N.R.U. heeft het grootste radio-orgel van Europa roos? peua K Donald Duck mbtenaar Reünie van artiesten boven de 65 kleurenfoto 's AGFACOLOR CN17 Graficus Ru van Rossum met imponerende bladen traital HE-SCHILDERS LERS TERS Speciale opstelling in protestantse kerk Paul van Vliet wint derde concours jonge cabaretiers Anker i togekL Eindeloze mogelijkheden vijl klavieren Ad Odijk verlaat de VARA ORT UNSTNIEUWS ITE BREDA reau belastingen „Intieme Soosen" Nieuwe registratie kamer bij KRO Voor Uw mooiste GEVAERT-AGFA In Bergen op Zooms Etcetera Eerste communie? DROSTE pastilles altijd welkom! 4 al ge- een ;ht :ld, )ók of of Auto 1 miljoen W.A. Toor 95 gld in het jaar, nog f 15 gaat hier af indien men zelf de eerste f 50. schade gaj Wij fj« nancieren vlot, discreet onder de naam 't Centrum, zo u weet Mauritssingel 15, Breda. Telef 01600 - 44545 X jes .150 en. d. in- 500- isje óór 100 in, ct. ony 1U1S oil. che ep- w.- bij -6 >0.-. M. lot- oot- >00— Wegens inruil te koop; Peu geot 404 1964, 19.000 km Peu geot 404 1963, Peugeot 404 '63 Combi 7-8 pers., Peugeot 404 1962 Peugeot 403 1962, Peugeot 403 1958. Peugeot 203 1950 Vauxhal] V-X 90 11962. Zeer mooi 2 V.W. de Luxe 1962. Garantie inruil Garage Vaii Kaam, 01640 - 4775 Bergen op Zoom X Deze week heeft Belcrum-ga- rage in voorraad: V.W. 1500 1964 V.W. 1200 1961, V.W. Ca briolet I960. Opel Rekord 1963 Opel Rekord 1962. Opel Rekord 1961. Opel Kapitan 1962. Opel Kapitan 1960, Ford Taunus 17M 1962, Ford Taunus 17M 1961, Opel Caravan 1962. Ford Anglia 1962 Ford Taunus 171VI stationwagen 1963, Ford Tau nus 17M stationwagen 1961, Fi- at 1100 1962, Fiat 500 1962, Fiat 500 1961, D.K.W. 3-6 1963, DKW F 12 1964. DKW Junior 1963, Peugeot 404 1962, .VauxhalJ Victor 1962 Hillman Minx 19$ Simca Ariame 1963, Goggomo- bil Isar, Renault R8 1963, Re nault R8 1962. Renault L4 1964, Renault L4 1962, Mercedes 190 diesel 1963, Mercedes 230 I960, Ford Zephyr 1963 en nog vele andere betrouwbare auto's. Al le wagens worden geheel na gezien en met 10.000 km en-of 3 mnd garantie verkocht. Geen import doch van le eigenaar. Voor een betrouwbare gebruik te wagen naar een betrouw baar adres. Het adres met de grootste voorraad, de grootste omzet en met de allergroot ste service. Belc rum-Ga ratge. Min. Kanstraat 16-20, Breda, tel. 016M-39900. Vlakbij groen teveiling en station. Onze show room is dagelijks geopend van 8 uur v.m. tot 10 uur n.m. Ook zaterdags en zondags. Belcrum-Garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. '59 te koop. Min. Kanstraat 16-20, Breda tel. 01600-39870. X Voor de eerste h. Communie als geschenk heb ik pr. poedel hondjes. L. v. Boxtel, Putse- weg 13, Ossendrecht, tel. 488. T.k. z.g.a.n. Mc-Cormick D 10 2 paards maaimachine, Schmot. zer tractor-wiedgarnituur met autostuur voor de driepunts hef inrichting, compleet m. pa rallellogrammen. Fa C. Willi- genburg, Landbouwmechanisa- tiebedrijf, Molenstraat 125, Fij naart. tel. 01686-343. X Vooral do mensen wier physiek en zenuwen in het donkere jaargetijde een knauw kregen worden door zoor jaarsmoeheid opnieuw achteruit gezet. Sanatogen S&NA- 0 nemen! Het zenuwsterkend middel N. V. ROTTERDAMSCH ZANDSTRAAL- en SCHILDERSBEDRIJF, EEMHAVENWEG, 26, ROTTERDAM-22, TEL. (010)-277930. Voor enige langdurige grote objecten in ons land vragen wij (hoog en laag werk) voor NIEUWBOUW t een aantrekkelijke werk- na loon- en arbeidsvoorwaar- persoonlijke, schriftelijke, of nmelding aan bovenstaand •ie kan worden geplaatst: jige administratieve werk- den; »rvangend marktmeester. 