Waterbeheersingsplan door Vrije van Sluis aanvaard Zeeuwsch-Vlaanderen jtum Prin DO Walcheren Middelburgs raadslid: „E.T.I. verambtelijkt ZUID-BEVELAND Uitbreiding „Bethesda vergt zes miljoen TECHNISCHE OPLEIDING VOOR LANDARBEIDERS Stimul; ontwik KJM - 3 meer Interdiocc slotconfer te Veldlu VLISSINGEN Jeugdige redder Wim v.d. Berge onderscheiden „Verhoging van salarissen te gek' Jaarvergadering van CBTB te Axel Mededeling aan onze adverteerders jPagblaS pc Stem Dagblad De Stem Lewedorp-Boys viert twintig jarig bestaan GOES „Die Zeit ist nah" AXEL Ambtenaren gaan vergaderen te Kruiningen „DAG VAN GROTE BESLISSING" Begroot op ruim twintig miljoen Streekziekenhuis te Vlissingen Woningbouwvereniging ontevreden over ratiobouw HULST OOSTBURG TERNEUZEN N.V. SLAVENBURG-S BANK A CBTB-vergadering te Oostburg Jaarvergadering van V.C.S. te Roosendaal Kleiner areaal bieten was uitgezaaid Zeeuws landbouwschap adviseert: Gemeente-ambtenaren bezochten Axel en Terneuzen EXAMENS HOOG WATER Vandaag Morgen Builen la bedrijven welkom JAARTHEMA DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 MEI 1965 Avondvierdaagse De wandelsport- vereniging ,,De Vrolijke Tippelaars'' or ganiseert op 31 mei, 1, 2 en 3 juni a.s. weer de bekende avondvierdaagse, nu reeds voor de 5e achtereenvolgende keer. Start is traditioneel bij hotel-restaurant ,,Deita" op de boulevard. De vertrek tijd is gesteld op half zeven. Aan de deelnemers die alle vijf de avondvier daagsen hebben meegelopen zal een zil veren medaille worden uitgereikt. De laatste avond haalt de drumband van VTV de deelnemers af bij de Zeeuwen- trap. Drie leden van de „Vrolijke Tip pelaars" zullen verder op 29 mei deel nemen aan de afstandsmars Vlissingen- Bergen op Zoom. Dit zijn de heren Verboven, Weyberg en van de Bosch, terwijl de heren de Wit en Moreauw de afstand Goes-Bergen op Zoom gaan mee lopen. Visaanvoer In de week van 17 t.e.m. 22 mei j.l. werden aan de mijn te Vlis- SLirgen de volgende hoeveelheden vis aan' gevoerd, te weten 1849 kg garnalen, 192 kg bot., 1003 kg schar, 1962 kg schol, 720 kg wijting, 650 kg kabeljauw, 1490 kg tong, 206 kg tarbot, 166 kg griet, 9 kg poon 7 kg paling, 108 kg rog en 1 kg kreeft. Opening zweminrichting De Vlis- singse zwemclub opent zaterdag 29 mei 's middags om 2 uur weer haar poor ten van de zweminrichting aan het ha' naai. Ledenvergadering Bond van Ambtena ren De Algemene Bond van Ambte naren afdeling Vlissingen houdt dinsdag 'vandaag) om 19.30 een ledenvergadering in ,,'t Anker". De heer J. Hoogerwerf, 2e bondsvoorzitter, zal op deze avond een causerie houden over „Actuele pro blemen voor het overheidspersoneel", waaronder de ziektekostenregeling voor het rijkspersoneel. Jubilarissen bij „de Schelde" Op 14 juni a.s. viert de heer A. A. van der Ent zijn 50-jarig dienstjubileum bij de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" in Vlis singen. Verder zijn er in juni nog zes zilveren jubilarissen bij „de Schelde" en wel de heren C. J. van Aken, plaat werkerij op 4 juni; C. Kats, afbouw ac commodatie op 9 juni; J. Klap, beheer gereedschappen op 12 juni; J. van Nop pen, gieterij, op 22 juni; L. de Rijke, afbouw romp, op 24 juni en G. v, d. Broeke, bew. v. ketelpijpen op 29 juni. Westkapelle "Voetbalclub De v.v. „De Noor mannen" hield onder voorzitterschap van de heer J. Lievense haar jaarvergade ring. De voorzitter deelde mede, dat er een toeloop van juniorenleden is. Mo menteel zijn er 40 leden in de junioren afdelingen. Het verslag van de penning meester met een batig saldo van 20 gul den werd goedgekeurd. Bij de bestuurs verkiezing werden de 'aftredende be stuursleden J. Lievense en J. Brasser herkozen, terwijl de heer W. J. K. Die leman het voorzitterschap op zich zal nemen Ook werden de leden van de elf talcommissie, de heren W. Westerbeke, L. Qysouw en J. Brasser herkozen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermorgen heeft burgemeester mr. H. Rijpstra van Ter- neuzen aan de dertienjarige Wim van den Berge, Tholensstraat 117, de herin neringsoorkonde van het Carnegiefonds en een polshorloge uitgereikt. Dit wa ren de uiterlijke tekenen van erkente lijkheid voor de redding van de 2,5- jarige Marco Willemsen, die op 4 janua ri j.l., aan de Stenen Beer nabij de Mid- densluis spelend, te water raakte en on getwijfeld in het ijskoude water zou zijn omgekomen, indien Wim v. d. Berge hem niet gekleed en met laarzen aan was nagesprongen. Bij de eenvou dige plechtigheid die in de raadszaal plaats had, waren ook aanwezig de ou ders van Wim van den Berge, de ge meentesecretaris de heer A. van Pagee. de inspecteur-korpschef van de gemeen tepolitie, de heer D. van Ooi jen en de heer J. Verwilghen, hoofd van de ka tholieke u. l.o.