Al Medisch onderzoek voor alle Bredase bejaarden GEMEENTEN BEGROETEN NIEUWE ROUWREGELS MET INSTEMMING si Meer vrijstelling voor geschenken hollenkamp NA TIONALE PRIMEUR Huisartsen medewerking 4N4-. V. Aartsen s benoeming definitief .«lillli AMERIKAAN STAPT UIT IN RUIMTE Zes kandidaat- aanslagplegers gearresteerd Agent tijdens voetbalmatch overleden Margriet uit ziekenhuis SEROV DOOR KREMLIN VERSTOTEN Meer vrijheid woningbouw Felle brand in pension: 87 daklozen luchtmachtpuzzel A DAGBLAD VOOR ZEELAND VERZORGING KNELPUNT PROTEST TEGEN TE DUUR VLEES Wisselende bewolking De Gaulle bofte weer ANDAAG IN YIER SPAANSE MEISJES ZIEN MARIA Kerk zwijgt FISCUS VERNIEUWT Losse arbeider voortaan ook „gewoon VS-vliegtuigen vielen eigen troepen aan Ex-hoofd van Russische veiligheidsdienst Reacties .Tel uit" dubbele zwemshort 105e JAARGANGNe. 24902 Uitgave: N.V. Uitg. Mi). Neerlandia. Directeur: Dr*. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God. Koningin en Vaderland WOENSDAG 26 MEI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 10 mnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstra.t 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Onder auspiciën van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Breda zal nog deze zomer begonnen worden met een medisch onder zoek van alle bejaarden boven de 65 jaar in Breda. Globaal wordt hun aantal geschat op 10.000. Al le Bredase huisartsen hebben hun medewerking toegezegd. Breda is daarmee de eerste gemeente in het land, waar een dergelijk be jaarden onderzoek plaatsvindt. De kosten zullen worden gedra gen door diverse Bredase instan ties en het Preventiefonds. Het onderzoek zal wetenschappelijk worden begeleid door prof. dr. A. Mertens, hoogleraar in de so ciale geneeskunde aan de univer siteit van Nijmegen. In Arnhem is een dergelijk plan op het laatste nippertje gestrand, omdat de Arnhemse vereniging van huisartsen van mening was dat het de Arnhemse artsen aan voldoende tijd ontbreekt om een dergelijk onderzoek op verantwoor de wijze uit te voeren. In een rapport, dat in 1964 door de Katholieke Nationale Federatie voor Bejaardenzorg werd uitgebracht, heeft dokter J. J. M. Michels, wetenschappe lijk ambtenaar van de r.-k. universiteit, gewezen op de moeilijkheden die zich voordoen bij de medische behandeling van de bejaarde mens. Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat de arts geen betrouwbaar ziektebeeld kan verkrijgen door geheugenvermindering of psychi sche veranderingen bij de patiënt. Dokter Michels zegt in dit rapport dat de huisarts vaak schrijnende toestanden aantreft. De lichamelijke verzorging schiet veelal te kort. Soms is men niet in staat de was te doen of het huis schoon te houden. De voeding is nogal eens onvoldoende; de mogelijkheden om dieet te houden (extra kosten!) zijn dik wijls beperkt. Dokter Michels gelooft niet dat de huisarts hier uitkomst kan brengen. „Dit is des te erger", zo con stateert hij, „omdat gebrek aan verzor ging ziekte en verwaarlozing geeft". De huisarts ontmoet verder financiële moeilijkheden, omdat de bejaarde over het algemeen geen reserve heeft aan gekweekt, waarmee hij de vaak hogere kosten van verpleging zou kunnen be strijden. Van de vijftig bejaarde patiënten, die dokter Michels medisch onderzocht, le den er 38 aan te behandelen aandoenin gen, waarbij echter door de sociale om standigheden de medische hulp onvol doende succes gaf. De belangrijkste oor zaak hiervan was nl. in 26 gevallen de onvoldoende verzorging. Dokter Michels noemt de slechte huis houdelijke verzorging dan ook het knel punt in de huidige bejaardenzorg. Het scheppen van een goed leefklimaat dient volgens deze Nijmeegse arts het eerste programmapunt van de bejaar denzorg te zijn. Deze hele problematiek zal nu in Breda aan een uitgebreid onderzoek worden onderworpen. Men hoopt uit de gegevens van dit onderzoek op natio naal niveau verder inzicht te verkrijgen omtrent de medische verzorging van be