1U1S Vakcentrales vrij zeker van uitkering ineens Economische situatie beter dan voorspeld ont VALSEMUNTERSBENDE GEPAKT Meisje geneest op Lourdes-bedevaart f- Koekoek weet 't beter Ook Brabant en Zeeland weer veilig 665 el. 4760 T .35500 oon 36982-39654 op Zoom Dr. W. de Kort burgemeester van Helmond Geen reactie °P fraude-zaak Ongehuwde vrouwen eerder a.o.w.? WEEKEINDE DROOG EN WARMER Nieuwe vlucht van Gemini-koppel „MEDISCH ONVERKLAARBAAR" I80-- DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN VRIJHEID Verwachte benoeming Gemeente Chaam Advies gevraagd DRIE JAAR ft U-y -f j e/ A CA J? JU'* 8 lOSe JAARGANG No. 44899 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 44 MEI 1906 [c 85 x 63 cm Prijs f 328.» x 85 x 60 cm Prijs f 388.» Ikast 85 x 60 cm Prijs f 498.- 118 x60 cm Prijs f678.- 85 x 60 cm Prijs f 595.- erstraat 35, tel. 16772. door W. VAM DER STEEN Uitgave s N.V. Uitg Mij. Neerlandia. Directeur Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Lei'iendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter P V M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post txc\. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden. GOFS Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) TENMINSTE TWEE PROCENT - BaflMat) Pc Stem Alle vogeltjes zingen tegen woordig zoals ze geplay-backt zijn, Pag. 5 Wat dacht u van een ritje op een kameel? Onze reis rubriek brengt u (in gedach ten) naar de oevers van de JJTijl. Pagina 13. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG. Het is vrijwel zeker dat er een uitkering ineens komt. De Stichting van de Arbeid gaat er op 9 juni over vergaderen. In het halfjaarlijkse rapport van de S.E.R. gisteren verschenen komt namelijk duidelijk tot uiting, dat de economische ontwikkeling de aanvankelijke verwach tingen overtreft. De vakcentrales hebben al laten blijken dat zij nu zeker geen genoegen nemen met één procent. Met dit percentage hadden zij eind vorig jaar de uitkering ineens willen „afkopen'. Nu zal wel minstens twee procent gevraagd worden. In Vlaanderen woedt een literaire rel. Het wachten is op een Tijl Uilenspiegel, die de partijen een lesje leert. Pagina 15. De Hoogovens in Vclsen zijn een vagevuurtje in men senhand. Onze welvaart loopt daar de tapgaten uit. Pag. 17. Het zou geen luxe zijn als een onpartijdige commissie van on derzoek, iets dergelijks als de parlementaire enquêtecommis sie, eens haarfijn uitzocht hoe de houding van (vooral) de Duitse en Italiaanse kerkprovin cies tijdens de oorlog is ge weest. Onze redacteur dr. A. v. d. Weyer concludeert hiertoe na lezing en bespreking van het geruchtmakende boek „De kerk in nazi-Duifsland". Pagina 21. Ingmar Bergman staat als filmer van het psychologisch-erotische drama op eenzame hoogte. Onze filmredacteur haalt hem voor de camera. Pagina 25. Met veel geraas rijden ge motoriseerde vliegende Hol landers over leuke, kleine circuitjes. De „karting-sport" wordt een rage. Het is dan een sport op Nederlandse schaal... Pagina 23. De S.E.R. constateert dat de econo mische ontwikkeling gunstiger is dan in het vorige rapport (eind 1964) werd voorspeld. Ondanks het feit dat de in komens stijgen, zal het tekort op de be talingsbalans nauwelijks meer bedragen dan men verwachtte. De produktiestij- ging blijkt groter dan is voorzien. Bo vendien blijkt de concurrentiepositie van ons land niet aangetast. Voorzichtigheidshalve voegt de raad eraan toe dat hieraan niet de conclusie moet worden verbonden dat er ruimte zou zijn voor verdere schoksgewijze loonsverhogingen. Van een wezenlijke ontspanning op de arbeidsmarkt zal geen sprake zijn. daar de binnenlandse bestedingen wel niet zullen achterblijven bij de produk- tiestijging. Men verwachtte aanvanke lijk dat deze stijging zes procent zou be dragen. Thans rekent men al met acht procent. (Advertentie) vakkundig verzorgd v.a. f. 10.- HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 26 BREDA De vakcentrales, die nu ongetwijfeld met alle kracht op een uitkering ineens zullen aandringen, hebben intussen ook hun mening gegeven over de toekom stige wijze van loonvorming in Neder land. Hun voornaamste wensen zijn; 1) Vrijheid van de onderhandelende partijen om C.A.O.'s af te sluiten. Goedkeuring vooraf moet taboe zijn en ook de overheidsnormen moeten vervallen. 2) De overheid moet achteraf een C.A.O. onverbindend kunnen verklaren in dien het algemeen belang dit eist. 3) De overheid moet alleen in uiterste noodzaak een loonstop kunnen af kondigen. 4) Het overleg op centraal niveau, voor al in de Stichting van de Arbeid, zal zich moeten beperken tot het elkaar informeren en beïnvloeden. 5) Gestreefd moet worden naar grotere spreiding van de afloopdatums van C.A.O.'s en langlopende contracten. Bijzonder veel gewicht zal men vol gens de centrales moeten hechten aan de halfjaarlijkse S.E.H.-rapporten. Het Centraal Economisch Plan moet echter objectiever worden samengesteld. De loonkostenontwikkeling moet daarin niet als veronderstelling worden opge nomen, maar als uitkomst. Stakingen, zo wordt voorts gezegd, zullen zoveel mogelijk vermeden moeten worden. De partijen moeten overeenkomen zich te verbinden tot bemiddeling of arbitrage in geval van conflicten. Vlieg er eens uit met een Friend ship van de luchtmacht. Los onze luchtmachtpuzzel op en ding mee naar één van de dertig rondvluchten boven de Delta werken, Zeeland en West-Bra bant. Startpunt is de vliegbasis Woensdrecht, waar op tweede en derde pinksterdag „open da gen" worden gehouden. Alle bijzonderheden èn de prijsvraag op pagina 19. VL1SSINGEN Koningin Ju liana heeft gistermiddag het fraaie nieuwe stadhuis van Vlissingen officieel geopend. Zij plaatste als eerste haar naam met een ganze neer in het gemeentelijke gasten boek. Op het plein voor het stad huis wachtte de koningin een geestdriftige ontvangst. Na de ope ningsplechtigheid maakte de vor stin in een open auto een rijtoer door de stad. Zie pagina 3. Dr. W. de Kort: verhuizen? (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In politieke krin gen in Den Haag wordt binnen kort de benoeming verwacht van dr. W. de Kort burgemeester van Nieuw-Ginneken, tot burgemees ter van Helmond. Over deze belangrijke burgemeesters post Helmond bevindt zich in flen moeilijke only ikkei'ngsfase is ach ter de schermen het een en ander te doen geweest. De strijd schijnt nu ech ter in het voordeel van dr. De Kort beslist te zijn. Enige tijd geleden is dr. De Kort al benoemd tot voorzitter van de Zieken fondsraad. Deze functie zal, gecombi- neerd met het Helmondse burgemees tersambt. een dusdanige belasting vor men, dat dr. De Kort, naar men aan neemt, straks wel bedanken zal als lid van de Tweede Kamer. Dr. De Kort heeft sinds 1946 deel uit gemaakt van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. Hij genoot er groot aan zien vanwege zijn deskundigheid op het gebied van de sociale wetgeving. Na het heengaan van prof. Romme is dr. De Kort enige tijd fractieleider gewewt. Na zijn mislukte formatiepoging in 1963 is hij als zodanig opgevolgd door drs. Schmelzer. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De opmerkingen van de Bredase officier van justitie, mr. Louet Feisser en van de avocaten mr. F. van Liempt en mr. W. Meijer, dat de ge meentelijke autoriteiten in Chaam niet geheel vrijuit gaan inzake de knoeie rijen van gemeenteontvanger J. R. en de ambtenaar K. K., hebben tot nog toe geen reactie uitgelokt van de zijde van de gemeente Chaam. Desgevraagd verklaarde burgemeester A. Schram ons, dat het hem beter lijkt geen commentaar te geven óp de uit latingen van de officier van justitie. „Ik meen", aldus burgemeester Schram, „dat er al genoeg over is geschreven. Ik reageer er verder niet op". Zoals bekend vond de officier van justitie het tijdens behandeling van „de zaak Chaam" onbegrijpelijk, dat beide ambtenaren hun praktijken zo lang heb ben kunnen voortzetten. „Aan controle heeft het ten enen male ontbroken", zei hij. De officier was van mening dat er in Chaam „meer fout zat dan alleen de handelwijze van de beide verdachten". Een woordvoerder uit de gemeente raad, die geheel uit K.V.P.'ers bestaat, deelde