li uwkunde WILLEMSTAD 400 JAAR CONCOURS OP ORLEANS allsten en „Sprint" organiseert weer nationale tienkampstrijd Wel oud, maar niet moe gestreden In naaste toekomst vooral gebied voor recreatie Zaterdagnachtwandeling Vlissingen-Bergen op Zoom ten ignus School i STEM Als vestingstad een juweeltje Toekomst Stadsrechten Vesting Selectie voor seslandenduel Don Spannende strijd in motorcross te Vrouwenpolder 'gen Made Loon op Zand Breda door Den Bruinen Zuid Beveland Vier 1an den vluch t INTERNATIONALE DEELNAME Nederland-Zwitserland K eurturnin terland in Venlo Antwerpen 20 19 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 MEI 1965 19 >eg je het 'er We irlei |aat sen. de in ijon- stra- itact sgin |toe- laar (toor der- I Bank) 3344 Intwoordelijk werk te BREDA 965 Lierenden hiervoor citeren, of H.T.S- oldoende praktijk- aan liet bestuur, Be directeur, tel.! t 1309. Voor het feest dat gevierd moest worden verleende de koning zelf een bijdrage. Keizer Napoleon Bonaparte inspecteerde de vesting op 4 oktober 1811 en beval de bouw van een nieuw munitiemagazijn aan het einde van het Molenpad. In de maand februari van 1793 had Willemstad enorm geleden door een belegering. Hevige bombardementen hadden tal van branden doen ontstaan en vele huizen waren door beschieting - grotendeels vernield. Van die ttfd zou ook de in de streek bekende maar niet door iedereen be grepen zegswijze dateren: „HU kUkt naar de Klundert om te zien of de Wlliemstad in brand staat". Deze zegs wijze is ontleend aan het feit, dat generaal Bemeron zo loens was, dat hU naar Klundert keek om te zien of het door hem belegerde Willemstad al in brand stond. Ook in de jaren 1830. 1870 en gedu rende de moto ili sa tiej aren 1914-'18 bleef Willemstad zijn militaire beteke nis behouden en was de vesting vol van militaire bedrijvigheid. Dreigende wolken kwamen echter aandrijven na de eerste wereldoorlog. Berst vertrok het garnizoen en al spoe dig was er ook sprake van opheffing der vesting. Het duurde tot 1926 eer de slag viel. Dit had echter ook voordelen. Met de opheffing der vesting kon nu buiten de wallen gebouwd worden. De bebou wing is zo gepland, "Hat Willemstad als historisch monument grotendeels behouden blijft. De oorlog '40-'45 en de vernielingen van de watersnood vam 1 februari 1953 is Willemstad thans eveneens te boven. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Het pittoreske stadje Willemstad aan het Hollandsch Diep gaat in juni het 400-jarig bestaan herdenken. Op grootse wijze, want de bevolking is er zich van bewust dat haar stadje weliswaar oud is, maar zeker niet moe gestre den. integendeel! De ontwikkeling in west-Brabant, de groot se Deltawerken in de onmiddellijke nabijheid en de over enkele jaren gereed komende Zoomweg, waardoor de Rand stad Holland in ongeveer een half uur bereikbaar wordt, zullen zeker niet aan dit oude vestingstadje ongemerkt voor bijgaan. Het structuurplan, ontworpen door ir. J. J. Margry, richt zich in hoofdzaak op een toekomstige woongemeente en recreatiemogelijkheden. Een jachthaven is thans in wor ding. Deze vormt het begin van een recreatiegebied, dat ge leidelijk zal worden uitgebreid op de uiterwaarden van het Hollandsch Diep, zodra deze rivier één groot binnenmeer gaat worden. Willemstad, oorspronkelijk „dorp van de Ruygenhil" genaamd, dankt zijn ontstaan aan de grootscheepse inpolde ringen, die in het midden van de 15e eeuw begonnen zijn en die in de loop van drie daarop volgende eeuwen de westhoek