R <>v< Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter HUISVROUW BALANCEERT tussen gezelligheids- of vakvereniging BIJ DE TIJD Kernbewapening geen zaak voor predikanten Charitas- collecte Gezinszorg MET STEP OP STAP Zomermode onthult nieuwe punten met nieuw horlog< Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerust alle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. lil 14 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 28 MEI 1965 40-2344 Voorzitter christelijke onderofficieren Chauffeur van rampbus nu beschuldigd Marechaussee wil in zomer van staande boordjes af Voorkeur voor Fokker in Indonesië Gezellig èn kundig Sexuele opvoeding Winkelsluiting Jonge huisvrouwen m verbaar. ct. (Advertentie) UTRECHT (A.N.P.) Wij achten het onjuist dat legerpredikanten in de krijgs macht het neen tegen het gebruik van kernwapens behoort uitsluitend tot de kernwapens uitdragen. Het al of niet hebben of het al of niet gebruiken van bevoegdheid van de overheid. Dit zei de heer C- Holtrop, voor zitter an de nationale christen onder officieren ereniging tijdens de in U- trecht gehouden jaarergadering van deze organisatie. Naar zijn oordeel is het radicale „neen" van de hervormde synode ten aanzien van het gebruik van kernwapenen nog steeds nit voldoende gemotiveerd. Hij kon zich overigens niet aan de in druk onttrekken dat de opstellers van het rapport over de kernwapenen thans tot de ontdekking zijn gekomen dat het uitermate moeilijk is het gebruik van kernwapens niet acceptabel te achten. De synode vindt aldus de her Hol trop het argument van het kwalita tieve verschil tussen kern- en conventio nele wapens minder zwaarder wegens als de tegenwerping dat door de afwij zing van de kernwapenen ook het effect dat zij hebben, zolang zij niet worden gebruikt binnen het kader van de oor- (Advertentie) INNSBRUCK <\A.F.P.) De Oosten rijkse justitie heeft de chauffeur van de Nederlandse bus, die bij Innsbruck verongelukte, in staat van beschuldiging gesteld. Een onderzoek wees uit dat het ongeluk, dat vier doden eiste, aan on voorzichtigheid van de bestuurder te wijten was, omdat deze op de steile berghelling te snel had gereden. logshandelingn. verloren zou kunnen gaan. Hieruit menen wij te mogen con cluderen dat op deze wijz* de oorlog toch wel uitsluitend wordt bezien vanuit een politiek oogmerk. Het vraagstuk van de legitimiteit dr krnwapenen wordt hierdoor lichtvaardig terzijde ge steld, aldus de heer Holtrop. Hij betreude het dat onde meer het kernwapenvraagstuk aanleiding is ge worden tot minder prettige verhoudin gen binnen het raam van de protestants geestelijke vezorging in de krijgsmacht. Te meer omdat in de praktijk blijkt dat er een enorm tekort aan legerpredikan ten is Naar zijn mening is het arbeids terrein van die predikanten di nu in het leger zijn, zo uitgebreid, dat van een goede geestelijke verzorging geen spra ke kan zijn. Over de rechtspositie van de militair zei hij. dat het een bittere teleurstelling is in deze tijd te moeten ervaren dat de overheid op vele punten streeft naar gelijkschakeling van de rechtspositie regelingen van de miliatire ambetnaren met die der burgerambtenaren- Deze te leurstelling wordt ds te groter zo vervolgde hij naarmate de militaire ambtenaren moeten constateren dat de ze belijkschakeling en het uitwissen van het onderscheid gepaard gaan met ver lies van reeds historisch geworden rech ten. Daarin ligt naar zijn oordeel een onderwaardering van de positie der mi litaire ambtenaren ten grondslag. De invoering van een nieuw bevord- ringsvoor schrift voor de Koninklijke