Rotterdamse reder vermoord op eigen landgoed W estberiij riers scandeerden „E-li-za-beth P Parkeerplaatsen centraal in woonblokken ROVULCO UITGERUST! Mgr. de Vet werkt aan herziening mandement LOONKWESTIE MOTIEF? ZESTIG Snijbrander stond klaar: buit 30 mille Arrestant ontkent schuld Kreymborg PAUS NAAR POLEN Waterballet Inter-Benfica VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST Miljoen voor zesduizend DAF-ers BREDASE PRIMEUR Vandaag naar huis Straten niet toegankelijk voor auto's Voor half milj. juwelen in vliegtuigwrak Fietscursus voor Spanjaarden AUTOBANDEN CfrJ DAGBLAD VOOR ZEELAND Noordelijke wind WAAR IS B?" LOONKWESTIE WERKER Afscheid meneer Huub rondvluchten i.p.v. dertig Mensenmenigte nauwelijks te kalmeren Etalage-roof in Zundert Bij 2 dozen Erdal schoencrèmF GRATIS Jubileumspeldje! VRIJETIJDSBESPARING! 13,90 7,90 Uitgeslapen? néén... DRAKACEL 105» JAARGANG No. 24903 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 28 MEI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. ZZJ4I (O ll|nen;. rosigiro i i i i kr<t<^wi>r»w w w i»» Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van een onzer redacteuren) BREDA De bisschop van Bre da, mgr. G. de Vet, werkt namens het Nederlandse episcopaat aan een herziening op onderdelen van het mandement van 1954. Deze herziening zal, zo vernemen wjj, met name betrekking hebben op de bepalingen, die katholieken verbiedt op straffe van weige ring der sacramenten lid te zijn van het N.V.V., regelmatig socialistiche vergaderingen te be zoeken, regelmatig de socialisti sche pers te lezen of regelmatig de VARA te beluisteren. Op deze herziening is de laatste tijd van verscheidene zijden aangedrongen, onder meer door N.V.V.-voorzitter drs. Roemers. Wanneer het episcopaat ter zake een nieuwe uitspraak zal doen, is op het ogenblik nog niet te zeggen. Mgr. De Vet is nog niet gereed met zijn voor stellen. Als zij in ontwerp klaar zyn moeten ze nog worden voorgelegd aan de vergadering van Nederlandse bis schoppen. De bisschop van Breda wordt in deze herzieningskwestie terzijde gestaan door de adviescommissie „Opbouw sociale organisaties". Dit adviescollege van het episcopaat staat onder voorzitterschap van de Franciscaner pater magister Stokman. Leden zijn o.m. een van de vicarissen-generaal van het bisdom Bre da, mgr. A. F. Theeuwes, en de Lim burgse geestelijke prof. H. Sanders. (Van onze correspondent) VATICAANSTAD WARSCHAU Paus Paulus VI zal volgend jaar een bezoek aan Polen brengen. Geruchten over deze reis, die al eerder de ronde hebben gedaan, werden gisteren offi cieel bevestigd. De paus zal deelnemen aan het eeuwfeest van het katholicisme in Polen. Hij zal op 4 mei op Pools grondgebied arriveren en een bezoek brengen aan de beroemde schrijn van Tsjestochowa, Warschau en het oudste diocees van het land, Gniezno. MILAAN Voor de tweede achter eenvolgende maal heeft Internazionale Milaan de Europa-cup voor landskam pioenen gewonnen. In de finale te Mi laan versloegen de Italianen gisteren Benfica met 10. Het winnende doel punt werd enkele minuten voor de rust gescoord door de Braziliaanse rechts buiten van Inter, Jair. Na de rust werd Benfica ernstig ge- handicept door het uitvallen van dotl- man Costa Pereira. Diens plaats werd ingenomen door spil Germano. De Por tugezen hebben nog verwoed gevochten voor een doelpunt, maar de kwantita tieve meerderheid van Inter gaf tenslot te de doorslag. EEN ONTPLOFFING in een kolenmijn op het Japanse eiland Hokkaido, heeft aan vier kompels het leven gekost. AAN DE universiteit van Nijmegen is voor de eerste maal een vrouw gepro- i moveerd tot doctor in de theologie. De kandidaten was mej. drs. O. J. R. 1 Schwarz uit Wenen. ^nlSVoSr?Si?H5 communicatiesatelliet zmet succes zijn eerste