Rijkswaterstaat vergoedt schade veiling Terneuzen GOEDE K WALITEIT OP FOKDAG KOEWACHT Walcheren I ^eeuwsc'v^'aan^eren Veel belangstelling bij opening bibliotheek DRAAIBOEK VOOR BEZOEK KONINGIN Oogstverwachting voor Zeeuws fruit gunstig BRONBEMALING OORZAAK OMVANGRIJKE SCHADE Goese haven kan ontsloten worden DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 MEI 1965 2 VLISSINGEN Muziekavond in Scheldekwartier Westkapelle HULST Pater Th. A. Smet uit Clinge verongelukt Bromfietsers gewond OOSTBURG Havenbelangen houdt jaarvergadering GOES Dagblad De Stem Fraaie restauratie te Middelburg Credietbank opent „nieuwe" vestiging Terneuzen Opening stadhuis Vlissingen Prins Bernhard per helikopter naar Terneuzen ONDANKS SLECHT WEER Maatschappelijk werk Contactdag over bejaardenzorg Koelhuizen door verzakking niet te gebruiken Goese wethouder: zwembad is goed Nieuwbouwplan lichtpunt in jaarverslag Verwachtingen Kortgene heeft derde wethouder Rector Asselbergs te Dongen zilveren priester EXAMENS HOOG WATER Vandaag Mo ryen 2 Afsluiting straten. In verband met de openiing van het stadhuis door H.M. de koningin, op 21 mei, zullen de vol gende wegen tussen 13.30 en 16 uur voor het verkeer worden afgesloten. Paul Krügerstraat (ged. tussen Scheldestraat en Badhuisstraat), Hobeinstraat (ged. tussen Singel en dr. Stavermanstraat) Dr. Stavermanstraat, Dr. Nolsonstraat, Dr. Friezenstraat, Brouwenaarstraat, Dr. Ottestraat. De leveranciers wordt aangeraden hier- hiermede ernstig rekening te houden en zonodig de route voor bezorgen zodanig te wijzigen, dat leveranties aan wonin gen, gelegen aan bovengenoemde wegen, vóór of na de tijd van afsluiting van deze wegen kunnen plaatsvinden. Voorts wordt een dringend beroep ge daan op de bewoners van de aan deze wegen gelegen huizen, om gedurende de tijd van afsluiting ervoor te zorgen dat hun, auto's en de auto's van degenen die bij hen op bezoek zijn buiten deze we gen worden geparkeerd. De feestelijkheden vanwege de opening van het nieuwe Vlissingse stadhuis zijn instrumentaal voortgezet in het „Schel dekwartier". De heer Oh. Gilissen - Ver- schage kon in zijn kwaliteit als voor zitter van de Stichting Culturele Ge meenschap een groot aantal belangstel lenden welkom heten. Hij memoreerde in zijn openingswoord ook de andere festiviteiten, die deze week plaats zullen vinden, zoals het oratorium „Die Schöpfung" op donderdag en sportfesti- viteiten op zaterdag. Hierna was het de beurt aan een aantal Vlissingse verenigingen, waarbij de spits werd afgebeten door de Vlissingse Klavar Muziekvereniging onder directie van de heer H. Gijsel. Dit ongeveer 40 leden tellende muziekgezelschap begon zijn optreden met „Our director" van Bigelon, gespeeld door de A-afdeling. Naast de Tango Energiek van F. Mol vielen vooral de bekende melodieën van Jacques Offenbach in de smaak bij het publiek. Van de accordeon stapte men over op de klank van de mandoline, waarbij de Mandolinevereniging TOVIDO o.l.v. de heer W. Meulmeester haar aandeel begon met de Zeppelinmars van W. Halter. Vermeldenswaard is ver der het Dorpsfeest van Joh B. Kok, dat in een aantal delen was onderverdeeld zoals ochtendschemering en kerkgang. Na de pauze was het de beurt aan de Christelijke mandolinevereniging Di rigent J. Eckhardt zorgde naast een goe' de directie ook dat er goed genuan ceerd gemusiceerd werd, wat vooral voor deze zachtklinkende instrumenten van het grootste belang is, omdat de mu ziek anders te egaal wordt en het verve lend zou worden om naar dergelijke in strumentale orkestjes te luisteren. Nu was dit juist niet 't geval en we hebbben met name naar de Suite voor mandoline- orkest van Joh. B. Kok met veel genoe gen geluisterd, waarbij we speciaal wil len noemen het derde gedeelte (Andan te). Als laatste vereniging kwam aan bod de Accordeonvereniging „Scala" o.l.v. de heer W. Meulmeester, die haar aandeel aan dit feestconcert begon met een pit tig gespeelde tango van de bekende tan gocomponist E. Lecuona. Verder kon men nog luisteren naar bekende werken zoals Rosen aus iem Süden en de Do- n au wellen. Aan het slot traden de gezamenlijke orkesten op, om o.l.v. de heer J. Eck hardt in een arrangement van J. Linard een aantal bekende melodieën uit „Der Vogelhandler" van C. Zeiler te spelen. De uitvoerenden werden door het met aandacht luisterend publiek met veel applaus beloond- N.C.V.B.