MIDDELBURGS TAAK ALS INDUSTRIESTAD ERKEND inkelcentrum te Terneuzen Zuidpolder in wording Overvaller wilde niet echt schieten Souburg toch bij Vlissingen Ook Klehr hoort eis levenslang Koninklijke trein mooi opgepoetst Kraamverzorgsters stellen fusie tot september uit „Niet langer Zeelands antieke schrijftafel Wateroverlast in Oostenrijk Aannemer heeft drie jaar optie op bouwterrein en-Duiveland van State delt serie ren tegen ïekplan V ARING OP ERSCHELDE )G WATER Vandaag Mo rijen Met kracht naar verdergaande industrialisatie Taken Beslissend Leidinggevend personeel in ons land mag niet mopperen Int. treinen omgeleid Imposant gebouw t.b.v. toekomstige woonwijken (18.000 inwoners) Opening nieuwe camping Wemeldinge Ausch witsproces Gekke zaak Wijkcentrum Mogelijkheden Pe Stem Pijnlijke zaak Levensvatbaar Discriminerende staten kunnen uit gezondheidsraad Verhoudingen Meer veiligheid Vooi onderzoek in zaak Anita afgesloten DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 MEI 1965 ivertentie) 1RUIKTE 1BIELEN-SH0W TOMOBIEL- en tGEBEDRIJF CERPENTIER - Beestenmarkt 19 01140—2344 ;rtentie van 28 mei a.s. (ANP) Het door de eland opgestelde streek- uwen-Duiveland is in be est bij de Raad van Sta lt bezwaarden waren veel lie opponeerden tege de toegedachte bestemming. ren ook officiële en an- die enige wijziging van ;taan. Zo keert Rijkswa- tegen een intensieve re ling onder Renesse, in ie waterkering. Organisa- )ied van natuur- en land- aing zijn ook, zij het om n, tegen te veel recrea- ïg van het strand, wordt tacht door het waterschap veland, omdat hierdoor rer de polderwegen te in den. Deze wegen zijn hier- snd. ingmaatschappij Schouwen voor een grotere om- waterwingebied. De ge- ■schouwen wil enige uit te kampeermogelijkheden. wil m-eer zomerhuizen en >ouwing bij Noord-Gouwe. oprichting te Bruindsse ingen ten behoeve van de laar. De gemeente moet >mschakelen, nu de mos cultuur dreigt te verdwij- punten zal te zijner tijd van de Kroon volgen. E. Donderdagmiddag Dsterschelde ter hoogte van i aanvaring plaats tussen se motorschip Rival en het schip B.M.-5209. Het m.s. 50 ton, met een lading zand Rijsel (B.), kreeg een de- uurinrichting, liep uit haar de het 700 ton metende chip. Dit vaartuig kreeg aan de huidbeplating, doch naar België voortzetten, van Wemeldinge uifcgeva- aartuig Walrus werd op de rd. Het roerdedefect werd delen hersteld, waarna ook de reis naar België kon «Advertentie) terdsg 22 mei, Hansweerf: uur; Terneuzen: 8.54 en ssingen: 6.23 en 18.45 uur; 8.05 en 20.25 uur. Erotiek, 18 j. uur De hel van de South 19.45 uur Operette- en liging met „Die lustige Oranje Chr. Scholendag. ur De Titanen, 14 j. ur Avontuur in Hongkong, !0 uur Westend jungle, 18 j. ir OSS 117 in Bangkok, 14 j. fee 19.30 uur Slotavond bil- tie. lis 20 uur Raadsvergade- uur Rio Bravo, 14 j. SD Bevelandse brandweerwed- Ie 10 uur KOB-vergaderrng. )ranje 9.45 uur Gewestelijke 4 uur Schieting Jac. v. Bei- n 21 uur De Titanen, 14 j. .30 uur Het geheim van de fers. ur OSS 117 in Bangkok, 14 j- apolder ais 20 uur Jazzconcert. uur Zoeloe, 14 j. jr Elvis op zijn best, a.l. kring 19.30 uur Bal RKJB. rn 16 uur Receptie SV Oost- bouw 20 uur Tom Jones, 13 j. 15 uur Schieting. tG ir Erotiek, 18 j. en 21.15 uur De hel van cu. fic, 14 j. 19 en 21 uur Westend jungle 21 uur Avontuur in Hong- UTRECHT (ANP) In de lijn- werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht werd don derdag de koninklijke trein, waar in HM. de koningin vandaag naar Zeeland zal reizen, nog eens extra opgepoetst. De foto toont de werk zaamheden in de salon. Zoals he kend zal de koningin in Vlissin- gen de officiële opening verrich ten van het nieuwe stadhuis aan de Paul Krügerstraat. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gemeentebestuur van Middelburg heeft gisteren een persdag georganiseerd om een vertrouwd, maar onvol ledig beeld van deze stad weg te nemen. Het vertrouwde beeld is dat van een stad met een groots maar ver verleden, dat rijk is aan monumenten en mede daardoor veel toeristen trekt. Verder is Mid delburg een markt- en bestuurscentrum. De stad werd gisteren vol gens de verouderde visie de „antieke schrijftafel van het kleine Zeeland" genoemd. Voor het nieuwe Middelburg behoren, zo is op deze persdag duidelijk gebleken, twee andere meubelen te worden aangeschoven: het gestroomlijnde bureau van de industriële onder nemer en de gerieflijke fauteuil voor al degenen, die in het te industrialiseren zuidoostelijk deel van Walcheren zullen gaan wonen. dan ook meer van soortgelijke subsi dies in de nabije toekomst en een daad werkelijke medewerking van het mi nisterie van Economische Zaken bij het aantrekken van nieuwe industrieën. Dit laatste is nodig omdat het in dustriële klimaat op Walcheren op het ogenblik nog onvoldoende is. Er moet volgens het gemeentebestuur van Mid delburg meer industriële werkgelegen heid in een grotere variatie komen. Zelfs het op Walcheren alles overheer sende scheepsbouwen reparatiebedrijf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, dat er in 't verleden meermalen van is verdacht een monopoliepositie op Walcheren te willen innemen, is op het ogenblik duidelijk dezelfde mening toegedaan. Met de ophanden zijnde ontsluiting van het 80 ha droge industrieterrein is de tijd aangebroken de verdergaande industrialisatie van Middelburg krach tig ter hand te nemen. Burgemeester mr. Drijber zegt: „We zijn nu eigenlijk pas in het stadium gekomen om op reële gronden onderhandelingen te o-penen en afspraken te maken. Dat komt bijzonder goed uit, omdat de be langstelling van industriëlen voor ves tiging op Walcheren duidelijk aan het toenemen is". Er zijn twee concrete vestigingen op het nieuwe droge in dustrieterrein in voorbereiding. Met drie bedrijven zijn onderhandelingen gaande. Middelburg ziet zijn „oude" taken als bestuurs-, koop-, markt- en toeristen centrum in betekenis toenemen. Als nieuwe taken treden, behalve de indu strialisatie, vooral de verzorging van het leefklimaat en de huisvesting van de toekomstige werkers in het Zuid- Sloe sterk naar voren. Wat het laatste aangaat; Middelburg heeft, zo dicht mogelijk bij het Sloegebied, een woon wijk van 500 huizen ontworpen. Het is de bedoeling om in al deze .woningen centrale verwarming aan te brengen, Zeshonderd woningen zijn reeds ir aanbouw. Er worden woningwetwonin gen met centrale verwarming gebouwd - die een huur van slechts 29,50 per week zullen moeten opbrengen. Wat de leefbaarheid betreft wordt alles gedaan om de stad zo modern en aantrekkelijk mogelijk te maken. De scholen zijn zo goed als alle vernieuwd. Middelburg heeft een sporthal, een schouwburg. De gemeente heeft in de binnenstad zes saneringsplannen onder handen, sa men 539 percelen omvattend. Vele Middelburgers maken zich wel eens druk over alle veranderingen in het stadsbeeld. Het devies van het ge meentebestuur met betrekking tot de woonfunctie van de Zeeuwse hoofd stad is echter; wil Middelburg het zelfde blijven, dan zal het moeten veranderen. Er breekt een nieuw tijdperk aan voor Middelburg, dat zijn importantie uit de 17e eeuw (30.000 inwoners te genover 14.552 in 1830 en 23.826 inwo ners 1964) aan het herwinnen is. De stad komt weer centraal te lig- gen in het zich steeds sneller ontwik kelende Schelde-Rijnbekken. Na het bombardement in mei 1940 en de over stromingen in 1944 en 1953 werd Mid delburg noodgedwongen tot grote acti viteiten aangezet. Stad en gewest zijn voortgestuwd door het Deltaplan en het regionale industrialisatiebeleid. Het Sloe-project (zeehaven met industrie terreinen ten oosten van Vlissingen) zal de welvaart van vooral Walcheren