-school, waarvan Wim van den Berge leerling is. Burgemeester mr. Rijpstra zei, dat Terneuzen deze dag een grote dag beleefde door de komst van de prins en dat er een daad van groot belang voor de gehele streek ge steld zou worden. Daarbij mogen wij echter niet vergeten", aldus de burge meester, „dat er ook nog menselijke da den gesteld worden, die gericht zijn op het directe welzijn' van onze naaste." De burgemeester zei bijzonder veel waardering te hebben voor hetgeen Wim van den Berge heeft gedaan en over handigde hem met zijn gelukwensen de herinneringsoorkonde en een polshorloge met inscriptie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „ETI maak een rap port over U zelf!". Deze woorden sprak tijdens de raadsvergadering van Middel burg de heer P. Adriaansens (KVP) naar aanleiding van een voorste] tot verho ging van de subsidie aan het Economisch Technologisch Instituut Zeeland van ze ven op twaalf cent per inwoner. Het raadslid twijfelde overigens niet aan het vele en nuttige werk van het Zeeuwse instituut. De werkzaamheden en de taak van het ETI zijn de laatste jaren echter on veranderd gebleven. Desondanks consta teerde de heer Adriaansens toch een ver hoging van de salarissen etc. van 66 pro cent in twee jaar tijds. Dat vond het raadslid wel wat al te gek. Hij vroeg zich af of kosten en nuttig rendement op den duur wel in evenwicht te houden zijn. „De slagvaardigheid en dynamiek, het ETI eigen, dreigen te stranden op ver- ambtelijking", zo zei de heer Adriaansens die liever zag, dat het instituut de ge maakte kosten doorberekende aan de ge meenten, die van het ETI gebruik ma ken en opdrachten verstrekken. Dat laat- GOES De Christelijke Boeren- en Tuinders-bond zal op woensdag 2 juni in Axel zijn jaarvergadering en toogdag houden. Het Tweede Kamerlid P. Elf- ferich zal komen spreken over de vraag; Is er een ruimtevraagstuk in Nederland? Na afloop van de vergadering zal nog een excursie door Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren worden gehouden. In verband met de verdere doorvoering van de efficiency op onze diverse administratieve afdelingen op ons kantoor te Breda, wordt u dringend verzocht vragen betreffend onze nota's, contracten, contractstanden e.cL schriftelijk aan ons voor te leggen. Voor prompte beantwoording wordt onzerzijds zorggedragen. Is het evenwel naar uw mening onvermijdelijk bedoelde vragen telefonisch te stellen, dan gelieve u uitsluitend tussen 9.30 en 12.30 unr of tussen 15 en 17.45 uur te bellen. Advertentie-afdeling Dagblad voor Zeeland KANTOREN Voor Zeeuwsen-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie inspectie Zeeland L. K M DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Bevelani en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse aJvertenties bestemn voor de editie Zeeland f 0,18 oer mm 1 mm ingezonden mededelingen 2". mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of mindei t 1.— elke regel meet 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook Ut de Brabantse oplage resp. t 1,60 en 1 0,60. B„ 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. LEWEDORP V.v. Lewedorpse Boys heeft zaterdagavond het 20-jarig bestaan en tevens het kampioenschap van het 2e elftal gevierd. De leden van het le en 2e elftal werd een diner aangeboden. Tij dens dit diner werd namens het bestuur en leden de voorzitter J. de Kooning een fruitmand aangeboden en zyn vrouw werd bedacht met een bloemstuk. Na mens het bestuur werd de trainer J. Grootjans een gouden vulpen aangeboden De heer J. Koole kreeg een trainingspak, omdat hij als rechterhand van de heer Grootjans het 2e elftal traint. De heer J. Menheere eigenaar van het clubgebouw sehonk de v.v. een voetbal. (Van onze correspondent) In plaats van de gebruikelijke avond dienst vond zondagavond een heel ande re gebeurtenis in de Maria Magdalena- kerk te Goes plaats. Uit Darmstadt was een dertigtal vrouwen van de Evangeli sche Marienschwesternschaft naar Zee land gekomen, om daar het verkondt gtngspel van Mutter Basilea Schlink ge titeld: „Die Zeit ist nah" op te voeren. Deze bijeenkomst werd georganiseerd door de Goese hervormd© gemeente. Het lekenspel, dat uiteraard in het Duits werd gespeeld kon men indien nodig gemakkelijk volgen via de Ne derlandse vertaling, die men in de kerk ontving. Het spel heeft tot thema de oproep en bekering, waarbij men als uitgangspunt neemt het woord van Jo hannes de