-vergadering Tijdens de maandelijkse bijeenkomst van de NCVB afdeling Westkapelle, die onder leiding stond van de presidente, mevrouw Van Rooijen-van Sighen, sprak dr. Ringnalda, emeritus predikant der gereformeerde kerk te Middelburg over het onderwerp Mens en Arbeid. (Van een onzer verslaggevers) HULST Gisteren is de lazarist pater Th. A. Smet. die afkomstig is uit Clinge. op 84-jarige leeftijd overleden. Hij be zweek aan de verwondingen die hfj op- liep bij een aanrijding in Wenduine (Bel gië), waar hij pastoor was. Pater Smet was aangereden door een vrachtauto. Hij werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het zieken- huis te Blankenberge. Daar achtte men het raadzaam hem te doen opnemen in het ziekenhuis te Brugge. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed hij. Het stoffelijk overschot zal in Wen duine ter aarde worden besteld. Pater Smet heeft gedurende lange tijd missionerende arbeid verricht. Hij werd uitgezonden naar China, en kreeg later Soerabaja als missiegebied aangewezen. Ongeveer 5 jaar geleden kwam hij voor het laatst terug uit Soerabaja. Hij werd toen benoemd tot pastoor te Wenduine. (Van een onzer verslaggevers) Woensdag hebben zich twee aanrijdin gen voorgedaan, waarbij evenzovele bromfietsers werden gewond. In de Zou- testraat botsten 's morgens een bestelauto, die werd bestuur door J. de R. uit Hulst, en, een bromfiets, die werd bereden door L. van H. uit Graauw, tegen elkaar. Het ongeluk gebeurde toen De R. zijn wagen wilde keren zonder eerst op het achter op komend verkeer te hbben gelet. In de Kleine Zwanenstraat deed zich middags een aanrijding voor tussen een door P. S. uit Vogelwaarde bereden bromfiets en de fietser K. F. uit Koe wacht. S. liep een hersenschudding en een hoofdwonde op. Hij werd overge bracht naar het ziekenhuis. Verkeersexamcn De leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scho len, 117 in getal, hebben hun praktisch verkeersexamen afgelegd op een parcours dat was uitgezet in Nieuw-Hulst. Slechts één kandidaat moest worden afgewezen. Er waren 32 „nul-fouters", terwijl de an dere jnogens en meisjes ook met vlag en wimpel hun diploma behaalden. Burgemeester P. J. G. Molthoff zal binnenkort de diploma's aan de kinderefi uitreiken. Biljarten. De spelers van de eerste en tweede klas van de Oostburgse bil jartvereniging zullen morgenavond met de traditionele palingmaaltijd hun com- petitieseizoen besluiten. Het feestelijk gebeuren vindt plaats in hotel Du Com merce. V.V.V.-agenda. De plaatselijke V.V.V. heeft de agenda opgesteld van komende sportgebeurtenissen, die worden gefinan cierd uit de opbrengst van de loterij. Het Nederland-België toernooi bollen met de krulbol wordt in voorronden alhier ge speeld op zondag 13 juni, de finale-par tijen worden 11 juli georganiseerd in Ertvelde-Rieme. Een nationaal clubtoer- nooi is gepland op zondag 26 juni. Het programma luidt verder: 1 augustus toe risten tafeltennistoernooi in de Katho lieke Kring; 24 juli toeristen lawnten- nistoernooi met mogelijke voortzetting op 25 juli; 10 juli turnontmoeting; 7 aug. autorally en wandeltocht langs Kreken- route; 20 juli en 20 augustus toeristen bridgedrive in De Eenhoorn en De Ko renbeurs. Biervliet Boerenleenbank. Burgemeester A.P. Kostense zal dinsdag 1 juli de officiële opening verrichten van de nieuwe huis vesting van de boerenleenbank op de Markt. Breskens Woningbouwvereniging De plaatse lijke Algemene Woningbouwvereniging belegt morgen in zaal De Uitkomst een algemene jaarvergadering. In het bestuur zijn aftredend mevrouw M. P. de Back van Boven en voorzitter W. C. van der Hooft; beiden zijn herkiesbaar. Ook com missaris J. Meijaard is bereid zijn plaats te blijven innemen. Het secretariaatsver- slag gewaagt van een succesvol 1964, dat werd afgesloten met een batig saldo van f 24.735.45. Het aantal leden steeg met vijf tot 35. De vereniging had eind vorig jaar 17 normale en 15 bejaardenwoningen in ex ploitatie, terwijl voor eigen rekening maar liefst 63 huizen in aanbouw zijn. Deze nieuwbouw vergt een bedrag van f 689.290. In het voorbije jaar