van Noord-Brabant het aanzien hebben gegeven. De inpolderingen strekten tot ver meerdering van het bezit van de heren van Breda en Bergen op Zoom, die het gorzengebied ten noorden van Oudenbosch in 1458 afdeelden. Jan IV van Glymes, markies van Bergen op Zoom, besloot op 14 novem ber 1563 tot inpoldering en uitgifte als 'Cijnsgoed'. van de schorren van de Buygenhil. Deze naam werd ontleend aan het feit, dat het gebied van ouds bekend was om zijn met riet, biezen en rijshout begroeide gedeelten. Dijkwerkers voltooiden de inpoldering in het vroege voorjaar van 1565. Land meter mr. Cornelis uit Breda bracht het nieuwe land in kaart en paalde in Een der doorkijkjes in het oude stadsgedeelte met de prachtige wit- te standaardmolen op de achter grond. Links op de voorgrond het oude en ook minder jraaie arsenaal daterend uit de 16e eeuw. de noordwestelijke hoek van de nieuwe polder een terrein af waar het te stichten dorpje zo-u worden gebouwd. De Domeinraad van het Markiezaat ging reeds op 14 maart 1565 over tot uitgifte van de bouwpercelen van het nieuwe dorp. Met de bouw van de eerste huizen werd spoedig begonnen, zodat nog in hetzelfde jaar de eerste woningen betrokken konden worden. Jan IV van Glymes, markies van Ber gen op Zoom, bracht, voor zijn vertrek met de heer van Montigny naar Spanje, in februari 1566 nog een bezoek aan het nieuwe dorp. De eerste jaren waren voor de jonge gemeenschap niet gemakkelijk. Een hoge vloed op Allerheiligen 1570 over spoelde de polder; in het jaar 1572 hielden de Watergeuzen en de Span jaarden om beurten strooptochten in het gebied van de Ruygenhil. Een zeer belangrijke datum in de his torie van het dorp Ruygenhil is wel 14 februari 1582, de dag waarop de Staten van Brabant Willem van Oranje beleenden met het Markiezaat van Ber gen. Dit als gevolg van het feit, dat de toenmalige markies van Bergen, Jan van Witt'hem, de Spaanse zijde had gekozen. Het raadhuis van Willemstad is een der pronkstukken van het oude stadje. punt langs de scheepvaartroute tussen Holland en Zeeland. De vesting werd aangelegd naar een ontwerp van de vestingingenieur Abra ham Andries Zn. Willem van Oranje bezocht het dorp tweemaal, het laatst op 24 september 1583, toen zijn aan dacht in het bijzonder gevraagd werd voor de aanleg van de westelijke spui- kom en de bouw van de zogenaamde westbeer. Na de voorlopige omwalling in de jaren 1583- 84 volgde in de jaren 1585- '86 de aanleg van de definitieve ves tingwerken c-p last van prins Maurits en onder leiding van de Alkmaarse ingenieur mr. Adriaan Anthonis Zoon, „sterckte-bouwmeester der Verenigde Nederlanden". De vestingwerken kregen de vorm van een gebast ioneerde zevenpuntige ster, twee bastions aan de rivierzijde en vijf aan de landzijde. Dank zij het streven van de Stichting Menno van Coehoorn is nog een zeer groot deel van deze vestingwerken behouden getoleven. 1583 Is voor dit historische stadje wel een zeer belangrijk jaar. Op 12 augustus verleende prins Maurits het dorp stedelijke rechten en andere voor rechten. De nieuwe vesting zou van wege haar bijzondere betekenis ter ere Voor de toekomstige ontwikkeling van Willemstad als woongemeente zal uiteraard buiten de wallen de woning bouw moeten plaats hebben. De gedachte is, beoosten de vesting stad, parallel lopend aan de OostdUk (langs het Hollandsch Diep) een bU rondere woonwUk te creëren. De opzet is om in nauwe relatie met de bUzonder wUde perspectieven van het Hollandsch Diep een stedelUk