moeten aanzwengelen. Burgemeester mr. J. Drijber van Midelburg verwacht, dat de eerste industrieën zich nog dit jaar in het Sloe-gebied zullen vestigen. De industriële ontwikkeling van het Sloe (Vlissingen-Oost) alléén zal ech ter niet voldoende zijn. Zij zal gepaard moeten gaan met een industriële ont wikkeling van de gehele streek rondom dit zeehavengebied. Een van de nieuwe taken van Mid delburg zal zijn huisvesting te verle nen aan, ten opzichte van het Sloege bied, toeleverende bedrijven. Wat rui mer gesproken; aan bedrijven, die niet op diep vaarwater zijn aangewezen. Middelburg heeft, met het oog hierop, 33 ha zogenaamd nat en 80 ha droog industrieterrein geproj ecteerd De rijksoverheid heeft vorige maand een infrastructuursubsidie toegekend voor de ontsluiting van het droge in dustrieterrein, ónder rijksweg 58 door, naar de nieuwe woonwijk Middelburg- Zuid en het in dezelfde richting gele gen Zuid-Sloegebied. Het gemeentebe stuur acht de toekenning van deze sub sidie beslissend voor de toekomst van Middelburg. Het ziet hierdoor de taak van de stad in de industriële onwikkeling van LONDEN CUNS) Nederlands leiding- Zeeland definitief erkend. Het verwacht gevend personeel staat er wat de pensioe nen betreft beter voor dan dat in andere Westeuropese landen, zo blijkt uit de ge gevens van een recente enquête. Ook op het gebied van onkostenvergoedingen ko- WENEN (UPI) De voortdurende regenval en dooi hebben bij Landeck, in Oostenrijks Tirol een grondverschui ving veroorzaakt, waardoor de westelijke spoorverbinding tussen Wenen en Arl- berg verbroken is en de internationale treinen via München moeten worden omgeleid. De lijn zal niet voor zaterdag zijn hersteld. Eveneens als gevolg van het slechte weer is het water van dé Donau in Neder-Oostenrijk zodanig ge stegen dat verscheidene delen van de provincie onder water staan. En aantal boerderijen en schuren in het dorpje tephanshart, bij Amstefcten, zijn donderdagmorgen door de rivier overstroomd- Het vee moest naar hogere delen worden overgebracht. Verscheidene straten in Klosterneu- burg, een voorstadje ten noorden van Wenen, zijn eveneens overstroomd. Volgens de deskundigen stijgt het water van de Donau nog steeds maar zij achten de situatie voor het gebied, waarin ook Wenen ligt, niet kritiek. men Nederlandse functionarissen er zeer gunstig af in vergelijking met hun colle ga's in andere Europese landen, maar niet zo goed bij het gebruik van een „wagen van de zaak." (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Volgende week woens dag zal liet wetsontwerp voor de her indeling der gemeenten op Walcheren op regeringsniveau nader worden doorgeno- De kabinetscrisis heeft geleid tot uitstel van de behandeling van 't wetsontwerp door de Tw. Kamer. In politieke kringen wordt verwacht, dat het nieuwe kabinet een wat ruimere visie op de herindeling der gemeenten op Walcheren heeft. De Partij van de Arbeid b.v. is een sterk voorstander van de vorming van grotere eenheden; ook in Zeeland. Van de Middelburger drs. Th. Westerhout (PvdA), die kans maakt vandaag be noemd te worden tot staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en in die functie o.m. belast zou worden met de her. le ling der gemeenten, is bekend, dat hij van Walcheren het liefst één gemeente zou willen maken. Zijn standpunt is dat het uitgangspunt van de herindeling (de herindeling was destijds gebaseerd op de verkaveling en de wederopbouw van Walcheren) inmiddels achterhaald is. Maar zelfs als drs. Westerhout be noemd zou worden, wordt toch in geen geval verwacht, dat het nieuwe kabinet het wetsontwerp zal intrekken en G. S. van Zeeland zal verzoeken een geheel nieuw en forser opgezet herindelings plan te ontwerpen. Men beseft in Den Haag n.l. heel goed, dat de huidige toe stand met betrekking tot de gemeente