iJasnml li Stembusuitslag brengt land in moeilijkheden bij alle kwesties Metrieke stelsel ook in Engeland Automobilisten worden te dik hollenkamp Imtoua Y eerboot slaat om: 150 doden VERKEERDE EETGEWOONTE EN TEKORT AAN 3 LICHAAMSBEWEGING KUNNEN FATAAL ZIJN Formule Grendel Margriet bij slippartij licht gewond HUIS TE DUUR VOOR TOP AMBTENAAR Meisje (3) in vijver verdronken Leraar krijgt opdoffer van leerling PRINS OPENT DOW-KOLOS TERNEUZEN Ex-apotheker hoort eis: 30.000 maal levenslang X X belangrijker en waardevoller dan u denkt zijn de koopjes^ bij de KLEDINGbokser DAGBLAD VOOR ZEELAND Kans op buien Leidse raad ANDAAG IN import] pantalon ;S5e JAARGANG Ne. 34901 Voor God, Koningin en Vaderland DAMES -en Hl REN KON FE KT IE BIERKAAISTRAAT 30 huist Dat geldt voor. allevier. Evenzeer voor de enorme Enorm (27 cent) als voor de kloeke Parfait (22 cent). Evenzeer voor de senoritas Vedette (14 cent) als voor de kleine Vivat (6 cent), 't Voltallig Jasneva-kwartet ism.m.voor m.m. magnifiek: licht en lekker! SIGARtNFABRIBKBN VALKBNSWAARD Ifcgavai N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Dl. acteur i Ore. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur i L. Leijendekker. Redactieraad i J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vgxcauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau i Breda - Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 25 MEI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 1 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 ae—~l ZORGEN IN BELGIE (Van onze correspondent) BRUSSEL De grondwetge ven de verkiezingen in België zijn geëindigd met een catastrofe voor de rooms-rode regeringspartijen. In de kamer van volksvertegen woordigers verliest de Christelij ke Volks Partij negentien zetels en behoudt er dus nog 77. Voor de socialisten is de nederlaag nog pijnlijker. Zij verliezen twintig ze. tels en behoudt er 64. Grote over winnaars zijn de liberale Partij voor Vrijheid en Vooruitgang, die 28 zetels won en er nu 48 heeft, en de Vlaamse Volksunie, die haar zetels met 7 eenheden ver meerderde en er nu 12 heeft. De achteruitgang van de Belgische regeringspartijen, veruit de groot ste politieke verschuiving in Bel gië sedert dertig jaar, is zodanig, dat katholieken en socialisten sa men niet eens meer zullen be schikken over de vereiste grond wettelijke meerderheid van 2/3 der zetels. Leidende politici ver wachten een langdurige crisis. Weliswaar is voor een gewone rege ringsvorming een parlementaire meer derheid van 50 plus 1 procent voldoen de, maar het thans ontbonden parle ment had besloten dat het nieuwe par lement als eerste opdracht zou krijgen de grondwet te wijzigen en daartoe is een 2/3 meerderheid vereist. J De demissionaire minister-president pTheo Lefèvre verklaarde gisteren spoe- dige nieuwe verkiezingen niet uitgeslo- j ten te achten. „Ik geloof dat wij een l lange regeringscrisis zullen krijgen. Nieuwe verkiezingen zullen echter pas aan de orde komen indien de politie- ke partijen onderlinge samenwerking onmogelijk achten". Ook vice-premier (demissionair) Pau) Henri Spaak zag de toestand somber in. Hij sprak van een impasse in de 'volste zin van het woord en zei zich zorgen te maken over de zware nederlaag die zijn socialistische partij leed. Spaak zei zich ook af te vragen hoe de katholieke en socialistische partijen weer een basis kunnen vinden voor een overeenkomst met de liberale partij over de grondwetsherziening, nadat de liberalen het akkoord tussen de C.V.P. en de B.S.P. al hadden afgewezen. In het nieuwe parlement beschikken de Vlaamse arrondissementen over meer zetels dan Brussel en Wallonië samen. Dit is een gevolg van de zetelaanpas sing op grond van de voorspoedige de mografische evolutie in het Vlaamse landsgedeelte. De Walen waren met die zetelaanpas sing slechts