konden de eerste d,rie leden van de vereniging aan een nieuwe woning worden geholpen. De stichting Havenbelangen Breskens houdt donderdag in hotel Het Wapen van Breskens de algemene jaarvergade ring. Op deze vergadering zullen me dedelingen worden gedaan over de stand van zaken voor het op hoogte brengen van de zeèwering op Deltahoogte. Tijdens de bestuursverkiezing zal de heer P. Vroon zich herkiesbaar stellen. Door de secretaris-penningmeester P. den Hamer, zullen de diverse jaarversla gen worden voorgelezen. Voorts zal de kascommissie verslag uitbrengen. Clinge Koningsschieten Zaterdag 22 mei a.s. zal de schutterssociëteit Eendracht en Broedermin haar jaarlijkse konings- schieting houden voor de leden. Het ou de gebruik van koningsschieten op de staande wip gaat met enige feestelijk heid gepaard. Vorig jaar wist de heer Fr. Lernout van Nieuw Namen de ti tel van koning van de sociëteit te be machtigen. Voor de schutters is deze jaarlijkse 'gebeurtenis steeds een span nend evenement. St.-Jansteen Tentoonstelling De zusters en het verdere onderwijzend personeel van de V.GL.O.-school hebben in deze school een tentoonstelling georganiseerd, waar bij kledingstukken en andere werkstuk ken werden i mtoongesteld, die door de leerlingen van deze school werden ver vaardigd. Tevens kon men hier ook zien wat deze leerlingen op het gebied van de kookkunst, servering van tafels, EHBO, kinderverzorging enz. wordt aangeleerd. Voor het vele werk dat aan deze ten toonstelling werd besteed, was het voor de organisatoren zeer verheugend dat hiervoor een grote belangstelling mocht worden genoteerd. Als sluitingsstuk van deze tentoonstelling werden door de V.G.L.O.-leerlingen nog enkele toneel stukjes opgevoerd, welke zeer in de smaak vielen van het talrijke publiek. Grutterink; S. Waterdam, 89 j. ev M. de Jager; N. Priester, 85 j.; W. van Tooren, 68 jr. ev. M. Boutens D. Jeren- niasse, 73 jr. ev. A. Luteyn. Heinkenszand Bazar Op vrijdag 28 en zaterdag 29 mei a.s. zal ten bate van het Groene Kruis een grote bazar worden georga niseerd in de goederenloods van de Gebr. Nieuwenhuyze aan de Stationsweg. Op deze bazar zullen vele stands wor den. ingericht, zoals een ballen-tent, schiettent, grabbelton, gebakkraam, een stand met diverse dranken enz. enz. Het rad van avontuur zal evenmin ontbreken, terwijl tevens een grote ver loting zal worden gehouden, waarvoor prijzen beschikbaar' zijn gesteld. Als bijzondere attractie zullen grote levensmiddtlenpakketten op een speciale manier worden verkocht. Yerseke Geldlening Voor de financiering dei- kosten van de nieuwe haven zal door de gemeente een geldlening worden aangegaan bij de Bank voor Nederland se Gemeenten, groot f 850.000,- tegen een rente van 5 zevenachtste procent, en een looptijd van 25 jaar. Benoeming onderwijzeres In de va cature aan de openbare lagere school ontstaan door het vertrek van de heer Dolfing zal binnen afzienbare tijd worden voorzien. Na een geplaatste op roep werd door mej. Hordijk uit Goes een dezer dagen een proefles gegevén welke zeer bevredigend wer^ bevonden. Aangezien mej. Hordijk in september haar volledige bevoegdheid hoopt te be halen zou ze bij een eventuele benoe ming per 1 oktober als onderwijzeres in dienst kunnen treden. Burgerlijke stand Geboren: Mari anne dv A. Eckhardt-Murre: Johnny zv H. Groen-WolffersKarin dv H. Lutke Willing-Monster; Johanna dv Zuidijk- Rottier Desirée dv J. Kopmels-van de Velde. Huwelijksaangiften: P. L. de Kunder, 25 j, en R.E. Mieras, 23 j.; M.A. van Iwaarden, 26 j. en J.P. Adriaanse, 26 j. Overleden: M.R.F. van der Walle, 83 j.; H.B. Bouwman, 58 j., w.v. A. B. Dagblad vooi Zeeland KANTOREN Voor Zeeuwsen-Vlaanderen; Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland b. K. M DE JONG tel. 2377 Hulst TERNEUZEN De Nederlandsche Credietbank n.v. beschikt thans over een vestiging in Terneuzen. De bank is daar gehuisvest in een pand aan de Nieuwstraat (54), dat geheel is ver bouwd en voor zijn doel geschikt ge maakt. Op vrijdag 28 mei a.s. is het ..kijkdag". De belangstellenden kunnen dan van half vier tot vijf uur in het gebouw terecht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het fraai geres taureerde koopmanshuis Civiliën aan de Molstraat is