Doper: Bekeert u, want het koninkrijk der hemelen is nabij". Voor dat het spel begon sprak ds. H. J. Teut- scher een kort openingswoord. „De tijd is nabij" begint met de in tocht der engelen, waarna wij ons ge plaatst zagen voor een viertal taferelen uit deze tijd. Een gesprek in de huis kamer over de ontwikkeling der kern wapenen; reacties van het volk op de laatste successen van de ruimtevaart: gesprek tussen huisvrouwen over een bruidspaar; bijbelkring met discussie wer schatologische problemen. Dit al les werd afgewisseld nuet orgelspel en prachtige en beheerste a capella zang van de acht engelen. In het tweede gedeelte werd Gods Woord gericht op de laatste tijd, waar in de wederkomst van Jezus zal plaats hebben. Men besloot gezamenlijk met gezang 231 van Enoch Glaser deze bij zondere avonddienst. Hansweert Brand Op de scheepswerf ontstond een begin van brand aan boord van het 499 ton Ned. mts. „Pelikaan" bij las werk zaamheden-in de machinekamer Direkt werd de brandweer gewaarschuwd, diie ogenblikkelijk met groot materieel ter plaatse was. Men was de brand spoedig meester. Middenstandsbond De r.k. Midden standsbond, afdeling Hansweert/Kruinin- gen heeft in het hotel ,,De Korenbeurs' van L. Martens te Kruiningen zijn jaar vergadering gehouden. Tot vice-voorzit- ter werd deze avond gekozen de heer Z. J. Jansen uit Hansweert. Een financieel verslag werd uitgebracht. Oudelaride Koningschieting De verenigde socië teiten hielden onder aanvoering van hun hoofdman, burgemeester Van Liere, hun koning- en prijzenschieting op de staande wip. De heer C. Lous stond met tweemaal achtereen koning, op de nominatie voor keizer indien hij weer de meeste punten behaalde. Het mocht niet zo zijn. Bonds voorzitter J. de Beste was ditmaal de hoogste met 7 punten, zodat hij koning werd en ook de eerste prijs in ontvangst mocht nemen. Dan volgden C. Lous, J. de Rijke, A.M. Oele en J. Goetheer ieder met 6 punten, gevolgd door L. Meyaard en Adr. Westveer met 5 en burgemees ter Van Liere met 4 punten, waarna nog verschillende van 3 en 2 punten. Na de schieting, die door 21 man was bezocht, had de installatie van de nieuwe koning en de prijsuitreiking plaats. Balavond Op Hemelvaartsdag zal er 's avonds om acht uur in de zaal „Zeelan- dia" een groot bal gehouden worden, waaraan medewerking zal worden ver leend door de bekende boerenkapel van „Scheldegalm" en het dansorkest „The Stereo's". Tijdens het bal zal een grote taartenverloting gehouden worden. De baten zijn voor de drumband. Kapelle Auto geslipt Vermoedelijk doordat zijn wagen ging slippen in het losliggende grint op de rijksweg schoot F. v. d. uit Antwerpen met zijn auto door berm en via de afrastering een boom gaard langs de rijksweg in. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor, maar de auto werd zwaar beschadigd en dat was ook het geval met een deel van de afrastering en enkele fruitbomen. Twee auto's op elkaar. Op de rijks weg bij de Vlak eb rug stond de heer C. v d. B. uit Goes voorgesorteerd om linksaf te slaan in de richting Hansweert. Ach ter hem kwam P. W. uit Grijpskerke, die dit blijkbaar te laat zag en boven op de auto van B. reed. Beide wagens kregen schade, maar persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. ste vond ook de heer B. Hesselink (WD) een goed idee. De heer Almekinders (CHU) vond, dat de heer Adriaansens de zaak wat te zwart zag. De voorzitter, burgemeester mr. J. Drijber, achtte de suggestie van de heren Adriaansens en Hesselink niet erg prak- tisoh. „Ik geloof ook niet, dat daarmee het gemeentebelang gediend zal zijn", aldus de voorzitter, die twijfelde aan een eventueel voordeel. Thans geeft het ETI, zoals bekend, kosteloos „kleine" adviezen. Voor een uitvoerig onderzoek en/of rapport be taalt men een bepaald bedrag. Burgemeester Drijber achtte de ge vraagde subsidieverhoging mede ge zien de belangrijke subsidies die provin cie en rijk verstrekken allszins ver antwoord. Alleen hoopte hij, dat iedere gemeente zijn financiële bijdragen aam het ETI zal voldoen. De heren wethouders J. S. Hoek en Schot (SGP) stemden tegen het voorstel tot het voteren van een krediet van 1.070 gulden voor het geven van jeugd voorstellingen in het openluchttheater „Toorenvliedt". De gemeente wil hier door het gebruik van het openluchtthea ter stimuleren. De tegenstemmers vonden dit geen taak vam de gemeente. Er werden verder enige bedragen gevo teerd voor 'n verdere mechanisatie van de gemeente-administratie. Dit vond de heer Almekinders prijzenswaardig. Het beroepschrift van de heer A. de Pree, Zusterstraat 