grenzen niet nog eens minstens vier jaar onveranderd kan blijven. Vooral om de ontwikkeling in zuid-Walcheren niet verder te stagneren, is een snelle beslis sing noodzakelijk. Waarnemers achten het wel voor de hand liggend, dat het ontwerp op enkele punten zal worden gewijzigd alvorens het aan de Tweede Kamer ter behandeling zal worden voorgelegd. Zo zal men er in meerder heid voor voelen om de zelfstandigheid van Oost- en West-Souburg, waaraan minister Toxopeus steeds heeft vastge houden, op te heffen ten gunste van Vlissingen. Wanneer drs. Westerhout in derdaad tot staatssecretaris zal worden gekozen zal hij er, dat staat in ieder geval wel vast, zeker alles aan doen om laatst bedoelde wijziging er door te krijgen. Leidinggevend personeel in Groot-Brit- tannië staat er het minst gunstig voor. In Nederland, Frankrijk, West-Duits- land en Groot-Brittannië is de overgrote meerderheid van 1 eidinggevende functio narissen in pensioenregelingen opgeno men, in Oostenrijk en België minder dan de helft. In Nederland ontvangt 85 pro cent tantièmes, in Duitsland 64 procent, in Frankrijk 43 procent en in Groot-Brit tannië 41 procent. De percentages van functionarissen, die in de verschillende landen de volgende be schikking hebben over een wagen van de zaak zijn als volgt: Oostenrijk 36,5 Groot- Brittannië 35, West-Duitsland 32,1, Ier land 29. Nederland 21, België 18,2 en Frankrijk 16,4. Uit het hoofdstuk onkostenvergoedingen blijkt, dat Nederland op de derde plaats komt, waarbij tien procent van de func tionarissen een onkostenvergoeding ont vangt waar geen verantwoording over hoeft te worden afgelegd. In andere lan den is de verhouding als volgt: Oosten rijk 26 procent, West-Duitsland 11,9 pro cent. Ierland 4,1 procent, België 3 procent, Groot-Brittannië 2.1 procent en Frankrijk 1,9 procent. (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE Burgemeester C. N. F. van Sas zal op 25 mei a.s. 's middags om half drie de nieuwe camping „Linda" openen. De heer J. Dagevos-Lindenbergh aan de Oostkanaalweg 4a is de eigenaar. N uur De Vagebond-Koning- (VERVOLG PAGINA ééN) Op dat moment laadde hy het wapen, waardoor een van de scherpe patronen in de kamer kwam. „U bent een ervaren schutter. U wist dat wat u deed zeer gevaarlijk was. Waarom was het dan no di g?'\ vroeg mr. Poerink, W. verklaarde, dat het alleen maar geweest was om zijn slachtoffer schrik aan te jagen en dat het niet zoals hy aanvankelijk tegenover de politie had verteld een automatische handeling was geweest. Op andere vragen van de president verklaarde hij verder dat het in zijn bedoeling had gelegen om de veekoop man op een stille plaats te laten stop pen en dan het geld uit zijn zak te ruk- Ken. Door het onverschrokken optreden van de man was daar echter niets van Kunnen komen. dJiPu ®ru*60m stelt op de eerste plaats «S J* om bet te doen geweest is n}en dus met een vorm van ge- dplegmg te doen heeft. Dat was vol gens hem een gemeen, gevaarlijk delict. ïuloX a e, nu ook gemeen gevaar vol^ ik-Mich af' terwbl uit zijn blljkt dat hij beslist niet zo pwiari t 8®weest. De mens is echter aan? j J zich manifesteert en hPeft «en ?#Zt\ verdachtc zich zodanig heeft gemanifesteerd moeten wij hem als een gevaarlijk mens kwalificeren,' aldus mr. Bruigom. Hij meende dat men bij het bepalen van de straf hiervan moest uitgaan en dat deze bedreiging van de openbare orde en veiligheid streng ge straft moest worden Hij voelde niet veel voor een psychiatrisch onderzoek, zoals in het reclasseringsrapport was voorge steld. „Ik vind dit een bijzonder gekke zaak", zei de raadsman van verdachte, mr. Chr. Hulsman. Hij was ervan over tuigd dat alleen echte gemene mensen een dergelijke aaad met hun volle ver stand zouden kunnen plegen. „Ik weet het niet', aldus mr. Hulsman, ,.hij heeft natuurlijk een