en FLES MIDDENSTAND VAN TERNEUZEN: BEWEEGLIJK EN ACTIEF T.T. Terneuzen verwacht 20.000 bezoekers Eenrichtingsverkeer in Terneuzen len T.T. biedt heel assortiment 5 red u kt Winkelcentrum sal tot in de - city worden uitgebreid :U Gesprekken over T.T. Terneuzen De Terneuzense winkelstraat is de Noordstraat Weer duidelijk op de voorgrond Plannen bij gemeentepolitie in studie Y erkeers- situatie geen handicap voor middenstand Waardevol Niet hét centrum Concentratie Perspectieven Artiestenparade tijdens de TT Overdreven 14 TENTOONSTELLING TERNEUZEN 1965 IEL, vloerreiniglngs* één vlotte handeling it, beter kan het niet! e, vlotte DUEL-beurt vloeren. ISUNLlGHT^ARANTIEl ALS DIT PRODUKT NIET TEN VOLLE AAN UW VERWACHTINGEN VOLDOET, BETAALT SUNLIGHT U UW GELD TERUG Sj Bil k el Ier) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 0 O 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 oelt zich doodongelukkig. Ik il de paarden halen en dan unnen wij rusten. Ik ben er ;ker van dat geen mug door arns bewaking heendringt, nu ij zo opgewonden is.'* Geluk- ig hadden wij de paarden aed verborgen in het kreu- elhout, zodat Santer er niets lee had kunnen uithalen. Ik racht ze naar de hut. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Van 22 tot 29 mei a.s. zal in Terneuzen een mid denstandstentoonstelling worden ge houden, die is voorbereid en georga niseerd door de Stichting T.T. (Ten toonstelling Terneuzen) '65. De stich ting heeft en dat is haast van zelfsprekend haar krachten ge- rerruterrd uit de gelederen van de Terneuzense middenstand. Het is de eerste keer dat een middenstands- tentoonstelling van een dergelijk for maat 'n de centrumstad van Zeeuw srh-Vlaanderen zal worden gehouden. Dagblad De Stem komt ter gelegen held van de tentoonstelling met een extra bijlage uit. On de/e pagina treft men onze bevindingen aan van gesprekken met drie Terneuzenaren, die hun visie op deze T.T. geven Wij spraken allereerst met de heer W. J. Bliek, de volijverige voorzitter van de Stichting T.T.. De stichting werd meer dan een half jaar geleden opgericht cn heeft daarna enorm veel werk verzet. Om met de heer Bliek te spreken: „Er zijn heel wat nachtjes verloren ge gaan. Maar we geloven dat het re sultaat van alle gezwoeg de moeite echt wel waard zal blijken." De heer Bliek heeft zelf een textiel zaak. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „We hebben kunnen constateren dat vele verbanden in Terneuzen met nieuw leven zijn bezield. Dat doet het gemeente bestuur buitengewoon veel deugd. Voor een steeds groter wordende stad als Terneuzen is het immers nodig dat alle geledingen bij de tijd blijven. Men durft iets te organiseren. Getuige daarvan is de vorig jaar gehouden kinderboekenweek en het enorme bevrijdingsfeest, dat we enkele weken geleden hebben gevoerd. Nu staan we voor de T.T. van de middenstand. De opzet en de pretentie daarvan leveren voor mij het onomstotelijke bewijs dat de Terneuzense middenstand zeer beweeglijk en actief is. Ik ben daar alleszins blij om." Dat zijn woorden van burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen. wanneer het nieuwe winkelcentrum in de „city" compleet zal zijn: „dat hangt geheel af van de activiteit, die de mid denstand zelf zal ontplooien. Wij van onze kant zullen de middenstand alle mogelijke medewerking geven." Een tweede gesprek gold dat met burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen. die uiteraard zeer veel interesse heeft