woongebied tot stand te brengen. De zal een bou levardachtig karakter krUgen en onder de drie hoge woongebouwen doorlopen. Vanaf de dUk moet men een uniek zicht hebben op het ten noorden van de dyk gedachte recreatiegebied. Zwemsport en watersport zullen daar overheersend zUn. Bij de opzet van het structuurplan is uitgegaan van de gedachte, dat Willem stad tJhans 2100 inwoners gelei delijk zal uitgroeien tot een woonge meenschap van ongeveer 10.000 mensen. Het is een toekomstbeeld, dat na het gereedkomen van de Deltawerken in snel tempo realiteit zal kunnen worden. De thans in aanbouw zijnde grote sluis werken nabij Willemstad zullen daar zeker ook toe bijdragen. Te land en te water gaat de 400-jarige een belangrijke toekomst tegemoet. Er is ook daarom temeer reden om te feesten. Vanwege de strategische ligging van het dorp gaf Willem van Oranje op 7 augustus 1583 aan een zijner leger aanvoerders, Gaspar van Kinschot, de opdracht: „De plaatsen van den Ruy genhil te doen versterken en de om wallen metter haest". De prins zag in de nieuwe vesting een belangrijk steun- Leon tes". Oomens met „Bahamon- (Van onze sportcorrespondent) BREDA Vandaag en morgen organi seert de Bredase atletiekvereniging „Sprint" weer haar jaarlykse nationale tienkamp. De animo bU de atleten was dit jaar zo groot, dat verschillende in- schrüvers moesten worden afgewezen. Dat er grote belangstelling voor zou be staan, was dit jaar meer dan anders te verwachten, daar de Technische Commis sie van de KNAIJ deze wedstrUd heeft aangewezen als nationale selectiestrijd voor de zes-landen-ontmoeting te Bern op 3 en 4 juli aanstaande, waar Neder land set op moet nemen tegen Zwitser land, België, Duitsland, Frankrijk en Ita lië. Tevens mag deze tienkamp gezien wor den als voorbereiding op de strijd om de Europa-cup in de eerste ronde, die ge houden zal worden te Enschede op 26 en 27 juni tussen de landen Denemarken, Portugal, Spanje en Nederland. De win naar hiervan gaat naar de demi-finale, die te Zagreb in augustus wordt betwist. De Olympische Tienkamp moet gehou den worden op twee op elkaar volgende dagen. Op de eerste dag moeten de vol gende onderdelen verwerkt worden: 100 m; verspringen; kogelstoten; hoogsprin gen en 400 m. De tweede dag krijgen de atleten: 110 m horden: discuswerpen; polsstok-hoogspringen; speelwerpen en 1500 m. Dit jaar zal voor het eerst worden ge streden om de Hotel Boschhek wisselbo kaal. In verband met het tijdrovende nummer pols hoog zal op zondag om 12 uur worden begonnen. Dit in tegenstel ling met zaterdag als men om 2 uur aan vangt. De winnaar zal vermoedelijk gezocht moeten worden tussen de drie volgende deelnemers: J. Doornbosch, Haarlem; Wim This sen, Holland Leiden en E. de Noorlander DOS, Rotterdam. Ook de Zaanlander F. Stam en de ALO-man H. van Lieshout uit Rotterdam eindigen bij de prijswinnaars. Van de zuidelijke deel nemers moeten we zeker de beide junio ren C. van Meel, Thor (Roosendaal) en W. Jonkers, Volt (Tilburg) vermelden, die er hun kampioenskansen bij de zuidelijke titelstrijd in Den Bosch vóór laten varen. Voorts Peter van Wijk van Sprint, die het in zijn hoofd heeft gezet om het club record, dat met 4286 punten op naam van Antoon Jonkers staat, te verbeteren. Bij deze wedstrijd zal de nieuwe zoge naamde „Tokio-telling" worden gebruikt, waarvan vooral de mindere goden zullen profiteren en waardoor de spanning in de onderste regionen en middenmoot groter zal worden. Ter verduidelijking diene, dat het genoemde