEL tip oor het vriie weekend OP 64 VELDEN DUET ■Hi I I tg g p lüi rxssr I @■1 EN REIS MET ESSO AUTOKAARTEN V( t M W*9i>9 W 1 i ;\m Liturgische kalender SNEL MR. VAN AARTSEN OCKENBURG IS HET DAT? KUNST EN POLITIE MEDISCHE BESCHEIDENHEID VERBIJSTEREND VOORWAARDE TERNEUZEN (NYLONS heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote Hes! DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 MEI 1965 Rijd met nog meer activiteit zuinigheid, zekerheid: tank nieuwe Esso Extra! Dat kunt u óveral in West-Europa. -K OSTERREICH jKcosiWi» >««Nb WEUROPA EUROPA Wegwijzers met internationale faam. Rijk aan informaties. In voorraad bij honderden Esso dealers. Ookeen speciale gids voor Europa van 62 pagina's! I DANMARKI SVEfttfiE fasiflBe eHPI JÉ ,7 SUOMI FINLAND 7' M i Bi «jg» f|§ (Advertentie) KNIPSEL- m-am up m p »p ip W. J. MUHRING - Bij het naspelen en bestuderen van de vele en prachtige partijen, di gespeeld zijn in het 32ste schaakkampioenschap van Rusland is het vooral een genot ken nis te nemen van de fascinerende en flit sende vechtstyl van de nieuwe kampioen Viktor Kortsjnoi. Zijn felle en slagvaardige aanvallen, ge lardeerd met fijne combinaties, zijn een voortdurende bedreigini voor de tegen stander. Maar ook kan hij onbevreesd moeilijke stellingen met beleid verdedi gen, daarbij loerend op mogelijkheden van de een of andere tegenaanval. Bij zonder handig is hij ook in het uitlokken van aanvallen om dan op het kritieke moment terug te slaan en dat komt dan meestal hard aan. Kortsnoj heeft reeds eerder in 1960 te Leningrad en in 1962 te Jerewan de nationale titel veroverd. Hij is nog jong en hoewel hij ditmaal afge- 1 allen is bij de voor-wH^irnden om het ereldkampioenschap is het stellig te verwachten, dat hij in de volgende cyclus om de wereldtitel hoge ogen zal gooien. Een van zyn fPnste partyen in de na tionale titelstrijd is zijn onderstaande overwinning op Peterson. Vooral de slot- combinatic in dit pittige duel is bepaald uniek. Een daverend dame-offer met mat in twee zetten komt niet elke dag voor. Wit: Kortsnoj Zwart: Peterson Gespeeld te Kiev 1965. Aangenomen damegambiet 1. d2-d4, d7-d5 2. c2-c* d5xc4 3 Pgl-f3, Pg8-f6 4. e2-e3, Lc8-g4 5. Lflxc4 e7-e6 6. h2-h3, Lg4-h5 7. Pbl-c3, Pb8-d7 8. 0-0, Lf8-e7 (Te passief, beter is 8 Ld6 om 9 e5 voor te bereiden) 9. e3-e4, Pd7-b6 10. Lc4-e2, 0-0 11. Lcl-e3, Lh5-g6 12. Le2-d3, Pf6-d7 13. Le3-f4, Le7- d6 14. e4-e5, Lg6xd3 15. Ddlxd3, Ld6-e7 (De witte positie is duidelijk beter en in de nu volgende fase bereidt Kortsnoj op intelligente wijze de koningsaanval voor) 16 Tal-dl, c7-c6 17. Dd3-e4, Tf8-e8 18. Tdl-d3, Pb6-d5 19. Lf4-cl, Pd7-f8 20. h3-h4 Pd5xc3 21. b2xc3, Dd8-d5 22. De4-g4, f7-f5 23. o5xf6 en passant, Le7xf6 24. Pf3-g5, Dd5-f5. (Beter was 24 e5 en het zwarte spel is nog houdbaar) 25. Dg4-e2, h7-h6 26. Pg5-e4, Lf6-e7 27. Td3-f3, Df5-d5 (De zwartspeler overziet een tactisch „geintje". Juist was 27 Dh7 ofschoon ook dan de zwarte stelling zeer kritiek zou zijn) 28. Lclxh6!f g7xh6 29. Tf3-g3-f, Kg8-f7 30. De2-g4, Te8-d8 SCHAAKRAADSEL Voordat u naar de oplossing kijkt, moet u eens pogen uw oordeel over deze stel ling, waarin de zwartspeler aan zet is, te geven. De positie is vrij kritisch, omdat zowel wit als zwart met verraderlijke dreigingen werken, en dan geldt vaak de eerste klap is een daalder waard. r-pi-iis - ~w a Zwart is aan zet OPLOSSING Zwart kan met een zee: fijne combinatie de winst afdwingen: 1 Tf3-e3ü Dit ori ginele torenoffer maakt het veld f3 voor de dame vrij. Er volgde: 2. Tel-fl (Na 2 faS: beslist 2 De2!) 