EGYPTE VOERT OORLOG TEGEN VOEDSELTEKORT zr KAAS OM KAAS Pedro Arrupe man van organisatorische kracht ION Ontginning in de woestijn allround werker NSTAp JONASVAN TYPOGRAAF TOT HOOFD VAN STAAT NIEUWE JEZUIETENGENERAAL Idee! C.P.N. niet op broederfeest in Djakarta Ckefarine.,4 Kenners Kopen Kodak Film Liberaal succes Eerst medicijnen Elf assistenten Verandering Enige remedie tegen honger: gezinsplanning Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! J. 0R0DI Praatpalen te Utrecht nu definitief Alles uitbreken Amerika bestrijdt afluisteren in eigen ambassades President van Oostenrijk VERLOVINGSRINGEN METBRILLANTEN Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood In tuin tot stilstand Chauffeur rijdende brandweerauto krijgt hartaanval WARE SHAG 15 BAGBLAD BE STEM VAN DINSBAG 25 MEI 1965 15 Toen Paus Paulus III op 27 september 1540 aan Ignatius van Loyola het bestuur van de sociëteit toevertrouwde, deed hij dit uitdrukkelijk „tot aan de dood". Daarmee is de generaal van de jezuïeten orde de enige overste van een orde, die zijn ambt levenslang uitoefent. Er gaan geruchten dat de generale congregatie hierin een verandering wil brengen door de ambtsperiode van de pater-gener'aal te beperken. De beslissing hierover ügt bij de paus. Ook in dit opzicht bestaan er natuurlijk stromingen, een die aan de oude traditie wil vasthouden, om juist in deze bewogen tijd een vast en samenhan gend beleid te verzekeren, anderen wil len een zekere democratisering invoeren, door de ambtsperiode te beperken en aan de elf assistenten meer gewicht te geven, hen dus de rol voor een soort „kroonraad" toevertrouwen. Hierover zal vermoedelijk in de komen de weken in de curie van de sociëteit Borgo Santo Spirito, vlak bij de Pieters- dom lang gedebatteerd worden. Er is wei nig of niets bekend over de gedachten die hierover leven, noch over andere belang rijke kerkelijke problemen in deze beslo ten vergadering. Ook de stembiljetten van de verkiezing van de generaal wer den onmiddellijk verbrand, zodat niets bekend werd over de meerderheid die pater Arrupe behaalde. Nog steeds blij ven interne dicussies en beraadslagingen zo geheim, als zelden in een orde of een andere organisatie van de Kerk. Van de andere kant is het allang niet meer juist, in de sociëteit een uniform blok te zien, die aan een identiek modelbeeld van een Omer van Audenhovevoorzit ter van de Belgische liberale par tij, toont met een lach op het ge laat het socialistische dagblad „Le Peuple" (Het Volk), dat met een grote kop het succes van de libera len bij de verkiezingen vermeldt. (Bijzondere correspondentie) KAïRO De Verenigde Arabische Republiek, welke beschikt over iets meer dan drie miljoen hectare vruchtbaar land om een bevolking van 27 miljoen zielen te voeden, voert een strijd tegen de klok om de uitbreiding van de landbouw gronden tenminste gelijke tred te laten houden met de bevolkings aanwas. Over de afloop van deze wedloop is niets bekend, maar als alles volgens plan verloopt zal de landbouwgronduitbreiding van de republiek in 1972 twee mjiloen hectare bedragen, bij een bevolking van 30 miljoen of meer zielen. Het bekendste onderdeel van deze land winningsplannen vormt de Assoean-dam, Het bekendste onderdeel van deze iand- winningsplannen vormt de Assoean-dam, welke tegen 1968 800.000 ha. nieuw land moet bevloeien. Verder worden er van de barre wes telijke woestijn tot het Nijldal landwin ningsprogramma's uitgevoerd. Egypte bestaat voor vier-vijfde uit woestijn, maar het land kan hiervan 10 tot 12 miljoen ha. in cultuur brengen. De rest van de