jaarden. Het onderzoek kan ook vruch ten afwerpen voor de nog jonge tak van wetenschap, die „geriatrie" (de leer van ae ziekten van de oudere mens) wordt genoemd. ■f v (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN In Heerlen menen protes terende slagerspatroons, dat zij en hun klamten de dupe worden van de vleesexportpolitiek. Zij vinden dat het fla export overblijvende vlees veel te juur moet worden ingekocht. Daarom hebben de Heerlense slagerspatroons hij de minister telegrafisch geprotes teerd en de hoop uitgesproken dat de ze exportstop zal voorstellen of sub sidies op vlees te verstrekken. niet alle slagers in dit opzicht de zelfde mening hebben, bleek ons uit reacties op het protest-telegram. De Prijzen zullen, naar verwacht wordt, hog iets stijgen, maar dit is aldus deze reacties, nog geen aanleiding tot be zorgdheid. De stijging van de vlees- Prijs in het voorjaar zou als een sei zoenverschijnsel moeten worden be schouwd. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot van avond: Plaatselijk buien. Zwakke tot ma- £p wind uit uiteenlopende rich- m?en. Weinig verandering in tem- P«tatuur. vandaag: zon onder 20.43 uur. Maan op 3.03 uur. j zon op 4.31 uur. Maan on- fler 16.20 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aart- sen, is per juni benoemd tot commissa ris van de koningin in de provincie Zeeland. In onze editie van zaterdag meldden wij reeds dat deze benoeming te verwachten was. Het desbetreffende Koninklijke Besluit kwam gisteren af. Mr. van Aartsen is bijna 56 jaar (15-9- 1909). Hij werd geboren in Amsterdam, waar hij ook het gymnasium bezocht en rechten studeerde. Mr. van Aartsen was achtereenvolgens juridisch ambtenaar bij het regerings bureau landbouwcrisis wet 1933, secreta ris van het hoofdbedrijfsschap akker- bouwprodukten chef van de juridische afdeling van het ministerie van land bouw, secretaris van het christelijke werkgeversverbond, Haagse wethouder van economische zaken, In 1959 werd de heer van Aartsen minister van Volks huisvesting en in 1963 minister van Ver keer en Waterstaat. (ZIE OOK PAGINA 3) KAAP KENNEDY (Reuter) Astro naut Edward White, een van de twee Amerikanen die volgende maand geza menlijk een tocht in de ruimte zullen maken, zal het ruimteschip geheel ver laten. Dit is van betrouwbare zijde in Kaap Kennedy vernomen. Aanvankelijk was gezegd dat de ruimtevaarder slechts het hoofd uit de cabine zou steken. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse veiligheidspoli tie heeft zes personen gearresteerd, die van plan waren vorige week, toen ge neraal De Gaulle een rondreis door de westelijke departementen van Frankrijk maakte, een aanslag op zijn leven te plegen. De arrestanten zijn Gilles Busi- ca, Yves Rossignol, Robert Confond, Charles Destandeau Jules Luciani, Pierre Agliani en Armand Botton. Ze stonden allen in voortdurend contact met de Organisatie van het Geheime Leger, de O.A.S, Ze hebben intussen bekend, dat de organisatie van de moordaanslag in handen was van Jean- Jacques Susini, adjudant van ex-gene raai Salan, en André Rosfelder, ex-ad judant van de „Zwarte Monocle", Canal. Zij zijn volgens de Franse politie, de zelfden, die ook vorig jaar (15 augus tus) in Mont Faron een aanslag op de Franse president beraamden en daartoe een bom in een bloempot verstopten. Deze aanslag mislukte doordat een por tier de bloemen in de explosieve pot water gaf, waardoor het slaghoedje nat werd en het explosief niet ontplofte. Zou de bom wel ontploft zijn dan had dit zeker 50 mensen het leven kunnen kosten. De nieuwe moordaanslag had moeten geschieden toen De Gaulle vorige week in Saint Hermine een krans zou leggen bij een standbeeld van Clemenceau. De bommen warden vervaardigd door de Zwitser Lehman, een voormalig lid van het Vreemdelingenlegioen. paabtaS Pc Jtern Bram Koopmans noemt zich zelf een van de gekken die de sport nodig heeft. Hij is de meest opvallende figuur in de grote Nederlandse ama teurwedstrijd