STADHUIS GEOPEND MET KONINKLIJK SIGNATUUR Stroomkabels honderden meters boven Schelde Havenbelangen wil geen „muurplan" Breskens Protecten tegen streekplan Schouwen-Duiveland Grote dag voor Vlissingen Vorstin zeer geïnteresseerd in techniek Axeler Ambacht5 moet tot wegverbetering besluiten Raad van state adviseert kroon President Bourguiba Arabieren vallen Israël niet aan Parlementsleden bedreigd in Engeland Veel interesse voor veekeuring Clinge PLANNEN VAN DE Waterstaat siet af van tegenplan Eerste vergadering na installatie 0e Stctn Gewetensonderzoek Niet vergeten Benoemingen Onvoldoende besef Toekomstig winkelcentrum te Terneuzen Goese raad op excursie in eigen stad DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 MEI 1965 VLISSINGEN Koningin Juliana heeft vrijdagmiddag het nieuwe stadhuis van Vlissingen officieel geopend door als eerste haar hand tekening te zetten in het gasten boek van de gemeente, dat tijdens de bevrijdingsfeesten van oktober vorig jaar aan Vlissingen ten ge schenke is gegeven door het Regi ment der Kings Own Scottish Bor derers. Dit regiment heeft in 1944 aan de bevrijding van Vlissingen meegewerkt. De koningin zette haar handtekening met dezelfde ganzeveer, waarmee ko ningin Wiihelmina in 1894 de oorkonde van de verplaatsing van het standbeeld van Michiel de Ruyter heeft getekend. De plechtigheid had plaats in de met autoriteiten gevulde en met oranje ger- bera's versierde raadszaal van het nieu we stadhuis. Het was een uitgelezen dag voor een vorstelijk bezoek. Het was zonnig weer en er was weinig wind. De koningin kon de vastgestelde trajecten door de stad daarom in een open auto afleggen. Koningin Juliana kwam even voor twaalf uur met de koninklijke trein in Vlissinigen aan. Zij was feestelijk gekleed. Zij droeg een blauwe, zijden japon. Daaroverheen had zij een turquoise man tel. Haar hoedje was in dezelfde kleur. Het eerste deel van het programma was geheel gewijd aan de techniek. Vlak na haar aankomst had de koningin al te gen mr. dr. A. J. J. M. Mes, de waarne mend commissaris van de koningin in Zeeland, gezegd: „Ik heb voor vandaag mijn technische knobbel opgezet. Hebt u er óók een?" Koningin Juliana staat er inderdaad om bekend, dat zij grote belangstelling heeft voor technische onderwerpen. Mr. dr. Mes moest de koningin, wat zyn tech nische knobbel betreft, helaas teleurstel len. Langs enkele gepavoiseerde marine schepen begaf de koningin zich eerst kreeg zij bloemen en toen zij de ruime Provinciale hoge hal van het stadhuis wilde binnen- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State heeft aandacht besteed aan het door de minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid ter goedkeuring aange boden streekplan voor Schouwen-Duive land, zoals dat is vastgesteld door de sta ten van Zeeland op 16 mei 1963. Op ver zoek van de gemeente Duiveland is het oorspronkelijke ontwerp enigszins gewij zigd. Er zijn nog 34 bezwaarden bij de Kroon in beroep gekomen. Vele particulieren hebben bezwaar gemaakt tegen de op hun gronden gelegde bestemming. De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland heeft bij gedeputeerde staten reeds be zwaar gemaakt op grond dat aan een voor de toekomstige hoog waterkering te reserveren strook grond bestemmingen waren gegeven voor stads- en dorpsbe bouwing, recreatiebebouwing en natuur gebied. Hieraan is gedeeltelijk tegemoet gekomen. Met iedere bebouwing onder Renesse kan de appellant zich niet ver enigen aangezien de waterkerende duin enrij van dit kustvak smal is. De contactcommissie voor natuur- en laindschapsbescherming heeft bij de Raad van State erop aangedrongen te adviseren om het duin terrein „De Zeepe" die bestemming natuurreservaat te ge