Amsterdam? Utrecht? Nuenen? Keukenhof eerder gesloten Fietstocht vanuit Den Bosch Opleiding bij Marine gaat op .atoo WEER FILMWEEK ARNHEM IN 0 Piasticolor halen!! Verf? Plasticolor! NIEUW! GEKLEURDE BEDDELAKENS Verf ze ZELF met DYLON-Cold (in 18 mode kleuren - ook te gebruiken in de wasmachine) De kleuren zijn bestand tegen licht en herhaaldelijk wassen. Een koudwater-verf die met recht een technisch "wonder" kan worden genoemd. arsene lupin gentleman- inbreker 17 Blauwkraag wordt vaktechnicus Hoek van Holland hielp Britten Wetenschappelijk aan overwinning Tyler beëdigd tot ambassadeur van VS in ons land Men hoopt op nieuwe stromingen Een jaar en drie maanden wegens fraude Vastenacties gaan ontwikkelingshulp stimuleren In Italië Baby dood geboren door staking bij Bode Kruis 25 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 MEI 1965 De Amsterdamse RAI is op dit moment de grootste boekenwinkel van geheel Nederland. Tot en met zondag wordt namelijk in dit ge weldige gebouw de Nationale Boe kenmarkt 1965 gehouden. Vrijwel alle Nederlandse uitgevers zijn met al hun boeken naar de RAI geko men om bij te dragen aan de grootse manifestatie. Dat het poc ketboek een grote plaats in ons land veroverd heeft, blijkt wel uit de speciale supermarkt voor poc ketboeken. Wie zweert by detective-stories vindt in de RAI de gehele geboek staafde voorraad misdaad op enkele vierkante meters bij elkaar. Maar wie voor politieke en sociale weten schappen belangstelling heeft, vindt in de RAI Nero en Napoleon vredig naast Kierkegaard en Keynes staan. Zaterdag is de expositie geopend van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.30 uur en zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Iedere zaterdag kam men de Utrechtse Domtoren beklimmen. Ze venmaal per dag gaat de gids naar boven, die alles over deze historische toren met zijn geweldige klokkenka- mer, uurwerk en panoramisch uit zicht kan vertellen. De beklimmin gen zijn om 9.30. 10.30,12.00,13.30,14.30 13.50 en 16.30 uiir Kinderen onder de achttien jaar hebben zonder geleide geen toegang tot de toren. De toe gangsprijs bedraagt (^30 per per soon en kinderen tot en met 15 jaar ƒ0,10. Degenen, die zich gaan werpen op de door het gemeentebestuur van Utrecht uitgeschreven fotowedstrijd „Utrechtse grachten en werven" kun nen wellicht hun voordeel doen met de volgende vingerwijzingen. Bij het fotograferen van water bij zonlicht moeten wij er attent op zijn, dat het water veel licht reflecteert. De be lichtingsmeter slaat dus verder uit en dit is van belang bij het juist in stellen van het diafragma. Als we de lens richten op een brug, dienen we akkoord te gaan met een com promis. Het halfduister onder de brug eist namelijk over het alge meen een half tot heel diafragma extra. Dat is voor de rest van ons on derwerp waarschijnlijk iets te veel, het totaalbeeld val er echter mee winnen, tenzij we natuurlijk een .spe ciaal effect proberen te bereiken. Bijflitsen zal over het algemeen de sfeer bederven en in de meeste ge vallen door de grote afstand weinig effect sorteren. Bij een vastgesteld onderwerp als dit, is aandacht voor het detail een eerste vereiste om de gunst van de jury te winnen: een Pij- ke Koch-lantaarn, hekwerk, maar ook de mens betrekken bij het beeld. Tenslotte, vergeet de avonden niet, ze geven een overvloed aan sfeer. In de gebieden niet de BOOM GAARDEN staan thans de pere bomen in volle bloei, terwijl de rose bloesem van de vele appel bomen ook al behoorlijk begint door te komenDe kerkse- en prui- mebomen hebben intussen wel hun