akkoord bp uitdrukkelijke voorwaarde dat de Belgische grondwet zou worden herzien, zodat de Vlamingen van hun parlementaire meerderheid nooit gebruik kunnen maken om de Wa len in een minderheidspositie te drin gen. Meer dan een jaar heeft een com missie van zogenaamde Wijzen, be staande uit vertegenwoordigers van de drie traditionele partijen, namelijk de C.V.P., de B.S.P. en de liberale P.V.V., die in de oppositie was, gedokterd aan een formule van grondwetsherziening. Het was de bedoeling dat de betrok ken partijen zich ertoe zouden verbin den die formule in het nieuwe parle ment te verdedigen, opdat alle avontu ren zouden worden uitgeschakeld. Dat commissiewerk bereikte evenwel niet het verhoopte resultaat. De P.V.V.-af gevaardigden trokken zich terug en ten- i slotte werd een akkoord over de grond wetsherziening afgesloten tussen de *ooms-rode meerderheidspartijen. Dit akkoord voorziet een stelsel van dubbele meerderheid in alle kwesties die de Vlaams-Waalse verhoudingen aanbelangen en betekent dat over een dergelijke kwestie ten minste door de helft der Vlaamse en der Waalse par lementsleden een goedkeurende stem moet worden uitgebracht. Dit akkoord werd fel aangevochten door de Vlaamse Volksunie, die de afspraak veroordeelde als een grendel op de democratische en parlementaire rechten van de Vlamin gen. Aan de andere kant kreeg de I rooms-rode meerderheid het harder te I verduren van de Franstalige Brusse- I laars en van een aanzienlijk gedeelte van de Waalse openbare mening, die de taalwetten van de regering Lefèvre- apaak onomwonden veroordeelden. De nederlaag die de twee regeringspartijen zowel op het Vlaamse als op het Brus sels-Waalse front hebben geleden, is zo- J.®111!»» dat zijn thans niet meer in staat zijn de geplande grondwetsherziening te verwezenlijken. Alles in België staat momenteel op losse schroeven, te meer aaar het precies elkaar vijandige radi- cale krachten zijn die sterk uit de stem- pus te voorschijn zijn gekomen. medegedeeld avond I L' geldig tot van- ™aiü?.0p. I/U!en zwakke tot matige stater si, W',nd- Luchl iete on stabieler dan gisteren. Temperatu- kust to.0?!""; 14 "adfn aa" de van het land.* het Ma^a^2.49°Sur0nder 2042 UUr- ^To3zurp 432 uur'Maan °n- (Van onze correspondent) DEN HAAG Prinses Margriet is gistermiddag in de omgeving van Bode graven met haar wagen geslipt en tegen een op de weg aanwezige vangdraad ge botst. Ze liep daarbij lichte verwondin gen aan een van haar armen op. Het ongeval gebeurde op de oprit naar de rijksweg Den Haag - Utrecht. De prin ses kwam uit Leiden. Het wegdek was ter plaatse pas gerepareerd en bestrooid met split. Een passerende ambulance wagen van het leger bracht de prinses naar het academisch ziekenhuis in Utrecht, waar zij verbonden werd.' Op de fotode beschadigde auto van prinses Margriet. ge- (Van een onzer verslaggevers) FIJNAART Gistermiddag is het driejarig dochtertje ym de familie Nui- ten uit de Rubensstraat door verdrin king om het leven gekomen. Het meisje, Petronella genaamd, was 's middags met een kind van vier jaar, dat bij een tante in de buurt logeerde, gaan wan delen. Het logeetje was alleen terug gekomen en trachtte haar tante in kin derlijke taal duidelijk te maken dat er iemand in het water was gevallen. Aan vankelijk werd er geen aandacht aan geschonken, maar toen later het doch tertje van de familie Nuiten werd ver mist, ging men naar de vijver in de nieuwe wijk, waar de vader van het slachtoffertje rond zes uur zijn ver dronken dochtertje opdregde. Petronella was de op één na jongste van vijf kin deren van de familie Nuiten. LEIDEN (ANP) De Leidse meenteraad is gistermiddag niet akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. om een woning aan te kopen voor de directeur van gemeentewerken, die thans nog in Delft woont. De aankoop en een verbouwing