ven, Dezelfde wens koestert deze com missie ten aanzien van de „Wester- schouwense Inlaag". Aan een strook tus sen Burgih en Westers clhouwen wil deze appellant geen recreatiebebouwing. De ontsluiting van het strand wordt on voldoende geacht door het waterschap Schouwen-Duiveland te Zierikzee. Door deze omstandigheid verwacht de appel lant, dat het recreatieverkeer zich over de polderwegen zal gaan verspreiden. Maar deze wegen zijn hierop niet bere- De „Stichting Renesse" heeft gepleit voor bestemming van het gebied van het „zwembad" tot recratiebebouwing. De waterleidingmaatschappij Schouwen-Dui veland pleitte voor een grotere omvang vain het waterwingebied. De kleine vierjarige Herman Punt trok zich niets aan van de RVD-voorschriften, noch van de strenge politieagenten. Hij wilde de koningin ook wel eens van dicht bij zien, en dat kan tenslotte niet als je op meters afstand achter de hekken moet blijven staan. TUNIS (UPI) President Bourguiba van Tunesië heeft vrijdag verklaard, dat president Nasser en zijn volgelingen wel blijven praten over de vernietiging van Israël, maar dat zij geen plannen heb ben om Israël aan te vallen. In een felle aanval op Nasser zei de Tunesische leider dat zijn land de bij eenkomst van de Arabische liga over Palestina niet zal bijwonen omdat hij dergelijke ronferenties en hetgeen wordt besproken nutteloos vindt. Hij sprak de beschuldiging uit, dat Nasser er kennelijk op uit is om alle Arabische landen tot zijn "satellieten" te maken. De Tunesische president zei verder dat bij zijn bezoek aan Kairo Nasser hem had gezegd dat Egypte tevreden was met de oplossing van de Palestijnse kwestie zoals die in 1948 tot stand kwam met als basis de resoluties van de Ver enigde Naties. Hij beschuldigde Nasser in dit verband van onoprechtheid. naar de centrale van de Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij. Ir. T. Bogerd, directeur van de PZEM, gaf een kernachtige en interessante uiteen zetting over de bijzondere omstandighe den, waaronder een elektriciteitsmaat schappij in een provincie als Zeeland moet werken. Elders in dit blad kan men hierover meer lezen. Het volgende bezoek gold de gemeen telijke u.t.s. Ir. Bax, directeur der Vlis- singse h.t.s., gaf 'n nadere toelichting op de betekenis van het hogere technisch onderwijs voor de industrialisatie van Nederland. Hij wees op de verbluffend snelle modernisering van het hoger tech nisch onderwijs in Duitsland. „Wij zullen ons tot het uiterste moeten inspannen willen wij niet binnen enkele jaren een grote achterstand oplopen", al dus ir. Bax. In dit licht bezien achtte hij de tien miljoen gulden, die moeten wor den uitgegeven om de in aanbouw zijnde nieuwe h.t.s. in Vlissingen op te richten, zeker verantwoord. Nadat de heer G. van Doorn, directeur van de u.t.s., was ingegaan op de beteke nis van het uitgebreid technisch onder wijs maakte de koningin een rondgang door de praktijkruimten van deze school. Haar belangstelling ging speciaal uit naar de instrumenten, waarmee de sterk te van bepaalde materialen gemeten kun nen worden. Enigszins verlaat spoedde de koningin zich door een feestelijk vlagend Vlissin gen naar hotel Britannia, waar het ge meentebestuur haar een noenmaal aan bood. De spijskaart vermeldde pompel moes met kreeft, geroosterd kalfsvlees met gemengde sla, gekookte en gebakken aardappelen, verschillende soorten kaas, vruchten en koffie. Het wijnglas werd S^vuld met Chateau La Tour de Mons 1958. Een half uur later dan het programma aangaf begaf de koningin zich niaar het nieuwe hart van Vlissingen. Op het rui me stadhuisplein zag het zwart en oranje en rood-wit-blauw van mensen en strikjes en vlaggetjes. Twee mensen vieien flauw. Een van hen, een meisje werd