30 tot 40 jaar; leiding gewenst. gste ƒ620,-per maand, huur- ngen inbegrepen. De premie omt ten laste van de gemeente. jvoeging van een goedgelijken- ien aan burgemeester en wet- 1965. >0 cc lining 12.30 uur. dstrijden 2.00 uur. )0 renners aan de start, cuit Caltexpijlen volgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 MEI 1965 Wolven in schaapskleren Eén uur rijles geven is moeilijker dan 10 rijexamens afnemen. Toch wordt voor één uur rijopleiding, met inbegrip van een motorrijtuig, nog geen 10 gul den per uur berekend, terwijl men voor een rijexamen van 3 kwartier, zon der inbegrip van een motorrijtuig, bij vooruitbetaling 11 gulden neer moet tellen. Ik vraag mij af op welke gronden de Stichting CBR haar honoraria ba seert, om nog maar te zwijgen over de gronden van de eisen, welke zij aan degenen die rijexamen-materieel ter beschikking stellen, meent te mo gen stellen. Wat verbeelden deze lieden zich wel? Een rijexamen afnemen is tenslotte niets anders dan, zij het dan onder gemechaniseerde omstandigheden, naar andermans fouten en gebreken zoeken. Het is voor mij onbegrijpelijk dat in een christelijk land, met betrekking tot de snelverkeersontwikkeling, een dergelijke negatieve bezigheid als de enige opvoedingsmethode officieel wordt erkend. Het is toch voor iedereen duidelijk dat de kunst van het opvoeden bestaat uit de bereidheid om naar andermans goede eigenschappen te zien. BREDA J. P. JANSEN (rij-instructeur) De directie van het CBR deelde ons desgevraagd mee, dat: a. De examentarieven in Nederland de laagste in Europa zijn. b. Het CBR een administratieve staf van 200 mensen moet onderhouden. c. De rijscholen elkaar in moordende concurrentie de das omdoen in plaats van hun tarieven aan de kostprijs aan te passen. d. De rijexaminator geen traktaatjes uitdeelt, doch toekomstige verkeers deelnemers op rijcapaciteiten en niet op goede eigenschappen toetst. Redactie. Enorm veel mensen zien de grote sortering soosen in Breda als één grote bende. ,,Het is een grote vrijpartij en van dansen komt niets terecht", aldus een paar bezorgde ouders. Dit is van zelfsprekend niet de uitspraak, die on ze soosen toekomt. Wij geven toe dat er in onze soosen gevrijd wordt, maar waarom zou het daarom een bende zijn. Het is tenslotte een heel onschul dige bezigheid, en later lacht men er om. Trouwens, heeft u weleens naar een vrijend paartje zitten kijken? En vond u dat geen enorm leuk gezicht, die twee serieuze gezichtjes, die me kaar zo vol vertrouwen aankeken? Vindt u het. niet prachtig, dat u zo iets moois heeft kunnen aanschouwen? Om op de soosen terug te komen Er zijn natuurlijk soosen, waar het echt een bende is, maar u kunt gerust van ons aannemen, dat dit maar uit zonderingen zijn. BREDA SWART (Vryende paartjes vormen een prachtig schouwspel, inderdaad. Maar dient de soos er nu toe om ze ten toon te stellen? Red.) Beatles-Stones Welke zgn. „Rolling-Stones-fan" durft te beweren dat de Beatles door de Stones van de eerste plaats zijn ver dreven? Hoe durft hij hun platen ,,machtig-fijn" te noemen! Ze zijn in een woord waardeloos! Neem hun plaat „The last Time". Een week in de top tien van Engeland, daarna gekelderd Neem dan Ticket to ride." Weken reeds in de top tien. Ook de flipside „Yes it is" wordt op de populairste radiostations London" en Caroline" veel meer gedraaid" en staat hoger genoteerd dan „Last time." En door wie zijn de Stones bekend geworden? Juist, door de Beatles. Anders waren ze nou nog nergens geweest. BREDA EEN BEATLES FAN Beatles - Stones Graag zouden wij vernemen met welke hit en in welke hitparade The Rolling Stones ,,The Beatles" van de eerste plaats hebben verdreven. The last time misschien? Dit is een zeer goede plaat waarvan niets af te keuren valt. Deze opname heeft ook wel vier weken in Engeland en drie weken in Nederland eerst gestaan. Maar dan zijn er nog altijd The Beatles die het gepresteerd hebben om vijf