voor het werk van de stichting, dat, naar hij verwacht, zeker niet zonder goed resul- taal zal blijven. Dc heer Rijpstra ziet deze tentoonstelling als het ver heugende teken dat er „muziek en levendigheid" in de Terneuzense mid denstand zit. Dat is naar zijn me ning wel eens anders geweest. Daar om zal hij met een bijzonder blij hart de T.T. op zaterdag 22 mei a.s. openen. Het is, naar de mening vain de heer Rijpstra, wel eens anders geweest. „Ik had soms hiHiimwee naar de tijd van vroeger, die ik hier overigens niet heb meegemaakt Men ging toen, dat heb ik me laten vertellen, met een dubbel tjesbus door heel Zeeuwscih-Vla anderen. Iedereen kon toen voor een dubbeltje op en neer naar ,,het winkelcentrum Terneuzen". We mogen nu dankbaar zijn dat de Terneuzense middens* and nieuwe activiteittn beraamt en weer duidelijk op de voorgrond wil treden.' Burgemeester Rijpstra heeft er, ge durende de ongeveer vijf jaar, die h\j nu in Terneuzen werkzaam is, al dik wijls blijk van gegeven een goed ge outilleerde, levenskrachtige en actieve middenstand van groot belang voor een stad als Terneuzen te achten. Nog tij dens zyn aan het begin van het jaar uitgesproken nieuwjaarsrede pleitte hij ervoor dat de middenstand zich zou aanpassen aan de veranderde omstan digheden. ,Dc middenstand moet met Terneu zen mee-evolueren, sterk op de voor grond treden, mensennaar Terneuzen trekken en ertoe bijdragen dat de stad leefbaar wordt. Een feestverlichting tij dens de decemberdagen zou bijvoor beeld helemaal geen kwaad kunnen", is de mening van burgemeester Rijp stra. Terneu .:n is naar het oerdeel van de heer Rijpstra niet hét winkelcentrum van Zeeuwscih-Vlaanderen "^r zUn ver schillende winkelcentra. Elders in Zceuwsch-Vlaandercn worden prijzens- wa^j initiatieven genomen door de middenstand in de verschillende centra. Daartoe reken ik Hulst. Axel en Oost burg. Terneuzen zal wel het sterkste centrum moeten worden. Maar dat kan alleen wanneer de middenstand beseft dat zij haar assortiment most aanpas sen aan de behoefte van velen veel al ..steedsen" die ingevolge de in naai* Zeeuwsch-Vlaanderen zijn geko men en nog zullen komen. Maar ik meen dat de middenstand zich, wat dat betreft, uitstekend van zijn taak begint te kwijten" aldus burgemeester Riip- stra. Hij merkte de oude kom aan als hét winkelcentrum van Terneuzen. Het win kelcentrum zal in de toekomst echter worden uitgebreid tot in de „city", het centrale punt van het Terneuzen van de toekomst en waarin o.m. het nieu we stadhuis zal verrijzen. Andere ..agglomeratietjes" van win kelbedrijven moeten naar zijn mening karakter van wijkcentra krijgen. Een eerste eis is dat de winkels in de verschillende wijken geconcentreerd ge- houwd worden. Burgemeester Rijpstra meent dat het moeilijk is te Voor de middenstanders in de oude kom zijn er goede perspectieven: van gemeentewege is een saneringsplan in de maak. Bij een sanering van de bin nenstad zal veel aadadht aan de ruim telijke ordening worden besteed: „we zullen er bijvoorbeeld naar streven dat verschillende zaken goed bereikbaar zullen zijn. Mogelijk zal bijvoorbeeld worden voorzien in meer parkeergele genheid. Er zal in ieder geval meer ruimte worden geschapen. En daar is iedere middenstandier bij gebaat." De winkelstraat van Terneuzen is van ouds de Noordstraat, die cen traal gelegen in de kom van Ter neuzen. Binnen afzienbare tijd zal Terneuzen de beschikking hebben over nóg een winkelcentrum bij uit stek. dat