2 Dg4-f3 3. Pe4-d2, Df3xf2+! en mat in enkele zet ten. Een puzzel met op mysterieuze wijze 56. eis, 58. oo, 60. trap, 62. slag, 63. rond, in zinnen verborgen woorden. Wie ziet 65. egel, 67. eire, 69. geel, 73. ui, 74. sa 75. kans de woorden die in de puzzel moeten ka, 76. ei, 77. ok, 78. do. staan uit de zinnetjes te halen? Ze zijn er (Nadruk verboden), echt goed in verstopt! Hier volgt dan de opgave: Horizontaal: 1. Als me snaar in de war raakt, krijgt ik een vrucht. 4 Zet de laatste voor honderd jaar, dan is het een Nederlander. 7. Om het in die mate te krijgen, moet je ma teder vermengen. 8. Best, Ali, dat is be stendig. 11. Het lot draait in de rondte. 14. Toos kijkt in een bepaalde richting. 15. Geneeskrachtig dat wel, maar soms heel erg bitter. 16. Zit To al op zo'n eiland? 17. Het is geen bij en ook geen wiel, maar toch zijn het dezelfde drie. 19. Ze gaan een ei wegen. Als het door elk aar loopt, mogen ze wel oppassen dat ze niet stoten. 22. Geen land en geen water. Toch een stuk van Nederland. 23. Als je de letter een maat kleiner neemt, is het een soort vocht. 24. Het lijkt wel iets op gaan trouwen, maar het is juist. Verticaal: 1. Een wiel met een lekkernij kun je ook eten. 2. De papegaai kroop in die noot. Het is dan ook een meisje. 3. Een plek met een maat in een greep. 4. „Ze is 't", zei hij. „ze komt uit Utrecht". 5. Deze leken zitten aan mijn been. 6. Is dat een vreemde taal? 9. De grap zit in een zui- velprodukt. 10. De vlakte verliest een heilige en wordt een plant. 12. Eva raakt verward in een aardrijkskundige term en krijgt een andere vorm. 13. Loos valt in het waiter. 14. Geef o.i. een grein toe, dan is het oorspronkelijk. 17. Geef die histo rische rechter iets te drinken. Hij heeft het nodig, blijkbaar. 18. Die bosgod heeft iets bloemrijks in zich. 19. Zet Ge er voor, dan krijgt het omvang. 20. Hij komt in de bijbel voor. 21. Alleen maar na dat, ver der niets meer. OPLOSSING Horizontaal: 1. aida, 4. stolp, 8. drie, 11. lt, 12, lepe, 14. eend, 16. rd 17. pi, 18. la, 19. ek, 21. tong, 23. isar. 25.' kl, 26. roos, 27. aan, 30. ruin, 32. kano, 33. blank, 35. irak, 37. as, 38. mol, 40. erg 42. po, 43. mop, 44. age, 45. op, 47. jan, 49. een, 51. ar, 52. kilo, 54. dadel, 57. oord, 59. noot, 61. lei, 62. stom, 63. rk, 64. pret 66. sela, 68. eg, 70. ag, 71. ia, 72. nu, 74. spek, 76. ergo, 78. de, 79. diva, 80. larie, 81. kool. Verticaal: 1. aloe, 2. it, 3. al, 4. spin, 5. te. 6. Ie, 7. pels, 8. d.d., 9. ir, 10. edel, 13. epos, 15. naar, 20. kras, 21. toom, 22 gal 23. inn, 24. ruig, 25. knap, 27. on, 29. aai', 31. ir, 32. kapok, 33. blond. 34. kegel. 