Na eindeloos onderhandelen POLITIEKE MOP HISTORISCH DOCUMENT Muurbehandeling die minstens 10 jaar gaaf blijft! BOEKENPLANK Het verschil Het beste Van leem tot leem Sprot Vrome burgers Advertentie Meningsuitwisselingen Unieke garantie in de bouwwereld: Vijfjarenplan Contrapunt Vrijheid Eerste prijs Nationaal gerecht Dialectisch marxisme Afgrond OOSTENRIJK TIEN JAAR Dezer dagen viert Oostenrijk het tweede lustrum van de herkregen onafhankelijkheid. Het is triest, dat aan de vooravond van het feest de man is gestorven, die het land zo zeer aan zich heeft verplicht: dr. Leopold Figl; noeste vechter en stugge volhouder, sluwe vos en meesterlijk tacticus, zoon van zijn land, dat hij aan de knechting ont worstelde. De feestvreugde is wel een sobere kopie van de uitgelaten blijheid, die tien jaar geleden als een storm door de straten van steden en dorpen wer velde. Want naast de vreugde om de herwonnen levenskracht zal het volk treuren om de dood van hen, die bij de overwinning zo nauw betrokken waren. Want ook Julius Raab en Adolf Scharf stierven. Figls strijd makkers, die in het hol van de Mos- kouse leeuw nachten moesten praten om op 14 april de Russen zover te krijgen, dat zij bereid waren tot het tekenen van het staatsverdrag over te gaan. Uit die moeilijke tijd daar in Moskou stamt de volgende anekdote, die wel heel goed demonstreert onder welke omstandigheden de onderhandelingen werden gevoerd. Toen Raab en Figl in die beslissende nacht van de veertiende april al uren achtereen hadden zitten delibereren zou bondskanselier Raab op een gege ven moment hebben gezegd: „Ik hou het niet langer vol". Figl, veel har der van mentaliteit en meester in de manier om de Russen aan te pakken, wist, dat hij moest wachten totdat de Russische gesprekspartners ver ge noeg met wodka waren volgelopen. De mare gaat, dat hij Kroestjev, die zich blijkbaar al onder de tafel had gedronken, juist op het geschikte mo ment het document ter onderteke ning onder de neus hield. Hoe het verder ook gegaan moge zijn, de Rus sen zijn die nacht bezweken en Ju lius Raab kon de al eerder vermelde woorden naar zijn land seinen: „Wij zijn vrij". Het was het einde van een aaneen schakeling van teleurstellingen en vernederingen, die voor het Oosten rijkse volk bleven voortduren, toen de andere landen al van de Duitsers bevrijd waren. De geschiedenis, die nu volgt., is een opsomming van fei ten, die wel duidelijk laten zien, hoe Op 12 maart 1945 troffen vijf bommen het gebouw van de Ween- se staatsopera. Het toneel en de kuip van het theater werden vol ledig vernield. Voor de keuze ge steld om het voor 80 procent ver woeste gebouw op te ruimen en er een ander voor in de plaats te bou wen of om hetgeen er was overge bleven opnieuw te restaureren, ko zen de Oostenrijkers de tweede op lossing. Oostenrijk ruim tien jaar lang als speelbal voor de geallieerden en voornamelijk /oor de Russen heeft gediend. Toen op 27 april 1945 Wenen door de Russen was bevrijd, kondigden de socialistische partij, de volkspartij en de communisten bij proclamatie de onafhankelijkheid van het land af. Een tijdelijke regering ondei leiding van dr. Karl Renner werd voorlopig alleen door de Sovjet-Unie erkend. Op 4 juli werd in Londen door de vier mogendheden een controleverdrag voor Oostenrijk getekend. De Russen eisten daarbij het Duitse eigendom in Oostenrijk op. Toen op 1 september ook de drie Westelijke geallieerden Wenen had den bereikt, kreeg de provisorische regering van Renner het recht haar macht over heel Oostenrijk uit te breiden. Dat men hiermee nog pas aan het begin van de ellende stond, werd in 1946 duidelijk. Toen eiste Rusland, dat het Duitse eigendom aan hef Ro de Leger zou worden overgedragen. Van dat moment werd het door de Russen beheerd. Het Duitse eigendom bestond uit fabrieken, landerijen en