de trappen van het bordes en het nieuwe stadhuis ingedragen. Zeshonderd vlaggetjes van schoolkin deren gingen driftig op en neer, toen de koningin, min of meer verrast door de spontaniteit van het publiek door de mensenmassa heen op de hoofdingang vam het stadhuis afstapte. Op het bordes lopen werd zij eenvoudig teruggeroepen door de juichende jongeren van Vlis singen. In de raadzaal wees burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen op de bijzondere banden, die al eeuwenlang tussen het vorstenhuis en de stad hebben bestaan. De vorsten uit het Huis van Oranje heb ben b.v. vanaf 1582 in Vlissinigen steeds over een eigen woonruimte willen be schikken. De dood van jhr. mr. A. F. C. de Casernbroot, tot voor kort de commis saris van de koningin in Zeeland, werd door mr. Kolff een „schaduw over de plechtigheid" genoemd. De burgemeester ging nader in op de geschiedenis van de verschillende stadhuizen, die Vlissingen heeft gehad, en op enkele bijzonderheden van het nieuwe stadhuis. Mr. Kolff zei te hopen, dat er middelen gevonden kunnen worden om de finan ciële lasten van het nieuwe stadhuis op een verantwoorde manier te kunnen dragen. De koningin tekent als eerste het gastenboek van de gemeente Vlissingen, waarmee de officiële opening van het stadhuis werd be krachtigd. Ook de gemeente Westerschouwen is in beroep gekomen tegen enkele punten van het plan o.m. wil deze gemeente een beperkte uitbreiding van de accommoda tie der bestaande kampeerbedrijven. Voorts is de wens geuit tot enige grotere recreatieve bebouwing en meer parkeer terreinen. Het gemeentebestuur van Brouwers haven is evenmin tevreden. Het dijkwater nabij Dreischor en een gebied ten noord oosten van Zonnemaire is in het plan tot natuurgebied verklaard, hetgeen prak tisch impliceert, dat deze gebieden on toegankelijk zullen zijn voor alles en iedereen. Voorts bestaat in Brouwers haven grote behoefte aan zomerhuizen. Ten slotte heeft de V.V.V. in oprichting te Bruimisse aangevoerd, dat in het streekplan geen voorzieningen zijn ge troffen ten behoeve van de recreatie in Bruinisse. Nu de mossel- en oester cul tuur te Bruinisse dreigt te verdwijnen zullen de bestaansmogelijkheden verso beren. Er is dus een omschakeling nodig. Over al deze punten zal de Raad van State de Kroon adviseren, waarna een be slissing van laatstgenoemde instantie te verwachten is Nadat de vorstin als eerste het gasten boek getekend had, bood de burgemeester haar een ingebonden exemplaar van een boekje over Vlissingen aan. Namens de raad sprak de heer H. Knoop. Hij vond, dat de ingebruikne ming van het nieuwe stadhuis een mani festatie is geworden van de verknocht heid van Vlissingen aan het koningshuis. De koningin maakte vervolgens een rondgang door het stadhuis. Enkele pro grammaonderdelen tijdens het verblijf op het stadhuis moesten vervallen of worden ingekort om de koningin haar trein niet te laten missen. Die ging om elf minuten over vier in de richting Baarn. LONDEN (UPI) Leden van het Britse parlement hebben schotschriften ontvangen waarop het hakenkruis stond afgebeeld en waarin ze bedreigd wer den als ze zouden stemmen vóór de „race relations"wet, die aanhangig is. Een Lagerhuis wenst de tekst niet te herhalen, omdat de taal op de pam fletten zo opzettelijk gericht was op het aankweken van haat jegens niet- blanken en joden. De Daily Express heeft een woord voerder van Colin Jordants nazi-partij verklaren, dat deze voor de pamfletten verantwoordelijk is. De Britse regering maakt zich zorgen over de schotschriften, maar acht geen bewijs voorhanden dat de fascistische en nazi-bedrijvigheid in Engeland aan het toenemen is. Clinge Evenals voorgaande jaren is er alhier een veekeuring georganiseerd