36. koord, 39. oma, 41. ree 46. pink. 47. joop, 48. ede, 50. nota, 51. arme, 53. lo, 55. alt, ZONDAG 30 mei. Zondag na Hemelvaart. Mis: Exaudi. Wit. MAANDAG 31 mei. H. Maria Koningin. Tweede gebed H. Petronilla. Wit. DINSDAG 1 juni. H. Angela Mericia. Wit. WOENSDAG 2 juni. Mis van Hemelvaart. Tweede gebed H.H. MarceUinus enz. Wit DONDERDAG 3 juni. Mis van Hemel vaart. Wit. VRIJDAG 4 juni. H. Franciscus Caraccio- lo. Wit. Of: Votiefmis van het H. Hart: Cogitation es. Tweede gebed H. Fran ciscus Caracciolo. Wit ZATERDAG 5 juni. Vigilie van Pinkste ren. Rood. KRANT Een Amsterdamse diamantair is in Dover wegens juwelensmokkel ver oordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Het naar Nederlandse begrippen bijzondere hiervan is dat de diamantair zondagmiddag in zijn Londense hotelkamer werd gearresteerd en maandag al terecht stond en werd veroor deeld. Een dergelijke snelle procedure is in Engeland mogelijk wanneer he bewijs geen moeilijkheden oplevert en wanneer de verdachte niet om een uitvoeriger procedure verzoekt. Het Engelse en het Nederlandse strafproces recht zijn moeilijk met elkaar te vergelijken, omdat in Engeland de rech terlijke organisatie totaal anders is dan hier. Aangenomen dat de ver dachte evenzeer aan zijn trekken zou komen als bij een normale, meer uit voerige behandeling, achten wij het wenselijk dat ook in het Nederlandse rechtssysteem een mogelijkheid zou worden geschapen om bepaalde mis drijven in zeer korte tijd af te handelen. (Alg. Handelsblad). De langverwachte benoeming van mr. J. van Aartsen tot commissa ris der koningin in Zeeland is dus nu afgekomen. Eindelijk! Het werd tijd: er is de laatste weken over de bezetting van deze vost en over de kandidaten allerlei (en teveel) geschreven en gefluisterd en daaraan kan nu eindelijk eens een eind worden gemaakt. Wij van onze kant hebben geen enkele behoefte deel te nemen aan een discussie over het beleiddat de heer Van Aartsen als minister heeft gevoerd en over de conclusies, die daaruit getrokken zouden moeten worden ten aanzien van zijn nieuwe functie. Er is naar ons gevoel over dit punt veel on zinnigs geschreven en gezegd. Volstaan wij slechts met het (nogmaals) naar voren brengen van onze stellige overtuiging, dat de heer Van Aartsen in de afgelopen jaren de portefeuille van Verkeer en Water staat bekwaam en met beleid heeft beheerd. (Prov. Zeeuwse Courant). Het kampeercentrum Ockenburg is officieel door de gemeente Den Haag overgenomen. Bij Kijkduin, 48 hectare ruimte voor 6.000 personen in 1200 tenten, de grootste camping van Europa. Vlak bij het strand is het 's zomers druk bezet. Vorig jaar 8700 gasten, waarvan 54 procent Duitsers. In 1940 was het terrein een geheim noodvliegveldje. Ook toen wisten de Duitsers het precies te vinden. „Vati war dabei". (Het Parool). Wie in een grote stad woont, vraagt zich wel eens af, waarom er toch zoveel aandacht besteed wo-rdt aan de harmonische ontplooiing van de tere kinderziel, het juiste speelgoed voor de kleuter, de beste onderwijsmethoden, terwijl er'in deze eeuw van het kind voor het spel van het kind geen plaats is. Onlangs kreeg ik een artikel in handen over kinderrecreatie. „Het kind komt in recreatie te kort" stond er boven en dat sloeg nog niet eens op de steden, maar wel op onze nieuwe recreatiegebieden, in Zeeland bijvoorbeeld, waar op het kind eenvoudig niet gerekend is. En toch is dit echt geen onop losbaar probleem, dat kapitalen moet kosten: een gewoon stuk land, met