8, tegen de weigering van een bouwvergunning werd afgewe zen. De heer De Pree wil achter zijn café een dansgelegenheid bouwen. Dit is in strijd met de bouwverordening. De heer B. Hesselink vond het moeilijk hierin te beslissen. ,,Moet iemand op grond van administratieve maatregelen belemmerd worden in een rechtmatige uitoefening van zijn beroep?" zo vroeg hij zich af. Wethouder W. Baars kon hier. in wel meegaan. Maar in het onderhavige geval niet. De heer De Pree heeft onlangs nog het betreffende pand aangekocht. Toen is niets gebleken van plannen tot uitbreiding van het pand. De Komngsbrug komt dit jaar waar schijnlijk niet meer voor verbetering in aanmerking. De financiële positie van de gemeente laat dit niet toe. KRUININGEN. Vrijdag a.s. houdt de Arka-groep provinciale ambtenaren in de Korenbeurs, alhier een algemene leden vergadering. Op de agenda staan o.a. bestuursverkiezing en 'n interne bespre king over specifiek provinciale aange legenheden. OOSTBURG Maandag de vieren twintigste mei is in de annalen van het waterschap Het Vrije van Sluis opgete kend als „de dag van de grote beslis sing". Tijdens de vergadering van maan dag, is nameljjk de algemene vergade ring akkoord gegaan met het rapport Verbetering Waterbeheersing \V est- Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals gemeld, ver gen de daarin vervatte werken, naar het prijspeil van eind 1964, een bedrag van ruim twintig miljoen gulden. Het project zou volgend jaar moeten aanvangen en medio 1976 klaar zijn. Het waterbeheer singsplan, waarover wij al uitvoerig heb ben bericht, komt in grote trekken neer op het terugbrengen van het aantal uit- watcringsgemalen en -sluizen tot vier. met aanpassende voorzieningen de water lopen betreffende. Een en ander geschiedt in het licht van de deltawerken, die voor wat West-Zeeuwsch-Vlaanderen betreft in 1978 gereed moeten z(jn en waarvoor in 1964 reeds een rijkssubsidie van een miljoen gulden is toegekend. Tijdens de vergadering in hotel „Du Commerce" hadden de hoofdingelanden voor 't dagelijks bestuur alle lof voor het omvangrijke plan. Zij spraken van een historische moment. Het driemanschap L. I. Basting. P. C. de Bruijne en J. Kools. allen van'het kiesdistrict Groede wens ten, toen het plan zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, geacht te worden te hebben tegengestemd. De drie hoofdingelanden waren het o.m. met de doorsnijding van enkele nieuwe waterlo pen en met de afschaffing van het diesel gemaal in de Geïnundeerde Zwarte Pol der met eens. Voor de uitvoering var. het plan verwacht het waterschap subsidies van rijkswaterstaat voor de grote leidin gen, van de cultuurtechnische dienst voor de kleine en van de Bijdrage-wet Delta werken voor enige aanbelandende werk zaamheden. De algemene vergadering bracht spon taan dank aan de voorbereiders van het plan. onder wie ir. L. Uildriks uit Oost burg, en besloot aan de leden van de werkcommissie een schriftelijke dankbe tuiging te zenden. In zijn openingswoord was dijkgraaf J. B. Becu ditmaal zeer gematigd. Hij on derstreepte het belang van een spoedig begin van de streekdeltawerkzaamheden en zei over het waterbeheersingsplan, dat de bestaande situatie zoveel mogelijk ge handhaafd blijft maar dat enkele grote doorbraken noodzakelijk bleken. De concentratie van de polders in West-Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt dit jaar nog haar beslag. Alle calamiteuze. bin nen- en internationale polders zullen worden opgenomen in het Groot Vrije van Sluis. De calamiteuze waterkeringen bljjven, zolang de betrokken wet van 1870 nog van kracht is, bestaan, maar hun be stuur zal aftreden en plaats maken voor het bestuur van bet Vrije, welks bestuurs apparaat uitgebreid wordt met twee leden voor het dagelijks bestuur en 6 hoofd ingelanden. Over de beteugeling van de Zwinmon ding en over de aanleg van de hoofden te Cadzand, is nog weinig nieuws onder de zon. Er wordt druk gestudeerd, zodat een termijn niet gesteld kan worden. Het Vrije is al bezig om 1200 paalhoofden op het strand te slaan, terwijl Rijkswater staat nog moet beslissen over de vier ste nen hoofden in zee, om althans bij hotel Faes de elementen te kunnen bedwingen. De vergadering ging akkoord met de aan- en verkoop van percelen grond en water ten behoeve van o.m. de verbete ring van de wegen naar de Maagd van Gent, Oostburg-Zuidzande en Breskens- Nummer Een. Het waterschap verklaarde zich tenslot te bereid om 5,6 procent met een maxi mum van een ton van de totale uitvoe ringskosten van de verbetering van de weg St.