kleui entelevisieuitzending gerelayeerd Weersverwachting, medegedeeld avond?6* Seldig tot van- Plaatseiyk buien en opklaringen. Koele polaire lucht. Noordooste- hlke tot noordelijke winden. Vandaag: zon onder 20.45 uur Maan op 3.34 uur. 5l°rfoALZ0n op 4 29 uur- Maai on- der 19.05 uur. ROTTERDAM (A.N.P.) In de bos sen rond zijn landgoed „Strypemonde" is woensdagochtend de 73-jarige James van Hoey Smith, de schatrijke eigenaar van een scheepvaart- en cargadoors- bedryf in Rotterdam, op gewelddadige wijze om het leven gebracht. De dader bracht de bejaarde man met een zeer scherp voorwerp, vermoedelijk een mes, diepe steekwonden in hals, hoofd en schouders toe. Een van de, volgens het sectie-rapport van dr. J. Zeldenrust, met grote kracht toegebrachte steken, door sneed de halsslagader. Binnen een kwartier na de aanslag moet het slacht offer zijn overleden. De recherche van de rijkspolitie ar resteerde dezelfde dag nog een man, te gen wie onmiddellijk na het bekend worden van de moord op de heer Van Hoey Smith, zeer ernstige verdenkingen waren gerezen. Majoor S. de Vries van de rijkspolitie in Dordrecht, de man die het onder zoek in deze zaak leidt, zei donderdag middag er zeker van te zijn met deze arrestant „wel goed te zitten". De man die op het ogenblik verdacht van moord of doodslag op de bejaarde reder in een cel onder het gemeentehuis van Roekan je zit, is de 56-jarige bosarbeider Dirk B. Hij is een van de arbeiders die bij het slachtoffer in dienst zijn voor het verrichten van alle mogelijke werk zaamheden in .en om het landgoed „Strypemonde". Tegen half tien woensdagochtend reed een open personenwagen langzaam en al claxonnerend de weg voor „Strypemon de" op. De aandacht van de bewoners was al snel gewekt. De echtgenote van de heer Van Hoey Smith kwam naar buiten, juist nadat de auto voor de voor deur tot stilstand was gekomen. Op de voorbank bag zij haar afschuwelijk ver minkte man ineenzakken. Samen met een dienstmeisje bracht mevrouw Van Hoey het slachtoffer naar de slaapka mer. Voordat een in aller ijl gewaar schuwde arts „Strypemonde" had be reikt, was.de heer Van Hoey overleden. Dit alles speelde zich af in een uur tijd, nadat de heer Van Hoey „Strype monde" had verlaten om te beginnen aan zijn bijna dagelijkse inspectietocht langs zijn bezittingen, in de onmiddel lijke omgeving van het landhuis. Tus sen half negen en negen uur had hij een gesprek met twee van zijn arbei ders en reed daarna door om enige honderden meters verderop nog eens een praatje te maken met twee van zijn mensen. In dat gesprek vroeg Van Hoey plotseling: „Waar is B.?" Toen de ar beiders hem de plek aanwezen waar volgens hen B. aan het werk moest zijn, stapte hij weer in zijn auto en ver dween in de richting die de arbeiders hem hadden gewezen. Weer een half uur later vond zijn vrouw hem in zijn auto voor het landhuis. Over welke aanwijzingen, die moge lijk bepalend zijn voor de schuld of de onschuld van B., beschikt de politie nu? Belangrijk is het feit dat het onderzoek heeft uitgewezen dat het slachtoffer in een sloot moet hebben gelegen, die in de onmiddellijke omgeving loopt van de plaats waar B. die woensdagochtend aan het werk was. Voorts zijn daar bloedsporen gevonden. Een aanwijzing is ook de omstandigheid dat B. altijd een mes bij zich droeg. Bij zijn arresta tie werd op de gebruikelijke plaats de duimstokzaK van zijn werkpak geen mes gevonden. Voorts meent de politie dat een motief aanwezig is Het was namelijk onder de arbeiders van „Strypemonde" bekend dat B. enige tijd geleden een vrij ernstig meningsverschil met zijn werkgever had over een loon- kwestie. B. vond dat zijn beloning in geen verhouding stond tot hetgeen hij presteerde. Voor de dood van de heer Van Hoey was de