grond is onbewerkbaar wegens de rotsbodem, een zeer hoog zoutgehalte of gebrek aan grondwater. Een van de landwinningsprojecten die al resultaten hebben afgeworpen is het veelgeroemde project in de bevrijdings provincie, dat opgesteld is om 60.000 ha. ten westen van de Nijldelta te cultive ren. Door met. gebrek aan ervaring ge paard gaande onhandigheid is het pro ject ten achter geraakt. Circa 20.000 hac- tare grond in de provincie draagt echter al gewassen en binnen drie tot vier jaar zal de rest van de ontgonnen grond vrucht beginnen te dragen. Voorts werkt men aan het plan om in de woestijn ten westen van het Nijldal een daaraan parallel lopend dal te gra ven dat op den duur met het Nijldal in verbinding zal komen te staan en zo 800.000 ha. nieuw bouwland zal opleve ren. Men heeft reeds 13.000 ha uit dit project gewonnen en volgens de plannen moet het project in 1972 zijn voltooid. In het Nijldal zelf heeft men 204.000 hectare vruchtbare grond veroverd. De regering van de Verenigde Ara bische Republiek heeft verscheidene an dere projecten in uitvoering. In de Sah- lia-woestijn, ten zuiden van Port Said en tussen het Suez-janaal en de Nijldel ta, worden 126.000 ha. gewonnen. Men legt gedeelten van de meren langs de Middellandse Zee droog en hoopt zo 102.000 hectare vruchtbaar te kunnen maken nadat de grond afdoende is ont- zilt. De Verenigde Arabische Republiek voert met Amerikaanse technische en financiële hulp langs de rand van de provincies Fayyoem en Butheira in Ne- der-Egypte het Ibis-project uit, dat ten- te 32.000 ha. goede grond moet op brengen. Ruim 16.000 hectare zijn reeds gewonnen. Te Wadi el Natroen^ dicht bij het"be roemde El Alamein, verkreeg men 3.400 ha. bouwland na het graven van enige artesische bronnen. Het succes van deze proefneming moe digde de regering aan om steeds ver der in de woestijn te gaan zoeken en te trachten bedoeïenen ertoe over te ha len het zwervend bestaan op te geven en zich aan landbouw te gaan wijden. In de westelijke woestijn werden ten zui den van de Middellandse Zee 843 nieu we bronnen geboord, welke door de re gering terbeschikking van de bedoeïenen werden gesteld. Het resultaat van deze actie is dat men 4.000 ha, nieuw land heeft gewonnen en dat nog vele duizen den hectaren zullen volgen als maar ge noeg bedoeïenen in het plan geïnteres seerd kunnen worden. Naast de uitbreiding van de cultuur grond probeert Egypte maximum rende ment van de bestaande landbouwgrond te halen. De uit de tijd van de farao's stammende landbouw, en bevloeiings- werktuigen worden vervangen door de gemechaniseerde landbouw. In de mees te gebieden op het platteland zijn coöpe raties gesticht om kleine boeren te hel pen meer aandacht aan hun grond te besteden. Het atoomonderzoekscentrum te Ins hass heeft experimenten uitgevoerd met radioactief kobalt en heeft verscheidene plantensoorten aan gammastralen bloot gesteld om zo betere produkten te kun nen verkrijgen. In de Egyptische begro ting voor 1964 had men 660 miljoen pond uitgetrokken voor de landbouw. De com plete Egyptische begroting in de jaren voor de revolutie was tienmaal kleiner dan dit bedrag. Er worden nieuwe plannen gemaakt om nog meer land te winnen. Onder het Suez-kanaal door wordt een buisLeiding van de Nijl naar de Sinaï- woestijn aangelegd, waar men 8.000 ha. hoopt te winnen. Dit plan kan echter alleen worden uit gevoerd na de voltooiing van de Assoe an-dam, omdat pas hierna de Nijl het hele jaar door voldoende water kan le veren. Egypte importeert graan, vlees en an dere produkten uit de Verenigde