Uitbreiding en spreiding Belgische universiteiten Walcheren Z.-Beveland Raad subsidieert nieuw j eugdmuziekkorps Transfiguratie te Hulst viert vierde lustrum FILMS Bosch-Optiek Brillen Wetsontwerp goedgekeurd Z.-Vlaanderen DOW te Terneuzen investeringen van 100 miljoen dollar Ondanks verzet van rectoren: Achterstand Expansie-program 2 12 MIDDELBURG VLISSINGEN OOSTBURG Schip liep vast te Hansweert Autoriteiten bij opening DOW Ter neuzen Te Waterlandkerkje INBRAAK IN ZOMERHUISJE In Rilland-Bath Firma v. Dronkelaar en Buijze Hoofdrederijkerskamer voor Zeeland Schouwen-Duiveland Raad van State behandelt serie bezwaren tegen streekplan Dagblad De Stem AANVARING OP OOSTERSCHELDE HOOG WATER Vandaag Moruen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 MEI 1965 'ÓfJSW (Advertentie) Onderwijsvoorzieningen Het r.-k. kerk- en schoolbestuur heeft de raad een krediet van 85.000 gulden gevraagd voor de inrichting en het herstel van de school voor g.l.o., Bachtensteene 18 alhier. Daar bij aansluitend is tot de raad een verzoek gericht tot het beschikbaarstellen van lo kaalruimte, benodigd tijdens de verbou wing. Een ander voorstel van de e.k. raadsvergadering a.s. maandag is het vo teren van een krediet voor de inrichting van de nieuwe openbare kleuterschool in het Zanddorp. Hiermee zou een bedrag van 11.000 gulden gemoeid zijn. Bestuurslid schouwburg Voor de va cature in het bestuur van de stichting de Middelburgse schouwburg ontstaan door het ontslag van rar. F. W. Adriaanse heeft het stichtingsbestuur ir. Th. Bogerd, directeur van de PZEM, te Mid delburg aanbevolen. De raad zal er maan dag over beslissen. Sportoptocht en taptoe Bij de ope ning van het nieuwe stadhuis in Vlis- singen heeft de stichting Culurele Ge meenschap voor zaterdag a.s. een op tocht georganiseerd, waaraan door 15 sportverenigingen zal worden deelgeno men. Het vertrek is gesteld op half drie, vanaf de Van der Helstlaan. En kele praalwagens zullen worden mee gevoerd. Na een mars die ca. 1 uur en 1 kwartier zal duren, neemt het gemeen tebestuur een défilé af voor het stad huis. 's Avonds om 8 uur zal een grootse taptoe worden gehouden. Eerder op de a.vond zal de stadsbeiaardier, de heer Piet Broerse, het nieuwe carillon van het stadhuis bespelen. Aan de taptoe wordt deelgenomen door de drumbands van „Ons Genoegen". ,,St.-Caecilia", V.T.V. en „Oranje-Nassau", muziekver enigingen .,0ns Genoegen", en „St.- Caecilia" de „Trommelaeren van Roe- sendaele" en een flink aantal leden van gymnastiekverenigingen. De heer W.A. Laros uit Roosendaal heeft de technische de heer Chr. Bos eveneens uit Roo sendaal, heeft de algemene leiding van de taptoe. Beiaardconcert Stadsbeiaardier P^ Broerse zal vanavond van 8 tot 9 uur een concert geven op liet nieuwe stad huiscarillon, Het programma luidt: 1. Praeludium en andante van F. Cou- perin. 2. Menuet van L. van Beetho ven. 3- Gavotte van B. J. Franssen 4. Volksliederen: Als de grote klokke luidt; Klokke Roeland; Zachtkens luidt het avondklokje 5. Stadhuis-suite van Piet Broerse: Introductie (Feest aan de Scheldemond), Aria (Coosje Busken zingt een aria), Menuet (Betje Wolff en Aagje Deken maken een dansje), Ron do (Dans van klokken en Klepels) 6 Bar carolle van P. I. Tsjaikovski; 7 Sol- vejgs lied van E. Grieg; 8. Volksliede ren: Londonderry town, Plaisir d'amour, Guter Mond. 9. Exotische dans van P. v.d. Broek. Overleden. Op zeventigjarige leef tijd is donderdag alhier overleden de heer Gustaaf D. van den Bossche. In het agrarische verenigingsleven genoot de heer Van den Bossche grote bekendheid. Hij was o.m. ruim 40 jaar secretaris van de Algemene Onderlinge Paarden Ver zekering Mij. te Schoondijke en van de Rundvee Verzekering „St.