jraaie bloesem verloren. -k Zondag treden in het Antwerpse Sportpaleis de wereldberoemde HAR LEM GLOBETROTTERS op. Dit is de enige keer dat deze „tovenaars" van de basketbalsport naar de lage landen komen. De door Abe Sapper- stein in het leven geroepen Globe trotters spelen steeds tegen een an dere zeer sterke ploeg. Ditmaal is het de ploeg van Mexico. Als om lijsting van deze attractie zal ook de Staats volksdansgroep van Tsjecho- Slowakije optreden: 40 danseressen en dansers uit Praag, waarvan ook de wereld- en Olympisch kampioene Eva Bosakova deel uitmaakt. De aanvang is om 15.00 uur. In de Palacestraat te Schevcnin- gen is een ZEE-AQUARIUM geves tigd. In 42 feeëriek verlichte aquaria voeren ruim 500 zeedieren een soort onderwaterballet uit. Zeedieren uit de Noordzee, Atlantische Oceaan en Middellandse Zee, zoals hondshaaien, kreeften, reuzezeesterren en zeeëgels kan men hier van dichtbij aanschou wen. Een permanente expositie van geprepareerde zeedieren, schelpen, koralen en fossielen vormt een inte ressante aanvulling. Het zee-aquarium is geopend van 10.00 tot 23.00 uur. Voeclcrtyden vanaf 15.00 uur. Entree 1,25 voor volwas senen en 0,60 voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Het passagiersverkeer op de Do- nau tussen Regensburg en Passau wordt zondag, voorlopig met één schip, waarop plaats is voor 280 per sonen, hervat. In Nuenen wordt zaterdag en zondag in het St.-Elisabethpen- sion een Missietentoonstelling ge houden. In Moergestel wordt zondag een lentetocht door bossen en langs ven nen gehouden. Zonneschijn brengt vele Nederlan ders op de gedachte om maar weer eens het water op te gaan zoeken. De verschillende natuurbaden in Bra bant en Zeeland bieden hier altijd een mooie gelegenheid voor. Het is echter door de traige start van het voorjaar n-og niet overal even lek ker en daarom hieronder de tele foonnummers van een aantal open lucht- en zwembaden uit Midden- Brabant, waar men eens naar de tem peratuur van het water kan infor meren. Volgende week komen de V/estbrabantse en Zeeuwse baden aan de beurt. Molenwijk (Boxtel) 2356, Gemeentelijk zwembad (Goirle) 505, De Efteling (Kaatsheuvel) 2139, Staalhergen, (Ois- terwijk) 2196, Beekse Bergen (Tilburg) 30409, Hoefsven (Waalwijk) 2159 en het Gemeentelijk Strandbad (Wou- drichem) 417. In de Poespaskelder in Den Bosch wordt zaterdag een zoge naamde „PUNT-STUNT" gehouden. Het is een programma van de Groep Punt en de Literaire Kring Zuid-Nederland. Er wordt onder an dere gedeclameerd, gezongen en muziek gespeeld door de Eindho- vense combo van Kees Neeteson. Bovendien zal er enige pop-art te zien zijn. Er zijn slechts een beperkt aantal plaatskaarten a 2,50 ver krijgbaar op de zaterdagavond zelf. ■k Zondag wordt in de veemairkth allen te Den Bosch van 10.00 tot 18.00 uur een internationale hondentenfcoonstel- ling gehouden, georganiseerd door de Kynologenclub Tilburg. Er zullen 1200 honden van allerlei rassen en verschil lende landen te zien (en te horen) zijn. Een internationaal gezelschap van keurmeesters zal waarderend rond gaan. De toegangsprijzen zijn f 1,50 voor volwassenen en f 0,75 voor kin deren. Dat de Bossche VVV besloten heeft een punt te zetten achter het organi- seren van de Jaarlijkse „Driedaagse Fietstochten door Brabant", mag als bekend worden verondersteld. Daar- mee is een traditie van twintig jaren j afgebroken. In plaats daarvan organi- seert de VVV drie ééndaagse zondagse fietstochten, te houden op 23 mei, 20 juni en 18 juli. De nieuwe zondagse fietstochtjes zijn zo opgezet, dat het voor ouders met niet al