weken eerst te staan en bij ons misschien nog wel langer. En ook kun je geen vergelijking trekken tussen het blik sembezoek van ,,De Stones" en het 2-daagse bezoek van The Beatles. Wij vinden de Kurhausslag trouwens helemaal geen succes en ,,The Stones" hebben verklaard dat het ook geen reclame was voor hun. The Beatles zijn helemaal niet op hun retour Ticket to ride" is wel een lied uit de film maar de titelsong van deze toekomstige film moet nog ko- *Pen- Dan nog een laatste bewijs: The Beatles staan met twee platen in de hitparade en „jouw Stones" ergens op de vierde plaats. BREDA ADRI VAN GURP WILLY VERLIND (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Sandy MacPherson gaf op 12 november 1963 in een BBC-uitzending en met gevoelens van weemoed een afscheidsconcert voor de Engelse luisteraars op het grootste orgel van Europa. Dit koninklijk instrument bevond zich op dat moment in de Jubilee-chapel, een oude kerk aan de East Road in Oost-Londen. Dit bedehuis was door de BBC speciaal ten behoeve van de orgelconcerten geheel als radiostudio ingericht. De nieuwe eigenaar van dit formidabele instrument was de VARA, die het een plaats wilde geven in de nog te bouwen concertzaal bij de studio aan de Heuvel laan te Hilversum. De kosten van aankoop en expeditie bedroegen minstens een miljoen gulden. Al snel na aankoop bleek, dat ook de andere Nederlandse omroepen interesse voor het door de Amerikaanse firma Möller in Hagerstown gebouwde orgel hadden. Daarom werd in het samenwerkingsorgaan, de Nederlandse Radio Unie, door alle omroepleiders besloten, het orgel van de VARA over te nemen, geheel te laten restureren en op te bouwen in een passende ruimte. Dank zij deze regeling werd het mogelijk, dat alle omroepen in NRU-verband gebruik kunnen maken van dit unieke instrument. Met het kerkbestuur van de Nede.- landse protestantenbond werd overeen stemming bereikt over de plaatsing van dit enorme gevaarte in het kerkgebouw aan de Tesselschadelaan te Hilversum, dat bekend staat om zijn uitstekende akoestiek en door de radio herhaaldelijk is gebruikt voor bijzondere concert- en zanguitvoeringen. In een van de vier transepten werd een speciaal balkon gebouwd, waarop dit ruim 25.000 kilo wegende muziekinstru ment met een breedte van 10 meter, een hoogte van 6 en een diepte van 5 meter, kon worden geplaatst. De niet minder dan 2370 pijpen en de gigantische zwelgkasten werden door een wand van ondoorzichtig lichtgrijze stof, gespannen achter lange eiken binten, aan het oog van de kerkgangers onttrokken. Dit orgel is vooral in estetisch opzicht uitstekend aangepast aan de architecto nische eisen van dit kerkgebouw en het bevindt zich recht tegenover het fraaie oxaal, met orgel, dat de Nederlandse protestantenbond voor haar diensten ge bruikt. Ruim een jaar zijn de Amsterdamse orgelbouwers Fonteyn en Gall bezig met de vakkundige plaatsing en restau ratie. By het opbouwen bleek, dat het orgel door de omzwervingen nogal enige schade had geleden. Er werden nieuwe systemen voor dindvoorziening ge bouwd, terwijl de zinken luchtbuizen door houten kanalen zijn vervangen. Van het orgelfront naar de prachtige speeltafel, welke dank zy een nieuwe eiken rompbekleding, uitstekend past bij het kerkinterieur beneden in het ge bouw, werd een kabel gelegd met maar liefst 850 aders. Door deze elektronische aorta lopen niet minder dan 50.000 me ter snoer en kabeltjes. Haar relais wer den uitgebouwd tot 73 tonen en kunnen nu apart gekoppeld worden. Alle sto ringen in dit relais-systeem werden in de loop van anderhalf jaar rigoureus opgespoord en verwijderd, zodat alle pijpen weer hoorbaar zijn. Over enige weken zal men met de intonatie (stem ming) van dit orgel beginnen. De