-Isodorus" te Oostburg. In de parochiekerk van de H. Eligius zal maandag de uitvaartdienst plaatsvinden. Voetbalfeest. Het plaatselijke kam pioensvoetbalelftal en zijn bestuur zullen morgenmiddag in hotel De Eenhoorn re cipiëren. 's Avonds is er nog een ge zellig samenzijn. Clinge Jaarvergadering W.G.K. In de jaar vergadering van het Wit-Gele Kruis ,^af het financieel overzicht van 1964 een na delig saldo te zien van f 893,47. Daar tegenover liet de begroting over 1965 een batig saldo zien van f 113,-. De periodiek aftredende bestuursle den de heer O. Verstraete en mevr. Th. de Windt-Kindt werden bij accla matie herkozen. Met algemene stemmen werd als nieuw bestuurslid gekozen me vrouw M. Scholter-Mol. De kascommissie had de kasbeschei- den o<ver het jaar 1964 gecontroleerd. Met de kascontrole over het jaar 1965 wei-den belast de heren P. Everaerd, Fr. Plasschaert en L. Willaert. In de rondvraag kon de voorzitter de aanwezigen meedelen, dat er binnenkort een circulaire aan huis zal worden be zorgd, waarin verschillende punten aan gaande de vereniging zullen besproken worden. Walsoorden ting bijeen. De agenda vermeldt o.m. aamsoop grond in het uitbreidingsplan Marijkelaan van W. Hirdes, 40 are, 18 ca, voor f 12.122,-, van C. Hirdes 136 ca. voor f 306,-. van P. Hollebrandse 2268 ca voor f 5353,- en 32 ca van gebr. Zweden voor f 122,-. De prijs per ca. is voor allen f 2,25. Verkoop bouw grond in het exploitatieplan Schipper- straat, 465 ca aan F, Sinke voor f 20,- per ca. In het exploitatieplan Marij kelaan 945 ca. aan J. Nolet voor f 34,50 per ca. Aankoop loodsen, putten en stei gers benodigd voor de aanleg van de nieuwe haven. Met alle belanghebbenden uitgezonderd de heer Ph. Koster, is overeenstemming bereikt. Aangekocht zal worden: erfpachtrecht en opstallen van A. Meyaard voor f 8450,-, loodsen, putten en steigers f 58.000,-, bovendien f 2500,. huurderving van gebr. v. Iwaar- den. Erfpachtrecht en opstallen van G. Lindenberg f 11.600,-, loods en oesterput van A. v.d. Jagt en G. Lindenberg f 14.500,-, oesterloods en steiger van A. v.d. Jagt voor f 11.600,-, oesterput, en steiger van A. J. Verschuure voor f 47.000,-, loods, put en steiger van W. de Rooy voor f 24.500,-, oesterloods van gebr. Meyaard voor f 3.000,-, bovendien f 2500,-. vergoeding voor gebruik van een gedeelte van de steiger. Loods en steiger van J. Polderman voor f 10.000,-, oesterput en opstallen van fa. Gebr. Lindenberg voor f 8.200,-, voor gebruik van loods, put en steiger aan fa. Haver en v. Boven f 5.000, Vastgesteld zal worden de nieuwe ha- vengeldverordening en de verkeersver ordening zal worden gewijzigd. (Van onze correspondent) HANSWEERT. Donderdagmorgen is te Hansweert het 350 ton Nederlandse m. s. Dries, geladen met koper, op de oos telijke havendam vastgelopen. Pogingen om op eigen kracht vlot te komen mis lukten, zodat hulp werd ingeroepen van de begingsvaartuigen Inktvis en Tijger- haai en de sleepboot Bonna-spes. Deze vaartuigen sleepten de Dries vlot. Ver moedelijk heetf het vaartuig lekkage ge kregen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De opening van het complex van Dow Chemical Internatio nal n.v. in de Nieuw-Neuzenpolder te Terneuzen door prins Bernhard, maan dagmiddag a.s., zal door vele autoritei ten worden bijgewoond. Daaronder zijn o.m. de staatssecretaris van het minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid, di'. J.F.G.M. de Meijer, die van het ministerie van Economische Zaken, drs. J.A, Bakker, de zaakgelastigde van de V.S. in Nederland, de heer Fisher Howe, de consul-generaal van de V.S., de heer B.V. Washburn en tal van bur gemeesters, waaronder die van Gent, België. Ook de directie van het moe derbedrijf te Midland in de V.S. en het Dow-hoofdkantoor vozr Europa te Zu rich zullen ruim vertegenwoirdigd zijn. Zeehengelwedstryd De zeehengel club ,,De Vogel" zal na haar geslaagde