verklaring af gelegd maar dikwijls zeggen de mensen dan maar dingen om er zo gauw mogelijk van af te zijn. Zou hij meer misdrijven hebben gepleegd dan zou deze daad t verklaren zijn, maar omdat verdachte nog nooit met de politie in aanraking is geweest is de zaak voor mij volkomen onbegrijpelijk. Er moet iets met deze man geweest zijn. Wat, dat kam ik u niet zeggen, want dat krijg ik er zelf ook niet uit." Juist daarom drong mr. Hulsman aan op een psychiatrisch onderzoek. „Mis schien <#it we dan iets wijzer worden", aldus de raadsman, ,want deze persoon is zeer moeilijk te leren kennen." Het verzoek werd door de rechtbank inge willigd en ook verdachte zelf had er geen bezwaar tegen. Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De ongeveer 18.000 Terneuzenaren, die te zij ner tijd de 5400 woningen die ge bouwd zullen worden in de uit breidingsplannen Zuidpolder. Kats- polder, Oudelandse Hoeve, Hof Zeldenrust en Zeven Trinitéspol- der, zullen betrekken, zullen wel licht de beschikking krijgen over een groot en hyper-modern win kelcentrum. Van Vliet en Van Dulst's Bouwbedrijf N.V. te Rot terdam heeft interesse voor de bouw van het centrum, dat in het centrum van de Zuidpolder zal worden opgetrokken. Overigens zal het begin van de verwezenlij king van het gebouw naar alle waarschijnlijkheid nog tenminste drie jaar op zich laten wachten. B. en w. van Terneuzen stellen de raad voor er tijdens de op vrijdagavond 28 mei a.s. te houden openbare vergadering toe te besluiten 't genoemde bouwbedrijf ge durende drie jaar gratis optie te verlenen op een terrein van 26.416 meter grootte, waarvoor een verkoopprijs van f 60,- per vierkante meter is vastgesteld en waarop het winkelcentrum gebouwd zal kunnen worden. Uiteraard wil men met de bouw zolang wachten tot vol doende huizen gebouwd zijn om het win kelcentrum florerend te doen zijn. Voorts moet nog een definitief ontwerp ge maakt worden en zal men moeten trach ten de financiering van de bouw rond te krijgen. Het architectenbureau Maaskant, van Dommelen, Kroos en ir. Senf heeft reeds een schetsplan voor het winkelcentrum gemaakt. B. en w. van Terneuzen en het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, dat een rapport over de mogelykheden voor en van het centrum heeft samengesteld, zijn van mening, dat aan deze „agglomeratie" van winkelbe drijven het karakter van een wijkcen trum zal moeten worden toegekend; het stadscentrum zal de belangrijkste func tie voor het winkelend publiek moeten blijven vervullen. ruimte voor 180 auto's méér worden ge schapen. NJatuurlijk zijn ze in Peking en Washington niet van hun stoel ge rold, toen daar bekend werd, dat onze Tweede Kamer een motie over Viet nam had aangenomen. Op het Binnen hof had men dit ook niet verwacht. Onze parlementariërs zijn er zich over het algemeen zeer wel van bewust, dat op het internationale politieke to neel voor Nederland nog slechts een bescheiden rol is weggelegd. Zal een kameruitspraak hier de regering bevordere een wapenstil stand internationaal dus weinig ef fect hebben, toch is het goed, dat er in de volksvertegenwoordiging van tijd tot tijd aandacht wordt gevraagd voor internationale conflictstof. Wij mogen dan leven in het behagelijke klimaat van de welvaartstaat, voor miljoenen anderen is de barre werkelijkheid van de machtstrijd tussen Oost en West een dagelijkse, harde realiteit. Hun lijden is ook onze verantwoordelijkheid, zelfs als wij die verantwoordelijkheid niet volledig kunnen waarmaken. Nederland is met Amerika verbon den in de NAVO. Dat geeft ons het recht maar ook de plicht het Amerikaanse optreden in Vietnam en elders met kritische belangstelling te volgen. Tot nu toe heeft Nederland zich (officieel) onthouden van een oor deel over de wijze, waarop Amerika in Vietnam de communistische agressie probeert