puntental van Jonkers 4286. gelijk staat met 5115 in de niéuwe telling. Om te weten of een concours naar behoren verloop, moeten we kijken hoelang het open staat. Bo vendien moeten we in de gaten houden de bereikte snelheden. Voor de afstand van Orleans, plus minus vierhonderdvijftig kilome ter, staat, als de uitlopers duizend tot elfhonderd meter per minuut aanhouden, een uurtje. Maken ze meer dan dertienhonderd meter dan moet het navenant eerder ge daan zijn, tenzij de abnormaliteit ermee gemoeid is. En aangezien dit maar al te dikwijls het geval is, (ook van de week weer) hebben talrijke sjarels ook op de Orleans van 23 mei een stijve nek opgelo pen van het in de lucht staan kij ken naar mannen die maar niet af kwamen. Niet alzo de grote kampioen been houwer Tiest Heijnemans in de Bredase Bond, die het zekere voor het onzekere nam en los vooruit vloog (met de roem ruchte soort van John Lutt rechtstreeks van diens hok), daar was geen repare ren aan gemaakt. Beenhouwer M. Fasen probeerde zyn collega no^ gauw even uit te benen, hij zat er op als de engelse weerlicht, doch werd tenslotte met drie lengten gevloerd, het is de soort van zijn vriend Julien Verhaege te Deurne- Antwerpeiz als die eenmaal op volle snelheid ligt, is er weinig aan te doen. Affijn hier is de uitslag in extenso 1 en 28 M. Heijnemans voornoemd, 2 .M Fasen, 3 Jac Horvvard, g H. J. Oomens (Ulvenhout), 3 M. Guns. 6 gos Frijters, 7 P. Leemans, 8 en 30 Fr. van Moll, 9 Graad Heijblom, 10 B. Rijn- ders. 11 Gebr. Oomens, 12 A. van He- mert, 13 H. Lambregts. 14 A. van Duu- ren, 15 A. Martens. 16 F. Cornelissen, 17 Jan Tijs, 18 Piet Vermeulen, 19 26 en 27 Bert Oomens (Gerrit zoon), 20 M. Bellenaars, 21 J. van Oosterhout, 22 J. W. Fefters, 23 Léon Oomens (Gerrit- zoon), die er iedere week op zit als de duvel op geerte, allemaal volle tot twee knaken. 24 A. van Oostertooseh, 25 C. Vergouwen, 29 J. Vermonden, 30 G. van Rumund er.z, Serie 2 is voor Bert Oomens, opvol ger Jan Tijs, die meer en meer de kop gaat pakken. 3 J. Hooijmaaijers, 4 en ll J. van Don gen, 5 en 10 M. Vera, 6 en 9 A. Beerens, 8 N. Damen en 10 G. Schoenmakers. Terheijden op Orleans: 1 J. Schets. 2 C. van Dun, 3 P. Voerman®, 4 en 9 W. de Jong, 5 Ant. Gommeren, 6 en 7 P. van Meel, 8 W. Stroop, 10 P. Loose eniz. van haar vader in den vervolge naam „Willemstad t" dragen. Vanaf augustus 1583 kende de vesting reeds een garnizoen, toestaande uit vreemde huurtroepen, voornamelijk Engelsen en Schotten. Jonker Gomar de la Rue en zijn opvolger jhr. Emmery van Lyere waren de eerste comman danten. Prins Maurits stimuleerde de bouw van stenen huizen. Voor de bouw van een stadhuis verleende hij een bijdrage van f 600.-, onder voorwaarde dat dit gebouw tijdelijk ook moest dienen „om Godts Woord daerinne te vercondi- ghen". De bouw van de kerk had ook zijn belangstelling; op 19 december 1597 verleende hij daarvoor een bijdrage van f 7000,- en tekende daarbij aan „dat de kereke in Willemstadt in eene ronde ofte achtkantige forme zal ende behoort gemaeckt te worden". De kerk werd in 1596 tot 1609 gebouwd. Zij geniet grote bekendheid omdat het de eerste kerk in ons land is die in deze vorm ge bouwd werd voor de protestantse ere dienst. De kerk brandde in de jaren '50 af en werd mede dank zij een grote financiële steun uit het gehele land in de oude glorie herbouwd. In 1623 liet Miaurits in Willemstad ook voor zichzelf een huis bouwen; het in renaissance-stijl opgetrokken gebouw staat bekend als het