Staten, Zuidslavië, Somalia, Communistisch Chi na en Japan. Dit kost het land harde valuta, waar het een tekort van heeft. President Nasser wil echter zo min mo gelijk van import afhankelijk zijn. Toen in 1957 de Verenigde Staten na de Suez-crisis de graantoevoer naar Egypte stopzetten, had het land een graanvoorraad van één maand. Rusland leverde toen zelfs per vliegtuig graan aan Egypte. Een noodtoestand werd voorkomen, maar president Nas ser trok hieruit een les. Zelfs na de voltooiing van alle pro jecten zal Egypte nog voedsel moeten importeren, hoewel minder dan tegen woordig, tenzij de bevolkingsaanwas de winst in landbouwgrond tenietdoet. De Egyptische regering maakt zich hierover bezorgd en ziet in dat het pro bleem niet alleen met winning van nieu we gronden kan worden opgelost. Vol gens haar vordert de landwinning te langzaam vergeleken met de bevolkings aanwas. Het duurt drie tot vier jaar voordat een nieuw stuk grond gewas draagt en nog enkele jaren langer voor dat men een optimale produktie ver krijgt. Het kost de schatkist 300 pond om 1 hectare langs het Nijldal in cultuur te brengen. Voor grond in het hart van de woestijn is het dubbele bedrag nodig. Daarom wordt volgens regeringsfunc tionarissen de enige oplossing van het voedselprobleem bereikt door een effec tieve geboorteregeling. Tot dusverre heb ben pogingen hiertoe van de regering vooral op het platteland weinig re sultaat opgeleverd. In regeringskringen hoopt men echter dat de bevolking op den duur de noodzaak van geboortere geling zal inzien. WENEN (AFP) Franz Jonas, de nieuwe president van Oostenrijk heeft reeds een bewogen leven achter de rug. Hij werd op 4 oktober 1899 in Wenen geboren in een arbeidersgezin met acht kinderen. Na de lagere school volgde hy een opleiding voor typograaf. In 1917 onder de wapenen geroepen, streed hij aan het Russische en aan het Italiaanse front. Na het einde van de eerste wereld oorlog ging hij weer als typograaf wer ken en werd actief lid van de socialis tische partij. Dank zij deze partij kon hij zich verder bekwamen op het gebied van de politieke wetenschappen, de eco nomie en de economische geografie. In 1935 werd hij aangehouden wegens clan destiene socialistische activiteit, maar werd wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. Pas drie jaar later kon hij weer een betrekking als typograaf vin den. Na de „Anschluss" ging hij werken bij de administratie van een locomotie- venfabriek. In april 1945 werd hij hoofd van net 21e arrondissement van Wenen, dat ernstig geleden had van de strijd. Bijna een jaar later werd hij -burgemeester van de Weense voorstad Floridsdorf. In 1948 werd hij belast met de zorg voor de bevoorrading van Wenen en een jaar later werd hij hoofd van de Stede lijke Wederopbouwdienst. In juni 1951 werd hij gekozen tot voor zitter van de gemeenteraad van Wenen (Advertentie) V/er middelen m één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Hen heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. BEROEMDE MIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN.' en gouverneur van de gelijknamige auto nome provincie. Deze functies combi neerde hij sinds 1953 met het lidmaat schap van de socialistische fractie in de Nationale Vergadering. Van 1951 af was hij ooik voorzitter van de Vereniging var Oostenrijkse Gemeenten. In Wenen heeft Franz Jonas zich be ijverd voor een uitgebreid program voo. de bouw van huizen, scholen en zieken huizen. Ook heeft hij veel gedaan voo; het moderniseren van de stad, speciaa met het oog op de behoeften van he verkeer. Als president van