ons mee dat er vooralsnog geen plannen zijn in de eerstkomende raads vergadering het dagelijks bestuur van de gemeente over deze onverkwikke lijke affaire te interpelleren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. G. Veldkamp, mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, heeft aan de Sociaal-Econo mische Raad advies gevraagd over de wenselijkheid van een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd voor onge huwde vrouwen in de algemene ouder domswet. In de adviesaanvrage heeft de minister een aantal aspecten be licht, die aan een verlaging van de pensioenleeftijd voor ongehuwde vrou wen verbonden zijn. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De afgelopen week heeft ons nog weer enkele dagen in een koudegolf gebracht. Zowel in het noorden van het land vielen daarbij ook enkele hagelbuien en in oostelijk Brabant werd vrijdag nacht nog vier graden vorst dicht bj) de grond genieten. Vrijdag bracht een belangrijke tempera tuurstijging, doordat de wind naar het zuiden draaide Een hogeciruk- gebied, dat geheel West- en Mid den-Europa beslaat, brengt dus een fraai lenteweekeinde, waarbij de temperatuur in Brabant weer bo ven de twintig graden kan stijgen, .storingsfronten boven Engeland veroorzaken daar wat regen, maar de fronten nemen snel in beteke nis af zodat op de meeste plaatsen net weekeinde nog droog zal blij ven. v De metaalindustrie, die in Nederland de loonontwikkeling pleegt aan te trek ken, heeft aangedrongen op collectieve arbeidsovereenkomsten voor drie jaar. Dit deelde de nieuwe voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, de heer J. Lanser, gisteren op de jaarvergade ring in Arnhem mee. De werkgevers- en werknemersorga nisaties in het metaalbedrijf hebben hun voorstellen uitgewisseld voor de nieuwe C.A.O., die per 1 juli van kracht moet worden. De werknemers wensen verhoging van de loonschalen per 1 ja nuari 1966, 1 januari 1967 en 1 januari 1968. Voorts jaarlijkse salariscorrecties aan de hand van de index van de kos ten van levensonderhoud, verkorting van de arbeidstijd tot 43,75 uur per week. invoering van een jeugdvakantie van een week, invoering van een se- niorenvakantie voor werknemers bo ven 55 jaar en vergroting van de va kantietoeslag tot zes procent. Bovendien hebben de werknemersor ganisaties voorgesteld één C.A.O. te ontwerpen voor alle werknemers, die tussentijds kan worden ingevoerd. BREDA Op de tonen van When the Saints go marching in" stapte vrijdagmiddag een groep Engelse oud-internationals op de Claudius Prinsenlaan in drie open landauers, waarmee zij in triomf door de stad werden gevoerd. Van middag spelen zij om vier uur op het NAC-terrein tegen hun Ne derlandse collega's. De tweede helft zal bijgewoond worden door prins Bernhard, die per helicopter zal arriveren. In een radiopraatje heeft de Boeren- partyleider, J. C. Koekoek, kort voor de kabinetsformatie verteld, dat in Ne derland algemene verkiezingen moeten worden gehouden, als een kabinetscrisis langer dan drie manaden duurt. „Dat staat in de Grondwet", zei de heer Koekoek plechtig. Een Haags lid van de V.V.D. kon zyn oren niet geloven en vroeg Koekoek in een brief om opheldering. Hij kreeg die in dit briefje. „Vrijheid en Democra tie", het blad van de V.V.D., vond het zo'n goeie mop, dat de brief van Koe koek in facsimile werd afgedrukt. lill WASHINGTON ((Reuter) Het Amerikaanse bureau voor lucht-^ en ruimtevaart (NASA) heeft vrydag meegedeeld dat men van plan is op of kort na 3 juni een tweede bemande tweepersoons Gemini-cabine te lance ren, die vier dagen in een baan om de aarde zal moeten blijven. Pas op het laatste moment zal beslist worden of men de proef zal wagen een van de ruimtevaarders tijdens de vlucht het hoofd uit de cabine te laten ste ken. Het ligt niet in de bedoeling dat een astronaut de cabine geheel verlaat, zoals de Rus Alexei Leonov laatst deed. De ruimtevlucht zal gemaakt'worden door James McDivitt 35) die als „ge zagvoerder" zal optreden en Edward White (34). Wanneer alles volgens plan verloopt zal de Gemini-cabine 97 uur en 