Landmacht op basis van een periodiek gevorderingssysteem en een uitbreiding van de mogelijkheid voor benoeming tot officier van vakdiensten, alsmede een periodieke bevordering tot onderlui tenant. zou de doorstroming in het onder_ officierenkorps zeer ten goede komen, aldus de heer Holtrop. Over de bezoldiging zei hij dat het jammer is dat de overheid tot nu toe niet bereid is te erkennen dat de ar beidsomstandigheden van het militaire personeel zodanig zijn. dat een wijzi ging van het beleid nodig is. „Het wordt onverteerbaar als die omstandigheden wel worden erkend, maar dat waarde- r ingniet tot de mogelijkheden blijkt te behoren, omdat dit consequenties voor andere groepen van overheidspersoneel met zich mee zou kunnen brengen-" BREDA De Charitas-coUecte op zondag 30 mei zal speciaal toegespitst zijn op de Katholieke Gezinszorg in het bisdom Breda. De gezinsverzorging, die ruim dertig jaar bestaat, heeft door een steeds groter wordende behoefte aan dit werk. een snelle ontwikkeling doorge maakt. Op dit moment zijn er in Ne derland 240 regionale of plaatselijke or ganisaties in het bisdom Breda is dit aantal 33 bezig met hulpverle ning aan gezinnen, die in moeilijkheden zijn geraakt. Ondanks deze snelle ontwikkeling is de vraag om hulp groter dan het aan bal gezinsverzorgsters. Hun aantal dat de 500 nadert, is beslist ontoereikend. In 1964 kon men aan duizenden gezin nen hulp bieden, maar honderden ande re moesten van deze hulp verstoken blij ven. Om ook hen te kunnen helpen moet het aantal verzorgsters uitgebreid wor den. Hiervoor is echter veel geld nodig en de Katholieke Gezinszorg kan, ge zien haar huidige financiële situatie, daar niet zelf in voorzien. Er is hulp van buitenaf nodig en daarom vraagt de Katholieke Gezinszorg in het bisdom Breda uw speciale aandacht voor deze collecte. Step, samen met lip stick en poederdoos onmisbaar op reis. Step geeft u vier maal meer plezier van uw parfum. Geeft een ragfijne verstuiving. Zeer zuinig in het ge bruik. Beschermt uw parfum. Step, de ver stuiver met welhaast onbeperkte garantie en wereldberoemde service. Let vooral op de blauwe verpak king, alleen dan hepft u een echte voor Nederland: Fresiaplein 3- Wassenaar - tel. 01751 - 42 47 UTRECHT (A.N.P.) Leden van de christelijke onderofficieren vereniging, die tot de Koninklijke Marechaussee be horen, hebben geklaagd over de regels voor het dragen van het zomeruniform. Ook de marechaussee heeft het warm bij zomerse hitte. Maar, zo stelden zij, tijdens zijn dienst moet. hij echter zijn tuniek met het hoge boord blijven dra gen en ook daarna. Dit in tegenstelling tot hun medemilitairen die bij de land macht dienst doen. De christelijke ma rechaussees vinden het ongewenst dat er verschillende regels bestaan voor het dragen van het zomertenue bij de ver schillende delen van de krijgsmacht. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De contacten, die Fokker al enige tijd met de Indonesi sche regeringsautoriteiten en luchtvaart deskundigen heeft, worden binnenkort in meer zakelijke banden omgezet. De chef- staf van de Indonesische luchtmacht, luchtmaarschalk Omar Dhani heeft de zer dagen laten weten, dat zijn land een groot deel van de benodigde uit rusting voor de vliegtuigindustrie in Ne derland wil aankopen. President Soekar- no heeft nog zeer recent laten weten, dat hijzelf de voorkeur geeft aan de Fok- ker-produktèn. „In deze tijd van specialisatie mogen we onze huisvrouwenvereniging wel een vakvereniging noemen," aldus de presidente van het hoofd bestuur, mevrouw drs. J. Muller-v. d. Wielen, op de algemene vergadering