Van Aartsen naar Zeeland Ramp op Pakistaanse luchtlijn Landarbeider pleegt tienvoudige moord in dorpje hij Lyon voorgoed Twee jaar eis voor W aalwijkse overval MENU NIET Zes mensen leefden nog neem ivoor góed j goed Horeca weerlegt beschuldiging ROVULCO Verkiezingen 2 juni Landspolitiek in Rijnmond Kreymborg Luchtmachtpuzzel Scholen in Roermondse rechtzaal bruikte auto's ÏHT - TEL. 01850-26755 DAGBLAD VOOR ZEELAND Spoedig verwacht OVERHEMDEN 2 STUKS S f%75 VUURZEE ANDAAG IN iBagWaïl pc §tem GEPEUNDER Droog MOORDENAAR TIEN JAAR ACHTER SLOT Voorwaardelijke straf voor fataal schot Koopman was Tilburgcr te slim af: AUTGBJINDEN Zundertse zaak na vakanties voor rechtbank veelzijdig jack 105e JAARGANG No. 24898 Voor God, Koningin en Vaderland s in onze permanente 3000 m2 ROTTERDAM - DORDRECHT •achten voor onze ng zijn er weer draadbomen en i keurige afdeling nr, s zaterdags vrij 'g in vele gevallen .o. in de Metaal- ?en tussen 8 en 16 uur. )nze elektrotechnische te (Pannenhuis) en ons Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechte: P V M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOFS Klokstraat I VRIJDAG 21 M t I t»65 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vtaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Vain een onzer redacteuren) DEN HAAG/VUSSINGEN Van doorgaans welingelichte zijde vernemen wij dat spoedig de benoeming van inr. J. van Aartsen tot commissaris van de koningin in Zeeland te verwachten is. Het is niet uitgesloten dat de minister raad vandaag over deze benoe ming een besluit zal nemen. (Advertenties) VLIEGONGELUK: 121 DODEN CAïRO (UPI) Een straal vliegtuig van de „Pakistani Inter national Airlines" met 127 per sonen aan boord is donderdag vroeg neergestort in een heuvel achtige streek nabij Cairo. De ramp gebeurde vjjf minuten voor dat het toestel had moeten landen. Bij het ongeluk kwamen 121 mensen om het leven. De toestand van de gewonden is ernstig. Het toestel, een Boeing 720 b, zou van Karatsji naar Londen vliegen 'a Cairo en Genève. Het had vijf minuten voor de ramp normaal radiocontact gehad met de verkeerstoren op het vliegveld van Cairo. Het was de inaugurele vlucht op een nieuwe lijn. Karatsji-Londen. Er waren veel genodigden aan boord, zoals leiders van reisbureaus en journalisten. De gezagvoerder wilde op het vlieg veld van Kairo landen, toen hij moei lijkheden met de vleugelkleppen kreeg. De wrakstukken van het vliegtuig werden bijna vijf uur na de ramp ont dekt door de inzittenden van de mili taire helikopter. De bemanning van het hefschroefvliegtuig bracht de ernstig gewonde overlevenden over naar de luchtbasis Almaza. Van Aartsen: naar Zeejand In politieke kringen ontveinst men zich niet, dat de benoeming van mr. Van Aartsen niet overal met groot en thousiasme zal worden begroet. In de landspolitiek heeft hij geen grote indruk achtergelaten, noch in de vier jaar dat hij minister van Volkshuisvesting is ge weest, noch in de twee jaar, dat hem de portefeuille Verkeer en Waterstaat was toevertrouwd. Men kent hem echter bestuurlijke kwaliteiten toe op grond van het feit. dat hij voor zijn ministe riële carrière een verdienstelijk wethou der van economische zaken in Den Haag is geweest. De geruchten, die thans worden ver spreid over een verschil van mening binnen het kabinet over deze benoe ming, worden in Den Haag naar het rijk der fabelen verwezen. Ze zijn aan gewakkerd door een landelijk ochtend blad. Het heeft er kennelijk behoefte aan de AR en CHU tegen elkaar op te zetten. Gesteld wordt namelijk, dat een meerderheid van het kabinet de voor keur zou geven aan de benoeming van mr Dijckmeester, burgemeester van Zie- rikzee, tot commissaris in Zeeland. Hij is een aan de CHU verwante figuur, ter wijl mr. Van Aartsens politieke signa tuur AR is. Het kabinet zou thans vol komen eenstemmig ~ijn over de benoe ming van mr. Van Aartsen. In