50 minuten in de ruimte blijven. Het zal dan de op een na langste vlucht in de geschiedenis van de bemande ruim tevaart zijn. De Russische kosmonaut Valery Bykovsky maakte een vlucht van 119 uur en 6 minuten in juni 1963. De Gemini-vlucht zou echter de lang'- ste zijn die twee ruimtevaarders ooit samen gemaakt hebben. Het record staat nu op naam van Leonov en Be- la jev, die in maart jl. 26 uur en 2 mi nuten in de ruimte bleven. v* .s Èj&a J* (Van onze correspondent) BREDA De Italiaanse politie is ei in geslaagd de grootste bende van inter nationale valsemunters uit de laatste dertig jaar op te rollen. De bende, die ook in Nederland heeft geopereerd, werd geleid door Zuidamerikanen. Ze heeft voor miljoenen dollars valse tra vellers-cheques en bankcheques in om loop kunnen brengen voor ze werd ont maskerd. In Brabant en Zeeland werden eerder valse dollars achterhaald. Razzia's die leden van de Italiaanse >olitie, vermomd als straatvegers, in Noord-Italië hebben gehouden, hebben zes arrestanten opgeleverd. In april sloot het net van de politie zich om de bende. Valse documenten in een auto leidden naar een woning in Rome vol valsemuntersmateriaal en kunstige vervalsingen. De bewoners wa ren kennelijk inderhaast vertrokken, want ze hadden onder meer 380 mil joen lire in gestolen cheques en duizen den travellers-cheques achtergelaten Op 28 april arresteerde de politie in Milaan een in Tsjecho-Slowakije gebo ren schoonheid met een twaalftal na men, waarvan Jeannette Polanski de echte was. Ze had de wereld rondge zworven op vijftien vervalste paspoor ten, cheques verzilverend, die haar wa ren gegeven door haar vriend Cocucci. De bende had zich verzekerd van de diensten van zakkenrollers, die de ge stolen paspoorten, rijbewijzen, andere identiteitskaarten en gestolen cheques leverden. Na de overval in Rome heeft bende leider Cocucci zijn hoofdkwartier ver legd naar Bologna, waar hij een woning had gehuurd, waar hij voor vijftig mil joen lire uit Duitsland betrokken druk- apparatuur en fotografisch materiaal had ondergebracht MARSEILLE (A.F.P.) De dokter van Juliette Tamburini uit Marseille heeft vrydag de pers een communiqué verstrekt met nadere bijzonderheden over de ziekte, waarvan zijn patiënte bij een bedevaart naar het Maria-heilig- dom in Lourdes in 1959 op „medisch onverklaarbare wijze" genezen zou zjjn. De genezing is in 1960, '61. '62 en '63 geconstateerd door het medisch bureau in Lourdes (samengesteld uit alle Fran se en buitenlandse in Lourdes verblij vende geneesheren) en op 3 mei 1964 door de internationale medische com missie van professoren van faculteiten uit verscheidene landen. Al deze ge neesheren hebbenerkend uit medisch gezichtspunt geen verklaring te kunnen geven van deze plotseling opgetreden en definitief gebleken genezing van beenmergontsteking aan de linkerdij. Volgens het communiqué was de alge mene toestand van Juliette, die in 1947 twaalf jaar oud door de ziekte werd aangetast, zeer precair toen zij in juli 1959, 23 jaar oud, met de bedevaart uit haar bisdom als bedlegerige zieke in Lourdes aankwam. Gedurende de elf jaar van haar ziek te was zij in verschillende inrichtingen verpleegd en waren elf ingrepen ge daan, waaronder vier beendercuretages en ook talrijke behandelingen met anti biotica en vaccins toegepast. Herhaal delijk optredende neusbloedingen had den daarbij soms tot bloedtransfusies genoopt. Ten tijde van de bedevaart in 1959 moest het verband soms tweemaal per dag vernieuwd worden vanwege het overvloedig etteren. Nadat men op ver zoek van het meisje zelf wat water uit de „grot der verschijningen" op de wond had gedaan, bleek de volgende dag het verbandgaas uitgestoten en de wond geheel genezen en zuiver te zijn. Sindsdien is de wond niet meer open gegaan en hebben de neusbloedingen opgehouden. Juliette leeft nu heel nor maal en werkt als helpster in het zie kenhuis. Advertenties) Voor een goed verzorgd interieur neipan met vrijblijvend advies. Grote Markt 52 Catharinastraat 4 Breda, tel. 34700-34733. niet duur wei heerlijk

de Stem | 1965 | | pagina 1