zal verrijzen in de nieuwe „city" in de nabijheid van het te bouwen nieuwe stadhuis. Voor het nieuwe stadhuis is, zoals wellicht bekend, een plaats nabij de water toren ingeruimd. Het zal het cen trum van het Nieuwe Terneuzen worden. Inspecteur D. vai. Ooijen. de korpschef van de Terneuzense ge meentepolitie, doet op deze pagina ook van zich horen. Waarom? Wij vroegen hem, evenals burgemeester Rijpstra, of de stedebouwkundige structuur van het huidige Terneu zen het toelaat dat Terneuzen het winkelcentrum van Zeeuwsch-Vlaan deren gaat worden, dat de Terneuze- naren er zo graag willen zien groei- ««r "'cht een beetje onbegrijpe- j deze \aa*ste zinnen, maar die worden misschien verduidelijkt in de hiernaast afgedrukte artikelen. M ij hebben de „ondervraagden" ook hun visie laten geven op de Terneuzense middenstand. Is die ac tief genoeg? Heeft die voldoende te bieden om Terneuzen het predikaat winkelcentrum te kunnen laten voe- T.« TIJn Ar KOede vooruitzichten voor de middenstand? Teveel om £!L* no®™en- Zoals gezegd: men ïeest er elders meer over. zeggen, TERNEUZEN In de tent met een vloeroppervlak van on geveer 2000 m2 die op de Markt is opgeslagen en waarin de ten toonstelling Terneuzen 1965 zal worden gehouden, zullen 30 stands worden ingericht. Voor de volgende middenstandsbedrijven en andere instanties is plaats in geruimd: Stand 1. De Mul: aardgassanitair 2. Hoornaert: scheepsmateria len 3. Jurry: vloeren 4. v.d. Hooft: goudsmid 5. Ververs-v. d. Sande: boek handelaren 6. Tazelaer: elektrotechnische apparaten 7. Gabrielse: woninginrichting 8. Bliek: ondergoed en bonnet terie 9. v. d. Sneppen: sporthandel 10. Kramer: elektrotechnische apparaten 11. Mannaert: rijwielen en mo toren 12. Veerman: scheepsmotoren 13. Dixhoorn: herenmodes 14. Fotokino But 15. Hema: strandartikelen 16. Verlinde: verwarming en huishoudelijke artikelen 17. Vermask: hobbyhuis 18. Terneuzen 19. Verbond voor Veilig Verkeer en gemeentepolitie Terneuzen 20. Vereniging Oud-Terneuzen 21. Hamelink: scheepsbenodigd- heden 22. Eigen Haard: woninginrich ting, sport 23. N.V. de Hoop: tegels 24. Verlinde: verwarming en huishoudelijke artikelen 25. Rouw: makelaardij en reis bureau 26. Sonora: muziekhandel 27. van Strien-de Koning: gros sier derij in levensmiddelen 28. Vermeulen: jachtbouw 29. Radio Veronica: G.L.G.-lu cifers 30. Rikken: naaimachines ANNIE DE REUVER TERNEUZEN In heit „Vërmaakcen- trum" van de T.T. '65 die van 22 tot en met 29 mei zal worden gehouden in de grote tent die op de Markt is opgeslagen, zullen enkele bekende artiesten en ensem bles optreden. Op de avonden vam 22, 27 en 29 mei is de Tirolerkapel „Die lustigen Buben" te gast. Het orkest zal amuse mentsmuziek produceren in afwisseling met het combo vara Rudy van Duyze. De Terneuzense zingende stratenmaker José Lucardo zal als vocalist optreden. Op 24, 25, 26 en 28 mei zal het orkest van Kees de Nijs het podium vullen. Op die dagen zal ook het cabaretduo de Tobo's optreden. Op 24 mei is er nog een afzon derlijk optreden van Imca Marina, op 25 mei van Ria Valk, op 26 mei van de zan geres zonder naam, op 28 mei zingt An nie de Reuver. Als gastvrouwe tijdens de T.T. zullen t.v.-omroepsters optreden. Daarover elders meer. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Komt er veel voor kijken om een middenstandstentoon stelling te organiseren?". De heer W. J. Bliek, de voorzitter van de Stichting T.T. '65, lacht even. „Natuurlijk zit er enorm veel werk aan. Ongeveer een half jaar geleden v/erd de stichting opgericht. Dertig winkeliers sloten zich aan, d.w.z. dat onze plannen bij hen weerklank vonden. Dat was een gezonde basis om op verder te wer ken. Dat hebben we gedaan. En hard. Het is een half-jaar-werken-aan-een- stuk-geworden. Maar ik geloof dat we een evenement op poten hebben ge< kregen, dat er mag zijn. Nu is het al leen nog de vraag of de tentoonstel ling slaagt. Maar het resultaat van an dere, in voorgaande jaren gehouden, kleinere tentoonstellingen, doet het beste vermoeden." De heer Bliek is evenals de atndere le den van de stichting, de stellige overtui- Dc Axelse brug te Terneuzen zal een van de punten zijn die door de invoering van het eenrichtingverkeer heel wat minder ingewikkeld worden. (Van een onzer verslaggevers) rperneuzen vormt, wat de moeilijke ve. keerssituatie in het oude stadsgc deelte betreft, geen uitzondering 01 andere steden. Er zijn veel plaatsen waarin het parkeerprobleem in hevige mate geldt en waarin de middenstanc toch een florerend bestaan leidt. Terneuzen zal wèl een uitzondering onder al die steden of grote plaatsen gaan vormen wanneer de plannen van de gemeentepolitie verwerkelijkt zul len kunnen worden. In dat geval zal voor vele straten in de oude kom van Terneuzen eenrichtingverkeer gaan gel 'len, zo heeft inspecteur van Ooücn om neegedeeld. Het is overigens nog lang niet zeker or alle plannen doorgang zullen vin- -fiïi'x 1'?Vlteraard zullen de nodige be stuurlijke organen er hun goedkeuring ■ian moeten geven. Wij hebben de zaak uieen maar te onderzoeken," zo luidt iet relaas van inspecteur van Ooijen. t>e gemeentepolitie heeft onlangs advies TrSiifü011^en arK*er gevraagd aan de ANWB. Dat advies zal nog wel even *en wachten. Een brief van de ANWB meldt dat de bond nog vele aanvragen zal moeten afhandelen. ti LJet invoeren van eenrichtingverkeer vo°r nog meer straten in oud-Ter- neuzen zou, dat staat vast, een heli verbetering kunnen betekenen. In dal geval zullen in veel gevallen aan twe« kanten auto's geparkeerd worden. In straten, waarin nu een algeheel wacht of parkeerverbod geldt, zou dat, wa* een zijde van de straat betreft, opge heven kunnen worden, mits de straa natuurlijk niet te smal is. De gemeentepolitieplannen althans de realisering daarvan zouden nog voor de oplossing van een ander, nij pend verkeersprobleem zorg kunnen dragen. In de toekomst zal het dan namelijk niet meer mogelijk zijn de Axelse brug komende van de oude kom van Terneuzen vanuit verschillende straten op te rijden. Men wil bewerk stelligen dat het verkeer dan slechts ✓an een richting de brug kan oprijden. Het verkeer vanaf de kom zal dan niet anger een hinderlijk obstakel zijn voor iet verkeer dat uit de Axelsestraat de brug op komt rijden en dan slechts via -en weg naar de Markt of andere ge deelten van oud-Terneuzen zal kun nen rijden. Kortom: men krijgt dan een „heerlijk" vlotte afvloeiing van het verkeer, dat zichzelf zal regelen. Momenteel is het rond de Axelse brug een eniorme verkeerswirwar, waaruit de weggebruikers en het verkeer rege lende politiemannen soms maar heel moeillijk wijs kunnen. ging toegedaan, dat de tentoonstelling vain 22 tol en met 29 mei ongeveer 20.000 bezoekers zal trekken. „Die raming is nog aan de voorzichtige kant. Maar we moe ten ons blijven hoeden voor overdreven optimisme", zoals hij zegt. Natuurlijk kan de T.T. slechts slagen, wanneer het pu bliek voldoende belangstelling aan de