de oliebronnen in Ned er-Oostenrijk, uit handelsondernemingen en de Do- nau-Schiffahrts-Gesellschaft. Als te genzet gaven de Westelijke bezet- tingsmogendheden in 1946 het Duitse eigendom, dat zij onder hun hoede hadden genomen, aan de Oostenrijkse regering in bewaring. Tegelijkertijd gaven zij te kennen, dat zij bereid waren om met Rusland over de terug gave ervan te onderhandelen. Toen begon het eindeloze vergaderen. De leden van de staatsverdragscom missie, die door de bezettingsmogend- heden was ingesteld, hielden van mei tot oktober 1947 maar liefst 85 bijeen komsten. Het resultaat bleef nihil. Toen Rusland zich tijdens de Parijse conferentie van ministers van buiten landse zaken in juni 1949 bereid ver klaarde het Duitse eigendom met uitzondering van de olie en de Do- nau-Schiffahrts-Gesellscliaft voor 150 miljoen te lften afkopen, kwam men voor het eerst een stap in de goede richting. Maar opnieuw werd geen overeen komst bereikt. In 1949 was Oostenrijk dan ook de wanhoop nabij. Rusland had weer iets nieuws; het wenste het staatsverdrag aan de kwestie-Triëst te koppelen. De onderhandelingen kwamen daar door twee jaar lang praktisch stil te liggen, want Rusland bleef vasthou den aan zijn eisen. Op 9 februari vergaderden de plaats vervangende ministers van buiten landse zaken van de Grote Vier op nieuw. Het was voor de 260ste keer, dat men voor de kwestie-Oostenrijk rond de tafel had plaatsgenomen. De weg naar de oplossing leek vrij, toen de drie Westelijken Ruslands eis om de korte samenvatting van het staats verdrag terug te trekken, inwilligden. De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van januari en fe bruari 1954 bracht de onderhandelin gen pas goed op gang. Moskou ver klaarde zich akkoord met de bepa ling, dat Oostenrijk de aflossing van het Duitse eigendom met warenleve- ranties zou betalen. Oostenrijk moest een neutraal land worden, totdat het Duitse vredesverdrag zou zijn gete kend. Molotov, destijds nog minister van buitenlandse zaken voor de Sov jet-Unie, gaf te kennen, dat het terug trekken van de rode troepen ver vroegd zou kunnen worden. Oosten rijk van zün kant was bereid tot neu traliteit. De ontwikkeling van de kwestie in 1955 gaf alle reden tot een sprankje hoop. De dood van Stalin werd merk baar op het wereld-politieke toneel. Het bleek, dat Rusland niet langer stoer bleef vasthouden aan het stand punt, dat het vredesverdrag met Duitsland de onvermijdelijke voor waarde was voor de Oostenrijkse kwestie. Oostenrijk liet blijken, dat het neutraal zou blijven en dat het nooit militaire oacten zou sluiten noch buitenlandse steunpunten op zijn ter ritorium zou toelaten. Op 24 maart leek het dan toch zo ver, dat het gesol zou aflopen. Molotov nodigde Julius Raab uit voor een be zoek aan Moskou. De drie Westelijke mogendheden hadden op dit bezoek niets tegen. Onder leiding van Raab en Scharf reisde een delegatie, waar bij ook Leopold Figl was, op 11 april naar Moskou. Daar onderhandelde men tot 15 april. De resultaten werden vastgelegd in het zogenaamde Moskouer Memoran dum: Oostenrijk verplichtte zich neutraal te blijven; Rusland zou het staatsverdrag direct ondertekenen; Het Duitse eigendom zou binnen zes jaar worden afgelost; De concessies op de olie zouden aan Oostenrijk worden overgedaan; Foto boven: Een karakteristiek beeld van het Wenen van de jaren '45- 55. De wacht wordt afgelost. De foto toont een Russische offi- cier die de geallieerde militaire politie, die uit Russen, Amerika nen, Engelsen en Fransen bestaat, inspecteert. De activa van de Donau-Dampfschif- fahrts-Gesellschaft werden tegen een aflossing van 2 miljoen gulden gerestitueerd; Alle krijgsgevangenen kregen de vrijheid. Wat er op het moment van de be kendmaking van het akkoord in Oos tenrijk omging, is met geen pen te beschrijven. Het volk, buiten