zouden een bedrag van f 135.000 vergen. De directeur zou een huur moeten betalen van f 3900 per jaar, maar de woning zou dan jaarlijks een verliespost zyn van f 5000. Bij de behandeling van het voorstel bleek, dat de directeur viermaal een woning heeft afgewezen. De wethouder van Financiën vond deze aankoop en verhuring onverantwoord. Hij was de enige in het college van b. en w., die zich niet met het voorstel kon vereni gen. In de raad bleken de verhoudingen anders te liggen. Bij de stemming waren 25 raadsleden tegen en 9 voor het voor stel van b. en w., waardoor de aankoop dus niet doorgaat. Onlangs heeft de gemeenteraad van Leiden zich na langdurig beraad in ge heime zitting wel akkoord verklaard met de aankoop van een pand als ambtswoning voor de dit jaar benoem de nieuwe burgemeester en met de ver bouwing van dit pand. te zamen voor een bedrag van ongeveer een kwart mil joen gulden. DJAKARTA (A.N.P.) De Indone sische autoriteiten hebben in West-Irian (het voormalige Nederlands Nieuw-Gui- nea), verscheidene personen gearres teerd wegens een poging een zogenaam de „Organisatie van vrije Papoea's" op te richten, zo meldt het persbureau An- tara. „De pogingen van deze contra-revolu tionairen", aldus Antara, „waren tijdig verijdeld omdat twee stamhoofden, aan wie was verzocht tot de organisatie toe te treden, de Indonesische autoriteiten hadden ingelicht". DaflblaO pc i»tcm Vijftienduizend zaken die ge rekend worden tot het mid den- en kleinbedrijf zullen vroeger of later verdwenen. Dit proces is niet te stuiten. Pag. 13 De Franse katholieken en socia listen bereiden grote congressen voor, resp. in Vichy en Clichy. Het resultaat kan zijn, dat er een Franse pendant van de Partij v, d. Arbeid geboren wordt. Pag. 7 De BBC heeft onlangs met traneji in de ogen afscheid genomen van Europa's grootste radio-orgel. Dit orgel staat nu bij de NRU, die het, via de VARA, heeft ge kocht. Pagina 5. Pater PedTO Arrupe, de nieuwe generaal der Jezuïeten is een groot organisator. Hi.i heeft enkele trek ken met de stichter van de beroem de orde, Ignatius van Loyola, ge meen. Pag. 15 De gemeenten gaan door mid del van vriendelij LSI ^.st- stempels reclame maken voor hun eigen (goede) zaak. Pag. 3 ZOMBA (U.P.I.) Bü Zombi in Ma lawi is een rivierveerboot omgeslagen. Hierbij kwamen ongeveer 150 personen om het leven. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen. Het vaar tuig vervoerde ongeveer 200 personen, Het zonk omdat de stalen geleidedraad plotseling knapte, waardoor het kap seisde. De passagiers kwamen in het duister in het water terecht. Overlevenden ver telden verhalen van vrienden en fami lieleden, die de dood vonden tussen de krokodillen in het modderige rivier water. Een regeringsfunctionaris, die de plaats des onheils bezocht, zei dat velen van de opvarenden terugkeerden van een politieke bijeenkomst in Fort John son. Deze werd bijgewoond door pre mier dr. Hastings Banda. De premier heeft een onderzoek gelast naar de oor zaak van het ongeval. (Va>n onze Londense correspondent) LONDEN De Britten gaan meer Europees worden door eindelijk vaar wel te zeggen aan hun krankzinnig „keizerlijk systeem" van yards, pon den en gallons. In de plaats daarvan zullen ze nu officieel het metrieke stelsel in gebruik nemen. De gedeel telijke omschakeling zal echter ge ruime tijd in beslag nemen. Volgens de minister van handel, Douglas Jay, zou de overgang onge veer tien jaar duren. Het doel van deze regeringsmaatregel is in de eerste plaats de Britse export naar liet Europese vasteland te bevorderen. Leidende Britse kringen zijn blijk baar tot de bevinding gekomen, dat een metriek Groot-Briittaonië gemak kelijker lid zal kunnen worden van Euromarkt. In de eerste fase van de geleidelijke overgang naar maten en gewichten zullen alleen de Britse exporteurs betrokken zijn. Vele