loonkwestie nog niet uit de wereld. Dat B. na zijn arrestatie te veel za ken ontkende, geeft de politie ook te denken. Het feit blijft echter, dat men er nog niet in is geslaagd het wapen, waarmee de heer Van Hoey om het le ven werd gebracht, ondanks een enorme speuractie, te vinden. De vondst van het wapen is van het allergrootste be lang, omdat in het lichaam van het slachtoffer een stukje metaal, kennelijk afkomstig van een mes, is aangetroffen. B. heeft, zoals gemeld, tot opheden ontkend iets met de zaak te maken te hebben. „Ik heb Van Hoey woensdag niet gesproken of gezien", zegt hij. De bosarbeider staat in het kleine Rockanje bekend als een hardwerkende man. James van Hoey Smith was de rijke eigenaar van een scheepvaart- en carga- doorsbedrijf in Rotterdam. De laatste jaren van zijn leven bracht hij voorna melijk op „Strypemonde" door. om vandaar uit zijn bezittingen te beheren en zijn geliefde jachtsport te beoefenen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Een miljoen gulden hebben de zesduizend werknemers van DAF als afscheidsgeschenk van hun scheidende directeur, dr. H. (meneer Huub) van Doörne gekregen. Op de foto: Een ovatie en een massaal aangeheven „Lang zal hij leven" weer klonk, tóen meneer Huub en mevrouw Van Doorne door het middenpad van de „huldigingszaal" naar voren liepen. Mevrouw Van Doorne was haar ontroe ring niet helemaal meester. Voor een verslag van het indrukwek kend afscheidsfeest treft men aan op pagina 3. HET LIJKJE van het vierjarig zoon tje van schipper S. Oldenkamp uit Zaandam is gisteren na lang dreggen uit het Steenwijkerdiep opgehaald. Het jongetje werd sinds maandagavond ver mist. De grote belangstelling die onze lezers aan de dag leggen voor de Luchtmachtprijs vraag, heeft de commandant van de vliegbasis Woens- drecht doen besluiten nog- eens dertig rondvluchten per Fokker F 27 Friendship naar de Delta-werken, ter beschik king te stellen. Dat betekent dus dat DAGBLAD DE STEM de deelnemers aan de prijsvraag in totaal ZESTIG rondvluchten aanbiedt. Gebleken Is inmiddels dat dege nen die een paar dagen de tyd heb ben genomen om de lang niet ge makkelijke vragen te beantwoor den, gelijk hadden. Het aantal goed beantwoorde vragen steeg aanmer kelijk ten opzichte van inzendingen die maandag op onze bureaus te rechtkwamen. Niettemin: alle twaalf goed blijft een grote uitzondering. Lezers die er eens uit willen vliegen met de Friendship, hebben nu nog een vol weekeinde de tijd om, speurend naar feiten uit de luchtmachtge schiedenis, mee te dingen naar een vliegticket. De inzendingstermijn sluit dinsdag 1 juni met de mid dagbestelling van de P.T.T. De rondvluchten hebben plaats, zoals gemeld, op dinsdag 8 juni, als op de vliegbasis Woensdrecht de tweede „open dag" wordt gehou- den. (Van een onzer verslaggevers) WEST-BERLIJN Naar schatting een half miljoen Westherlijners hebben koningin Elizabeth en prins Philip gisteren een ontvangst be reid, die die van wijlen president Kennedy in 1963 evenaarde. Het en thousiasme ontlaadde zich in pure uitgelatenheid toen het Britse vor stenpaar verscheen op een erepodium voor het stadhuis op het John F. Kennedyplein, waar Elizabeth een rede hield voor de samengepakte menigte. „Het is een diep ontroerende ervaring hier bij u te zijn in deze moedige en befaamde stad, tegen het einde van ons onvergete lijke bezoek aan Duitsland", zo zei de Britse vorstin, die de Westher lijners verzekerde, dat zij konden blijven rekenen op de volle steun van de Britse regering. Een gescandeerd „E-li-za-beth" was de dank van de menigte. Bondskanselier Erhard, die pas aan het woord kon komen nadat hij herhaal delijk namens het Britse koningspaar om stilte gevraagd had, verklaarde dat „de Duitsers zullen volharden in hun verlangen