Haagse kringen is men ontstemd over het feit, dat bedoeld ochtendblad koningin Juliana in zijn campagne tegen het kabinet-Cals betrekt. Het blad heeft verklaard dat de koningin meer prijs zou stellen op ie benoeming van mr. Dijckmeester als haar representant in Zeeland. In een constitutionele monar chie zijn de ministers verantwoorde lijk. Het is beneden elk peil om de ko ningin in een politiek spel te betrekken. Binnenkort kunnen ook de Ne derlandse mannen zich met ge heim agent 007 vereenzelvigen. Waarom en hoe? Pag. 7. Nog een goede maand en men kan met de auto dwars door de Mont Blanc (wat veel gemakkelijker is dan er overheen). Onze automede- werker schryft er uitvoerig over Pag. 13. Rond Scotland Yard zijn heel wat legenden geweven. Dit neemt niet weg dat de Yard recht heeft op ieders bewondering. Vandaag be ginnen wij een serie van zes arti kelen over dit Londense politie korps. Pag. 19. De overlevenden van de vliegramp komen alle uit Pakistan. Djalal Elka- rimi (28), de verkoopleider van de Pa kistani International Airlines te Dakka. was de enige overlevende die in staat was te spreken. Hij deelde mee dat alle overlevenden achter in het vliegtuig hadden gezeten. „Wij gingen landen en men instrueerde ons onze veiligheids riemen vast te maken. Het volgende ogenblik stond ik op de grond. Ik zag een vlammenzee en was bang voor een ontploffing. Ik zag mijn vriend Sala- hoeddin Saddiki (één van de overle venden) en haalde hem weg. Daarna hielp ik een paar andere overlevenden. Ik zag twee mensen vastzitten tussen de wrakstukken en sleepte hen naar bui ten. Ik bracht een ander met een be bloed gezicht naar buiten. Ik hoorde iemand schreeuwen van onder de wrak stukken. maar was niet in staat meer hulp te verlenen", zei hij. Overal lagen persoonlijke bezittingen van de verongelukten: speelkaarten, si garetten. brieven en rolletjes televisie film, die blijkbaar hadden toebehoord aan ter gelegenheid van de instelling van de luchtd'enst tussen Karatsji en Kairo meereizende Pakistaanse ver slaggevers. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot van avond; Droog en zonnig weer. Zwakke wind en minder koud. Vandaag: zon onder 20.36 uur. Maan op 1.20 uur Morgen, zon op 4.36 uur. Maan onder 10.14 uur. Een lid van de reddingsploeg zei dat toen hij op de plaats aankwam waar het toestel was verongelukt, ongeveer 200 of 300 bedoeïenen „aan het plunde ren waren en niets deden om de over levenden te helpen". De directeur van het bureau te Kairo van de Pakistani International Airlines zei dat hij de zes overlevenden kende. „Ik kende hen allemaal. Zij zouden als mijn gasten naar Kairo komen" Functionarissen van de vlieghaven van Kairo zeiden dat het ongeluk was gebeurd in hetzelfde gebied waar een toestel van de Franse „Transport Aeriens Intercontinentaux" en een tur boprop van de K.L.M., een Lockheed Electra. waren neergestort. Bij het on geluk met het Nederlandse vliegtuig, in juni 1961. kwamen alle 29 passagiers en de zeven koppen tellende bemanning om. Het was volgens functionarissen Kairo mogelijk geweest dat de Boeing te laag had gevlogen en even voor de landing tegen de heuvels was opge botst. (Van onze correspondent) PARIJS Heel Frankrijk is opgeschrikt door een afschuwelijk bloedbad dat zich heeft afgespeeld in het dorpje Chavagnieux in het departement van de Isère, op 34 km afstand van Lyon. Een 34- jarige landarbeider Roger Girert heeft donderdagmorgen met mes steken en geweerschoten tien personen vermoord. De slachtoffers zijn zijn vrouw Jeanet- t.e (34), zijn moeder Angèle (58), zijn broer Robert (23), en al zijn zes kin deren: Eliane (10), Jocelyne (8), Ber nard (7), Yves (4), Daniël (2), Pierre (zees maanden) en zijn nichtje Sylviane Gennet (16 maanden). De moordenaar moet. in een vlaag van waanzin hebben gehandeld. Na zijn daad heeft hij gepro beerd de vlucht te nemen, maar ver is hij