te Utrecht. „Onze leden zijn lid voor de gezelligheid," .vas de uitspraak van een afdelingsafgevaardigde, „ze komen op de bijeenkomsten om een gezellige middag of avond te hebben." Wanneer deze twee meningen tegen elkaar worden afgewogen, slaat de wijzer van de balans duidelijk door naar de gezelligheid. Maar als we aannemen dat het scheppen van een gezellige sfeer een vak is, dan kunnen we de leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zien als vaklieden. Het gezamenlijk zingen van een veel stemmig verenigingslied, toespraakjes met boeketten en corsages, luid aan zwellend stemmengeroes in elke vrye minuut, lang oraten over verenigings zaken en tyd te n.ort komen om voor de in studie genomen onderwerpen, het is één en al vrouwelijke gezelligheid. Vriendelijke gezichten boven de af- kledende japonnen en pakjes wijzen op het gezellig thuis, met de voortref- felijke keuken en de koekjes by de thee. De punten 1 en 5 van de doel stelling van de vereniging verraden dan ook het gezellige standpunt: het verlenen van bijstand aan de Neder landse vrouw in haar huishoudelijke en gezinstaak; het bevorderen van saamhorigheidsgevoel en gemeen schapszin bij haar leden. Maar de drie punten daar tussen in spreken over de waardering van het vak, en over de,vrouw in de moderne samenleving voor het geval zij haar veilige haven verlaat en de wereldzee wil bevaren. „Meent u niet, dat het lidmaatschap van onze vereniging ertoe bijdraagt de maatschappelijke eneconomische pro blemen in onze samenleving bewust te doen worden?" werd gevraagd in een studieonderwerp aan 60 afdelingen in het land. Enkele afdelingen antwoordden kort en bondig „neen". Dat is dan een slechte noot voor de „vakbeweging". „Meent u niet, dat de mogelijkheid die de vereniging u biedt om in con tact te komen met huisvrouwen-vak genoten een verrijking van uw leven betekent?" werd unaniem met „ja" be antwoord, een goede noot voor de ge zelligheid. En de toegevoegde opmer- ming dat bijeenkomsten sociale een zaamheid weten te doorbreken geeft een pluim aan de vakvereniging. „Meent u niet dat voor geestelijke en culturele vorming van de vrouw nog steeds te weinig wordt uitgetrok ken op het huishoudbudget?". Het ant woord is dat de huisvrouw zich dik wijls geneert geld voor zichzelf aan te wenden en dat de tijd voor die ont wikkeling vaak ontbreekt. Een slechte noot voor de gezeligheid én het vak, want een ononwikkelde vrouw wordt ongezellig als ze de ontwikkeling van haar gezin niet bijhoudt en een vak vereniging zou daarop moeten hame ren (ontwikkeling is bovendien een der goedkoopste zaken tegenwoordig). De presidente liet in haar rede de positie van de gehuwde vrouw de re vue passeren: hoe groot haar gezamen lijke aandeel in de besteding is, hoe de waardering voor de huisvrouw groeit sinds er minder huishoudelijke hulp is; hoe de buitenshuis werkende huisvrouw een dubbelrol heeft; hoe de vrouw haar thuisfunctie combinpert met cultureel en verenigingsleven; hoe de huisvrouw meer en meer wordt erkend als volwaardig naast de man. Op de vergadering werden resu més over in studie genomen onder werpen uitgegeven: Hoe kunnen wij ouders in positieve zir aan de seksuele voorlichting van onze kinderen mee werken werd bestudeerd door 73 af- delingen. De meerderheid oordeelde dat de seksuele opvoeding van de op- groeiende generatie een probleem is voor de hedendaagse ouders omdat zij te kort schieten in communicatie en j omdat zij te beschroomd zijn. Dat sek- suele opvoeding geen hoofdstuk apart j is maar een deel van de gehele op- voeding wordt door een afdeling ver- j