zichzelf van vreugde, voerde de Moskou-dele gatie op 15 april 1955 in triomftocht door de stad Wenen. Op 19 september 1955 verliet de laatste Russische sol daat het land. Oostenrijk kon begin nen aan een nieuw tijdperk, dat wel vaart en geluk moest brengen. In 1965 kan het land met trots, zeggen, dat het zich volledig heeft hersteld. De economie begint gezond te worden, de rol van uitdrager van cultuur is weer opgenomen, de roep een gast vrij toeristenland te zijn, brengt Oos tenrijk jaarlijks miljoenen in de SChat- ^i81- T, M. P. Typisch beeld in de Weense straten; een „Fiaker". Op de ach tergrond een klein gedeelte van de gevel van het beroemde hotel Sacher. (Van een bijzondere medewerker) Van de hand van Hans-Jürgen Brandt, is bij het Goverts-Verlang in Stuttgart een boekje verschenen, gewijd sen poli tieke moppen uit de Oostblokstaten, spe ciaal uit de Sovjetzone van Duitsland. Op zichzelf vormen deze moppen een verzameling van kostelijke humor, maar er steekt een stuk geschiedschrijving achter, waaruit onze nazaten eenmaal duidelijker wellicht dan in de geschiede nisboeken zullen kunnen lezen, hoe het werkelijke leven onder het communisme was. Dit geschreven zijnde in de over tuiging dat het communisme van deze dagen nog eens een museumstuk zal wor den. Hieronder laten we enkele specimen uit dit boekje volgen: Op de school: „De Sovjet-Unie levert ons leem. Daarvan maken wij bakstenen. Daarmee bouwen we fabrieken. In die fa brieken vervaardigen we machines. Die verkopen we aan het westen. Daarvoor krijgen we staal terug. Dit staal leveren we aan Rusland. Daarvoor krijgen we leem. Daarvan enzovoorts, enzovoorts". .,Wat is een sprot?" „Een walvis die het communisme overleefd heeft". Leipzig heeft de vroomste burgers. Ze vasten er van Messe tot Messe! „De Sovjet-Unie wil slechts het beste bereiken", verkondigt een Sovjet-Russi sche kapitein op een boerenbijeenkomst in de Mark Brandenburg. Een boer bromt: „Dat hebben we allang bemerkt. Maar het beste willen wij nu juist voor ons zelf behouden!" „Wat is het onderscheid tussen kapi talisme en socialisme?" „In het kapi talisme wordt de mens door de mensen uitgebuit, in het communisme net om gekeerd". In „Neues Deutschland": Woningruil. Biedt complete vierkamerwoning in Kö- penick tegen een „loch" in de Muur. Twee Vopo's kloppen aan de Muur wacht. De een zegt: „Zeg eens wat denk jij wel van de politieke toesta«nd in de DDR?" „Hetzelfde als jij" „Het spyt me, maar dan moet ik je arres teren!" (Advertentie) Tenslotte een mop, die in Oost-Duits- land circuleerde: Een in Berlijn gedeta cheerde Amerikaanse soldaat kreeg van zijn verloofde uit Chicago het volgende telegram: „Voelde me zo verlaten, dat ik je vader maar getrouwd heb. Veel kusjes je moeder". „Wat bezorgt mij het vijfjarenplan?" „In het eerste jaar een paar schoenen. In het tweede een fiets. In het derde een motorrijwiel, in het vierde een auto, in het vijfde een vliegtuig" „Wat zou ik, kleine man met een vlieg tuig doen?" „Met een vliegtuig zult U de eerste zijn in de rij, als er in Novgo rod margarine te krijgen zal zijn". Op de zogenaamde Kruisberg in West- Berlijn ontmoeten twee takshondjes el kaar, het ene uit West-Berlijn, het andere uit de oostelijke sector. „Hoe gaat het bij U?