Olympia's Tour en op pag 11 kan men meer over hem (en de ronde) le zen. Ander sportnieuws op pagina 17. De belasting kan het ons vaak moeilijk maken. In onze reeks „Fiscussies" kunt u vandaag le zen hoe moeilijk soms: de Hoge Raad moet er niet zelden aan te pas komen. Pag. 15. Hoe staat het met de kwali teit van de huizen die we bouwen? Ze zijn niet beter dan die we voor de oorlog bouwden. Pagina 9. Nadat H.M. de Koningin dinsdag in Nootdorp de koersen had bijgewoond begaf zij zich naar de winnaar van de race over 2200 meter. Buick Mago- wan en zijn trotse berijder Knijnen- burg. De heer Knijnenburg kreeg een felicitatie van de vorstin; voor het paard schoot er een klontje op over. HOOFDDORP (A.N.P.) Tijdens een voetbaltoernooi van de Nederlandse po- litiesportbond, dat gisteren in Hoofd dorp is gehouden, is de 47-jarige hoofd agent van de gemeentepolitie uit Schie dam, M. J. Fransen, door een hartaanval getroffen. Hij overleed ter plaatse. Het Schiedamse elftal speelde tegen collega's van de gemeentepolitie van Haarlemmermeer. Het toernooi werd ge staakt. DEN HAAG (A.N.P.) Prinses Mar griet heeft gisteren in de loop van de dag het academisch ziekenhuis in Utrecht verlaten, waar zij na het haar overkomen auto-ongeluk van eergiste ren op de ryksweg Den Haag - Utrecht bjj Bodegraven, werd behandeld. Enige glasscherven en vuil zijn uit de opge lopen verwondingen aan de schouder verwijderd. De prinses werd behandeld door prof. dr. J. F. Nuboer. De toestand van de prinses is goed. Ze verliet het ziekenhuis via een zij- ingang. Toen zij eenmaal vertrokken was kwam iemand van de recherche de bij de hoofdingang wachtende fotogra fen meedelen dat de prinses al vertrok ken was. De meeste fotografen hadden daar al van gisterochtend acht uur staan posten MADRID (K.N.P.) De kerke lijke autoriteiten in Spanje hebben zich tot dusver onthouden van commentaar op beweerde „ver schijningen" van Maria aan vier meisjes van 13 tot 16 jaar in het plaatsje San Sebastian de Gara- bandal. Maria zou reeds tweemaal zijn verschenen. De meisjes hebben een derde verschijning voorspeld op 10 juni. Het bisdom Santander, waaron der het plaatsje valt, heeft laten weten dat men geen enkele beves tiging heeft van de z.g. verschij ningen en dat verder onderzoek noodzakelijk is. De vier meisjes zeggen dat Maria verschijnt zoals dat te Fatima in Portugal gebeurde. Zij zeggen Ma ria in juni 1961 en op 8 december van het vorig jaar te hebben ge zien. EENENTWINTIG passagiers liepen gis teren verwondingen op toen op het Lon- dense station Cannon Street een foren sentrein tegen een stootblok reed. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De losse arbeider wordt per 1 juli ook door de fiscus als een gewone werknemer beschouwd. Tot die datum moet zjjn werkgever het zo genaamde loonbelastingboekje aanhou den, maar per 1 juli gaat de losse ar beider over de normale loonadministra tie en dan geldt voor hem ook het nor male tarief van de nieuwe loonbelas tingtabel. Een en ander is het gevolg van de wetswijziging, die op 1 juli in gaat. Alle werknemers moeten per 1 juli èen nieuwe werknemersverklaring in vullen. Dit houdt namelijk verband met de wijzigingen in de regeling voor de kinderaftrek. Het ministerie van Financiën wijst er nadrukkelijk op dat in de nieuwe tabel len de halve belastingverlaging over 1965 verwerkt is. Bovendien is er in verwerkt de vijf procent regeling en voor gepensioneerden de 150 gulden af trek. Tegelijk met de nieuwe tabellen treedt verder in werking de verlaging van het tarief voor de gehuwde vrouw van 15 naar 12,5 procent. De vrijstelling voor geschenken is iets verruimd. Volgens de bestaande regè- ling zijn geschenken, die men elkaar op persoonlijke of algemeen erkende feest dagen geeft, alleen vrijgesteld wanneer zij niet duurder dan 25 gulden zijn. De fiscus heeft hierop een douceurtje be dacht. Na 1 juli geldt de vrijstelling tot 25 gulden ook voor geschenken die duurder zijn. De eerste 