internationaal zeehengelconcours dat meetelde voor haar clubkampioenschap op zaterdag 22 mei a.s. haar derde club- wedstrijd houden. De wedstrijd zal wor den gehouden in de Westerschelde tus sen „De Dam van het Oude Hoofd" en de steiger te Walsoorden. In verband mét de waterstand zal de wedstrijd om 17.00 uur beginnen en eindigen om 20.00 uur. Westdorpe Charitatief Centrum Het kerkelijke Lharitatief Centrum, het vroegere ker kelijk armbestuur, heeft enkele wijzigin gen ondergaan, wegens aftreden van leden, die de pensioengerechtigde leef tijd bereikt hebben. Benoemd zijn de heren L. van Halst, R. de Bock en M. Laurijs. Yerseke Raadsvergadering Maandag 24 mei te 8 uur komt de raad in openbare zit- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN-DEN HAAG Het fa briekscomplex van Dow Chemical Inter national n.v. te Terneuzen betekent een investering van tegen de 100.000.000 dollar, wanneer het geheel zal zijn vol tooid. Zoals wellicht bekend zal prins Bernhard maandagmiddag a.s. de ope ning van Dow te Terneuzen verrichten. Het complex is nog niet volledig en zal nog aanmerkelijke uitbreidingen onder gaan. Het wordt het grootste van de Dow-groep in Europa. Dow heeft thans fabrieken in Neder land in Terneuzen, Amsterdam en Rot terdam. In Europa, waarin gedurende de laatste jaren voor 150.000.000 dollar werd geïnvesteerd, zijn behalve in Ne derland, Dow-fabrieken in het Verenigd Koninkrijk, Italië, Griekenland en West- Duitsland. In twaalf belangrijke Europe se steden bezit Dow verkoopkantoren. De Dow-bedrijven in Europa tellen sa men ongeveer 1500 werknemers. Dow Terneuzen heeft er op het ogenblik on geveer 250. Dat aantal zal in de komen de jaren belangrijk moeten worden uit gebreid, zulks in verband met de op handen zijnde uitbreiding van het com plex. (Van een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE Tijdens de afwezigheid van de Duitse eigenaar is in een zomerhuisje aan de provinciale weg ingebroken. Een groot gedeelte van de inventaris ter waarde van circa 900 gul den, werd geroofd. Het betrof o.m. lin nengoed, tafelbestek, een reiswekker, de kens, badkleding, gewone kleding, een luchtbed en een fauteuil. Aan de achter zijde van het zomerhuisje was de deur opengebroken. Vermoedelijk is de in braak gepleegd gedurende de voorbije laatste veertien dagen. De politie heeft nog geen spoor gevonden. (Advertentie) (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Op het culturele vlak viel er in de gemeenteraad goed nieuws te beluisteren. Met medewerking van de schoolhoofden is de plaatselijke muziekvereniging er in geslaagd om een jeugdmuziekkorps op te richten en zo doende de vereniging voor de toekomst een goede basis te geven. De 37 aan meldingen voor dit korps noemde burgemeester Jobse een onverwacht suc ces, dat nu zoveel mogelijk uitgebuit moet worden door het korps onmiddel lijk te laten starten. De Zeeuwse Mu ziekschool zou pas in september a.s. met de lessen kunnen beginnen, maar ge lukkig was de directeur van de mu ziekvereniging, de heer de Wilt, bereid reeds nu met de opleiding te beginnen, Deze opleiding zou voorshands elke week een tekort opleveren van f 2.40 en de raad was grif bereid dit bedrag te subsidiëren en was ook bereid meer te geven indien er leerlingen zouden af vallen en het tekort groter zou worden. Het feit, dat dit voorstel niet op de agenda stond maar werd toegevoegd was voor de raad geen bezwaar. Ove rigens werd er in deze vergadering meer gesproken over onderwerpen, die niet op de agenda stonden dan die er wel op prijkten en praktisch allemaal hamerstukken waren. Zeer attent bleken b. en w. te zijn geweest op het stuk „recreatieplan" te Bath. Binnen niet al te lange tijd zal op het recreatieterrein gelegen aan de hoek bij Bath een restaurant verrijzen en b. en w. hadden