Mauritshuis of het Prinsenhof. Het stadhuis kwam in 1589 gereed. Het vormt o.a. met het Mauritshuis nog een der bezienswaardigheden van het stadje. Prins Maurits verbleef vele malen In Willemstad. Bekend is dat hij in maart 1590 hier met zijn legeraanvoer ders voorbereidende besprekingen voer de over de verrassing van Breda door middel van het turfschip. Van oorlogshandelingen- gedurende net verloop van de 80-jarige oorlog bieef de vesting verschoond. Wel wer den aan de vestingwerken o.a. in 1665 uitbreidingen gegeven, evenals aan de omliggende forten. In de 18e eeuw werd een nieuwe kazerne gebouwd, een Hi^we land poort en een nieuw arsenaal Tijdens de Franse tijd was Willem stad vol activiteit Koning Lodlewijk Napoleon bezocht de stad op 27 april Het pittoreske haventje van Willemstad bergt soms vele jach ten. Op drukke dagen is het veel te klein. Een nieuwe jachthaven wordt binnenkort aangelegd. (Van onze motorsportmedewerker) VROUWENPOLDER Ondanks het re. genachtige weer is de cross in de Wal- cherse duinen geen tegenvaller geworden. Was vorig jaar tijdens de kampioens wedstrijden voor de senioren 250 cc de warmte spelbreker, nu dreigde de regen roet in het eten te gooien. De ijverige organisatoren van de mo tor- en autoclub Scheldegouwen kunnen echter tevreden zijn. daar ongeveer 5000 bezoekers de controle passeerden. De deelname was dit iaar beperkt tot 50, 250 en 500 cc. Het is meestal juist in deze wedstrijden, waar de renners nog echte amateurs zijn, dat men de beste sport te zien krijgt. Zo ook hier op het zware zandcircuit bij Vrouwenpolder. In alle klassen werd om elke meter ge vochten en wat reeds langer bekend is werd ook hier bevestigd, nam olijk de zwaardere kopkleppers hadden het moei lijk. De organisatie was zoals altijd per fect. Uitslagen: 50 cc: 1 H. Drie, 2 J Beuk- hof, 3 A. Roessimk, 250 cc: 1 p. van Heugten, 2 B. Tuin, 3 C. Garretsen, 500 cc: 1 Suiiker. 2 F. de Vos. 3 De Vries. In Dongen hebben de Verharen's zich wier geweldig geweerd op Orleans. Ze komen nu langzamerhand aan hun kilo meters: 1, 5, 10, 11, 20, 32, 39 enz. de formidabele J. A. Verharen, met onze gelukwensen. 2 en 9 J. van Gooi (Geer) 3 M. van de Vorst, 4 Koos Verharen, 6 C. Vereggen, 7 J. van der Zanden, 8 Adr. Verharen HH, 12 F IJpelaar, 13 A. Trommelen, 14 H. Smulders, 15 Jaak Koenen enz. Serie 2 natuurlijk J. A. Verharen, serie 3 A. Trommelen. De Oosterhoutse Bond zat met 894 dui ven op Orleans en ziehier de resultaten: 1 Hub van Wanrooij, 2 H. van Dongen, 3 G. Severijns, 4 L.'en A. van Tilburg, 5 W. A. van Gooi en zn., 6 D. van den Avoird, 7 P. Soeteirs, 8 P. van der Heij den, 9 J. Krijnen KD, 10 B. Caron, 11 P. Kops, 12 W. van den Avert Pzn., 13 Fl. van Vugt, 14 Fr. Geerts en 15 A. de Rooij en zonen. C. C. Nieuw Ginneken en Ulven hout op Orleansj 1 en 6 Dré Antonissen, 2 H. van de Velden, 3 en 10 Fr. Heij blom, 5 en 9 M. Martens, 7 H. van der Aa. 8 C. Wijgaarts; enz. Voorzitter Martens maakt bekend dat op de Moulins van 5 juni a.s. het sa menspel in Fond-Union De Baronie van Start zal gaan, bovendien kan nationaal gespeeld worden. Plaatselijk zal er een magnifiek vijftiendelig theeservies ver vlogen worden. Zegt het voort en komt allemaal kijken. Op de Made maakt Manus van Hel mond een geweldige uitslag op Orleans van de 540 duiven begint hij met 1 en 4 en de goeie (111) weer voorop. 