woensdagmiddag onder grote belangstelling de openbare leeszaal en bibliotheek door burgemeester mr. J. Drijber geopend. Aanwezig waren o.m. gedeputeerde jhr. mr. T. Schorer en wet houders en raadsleden van de Zeeuwse hoofdstad. De burgervader noemde de instelling met haar aantrekkelijke huisvesting een kostbare en waardevolle steen in het mo zaïek van zijn stad. Het historische pand, dat f 421.000 aan verbouwingskosten verg de, heeft door samenwerking van diverse instanties weer een levende bestemming gekregen. Mr. B. Plomp, voorzitter van de Vereniging openbare leeszaal en bi bliotheek te Middelburg, gaf een over zicht van de restauratiegeschiedenis van het pand. Niet zonder moeilijkheden blijkt de metamorfose zich te hebben voltrok ken. De inzichten van de Dienst Monu mentenzorg en die van het leeszaalbestuur liepen op sommige punten nogal ver uit een. Een voorbeeld daarvan is de aan wezigheid van twee trappen in het pand. De historische wenteltrap moest behou den blijven, maar werd door het bestuur te gevaarlijk geacht voor met boeken beladen kinderen,. Een oplossing werd gezocht in de aanleg van een moderne trap naast die van historische waarde. Vanwege deze verschillende voorzienin gen werd de burgemeester het boek GOES Het programma voor het bezoek van koningin Juliana aan Vlissingen, vrijdag a.s., ziet er in grote trekken als volgt uit: 11.53 uur: Aankomst van koningin Juliana per koninklijke trein op het station te Vlissingen. Zij zal in gezelschap zijn van mevrouw W. Repelaer van Driei-van der Willigen, dame du palais, en luitenant-kolonel G. Tack. adjudant van de koningin. Ter begroeting zullen aanwezig zijn de waarnemend commissaris der koningin mr. dr. A. Mes. burge meester mr. B. Kolff van Vlissingen en de heer J. Marion, commis saris van politie. Het gezelschap vertrekt per auto naar de centrale van de PZEM aan de Edisonweg. Hier zal Henny Bogerd, de 15-jarige dochter van de directeur, bloemen aanbieden. Na een welkomstwoord van de burgemeester zal ir. T. Bogerd een inleiding houden over de elektriciteitsvoorziening in Zeeland. 12,25 uur: Bezichtiging van de centrale. 12.45 uur: Vertrek naar de gemeentelijke u.t.s. aan de Marconistraat. Aankomst vijf minuten later. In de kantine volgen inleidingen door de u.t.s.- directeuren ir. C. Bax en G. Van Doorn. Daarna bezichtiging van de praktijkruimten. 13.30 uur: Vertrek naar hotel Britannia voor de lunch. 14.45 uur: Vertrek naar het nieuwe stadhuis. De koningin val hier vijf minuten later arriveren. Schoolkinderen en de koninklijke harmonie Ons Genoegen zullen het Wilhelmus ten gehore brengen. Op het bordes zal de 8-jarige Yvonne Smit, dochter van de wethouder, bloemen aan bieden. In de hal zullen de raadsleden aan hare majesteit worden voorgesteld. 15.00 uur: De koningin betreedt de raadzaal. Na een rede van burgemeester Kolff en een antwoord van het «oudste raadslid de heer H. Knoop, zal de koningin de officiële opening verrichten door als eerste het gasten boek van de gemeente te tekenen. 15.15 uur: Thee in de koffiekamer. Stadsbeiaardier P. Broerse speelt een speciaal voor deze gelegenheid door hemzelf gecomponeerd werk. 15.25 uur: Rondgang door het gebouw. 15.45 uur: In de koffiekamer wordt de stadsbeiaardier aan de koningin voor gesteld. 16.00 uur: Vertrek naar het station. 16.11 uur: Vertrek van de koninklijke trein naar Baarn. .Voetstappen op de trap" ten geschenke aangeboden. Mr. Plomp zette tot slot de doelstellingen van zijn vereniging uiteen en kwam tot de wens, dat de bibliotheek niet zou verworden tot „een snackbar van pocketbooks". Mr. Drijber sprak over de taak van de bibliotheek, waarvan hij als belangrijk facet zag, de bescher ming van klassieke werken in de huidige vloed van nieuwe boeken. Gelukwensen werden aangeboden door o.m. mr. O. Ackerman namens het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer J. Stenvert uit Terneuzen namens de Zeeuwse zusterorganisatie en door mej. J. Meeuwesen uit Tilburg na mens de Centrale vereniging voor open bare bibliotheken. Mevr. H. de Vink- Olthof, een der initiatiefneemsters van de plaatselijke kinderbibliotheek, die nu in hetzelfde gebouw is ondergebracht, memoreerde de ontwikkeling sinds 1945 van deze