ontdekt, dat men per se nog in dit jaar uitbreiding van het aantal drankvergunningen moest be werkstelligen teneinde dit. restaurant straks een volledige vergunning te kun nen geven. Anders zou dit pas in 1970 kunnen gebeuren en zouden de recre anten zolang op een droogje fiebben moeten zitten. Zonder bezwaar bracht de raad nu het aantal drankv er gunnin gen van 6 op 7 althans als de Kroon hiermee genoegen neemt. De heer J. Walraven (Soc.) verzocht in dit verband de aandacht van b. en w. voor de rechten van de pachters van het grasland op de dijkglooiin- gen. Indien de bezoekers aan dit gras land teveel schade zouden aanbrengen, zouden er, volgens de heer Walraven, wel eens moeilijkheden kunnen ontstaan. Moeilijkheden die er in het verleden al meer zijn geweest en zelfs zover wa ren gekomen dat de bekende bordjes verboden toegang" bijna gereed gele gen hebben om te worden geplaatst. Vrijwel unaniem was de raad van oor deel, dat er hieromtrent goede afspra ken moesten komen en werd het Mee geopperd om het grasland zelf maar te pachten omdat dit goedkoper zou kun nen blijken te zijn dan het verlenen van schadevergoedingen. De raad had voorts geen bezwaar om de Hoofdweg door het dorp tot voorrangsweg te ver heffen en voteerde vlot f 2500, voor de benodigde verkeersborden. De provincie had reeds bericht geen bezwaar te heb ben om de gedeelten Hoofdweg, buiten de bebouwde kom, eveneens tot voor rangsweg te promoveren. Bij het voorstel van b. en w. om f 1800,- te voteren voor de inrichting van de nieuwe centrale werk- en op slagruimte voor de dienst gemeentewer ken zei de heer M. Rijk (KVP) ge schrokken te zijn van een bedrag van f 5710, voor aanschaf van een schaaf machine. Hij kreeg echter vanuit het college van b. en w. te horen dat het hier vast geen luxe betrof en dat deze uitgave alleszins verantwoord was en ook reeds op de toekomst was gericht want, aldus wethouder Francoys, we moeten toekomstige arbeiders ook iets kunnen bieden. (Advertentie) 'n Droom wordt werkelijkheid voor U Bij aankoop van f 500. reiskosten voor 2 personen vergoed ZUIDZANDE - Tel. 01170—2161 TERNEUZEN - ZU1DLANDSTR. TEL. 01150-3529 GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN-SHOW bij AUTOMOBIEL- cn GARAGEBEDRIJF STAF CERPENTIER tc HULST - Beestenmarkt 19 Telefoon 01140—2344 Let op advertentie van 28 mei a.s. DEN HAAG (ANP) Het door de Staten van Zeeland opgestelde streek plan voor Schouwen-Duiveland is in be handeling geweest bij de Raad van Sta te. Onder de 34 bezwaarden waren veel particulieren, die opponeerden tege de aan hun grond toegedachte bestemming. Maar er waren ook officiële en an dere instanties, die enige wijziging van het plan voorstaan. Zo keert Rijkswa terstaat zich tegen een intensieve re creatiebestemming onder Renesse, in verband met de waterkering. Organisa ties op het gebied van natuur- en land schapsbescherming zijn ook, zij het om andere redenen, tegen te veel recrea- tiebefoouwing. De ontsluiting van het strand, wordt onvoldoende geacht door het waterschap Schouwen Duiveland, omdat hierdoor het verkeer over de polderwegen te in tensief zal worden. Deze wegen zijn hier op niet berekend. De waterleidingmaatschappij Schouwen Duiveland pleit voor een grotere om vang van het waterwingebied. De ge meente Wester schouwen wil enige uit breiding van de kampeermogelijkheden. Brouwershaven wil meer zomerhuizen en een opener bebouwing bij Noord-Gouwe. De V.V.V. in oprichting te Bruinisse wenst voorzieningen ten behoeve van de watersport aldaar. De gemeente moet zich kunnen omschakelen, nu de mos sel- en oestercultuur dreigt te verdwij nen. Over al deze punten zal te zijner tijd een beslissing van de Kroon volgen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Op de allerlaatste dag van zijn legislatuur heeft het