te kleine kinderen aantrek- kelijk is om mee te ryden. De afstand blijft namelijk beperkt tot 30 en 35 ki- lometer; dat is dus hooguit twee en een half uur fietsen. Wie wil mee- j fietsen dient het volgende te weten: De start is tussen half 2 en 2 uur bij „boerderij Pettelaar" aan de Ges- i telseweg. Aanmelding kan alleen geschieden aan de start. Het inschrijfgeld bedraagt 1. voor volwassenen en 0,50 voor jeugdigen tot en met 16 jaar. Het in schrijfgeld moet aan de start worden voldaan. Tegelijk met het betalen van het inschrijfgeld ontvangt iedere deelne mer een folder waarin de fietsroute nauwkeurig staat beschreven. By de routebeschrijving is een vragen lijst gevoegd. De vragen hebben be trekking op dingen, die onderweg te zien zijn. Onder degenen, die alle vragen goed hebben beantwoord, verloot de VVV tien prijzen. De deel nemers kunnen zich tot uiterlijk 5 uur afmelden bij „boerderij Pette laar". Daar wordt de ingevulde vra genlijst ingeleverd. Mocht het onver hoopt slecht weer zijn, dan gaat de tocht natuurlijk niet door. Indien het weer „twijfelachtig" is, kan men over het al dan niet doorgaan van de tocht zekerheid krijgen door zondag 23 mei 's middags tussen 12 en 1 uur even een van deze twee telefoon nummers in Den Bosch te draaien: 30428 of 35243. Nu als gevolg vam de slechte weersomstandigheden in de laatste dagen de kwaliteit van de bloemen sterk is achteruitgegaan, acht de Raad van Beheer der Stichting „KEUKENHOF" het niet verant woord de tentoonstelling tot en met 23 mei aanstaande open te houden. Daarom is in afwijking van eerde re publikaties de sluitingsdatum thans vastgesteld op donderdag 20 mei aanstaande te 20.00 uur. Tot zover een officieel communiqué van de Stichting Keukenhof. Dit week end dus geen trip meer naar de bloe mententoonstelling in Lisse In de week van 14 tot 21 augus- iusy een tijd waarop veel toeris ten op het eiland Texel verblij ven, wordt op het vliegveld daar een zweefvlieg-cursus voor de jeugd vanaf 14 jaar georgani seerd. Vier zweefvliegtuigen en een Pipercup of tracker behoren tot het lesmateriaal. Aan het eind van de cursusdie door instruc teurs van de AKTJ-zweef vlieg club te Arnhem wordt gegevenont vangen de geslaagden het B- brevet. De jongelui moeten vijf solo-vluchten hebben gemaakt. Het lesgeld bedraagt 125 gulden inclusief verzekering en lidmaat schap KNVVL. Men kan zich op geven bij de havenmeester van het vliegveld Texel. Telefoon 02225 - 267. (Advertentie) KLEURIG NIEUWS VOOR ALLE VROUWEN VERF ZELF UW VERGEELDE NYLON-ondergoed, -overhemden en overig textiel van linnen, wol,-katoen enz. met DYLON (keuze uit 47 tinten) iV- O BIJ UW DROGIST 43 't VERKRIJGBAAR 82 ct. per tin (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De zogenaamde eens willen I ontkend^ dat er een vlucht uit de ma rine zou bestaan, zoals de geruchten wel de burgermaat- aldus schout by blauwkraag of pikbroek bestaat al lan; niet meer by de Koninklijke Marine. In zijn plaats is geko men de hoogwaardi ge vaktechnicus, die over een paar jaar rustig de atoomeeuw kan binnenstappen. Tachtig procent van het marinepersoneel heeft volgens schout by nacht J. B. M. J. Maas, inspecteur van het onderwijs bij de zeemacht, al een hoogwaardige tech nische positie be reikt, die aansluiting geeft op gelijkwaar dige opleidingen in schappij. „Dit moet ook wel, nacht Maas, „want over een jaar of acht is het grootste deel van de vloot vervan gen door een volgende generatie schepen, met alle vernieuwingen van dien." De Koninklijke Marine mag de aan sluiting op de atoomeeuw niet missen. „Tussen