jeugdlectuurvoorziening. Haar verdiensten en die van haar naaste medewerksters werden gehono reerd met een fraaie tuil bloemen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Prins Bernhard, die maandagmidda-g; de officiële opening van het complex van Dow Chemical Internationaal N.V. in de Nieuw Neu- zenpolder te Terneuzen zal verrichten, zal in een helikopter naar Terneuzen reizen. Het hefschroefvliegtuig zal om half drie landen op het hoofdterrein van het Zuidersportpark. Prins Bernhard zal daar worden ont vangen door de waarnemend commis saris van de koningin in Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, door burgemees ter mr. H. Rijpstra van Terneuzen en de inspekteur-korpsc'hef van de gemeente politie, de heer D. van Ooijen, Het ter rein zal voor iedereen vrij toegankelijk zijn. Ongeveer een half uur na de, lan ding zal de Prins naar de Dow-fabrieken worden gereden. De gemeentepolitie zal voor een vlot verloop van de enkele kilo meters lange rit (over Frederik van Eedenstraat-Azelsestraat-Grenulaan - de rijksweg 61 - Herbert Dowweg) zorg dragen. Bij de ingang van het Dow- complex zal de prins worden verwel komd door de directie van Dow Che mical International. MIDDELBURG De Stichting Zee land, het provinciaal opbouworgaan, zal op woensdag 9 juni in de schouwburg te Middelburg een contactdag voor maatschappelijk werkers organiseren. Op deze dag zal de aandacht speciaal uitgaan naar de bejaardenzorg. In de ochtenduren zullen hierover in leidingen worden gehouden door de heer J. Weiten, arts en directeur-geneesheer van het r.-k. verpleegtehuis Maria Ter weel te Goes, en de heer F. Oostvo gel, arts en geneesheer-directeur van het r.-k. bejaardentehuis Favento Deo te Den Haag. De sprekers zullen ach tereenvolgens de zorg voor de bejaar den in en buiten de tehuizen behande len. Na de lunch zal er gelegenheid zijn vragen te stellen aan een forum, dat zal worden geleid door de heer A. Ka- land, lid van gedeputeerde staten. Als forumleden zullen optreden de genoem de geneesheren, mejuffrouw W. Haars- ma, lerares bejaardengymnastiek me vrouw G. Hesselink-Mondria, presiden te van U.V.V.-Middelburg, mevrouw W. Oskaanp-Heijink, directrice van het rust huis Ter Mantelinge te Oostkapelle en de heer L. van t Westende, voorzit ter van Bachten Stene te Middelburg. BREDA Ondanks het slechte weer is de bloei van de fruitbomen in Zeeland overvloediger dan verwacht werd. Vorig jaar werd er een record in de fruitteelt bereikt, met het gevolg dat men had verwacht dat dit jaar de bloei van de bomen wel te wensen over zou laten. Dit is echter niet het geval. Zowel appels als peren bloeien zeer goed. Er z\jn echter twee rassen die duidelijk minder fraaie vooruitzichten bieden, nl. de goudreinet- ten en de Cox Orange. De perenbloei is in zUn geheel gunstig. Het is niet te verwachten, dat er nog vorst komt, die aanmerkelijke schade kan opleveren, zodat de vruchtzetting ook vrij redelijk, tot goed zal verlopen. Dinsdag was de laatste fruitveiling. De prijzen lagen zeer hoog. Dit was voor een belangrijk deel een gevolg van het feit, dat in het buitenland het 'bewaar resultaat slecht was. Vorig jaar hoorde men overal het gerucht, dat er een re- cordoogst zou komen en dat het dus zaak was het fruit tijdig op de markt te brengen en niet te lang te bewaren, want de prijzen zouden niet al te best zijn in het voorjaar, Deze geruchten en ver wachtingen zijn helemaal niet uitgeko- (Van eën onzer verslaggevers) GOES. Er zijn, de gebruikelijke op leveringsfoutjes daargelaten, geen man kementen aan het vorige week in gebruik gestelde nieuwe zwembad van Goes. Het bad is in principe niet geschikt voor het houden van internationale wedstrijden. Voor sommige wedstrijden op interna- nationaal niveau kan dispensatie worden verlend. Wel kunnen alle natonale wed strijden in net bad worden georgani seerd. Dit heeft wethouder mr. J. v. d. Burgt (AR) gisteravond tijdens de raadsver gadering te Goes meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-raadslid D. van Loon. De heer verleend. Wel kunnen alle nationale wed- steld. 