wat bomen om in te klimimen, bloemetjes om te plukken, een paar hekken, wat kuilen met zand en een paar kraantjes met water, om te drinken en elkaar lekker nat te spatten, dat is genoeg. Niet te mooi, niet te af, er moet wat te fantaseren over blijven en, gelooft u me, dat is het! (Mens en Wereld). Er zijn altijd nog mensen, die zich verbaasd afvragen, wat er toch verkeerd is aan Salazar en Franco en die zich ergeren aan de veelvul dige kritiek op deze beide katholieke staatshoofden. De twee heren verraden zich echter al in „kleinigheden". In Portugal werd de schrij versbond opgeheven, nadat de vereniging een literaire prijs had toege kend aan Jose Mateus da Graca, Deze Graca zit al sinds 1963 gevangen wegens „ondermijnende activiteit". Bovendien zijn twee leden van de jury, die de prijs toewees, door de geheime politie gearresteerd. Inder daad, voor echte dictators maar kleinigheden. Maar voor ons, die een beetje in democratie geloven, is het wat raar, dat zelfs zo iets onschul digs als een literaire prijstoekenning een gerede aanleiding is om de geheime politie aan het werk te zetten. (Nieuwe Linie). Eigenlyk heeft -de medische bescheidenheid op mij altijd een grote indruk gemaakt, sinds ik las dat in 1845 in Praag er een geneesheer was, zo overtuigd van de betrekkelijkheid van zijn kennis, dat hij zijn patiënten enkel bouillon en water voorschreef. Hy is overigens dat moet ik er aan toevoegen uit de medische professie ontzet (Minister Diepenhorst), Het Belgische volk is, politiek gezien, gevallen tussen de twee stoelen waarop voor beide bevolkingsgroepen in eendracht plaats was. In een Europa dat zichzelf moeizaam naar eendracht worstelt ,is België een verbijsterend voorbeeld van kleine gespletenheid. (Volkskrant) Een zo groot mogelyke verscheidenheid van persorganen is een essen tiële voorwaarde voor het deugdelijk functioneren van de democratie. (Motie Ned. Journalistenkring). Terneuzen is in 1959 als ontwikkelingskern aangewezen. Sindsdien heeft zieh hier een industriële ontwikkeling voltrokken, zo gunstig als waarschijn lijk wel niemand had durven hopen. Ik zie deze gemeente dan ook als een van de meest belovende groeipolen in het Westerscheldegebied. De gunstige ontwikkeling in Terneuzen zelf, waaraan de regering medewerking heeft verleend en waaraan zij ook in de toekomst naar vermogen zal trachten bij te dragen, zal overigens een stimulans te meer zijn voor de verdere industri ële ontplooing van de gehele Kanaalstreek. Er is hier reeds een belangrijke industriële aanzet en ik verwacht een aanzienlijke verdere groei. Een posi tieve factor is hier uiteraard naast de gunstige geografische ligging t.o.v. de belangrijkste Westeuropese afzetmarkten eveneens de aan de gang zijnde verbreding van het Kanaal. (Staatssecretaris Bakker). (Advertenties) In het West-Zeeuwsch-Vlaam- se land heeft de plaatselijke VVV-afdeling weer de Kreken en Dijkenroute uitgezet, een tocht van ongeveer 29 kilome ter door een gebied met een rijkdom aan natuurschoon. Ook dit jaar is er een foto- en dia wedstrijd aan verbonden. In lichtingen en folders zijn o.m. te verkrijgen bij VVV-voorzit- ter M. A. Aalbregtse, Volder straat 7 in Oostburg, telefoon 01170-2360. De route voert van af de Oostburgse Markt langs het watergebied Grote Gat, een natuurreservaat van 35 ha met zeldzame vogels. Na passage van de veldschans ,,Kaas en Brood" komt men bij de oude kreek „Blontrok", midden in historisch terreis. Ter plaatse ging; prins Maurits voor anker op de ver overingstochten in dit gebied. In de directe omgeving zijn fundamen ten gevonden van de St.