25 gulden ervan mag men dus in mindering brengen. Bovendien geldt dit ook voor de ge schenken die men een jubilerende werkgever aanbiedt. DA NANG (UPI) Vier Amerikaan se vliegtuigen hebben in Zuid-Vietnam per ongeluk eigen stellingen aangeval len. Dit kwam vast te staan toen scher ven van door de vliegtuigen afgewor pen bommen werden onderzocht door deskundigen. Het is niet de eerste keer dat Amerikaanse vliegtuigen eigen troe pen bombardeerden. Van slachtoffers of vernielingen is geen melding gemaakt. De aanval gold een infanteriebataljon van het Zuidvietmamese leger. Lijfrenten die de verzekering uitkeert aan meerderjarigen, worden per 1 juli onder de loonbelasting gebracht, even als in bepaalde gevallen de vrijwillige ouderdomsverzekering van de Sociale V erzekeringsbank. Voor kinderen die in eigen bedrijf werkzaam zijn, kan men eenmaal per jaar de loonbelasting inhouden en af dragen, mits de inspecteur daarvoor toestemming geeft. Voor deze kinderen zijn dan geen werknemersverklaringen, loonstaten of verzamelloonstaten nodig. MOSKOU (U.P.I.) Het vroegere hoofd van de Russische veiligheids dienst, generaal Iwan Serov, is uit de communistische party gestoten. De re denen hiervoor zijn niet onthuld. Serov is beschuldigd van een serie schendingen van het Russische recht toen hij zijn functie in de veiligheids dienst bekleedde. De 60-jarige Serov was plaatsvervan gend chef van het ministerie van staats veiligheid van 1941 tot 1953 onder de beruchte Lavrenti Beria. die in 1953 werd terechtgesteld, na te zijn beschul digd van het smeden van een komplot tegen de regering. Serov volgde Beria in 1954 op als voorzitter van de staatscommissie voor veiligheid, een functie die hij bekleed de tot 1958, toen hij werd benoemd tot plaatsvervangend chef van de strijd krachten. Sinds zijn vertrek is de commissie voor veiligheid geleid door partijleiders Alexander Shelepin, thans partijsecre taris en vice-premier en Wladimir Se- mitsjastny. Serov werd in 1963 overgeplaatst uit de staf van de strijdkrachten naar een lagere provinciale militaire functie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BREDA/GOES. Brabantse en Zeeuwse ge meentebestuurders hebben dinsdag instemmend gerea geerd op de nieuwste bouw- maatregelen van minister Bogaers. De bewindsman kon digde ze gisteren aan tijdens de jaarvergadering van de ka tholieke aannemers- en pa troonsbond in Den Haag. De maatregelen zijn: 1. By 30 procent arbeidsbesparing tel len 100 woningen voor 80 eenheden in het contingent. Bij hogere arbeids besparing gaan de eenheden evenre dig omlaag. 2. Er komen Bogaerswoningen tot 20.000 gulden (voorheen tot 16.000 gulden), om de gemeenten bereidwilliger te maken en de kwaliteit te verhogen 3. Er komen nieuwe „voorschriften en wenken" voor gesubsidieerde wonin gen, daarbü inclusief een nieuw huur- en subsidiebeleid. 4. De bouw van ongesubsidieerde wo ningen krijgt goedkeuring bij minder dan 45.000 gulden (tot nu toe 35.000 gulden) bouwkosten. 5. Een verdere decentralisatie van het goedkeuringsbeleid met ingang van 1 juni. Gemeentebesturen mogen dan rijksgoedkeuring verlenen aan bouw werken tot 15.000 gulden in plaats van tot 10.000 gulden. Tot 3000 gul den is geen rijksgoedkeuring meer nodig. Voor herstelwerkzaamheden in het algemeen vervalt de rijks- goedkeuring eveneens. De minister verwacht dat de woningnood in be paalde landstreken al voor 1970 op geheven kan zijn. Burgemeester lr. L. A. H. Peters van Bergen op Zoom oordeelde, dat de nieu we richtlijnen een gunstig effect zoui-en sorteren. Hij vindt het daarbij verheu gend dat er bij de nieuwste maatrege len sprake is van een aanpassing aan de waarden, zoals de verhoging van de goedkeuring van ongesubsidieerde wo ningen en de verhoging van de prijs van de Bogaerswoningen. Wat de ar beidsbesparende bouwmethoden betreft, merkte de heer Peters op dat Bergen op Zoom al enkele jaren bezig is met ar beidsbesparende bouwmethoden in con- tinu-bouwstromen. Dat is ook het geval in Waalwijk, waar loco-burgemeester J. J. M. van Heeswijk zei; „Waalwijk heeft dus al hogere contingenten verworven, maar het effect zal zijn dat er nu in het al gemeen meer animo komt. De minister heeft meer achter de hand om meer te kunnen verstrekken". DEN DO LD ER (ANP) Gisteroch tend heeft een felle brand gewoed in het cantraotpensian „De Hulshorst" in Den Dolder. Het pension werd bewoond door 87 uit Indonesië afkomstige men sen, in totaal 15 gezinnen. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak in een van de kamers op de eerste eta ge, die gedeeltelijk uitbrandde. De zol derverdieping werd geheel in de as ge legd. Alle bewoners zijn dakloos ge worden. Ze zijn ondergebracht in een j ongensinternaat. Kort na het uitbreken van de brand sprong een van de bewoonsters, me vrouw H-, uit het raam van de eerste verdieping en brak daarbij haar been. De kinderen, die in het pension woon den (totaal 40), waren op het tijdstip, waarop de brand uitbrak, nog op school DE STOFFELIJKE resten van de vier Nederlanders die zondagmiddag op de Zirlberg bij Innsbruck bij een busonge luk om het leven kwamen, zullen van daag met een K.L.M.-vliegtuig naar ons land worden overgebracht. De Luchtmachtprtjsvraag blijkt moeilijk te zyn. Met name met vraag 12 hebben ve len moeite. Men moet kiezen uit één van de vier onder a, b, c of d ge noemde combinaties van vliegtuigtypen. De goede combina tie correspondeert met het rytje van vier foto's. Er zijn zeer veel inzendingen, maar er werden ook veel fouten ge maakt Het is nog lang niet zeker dat de inzenders van foutloze op lossingen het getal DERTIG halen. Dat maakt het spannender, want dan hebben ook foutenmakers nog een kans op een rondvlucht. INZENDINGEN MOETEN VOOR 1 JUNI BINNEN ZIJN. De marge-verruiming bij de bouw van ongesubsidieerde woningen acht de heer Van Heeswijk voor Waalwijk belangrij ker dan die bij de bouw van Bogaers woningen. Zijn verzuchting: „Als er nu maar eens ruimere contingenten be schikbaar werden gesteld ook voor fa- brieksbouw". Wethouder J. F. V. Vermeulen van Breda noemde het redelijk dat bijzon dere prestaties beloond worden. Zijn eerste indruk van de aangekondigde maatregelen is dat niet gesproken kon worden van een vergroting van het contingent, maar van een andere benut ting. Iedere verruiming van grenzen voor de gemeenten is hem welkom. „Of we daar echter op het ogenblik zo als de verruiming van 16.000 tot 20.000 gulden voor de Bogaerswoningen veel aan hebben?" Hij durfde nog geen definitief commentaar te geven op de gevolgen van deze maatregelen voor Breda, waar al lang en bijzonder ef fectief met grote continu-bouwstro- men wordt gewerkt Op grote continu-stromen kon even eens burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen wijzen. Eén plan is volop in uitvoering, twee gerationaliseerde plan nen zijn in voorbereiding. Een van deze plannen leidt tot een arbeidsbesparing van 35 procent. Burgemeester Rijpstra was haast geneigd om te zeggen: Tel uit je winst. Tegen de achtergrond van de zelfde maatregelen acht hij de verho ging van de marge voor Bogaerswonin gen tot 20.000 gulden voor Terneuzen zelf zoals ook in Breda en Waal wijk van niet zo'n heel grote beteke nis. „Voor plattelandsgemeenten, zoals bijvoorbeeld Sluiskil, zie ik hierin wèl perspectieven", aldus burgemeester Rijpstra. Dat de bouw van ongesubsi dieerde woningen tot 45.000,- thans goedkeuring krijgt, stemt hem tot vol doening. „Bij de opbouw van de ge meente, die een structuurverandering ondergaat, ben ik daar bijzonder geluk kig mee". In verband met de viering van Hemelvaartsdag zal ons dagblad morgen 27 mei niet verschijnen. DIRECTIE DAGBLAD DE STEM (Advertenties) selectiekleding Voelt zich bijzonder thuis in het water. Staat u bijzonder goed op het droge. Met nylon binnenbroekje. Sneldrogend. In vele tinten. 10.90 v AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM OROST-VEBF.VENIO

de Stem | 1965 | | pagina 1