heer C. J. Scheuerman, die een 40- jarige ervaring als orgelbouwer bezit, verklaarde ons, dat reeds vóór het win terseizoen met het bespelen van dit enor me instrument kan worden begonnen. Het in 1938 gebouwde orgel heeft een vrij bewogerf geschiedenis achter de rug. Het werd 2 jaar vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog gebouwd in op dracht en naar ontwerp van de beroemde nu in Canada wonende Engelse organist Reginald Foort. Het gevaarte was geheel demontabel en Reginald Foort trok er in een speciale colonne van 5 zware transportauto's mee langs 118 ver schillende theaters, waartoe het orgel liefst 137 maal moest worden opgebouwd en gedemonteerd. f (Van onze correspondent) DEN HAAG Ruim 150 niet meer werkende artiesten van boven de 65 jaar uit het hele land zullen dinsdag 25 mei in Den Haag de gasten zyn van de door het actiecomité van de amusementsclub van (oudere) artiesten „Nog vele jaren" ge- gorganiseerde reuniedag. Onder de 150 herauten, die eens in ac tieve dienst waren van koning Lach, zijn vele nog in leven zijnde medewerkers van de Louis Davids-shows, de Buziaure- vues etc., die acte de présence zullen ge ven tijdens de nationale reünie. Veel re ünisten hebben hun collega's sinds jaren niet meer ontmoet en nagenoeg alle lon- tact met de theaterwereld verloren, of schoon zij alles hebben ondernomen om de binding met de showbusiness niet te ver liezen. Het actiecomité betreurt het, dat vele invalide of gebrekkige oudere ar tiesten wegens ontoereikende financiële middelen niet aan deze reünie kunnen deelnemen. De dag is gezellig gevuld en eindigt m de Kurhaus-rotonde, waar het diner wordt geserveerd. Nadien is er een show programma waaraan zowel oudere als jongere artiesten van naam deelnemen. (Van onze radio- en tv-medewerker) HILVERSUM Technici van de NRU leggen momenteel de laatste hand aan de inrichting van twee ultramoderne i-egistratiekamers in de KRO-studio te Hilversum. Deze registratiekamers bevat ten alle mogelijkheden voor stereo uitzendingen. De zes opname-machines kunnen door de technikers zelfs op afstand bediend worden. Terwijl op de ene magnetofoon de band draait, staat op een ander plateau de band met muziek of gesproken woord startklaar en met het indrukken van een knop op de bedie- ningslessenaar kan de omroeptechnicus op een onderdeel van een seconde nauw keurig de tweede band laten draaien, zo dat er geen hoorbaar witje' ontstaat. Deze registratiekamers worden speciaal gebruikt voor het opnemen van uitge stelde (ingeblikte) programma's, zoals concerten, causerieën, hoorspelen en klankbeelden. Dank zij de standaardisatie is het zelfs mogelijk dat een technicus in de KRO-studio een hoorspel opneemt, dat bijvoorbeeld in de NCRV- of AVRÖ- studio voor de microfoon wordt uitge voerd. De officiële ingebruikneming van beide registratiekamers is vastgesteld op 2 juni. (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) de enige universele kleuren- negatiejfllm voor buitén zowel als binnen, voor dag- zowel als kunstlicht (flitsen). Niemand minder dan Ru van Rossum heeft thans zijn tenten opgeslagen in het Bergen op Zoomse Etcetera, dat daarmee een zeer exclusieve expositie rijk is. De geboren Amsterdammer heeft grote ver maardheid en men mag hem rustig re kenen tot de topmensen. Zyn gradiek is verspreid over de gehele wereld, men kan hem rondweg beschouwen als een begrip. Een tentoonstelling van zijn werk is dus a priori een zaak, die slagen moet, omdat er ten aanzien van deze graficus geen twijfel behoeft te bestaan. Men kan zich zonder voorbehoud met deze bladen bezighouden, ze keuren, proeven en op zich laten inwerken. Zijn werk is afge rond in die zin, dat het niet alleen gedra gen wordt door groot en ervaren vak manschap, maar bovendien blijk geeft van een rijpe, artistieke begaafdheid. Hier is een kunstenaar aan het woord, die veel te zeggen heeft en die dat doet met een indringendheid (niet te verwarren met opdringerigheid), die op de bezoeker in druk móét maken. Veel van dit werk (waaronder trouwe tentoonstellingsbezoekers diverse beken- PIET VAN EGMOND uitverkoren wassen met L'Oréal de Paris COR SXEIJN Nog meer mogelijkheden In begin 1941 werd het BBC-theateror- gel in de St.