op het weiland van de landbouwer H. Vercauteren in de wijk het Zeegat. In te genstelling met voorgaande jaren was er goed materiaal aangevoerd. De keurmees ters ir. W. L. Harmsen uit Axel, de heer Vos uit Koudekerke en de heer de Rijk hadden dan ook geen gemakkelijke taak. Ie Kalfskoeien: la Annita, Fr. Cam- maert, lb Ada 10, J. Ferket, lc Juliana 16, J. Seghers; ld Pietje 21, J. Ferket; le Corrie, J. de Beyn, 2a Ada 9, J. Fer ket: 2b Greta, J. de Beyn; 2c Jeltje, J. de Beyn. 2e Kalfskoeien: la Marina, Fr. Cam- maert, lb Irene, J. Segers; 2a Dora, J. de Beyn, 2b Ada 8, J. Ferket. 3e Kalfskoeien: la Hiltje 8, Fr. Cam- maert, lb Johanna, J. Segers; 2a Mar griet, J. de Beyn: 2b Vera, J. Segers. 4e Kalfskoeien: la Martha 49, J. Ferket; lb Grootjes 48, Fr. Cammaert; lc Jetty J. de Beyn; ld Gerda, Fr. Cammaert; 2a Door 30, J. de Beyn. Oudere koeien: la Bei'tha 3, Fr. Cam maert; lb Ada 7, J. Ferket; lc Roos, J. de Beyn; ld Irene, J. de Beyn; le Pietje 17, J. Ferket; lf Eeltje 9, J. Ferket; 2a Klaasje 20. J. Segers; 2b Bontje, J. de Beyn; 2c Anny, J. Segers. Vaarzen, kennelijk drachtig: la Pietje 23, J. Ferket. Bedrijfsgroepen van 3 koeien van één eigenaar: le pr. Fr. Cammaert; 2e pr. Fr. Cam maert; 3e pr. J. Segers; 4e pr. J Ferket; 5e pr J. de Beyn, 6e pr. J. Ferket, 7e pr. J. de Beyn, 8e pr. J. de Beyn. Algemeen kampioen: Hiltje 8, Eig. Fr Cammaert Reserve kampioen: Marina, Eig. Fr. Cammaert. Beste produktie: Pietje 17, J. Ferket. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Met onverminderde kracht blüft de vereniging „Havenbelangen" ageren tegen de plannen van rijkswaterstaat om in het kader van het Deltaplan het havencomplex door een grauwe sombere muur van ruim drie meter hoogte te scheiden van de rest van de gemeente. De „muur van Breskens" zou catastrofale gevolgen hebben voor toerisme en recreatie en voor het belangrijke handelsver keer. In de jongste algemene vergadering in hotel De Valk heeft de vereniging besloten om in samenwerking met b. en w. te trachten rykswaterstaat te bewegen Breskens van een andere hoogwaterkering te voorzien. „Havenbelangen" brengt daarbij de idee naar voren, om de oost- en westhavendam op hoogte te brengen en te verbinden door een aluminium schuifdeur. Eenzelfde hoogwaterkering is ook in Hamburg toegepast. Verenigingsvoorzitter K. Maas wist uit officieuze broin te vertellen dat de Deltawaterkering rond het havenbekken om technische en financiële redenen minstens vijf jaar is uitgesteld. Gast ter vergadering C. A. van der Made, hoofd van de dienstkring Breskens van rijkswaterstaat, zei daar niet van op de hoogte te zijn, maar wilde wel mededelen dat het coupure-vraagstuk in de muur is opge lost. Nadere details zullen zeer binnenkort b. en w. van Breskens bereiken. De heer Van der Made achtte het plan van de aluminium stuw niet opwegen tegen de belangen ter plaatse. Breskens, als enige watersporthaven in Nederland met een directe verbinding met de zee, behoudt de dreiging van de muur. Verwezenlijking van dit bouwsel heeft voor de gemeente o.m. de volgende consequenties: het vrije zicht op de haven is ontnomen, waardoor de gehele behuizing rond de haven, die ingesteld is op het toerisme, nagenoeg alle waarde heeft verloren; de belangrijke indu strieën aan de kaden liggen zeewaarts van de muur en zijn dus bij werkelijk hoog water een prooi van de elementen; het handelsverkeer (o.m. suikerbieten) naar en van de haven moet een barrière overwinnen. Wat betreft het vrije uitzicht heeft rijkswaterstaat nog even gedacht aan grote glasvensters in de muur. Deze gesloten uitzichtsmogelijkheden zullen Breskens echter niet meer levensadem geven. Grote belangen staan in Breskens op spel, waarbij minstens een kwart van de