niet gekomen. In de tuin van zijn boerderij heeft hij met een schot door het hoofd een einde aan zijn leven ge maakt. Hij heeft een onsamenhangende brief nagelaten waarin hij geprobeerd heeft zijn daad te verklaren. De moeder van het nichtje Sylviane bevond zich in een kraamkliniek. De vader had het meisje enkele dagen uitbesteed bij de familie Girert, niet vermoedend dat hij zijn kind nooit meer terug zou zien. Het eerste schot bij de boerderij viel donderdagmorgen vroeg. Maar niemand in het dorp schonk er enige aandacht aan, want de twee broers Roger en Robert stonden als uitstekende jagers bekend en gingen samen herhaaldelijk in de buurt van de boerderij op jacht. Andermaal klonken om tien uur geweer schoten, die opnieuw onopgemerkt voor bijgingen. Want juist dezer dagen was in de omgeving een vossejacht georgani seerd. Geen sterveling had dus enig wantrouwen. Niemand dacht er aan naar de boerderij te gaan. waar de schoten vandaan kwamen. Pas tegen half een in de middag ging een vrouw, die in het dorp een kruide nierswinkel heeft, mevrouw Legros, naar de boerderij met een paar schoenen in de hand die een paar dagen geleden door Roger waren besteld. Zij klopte bij de boerderij aan maar niemand gaf aintwoord. De deur was aan de binnen kant gesloten. Dat was niet normaal, want op dat uur moest iedereen voor het middagmaal thuis zijn of aan tafel zitten. De vrouw keek door het keu kenraam naar binnen en zag op de vloer een deken liggen, waaruit een paar laarzen staken. Onraad vrezend, waarschuwde mevrouw Legros onmid dellijk de gendarmerie die de buiten deur forceerde, naar bininen ging maar achteruit week van schrik. Onder de weg getrokken deken lagen zes do den: Jeanette en vijf van haar kinde ren. De lijken van mevrouw Angèle, Robert en van de twee andere slacht offers lagen op de vloer van de eet kamer. Alle huisgenoten waren door messteken en geweerschoten gedood. De moordenaar moet na zijm daad razend van woede zijn geworden, waint alles in beide vertrekken lag overhoop en onder steboven. Mevrouw Legros vond hem on. der een boom in de tuin, met een kogel door het hoofd. ROTTERDAM (ANP) Tot tien jaar met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering heeft de Rotterdamse rechtbank don derdagmorgen de 43-jarige Vlaar- dinger W. v. d. S. veroordeeld Hij werd schuldig bevonden aan moord op zijn 8 jaar jongere vrouw. In haar woning in Vlaardingen had v. d. S. op 27 oktober van het vorige jaar met een mes zijn vrouw neerge stoken. De pijpfitter pleegde zijn daad nadat hij voorlopig ontslagen was uit een psychiatrische inrichting in Loos duinen, waar hij enige tijd was ver pleegd. Bij de motivering van het vonnis bleek dat de rechtbank zich kon ver enigen met het oordeel van prof dr. J. Kloek, geneesheer-directeur van de psy chiatrische observatiekliniek in Utrecht, die v d. S. na de moord nog eens had onderzocht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op woensdag 2 juni zal voor het eerst in de geschiedenis een verkiezing gehouden worden voor een bovengemeentelyk bestuursorgaan. In de Rijnmond zullen bijna 700.000 kie zers gaan stemmen over de verdeling van de 81 zetels van de nieuwe Rijn- mondraad. De vraag of hierby landspo- litieke zaken van invloed zullen zyn, is niet met zekerheid te voorspellen, de kans er op is echter groot. Een landelijk optredende verschui ving, in welke richting ook, valt vrij wel steeds in alle delen van het land gelijkelijk waar te nemen. Het omge keerde behoeft natuurlijk niet juist te zijn, maar wanneer in de 24 gemeenten, die met elkaar de Rijnmond vormen, grote verschuivingen gaan optreden, dan zal men dit niet moeten wijten aan de persoonlijke betekenis van de regio nale kandidaten, aan de programma's, die de politieke partijen hebben opge steld voor het Rijnmondgebied, noch aan een al dan niet intensief gevoerde campagne. (VERVOLG OP PAGINA 