-Georges-hall te Londen, tij dens de „battle of Britain" bij een lucht aanval volledig verwoest. Toen droeg Reginald Foort zijn instrument aan de BBC over. Voorlopig werd het orgel op geslagen in een dorpje in Noord-Wales, waar het gevrijwaard was tegen Duitse luchtaanvallen. In 1946 werd het opge bouwd in de jubilee-chapel te Londen Toen zond de BBC er per week niet minder dan 20 orgelconcerten op uit. Sandy MacPherson speelde er niet alleen populaire muziek op, maar ook het semi- klassieke genre. Beroemde werden zijn radioprogramma's „singing in the cha pel" bestaande uit religienze liederen welke op elke zondagochtend ten gehore werden gebracht. Sandy MacPherson is nu gepensioneerd, maar het ligt in het voornemen hem uit te nodigen bij het openingsconcert. De Nederlandse omroepen zijn zeer ge lukkig met deze unieke aankoop. Dit laat zich gemakkelijk verklaren. Het gaat hier immers om een instrument van een klas se, stijl en kwaliteit, zoals nu niet meer wordt gebouwd. Het orgel stelt de hoogste eisen aan de bespelers. Het heeft 5 klavieren plus voetklavier, welke alle gekoppeld kun nen worden. Middels 80 knoppen kan de organist vooraf of zelfs tijdens zijn con cert dit orgel instellen op 160 verschil lende klankkleuren. Tot de „instrumen ten" horen o.a. Chinese blokken en trom men, roffels, castagnetten, ti'iangels, tom toms, vogelimitaties als nachtegalen, bek kenslagen, ja zelfs sirenes, politie- en treinflhiten, gehele strijkersgroepen, tam boerijnen, 3 tibia's, cylofoon, carrillon, kathedraalklokken, kortom 120 combina ties, waarvan vele gebruikt kunnen wor den voor begeleiding van stomme films en als achtergrondgeluiden bij televis5e- produkties. Tot de Nederlanders, die straks voor de radio en misschien ook voor de tele visiecamera's zullen tonen dat zij „er uit kunnen halen wat er in zit" behoren Piet van Egmond en Cor Steijn, die dit instru ment reeds herhaaldelijk in Engeland hebben mogen bespelen. Zij zullen straks jonge Nederlandse organisten in Hilver sum vertrouwd kunnen maken met de curieuze prestaties van dit orgel. Dat de VARA en de NRU een goede greep hebben gedaan met de aankoop van dit orgel, bleek reeds vorig jaar toen vele aspirant-kopers, onder wie vertegen woordigers van grote universiteiten en conservatoria uit de wereldsteden, zich als gegadigden kwamen melden. Reeds nu staan de Britten, die eens een kijkje kwa men nemen, verbaasd over de vernieu wingen, die de Nederlandse orgelbouwers in dit instrument hebben aangebracht. HILVERSUM De heer Ad Odijk, dramaturg bij de VARA-televisie heeft zyn ontslag ingediend, om zich in de toekomst geheel te kunnen wyden aan het schryven en bewerken van televisie spelen. Van Ad Odijk (pseudoniem Otto Dijk) werd de afgelopen week door de VPRO- televisie op Nederland 1 nog de uitste kende eenaketer ,De agent' voor de ca- g?