Devolking direct betrokken is. Havenbelangen" heeft dan ook de noodkreet ge- *r T70,S m,et &emeentebestuur, bewoners van Scheldekade en Grotekade, V.V.V. n «.v. Zeebad, gezamenlijk te trachten de dreiging van de muur te doorbreken. VLISSINGEN De Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij is begonnen met een studie over de mogelijkheid een bovengronds 150 kilovodts-verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen tot stand te brengen. Mocht deze studie tot succes leiden, dan zullen er aan de oevers van de Westerschelde masten verrijzen van enkele honderden meters hoog om deze elektriciteitskabels over de Westerschelde te spannen. Dit heeft ir. T. Bogerd, directeur van de PZEM, gistermorgen meegedeeld tijdens het bezoek, dat koningin Juliana aan de centrale van de PZEM heeft gebracht. Daarnaast maakte ir. Bogerd gewag van het feit, dat de PZEM serieus zal nagaan of de bouw van een getij centrale in de Oosterscheldedam mo gelijk is. De problemen, die zich daarbij zullen voordoen, worden meer bepaald door het al dan niet geheel of gedeeltelijk zout blijven van de Oosterschelde dan door de technische en economische aspecten van het pro ject. Het bouwen van een getijcentrale zou volgens ir. Bogerd een heel bij zonder succes voor Zeeland zijn. De directeur van de PZEM zei een en ander in verband met de, verge leken bij andere provincies, bijzondere problemen die de elektriciteitsvoor ziening van Zeeland met zich mee brengt. Een van de grootste moeilijk heden spruit voort uit het feit dat Zeeland door zeearmen doorsneden wordt. Begin volgende maand b.v. zal de vierde 50 kilovoltsverbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand worden gebracht. De kabel zal op de bodem van de Westerschelde worden neergelegd en op een speciale manier worden ingegraven tot op een diepte van drie meter onder de zeebodem. Bijzonder is verder, dat de PZEM het kleinste debiet heeft, nl. iets min der dan twee procent van het totale Nederlandse verbruik. Door de indus trialisatie van Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlissingen Oost zal de achterstand relatief snel worden ingelopen. In 1964 steeg de afname met 18,5 pro cent, dat is ongeveer het dubbele van de gemiddelde landelijke stijging. De centrale te Vlissingen wordt momenteel uitgebreid met een een heid van 7500 kilowatt. De hoge en lage drukmachines van deze produk- tie-eenheid zijn niet achter maar naast elkaar opgesteld, waardoor o.a. de fundaties belangrijk vereenvou digd konden worden. Deze plaatsings- wijze is een primeur voor Nederland. De schoorsteen die bij de nieuwe eenheid is geplaatst, is 125 meter hoog, waardoor luchtverontreiniging op dë begane grond voorkomen wordt. Llan Lammers, een van onze „Angry Young men", heeft in het maand blad „De Gids" een nabeschouwing ge schreven over de bezettingsjaren. In een emotioneel geladen betoog komt hij tot de conclusie, dat het Nederlandse volk „zo niet en masse dan toch in aanzienlijke mate met de bezetter en diens mentaliteit heulde". Lammers is 33 jaar. Hij heeft de bezettingstijd dus niet bewust mee gemaakt. Hij heeft zelf niet het dilem ma gekend uit die tijd: Doorgaan om te redden: wat nog te redden is of te rugtreden en alles aan de nazi's over laten. Achteraf beschouwd lijkt de keuze niet moeilijk maar nu beschik ken we dan ook over een volledig inzicht in de mentaliteit van de Duitse bezetters, weten we althans, dat de verwachting van 1940, dat de bezetter ergens toch wel bepaalde grenzen in acht zou nemen, een vreselijke vergis sing is geweest. Geconfronteerd met de gevolgen van die vergissing is menigeen geneigd de zaak af te doen met een we-wisten- niet-beter. Zand er over, zegt men, Heulen met de Duitsers? Lees