Belgen zondag voor spannende (ongewisse) stembus-operatie blijf jong, blijf fit: fiets! o/HMuUee HOUDT COALITIE DE MEERDERHEID? moe van maagzuur? Stemlijsten bedreiging voor alle grote partijen Vlaamse oppositie Allemansvrienden Verdeelde communisten Volksunie-stormloop Hoop en vrees arsene lupin gentleman- inbreker 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 MEI 1965 15 Wees zuinig op uw fiets. Onderhoud hem goed. Hij is het waard We hadden het nooit zo goed neem natuur-grijze Nabestaanden Britse oorlogs slachtoffers naar ons land t Zit altijd inooi glad. President Johnson: Wereld binnen tien jaar gezuiverd van pokken „Wenn der weisse Flieder wieder blüht"... drink dan een glas Almdudler en verwelkom de zomer. Almdudler, de zelfde aparte drank, die men ook„im Weissen Rössl" schenkt... Bereid uit Alpenkruiden. Fris en verkwik kend. Alcoholvrij. Maar ook uitste kend om te mixen. Voor heerlijke longdrinks. (Advertentie) (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL. Welke factoren zullen de doorslag geven b(j de parle mentsverkiezingen die a.s. zondag in België worden gehouden: het perspectief van nieuwe sociale verwezenlijkingen in een welvaarts staat waarop de rooms-rode meerderheidspartijen de nadruk leggen ofwel het niet-opgcloste probleem der Vlaams-Waalse verhoudingen en van het statuut der Belgische hoofdstad, waar rond de voornaamste oppositie-partijen hun campagne voeren? Het is een feit, dat de uitslag van deze verkiezingen met bijzondere belangstelling wordt tegemoet- gezien. Zowat iedereen aanvaardt, dat de samenstelling van het nieuwe parlement aanzienlijk zal verschillen van de ontbonden wetgevende kamers. |!>5 Nooit tevoren was het welvaartspeil in België zo hoog als thans, en nooit voor dien hebben zoveel mensen gedeeld in die algemene welvaart- Dit verschijnsel wordt uiteraard met voorliefde beklem toond in verklaringen en pamfletten van de meerderheidspartijen. ,,Kijk maar naar de particuliere woningbouw, naar het aantal personenauto's, naai de huishoudelijke inrichting, ja, naar het snel toenemende aantal kapperssalons voor dames, en zelfs de meest onge nietbare zwartkijker moet toegeven dat het alle Belgen voor de wind gaat", zeggen ze. Maar het is evenzeer een feit, dat dit welvaartsverschijnsel gecounterd werd door sociale spanningen die de jongste maanden nog zijn toegenomen, voornamelijk in sectoren die onder de verantwoordelijkheid vallen van de staat of van zijn ondergeschikte besturen. De stakingen in de havenkapiteinsdienst der Antwerpse haven, in de sorteercentra van de posterijen, bij de regie van de luchtwegen, bij de telefoondiensten e.a. zijn typerend. Hoe het ook zij. zowel de Christelijke het standpunt, dat zij ook na deze verkiezingen nog in de oppositie zal zit ten, zodat ze geen gevaar loopt haar be loften waar te moeten maken. De P.V.V. wil blijkbaar iedereen tot vriend krijgen. Aan industriëlen en middenstan ders belooft zij een gevoelige verminde ring van de fiscale lasten, aan de ar beiders hogere lonen en nieuwe socia le voordelen, zij stelt zowel een drasti sche vermindering der rijksuitgaven in uitzicht als een revolutionair beleid van openbare weken vermindering van de militaire diensttijd door het oprichten van een beroepsleger, enz. Maar voor al speculeert de P.V.V. op het misnoe gen, dat het taalbeleid van de aftreden de rooms-rode regering onder de Frans sprekende burgerij in het Brusselse en en sommige Vlaamse steden veroorzaak te. Het exploiteren van die misnoegd heid heeft de P.V.V. bij de gemeente raadsverkiezingen van oktober 1964 in het Brusselse al spectaculaire succes sen opgeleverd en zij is er kennelijk op uit. deze successen op het parle mentaire vlak nog te verruimen. Zij wil van de Brusselse agglomeratie een „oasis francophone", een Franstalige oase, maken waarin de Nederlandsspre kenden eenvoudig worden geduld. In Vlaanderen staat de P.V.V. „taalvrij heid" voor, wat neerkomt op het op richten van Franstalige scholen. Daar om zal de bijval voor de P.V.V- in de Vlaamse arrondissementen zeer pover zijn behalve dan voor de Fransspreken- Volkspartij (C.V.P) als de Belgische So- den te Gent en te Antwerpen. Maar cialistische Partij (B.S.P) besteden in omdat het