2 D. de Hoog, 3 C. P. .loosen, 1 C. Rademakers 6 Th. Heijmans (van de Hang), 7 H. Weiten Jzn.. 8 W. Cas, 9 P. H. van Gils, 10 A. Vissers. Van Helmomd doet ze de baart af zon der zeep, doch vlak ook H. Weiten niet uit, vijf van de zes in de prijzen met alle series. In de combinatie Etten en Leur vlogen 613 duiven. Alhier slaat de gevreesde Buys (Anteine) heel het zaakje kort en klein: 1, 3 en 9 Twan Buys met onze felicitaties, het is een kruising van de beruchte duifsoorten Van Rhijn-KIoeck t? Antwerpen en Frans Buelens te Me- chelen, waar nog nooit niks aan te doen geweest is. 2 P. Oostvogels, 4 E. de Mol, 5 R. Lauwen, 6 A. Martens 7 Chr Joohems, 8 D. Rijkenbang, 10 frr. Stolle enz. Ook de Luchtbode te Loon o<p Zand zat met haar tractement op Orleans: 1 en 13 K. van Esch, 2 P. van Noye, De Brèdase zaterdagvliegers zaten op Creil: 1. Frans Petit, 2 A. Geerling, 3 J. Kapitein, 4 A. Rovers-Van den Berk, 5 F. Miserus, 6 W. Hens, 7 A. Teurlingx, 8 Koos van Dongen, 9 en 10 J. A. Mol enz. De beste speler tot dusver was de 73-jarige veteraan F. Miserus, die de sportieve strijd niet staakt alvorens de laatste klap is uitgedeeld. Vain dat aan- gaande is hij net als Cassius Clay, met dit verschil dat volgens deze persoon zijn tegenstrevers niets anders dan dom mekrachten zijn.Onze hulde aan de fijne speler (Abondance) Miserus, hij kan op zijn leeftijd nog velen tot voorbeeld strekken. De machtige concoursbond Zuid-Be veland zat met 1602 duiven op Angerville in het westen van Frankrijk en de rapste duif van de watervlugge P. Glas te Ka- pelle-Biezelinige maakte 1372 meter: 2 J. van Eijkeren te 's-Beer Hendrikskin deren, 3 J. Minnaard te Krabbendijke, 4 M. Jeremiasse te Wemeldinge, 5 J. Allewijn te Kratobandijke, 6 W. Krijnse, 7 C. Zuid weg, 8 P. de Boe, 9 A. Steen- poorte, 10 J. A. van Langevelde, 11 en 19 G. van Striem te Wolfaartsdijk wiens vluchten ook in aantocht zijn, 12 W. van Stel. 13 W. Pieters, 14 en 15 M. Minnaard te Krabbendijke, 17 G. Feli- us, 18 M. Ohristochowitz, 20 P. Butler enz. In de combinatie Westhoek van mr. Hopstaken vlogen op Orleans niet min der dan 3800 duiven, nationaal zijn het er 1600 geweest, doch de uitslag is nog niet binnen. Het succes staat in elk geval vast. In samenwerking met de organisatie van onze nationale Dax, de C.C. Breda met concoursleider Jacobs, zal de Fond- club Antwerpen, filantropische vereni gingen tot bevordering der duivensport het eerst© groot internationaal concours MET België, Frankryk, Nederland en Duitsland op Dax organiseren en wel op 23 juli a.s. Volgens mannen als Maurice Delbar en konsoorten zijn er door de zesduizend duiven te verwachten; de lossing zal plaats vinden te 13 uur zodat ook de ach terband ten volle aan zijn trekken ko men zal, mits ze met geen pauwstaar ten af komen, doch met de echte soort Dat die er ook in onze streken genoeg zit, bewijst de Westhoek met aan het hoofd Steenbergen, sedert jaar en dag. Deze internationale Dax, die het begin zal zijn van geregeld internationaal con tact op de Pyreneënvluchten, gaat van start als een „Rik Kerremans"-huldi gingsvlucht. Henri Kerremans te Boom is van die bekendste Belgische organisa toren van fondsconcoursen. De Bredase bestuurders Fasen, Ko- nings en Grebben, vergezeld van Jacobs hebben de zaak 'inmiddels met e Bel gische heren De Kepper, Hermans, De Rijcke en Ker remans en e Duitsers Heinemann en Kieserling rond. Er zijn schitterende ereprijzen, o.a. in kristal Val St. Lambert en in gouden horloges. Te gelegener tijd komen wij nader op deze vierlandenvlucht terug. Tot slot de uitslag van Orleans In de provincie Antwerpen met 1781 duiven: 