-Catheline- kapel, die in 1243 voor het eerst wordt genoemd. Rijdend langs de Passageulc, de vroegere verbinding tussen Het Zwin en de Braakman, nadert men de Oostburgse haven uit 1684-1787 en de landerijen van de Belgische graaf De Hemptine. De graaf heeft er een jachtgebied van ruiim 50 ha, dat na de Tweede Wereldoorlog werd beplant met 7000 bomen en 10.400 struiken. Het ter rein, dat niet toegankelijk is, her bergt duizenden zangvogels en een groot aantal orchideeën. Langs het oude tolhuis „De Platluus" gaat het in de richtisg van St.-Kruis, een pittoresk dorpje met een historische kruiskerk. Rijdend over beknotwillig- de dijken, langs sfeervolle kreken en waterlopen, ieder met een eigen his torie, voert de route richting Oost- burg, welke stad langs een andere zijde van het Grote Gat wordt be reikt. De west-Zeeuwsch-Vlaamse Kreken- en Dijkenroute ..jg zowel in teressant voor de natuü*iefhebber, als voor de bewonderaar van de historie. Behalve het Boerenwagenmu seum is er in Buren meer te ien. Bezienswaardig is de oude omwal ling met de Kuilesburgse Poort. Verdej- het zestiende-eeuwse raad huis, de vroeg-negentiende - eeuwse Waag, met een houten zuilengalerij, het Koninklijke weeshuis dat uit 1613 stamt en gebouwd is op last van Maria van Nassau, de Korenmolen op de stadswal en tenslotte de her vormde kerk (16e eeuw) met de grafkelder van de graven van Vuren. Wandelaars kunnen in Buren terecht op het landgoed De Plant soen. Deze oude kasteeltuin heeft de allure van een bos en is voor het publiek toegankelijk. Verder zijn er de Wandeltoeren, een schit terende wandelgelegenheid langs de boomgaarden. Deze wandeltoe ren zijn nog het eigendom van het weeshuis. spaar plezierigmet met gratis waardez egels van 15 en 25 ct. ZEELAND-VAKANTIELAND. Dit gaat steeds meer waarheid worden. Sinds dinsdag heeft ook Wemeldinge zich geschaard onder die Zeeuw se gemeenten, die een camping op hun grondgebied hebben. De cam ping heeft de naam „Linda" mee gekregen. Eigenaars en exploitanten zijn de heer en mevrouw J. Dago- vos-Lindenbergh aan de Oostkanaal- weg 4A. Burgemeester C.N.F. van Sas opende dinsdag de nieuwe cam ping op originele wijze. Er is plaats voor ruim tweehonderd kampeer ders, terwijl alle nodige voorzienin gen getroffen zijn. Vooral de sport vissers, die dc Oosterschelde tot hun visdomein hebben uitverkoren, zullen gebruik gaan makes van de^e nieu we kampeergelegenheid. Nog enige tips voor het geval u inschrijft voor de fotowedstrijd in Zesuwsch-Vlaanderen. Welke afstand moeten we houden tot ons onder werp? In een bepaald opzicht ver eist het fotograferen de vaardigheid van een slager. We moeten name lijk weten, hoeveel we moeten af hakken." Het beste is voor bijna lke foto van dichtbij opnemen, zonder een belangrijk deel van het moetief of een gedeelte van de ach tergrond, die noodzakelijk