®ra's opgevoerd met Tom van Beek, Elisabeth Versluys en Will Knoop in de hoofdrollen. De heer Odijk heeft van de VPRO op dracht gekregen om een reeks van drie eenakters te schrijven. De VARA zocht hem aan voor de bewerking van een nieuwe serie Maigrets, bedoeld voor het winterseizoen. Ook de BBC-televisie toont belangstelling voor de eenakters van Odijk, welke in het afgelopen jaar op de Nederlandse beeldbuis werden vertoo-nd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Met een briljante conférence over de wyze, waarop zyn j cabaret Pepijn tot stand gekomen is, heeft de Haagse kleinkunstenaar Paul van Vliet in Amsterdam de eerste prijs weggesleept van het derde con cours voor jonge cabaretiers, dat was georganiseerd door het internationaal cultureel centrum. Unaniem was de jury, waarin pretmakers zaten als Conny Stuart, Hetty Blok, Wim Son ne veld, Albert Mol en Wim lbo, van mening, dat hy er van de zeven finalisten het best in geslaagd was, hun tegen de lach zo zeer geharde lyven dubbel te krijgen. De tweede prijs ging naar de 22- jarige oud-leerlinge van de Maas trichtse toneelschool Eva Gossie* wier onbeholpen vertolking van een jiddisch liedje genadiglijk door de vingers werd gezien, omdat zij eert moeilijke monoloog van Tennesy Williams zeer gaaf voor het voetlicht bracht. Cees van Ooyen, die bij het Adam en Eva-cabaret van Frans Coster al enige lauweren heeft ge plukt, kreeg de derde prijs als belo ning voor de geestelijke striptease, die hij Toon Hermans liet ondergaan, tot van deze grote vakbroeder niets meer restte dan een onaanzienlijk hemd. Paul van Vliet was enorm op dreef. Zonder hardhandig te worden stoeide hij uitgelaten met de overheid en haar ingewikkelde eisen. Vooral langs de neus weg geplaatste voltreffers als „verlof a is een vergunning, die je nodig hebt om te mogen tappen voor zwak-alcoholici" en „bij mij zijn alle voorschriften van de brandweer op gevolgd hoor. je kunt bij mij in alle rust in paniek wegvluchten" sloegen daverend in. De climax bereikte hij met een gezonde documentaire over ons land, die om in het oog springende redenen „de aardappeleters" heette en die oorvijgen uitdeelde in de trant van „hier wordt de koe bij de horens gevat en wie wat bewaart, die heeft nog eens wat". Hetgeen Eva Gossler deed had eigen lijk weinig met cabaret te maken. De Tennesy-monloog, die zij bracht, was van een inktzwarte somberheid, en het wekte in het tot de nok met de bladen zullen aantreffen) heeft iets onheilspellends. Er gaat iets dwingends vam uit, soms bijna iets mystieks. Ru van Rossum weet bij de beschouwer iets op te roepen, dat dwingt nauwkeurig de sfeer van zijn werk te ondergaan. Het is niet alleen bewonderenswaardig knap, het is bovendien geladen, het brengt een bood schap over. Van Rossum heeft bladen, die een vage religieuze sfeer weergeven, andere weer benaderen op meer poëtische wijze de een of andere werkelijkheid, die hij omzet in een visie vol spanning. Met kan zodoende lange tijd doorbren gen in het gezellige bovenzaaltje van Et cetera zonder dat men zich bij de 32 bla den, die hier bijeen zijn gebracht, ver veelt. Wandelend en keurend ontdekt men steeds nieuwe gezichtspunten. Of het nu zijn vogels op het Marcoplein betreft, die hij in één haal in de vlucht heeft weerge geven, of zijn „bedreigde aarde", die den ken doet aan een Japans kamerscherm; of men de rust ervaart van zijn „bevroren rivier" of de penseeltekening Kano, waarin hij zo duidelijk de kunst van het welaten demonstreert, ieder werkstuk is een bekoring apart, die men weldadig on dergaat. Van de vele exposities, die Etcetera reeds bijeen heeft gebracht, is deze zeker een van de beste. In ieder geval behoort zij tot de categorie, die men zeker niet mag overslaan, omdat men kennis maakt met een graficus, die behalve als vakman ook als artiest veel te zeggen heeft. J. M. PAUL VAN VLIET langs de neus geplaatste voltreffers kleinkunstenaars gevulde nieuwe De la Mar theater dan ook enige ver bazing, dat de jury hierdoor kennelijk niet het humeur liet vergallen. Dit gold temeer, omdat velen in gedach ten d'e tweede prijs