industriëlen ver wachten weinig moeilijkheden, omdat ze in het verleden het metrieke stel sel reeds op eigen initiatief toepasten De tweede overgangsfase geldt voor de schooljeugd, de niet voor uitvoer bestemde produktie en de binnen- (Van onze correspondent) HOORN Een leerling van de tech nische school in Hoorn heeft een van de leraren zo'n harde klap in het ge zicht gegeven dat de man er een lichte hersenschudding van overhield. Hij zal enkele weken geen les kunnen geven. De leraar, R. B. uit Zwaag, wilde tus senbeide komen toen er een stoeipartij tussen leerlingen ontstond. Een van de knapen, D. L. uit Bovenkarspel, stelde de interventie echter niet op prijs en gaf de leraar een klap in zijn gezicht. De directeur heeft de jongen, die al eerder aanleiding tot moeilijkheden gaf, van school gestuurd. landse handel. De Britse huisvrouwen zullen het laatst aan de beurt komen en eraan moeten wennen, dat „een pint melk" niet meer van de tijd is. Voor de conservatieve Britten is her een hele stap, die nog wel op te genstand en protesten zal stuiten. De doorsnee-Brit begrijpt geen snars van het metrieke stelsel en ziet er tegenop ofri „die nieuwe onzin" aan te leren. Hij verheugt zich trou wens over het feit, dat de huidige re geringsbeslissing niet op de koop toe een overgang naar een decimaal muntstelsel betekent. Op het gebied van de ponden sterling en penny's blijft voorlopig alles nog onveranderd. Maar ook in dat opzicht is volgens waarnemers een belangrijke beslis sing op til. Britse industriëlen hebben jaren lang aangedrongen op een overgang naar het metrieke stelsel. Thans zijn ze erg in hun nopjes, omdat ze nieu we kansen zien ter vergroting van de export. Een zegsman van de federa tie van Britse industrieën gaf gister avond uiting aan de algemene tevre denheid, maar hij bleef voorzichtig en zei: „Als we hier in Engeland over 20 jaar algemeen kilometers gebrui ken, in plaats van mijlen zal er pas reden zijn om ons echt te verheugen". Exporterende industriëlen zijn er van overtuigd, dat ze met produk- ten, gestandaardiseerd naar het metrieke stelsel, een groter aandeel van de groeiende markten der „me trieke" Europese naties voor zich zul len winnen. In de afgelopen tien jaar is de verhouding van Britse export naar dergelijke landen reeds met tien procent toegenomen. Bovendien is 6,5 procent van de Britse uit voer bestemd voor naties, die thans overschakelen naar het metrieke stel sel. Samen vormen deze landen 80 procent van de wereldbevolking en f naar het metrieke ï.nog steeds uit zo- zich in geen ge- de luxe kan ver- zaïtief te blijven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Elk pond te veel aan lichaamsgewicht doet de sterfte kans met één procent toenemen". Tot deze conclusie komt de Rotterdamse arts W. G. Zelvelder, die voor deze uit spraak door het voorlichtingsbureau voor de voeding beloond is met een prfls van 1000. Volgens hem is er maar één mogelijkheid om het lichaam op peil te houden, minder eten en meer lichaamsbeweging'. Duizend gulden dus voor dokter Zel velder, maar ook de schrik om het hart van menige dame, die zwaarlijvig is of meent dit te zijn en. van d< automobilist, die, volgens prof. dr. C den Hartog, helemaal uit moet kijken. Deze wordt veel te dik als indirec gevolg van het langdurig in de aut< zitten, met alle nare gevolgen van dien zo meent prof. Den Hartog. Vetzucht gecombineerd met een zittende houding beïnvloedt de bloedsomloop ongunstig doordat het hart, dat op het middenril ligt, meer overdwars komt te liggen. Jarenlang kan het hart de dwarsstand op het middenrif goed volhouden, maar ineens treedt daarna een verslechtering van de bloedsomloop op en worden de weefsels minder goed van bloed voor- zien. Deze narigheid doet zich vooral voor bij hen die vaak urenlang in een starre en krampachtige houding