1-Iij bleef er echter bij, dat de raad in het verleden meermalen is voor gehouden, dat er internationale wed strijden in het zwembad gehouden zouden kunnen worden. De wethouder ontkende dit. Hij had er zelfs de notulen van enkele raadsvergaderingen, waarin het zwembad voorstel behandeld is, op nage lezen. voor Zeeland. F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur uoor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties Bestemn voor de editie Zeeland f 0,18 oer mm 1 mm ingezonden mededelingen 2-'> mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t 1.— elke regel meer 0.25. Als éên regel gelden 23 letters en/ot leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1 1.60 en f 0,60. B,, 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. TERNEUZEN Rijkswaterstaat zal de schade vergoeden, die is opgetreden aan gebouwen van de Coöperatieve Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen ten gevolge van de bron bemaling ten behoeve van de bouw van de nieuwe sluizen. Dat wordt medegedeeld in het jaarverslag van de veiling, dat tijdens de maandag avond in hotel Rotterdam te houden algemene ledenvergadering zal worden behandeld. Verzakkingen hadden o.m, tot gevolg dat de gas- cellen niet voldoende gasdicht waren. Daaruit vloeide een belangrijke schade voor de telers voort. Ook mislukte de bewaring van een belang rijke partij uien. Het schaderapport van veilingsecretaris, dr. ir. J. P. M. van der Wolf, werd ongewijzigd geaccepteerd door een commissie van deskundigen van rijkswaterstaat. Uitbetaling van de schade zal op korte termijn plaats vinden. Voorts zijn op kosten van rijkswater staat de koelhuizen, die door de verzak kingen in onbruik raakten, gerepareerd. Onmiddellijk na voltooiing van de werk zaamheden bleek dat de koelhuizen nog niet helemaal gasdicht zijn, waarschijn lijk t.g.v. nieuwe verzakkingen. De kunstmatige inbreng van koolzuurgas in de cellen verschafte uitkomst. Over enkele jaren is men overigens van alle verzakkingsellende verlost, wanneer het nieuwe veilinggebouw nabij Driewegen onder de gemeente Terneu zen zal zijn voltooid. Het jaarverslag ge waagt ervan dat de ontwikkeling van de nieuwbouwplannen de aandacht van het dagelijks bestuur blijft opeisen. Inmid dels is de aankoop van de benodigde (bijna vijf hectaren) grond t.b.v. de geschreven aan de hoge kilogram-op brengsten, die de lage prijzen compen seerden. De veiling boekte een nettowinst van slechts 1700; de winst beliep dus nog niet eentiende deel van de omzet. Het is naar de mening van het dagelijks be stuur zonder meer duidelijk dat een ver antwoord bedrijfseconomisch beheer een eerste vereiste is. In het verslagjaar werd ruim 4.500.000 kilogram fruit om gezet, tegen ruim 3,000.000 in 1963. Een belangrijke stijging van de omzetcijfers in de komende jaren ligt in de lijn der verwachtingen, gezien de sterke uitbrei ding van het Zeeuwschvlaamse fruit areaal. Inmiddels stellen de voortdurend stijgende lonen steeds hogere eisen aan het bedrijf. Het is noodzakelijk een steeds verder gaande .mechani satie en rationalisatie door t.e voeren om het aantal personeelsleden zo klein mogelijk te kunnen houden. Ook de arbeidsorganisatie behoeft steeds verbetering. In samenwerking met het Instituut voor Tuinbouw techniek werd het intern transport van de veiling belangrijk verbeterd, terwijl men een belangrijke bespa ring aan personeelsleden wist te be werkstelligen door de aanschaf van een vork-heftruck. Inmiddels is men doende met een reorganisatie van de personeelsstructuur, die in 1965 be slag zal moeten krijgen. Het jaarverslag maakt voorts gewag van een opmerkelijk tekort aan fust en de steeds hogere prijzen, die voor fruit- kisten worden bedongen en enkele be langrijke wijzigingen in de samenstelling van het bestuur en de raad van commis sarissen. Enkele maanden na het afslui ten van het verslagjaar overleed de voorzitter, de heer A. P. E. Rammeloo uit Philippine, die in het jaarverslag wordt aangemerkt als de man die de veiling in 1952 over een „down" heen hielp. Er zijn drie adviescommissies voor res pectievelijk de afzet van hard fruit, zacht fruit en aardbeien en van groenten in gesteld. Men hoopt deze commissies blij vend in te schakelen bij de organisatie .v,,,,v van de aanvoer en afzet van de produk omzet *v;in de veiling vertoonde slechts I ten, teneinde in de toekomst steeds de een lichte stijging: van ƒ2.010.462 tot| hoogste prijzen voor de aanvoerders te ƒ2.057.396. De stijging moet worden toe- bedingen. nieuwbouw van de gemeente Terneuzen rond. De financiering van de bouw maakte een uitvoerig punt van bespreking uit met de Centrale Coöperatieve Boeren leenbank te Eindhoven. Gezien de moei lijke situatie op de kapitaalmarkt bleek het niet eenvoudig voldoende geldmidde len aan te trekken. Do inrichting en arbeidsorganisatie in de nieuwe veiling zijn aan een diepgaande studie onder werpen. Binnenkort zal daarover een rapport verschijnen. Inmiddels is in het afgelopen verslagjaar duidelijk geble ken dat de veiling gebaat zal zijn bij een zo spoedig mogelijke realisering van de nieuwbouwplannen. De grote fruitoogst kon niet dan met veel kunst, en vlieg werk in het „oude" veilinggebouw aan de Kerkhoflaan worden verwerkt. Het jaar 1964 heeft bijzonder hoge kilo gram-opbrengsten te zien gegeven. Daar entegen waren de prijzen van verschil lende produkten zeer teleurstellend. De men. Er waren de afgelopen maanden, in tegenstelling tot de rest van het seizoen jui9t zeer goede prijzen. Dit is te danken aan de omstandigheid, dat het buitenland het eigenlijk heeft laten zitten. Het bui tenlandse aanbod van fruit was dit voor jaar klein. Hoe het nu het komende jaar zal worden, is nog niet te zeggen. Dat zal pas kunnen, niet alleen wanneer de situatie in Nederland duidelijk ligt, maar vooral wanneer het duidelijk wordt hoe de oogst in Italië en Frankrijk uitvalt. Want het prijsniveau in Nederland wordt mede bepaald door de situatie in Italië en Frankrijk. Italië klaagt momenteel wel wat over peren, maar deze mededeling heeft eigenlijk kop noch staart. Vorig jaar heeft men voorspellingen gedaan, die ab soluut niet zijn uitgekomen. Het is nu nog wat vroeg in het seizoen. Er kan nog van alles gebeuren: droogte, slecht verloop van de vruchtzetting, enz. Maar de verwachtingen over de gehele lijn zijn gunstiger dan het zich aanvan kelijk liet aanzien. KORTGENE De raad van Kortgene heeft gistermiddag een derde wethouder benoemd i.v.m. het feit dat wethouder P. Boni (P.v.d.A.) alg eruime tijd als waarnemend burgemeester moet optre den Dit laatste is noodzakelijk met het ook op de moeilijkheden die rondom burgemeester A. A. S. zijn ontstaan en die nog steeds niet zijn afgehandeld. Mevr. IJ. Janssen-Sijtema (VVD) werd met 6 tegen 5 stemmen tot wethouder ge kozen. De vijf tegenstemmers waren al le van de P.v.d.A. Zij waren uitgebracht op het P.v.d.A.-raadslid A. Welleman. D( reeds langer van het college deel uitma. kende wethouder J. Breuve is van de S.G.P. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Het gemeentebestuur van Goes heeft toestemming gekregen over te gaan tot de aanbesteding van de wes telijke ontsluitingsweg en de spoorbaan naar het havenindustrieterrein van Goes. Hierdoor is een einde gekomen aan de lijdensweg van oorbereidingen die de gemeente in de afgelopen jaren met betrekking tot deze projecten heeft moe ten bewandelen. Burgemeester mr. F. Huber van Goes verwacht, dat de aanbesteding in het begin van juli zal kunnen plaatsvinden. Eerder kan niet, omdat nog een be spreking moet volgen met vertegenwoor digers van de nutsbedrijven. In septem ber zal waarscliijnlk kunnen worden begonnen met de uitvoering van de werkzaamheden. (Van onze correspondent) DONGEN Woensdag 26 mei viert rector P. A. Asselbergs, van hel moe derhuis van de zusters Franciskanessen te Dongen zijn zilveren priesterfeest. Hij werd 21 januari 1916 geboren als jongste in het begin van brouwer Assel bergs te Bergen op Zoom, waarover men meer kan lezen in „Brabantse Herin neringen" van Anton van Duinkerken, zijn oudste broer. De seminaries IJpelaar en Hoeven na men de jaren tussen 1928 en 1940 in be slag. Toén na de inval van de Duitsers op 10 mei, de bisschop van Breda en de gevluchte wijdelingen op hun basis waren teruggekeerd, vond met een week vertraging de priesterwijding plaats. De eerste benoeming bracht kapelaan As selbergs naar Dorst. In 1942 werd hij vrij gesteld voor het werk van de K.A. on der de jongeren. De pastorie van Dorst ruilde hij voor het huis van de catechis ten in Breda. In 1947 volgde zijn benoe ming tot conrector van het Withof hl Etten. In 