inmiddels ontbonden Belgische parlement een uitermate belangrijk wetsontwerp goedgekeurd, nl. het schema voor de universitaire ex pansie. Het belang blijkt al uit de investeringen die daarmee gemoeid zijn: 18,5 miljard Bfr., of bijna 1,4 miljard gulden, verdeeld over vier jaar. Maar de belangrijkheid van de wet kan niet in de eerste plaats met monetaire waarden worden gemeten. Het gaat er om, de intel lectuele infrastructuur van België zodanig uit te bouwen, dat de po tentiële geestelijke vermogens van de bevolking metterdaad en op een alleszins rationeler wijze dan tot dsuverre, tot ontwikkeling worden gebracht. van doordrongen, dat ze hun gunstige Inzake het onderwijs werd sinds de economische positie in lengte van jaren slechts zullen kunnen handhaven op voorwaarde, dat ze het intellectuele ka pitaal van de natie aanzienlijk verrui- Dagblad vooi Zeeland KANTOREN Voor Zeeuwsen-Vlaanderen: Steenstraal 14 Telefoon 2377, Hulsi voor Walcheren en Zuid-Beveland. Klokstraat i, telefoon 62t>2 GOES Eerste redacteur Exploilatie- (Van onze correspondent) HULST. De Hulster Camere van Rethorica „De Transfiguratie" - Hoofd- redcrijkcrskamer voor Zeeland maakt zich op om begin 1966 haar twintigjarig bestaan te vieren. Van de oprichters spe len er nog twee een belangrijke rol in de „Camere", de huidige hoofdman Charles Heirman en de bekende speler en tevens bestuurslid Emiel v. d. Walle. Morgen a.s. zal het bestuur bijeen komen ter bespreking van de wijze, waarop men het herdenkingsfeest gestal te geven zal. Tot de mogelijkheden daar toe behoren het organiseren van e toneelconcours voor Zeeuwse en Vlaamse Rederijkerskamers, een één-acter-wed- strijd voor Zeeuwsch-Vlaamse zuster verenigingen, een „tiener-toneel-festival" een declamticwcdstrijd of een rederij kersdag. In hotel „De Graanbeurs" zal op dinsdag 25 mei a.s. de gehele camere-ge- meenschap bijeenkomen, ter verwelko ming van drs. André Waterschoot, de Vlaamse televisieregisseur, die de camere in het a.s. jubileum-seizoen zal leiden. Reeds eerder voerde drs. Waterschoot inspectie Zeeland. L. K M DE JONG tel 2377 Hulst de regie-scepter bij dit gezelschap, name lijk in de jaren 1949 tot en met 1952. In 1959 kreeg „De Transfiguratie" bij haar verheffing van Hoofdkamer van Zeeland van de souvereine kamer „De Fonteyne" uit Gent het privilége, be staande rederijkerskamers te erkennen en „te verheffen op het blazoen", vroegere rederijkerskamers her op te richten en te confirmeren en verdienstelijke toneel- kingen tot Camere van Rethorica te in stalleren. Tweemaal heeft zij reeds van dit laatste recht gebruik gemaakt. In 1961 te St.-Jansteen door de toneelver eniging aldaar te installeren tot camere van Re thorica „St Jan ten Steene", en zojuist in 1965 te Hansweert, waar zij het oude. rethorica-gilde „De Wijngaerds- rancke" confirmeerde. Dat het streven van „De Transfigura tie" om het oude cultuurgoed, dat de Rederijkerskamers zijn, te herwaarderen en aan te passen aan de moderne tijd, niet alleen in de eigen provincie aan slaat maar ook daar buiten, moge blij ken uit het feit, dat dezer dagen uit Noord-Brabant een aanvrage bij de Ca mere binnenkwam tot heroprichting van de vroegere Rederijkerskamer „Die eede- le roose van Jericho" uit Oudenbosch. De Studenten Toneelvereniging van de Bisschoppelijke Kweekschool te Ouden bosch wil deze kamer, die van 1548 da teert, heroprichten en haar blazoen en tradities overnemen. „De Transfiguratie" heeft uiteraard dit verzoek van Ouden bosch dorgegeven aan de Hoofdkamer van Noord-Brabant „Moyses Bosch" te 's-IIertogenbosch en haar volle medewer king toegezegd. ondertekening van het z.g. Schoolpact in 1958 een enorme weg afgelegd. Tot en met de middelbare cyclus (12 tot 18 jaar) is het onderwijs in België prak tisch kosteloos, zowel in het