7) (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Dc rechtbank in Den Bosch heeft de hoofdagent van de Box- telse gemeentepolitie II. B., die in dc nacht van 14 op lt» december van het vorig jaar in het gehucht Hal onder Boxtel de 31-jarige A. Olislagers niet een schot uit zijn dienstpistool dodelijk trof, veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had twee weken geleden een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden geëist. Verdachte werd vrijgespraken van de hem primair ten laste gelegde dood slag, maar schuldig bevonden aan het secundair ten laste gelegde: „het aan zijn schuld de dood van een ander te wijten hebben, gepleegd in de uitoefe ning van enig beroep". Als motivering voor de opgelegde straf gaf de recht bank, dat men in de eerste plaats in aanmerking nam dat verdachte ondanks zijn onbedrevenheid als pistoolschutter en ondanks zijn lichamelijk gebrek met de politiedienst te velde was belast ge bleven, terwijl zijn superieuren wisten] dat hij niet met het wapen bekend was en dat hij last had van een kwaal die hem in zijn bewegingen belemmerde. Bovendien was verdachte niet op de hoogte gesteld van de bevoegdheid van bepaalde personen om door middel van een tractor met kunstlicht te jagen op een terrein, waarop hij het toezicht moest uitoefenen. BelO-Fast in pasteltinten en wit. Tricotnylon ia wit en streep- dessins. Diversö mouwlengten. Per stuk 11.90 2 st. _23ïSO XX-Nu 19.75 (Van onze .correspondent) ROERMOND Twee schoten uit de dienstrevolver van een der parketwach ters van de Roermondse arrondisse mentsrechtbank deed donderdagmiddag één van de gevangenen afzien van zijn gedachte om zijn net verworven vry- heid verder voort te zetten. De man, zekere H., was deze morgen voorgeleid aan de rechter-commissaris voor een voorlopig onderzoek. Toen het onderzoek beëindigd was en hij terug gebracht werd naar het huis van be waring waar hij in voorarrest zit, rukte hij zich los van zijn bewakers en sloeg in de zittingszaal van de rechtbank op de vlucht. In zijn vlucht nam hij de buis van de in deze zaal geplaatste ka chel mee. Via de trap bereikte hij de straat, waarna hij achtervolgd door twee schoten zich bedacht en bleef staan. Breda, Veemarktstraat 38, tel. 37490 Bergen op Zoom: Wouwsestr. 7, tel. 4569 Roosendaal: Dr. Brabersstr. 16, tel. 6146 Etten: Winkelcentrum '36, tel. 3137 Goes: Lange Vorststraat 14, tel. 6213 (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Geen vers fruit op het menu? Natuurlek wel, volop." Dat is de quintessence van de commentaren van alle hotel- en restauranteigenaren in Brabant en Zeeland, wie wij vroegen waarop de vragen van mej. Ten Broecke Hoekstra, VVD-Kamerlid aan de ministers van Landbouw en Visserij en van Economische Zaken, gebaseerd zouden kunnen zijn. Mej. Ten Broecke Hoekstra heeft de ministers gevraagd of het hen bekend is dat in de meeste restaurants, cafe taria's en eethuizen in Nederland vers fruit niet op de spijslijst voorkomt. Zij suggereert tevens dat de exploitanten, als de gasten naar fruit vragen, weinig of niets op tafel kunnen brengen. Zij vraagt daarom de bewindslieden of zij het niet van groot belang vinden dat de buitenlandse toeristen op veel ruimere schaal het uitstekende Neder landse fruit als normaal bestanddeel van het menu krijgen. Tenslotte wil zij van de ministers weten of dezen er niets aan kunnen doen dat er in de ho recabedrijven meer vers fruit beschik baar komt. „Hoe komt juffrouw Ten Broecke er bij?". zeiden zes horecamensen. toen wij hen vroegen of zij hierop hun com mentaar wilden leveren, „we hebben fruit genoeg Vier van hen zeiden dat' ^e.