te keren. Onze bijdrage ter bevordering van de stabiliteit in Zuid- Oost-Ozië bestaat tot dusverre alleen uit de toezegging de wederopbouw fi nancieel te steunen als de vijandelijk heden beëindigd zijn. In de strijd zelf wil Nederland zich dus niet mengen. Deze terughoudend heid duidt op enige twijfel over de doeltreffendheid en de methodiek van het Amerikaanse optreden. Die twijfel is vrij algemeen in Nederland. Er wordt alleen weinig over gesproken, omdat niemand goed ziet wat er, mede gezien de houding van Noord-Vietnam en Pe king-China, dan wel zou moeten ge beuren. Duidelijker liggen de kaarten nu in San Domingo. Nu Harriman, de offi ciële afgezant van president Johnson, erkend heeft, dat er op dit roerige Ca- raïbische eiland geen sprake is van een communistische staatsgreep is de aan wezigheid ter plaatse van Amerikaan se mariniers niet langer te verdedigen. Washington zou er goed aan doen niet te lang te wachten met de onvermijde lijk geworden terugtocht. Washington zou er ook goed aan doen, de inlichtingendienst in het Ca- raïbische gebied opnieuw onder de loep te nemen. Na de mislukte invasie op Cuba is het hernieuwde falen van de Amerikaanse inlichtingendienst een uitermate pijnlijke zaak, niet alleen voor Amerika, ook voor de vrienden van de U.S.A. Het E.T.I. blijkt van mening, dat de verwezenlijking van een win kelcentrum in de Zuidpolder als „zeer belangrijk" in het kader van de verbetering van het woon- en leefklimaat moet worden aange merkt: „een gunstig gelegen en goed geoutilleerd winkelapparaat is nood zakelijk om te kunnen voldoen aan de kritische verlangens van de steed se consument." Wat de ligging van het toekomstige winkelcentrum betreft: die is gunstig De afstanden tot het centrum bedragen veelal hoogstens 900 meter hemelsbreed. De huizen in het plan Iiof Zeldenrust liggen iets meer „afgelegen"; wellicht kan men daar aandacht schenken aan een buurtwinkelvoorziening. De situe ring naast de centrale weg in het plan Zuidpolder waarborgt een goede bereik baarheid van het centrum, aldus het E.T.I. Het centrum zal ook goed zijn geoutil leerd. Volgens de voorlopige plannen komt 4000 vierkante meter netto bedrijfs- oppervlakte beschikbaar. In het gebouw zullen bijvoorbeeld een warenhuis, een supermarkt, een bankin stelling, een kapsalon, een wasserette en een koffiebar kunnen worden onderge bracht. De winkelbedrijven, die zich in het centrum zullen vestigen, zullen een uitgebreid assortiment bieden, zowel in de voedings- en genotmid'delenbranche als die van de duurzame gebruiksgoe deren. In eerste instantie is voorts voor zien in parkeerruimte voor 330 auto's. In een later stadium kan mogelijk nog Het centrum zal naar het oordeel van het E.T.I. voldoende levensvatbaarheid bezitten. De verwachting is gerechtvaar digd, dat het centrum te zijner tijd een omzet van ongeveer f 18.500.000,- zal boe ken. Omtrent een eventuele afwijking an het landelijk gemiddelde, dat aan merkelijk hoger ligt, valt volgens het E.T.I. nog maar weinig te zeggen, omdat het centrum in een geheel nieuwe woon wijk komt te liggen, die hoodzakelijk door mensen-van-elders bevolkt zal worden. Men houdt er echter rekening mee dat een gedeelte van de bestedin gen van de nieuwe Terneuzenaren 2al plaatsvinden in de buurtcentra, de her en der verspreid liggende winkels, het eigenlijke stadscentrum en in winkels in andere plaatsen in Zeeland. Ter compen satie daarvan zal het winkelcentrum naar alle waarschijnlijkheid kunnen bo gen op klandizie uit de gelederen van de overige Terneuzenaren, de streekbewo- ners en ...de toeristen. FRANKFORT (D.P.A.) Met de eisen tegen de drie voormalige S.S.- verplegers" Josef Klehr (60), Herbert Scherpe (58) en Emil Hantl (62), zijn donderdag, de 160e zittingsdag, de re quisitoirs in het Auschwitz-proces te Frankfort afgesloten. Tegen de vroegere S.S.