geleken op deze manier: men vertelt zijn kind toch ook niet alleen op gezet- j te tijden dat het eerlijk moet zijn. Dat de voorlichting een deel van de j opvoeding is, blijkt voor ieder vast te staan, de vraag is hoe en wanneer. j „Vroeg", luidt de algemene opvat- ting, „in ieder geval moet het kind op de hoogte zijn wanneer het voor stu- die of werkkring het huis verlaat" Het is wat weids uitgedrukt dat dit onerwerp in studie is genomen; beter lijkt ons „opiniepeiling". Wat uit de bus is gekomen laat zien, dat de huis- vrouwen de snelheid waarmee zich het inzicht van deskundigen ontwikkelt, llllllllllllllllllllllllll niet bijhouden. (Een instantie als het Westduitse episcopaat b.v. geeft als richtlijn dat ouders het kind vóór het naar school gaan zoveel mogelijk over het geslachtsleven vertellen, opdat on betamelijke voorlichting niet meer kan storen. Èn dat het tussen 9 en 12 jaar dient te worden voorgelicht over de bestaansreden van de twee geslachten). Ongetwijfeld vindt de huisvrouwen vereniging hiér een taak, waarin zij kan gesteund worden door de voortref felijke publicaties die van wetenschap pelijke en practisch geschoolde zijde in ons land het licht zien. Een ander studieonderwerp houdt verband met het boodschappen doen. De meeste huisvrouwen kunnen een verdergaande winkelsluiting wel aan vaarden wanneer er ter compensatie een koopavond wordt ingesteld, ook voor kappers. Maar groot bezwaar heeft men tegen winkelsluiting van de levensmiddelenwinkels op twee ach tereenvolgende dagen. Met klem wordt aangedrongen op meer automaten voor brood, melk. groente, fruit en de meest elementaire kruidenierswaren. Algemeen is de wens om op dagen van sluiting een rouleersysteem in te stellen voor reparatie aan gas, electri- citeit en waterleiding in geval van sto- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIHII ring, zoals we dit kennen bij apothe ken, artsen en tandartsen. Een opmerking in het rapport over de winkelsluiting geeft te denken: „De uitslag van dit rapport had wel eens lieel anders kunnen uitvallen als meer jonge vrouwen met kleine kinderen er aan hadden kunnen meewerken". Van de Vereniging van Huisvrou wen zijn betrekkelijk weinig jonge vrouwen lid, ook weinig gehuwde wer kende vrouwen en dit zyn juist de groepen die het meest by-de-ttfd bly- ven. De 45.000 leden van de vereniging zijn dus niet representatief voor dé Nederlandse huisvrouw. Wel voor de gezelligheidsvakbekwame huisvrouw van zekere leeftijd uit bepaald milieu. A. McG. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Model uit Mary Quant's Ginger- group, elegant linnen hansop met doorkyk-middenrif. m .SWEET SUMMER" heet dit après-bain kapsel met lokken- mousseline en opgeschoven bril van Lintermans bjj een make-up van Pierre Robert. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll „De nieuwe mode in horloges heejt dezelf de kentekenen als de Yarijse modehet is een jonge, levendige, on-pretentieuze stijl", zeggen de Zwitserse uurwerkmeesters en op de jaarlijkse grote tentoonstelling in Bazel lieten ze zien hoe de daad hij het woord wrd gevoegd. De inconsequentie waarmee de mode bedekt, en onthult, is een van haar grote charmes. De wispelturigheid waarmee zy dat doet, geeft vaart. Het blote middenrif dat we al lan ger kennen in het zwembad, mag nu (door de mazen van een vissersnet) ook gezien worden op straat. De Fran sen hebben voor dit verschijnsel na tuurlijk al weer een aardige naam be dacht, „ceinture filet", zeggen ze, net werk-ceintuur. Zonnejurkjes, truitjes, hansoppen, voorzien van zo'n brede strook netwerk of grove kant, zullen