Oostenrijk zal hi. steun blijven verlenen aan de regerings coalitie van de overwegend katholieke volkspartij en de socialistische partij. Dit is de nieuwbenoemde Ame rikaanse ambassadeur voor Ne derland, die 12 juni in Den Haag verwacht wordt. William Royall Tyler werd in 1910 te Parijs ge boren. Hij studeerde o.a. in Enge land en deed in en na de oorlog dienst in Noord-Afrika, Bonn en Parijs. Voor hij tot ambassadeur in ons land benoemd werd, was hij assistentijstaatssecretaris op het Ministerie voor Europese Zaken in Amerika. IOUT diensttreding koop 21 jaar. erhouden van .de dagelijkse "S en vertegenwoordigers. itie, magazijn- en expeditie- grote mogelijkheden biedt, enst. maar kunnen andere ■varing doorslaggevend zijn. omgaand aan bovenge- UTRECHT (ANP) De komende da gen zullen de 10 „praatpalen1', die vorig jaar bU wtfze van proef op ryksweg 12 werden geplaatst ten oosten en ten wes ten van het verkeersplein Oudenrijn te Utrecht, vervangen worden door defini tieve zuilen. Met deze vervanging wordt vandaag al een begin gemaakt. Zoals bekend had de proef een twee- leidig karakter en wel enerzijds een zui ver principieel, terwijl anderzijds de technische uitvoering van het gebezigde draadloze systeem in de praktijk werd beproefd. Met de plaatsing van de nieuwe meldzuilen wordt thans het technische gedeelte van de proef afgesloten. In de nieuwe zuilen zijn de opgedane ervaringen van de politie alsmede de suggesties van de zijde van de wegge bruikers volledig verwerkt. De belangrijkste verbeteringen betref fen een sterk vereenvoudigde bediening, die geheel gelijk is als die van de tele foon. Het tegenwoordige systeem van knop indrukken bij spreken en loslaten van de knop bij luisteren is vervallen. De gebruiksaanwijzing is, behalve in het Nederlands, in drie talen aangebracht. (Advertentie) Constant introduceert de allernieuwste Nederlandse mode in verlovingsringen. Het traditionele goud, verrijkt met de kostbare schoonheid van brillanten. Ga bij uw juwelier deze nieuwe Constant-creaties (Claudia en Madeleine) eens bekijken. U zult zien: het zijn de mooiste, de modernste verlovingsringen die u vinden kunt. Maar er is meer! Uw juwelier heeft een Constant-boekje met meer dan 40 modellen, waaruit u rustig thuis uw keuze kunt maken. Ook de afdeling Publiciteit van de Constant Fabrieken te Rotterdam zendt u dit Drachtige boekje op aanvraag gaarne toe. VOOR BRILJANTE KLEURENFOTO'S WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een bedrag van 1,9 miljoen dollar gevraagd voor een uiterst grondig zoeken naar verborgen microfoons in Amerikaan se ambassades. Functionarissen van het ministerie ver klaarden dat het geld nodig is om het in terieur van ambassades in 15 verschil lende hoofdsteden in de wereld volledig uit te breken. Het werk moet worden verricht door veiligheidsfunctionarissen van de ambas sades in samenwerking met geniesolda ten van het korps mariniers. De nieuwe tactiek van totale opbraak werd vorig jaar voor het eerst toegepast in Moskou, waarbij in de Amerikaanse ambassade aldaar een heel netwerk van af luis terapparaten werd ontdekt. Hierbij werden muren, vloeren noch zoldering gespaard. Ook de zogenaamde „veilige" kamers, waar door middel van elektronische ap paratuur de spreekveiligheid „verzekerd" was, werden uitgebroken. Volgens de functionarissen van het ministerie werd dezelfde methode in elke Amerikaanse ambassade achter het IJzeren Gordijn toegepast. Zo werden in de ambassade in Warschau 30 kamers uitgebroken na de ontdekking van een microfoonnet in het gebouw. De microfoons zoudWen