-Kruis-Waterlandkerkje voor zijn rekening te nemen. (Advertentie) Cultureel contact Ter bevordering van. het culturele leven alhier hebben verschillende reeds bestaande verenigin gen besloten tot nauwere samenwerking. Voorlopig zijn enkele détailgroepen op gericht, n.l. voor zang, instrumentale mu. den en handenarbeid. Uit iedere groep zal één afgevaardigde zitting nemen in een coördinerede commissie, die voor samenwerking tussen de détailgroepen zal zorgdragen. Hoewel nog niet alle ver enigingen benaderd zijn, heeft men toch goede hoop, reeds in september tot enige praktische resultaten te kunnen komen voor het komende winterseizoen. Hengelsport De hengelsportvereni ging „Geduld overwint alles" organiseer de een viswedstrijd op de ijsbaan vijver. De uitslag was als volgt: 1 L. Roelandt, Oudegem (B.) 178 p. 2 G. Neyt, Sas van Gent 93 p. 3 F. Goossens, Moerbeke 93 p. 4 F. Asselman, Axel 93 p. 5 M. Joos, Heusden (B.) 91 p. 6 C. v. Gink, Axel 91 p. 7 A. Wolters, Oost-Akker (B.) 90 p. 8 G. v. Drongelen, Axel 88 p. 9 A. de Bruyne, Axel 86 p. 10 A. Chalmet, België 86 p. Totaal van het aantal gevangen vis bedroeg 26. terwijl het aantal deelnemers 46 bedroeg. Auto contra brommer Een brom fiets en een personenauto zijn gebotst. De bromfietser P. R. alhier hield on voldoende rechts, waardoor een botsing ontstond met een personenauto, bestuurd door W.M. uit Vogelwaarde. De brom fietser kwam te vallen en liep ver wondingen op. Dokter Koek verleende de eerste hulp en liet hem naar het ziekenhuis te Sluiskil overbrengen. Bei de voertuigen werden beschadidgd. Biervliet Winkelsluiting Op voorstel van de middenstandsvereniging „Willem Beu- kelszoon" zijn de sluitingstijden van de winkels gewijzigd. De winkels zullen nu de gehele zondag gesloten zijn, evenals op woensdag na 1 uur. Getracht zal worden deze hogere kosten zo redelijk mogelijk in de huren te ver- ekenen. Mevr. De Backv. Boven en de heer W. v. d. Hooft werden als bestuurslid herkozen en de heer J. Meijaard als commissaris. De belangstelling voor deze vergade ring was zeer gering. Bij de rondvraag werd nog gevraagd om bij de in aanbouw zijnde woningen een bord te plaatsen met de naam van de vereniging. Dit zou mogelijk de be langstelling voor de woningbouwvereni gingen kunnen bevorderen. Aanvoer vismyn Aan de vismijn zijn in de week van 9 t.e.m. 15 mei aange voerd 449 kg bot, 94 km schar, 3106 kg schol, 6446 kg tong, 516 kg griet, 335 kg tarbot 155 kg rog, 2562 kg ka beljauw. 513 kg wijting, 51 kg wulken, 27 kg paling, 9075 kg export garnalen, 1393 kg onverkochte schol, 676 kg gul onverkocht, 14 kg onverkochte wijting, 1124 kg onverkochte bot. Breskens Tijdens de algemene jaarvergadering van de Algemene Woningbouwvereniging, alhier, heeft voorzitter "W. v. d. Hooft zijn ontstemming uitgesproken over net feit, dat de woningbouwverenigingen niet betrokken zijn geweest bij de besprekin gen over de ratiobouw in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De ratiobouw zal door de gezamenlijke gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaanderen geschieden. Bo vendien geeft deze bouwwijze een voor deel van 25% aan bouwvolume. Wanneer de woningen gebouwd zullen zijn zullen zij zeker aan de bouwverenigingen wor den overgedragen, hetgeen voor Breskens zeker geen moeilijkheden zal opleveren. Voor 1965 zijn reeds 17 bouweenheden toegewezen. Deze eenheden zullen be stemd worden voor de bouw van 34 be- j aarden woningen. Indien de ratiobouw mocht afsprin gen zal aan de bouwverenigingen zeker gevraagd worden het contingent 1965 als nog te bouwen. Hiervoor wilde de voor zitter echter machtiging van de vergade ring hebben om de nodige stappen te on dernemen om de bouw te realiseren. De ze machtiging werd vlot verleend. Uit het jaarverslag van secretaris P. Woittiez bleek, dat de vereniging mo menteel 35 leden telt. Er zijn 17 nor male woningen en 15 bejaardenwoningen in exploitatie. Per 31 december waren nog 63 woningen in aanbouw, welke ho pelijk dit jaar voor het grootste^ gedeelte zullen kunnen worden bewoond. Het con tingent 1964 is opgedragen aan Leen- houts' Aannemingsbedrijf te Sluis. Bij 14 woningen van de 42 doen zich moeilijk heden voor met de grond. Bij graafwerk zaamheden is gebleken, dat men op een sloot terecht is gekomen. Teneinde een goede ondergrond te hebben zal hier moeten worden overgegaan tot heien. Dit zal grote kosten met zich meebrengen. Clinge Eendracht en Broedermin De schut tersvereniging Eendracht en Broedermin hield onder haar leden de jaarlijkse Ko- ningschierbing. De heer Caesar Weemaes wist reeds in