deze zomer overal worden gezien. Tot nu toe heeft een zonnebril altijd gediend om de ogen te verhullen. Maar dat is verleden tijd. Wilt u meetellen, laat dan vooral de bril niet op de neus staan, maar schuif hem in de haren. Zó hoort het en, laat ons eerlijk zijn, mooie ogen zijn altijd mooier zónder donkere bril. Die haren worden intussen met méér versierd dan met een zonnebril. Parij- se kappers brengen verschillende zo- mernieuwtjes: de „lókken-mousseline" is een bandeau vain zijden mousseline waaraan valse lokken en krullen zijn bevestigd. Het is dus geen complete pruik maar wel een royale aanvulling. De „lok a la miss" is een vals haar stukje dat beslist een paar tinten lich ter moet zijn dan het eigen haar. Het wordt zó in het kapsel gestoken dat de lichtgekleurde lok voor één oog, desnoods voor allebei de ogen valt. Haarstukjes waar al bij voorbaat bloemen in zijn verwerkt, zullen het natuurlijk uitstekend doen op zomerse feestjes en bepaald verfrissend is de aanblik van een kapsel met fruit Een glad rond kapsel zou heel origineel verfraaid kunnen warden met een stij ve platte strik boven één oor. Op die strik een schijf citroen en helemaal in stijl ook schijfjes citroen als lange oorhangers. illinium in ii hi lm hi minimi ii Minimum,, Het nieuwe horloge met de vloei ende vierkante vorm is jeugdig en onpretentieus, als dameshorloge zelfs een tikje zakelijk. Een drie jaar gele den brachten de uur werkontwerpers een lang vergeten vorm terug in de mode: het vierkant. Maar die eenvoudige rechtlijni ge vierkanten en recht hoeken hebben een verandering onder gaan. Het silhouet is vloeiend geworden, meer afgerond, de scherpe hoeken zijn verdwenen. De nieu we vorm leidt tot gro tere horloges en tot een leesbare wij zerplaat. De wijzer plaatopeningen zijn dikwijls ovaal hetgeen de vloeiende lijn on derstreept. Belangrijke nieuwe details: - We zien weer Ro meinse cijfers op de wijzerplaat. - Bij de juweel-horlo ges worden steeds meer kleurige ste nen, smaragden, sa- fierên, robijnen en zelfs halfedelstenen verwerkt. - Het email glanst weer in alle kleu- - De kalenderopening is bij sommige ont werpen niet meer op de wijzerplaat, maar in het glas aangebracht. Groot is de opgang van de gouden arm band in de meest ver schillende bewerkin gen: diamant geslepen, geguillocheerd (met kettingmotief)met brede schakels uit ruw goud, en nog veel meer. De gouden band neemt zulk een plaats in dat het al een even vanzelfsprekende zaak lijkt als het horloge zelf. De pols is wel de meest gebruikelijke plaats voor een hor loge, maar de Zwitser se uurwerkmakers zijn veelzijdig en maken brochehanger-, sleu telring-, kompas- en aanstekerhorloges ter wijl de liefde voor chatelaines en zakhor loges weer uit de ou de doos komt kijken. Denk niet dat die fan tasie-artikelen maar prullaria zijn, integen deel, goud of zilver is het materiaal. Zeer brede gouden slavenband, waarin het vierkante horloge tus sen dichtaaneengeryde saffieren ia gezet. Het is al tafelmode wat de klok slaat. Jonge mensen rich ten hun huis in en wensen een klok. Maar het moet een ta felmodel zijn, geen hangklok. In Bazel stonden er zo'n hand jevol (er waren 25.000 uurwerken te zien) nog steeds ook van antiek model, maar vooral veel moderne ontwerpen, waarbij de maker meer speel ruimte heeft dan bij een horloge en daar dan ook gebruik van maakt. Naast het con ventionele binnenwerk is er het elektrische en 't elektronische, 't Kleinste elektronische tafelklokje (zonder 1 bewegend onderdeel), heeft de vorm van een kubus en meet maar 6 centimeter.

de Stem | 1965 | | pagina 9