openbaar (rijk, provincie, gemeente), als in het bijzonder (merendeels katholiek) onder wijs. Sinds 1958 werden in alle gewes ten van het land vele tientallen scholen opgetrokken, gemoderniseerd en van de nieuwste studie-apparaten voorzien. De veralgemeende kosteloosheid en de sprei ding van de scholen heeft het alle sociale standen mogelijk gemaakt, kin deren met de nodige begaafdheid secun daire studies te laten volgen. Deze poli tiek heeft de Belgische gemeenschap vele miljarden gekost. De begroting voor Nationale Opvoeding en Kuituur (On derwijs, Kunsten en Wetenschappen) is de zwaarste van de Belgische rijksmid delenbegroting. Ze komt vóór de begro ting van landsverdediging en vóór de begroting van sociale zaken, en haar voorsprong groeit van jaar tot jaar. Meer veralgemeend secundair onder wijs, gekoppeld aan de polivalentie van de secundaire diploma's (van dit jaar af wordt in België het monopolie van het secundaire diploma Grieks-Latijn als sleutel voor de meeste universitaire fa culteiten, doorbroken) en aan de toe nemende sociale voorspoed, leidt tot een vlugge groei van de universitaire be volking Het was dus noodzakelijk, dat de Belgische regering in het huidige stadium haar inspanningen meer in het bijzonder zou richten op het voortgezet hoger onderwijs. Op dat punt is de toe stand in België trouwens niet zo schit terend. Volgens vergelijkende statistie ken heeft België per 100.000 inwoners minder academici dan de meeste West- europese landen. De Belgen zijn er diep Zoals gewoonlijk raakte men het veel makkelijker eens over het doel dan over de middelen. Over die middelen werd maandenlang hartstochtelijk gedebatteerd en de goedkeuring van het regerings project in het parlement heeft daaraan geen einde gemaakt. De Belgische regering heeft zich en daarin had ze het grootste gedeelte van de openbare mening stellig achter zich laten leiden door het beginsel van de universitaire spreiding. Ze ging ervan uit, dat de jongeren niet naar de school, maar dat de school veeleer naar de jongeren moet komen, ook al is die school een universiteit. Dat prin cipe leunde aan bij de jarenlange cam pagne van Antwerpen voor een eigen universiteit. Ook Mons, Hasselt en Kort- rijk verdedigden hun kandidaturen met stevige argumenten. Zulke spreiding stuitte desondanks op het verzet van de vier Belgische uni versiteiten. De rectors van de rijksuniver siteiten Gent en Luik, en van de vrije universiteiten Leuven (katholiek) Brussel (vrijzinnig) zaten evenmin om argumenten verlegen. Zij beweren, dat een universiteit een kwestie is van tra ditie en van „klimaat", zodat men niet straffeloos zo maar nieuwe universiteiten kan oprichten. Overigens betogen ze, dat de bestaande Belgische universiteiten al alle moeite van de wereld hebben een professors corps te vormen, dat kwantitatief en kwalitatief op internationaal niveau staat, terwijl het rijk blijkbaar niet eem over genoeg financiële middelen beschik' om de wetenschappelijke uitrusting var zijn twee universiteiten gelijke tred tc voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 237? Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeutusch- V laanderen J PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS tel 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemn voor de editie Zeeland f 0,18 oer mm 1 mm ingezonden mededelingen 2*'» mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f lf— elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook m de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60. B-u 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. HULST. Bioscoopgebouw IJZENDIJKE, Hofzicht TERNEUZEN, Bioscoopgebouw OOSTBURG, Ledeltlieater SAS VAN GENT VLISSINGEN, Alhambra VLISSINGEN, Luxor MIDDELBURG, City MIDDELBURG, Electro GOES, Grand Tom Jones