naar eenheid en vrijheid". „Abraham Lincoln heeft eens gezegd dat niets is geregeld indien er geen rechtvaardige regeling is", zo zei de bondskanselier, „en om deze reden kun nen wij niet afzien van een rechtvaar dige en vreedzame regeling". Erhard veroordeelde de Berlijnse muur als „een muur van slavernij". „De Berlijners hebben u toegejuicht", zo wendde Erhard zich speciaal tot zijn gasten, „om Engeland te bedanken voor zijn steun aan West-Berlijn, dat twintig jaar heeft geleefd onder met de staat van beleg vergelijkbare omstandighe den". Burgemeester Willy Brandt zei in zijn welkomstwoord o.a., dat Elizabeth „het hart van de stad had gestolen door haar waardigheid en charme". Op zijn ver zoek tekenden koningin en prins het gouden boek van de stad. Na nogmaals een hulde van de luid juichende en „E-li-za-beth" roepende menigte in ontvangst te hebben geno men, reden koningin en prins naar het erekerkhof van het Gemenebest, waar 3800 Britten liggen begraven. Vervolgens leidde het overladen pro gramma het Britse vorstenpaar naar de muur via dezelfde weg, die wijlen pre sident Kennedy in 1963 aflegde. Het zien van de muur schokte Elizabeth zichtbaar. Hoewel het niet in de be doeling lag dat de vorstelijke wagen zou stoppen, gaf de koningin daartoe toch opdracht toen zij bij de Brandenburger Poort aankwam. Zij stapte echter niet uit. Aan de an dere kant van de muur waagden 250 Oostberlyners een poging om haar in levenden lijve te zien. Met geweld wer den zij door vopo's teruggedrongen. Ze weigerden echter zich te verspreiden. Prins Philip wuifde glimlachend naar Oostduitse militairen. Dezen glimlachten eveneens maar wuifden niet terug. Wel maakten ze foto's van de Britse vor sten. Duizenden Oostberlijners konden Elizabeths triomfale bezoek aan West- Berlijn op hun televisie volgen. Het gehele bezoek heeft zes uur ge duurd. Zowel op de heen- als op de terugreis naar West-Duitsland werd het koninklijk vliegtuig niet geëscorteerd. Wel stond het toestel voortdurend onder radar-controle. Het was gisteren de eer ste' maal dat een Brits staatshoofd bo ven communistisch grondgebied vloog. Het vertrek vond plaats van het vlieg veld Tempelhof, vanwaar de Britse vor sten naar Hannover vlogen. Vandaag brengen zij een bezoek aan Hannover en schepen zij zich in op het konink lijke jacht „Britannia", om de terugreis naar Engeland te aanvaarden. OP DE FOTO: Deze foto van koningin Eliza- beth en prins Philip werd genomen bij de Berlijnse muur op de Pots- dammerplatz. (Van onze verslaggeefster) BREDA In de nieuw geprojecteer de Bredase wyk Heusdenhout zullen de auto's niet meer langs de straat gepar keerd worden, maar op een binnenpar keerplaats, waarover elk blok huizen de beschikking krijgt. Breda boekt met deze oplossing van het parkeerprobleem een primeur. Binnen een verkeersweg zijn verschillende blokken woonhuizen gebouwd. De straten tussen deze blok ken zyn echter niet toegankelijk voor rijverkeer. De mensen worden hierdoor meteen verlost van het euvel om 'steeds tegen de eigen of andermans auto aan te moe ten kijken. Aan het begin van de ver bindingsstraten, dus grenzend aan de omliggende verkeersweg, worden par keerplaatsen aangelegd, waar de men sen hun auto kwijt kunnen. Men heeft rekening gehouden met de verwachting dat binnen enkele tientallen jaren elk gezin een auto heeft. Bovendien zullen aan deze binnenparkeerplaatsen nog enkele garages worden gebouwd. Algemeen is men van mening dat bij de opzet van nieuwe wijken te weinig aandacht wordt geschonken aan het parkeren van auto's. In veel naoorlogse wijken zijn de straten te smal voor het parkeren. Soms moeten groenstroken voor de auto's wijken, maar ook dit is een maatregel die slechts tijdelijk uit komst biedt. Het Bredase