het boekje „De Geuzen" er op na, dat ter gelegenheid van de Boekenweek is verschenen. Direct na de capitulatie in de meidagen van 1940 is in Neder land het verzet begonnen, eerst door kleine groepjes, later door tienduizen den. Wat wil men dan nog? TNe conclusie van Lammers is niet de onze. Naar onze mening hecht hij onvoldoende betekenis aan het actieve verzet van belangrijke groepen, dat duizenden doden heeft gekost en mis kent hij de waarde van de anti-Duitse gezindheid, die weliswaar niet altijd openlijk gedemonstreerd, toch in het overgrote deel van ons volk aanwezig was. Heldendaden zijn in die jaren niet dagelijks verricht maar de algemene haat was dikwijls tastbaar. Toch is het goed, dat mensen als Lammers de herinnering aan '40-'45 le vendig houden. Wie het boek van Presser over de ondergang van onze joodse landgenoten gelezen heeft zal zich er van bewust zijn, dat er nog tal van vragen over de bezettingstijd on beantwoord zijn gebleven. Ook weten wij nog niet, waarom de Duitse bis schoppen, waarom het Vaticaan de banden met het Hitler-regime nooit verbroken hebben. Het is een uiter mate pijnlijke vraag, maar de mens heid heeft recht het antwoord er op te kennen. Elders in onze krant wordt vandaag aandacht besteed aan het boek van prof. Guenther Lewy over de Katho lieke Kerk in Nazi-Duitsland. Dit boek zal wel weer een felle discussie te weegbrengen. Voor katholieken kan het een pijnlijke discussie worden maar daarom mag men het debat nog niet uit de weg gaan. Het oordeel over de katholieken van nu behoeft niet be paald te worden door 'n beleid in de verleden tijd. Dat oordeel zal bepaald worden door de bereidheid dat beleid met anderen eerlijk en objectief aan een onderzoek te onderwerpen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. In de zaal van ,-Het Centrum" zal dinsdagavond a.s. de tweede algemene vergadering van het Waterschap Axeler Ambacht worden gehouden; tijdens de eerste algemene vergadering, die op 12 januari plaats vond, werden dijk graaf, gezworenen en hoofdingelan den geïnstalleerd. Op de agenda staan o.m. voorstellen tot verbete ring van verschillende wegen. Voorts zal een griffier moeten wor den benoemd. Eerste op de voor dracht staat de waarnemend grif fier, gemeentesecretaris J. W. Ku- see van Zaamslag, tweede de heer J. Traas, hoofdcommies A bij het Waterschap Het Vrije van Sluis. Indien de hoofdingelanden met het betreffende voorstel zullen kunnen in stemmen, zullen de dijken van de Zuid- landpolder, St. Arnnapolder, Sparkspol- der, Van Lijndenpolder en de Eendragt- polder, Margarethapolder, Catharinapol- der en de Zaamslagse dijk, de weg in de Hellegatpolder, de Schenkeldijk, de Langeweg, de Oude Zeedijk en de Pou- chestraat worden voorzien van een nieu we teerslijtlaag. Voorgesteld wordt de werken, voorzover die uitgevoerd moe ten worden in de districten een en twee, onderhands aan te besteden aan het Aannemersbedrijf W. J. de Bruijn te Terneuzen voor f 26.187._ en die voor het district drie aan het Aannemings bedrijf M. P. Mol n.v. te Hulst. De hoofdingelanden zullen voorts moeten beslissen over een voorstel tot het doen verbeteren van een gedeelte van 480 meter van de Hoogedijk. De weg dient ter plaatse 5 meter breed te worden, Men hoopt het werk onderhands aan te kunnen besteden aan het n.v. Aan nemingsbedrijf v.h. fa B. M. van Noor- denne en Zn te Giessendam. Andere voorstellen betreffen de benoeming van het hoofd van de technische dienst (eerste op de voor dracht staat G. van Waas uit Zaam slag, tweede R. Bos uit Dedems- vaart), vaststelling van de presen tiegelden voor de hoofdingelanden op f 25,-, tot verkoop van verschil lende perceeltjes grond aan de ge meente Terneuzen en het overdra gen