nu en 1980 worden wij," aldus de inspecteur onderwijs bij de zeemacht, „geconfronteerd met de satellietnavigatie, de automatische voortstuwing, de reac torschepen, de raketten in plaats van de kanons." Daarvoor moet het marineper soneel van thans reeds de basisopleiding krijgen. „Doen wij dit niet, dan doen wij de jongeman en de marine tekort." De opleiding voor de diverse rangen en verscheidenheid van dienstvakken is bij de marine geruime tijd geleden op de helling geplaatst. De onderwijsinspectie met haar sociaal-pedagogische afdelingen boog zich over de resultaten van onder zoekingen, over prognoses en voorstellen. Thans is de opleiding van de meeste dienstvakken zodanig ingekleed, dat vaktechnisch aansluit op gelijkwaardige prestaties volgens het V.E.V., de Bemetel en andere bedrijfsopleidingen. Samen spraak met de burgerdeskundigen zorgt ervoor, dat de marine-opleidingen zich in de zelfde lijn blijven bewegen. Dit geldt eveneens voor de opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Ma rine, waar sinds enige tijd een weten schappelijke koers gevaren wordt, die gelijkwaardig is aan diverse instellingen van hoger onderwijs. „Er is thans geen plaats meer voor operette-achtige acti-. viteiten," aldus schout bij nacht Maas. Schout bij nacht Maas meende, dat de personeelskwestie altijd een probleem zal blijven. Ook de Koninklijke Marine deelt in dit tekort. Er zijn in enkele dienstvakken thans opnieuw tekorten en de sociologen en psychologen buigen zich over het probleem van het hoe en waar om van het tekort en het verloop. Hij De investeringen in de opleidingen ko men er echter na zes jaar (de contract periode) ruimschoots uit. Dit blijkt ook bij de dienstplichtigen, waar 99 procent met succes de vakopleiding voltooit. De marineleiding verwacht, dat de op leiding van technische officieren voor de Belgische marine volgend jaar op het Koninklijk Instituut te Den Helder ge concentreerd wordt, zoals dat nu al het geval is met de opleiding voor Belgische zee-officieren. Waarschijnlijk komt nog dit jaar de opleiding van telegrafist bij de Belgische marine naar Amsterdam, waar de Ko ninklijke Marine zijn verbindingsschool heeft. Zoals bekend is de opleiding voor de mijnenbestrijdingsdienst al gecombi neerd. Nederland en België werken m dit verband samen te Oostende. (Advertentie) 'IIMIIII III lllll llll lllllllllllll III III I III III llll llll I III lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiniiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiii in limn ui, llllllllllllllll WASHINGTON William R. Tyler, con van de hoogste beroepsdiplomaten van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, is beëdigd tot am bassadeur der V.S. in Nederland. De 54-jarige Tyler is onder-minister van Buitenlandse Zaken voor Europese Za ken geweest. President Johnsons reizende ambas sadeur Avarell Harriman zei bij de plechtigheid, dat Tyler een van de meest overredingskrachtige diplomaten van de V.S. is. ,,Van nu af aan zal hij ervoor zorgen, dat al onze belangen in Ne derland grondig worden behartigd. Wij hebben ontzaglijk belangrijke betrekkin gen met Nederland, die wij op hoge prijs stellen en wij weten, dat onze za ken in zeer bekwame handen zijn" al dus Harriman. Tyler zei, dat het voor hem een gro te eer was een functie te aanvaarden ..in een land. waarmee de V.S met zovele historische banden en gemeen schappelijke inspanning ter verdediging van de vrijheid verbonden zijn". (Van onze filmredactie) Na twee jaar van onderbreking oor zaak o.a. de minder gunstige situatie in het