> vraagt het West-Berlijnse hond je. „Prima", antwoordt het Oost-Ber- lijns. „Nou, waarom ben je dan hier gekomen?" Ik wou alleen maar eens een keer blaffen!" Het communistische hoofdorgaan „Neues Deutschland" heeft een prijsvraag voor de beste politieke mop uitgeschre ven. Eerste prijs twintig jaar tuchthuis „Noem een nationaal gerecht in de Sov jet-zone?" „Gebonden tong!" „Wat is dialectisch marxisme?" „Als iemand in eén duistere kamer een zwarte kat zoekt alhoewel hij weet, dat er geen in de kamer is en toch roept: „Ik heb ze Een student in Warschau doet examen in de communistische ideologie. „In welk ontwikkelingsstadium bevinden zich de Verenigde Staten?" Ze bevinden zich aan de rand van de afgrond". „Prach tig, en in welk ontwikkelingsstadium be vindt zich de Sovjet-Unie?" ..Het zal de Sovjet-Unie spoedig gelukken de Vere nigd* Staten in te halen MIGNON G. EBERHART DE AAN RIJDING. In de Prismareeks is het elfde boek verschenen van Mignon G. Eberhart, die met schrijven is begon nen om aan de eenzaamheid te ont snappen. Zij is n.l. getrouwd met een waterbouwkundig ingenieur, die zijn werk vaak op afgelegen plaatsen ver vult en vaak van standplaats verwis selt. In haar nieuwste detective plaatst zij ons in een verkiezingsstrijd, waar bij de man die kanspaard is voor een gouverneurszetel gehandicapt dreigt te worden, omdat zijn vrouw op een don kere avond op een eenzaam pad een aanrijding veroorzaakt. Op instigatie van een vriendin verzwijgt de vrouw de aanrijding, ook al omdat geen slacht offer te vinden zou zijn geweest Een wat ongewone intrige, waarbij het ver haal niet te gemakkelijk op gang komt. Gaandeweg boeit de schrijfster echter meer. Met vaardige pen komt zij tot een subtiele ontknoping. R. v. d. BOSCH O.PRAEM. ALLE EER EN GLORIE (Uitgeverij ..Hel mond", Helmond). Een kinderkerkboek je dat afgestemd is op de nieuwe mis liturgie. Het helpt de kinderen om ac tief aan de eucharistieviering deel te nemen. Daartoe kon de schrijver niet ontkomen aan de officiële teksten, die feitelijk niet op kinderen zijn afgestemd. Behalve een eigen inleiding op en om lijsting van die teksten vraagt de au teur dan ook om wat hulp van volwas senen bij het gebruik van het boekje. Er zijn twee misteksten in het boekje opgenomen: een voor de allerkleinsten die nog maar pas kunnen lezen en een voor de wat gevorderde jeugd. Een wat gevaieee typogafische beweking gevarieerder typografische bewerking had de teksten voor de jeugd zeker kunnen verduidelijken en het boekje ge makkelijker bruikbaar kunnen maken. KI. Dr. J. W. SCHULTE NORDHOLT: HET GROTE EXPERIMENT (Meulen- hof) „Het grote experiment" noemt de historicus en literator dr. J. W. Schulte Nordholt zijn boek over de Verenigde Staten. De ontwikkeling van Noord Ame rika tot een federatie van staten, de po litieke verwikkelingen die daarmee ge paard zijn gegaan, tegenstellingen tus- sen de belangen van noordelijke en zui delijke staten, het zijn alle zaken, die in een zo objectief mogelijk feitenrelaas aan de orde komen. Voor een belangstellende leek wordt er naar ons gevoel zoveel met Totnutoe had het verven van buiten muren, hoe aantrekkelijk het resultaat aanvankelijk ook leek, het nadeel dat de kleur spoedig vuil werd en het op pervlak ging scheuren of afbladderen. Men moest de behandeling dan ook zeker elke paar jaar herhalen. Uit Amerika komt nu echter een muurcoating - overal ter wereld be kend als Kenitex, in Nederland ge ïntroduceerd onder de naam SURFAKOTE. 10 jaar Garantie SURFAKOTE wordt 10 jaar schrif telijk gegarandeerd (op pro rato basis) tegen scheuren, schilferen of afblad deren. Bij meer dan 936.000 toepassin gen over heel de wereld - op bunga lows, flats, oude en nieuwe huizen, commerciële en industriële bouwwer ken, kerken enz. - is bewezen dat de SURFAKOTE-laag er voortreffelijk blijft uitzien, zelfs nadat zij 16 jaar lang is blootgesteld aan de meest uit eenlopende klimaatsinvloeden. Ook voor toepassing op binnenmuren geeft SURFAKOTE bijzonder aantrek kelijke mogelijkheden. Snel - in 2 dagen SURFAKOTE wordt snel en gemakke lijk opgespoten in een laag, 20 x dik ker dan een gewone verflaag. Het is in verscheidene decoratieve kleuren verkrijgbaar. SURFAKOTE is zeer elastisch, het vangt alle normale krimp op. Bovendien is het wateraf stotend en isoleert het zó sterk dat het zelfs werd gekozen voor bescherming van installaties, in gebruik