1 Jos Schelfaut te Klinge, 2 Constant Van den Bosch te St. Job, 3 Rudolf De Kegel te Lokeren, 4 Frans Maes te Antwerpen, 5 René Minsart te Ekeren, 6, 12, 31, 32 enz. Julien Verhaege te Deurne, 7 Henri Meyvisch te Deurne, 8 A Vanderkelen te Klinge, 9 J. B. Wau- ters te Deurne, 10 E. Streitz te St. Maria burg enz. De West Vlaamse Kongo-planter Julien Verhaege doet jam-en-aJleman de baard af. Als hij zo likkek gaat doen, zeggen ze in Antwerpen, had hij beter in Afrika kunnen blijven. Onze hulde. Allemaal goei DEN BRUINEN. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Voor de ze vende maal wordt in de nacht van za terdag op zondag de prestatie-wandel tocht Vlissingen - Bergen op Zoom over 75 kilometer gehouden. Ook nu weer komen de deelnemers uit het hele land, zelfs uit het buitenland. Om middernacht starten de wande laars in Vlissingen. Onder hen zijn er zeven, die de tocht voor de zevende maal meelopen: José van Zandvliet, Henk v. d. Houdt uit Bergen op Zoom, J. v. d. Casteel uit Halsteren, A. Ver hoeven uit Middelburg, P. Weyberg, Vlissingen, J. van Doorn Wolphaarts- lyk en J. Bruell uit Hulst. Voor de zesde maal lopen H. Snoeren uit Oosterhout, F. Hopmans, Bergen op Zoom, A. Willemcen, Hoogerheide, G. Budde, Aardenburg en C. Ketting uit Vorden (Duitsland). Veel verschil met de tochten van voorgaande jaren is er niet. Wel moeten de deelnemers er op rekenen, dat het passeren ven de twee „voorlopers'' (José van Zandvliet en M. Kasteleins uit Oosterhout) streng zal worden bestraft. Het evenement is per se niet bedoeld als snel wand el wed strijd. Wel verschil is er in de route van het laatste gedeelte. Doordat de Zeeuw- seweg bij Korteven is opgebroken moe ten de wandelaars onmiddellijk voorbij het spoorwegviaduct naar de Duintjes wandelen en vandaar weer naar de grote weg. Tot nu toe hebben zich 213 deelne mers gemeld. Onder hen zijn veertig in België gelegerde militairen, wier gele deren met zeven vrouwelijke militairen zijn versterkt. Men rekent verder op een dertigtal deelnemers uit Duitsland. In gepast in dit grote evenement is de wedstrijd Goes-Bergen op Zoom over veertig kilometer. Hiervoor hebben zich 93 deelnemers aangemeld, waaronder een groep van 40 wandelaars van de Kieviten uit Ossendrecht. Voor deze wedstrijd staat de inschrijving tot aan de start ('s morgens 4 uur) bij café de Landbouw te Goes open. Rond één uur worden de deelnemers op het sportpark Rozenoord te Bergen op Zoom ver wacht, vanwaar men onder muziek van Odixles-Rapid naar de Korenbeurs wan delt, waar het eindpunt van de tocht is, VENLO Vandaag cn morgen vinden in de nieuwe sporthal te Venlo twee be langrijke gymnastiek evenementen plaats onder auspiciën van de Neder landse Katholieke Gymnastiek Bond. Vandaag treden de heren-keurploegen uit Nederland en Zwitserland aan voor een interland, die een spannend verloop belooft te krijgen. Gezien het peil van de Zwitserse keurturners mogen de Ne derlanders op bijzonder felle tegenstand rekenen. Zondag staat' in het teken van natio nale wedstrijden ritmische gymnastiek voor dames. Het programma vermeldt ritmische oefeningen zonder handge reedschappen en ritmische oefeningen met bal. Aan deze wedstrijden nemen tien Nederlandse verenigingen deel te weten: Hercules '03 (Reuver), Kwiek (Breda). Coriovallum (Heerlen), Een dracht (Kerkrade), O.N.A. (Eindhoven) L.IOS. (Breda), parta (Eindhoven), t;Y*V' (Noord-Scharwoude) Taveno (Alkmaar) en Spirit (Amsterdam). IQ

de Stem | 1965 | | pagina 13