bioscoopbedrijf hebben de Ne derlandse bioscoop-bond, de rijksover heid en de gemeente Arnhem gemeend, dit jaar weer een internationale film- week Arnhem 1965 te moeten houden en wel van 14 tot en met 19 juni. De vooruitzichten van het bioscoop bedrijf zijn weliswaar nog niet roos kleurig, maar de organisatoren geloven dat een filmweek in het kader van het Holland-festival zin heeft. De vorige malen hebben namelijk aangetoond, dat bepaalde stromingen" die zich in de cinematografie manifesteren, als het ware gedurende zo'n week tot gelding komen en later een stempel drukken op de programmatie van de bioscopen. Het is gedurende en door* deze mani festaties, dat in het verleden het Ita liaanse neo-realisme, de Franse nou velle vague en de zogenaamde free-ci- nema door de publikaties in de pers onder de algemene aandacht van het publiek kwamen. Feitelijk stelt men dit achteraf vast, aldus de woordvoerder van de organisatoren en dit vormt te vens een verrassend element. Er zullen deze vijfde keer elf hoofdfilms worden vertoond in het fei telijk als filmweektheater ingerichte Arn hemse Rembrandttheater. Een bioscoop met een moderne outillage, een festi valpaleis waardig. Men wijst er echter zeer nadrukkelijk op, dat de naam fes tival niet aan de filmweek moet wor den gegeven. Zweden zal vertegenwoordigd zijn met Loving couples, vervaardigd onder re gie van May Zetterling en door Lief hebben, van de jonge Jörndomner. Ver der zal worden vertoond Les barbouzes van George Laubner „II deserte van An- tonini, Le bonheur van Agnes Varda, Young Cassidy van Jack Cardiff en de opvallende film van vorig jaar Het evan gelie van Mattheus van regisseur Passolini. Mr. H. Vrolijk, minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zal maandagavond 14 juni de filmweek ope nen. Natuurlijk zullen de grote films op de gebruikelijke wijze worden voorafge gaan door korte werken, waarbij het zwaartepunt zal vallen op het meester werk van Nederlandse cineasten Verder zal de filmweek in de ochtend uren worden begeleid door bijeenkom sten, waarop aandacht zal worden be steed aan film- en filmvorming. Daar bij is ook de katholieke filmactie be trokken. Het experimentele karakter dat de film kan demonstreren, wordt be waard voor nachtelijke voorstellingen, die zullen worden gegeven in het kleine Saskiatheater, waarvan de verwantschap met het Rembrandttheater duidelijk is. Het Nederlandse filmmuseum zal ge lijk de vorige maal, weer een oude rei zende bioscooptent „images fantasti- ques" in zijn glorie van omstreeks 1930 doen herrijzen. Cabaretier Ben Rowold wordt al „opgeleid" voor explicateur. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 50-jarige boekhouder J. H. B. uit Amsterdam je gens fraude veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. Verdachte had in de functie van tij delijk boekhouder bij de n.v. Simon-Eu- ropa bankgiroformuiieren en postgiro formulieren vervalst door deze te onder tekenen met de naam van de directeur. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Acht overrompelde en dankbare Britse militairen stapten dezer da gen in Hoek van Holland op de nachtboot naar Harwich. Het wa ren luitenant J. D. Rae en zeven van zijn manschappen. Met drie groepen hielden zij een wedstrijd wie met een gedemonteerd kanon vanuit Duitsland als eerste in Lon den zou kunnen arriveren. Per groep hadden zij een bedrag van tweehonderd gulden ter beschik king, hetgeen uiteraard veel te weinig was om de overtocht per schip te kunnen betalen. De twee andere groepen kozen de goedkopere route via Oostende naar