-Oberschar- führer Klehr werd levenslang geëist wegens massamoord. Hij heeft deelge nomen aan selecties voor de gaskamers en een groot aantal mensen, onder wie vrouwen en kinderen, eigenhandig met fenolinjecties in het hart gedood. Eens had hij op deze wijze een groep van vijfenzeventig Poolse kinderen de dood ingejaagd. Tegen de vroegere S.S.- Oberscharfiihrer Scherpe en de voorma lige S.S. -Unterscharftihrer Hantl, werd wegens medeplichtigheid aan 'moord twaalf jaar met aftrek geëist. In totaal is tegen zestien van de twin tig beklaagden levenslang geëist en te gen twee twaalf jaar. In één geval werd ontslag van rechtsvervolging wegens geringe schuld gevraagd en ook in een geval vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. GENèVE (AFP/RTR) Voor. het eerst in de geschiedenis der internationale or. ganisaties kan een politiek van rassen, disariminaitie leiden tot uitstoting of schorsing van een lid-staat. De algemene vergadering van de wereldgezondheids organisatie (WHO) heeft donderdag na melijk een wijziging van de WHO- statuten goedgekeurd, die de mogelijk heid schept een staat die een derge lijke politiek volgt, uit te stoten of te schorsen. Het amendement op de statuten dat door Ivoorkust was ingediend en vooral tegen Zuid-Afrika is gericht wegens de door dit land gevolgde politiek van apartheid, werd met 65 tegen 29 stem men bij tien onthoudingen (Latijns- Amerikaanse landen en enige andere staten) aanvaard, d.w.z. met de vereiste meerderheid van tweederde. Het thans aangenomen amendement moet eerst met een meerderheid van tweederde door de regeringen worden goedgekeurd. Wanneer deze meerderheid wordt gehaald, kan een lid van de WHO bij eenvoudige meerderheid worden uit gestoten of geschorst. De WHO telt 121 leden. Het E.T.I. besteedt in zijn rapport voorts ruime aandacht aan de verhou- trum zal belangrijker blijven; het winkel- trum en het wijkcentrum. Het stadscen- turm zal belangrijker blven; het winkel- apparaat zal er omvangrijker, gedifferen tieerder en hoogwaardiger zijn. De ont wikkelingskansen voor het stadscentrum moeten gunstig worden beoordeeld. Er zijn echter enkele „maren". De reconstructie van de binnenstad zal eerst na geruime tijd effectief ter hand kunnen worden genomen. Voorts komt het stadscentrum steeds excentri- scher te liggen en is de verkeerstech nische ligging minder goed dan die van het 2500 meter verderop gesitueerde win kelcentrum in de Zuidpolder. Daar staat echter tegenover dat in het oude stadscentrum vele centrumvoorzie ningen zijn ondergebracht. Aan het be werkstelligen van goede verbindingen tussen de nieuwe wijken en de oude kom (stadsbusdiensten) moet grote aandacht worden besteed. Het stadscentrum en het (wijk)centrum zullen, naar de mening van het E.T.I., geen concurrende posities innemen: „er is veeleer sprake van een taakverdeling tussen beide centra". ^/ooruitlopende op een algehele her ziening van het Wegenverkeers reglement wil minister Suurhoff (Ver keer en Waterstaat) (per 9 juni a.s.) alvast een dozijn wijzigingen in wer king laten treden. Iedere weggebrui ker zal met genoegen kennis hebben genomen van dit voornemen. De nieu we bepalingen bevorderen stuk voor stuk de verkeersveiligheid. Pech hebben natuurlijk de jongelui, die hun vakantieplannen door een lift- verbod doorkruist zien, de studenten en anderen, die een weekeinde thuis alleen door een lift kunnen realiseren. Iedere automobilist weet echter, dat vele lifters zo verkeersvreemd langs de autosnelwegen opereren, dat een liftverbod niet langer kon uitblijven. Ook met de verdere beperking van het parkeren langs snelwegen kan men vrede hebben. Wel zal deze beperking gevolgd moeten worden door een uitbreiding van de picknickplaatsen langs de rijks wegen. Buiten de parkeerplaatsen mag een automobilist straks alleen in nood gevallen de vluchtberm in. Maar wat is een noodgeval? Een mankement aan de wagen of ook „hoge nood"? Voor verliefde paartjes zal de vluchtberm in ieder geval wel taboe worden. Grotere verkeersveiligheid dus. Toch zullen alle verbeteringen van het We genverkeersreglement ontoereikend blijven als niet iedere weggebruiker zich er van bewust is, dat men zich ook in het verkeer als heer (of dame) heeft te gedragen. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Door zyn getalssterkte is de Nederlandse Katholieke Bond van Kraamverzorgsters niet krachtig genoeg om representatief op te treden naar bui ten, aldus mr. L. de Vink gisteren op de jaarvergadering van de bond te Breda. Hy wees dan ook nadrukkelijk op de noodzaak van een reorganisatie in de vorm van een fusie met de nieuw op gerichte „Unie van Katholieke Verpleeg kundigen en Verzorgenden", waarvoor hy als juridisch adviseur optreedt. In de voorvergadering had men dit punt reeds uitvoerig besproken, maar de enige concrete mededeling die men gis teren kon doen over de fusie was dat deze waarschijnlijk in september, na de na jaarsvergadering, een feit zou worden. Er zijn nu neg teveel beletselen, die de vooruitgang stagneren en die opge ruimd dienen te worden, aldus mr. De Vink. Hij vond, dat alle belanghebbenden er eerst goed van overtuigd moesten zijn dat de belangenbehartiging centraal dient te geschieden. Tevoren had ook reeds voorzitter Ots in zijn openingsrede de aanwezige leden nadrukkelijk op het be- Pectief gesteld waai' we naar toe lang van de fusie gewezen. len" De kraamverzorgsters staan huiverig tegenover de samensmelting met de Unie van Verpleegkundigen en Verzorgenden uit angst hun zelfstandigheid te verlie zen. Mr. De Vink vond echter dat in het belang van alle leden de historische vorm prijsgegeven diende te worden. Hierna ging hij uitvoerig in op enkele aspecten van de reorganisatie. Niet alleen zal men dan representatie ver naar buiten kunnen optreden en hier door de belangen beter kunnen beharti gen, maar ook zal de doelmatigheid be vorderd worden, doordat men optimaal zal kunnen profiteren van het gemeen schappelijk bureau, waar door geconcen treerde krachten sneller en efficiënter gewerkt zal kunnen worden. Hij zag de nieuwe vorm als een or ganisatie, waar binnen zowel verplegen- den als verzorgenden hun eigen afge vaardigden hebben in een overkoepelend bestuur. Uit de secties van de kraamver zorgsters, de ziekenverzorgsters en de bejaardenverzorgsters, zullen kernleden gekomen worden in het overbruggende dagelijks bestuur. In de secties worden de beroepsgroepen vertegenwoordigd aan de hand van hun ledental om de groeps belangen tot hun recht te laten komen. „Dit zijn nog geen concrete voorstel len aldus mr. De Vink aan het slot van zyn betoog, „doch hiermede is in pers- wil- BREDA Het vooronderzoek van d rechter-commissaris in de zaak van hei Tilburgse meisje Anita van Delft, da. in november 1964 door drie honden' ern stig werd gewond, is afgesloten. Wan neer de zaak voor de rechtbank ge bracht zal worden is nog niet bekend. De datum hiervoor wordt bepaald door de president van de rechtbank. Mr. G. Temmink zal de zaak t.z.t. voordragen. De eigenaar van de drie honden, Gruno, Blacky en Plutos, de heer L. van H., zal waarschijnlijk moe ten terechtstaan op beschuldiging van te weinig toezicht op de honden. Wel licht wordt hem tevens verwaarlozing van de dieren ten laste gelogd. Zijn verdediging wordt gevoerd door mr. Smit uit Amsterdam. (Advertentie) Vriendelijk gebaar King gebruiken is: u zelf een dienst en een genoegen doen. King presenteren is een vrien delijk gebaar waarmee u an deren deelgenoot maakt van uw ervaring: dat natuurzuivere King 't beste dagelijkse middel is ter opwekking en verkwikking.

de Stem | 1965 | | pagina 3