zijn aangelegd in '60 gelijk met de bouw van de ambassade. geen gebrek aan voedsel, alleen aan vervoer," zei hij. Opmerkelijk was het ontbreken van een delegatie van de Nederlandse com munistische partij, die voor deze gele genheid was uitgenodigd een delegatie te zenden. Zoals bekend, werd de Indo nesische communistische partij in 1921 door de Nederlander H. Sneevliet opge richt. Volgens waarnemers zouden de Neder landse communisten, die in het ideo logische conflict tussen Moskou en Peking de zijde van Moskou kiezen, wellicht van oordeel zijn, dat hun Indonesische kameraden de laatste jaren al te openlijk de zijde van Peking hebben gekozen. (Advertentie) CONSTANT Da's hele andere kaas Da's een sneetje De generale congregatie van de Sociëteit van Jezus heeft de acht entwintigste „praepositus-generalis" gekozen, zoals de pater-generaal van de jezuïeten officieel heet. Het resultaat werd door de vicaris- generaal van de sociëteit, pater Swain aan de 218 leden van dit hoogste orgaan van de jezuïeten bekendgemaakt: gekozen was de Baskische jezuït pater Pedro Arrupe, geboren te Bilbao, 58 jaar geleden. De postulator van de sociëteit pater Paolo Molinari begaf zich daarop naar het Vaticaan, om deze keuze aan paus Paulus VI bekend te maken. De paus keurde deze verkiezing goed. Daarmee had het conclaaf van de kiesmannen» die gedurende deze tijd van voorbereiding en verkiezing alleen brood en wyn mochten nuttigen, een einde. De sociëteit, die na de dood van de laatste generaal de Belgische jezuïeten pater Janssens in oktober j.l., bestyurd werd door de vicaris-generaal heeft nu weer een leider. Zoals de stichter van de sociëteit, Ignatius van Loyola, en zoals zijn opvolger Franciscus Xaverius, is ook pater Arrupe een Bask. Wilde de ge- nerale-congregatie ook daarmee tot uit drukking brengen dat zij in deze tijd van vernieuwing en verandering d'e idealen en de grote visies van haar stichter onwrik baar blijft vasthouden? Het leven van pater Arrupe laat zien dat de paters jezuieten een man van gro te geestelijke en organisatorische kracht en ervaring tot het hoogste ambt in de orde hebben geroepen: hij werd op 14 november 1907 te Bilbao geboren, als zoon van een vooraanstaande katholieke journalist, de oprichter van het heden nog bestaande blad ,La gacea del norte'. Pater Airupe studeerde eerst medicij nen en ging daarna in 1927 over naar de theologie. Toen de Spaanse republiek in 1931 de jezuïetenorde buiten de wet stel de, verliet hij Spanje, om zijn filosofische en theologische studies in België, in Val kenburg in Nederland en in de Verenigde Staten voort te zetten. Vervolgens werkte pater Arrupe eerst in de zielzorg, dan als novicenmeester in Japan, werd aldaar in 1954 provinciaal van de Japanse provincie en heeft sinds dien altijd in Japan geleefd en gewerkt. Tijdens de bomaanval op Hiroshima in 1945 heeft hij door zijn voorbeeldige moed en grote offerzin veel goeds voor de ge wonden kunnen doen. Hij slaagde er o.a. (Advertentie) in onder grote moeilijkheden een zie kenhuis in te richten, waar de slachtof fers van de aanval de eerste hulp gebo den werd. Dat hij als provinciaal van een provin cie met leden uit dertig naties een bij zondere bestuurskwaliteit aan de dag legde, heeft kennelijk evenzeer de keuze beïnvloed als het feit, dat hij door enkele studies op het gebied van de christelijke spirutualiteit blijk gaf van een diepe religieuze instelling. Hij is de zesde ge neraal ^an Spaanse nationaliteit, van de overige generaals waren er in de 424 ja ren van het bestaan van de sociëteit 11 Italianen, vier