al hadden toege kend aan de jonge Utrechter Joris Schiks, die samen met zijn vrouw enkele ongelooflijk gekke nummers had gemaakt, of aan Jeanine van Wely voor haar gave parodie in negen coupletten op een Noors volks liedje, waarin oma maar steeds de fröllebölle uitlegde, wat dat ook mag zijn. In het algemeen moet gezegd, dat meer jonge cabaretiers hun taak als een zeer zwartgallige blijken te zien. Tijdens de finale van het concours (dat vorig jaar door Jasperina de Jong gewonnen werd) maakte Wim lbo ook bekend, dat Hans Andreus de door de gemeente Amsterdam uit geschreven prijsvraag voor een liedje over het 100-jarige Vondelpark ge wonnen heeft met een poëtisch chan son, waarin onder meer het verruk kelijke zinnetje voorkomt: „Daar sta je dan op de ruggetjes van kleine kromme 'bruggetjes". APELDOORN Tot besluit van het fes tival voor de werkende jeugd heeft burgemeester mr. A. L. des Tombe de culturele prijs 1964 van de gemeente Apeldoorn (een aanmoedigingsprijs voor jonge kunstenaars) uitgereikt aan de 21-jarige beeldhouwster Ingrid Ver heul en de 23-jarige Peggy Marianne in 't Hout-Kluck. CUYK Op vrijdag 28 mei zal dr. H. Kramer, vice-voorzitter van het Ne derlands centrum van directeuren, in de congreszaal van de jaarbeurs in Utrecht een prijs van f 2.000 uitreiken aan de beeldhouwer Gerard Bruning uit Cuyk. Gerard Bruning zond zijn werk onder het motto 007 in voor een prijsvraag, die werd uitgeschreven door het Nederland centrum van direc teuren onder jonge Nederlandse beeld houwers. ROTTERDAM Na langdurige bespre kingen betreffende de continuering van het engagement voor het seizoen 1965- 1966, zijn Lia Dorana en de directie van het Nieuw Rotterdams Toneel niet tot een akkoord kunnen komen. Welk gezelschap zij thans ambieert is nog niet bekend. Pairijs. 19.30 Gamelan: Indonesisch pro gramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Leg eens aan in Loosdrecht: gevarieerd program ma met reportages. 21.40 Land der Mu^ zen: wekelijkse kunstrubriek. 22.30 Nw$ 22.40 Actualiteiten. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 M 12.00 Nieuws. 12.15 Gevarieerde mu* ziek (12.25 Weerberichten, mededelingen en berichten voor de schippers) 15.30 Engelse letterkunde. 16.09 Duitse les 18.28 Paardesportberichten. 20.00 Hoor spel (herh.). 22.45 De zeven kunsten 23.05 stemmig gemengd avondprogramma 24.00-0.10 Ligging van de zeeschepen. Woensdag 26 mei HILVERSUM 1 402 M NCRV: 7.30 Nieuws. 7.40 Raidiokrant 8.30 Nieuws. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. HILVERSUM 2 298 M VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnas- tiek en socialistisch strijdlied. 7.25-7.30 Van de voorpagina. 8.00 Nieuws. VARA: Dinsdag 25 mei HILVERSUM 1 402 M KRO: 12.00 Angelus. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.'b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actua liteiten of grammofoonmuziek. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 16.00 Voor de zieken. 18.30 R.V.U.Schijnwerper op het toneel, door drs. G. J. de Voogd. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 22.20 Actualiteiten of grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Dante's Godddelijke Comedie. literair klankbeeld. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 2 298 M AVRO: 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting Voor de landbouw. 13.00 Nieuws. 13.10 Eventueel actueel of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 15.00 Ont moeting in een park, hoorspel. 