zitten, zonder voldoende lichaamsbeweging, zoals vrachtrijders. Daar komt bij dat de automobilist een volkomen verkeerde eetmethode heeft, zo stelt prof. Den Hartog verder. Hij krijgt honger en om daar verder zo lang mogelijk vanaf te zijn gebruikt hij om vangrijke, calorieënrijke maaltijden waar hij voor lange tijd genoeg aan L-j ee" dergelijke overmatige maaltijd treedt vaak slaperigheid op. tan welke oorzaak al menig ongeval te vijten is. Ook te weinig eten is vol- Tens prof. Den Hairbog fout. Dan treedt en daling van het bewustzijn op, die venzeer fataal kan zijn in het verkeer Prof. Den Hartog noemt als belang ijke regels voor de automobilist: 1. Begin lange ritten steeds uitge ust en nooit met een lege maag. 2. Eet lichtverteerbare spijzen. di< rijk zijn aan mineralen en vitaminen Eet niet te veel en niet te vet. Zo bc houdt ge uw veerkracht en kunt gt snel en juist reageren. Let op een ge regelde spijsvertering. 3. Gedurende de rit vermindert, zon der dat u het merkt, uw concentratie vermogen. Rust iedere 2 uur 10 minu ten uit. Blijf niet in de auto zitten, maar stap uit, strek de benen en eet een kleinigheid: een vrucht, een stukje cho colade, wat biscuits of iets dergelijks. 4. Eet 's middags en 's avonds zo mogelijk op de gewone tijd, maar niet te veel en niet te zwaar, vooral geen spijzen die gassen ontwikkelen. 5. Gun u de tijd voor iedere maal tijd en rijd niet dadelijk na het eten weg. Maak liever een kleine wandeling. 6. Gebruik als drank vruchtesap, mi neraalwater of melk. Drink niet te veel ineens, maar liever vaker kleine hoe veelheden. Koffie, thee en Coca-Cola zijn in matige hoeveelheden niet be zwaarlijk. Vermijd alcohol in iedere vorm. 7. Gevaarlijk is het vermoeidheid loor wilsinspanning, roken of medica- uenten te willen overwinnen. Houd bij beginnende vermoeidheid een langere ustpauze. 8. Gevaarlijk is het hongergevoel te onderdrukken. Het uithoudingsvermo gen vermindert. Men wordt moe en ner veus. De reactiesnelheid vermindert het gevaar voor ongevallen groeit denkelijk. Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „De verbreding van het kanaal Gent-Ter neuzen schept gro te en goede mogelijkheden voor de in dustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen", zei prins Bernhard gisteren, toen liü de Ne derlandse vestiging van Dow Chemical International te Terneuzen opende. De prins, per helikopter gearriveerd en bij zijn landing geobserveerd door vierduizend scholieren, haakte in op een rede van staatssecretaris Bakker, die zei dat de industrialisatiepolitiek van de Nederlandse regering gericht is op het scheppen van een zo gunstig moge lijk klimaat voor buitenlandse maat schappijen. De prins met veiligheidshelm op het hoofd op de fabrieksterreinen n Dow Chemical. FRANKFORT (Reuter) In het Auschwitz-proces Je Frankfort heeft de nevenaanklager, dr. Henry Ormond, gisteren tegen de voormalige kampapo theker dr. Victor Capesius, dertigdui zend maal levenslang geëist wegens moord in even zoveel gevallen. Dr. Or mond, die in het proces de nabestaan den van de slachtoffers van het kamp vertegenwoordigt, noemde de 57-jarige Capesius „de duivel in mensengedaan te". Tegen de 44-jarige voormalige S.S.- officier Pery Broad eiste hij achtmaal levenslang. De openbare aanklager had tegen beiden al levenslang geëist. Met de eisen van dr. Ormond is het requisitoir nu officieel geëindigd. Vol gende week maandag komt de verdedi ging aan het woord. (Advertenties) selectiekleding Sterk, stoer, sportief, kortom de ideale broek voor veel vrije tijd. Katoen in verschil lende tinten. Met riem. Hollenkamp importeerde 'm. 19.75 8 X-, F A y AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM niet duur we/ heerlijk hofleverancier GROTE MARKT 25 BREDA VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN

de Stem | 1965 | | pagina 1