plan, waaraan de ge meenteraad nog haar goedkeuring moet hechten, heeft nog een ander voordeel. In veel steden neemt de straatvervui ling vooral de laatste jaren aanzienlijk toe. Niet omdat de gemeente de straten niet schoon wil vegen, maar omdat ze het niet kan. De rijen langs alle trot toirs geparkeerde auto's belemmeren de veegwagens in hun reinigingstaak. Ook de straatkolken kunnen bijna niet meer gezogen worden omdat de auto's er op staan. Het gevolg is bij grote regenval overstromingen, met de bekende nadelen voor voetgangers en fietsers. In Heusdenhout zal dit allemaal niet meer voorkomen. Schone straten, zelfs schone parkeerplaatsen, want ook hiervoor heeft men een oplossing ge vonden. Om de parkeerplaats, die naar het midden schuin afloopt, wordt een waterleidingsysteem aangelegd. Draait men de kraan open dan wordt het vuil weggespoeld naar een put. Via een een voudig systeem is het zelfs mogelijk de binnenparkeerplaatsen 's winters sneeuwvrij te houden. KA|RO (U.P.I.) Ju weien ter waar de van een half miljoen gulden, verbor gen in een transistorradio, zijn gevon den in het op 20 mei neergestorte Pa kistaanse vliegtuig, waarin 121 perso nen om het leven kwamen, aldus de Egyptische politie. De politie was over het bestaan van de juwelen ingelicht door de Indiase za kenman Lal Bahity, die meegedeeld had dat zijn Westduitse compagnon de ju welen bij zich had toen het vliegtuig neerstortte. (Van onze verslaggevers) TILBURG/ZUNDERT Met de snij brander van de bedrijfssmedery hebben onbekenden in de nacht van woensdag op donderdag de zware brandkastdeur in bet kantoor van de Var opa-bakkerij in Tilburg opengebrand en uit de kast dertigduizend gulden meegenomen. De inbrekers kwamen het bedrijf bin nen via de smederij. Daar struikelden ze als het ware over een complete snij- brander-apparatuur, die ze meteen op een steekwagen zetten en naar het kan toor reden. Het slot werd uit de brand kastdeur gebrand en toen lag het geld voor het oprapen. De diefstal vertoont enige gelijkenis met een eerder in een garagebedrijf gepleegde inbraak. Daar was de buit zesduizend gulden. Met veel lawaai van brekend glas maakte een inbreker eveneens in de nacht van woensdag op donderdag zich meester van ringen en armbanden, die uitgestald lagen in de etalage van de Zundertse juwelier Schrauwen. De politie, gewaarschuwd door buurt bewoners die het glasgerinkel hadden gehoord, kwam te laat om nog te kun nen voorkomen dat de dief voor zes duizend gulden meegraaide en spoor loos verdween. HERO (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Hero-jabrieken te Breda gaan binnenkort aan 120 Spaanse arbeiders, die bij dit bedrijf werkzaam zijn, een Vei- lig-Verkeerscursus geven. Dit be sluit is genomen, nadat is geble ken dat de Spaanse arbeiders zich nogal onveilig voelen in het Bredase verkeer op de fietsen, die op 20 mei jl. door het bedrijf aan deze arbeiders zijn uitge reikt De Spanjaarden, ondergebracht in de villa „Sunny Cottage" aan het Wilhelminapark en in een pension aan de Baronielaan te Breda, kunnen, zo werd ons ver zekerd, wel fietsen, maar zij zijn in de Spaanse dorpen, waaruit de meesten afkomstig zijn, het drukke verkeer niet gewend. Bo vendien zijn de Spaanse fietsen uitgerust met handremmen, zo dat ook de overgang op de de gelijke Hollandse terugtraprem nogal enige omschakeling vroeg. (Advertenties) ons serviceprogramma: uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvernieuwïrvg i EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550-37085 Spaar ook de andere speldjes! Dat is rui bij Kreymborg vrijetijds- kleding kopen, Weekenders v.. Katoenen pull-polo'; open- we ave v.a. Zie ook pag. 18 DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE"

de Stem | 1965 | | pagina 1