1956 benoemde de bisschop hem in dezelfde functie te Dongen. Toen rector Franken met emeritaat ging, volg de rector Asselbergs hem op. Dat was in 1959. Behalve rector is de heer Asselbergs ook leraar en moderator van de meis jeskweekschool. Dit leraarschap neemt een groot deel van zijn dag in beslag. Volgens de wens van de feestling is het op 26 mei alleen feest in de beslo ten kring van zusters en interne leerlin gen. Wel is er die dag gelegenheid tot feliciteren in de voorzaal van het Moe derhuis Hoge Ham 25. De kweekschool zal hem als leraar op een andere dag feteren, en verschillende feestavonden zullen nodig zijn om alle betrokkenen te laten genieten van ballet, muziek en toneeL (Van onze correspondent) De afdeling Koewacht van de Zeeuwse vereniging ter verbetering van het rund veeras heeft de jaarlijkse fokdag gehou den op Het Zand. De aanvoer was goed en van goede kwaliteit. Dank zij de steun van de gemeente en particuliere instel lingen konden mooi prijzen voor deze fokdag worden beschikbaar gesteld. Uit slag als volgt: Koeien 1 maal gekald: le prijs A. Gon- da 4 van H. Begheijn. le prijs B. Ever- tje 15 van G. de Gronckele. le prijs C. Linda van H. de Waele, ié prijs D. Clarin 2 van de Koestraat van H Be gheijn, 2e prijs A- anna 4 van de Koe straat van H. Begheijn. 2e prys B. Lies 12 van de Koestraat van H. Begheijn, 2e prijs C. Tonia 7 van de Koestraat van H. Beglheijn, 2e prijs D. Roos van Em. de Vliegher, 3e prijs A. Rita 25 van Em. de Viieg'her, 3e prijs Anny van G- Herman. 3e prijs C. Bonte van Jac. de Vliegher. Koeien 2 maal gekald: le prijs A. ■Topy 27 van C. Snij, le prijs B. Diena 9 van de Koestraat van H. Begheijn, 2e prijs A. Mina van Em. de Vliegher, 2e prijs B. Tilly van J. Cerpentier. 2e prijs C. Betsie van G- Herman. 2e prijs D. Dirkje 22 van H. Begheijn. Koeien 3 maal gekald: le prijs A. Fabiola van Em. de Vliegher, le prijs B. Nell van Em. de Vliegher, le prijs C. Emma 16 van A. Cerpentier, 1P prijs id. Bles Gieske van H. Begheijn, le prijs D. Els van Em. de Vliegher, 2e prijs A. Mina van R. van Gaever, 2e prijs B. Frida van G. Herman. Koeien 4 maal gekald: le prijs A. Bea van A. Cerpentier, le prijs B. Die- na 4 van H. Begheijn. le prijs C. Lies van A. Cerpentier. Koeien 5 maal en meer gekald: le prijs A. Lotje 7 van C. Suij, le prijs B. Oukje van Em. de Vliegher. le prijs C. Bertha van J. Cerpentier, le prijs D. Gonda van Reba van H. Be gheijn, le prijs E. Ella 2 van C. Suij, 2e prijs A. Nelly van G. Herman, 2e prijs B. Marie van A. Cerpentier, 2e prijs C. Witsijs van A- Cerpentier. Zichtbaar drachtige vaarzen: le prijs Clarien 4 v.d. Koestraat van H. Be gheijn, 2e prijs Gonda 5 van Reba van H. Begheijn, Stieren: le prijs: Leendert van gebr. de Bock. 2e prijs: Aduma 18 van E. de Vliegher. rouwelijk jongvee 0,5 1 jaar: le prijs: Clasien 55 van H. Begheijn, 2e prijs: Bertha van Em. de Vliegher, 3e prijs: Irene van E. de Vliegher. Kampioenskeuring: Algemeen kampi oene werd Lotje 7 van C. Suij, 2e prijs Fabiola van Em. de Vliegher, 3e prijs Gonda 4 van Reba van H. Begheijn, 4e prijs Bea van A. Cerpentier, 5e prijs Jo- pie 27 van C. Suij. R-U. UTRECHT Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is de heer J. Verhagen uit Graauw ge slaagd voor het artsexamen. SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE De heer J. Ludekusse uit Middelburg, is geslaagd voor het voorlopig diploma scheepsw erktu igku nd i g e Morgen, vrijdag 21 mei: Hansweert 6.39 en 18.53 uur; Terneuzen 6.03 en 18.19 uur; Vlissingen 5.32 en 17.50 uur; Wemeldinge 7.22 en 19.44 uur. GOES Slot Ostende 19.45 uur Jaarvergadering GMVO. Prins van Oranje 20 uur Verg. VW. Gemeentekwekerij 19.30 uur Verg. Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantenkunde. VLISSINGEN W.G.K.-gebouw 20.15 uur Maandbij- eenkomst „Philatelica". DOMBURG Gemeentehuis 20 uur Raadsvergadering. OOSTBURG De Eenhoorn 19.30 uur Verg. CBTB. 19.30 uur Verg. Rode Kruis. BRESKENS De Valk 20 uur Verg. Havenbelangen. De Uitkomst 19.30 uur Verg. Alg. Wo ningbouwvereniging. ANTWERPEN K.V.O. 20 uur De lustige weduwe. MIDDELBURG Schouwburg 19.45 uur Operette* en muziekvereniging met „Die lustige Witwe". GOES Prins van Oranje Chr. Scholendag.

de Stem | 1965 | | pagina 2