Belgen, twee Polen, twee Duitsers, een Nederlander (pater Root haan), een Zwitser en een afkomstig uit Bohemen. De sociëteit van Jezus is in haar zeer bewogen geschiedenis tot heden een orde van bijzondere betekenis en van bijzonder karakter in de Kerk gebleven. Haar taak wordt in het pauselijk jaarboek zeer een voudig omschreven: „Verdediging en ver spreiding van het geloof ten behoeve van de zielen en van de christelijke leer door middel van predikatie, uitreiking van sa cramenten, scholen, pers". Hiertoe heeft zij 36.000 leden in de gehele wereld ter beschikking, die in 55 provincies zijn samengevat. De generaal, of als hij wel eens genoemd wordt „de zwarte paus" staan elf assistenten terzijde, die ieder een groep van provincies besturen. Onze landgenoot pater Van Gestel is assistent van de Germaanse provincie. Op 6 mei trad in het generalaat van de sociëteit, in de „curia generalisia" de ge nerale congregatie samen, het hoogste orgaan van de sociëteit, waaraan deze keer 218 leden uit de gehele wereld deel namen. Ongeveer twee maanden lang be raadslaagden zij over de gehele „poli tiek" van de sociëteit, haar gehele beleid op alle gebieden en in alle landen. Deze keer zijn de onderwerpen in een rapport van zegge 800 pagina's samengevat. Veertien dagen na het begin van de ge nerale congregatie, begint het conclaaf voor de verkiezing. Ingeleid door de zgn. „informationes", d.w.z. de discrete gedachtenwisseling over een mogelijke kandidaat voor het hoogste ambt van de orde. De generaal wordt met eenvoudige meerderheid gekozen, dus deze keer met minstens 110 stemmen. jezuiet door alle eeuwen heen vasthoudt. Er is vasthoudendheid en gehoorzaam heid in de sociëteit, er is daarbij echter ook, en vooral heden, een openheid en een geestelijk unanisme in deze orde, die in vele grote jezuieten avant-gardistisch in de beste zin van het woord tot uit drukking komt: Teilhard de Chardin, Henri de Lubac, Karl Rahner, kardinaal Bea, father Courtnay-Murray e.a. Dit verklaart waarom de orde ook in de toekomst zijn belangrijke en uitzon derlijke rol in de kerk zal blijven ver vullen, steeds weer kracht puttend uit de gedachte van haar stichter die voort leeft. Patei Arrupe gaf hieraan op een sympathieke en tegelijk discrete wijze uitdrukking: hij liep te voet de lange Corso Vittorio Emanuele naar de kerk II Gésu waar hij enkele minuten in gedach ten stilstond in de kamers van Ignatius en Franciscus Xaverius, daar waar de grote wereldorde haar aanvang nam, een door weinigen opgemerkte bedevaart naar de bron. DRIEBERGEN (ANP) Op nauwe lijks 100 meter van de brand weergarage in Driebergen is gisternacht de 52-jarige chauffeur van de vrijwillige brandweer H. Westbroek achter het stuur van de z.g. materiaalwagen aan een hartaanval bezweken. De auto, die met andere brandweerwagens was uitgerukt voor een brand, reed met de er aan gekoppelde poederwagen met volle vaart dwars de Hoofdstraat over en belandde in de tuin van een villa. Twee brandweerlieden, die ook in de vernielde auto zaten, werden licht gewond. DJAKARTA (ANP) In het „Boeng- karno" stadion in Djakarta is zondag een massabijeenkomst gehouden ter herden king van het 45-jarige bestaan van de Indonesische communistische partij. De bijeenkomst is door oi:|geveer 100.000 communisten bijgewoond. Een van de sprekers was president Soekarno. Hij spotte met de voorspel ling van „de imperialisten" dat Indonesië spoedig ineen zal storten. „Wij hebben in gulden dubbel tabak zonder die prettig rolt. t de shag vers ïamson is edel, ing van de shag.

de Stem | 1965 | | pagina 9