Dover. Dat betekende, dat zij minder geld nodig hadden maar tevens, dat zij ongeveer tien uur verlies opliepen wat de tijdsduur betreft. Luitenant Rae besloot te pro beren via Hoek van Holland-Har wich te reizen. Daartoe had men echter een bedrag van ruim twee honderd gulden nodig, buiten het bedrag, dat ter beschikking was gesteld. Men zou proberen om dat bedrag op een of andere manier in Hoek van Holland bij elkaar te krijgen. Hoek van Holland was echter te weten gekomen wat er ging gebeuren en met name de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer zette een actie op touw om de Britten aan geld te helpen. De ze actie is volkomen geslaagd. Het geld is er in zijn geheel ge komen. Helemaal cadeau hebben de militairen het echter niet ge kregen. Op het plein voor het VW- kantoor stonden vier auto's, die gewassen moesten worden, maar de militairen werden geholpen door twee VVV-informatrices in Volen- dams kostuum en mede hierdoor liep het wassen uit op een com pleet waterballet. Dat verhoogde de vreugde alleen maar. Als tegen prestatie werd het 1500 kilo we gende kanon op straat in elkaar gezet en wel binnen een kwartier. Het publiek genoot zichtbaar van deze vertoning en de militairen, wetende, dat hun overtocht gere geld was, deden enthousiast aan het feest mee. Spoedig was het echter tijd om aan boord te gaan, het kanon kon al eerder worden opgeladen. Aan het slot van het feest werd het geld uitgereikt aan luitenant Rae en zijn manschappen. Het bleek, dat er van diverse zijden nog grotere en kleine giften waren binnengekomen tot een totaal van f 180. Het restant werd door een automobielbedrijf bijgepast. Al weer tot verrassing van de man nen lagen de kaartjes voor de boot al klaar, zodat niets de overwin ning in de weg staat. Het staat nu vrijwel vast, dat deze groep als eerste in Londen zal arriveren. verkrijgbaar bij apotheker en drogist KEULEN (KNP) De bisschoppelijke vastenacties van zes Europese landen en van de Verenigde Staten hebben in een vergadering te Keulen besloten een inter nationale katholieke gemeenschap voor samenwerking en ontwikkelingshulp op te richten. Een commissie onder voorzitterschap van mgr. Cauwe uit België kreeg op dracht de nodige voorbereidingen voor de oprichting van deze werkgemeenschap te treffen. Het is de bedoeling, dat in september een permanent secretariaat voor deze werkgemeenschap van de grond komt. Voorlopig zal dit secretariaat gevormd worden door deelneming van de bis schoppelijke vastenacties uit Duitsland, Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en de Ver. Staten. TURIJN (UPI) Terwijl een staking van het Rode Kruis aan de gang was, riep in Turijn een dokter een ambulance- bemannding op om een 35-jarige vrouw, die moest bevallen, naar het ziekenhuis te brengen. De dokter zei. dat overbren ging naar een ziekenhuis beslist noodza kelijk was. De twee mannen van het Ro de Kruis meenden echter, dat het geval niet dringend genoeg was om er een uit zondering in te zien wat de staking be trof. Tenslotte slaagde de echtgenoot er in een andere ambulance te krijgen. Het kindje werd dood geboren. De politie stelt nu, dat de twee mannen van het Rode Kruis hebben nagelaten een mens in nood te helpen en hebben gewei gerd een dienst in het algemeen belang te bewijzen. Als zij op beide punten ^veroor deeld zouden worden, kan een gevange nisstraf worden opgelegd van maximaa* 18 maanden. 