de eerste ronde de ko- ningsvogel van de wip te schieten, waar mede hij dus de koning van de sociëteit werd voor het jaar 1965. De heer Fr. Lernout werd hiermede onttroond. Graauw Realisering uitbreidingsplan De aan nemer is begonnen met het leggen van de riolering in het nieuwe gedeelte van ons dorp. Na het leggen van de riole ring zal meteen begonnen worden met het aanleggen van de nieuwe weg en het trottoir. Verkeerscxamen De leerlingen van de vijfde Mas en een leerlinge van de zesde deden verkeersexamen. Allen ge haalden zij het diploma. Negen van de zestien deelnemers slaagden zelfs met lof. Gymmateriaal De door de gemeen te aangekochte gymnastiekbenodigdheden zijn inmiddels aangekomen en in gebruik genomen. De school maakt er een dank baar gebruik van en het onderwijzend personeel is blij met de meerdere mo gelijkheden die ze nu hebben voor het geven van verantwoorde gymnastiek. 1965 te brengen: per lid per bijgewoonde raadsvergadering van f 15,op f 20,— en per lid per bijgewoonde vergadering van de raadscommissie van f 7,50 op f 10, Bij brief van 27 april 1965 verzocht de reisclub Ouden van Dagen te Hoofdplaat een garantie voor een bedrag van f 100,-<- voor de reis naar Schiphol vopr de ouden van dagén op 7 juli. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad deze garantie te verlenen. Wandelsport De plaatselijke r.-k. wandelsportvereniging St. Bavo organi seert zaterdag 12 juni in Zuidzande de tweede VVV-wandeltocht. De afstanden zijn 40, 20, 10 en 5 kilometer. Verkeersexamen Leerlingen van de lagere scholen ter plaatse, van de streek b.l.o.-school en van de openbare lagere scholen uit Zuidzande en Waterlandkerk je, die met goed gevolg het theoretisch gedeelte hadden gedaan, hebben in de Oostburgse straten een proeve van be kwaamheid afgelegd. Aan de bestaande situatie bleek men niet voldoende te hebben, want tal van miniatuur-verkeers- bordjes waren bijgeplaatst, terwijl Oost- burg tijdelijk ook over een verkeerslicht beschikte. Nijvere politie- en douane ambtenaren zorgden voor de organisatie. Ambachtsschool De verenigng „De Ambachtsschool voor Oostburg en Om streken" houdt dinsdag 1 juni in het schoolgebouw aan de Rijksweg een al gemene ledenvergadering. De agenda ver meldt een bestuursverkiezing. Bisamrat gevangen De elfjarige Henk Elve zag aan de Scheldedijk een rat, die hij met een steen doodgooide. Het bleek een bisamrat te zijn, die hij naar het politiebureau bracht. De poli tie zal de rat opzenden naar Wageningen. Ze beloofde de jongen een premie van vijf gulden. Demonstratie De deelnemers aan de tentoonstelling „T.T. '65" doen al het mogelijke om een bezoek zo attractief mogelijk te maken. Zo konden de be zoekers zien hoe twee leerlingn van de te Zaamslag woonachtige kunstschilder Pieter de Bodt in de stand van de boek handelaren v.d. Sande-Ververs schilder den en tekenden, met gratis beschik baar gesteld materiaal. Men kon ook constateren, dat deze leerlingen reeds uitstekende vorderingen hebben gemmakt Biljarten De biljartwedstrijd tussen „Marionette" en „Paals vermaak" is in een 11-9 overwinning geëindigd voor de bezoekende club. Op 5 juni neemt „Ma rionette" deel aan een nederlaag toernooi georganiseerd op de Paalse kennis door „Paals vermaak". De uitslagen: E. Taelman O. de Moor 2-0; J. van Denderen P. van Dorselaar 1-1; W. van Swaal U. van Langehem 1-1; Jo de Rijcke A. Janssen 1-1; J. van Overmee- ren F. Segers 0-2; U. van Haverbeecke P. Boets 0-2; B. Taelman G. Selis 1-1; J. Schauwaert O Rombout 0-2; J van Overmeeren C. van Dorselaer 1-1 en W. van Swaal J. Verstraeten 2-0. Hoofdplaat Raadsvergadering Door ziekte van secretaris M. G. F. Wijffels nam de ad- lunct-commies ter secretarie A. A. van Acker diens plaats in als notulist voor de laatst gehouden raadsvergadering. Door verhuizing naar een andere gemeente van het raadslid P. Dekker ontstond een vacature in de raad. De heer C. A. Ruijs- scher Mr. Willem Schorerstraat 11, werd in diens plaats op de protestantse lijst benoemd verMaard. Hij legde de voorge schreven eed af. Zonder hoof delijke stemming werd akkoord ge gaan met de verhoging van de wedde voor die twee wethouders per 1 januari 1965 en aldus gebracht van f 1.440,— op f 1.692,zoals voorgesteld bij de cir culaire van 15 maart 1965. Comform het voorstel van b. en w. werd besloten, G.S. voor te stellen, het presentiegeld met ingang van 1 januari ALLE BANKZAKEN Hulst: Zitdae Steenstraat 20 Terneuzen: Kersstraat 13, el.t (01150)3-553 (Van onze correspondent) VLISSINGEN Tijdens de al gemene ledenvergadering van het Christelijk