is voor de stemming of de bedoeling van de opname, weg te laten. Iedere keer wanneer we door de zoeker kij ken dienen we ons af te vragen: waarvan moet dit een foto worden. Het antwoord geeft de beperking van het motief. Hoewel later altijd nog vergrotingen gemaakt kunnen wor den van een klein deel van een goed negatief, is het veel eenvoudiger en economischer om de begren zingen met de camera te bepalen en van dichtbij te fotograferen, zo dicht bij als de camera toelaat. Bij de eenvoudige camera's kunnen voorzeu lenzen de afstand van ongeveer an derhalve meter terugbrengen tot on geveer zestig centimeter. In de 18 jaar van hun bestaan zijn de NKS-sportkampen een be grip geworden voor duizenden jon ge sportbeoefenaars in Nederland. Elke zomer slaagt de katholieke sportfederatie erin de jeugdige le den van haar verenigingen zomer sportkampen aan te bieden die niet alleen alle gewenste sportaccom modatie bezitten, maar"» ook door gaans in een aantrekkelijke omge ving zijn gelegen. Dit jaar zijn weer kampen te Dwingelo, Zundert, Griendtsveen, Horst (Limburg), Weert en Den Bosch gelegen, ter- wijl het buitenlandse kamp is on dergebracht te Ferschweiler aan de Duits-Luxemburgse grens. Ge- (Er volgt nu een hele fijne slotcombina- tle) 32. Dg7xe7 -(-!, Ke8xe7 33. Tg3-g7 Ke7-e8 34. Pe4-f6 mat. Dit bord betekent óveral: welkom toerist. Wij zijn tot uw dienst! vraag vooral om de DUET-spaarkaart (Op 30 Lf6 was gevolgd 31. Dg8 Ke7 32. Pf6, KIS 33. Dg7 K15 34. Df7 Ke4 35. Te3 mat) 31. Dg4-g7+, Kf7-e8 Stelling na 31 Kf7-e8 heel nieuw is de opzet voor een wintersportkamp in Zwitserland gedurende de Kerstvakantie 1965. Inlichtingen kunnen worden inge wonnen bij: de Nederlandse Ka tholieke Sportfederatie, Brugstraat 9 Den Bosch. Telefoon 04100-43991. Het oudste scheepvaartmuseum in ons la.nd, gesticht in 1873 als ma ritiem museum van de Koninklijke Nederlandse Yachtclub, is gevestigd in 't sociëteitsgebouw aan de Wil lemskade te Rotterdam. De naam is „PRINS HENDRIK". De kern van de verzameling be staat uit de vroegere prrté-collectie vas de voorzitter van de Yachtclub, prins Hendrik, broer van koning Wil lem II. In de loop der tijd is de Verzame ling uitgebreid. De doelstelling van het museum ls net uitdragen van de geschiedenis van de zeevaart, in het bijzonder die van Nederland, aan de hand van scheepsmodellen, schilderijen, teke ningen, prenten, kaarten, atlassen, globes en andere voorwerpen. Het museum beschikt over een uitgebrei de bibliotheek met oude en nieuwe werken over de zeevaart- en scheepsbouwgeschiedenis Het museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, zondags van 11.00 tot 17.00 uur. Hier volgen de telefoonnummers van de zwembaden in west-Brabast en Zeeland, die u kunt bellen om te informeren naar de temperatuur van het water Het Ei, Breda 38237; Herendreef, Aardenburg 354; gemeentelijk zwem bad Axel 838; Bosbad Hoeven 366 Surae, Dorst 264; De Schans, Geer- truidenberg 2124; gemeentelijk zwem bad Hulst 3154; Nieuwaart, Klun- dert 620; zwembad Middelburg 3585; Zonneland, Nispen 275; De Waran de, Oosterhout 4800; De Stok, Roo sendaal 4726; Het Sasse. Sas van Gent 515; Vlissingse Zwemclub aan het Kanaal 2126.

de Stem | 1965 | | pagina 15