bij ruimte vaart projecten. Totaal nieuw Met SURFAKOTE is een totaal nieuw type muurcoating gelanceerd, waar door schilderen van muren nu „uit de tijd" is. SURFAKOTE - 'n tweede huid - verfraait, isoleert en beschermt, be perkt de onderhoudskosten en doet elk bouwwerk in waarde stijgen. Per jaar berekend, zijn de kosten van een SUR- FAKOTE-behandeling uitzonderlijk laag. Voor Nederland is de N.V. „ARO" FABRIEKEN te Montfoort (Utr.) li centiehoudster en fabrikante. Dealer: Spuitbedrijf „Sterk", Kruidenlaan 137', Tilburg, Tel. 04250-34883. jaartallen en vermeldenswaardige da den gestrooid, dat de hoofdlijn van het geschiedkundige overzicht er wel eens door vervaagt. De presidentiële portret ten, die de schrijver in zijn voornamelijk documentaire werk geeft, zijn daaren tegen zo sprekend en scherp, dat daar uit de regeringsperikelen voor en na de onafhankelijkheidsverklaring duidelijk spreken. Hier en daar treft de auteur vergelijkingen met de ontwikkelingen in Europa, met als belangrijkste conclusie, dat een superioriteitsgevoel ten aanzien van Amerika op cultureel gebied mis plaatst is. Naar de mening van de schrijver is in de Verenigde Staten een betekenende cultuur voortgekomen uit het experimenteren in vrijheid, hetgeen overigens niet altijd tot positieve zaken heeft geleid. SEWERYNA SZMAGLEWSKA: ROOK BOVEN BIRKENAU (West-Friesland). Het dodenkamp Birkenau heeft de ex- gevangene Sewerijna Szmaglewska tot onderwerp van een aangrijpend boek gemaakt, dat door de waafrachtige toon uitspringt in de reeks. De Poolse schrijf ster heeft de verschrikkingen van de dagelijkse dreiging van de crematoria persoonlijk ondergaan in de periode 1942-1945, de tijd, dat de transporten per trein naar een mensonterend einde re den. De sfeer, waarin met enig gezr beklede gevangenen in het vernietiging kamp leefden met hun in ellende vc kommerende medeopgeslotenen, getui van de bestialiteit, waartoe de ontlu: terde men-s vervallen kan, wanneer or standigheden hem zijn menselijkhe hebben ontnomen, wanneer een voo: durende strijd op leven en dood he- geestelijk en lichamelijk gesloopt heef Er zijn er onder die miljoenen geweet die hun geestkracht tot het laatst hebbr behouden, ondanks de kwellingen c martelingen, die in het kamp van o dood aan de orde van de dag ware Er zijn er ook, die het afgrijselijks' drama, dat de wereld ooit heeft meegc maakt, hebben overleefd. Tot die geluk kigen behoort de schrijfster, die ii ,.Rook boven Birkenau" een 'bijna fil misch verslag geeft van de nazi-misda den. Ze worden in dit boek sober mee gedeeld als een aanklacht tegen een systeem, dat tenslotte zichzelf ten gron de heeft gericht. BLIJ ZIJN MET KOUDE (Gebr. van Swaay Amersfoort N.V.). Een bijzonder verzorgd boek, waaruit men leren kan dat een koelkast heel wat culinaire mogelijkheden biedt, En hst we melt van gezellige ijsberen. Veertien april 1955. Een overgelukkige Julius Raab seint zijn landgenoten vanuit Moskou het volgende bericht: „Oostenrijk is vrij. We krijgen ons grond gebied terug. De krijgsgevangenen keren weer". Vijftien mei 1955. Het volk verzameld, jubelt als op het balkon van het be roemde Belvédère de vertegenwoordigers van de vier bezettingsmogend- heden verschijnen. Naast hen staat een diep ontroerde dr. Leopold Figl. Hij toont de massa het document dat de vrijheid en onafhankelijkheid bezegelt. De lijdensweg is ten einde. Oostenrijk kan opnieuw beginnen. LEOPOLD FIGL DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 MEI 1965 Vijftien maart 1938. Als een gesel striemen de woorden, die een hysterisch brullende Hitier vanonder zijn snorretje vandaan laat komen over de Helden- platz voor de Weense Hofburg „Als Führer en rijkskanselier van het Duitse volk meld ik voor de geschiedenis Oostenrijks aansluiting bij het Duitse rijk".

de Stem | 1965 | | pagina 17