38) De formulieren vulde hij in met over- schrijvmgsopdrachten aan kennissen of fTèno' 101 in totaal een bedraS van f 35.000. De directeur van de n.v. ontdekte zelf het verschil van f 35.000,- in de boeken De personen op wie de hoge bedragen waren overgeschreven, waren hierdoor ook in moeilijkheden gekomen omdat de n.v. terugbetaling van het geld verlangde (Advertentie) Ze gingen uit elkaar. Lupin in de richting van het station en Herlock Sholmes in de richting van het kas teel. De rechter van instructie en de pro cureur waren vertrokken na vergeef se nasporingen en men verwachtte Herlock Sholmes met een nieuwsgie righeid, gerechtvaardigd door zijn grote reputatie. Men was een beetje teleurgesteld door zijn uiterlijk van goede burger dat zozeer verschilde van de voorstelling die ze zich van hem maakten. Hij had niets van de romanheld of van die raadselachtige en duivelse man die het idee van Her lock Sholmes in ons oproept. Maar Devanne riep toch uitbundig uit: „Eindelijk bent u daar, sir. Wat een geluk. Ik hoopte er al zo lang op. Ik ben bijna blij met alles wat er ge beurd is omdat me dat het genoegen verschaft u te zien. Maar, vertelt u eens, hoe Sent u gekomen?" „Per trein." ,,Wat jammer, want ik had mijn auto voor u naar het station ge stuurd." „Een officiële aankomst zeker? Met trommels en muziek. Een prachtig middel om voor mij de zaak te ver gemakkelijken". bromde de Engels man. Deze weinig vriendelijke toon bracht Devanne van zijn stuk en ter wijl hij moeite deed om vrolijk te zijn, hernam hij: „De zaak is gelukkig eenvoudiger dan ik u had geschreven." „En waarom?" Ómdat de diefstal vannacht heeft plaatsgevonden" „Als u mijn bezoek niet had aange kondigd. monsieur, dan zou de dief stal vannacht waarschijnlijk niet heb ben plaatsgevonden." „En wanneer dan?" „Morgen of een andere dag." „En in dat geval?" ,,Zou Lupin in de val gelopen zijn." „En zijn meubels?" Zouden niet weggenomen zijn." ,,Mijn meubels zijn hier", „Hier?" „Ze zijn teruggebracht om drie uur." „Door Lupin?" ,,Door 2 militaire wagens." Herlock Shol mes drukte zijn hoed stevig op zijn hoofd en deed zijn ifias goed om; maar Devanne riep uit: ,,Wat doet u?" „Ik ga weg". „En waarom?" „Uw meubels zijn hier, Arsène Lupin is ver weg. Mijn rol is uitgespeeld." „Maai- ik heb uw hulp nodig, waarde heer. Wat gisteren gebeurd is kan morgen weer gebeuren, want het be langrijkste weten we niet: hoe is Arsène Lupin binnengekomen, hoe is hij er uit gekomen en waarom is hij een paar uur later tot restitutie over gegaan?" ,,0, u weet niet.." Het idee om een geheim te zullen ont dekken, stemde Herlock Sholmes mild! „Goed, laten we het uitzoeken. Maar vlug, nietwaar en zoveel mogelijk al leen." Die zin sloeg duidelijk op de omstanders. Devanne begreep het en leidde de Engelsman naar de salon. Op droge toon en in karige zinnen die van tevoren berekend leken stel de Sholmes hem vragen over de avond van de vorige dag, over de gasten die er waren en over de vaste bezoekers van het kasteel. Toen bekeek hij de twee delen van de Chronique, ver geleek de kaarten van de onderaardse gang, liet de citaten van pastoor Gé- lis herhalen en vroeg: „Het was toch gisteren voor de eerste keer dat u over die citaten gesproken hebt?" Gis teren." „U had ze nooit medegedeeld aan monsieur Horace Velmont?" Nooit." „Goed. laat uw auto voor komen. Ik vertrek over een uur!" „Over een uur!" „Arsène Lupin heeft er niet langer over gedaan om het raadsel op te lossen dat u hem hebt opgegeven." „Ik. .heb ik hem..?" „Ja. Arsène Lupin en Velmont, dat is hetzelfde." „Ik vermoedde het-.de schurk." „Nu, gisteravond om tien uur hebt u aan Lupin de details van de waarheid die hem ontbraken ver schaft en die hij al weken zocht. En in de