Zoeloe OSS 117 in Bangkok Elvis op *.ijn best. Geen film Westend Jungle Avontuur in Hong Kong Erotiek De hel van de South Pacific De Titanen Gemoderniseerde versie van schelmver- haal uit voorbije tijden. Verfilming van de opstand der Zoeloes tegen de bewoners van Transvaal. OSS 117 maakt een eind aan een gevaar lijk complot, dat met pestbacillen werkt. Een piloot wordt verliefd, bedrogen. Dank zij ingrijpen van de politie komt een verzoening tot stand. Een reportage over de vele gedaanten, waarin de Londense prostitutie zich vooïdoet. Een jonge Amerikaanse zoekt in het dichtbevolkte Hong Kong haar man. Een jong schilder offert een luxueus bestaan op voor een atelierleven. Hij wordt het slachtoffer van een maitres- se, maar vindt later zichzelf weer. Relaas van een jonge planter, die in allerlei avonturen verwikkeld raakt. De jongste der Titanen moet de vrijheid voor zich en zijn broeders herwinnen. Hij krijgt een zeer zware opdracht. Kleurenfilm met veel vaart waarin het talent van regisseur Tony Richardson duidelijk naar voren komt. Bekwaam gemaakte, min of meer do cumentair ingestelde film. Ontspanningsfilm, met veel krachttoe ren. Een mengsel van rock en roll en sen timent. Combinatie van ernst en luim. Minder geslaagde poging om de bana liteit van de prostitutie te schilderen. Mooi om de prachtige panoramabeel- den. Overigens weinig opvallend. Geforceerd en onwaarachtig. Weinig overtuigingskracht. Bedoelde geestelijke inhoud niet bereikt. Rommelig scenario, dat door de actie van de acteurs enigszins gecompenseerd wordt. Een persiflage op de huidige golf en spektakelfilms. laten houden met de eigentijdse evolutie en behoeften. Daarom zijn de rectors van de rijksuniversiteiten het er ook niet mee eens, dat royale subsidies worden ver leend aan de vrije universiteiten. Zij voorspellen zelfs, dat daaruit wel eens een nieuwe schooloorlog zou kunnen voortvloeien, ditmaal op het univer sitaire vlak. Het schema, dat door het Bélgische parlement werd goedgekeurd, voorziet in de expansie van de vier universiteiten, in de uitbreiding van andere bestaande in richtingen dan de universiteit-en, en in een decentralisering van de kandida turen. De rijksuniversiteiten van Gent en Luik kunnen voortaan hun vestigingen uitbreiden tot de grenzen van het admi nistratieve arrondissement waarin ze hun zetel hebben. Het aantal faculteiten kan worden uitgebreid, en hogere gespecia liseerde rijksscholen binnen het arron dissement kunnen door de universiteit worden overgenomen. De vrije universi teiten kunnen uitbreiden tot het arron dissement Nijvel. De Leuvense univer siteit zal bovendien kunnen uitzwermen naar Kortrijk, voor letteren en wijs begeerte, en naar St. Lambrechts-Woluwe voor de geneeskunde. Ook de Brusselse universiteit zal voor haar geneeskundige faculteit mogen uitzwermen naar een ander arrondissement. De kredieten voor de rijksuniversiteiten zullen van 1965 tot 1968 toenemen van 1066 miljoen Bfr. tot 1845 miljoen Bfr., de vrije universiteit van Brussel zal haar toelagen zien ver meerderen van bijna 500 miljoen tot 1125 miljoen Bfr. en de katholieke universiteit van Leuven van 634 miljoen tot 1679 miljoen Bfr. In Antwerpen en Henegouwen worden twee rijksuniversitaire centra gevormd door het fuseren en verder uitbouwen van de reeds bestaande hogere instituten (te Antwerpen b.v. de rijkshandelshoge school, de tolkenschool, het hoger insti tuut voor tropische geneeskunde). Ze krijgen hetzelfde statuut als de rijks universiteiten en genieten dezelfde voor rechten op administratief en financieel olan. Dezelfde maatregelen worden ge troffen ten gunste van de katholieke St.