17.30 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 19.00 Gesproken brief uit (Advertentie) Binnenkort krijgen we van de PTT allemaal een nieuwe telefoon, die belgeluiden in drie verschillende sterkten produceert. Je kunt dat zelf instellen en dat is maar gelukkig want als de opbeller het zelf in de hand had, hoe hard de telefoon gaat rinkelen, zou zo'n man als die mij gisteravond opbelde ongetwijfeld het geluid van een dolgeworden brand weeralarm hebben veroorzaakt. Het klonk trouwens toch al luider dan normaal, toen de bel overging. Met een zucht rees ik omhoog en ik meldde mij loom. De man aan de an dere kant van de lijn reageerde aan zienlijk pittiger. Hij bevond zich ken nelijk in een rumoerig etablissement, want er drongen talrijke geanimeerde geluiden tot me door. De man had overigens weinig moeite daar boven uit te schreeuwen. Met een loeiend geluid informeerde hij of hij café „Het Anker" aan de lijn had. „Nee" zei ik, „nee, echt niet". „Met wie spreek ik dan?' riep hij geërgerd, en ik noemde nogmaals mijn naam. Het was even stil. „Je hebt toch nummeren hij citeerde feil loos het mijne. „Dat klopt" zei ik, dat is mijn nummer". „Dan ben jij Het Anker", stelde hij voldaan vast, en hij haalde diep adem. Gek, de telefoon brengt geen geuren over, maar ik kreeg de indruk dat er een bierwolkje uit het apparaat opsteeg. „Luister nou eens" probeer de ik geduldig, „je hebt wél het goeie nummer, maar de verkeerde man....'' Hij wilde echter niet meer luiste ren. „Je bent dronken, vent!" riep hij verontwaardigd, en hij smeet de tele foon neer. Hoofdschuddend ging ik weer zit ten. Even later ging de bel echter op nieuw over. „Daar is hij weer" dacht ik, en jawel, toen ik het ding opnam, toeterde dezelfde rumoerige man mij Enthousiast in de oren: „Met Het An ker? Zeg, Kees, hoor eens, je moet me eens...:" Met beslistheid viel ik hem in de rede. „Ik ben Kees niet" zei ik, „het is hier geen café en u moet echt eerst even het goeie nummer opzoeken". Gestoord onderbrak hij het gesprek tegen zijn Kees. „Wie ben je nou weer?" blafte hij boos, „ik moet Het Anker hebben". „Dan moet je Het Anker verdorie opbellen" riep ik geprikkeld terug. „Jij bent diezelfde vent van daar net!" schreeuwde de man in triom fantelijke verontwaardiging, als ie mand die een doortrapte schurk ont maskert, „ga weg man, ik moet met Het Anker spreken'. „Je grootje" snauwde ik terug want als ik boos ben kan ik erg gevat we zen. „Toe Kees, waarom wil je nou niet naar me luisteren", begon hij nu smekend. Vermoeid liet ik hem uit praten. Hij sputterde echter slechts wat onsamenhangends, waarna hij kennelijk van de telefoon werd weg gesleurd door iemand die misschien ook wel eens wilde opbellen. „Ik krijg je wel" riep hij nog woedend. Wat een onzin. Ik heb niet eens vergunning. PRAET-MAECKER 11.00 Nieuws. 11.02 Vo vrouw. Dinsdag 25 mei NEDERLAND 1 NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Weekjoumaal v. gehoorgestoorden. 19.33 Engelse les 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Memorandum van een dokter, tv spel. 21.35 Wat is er aan de hand met het woningtekort? documentaire. NTS: 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.25 Portret van een vrouw. Perry Mason-filrn. 21.15 Filmvenster, een blik op en achter de schermen. 21.45 Ach ter het nieuws. CVK-IKOR: 22.10-22.35 Het menselijk bestaan bij Ingmar Berg man, lezing; BELGIë VLAAMS 18.45 Franse les. 19.00 Zandmannetje 19.05 Quizprogramma. 19.30 De Flint- stones, tekenfilm voor jong en oud 19.55 Hier spreekt men Nederlands. 19.59 Weerbericht. 20.00 Nieuws. 20.25 Bonan za, tv-western. 21.15 Op bezoek bij mgr. Broeckx. 22.05 Poëzie. 22.30 Nieuws BELGIë FRANS 18.30 Berichten. 18.33 Nederlandse les 19.00 Uitzending van filosofie en leker- moraal. 19.30 Les Cadets de la föret. film. 20.00 Journaal. 20.30 Format 16-20. 21.30 Wallonië 65. 22.20 Journaal. Onderwijzeres) jarig1? DROSTE pastilles altijd welkom!

de Stem | 1965 | | pagina 5