streekziekenhuis „Be thesda" in Vlissingen werden de plannen voor nieuwbouw bekend gemaakt, die een bedrag van zes miljoen zullen belopen en waarmee men hoopt volgend jaar te kunnen starten. Uit de opgestelde maquette kon wor den afgeleid, dat bet de bedoeling is liet huidige complex uit te breiden met een bedden huis met ruimte voor 144 patiën ten en 6 baby's, dienstruimten, behan delkamers en laboratorium een en ander door dienstgangen verbonden met het oude complex. De bestaande accommoda tie moet worden gesaneerd en aange past: daar zullen de poliklinieken en woonruimten voor het personeel worden ondergebracht. De bestaande reuma- en stenen paviljoenen moeten verdwijnen en dienen te worden vervangen. Dit plan van totaal zes miljoen gulden is geheel uitge werkt en is klaar voor de aanbesteding. Financieel is alles al in kannen en krui ken. Het bestuur hoopt dan ook de benodigde beschikkingen in het kader van woning- en wederopbouw snel te ontvangen. Nog steeds heeft het ziekenhuis te kam pen met een personeels tekort, vooral wat hoger personeel betreft. In de vaca ture van directrice kan naar verwach ting, in augustus a.s. worden voorzien. Het zal dan echter waarschijnlijk geen directrice worden maar een verpleegkun dig directeur, hetgeen een unicum zou zijn. De leden werfactie is in 1964 tegenge vallen, de leden winst bleef beperkt tot enkele tientallen. Het aantal verpleegde patiënten bedroeg 2652, het aantal ver- pleegdagen 66.499 een toename met 511. Er werden 107 kinderen in „Bethesda" geboren, waarvan 5 levenloos. Gemiddeld aantal personeelsleden was 186. De exploitatierekening over 1964 sluit met een batig saldo van f 2199,10. Baten en lasten per verpleegdag bedroegen bei de f 27,36. Bij de bestuursverkiezingen werden ds. L. J. Altena uit Koudekerke en de heer A. Lijnse -uit Souburg herkozen als bestuurslid. De heer C. Antheunisse uit Vlissingen werd gekozen in de plaats van de heer A. Kunnen uit Vlissingen, ter wijl ds. A. G. Kornet uit Vlissingen ds. A. Verschoor uit Vlissmigen gaat vervan gen: dokter J. C. Arends uit Vlissingefl werd gekozen in de plaats van de heer/, v. d. Meulen uit Vlissingen en de htet J. W. Roskamp uit Vlissingen in de plaats van de heer J. van Tuinen uit Vlissingen. Dokter J. van Ligten hield tot slot een causerie over „De natuurlijke afweer van de mens" met een film ter illustratie. (Van onze correspondent) OOSTBURG In Hotel De Eenhoorn vergaderde de christelijke boeren- en tuindersbond o.l.v. de heer J. Quaak. De ze deelde mee, dat in het algemeen 196*4 voor de landbouw een ongunstig jaar is geweest. De financiële uitkomst van de gegarandeerde produkten was in het al gemeen gunstig, maar in de vrije sector was het maar aan de matige kant. De laatste weken waren diverse prijsstijgin gen waar te nemen, waarschijnlijk als gevolg van de minder gunstige weersom standigheden. De heer A. Kunst en J- Haak werden in het bestuur herkozen. De heer H. Cappon stelde zich i.v.m. zijn hoge leef tijd niet meer beschikbaar. In zijn plaats kwam de heer W. Cappon uit Cadzand in het bestuur. Dank werd gebracht aan de heer H. Cappon voor al het werk ge durende meer dan 27 jaar verricht voor de C.B.T.B. Aan de heer Cappon werd een vulpen als herinnering aangeboden. ROOSENDAAL In de schouwburg alhier werd de jaarvergadering van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken j gehouden onder leiding van ir. M. A. Geuze. Een korte samenvatting van zjjn openingsrede treft men op pagina 7 in dit blad. De balans per 30 september 1964 en de exploitatierekening 19631964 werden goedgekeurd, waardoor mede het be stuursvoorstel om een bedrag van f 2.754.096,99 toe te voegen aan de alge mene reserve. Voor fiscale verplichtin gen werd een bedrag van f 5.300.000,- ten laste van de exploitatierekening gebracht. In de vacature van de heer A. F. Swee- re te Zevenbergen werd tot lid van bet algemeen bestuur benoemd de heer R. A- S. Hermus te Zevenbergen. Uit het jaerverslag blijkt, dat in dit jaar een kleiner areaal bieten was uitge zaaid. De V.C.S. kreeg daardoor slechts 826.111 ton bieten te verwerken, het laag ste totaal van de laatste zes jaren. De „Dinteloord" nam daarvan 497.111 ton voor haar rekening, „Roosendaal" 118.430 ton en „Zevenbergen" 210.570 ton- (Van een onzer verslaggevers) GOES Voor de toekomstige land arbeider, die als een allround vakman moet worden gezien, dient er een land- bouwtechnische opleiding te komen. De ze zou gevolgd kunnen worden aan de daartoe geschikt te maken lagere land en tuinbouwscholen of door middel van een l.t.s.