loop van de nacht heeft Lupin de tijd gehad om te begrijpen, om zijn bende bijeen te roepen en om u te plunderen. Het is mijn bedoeling om ook zo snel te werken." TJij liep van het ene eind van de kamer naar het andere terwijl hij lan,g nadacht, toen ging hij zitten, sloeg zijn lange benen over elkaar en sloot zijn ogen. De vanne wachtte, niet erg op z'n gemak. „Slaapt hij? Denkt hij na?" „In elk geval ging hij de kamer uit om bevelen te geven. Toen hij terugkwam zag hij hem onderaan de trap op zijn knieën terwijl hij het tapijt onder zocht. „Wat krijgen we nu?" „Kijkt u maar.daar.die kaarsvetvlekken.." „Warempel, inderdaad., en nog vers.." „En u kunt er ook nog zien bovenaan de trap en nog meer om die spie gelkast heen die Arsène Lupin heeft geforceerd en waaruit hij de snuis terijen genomen heeft om ze op deze stoel te leggen." „En wat maakt u daaruit op?" „Niets. Al die feitev zouden ongetwijfeld de teruggave die hij heeft bewerkstelligd, verklaren. Maar dat is een kant van de zaak waar ik me wegens tijdgebrek niet mee bezig kan houden. Het belang rijkste is het plan van de onderaardse gang." „U hoopt nog altijd..." „Ik a hoop niet. ik weet het. Er bestaat toch een kapel op twee- of driehon- cierd meter van het kasteel?'' „Een f ruïne van een kapel waarin zich het r gTaf van hertog Rollon bevindt." „Zeg aan uw chauffeur dat hij ons op- wacht bij die kapel." „Mijn chauffeur f is nog niet terug. Ze zullen me waar- schuwen. .Maar zoals ik zie, meent a u dat de onderaardse gang uitkomt in de kapel. Op welke aanwijzing... Herlock Sholmes onderbrak hem: „Ik J verzoek u, monsieur, om te zorgen dat f ik een ladder en een lantaarn krijg", t „Zo, hebt u een lantaarn en een ladder l nodig?" i „Blijkbaar, want ik vroeg u erom". Devanne belde, een beetje overbluft. De 2 voorwerpen werden gebracht. Toen volgden de bevelen elkaar op met de strengheid en juistheid van militaire bevelen. „Zet die ladder te gen de boekenkast, links van het woord ThibermesnilDevanne zette de ladder neer en de Engels man ging verder: „Meer naar links naar rechts Stop! Klim erop-.' Goed.Alle letters van dat woord zijn in reliëf, nietwaar?" „Ja". „La ten we ons bezighouden met de let ter H. Draait zij in een of andere richting?" Devanne greep de letter H en riep uit: „Zeker," die draait! naar rechts en een kwart slag! Wie heeft u dat verteld?Zonder ant woord te geven, hernam Herlock Sholmes: „Kunt u vanwaar u staat, bij de letter R komen? Ja.. Beweeg die een paar maal, zoals u dat zou doen met een grendel die u er voor- schuift en weer temgschuift". De vanne bewoog de letter R. Tot zijn stomme verbazing ging er aan de binnenkant iets los. „Prachtig", zei Herlock Sholmes. „Nu hoeven we alleen nog maar uw lad der te plaatsen aan het andere uit einde, dat wil zeggen aan het einde van het woord Thibermesnil. Goed.. En nu zal, als ik me niet vergis en als alles loopt zoals het moet, de letter L zich openen als een loket". Met een zekere plechtigheid pakte Devanne de letter L. De letter L ging open, maar Devanne rolde van zijn ladder, want heel het gedeelte van de boekenkast tussen de eerste en de laatset letter van het woord, draai de om zijn as en legde het gat van de onderaardse gang bloot. Herlock Sholmes zei nuchter: „U bent toch niet gewond?" „Nee, nee", zei De vanne terwijl hij overeind kwam, „niet gewond, maar dodelijk ge schrokken, dat geef ik toedie letters die bewegen.... die gapende onderaardse gang". „Waarom toch? Is het dan niet precies volgens de aanhaling van Sully?" „Hoe dan, lieve hemel?"

de Stem | 1965 | | pagina 11