dag zal leggen: „Waar houd je anders een tentoonstelling voor". Maar men heeft een schrale troost, wanneer de publieke Interesse voor de tentoonstelling tegen zal vallen. De stichting heeft haar zaakjes dusdanig geregeld dat er geen ernstige fi nanciële verliezen kunnen optreden voor de deelnemende winkeliers. „Het i6 zelfs zo dat, wanneer we geen kip op bezoek zouden krijgen, we toch geen schulden zullen hebben. In dat geval kunnen we alleen de deelnemers nog aanschrijven hun standhuur te betalen, maar daar houdt het dan ook mee op", aldus de heer Bliek. „Niet om te pochen hoor, maar vind je dan niet dat wij de zaken keurig geregeld hebben?" vroeg ons een ander bestuurslid van de stichiting. Geen zinnig mens die hem ongelijk zal geven. De T.T. is niet georganiseerd met me dewerking van de een of andere organi satie van middenstanders, alhoewel het Handelscentrum Terneuzen, dat de plaats van de Middenstandsvereniging „Klim op" heeft ingenomen, al vorm had aan genomen toen de stichting in het leven werd geroepen. Er is overigens geen spra ke van een conflict. „Integendeel. Bijna alle deelnemende middenstanders zijn aangesloten bij het H.C.T. Ikzelf bijvoor beeld ben, geloof ik, een getrouw lid", zo vertelt de heer Bliek, die eraan toevoegt dat in geval van de organisatie van een volgende middenstandstentoons telling de medewerking vatn het H.C.T. zeer zeker welkom zal zijn. „Natuurlijk. Je moet blij fcijln met elke positieve inbreng", aldus de heer Bliek. De middenstandstentoonstelling, die zal worden ingericht in een grote tent, die dezer dagen op de Markt zal worden op geslagen, zal veel te bieden hebben. Het belangrijkst zijn natuurlijk de ongeveer 30 stands, die de winkeliers, al dan niet in samenwerking met leveranciers, gros siers en fabrikanten, hebben ingericht. Er beloven enkele zeer attractieve stands te komen, die een goed overzicht zullen geven van wat de Terneuzense midden stand te bieden heeft. Veel belangstelling zal, naar men ver wacht, ook uitgaan naar dat hoekje van de tent, dat is ingeruimd voor een stand, die door de Terneuzense gemeentepolitie en het Verbond voor Veilig Verkeer zal worden ingericht. Voorts zal de vereniging Oud-Terneu zen met haar collectie documentatiema teriaal en wat dies meer zij op de T.T. '65 vertegenwoordigd zijn. Enigszins een contrast daarmee zal de stand „Nieuw Terneuzen" vormen. Daarin zal o.m. de maquette van Terneuzen, die is vervaar digd door oud-gemeentesecretaris J. Olij- slagers en die momenteel onderdak ge niet in het Terneuzense informatiecen trum „te kijk" worden gezet. Dan zijn er nog andere attracties, die de tentoonstelling zullen kruiden. Elke dag zal een televisie-omroepster als gast vrouwe optreden. Dat zyn, in volgorde van opkomst Mies Bouwman, Karin Kraaykamp, Denise Maes, Else Berger en Elisabeth Mooy. De komst van Else Ber ger its nog enigszins onzeker. Zy is pas getrouwd, „maar ze heeft het contract ge tekend. Ik neem aan dat de zaak wel snor zit", meent de heer Bliek. Diverse Terneuzense middenstandsbe- drijven zullen elke dag modeshows ver. zorgen. Radio Veronica zal ook vertegen woordigd zijn. Een zakelijke attractie van de T.T. is, dat gedegen voorlichting zal worden ge geven over die huishoudelijke apparaten, die te zijner tijd op aardgas zullen gaan „werken". „En dat alles voor f 1,- entree geld, dat is toch zeker niet teveel ge vraagd"zegt de heer Bliek. De T.T. zal zaterdagmiddag om twee uur officieel worden geopend door burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen. De tentoonstelling zal elke dag tot tien uur 's avonds zijn opengesteld. Na tien uur kan men te recht in het vermaakscentrum, dat overigens gedurende de gehele dag open zal zijn. In dat vermaakcentrum staan de T.T.