-opieiding m<et een kopklas rich ting landbouw- Dit is de voornaamst^ conclusie uit een rapport van de sociale commissie van de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap over de opleiding van jonge landarbeiders. De commissie heeft dit punt aan de orde gesteld, omdat de Zeeuwse land en tuinbouw haars inziens in de nabije toekomst met gróte moeilijkheden zal worden geconfronteerd indien onvoldoen de jonge arbeiders beschikbaar zullen zijn. Uit het rapport blijkt dat Zeeland pro centueel het laagste aantal jonge land arbeiders in Nederland heeft. De af vloeiing van landarbeiders wegens ou derdom en onvoldoende aanpassing aan de sterk doorgevoerde mechanisatie in de landbouw zal daarnaast in Zeeland juist het hoogst zijn. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op uitnodiging van de onderafdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren, brachten honderd leden van de af- deling Zeeland van de Nederlandse Bond van gemeenteambtenaren 'n bezoek aan Terneuzien, Axel en de Kanaalwerken. Te Terneuzen werden zij ontvangen op-de watertoren door gemeentesecretaris A. v- Pagee. Na een bezoek aan de kanaal- werken, werden zij te Axel op het ge meentehuis ontvangen door burgemees ter K. van Dijke, die het gezelschap toe sprak. SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE In 's Gravenhage zijn geslaagd voor het voorlopig diploma scheepswerkwilg' kundige de heren H. Brasz te Middel* burg en J*. Domisse te Kapelle. BOUWKUNDIG OPZICHTER De heer A'. M. Berman te Kapelle k te Leiden geslaagd voor het examen bouw* kundig opzichter. De commissie is van oordeel, dat in de toekomst in Zeeland nog ongeveer 4000 vaste arbeiders nodig zullen blij ven. „Er wordt wel eens gepropageerd, dat de landbouw nog zonder bezwaar mensen kan afstoten. De commissie acht deze stelling gevaarlijk en derhal ve vooralsnog niet acceptabel", aldus het rapport. Behalve de landbouwtechnische oplei ding voor de toekomstige landarbeider is de commissie van mening dat, zo wel voor jongeren als voor ouderen, bij scholing moet plaatshebben met doorbe taling van loon. Enkele andere conclusies zijn tenslot te: naast een goed basisloon dienen de diplomatoeslagen zo hoog mogelijk te zijn; het is gewenst dat Meine boeren- ondernemers zoveel mogelijk met el kaar samenwerken om het arbeiders probleem op te lossen (bij voorkeur door onderlinge uitwisseling); de be roepskeuzevoorlichting zal meer op de landbouw gericht moeten zijn; de arbei der dient meer betrokken te worden bij de technische problemen, die zich op de bedrijven voordoen en er moet meer aandacht worden besteed aan goede schaftlokalen, toiletten, schuilketen en verwarmde werkruimten. Morgen, woensdag 26 mei is het hoog" water te Hansweert om 11.37 uur; l neuzen 11.09 en 23.32 uur; Vikingen 10.37 en 23 04 uur; Wemeldinge 12.15 uui. KRUININGEN rinö Gemeentehuis 18 uur Raadsvergaderms SLUIS 19.30 uur Gemeenteraad MIDDELBURG City 20 uur „De Pop". ZVU-voors'« ling WATERLANDKERKJE „-..de- Gemcentehuis 19.30 u. Raadsvergaö ring TERNEUZEN. opening van het fa1 N.V. in de Nieuw-Ni Het symbolische stond opgesteld in d< .,Ik ben blij u te kt officiële opening va; Ik wens u en uw ccl adresseerde was de p| Dat gebeurde na een digden, uit vele landen tijd werd overigens het1 land en Europa in het standig uit de doeken haar vestiging te Terneu: De vice-president van International, de heer Z. de, dat de vestiging de vrul geloof in de toekomst vail een goede ontwikkeling (Van een onzer versld BREDA Op Herr a.s. is het 35 jaar gele stoot tot oprichting vd nale Katholieke Jonj standsvereniging weri Deze KJMV is voortgez weging die de naam dra tholieke Jongeren uit - groepen (KJM). Als zodanig bestaat de ook in de diocesen Den B da, die zich nog nader g over de viering van het staan in hun diocees. Ree werken de jongeren uit groepen" van het bisdon; en Breda nauw samen, ei king, die zich manifesteei Veldhoven een interdioces rentie over het jaarthems wonen" wordt gehouden. De KMJ-voorzitter G. IV pent m de middaguren waarna de deelnemers zi thema zullen afronden. Foi zijn „Lachende Kerk" e onue?n felste vond in dé s< Schalm vormen het beslui Voor het komend jaar de voorzitter van de KJ1 ïw^Br?.daA de heer J- S1 UI4 Breda. heeft ir uia ter bespreking vastge* Per se bij de KJM het ld öat tets van boven af X?fden - Met dit laatst, feite midden m de problen kenmerkend was voor de VKa«."ra.th' donSe Middé ..Katholieke J ongeren uit groepen", in welke laatsl eanl* WlUen ste11 ganisatie zich zowel richt ran uit de z a k e n -mj

de Stem | 1965 | | pagina 2