^. weliswaar niet f 'specificeerd op de spijslijst staat, maai dat alles wat het seizoen aan fruit oplevert in ruime mate voorhanden is. Een Goese hoteleigenaar voegde er aan toe dat hij de vragenstelster wel kan toegeven dat er voor het fruit wat meer reclame gemaakt zou kunnen wor den.Twee Bredase horeca-mensen daar entegen meenden dat er van hun per manente grote fruituitstalling op een show tafel in hun restaurants, echt wel voldoende propaganda uitgaat. En alle zess waren ze het erover eens dat, als er één categorie een verwijt zou treffen, het de buitenlandse toeris ten zijn. „Ze hebben heel weinig be langstelling voor fruit", betogen de horeca-mensen, „hoogstens voor de al lereerste aardbeien". (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie, mr. J. Bruigom gisteren geëist tegen de 34-jarige J. W. uit Tilburg, die terechtstond om dat hij op 17 maart op de Nieuwe Langstraatweg onder Waalwqk onder bedreiging van een pistool veekoopman J. Kooperberg uit Geertruidenberg van een grote som geld had willen beroven. Door het onverschrokken op treden van de veekoopman was het plan echter op een misluk king uitgelopen. Mr. Bruigom noemde de daad van verdachte een delict waaruit bleek dat deze een gevaarlijk mens was. En hij zei dat men daarmee bij het bepalen van de strafmaat terdege rekening moet houden. Schuchter en. bijna nauwelijks reage rend liet W. deze beschuldiging over zich heen gaan. W. was op 25 februari wat overhaast getrouwd in verband met de toewijzing van een woning. De financiële conse quenties, die dit met zich mee had ge bracht, waren hem al spoedig boven het hoofd gegroeid. Aanvankelijk had hij geprobeerd een persoonlijke lening af te sluiten, maar toen dat niet was gelukt had hij geld van zijn moeder moeten lenen, zonder zijn vrouw daar iets van te vertellen. Toch was hiermee het probleem niet opgelost. En de eerste weken van zijn huwelijk had W. veel gepiekerd. Het resultaat daarvan was geweest dat hij het plan had op gevat om een gewapende roofoverval op een autobestuurder te plegen. Hij had dit plan heel zorgvuldig uitge broed. Hij was op 17 maart 's morgens in plaats van naar zijn werkte gaan met de brommer naar Den Bosch getogen. Onder zijn windjack had hij een dolk mes een overblijfsel uit de militaire dienst en een Flobertpistool met zes scherpe patronen, gestoken. Dit pistool was zijn eigendom en hij had een wa penvergunning. Want zijn enige hobby was schieten. De Tilburger was lid van een erkende schuttersvereniging. In Den Bosch had hij zijn brommer ergens neergezet en had hij uitgekeken naar zijn slachtoffer. Toen hij dat na lang zoeken had gevonden, had hij ge vraagd mee te mogen rijden naar Waal wijk Dat mocht. En tijdens de rit had hij een normaal gesprek met de vee koopman. Toen deze hem echter bij Waalwijk wilde afzetten trok hij het. pistool. (VERVOLG ZIE PAGINA 3) ons serviceprogramma: uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvemieuwing EINDHOVEN Heezerweg 42 Te!.1615S BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550-37085 (Van een onzer verslaggevers) BREDA De moordzaak-Zundert zal naar alle waarschijnlijkheid eerst na de zomervakanties voor de Bredase recht bank in behandeling komen. Dit werd ons gisteren door de justitie meege deeld. Zoals bekend is de zaak op donder dag 13 mei terugverwezen rïaar de rech ter-commissaris. Dit naar aanleiding van de plotselinge verklaring van Jean ne van Hasselt, echtgenote van het slachtoffer, twee dagen voordat de zaak zou dienen. Zij beschuldigde de ver dachte toen voor het eerst van moord. De vrouw is intussen nog nader ver hoord. Bovendien werkt men aan een psychiatrisch rapport over de verdach te Jos. van der B. Doet het goed in het bos, op de camping, in de tuin, in de bergen, in de auto, op de fiets. Katoen; met 2 opgestikte borstzakken. Maker Hazewind. Bij Hollenkamp 46.75 AMSTERDAM BREDA1 EINDHOVEN ENSCHEDE HÊERLEN ROTTE RD A'M Morgen publiceren wij onze gro te luchtmachtprijsvraag. Iedere luchtvaartenthousiaste lezer no digen wij uit hieraan deel te nemen. De prijzen maken het de moeite waard.

de Stem | 1965 | | pagina 1