van enkele bevoegdheden aan het dagelijks bestuur. Aan het be gin van de vergadering zullen nog enkele hoofdingelanden moeten wor den beëdigd. Het dijkgeschot zal eerst tijdens een volgende algemene vergadering, wan neer de begroting aan de orde zal ko men, worden vastgesteld. Men heeft ook de benoeming van een ontvanger naar een volgende vergadering moeten ver schuiven, het dagelijks bestuur deed onlangs „een herhaalde oproep voor sol licitanten naar de functie van ontvan ger" verschijnen. ^/an een dergelijk onderzoek verwach ten wij als één van de conslusies, dat de wereld van 1940 zich onvol doende bewust is geweest van da waarde van een democratisch staats bestel en van het gevaar van een dic tatuur, welke dan ook. Die conclusie dringt zich namelijk op, als men bij voorbeeld de houding van de Duitse bisschoppen probeert te verklaren of de beweegredenen onderzoekt, die vele Nederlandse autoriteiten in 1940 bewo gen hebben een modus vivendi met de bezettingsmacht na te streven. Gezien het vermoeden van een on voldoende democratische gezindheid én in de Kerk (gelukkig niet in de katholieke kerk in Nederland want die heeft zich van het begin af aan lijn recht tegenover de bezetters opge steld) mag men het zoeken naar een antwoord op de onbeantwoord geble ven vragen uit de vorige oorlog niet zien als een louter wetenschappelijk onderzoek. Deze problematiek raakt ons allen. Immers, vandaag aan de dag leeft slechts veertig procent van de wereld bevolking werkelijk in vrijheid. De rest zit gevangen in een totalitair staatsbestel of is proefkonijn bij de ex perimenten van de zgn. geleide demo cratie, Tegen die achtergrond gezien hebben met name de vrije landen de plicht alles te doen wat het democra tisch bewust zijn kan versterken. Daar toe is het noodzakelijk de oorzaken te kennen van het falen in het verleden. UT mi (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zoals wij al heb ben gemeld zal vrijdagavond a.s. in de raad een voorstel aan de orde ko men Van Vliet en Van Dulst's Bouw bedrijf N.V. te Rotterdam voor de tijd van drie jaar gratis optie te verlenen op een terrein in het plan Zuidpoldcr, waarop dit bedrijf te zijner tijd een winkelcentrum voor de nieuwe toekomstige woonwij ken van Terneuzen wil optrekken. Het architectenbureau Maaskant, Van Dommelen, Kroos en ir. Senf heeft reeds een schetsplanvoor de wijk winkelcentrum gemaakt. Hierbij ziet men een foto van de perspectiefte kening. 0» MAABKAMT VA.*» CKWAWWtVRW WAOO* MK, t (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese raadsleden hebben gisteren een kijkje genomen in eigen stad. Met de bus vertrok men vanaf het gemeentehuis naar de in aanbouw zijnde klapbrug over het kanaal aan de Haven. Begin augustus zal men beginnen met de bovenbouw van de brug, die in totaal negentien meter breed wordt. De doorvaarhoogte wordt dam negen meter. Na bezichtiging van de havenim- dustrieterreinen werd via de in aanbouw zijnde woningen van n.v. Bouwfonds Ned. Gemeenten de 20 woningen zijn bijna klaar en dan begint men met nog eens zestien woningen getoerd naar het verpleegtehuis Ter Valcke Bij de opzet van dit tehuis (capaciteit 180 bedden) is vooral gestreefd naar huiselijkheid. Het aantal personeelsleden zal onge veer negentig bedragen. Hiervan kunnen 64 personeelsleden intern blijven. Reeds nu wordt behoefte gevoeld aan vergro ting van de centrale recreatieruimte. Bo vendien zou het wenselijk zijn by het verpleegtehuis een verpleegstersschooltje te bouwen. Na een rit door woonwijk zuid werd de m aanbouw zijnde christelijke ulo be zichtigd. Voorts werd een kijkje geno men bij de ratiobouw. In de werkplaats voor mindervaliden werd tenslotte thee geserveerd.

de Stem | 1965 | | pagina 3