-Ignatiushandelshogeschool te Ant werpen (zodat Antwerpen in feite een dubbel universitair centrum wordt), de Notre Dame de la Paix" te Namen en iet katholieke hogere instituut voor 'andels- en consulaire wetenschappen te lons. Deze nieuwe universitaire inrich- ingen zullen hun toelagen zien vermeer ieren van 20 miljoen Bfr. in 1965 tot '06 miljoen Bfr. in 1968. Professors en studenten van Gent en Luik hebben gestaakt, omdat dit vier jarenplan hun goedkeuring niet weg draagt, en rector Bouckaert van Gent beeft om dezelfde reden zelfs zgn ont slag aangeboden. Desondanks is de rege ring Lefèvre-Spaak bij haar standpunt gebleven, en het parlement heeft dat standpunt onderschreven. In de memorie van toelichting wordt onderstreept, dat de financiële inspanning voor de universitaire expansie binnen een periode van 4 jaar nagenoeg wordt verdubbeld, en dat het leeuweaandeel van de kredieten ten goede komt van de bestaande vier universiteiten. Overigens zal de regering zich laten bijstaan door een commissie voor advies, samengesteld uit vertegenwoordigers van de katholieke, socialistische en liberale partijen. De Nationale Raad voor Weten schapsbeleid wordt enerzijds belast met de studie van de universitaire problemen op het technische en wetenschappelijke plan, met de medewerking van de rectors van de universiteiten en van de verte genwoordigers der academische, weten schappelijke, economische en sociale kringen, zodat de regering zowel op poli tiek als op wetenschappelijk en technisch vlak de instrumenten voorhanden heeft die stuwkracht zullen verlenen aan de universitaire expansie in België. STAVENISSE. Donderdagmiddag vond op de Oosterschelde ter hoogte van Stavenisse een aanvaring plaats tussen het Nederlandse motorschip Rival en het Poolse motorschip B.M.-5209. Het m.s. Rival, groot 250 ton, met een lading zand op weg naar Rijsel (B.), kreeg een de fect aan de stuurinrichting, liep uit haar koers en ramde het 700 ton metende Poolse motorschip. Dit vaartuig kreeg zware schade aan de huidbeplating, doch kon de reis naar België voortzetten. Hulp van het van Wemeldinge uitgeva ren bergingsvaartuig Walrus werd op de Rival geweigerd. Het roerdedefect werd met eigen middelen hersteld, waarna ook dit vaartuig de reis naar België kon voortzetten. (Advertentie) Morgen, zaterdag 22 mei, Hans weert: 7.27 en 19.45 uur; Terneuzen: 6.54 en 19.13 uur; Vlissingen: 6.23 en 18.45 uur, Wemeldinge: 8.05 en 20.25 uur. MIDDELBURG City 20 uur Erotiek, 18 j. Electro 19.30 uur De hel van de South Pacific, 14 j. Schouwburg 19.45 uur Operette- en muziekvereniging met „Die lustige Witwe". GOES Prins van Oranje Chr. Scholendag. Grand 20 uur De Titanen, 14 j. VLISSINGEN Luxor 20 uur Avontuur in Hongkong- 14 j. Alhambra 20 uur Westend jungle, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur OSS 117 in Bangkok, 14 3. OOSTBURG Du Commerce 19.30 uur Slotavond bil jartcompetitie. VEERE Gemeentehuis 20 uur Raadsvergade ring. AXEL Centrum 20 uur Rio Bravo, 14 j. KAMPERLAND 13.20 uur Beveiandse brandweerwed- strijden. GOES Slot Ostende 10 uur KOB-vergadering- Prins van Oranje 9.45 uur Gewestelijke dag P.v.d.A. Baarends 14 uur Schieting Jac. v. Bei eren. Grand 19 en 21 uur De Titanen, 14 j. DD KLINGE v. Dijek 19.30 uur Het geheim van de zwarte koffers. TERNEUZEN Luxor 20 uur OSS 117 in Bangkok, 14 j- WILIIELMINAPOLDER Graanpakhuis 20 uur Jazzconcert. IJZENDIJKE Hofzicht 20 uur Zoeloe, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 uur Elvis op zijn best, a.l. Katholieke kring 19.30 uur Bal RKJR- De Eenhoorn 16 uur Receptie SV Oost- burg. HULST Bioscoop gebouw 20 uur Tom Jones, 18 j J. de Nijs 15 uur Schieting. MIDDELBURG City 20 uur Erotiek, 18 j. Electro 19 en 21.15 uur De hel van ck South Pacific, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 19 en 21 uur Westend jungle 18 j. Luxor 19 en 21 uur Avontuur in Hong kong, 14 j. NTWERPEN K.V.O. 20 uur De Vagebond-Koaiag-

de Stem | 1965 | | pagina 2