-bezoekers nog diverse attracties in de vorm van het op treden door bekende artiesten te wachten. De jeugd zal iti het „cen trum" kunnen dansen. (Van een onzer verslaggevers) rpERNEUZEN. „Ja. leuk, die -1- T.T. Zal ons overigens wel een hele hoop extra-drukte geven. Maar dat is niet erg. Het is voor de goede Terneuzense zaak." Dat zegt de heer D. van Ooijen, inspec teur-korpschef van de Terneuzensa gemeentepolitie. Die instantie heeft de T.T. overigens dankbaar aange grepen om „predikend'1 te werken voor de heilige zaak van de ver keersveiligheid. Zij heeft, in samen werking met ,het Verbond voor Veilig Verkeer, een stand ingericht in de tent, waarin de midden standstentoonstelling zal worden gehouden. jjaarin zat o.m. een installatie worden opgesteld, waarmee men zijn rijvaar digheid zal kunnen testen. „We hebben er heel toevallig beslag op kunnen leggen. Het ding heeft enorm veel succes gehad tijdens de automobielen ten toonstelling in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam van dit jaar. Er zal echt wel veel be langstelling voor zijn", aldus inspecteur Van Ooijen. Wat hij denkt van de T.T.? „Uiterst nuttig, natuurlijk. Het is altijd goed wan neer de middenstand zijn zaak op spec taculaire wijze uitdraagt. Daar kan hij zichzelf alleen maar goed mee doen. En omdat fiet in dit geval de Terneuzense middenstand geldt is de T.T. voor ons na tuurlijk extra-attractief". Cenlr urn Jnspecteur Van Ooijen vindt de Terneu zense middenstand „goed geoutil leerd". Is het een echt winkelcentrum? „Och, daar kan ik niet zo direct een oor deel over vellen. Terneuzen is natuurlijk wel het centrum voor het winkelende pu blick in de omgeving van de stad. Ik winkel er graag. Mijn vrouw trouwens ook. En we komen echt wel aan onze trekken. We hoeven in ieder geval niet naar elders om te slagen". Met velen is de heer Van Ooijen overi gens wel van mening dait de omstandig heden voor de Terneuzense middenstand beter zouden kunnen zijn: „Ja, dat klopt, er is nogal weinig parkeerruimte. Dat wil zeggen, er is niet voldoende parkeer gelegenheid tijdens de topdagen voor de middenstanders: de woensdag en de za terdag. Normaal is er ruimte voldoende voorhanden. De Markt staat eigenlijk nooit helemaal vol. Maar bijvoorbeeld 's woensdags is het markt en dan wil het wel eens gebeuren dat je in de knoei raakt. Dan is het voor ons hard werken geblazen" dc verkeersregeling moet nog intensiever zijn en bovendien moeten meer bonnen worden uitgedeeld aan au tomobilisten, die hun auto's foutief heb ben geparkeerd. „Niet dat we er echt regel van maken dat iedere verkeerd ge parkeerde wagen op de bon dient te wor den geslingerd om die populaire ter minologie maar eens te gebruiken maar soms kom je er niet onderuit", aldus de heer Va<n Ooijen. Deweringen, als zou de moeilijke verkeerssituatie in de binnenstad een beletsel vormen voor de wording van Terneuzen tot winkelcentrum acht de heer Van Ooijen overdreven. „Ik bekijk het zo dat de mensen, die toch ergens willen zijn, daar ook ko men, ook al is het moeilijk om je au to er kwijt te raken. Tenminste, zo is het met mij gesteld." Tot zijn geruststelling: met ons ook

de Stem | 1965 | | pagina 9