zwaartepunt van de libera- hun verkiezingsprogramma zeer veel aandacht aan een voortgezette economi sche bloei en sociale vooruitgang. In een vijfjarenplan opteert de C.V.P. voor het opvoeren van het nationaal inkomen met 25 procent tegen 1970, o.m. door het krachtig aanwakkeren van het we tenschappelijk onderzoek (verdubbeling van de research-toelagen), door volledige tewerkstelling en het bevorderen van de kwaliteitsarbeid, het bouwen van 100 km autosnelwegen per jaar, steun aan de landbouw, verdrievoudiging van stu diebeurzen (in 1970 moet het hoger on derwijs 100.000 studenten tellen) een moedige gezinspolitiek en een vernieuw de bejaardenzorg. Enkele concrete punten uit het pro grammalijstje van de B.S.P.: 1.000 Bfr kinderbijslag per maand van het eerste kind af, een minimum-weekloon van 1000 Bfr. voor iedere gepensioneerde, verwe len altijd rond Brussel heeft gelegen, nemen de P.V.V.-strategen dat op de koop toe. De Volksunie heeft een veelzijdig verkiezingsprogramma ontwikkeld, waarin zowel sprake is van de Atlanti sche alliantie als van openbaar onderwijs, fiscaliteit, sociaal - economische voor uitgang, enz. Dit belet allemaal niet, dat de Volksunie haar succes verwach ten moet van emotionele elementen Op dit punt is zij de tegenhangster van de P.V V. Het misnoegen in Vlaaamse krin gen over een aantal facetten in het taal beleid der aftredende regering is onmis- kenbaar, hoewel dat beleid toch voerde zenlijkmg van een ouderdomspensioen I naar het afbakenen van de taalgrens, dat 7o procent berei.'t van het gemid de vernederlandsing van het Vlaamse be drijfsleven en andere waardevolle posi tieve resultaten. Maar de „gebiedsroof" die daarbij ten nadele van de Vlaamse gemeen schap werd gepleegd in meerdere taalgrensstreken, het toekennen van „faciliteiten" aan groepjes z impopulaire „franskiljons", de „capi tulatie van Hertoginnedal", waarbij acht Vlaamse gemeenten bij de tweeta lige Brusselse agglomeratie (in feite onder Franstalige hegemonie) werden geplaatst, de gebrekkige toepassing en het flagrante ontduiken van de nieu we taalwetten, hebben in Vlaanderen, de arbeidsinkomen, kosteloze gezond heidszorg, vermindering van de mili taire dienstplicht. Weliswaar is er in het socialistische programma ook sprake van „de controle over de sleutelonder nemingen van de nationale economie door de gemeenschap", maar een klem toon wordt daarop niet gelegd, en het is o.a, op dit punt dat de B.S.P. fel wordt aangevochten door de doctrinai re marxisten. De tot Partij voor Vrijheid en Vooruit gang (P.V.V.) herdoopte liberale opposi tiepartij, heeft er zich in haar verkie zingsprogramma nogal gemakkelijk van af gemaakt. Zij vertrekt blijkbaar van (Advertentie) en beslist niet alleen in de z.g. extre mistische kringen, een klimaat van malaise en misnoegen geschapen en in stand gehouden. Bovendien is de beloofde culturele auto nomie een dode letter gebleven en de grondwetsherziening waarvan de be ginselen reeds werden vastgelegd in een akkoord tussen C.V.P. en B.S.P- wil voor altijd een grendel plaatsen voor de Vlaamse demografie en democratische meerderheid. Bijgevolg is heel de cam pagne van de Volksunie afgestemd op de strijd tegen die „grendelgrondwet". En dan zijn er ook nog de communis ten (verdeeld over „Russen", „Pekinezen" en „Albanezen Zij nemen de marxis tische erfenis weer op, eisen onverwijlde nationalisering van de sleutelindustrie- en en spelen zowel in Wallonië als in Vlaanderen de kaart van het federalis me uit. Ze vragen een volksreferendum over de grondwetsherziening. Merkwaar dig genoeg vormen zij in de meeste Waalse arrondissementen kartel en zelfs blok met de nieuwe Waalse Arbeiders partij, die nauw aanleunt bij de Mouve ment Populaire Wallon (M-P.W.) van wijlen André Renard De M.P.W. leeft op voet van oorlog met de BSP, waar uit zij is voortgekomen. Enkele maan den geleden heeft eer. buitengewoon so cialistisch partijcongres de onverenig baarheid uitgesproken van het lidmaat schap van de partij en een bestuursfunc tie bij de M.P.W- M.P.W. en Waalse Arbeidspar ty plaatsen zich eveneens op het streng- marxistische standpunt van klassen strijd en „sociale democratie" Ze kla gen de verdrukking aan die de Waalse minderheid zich vanwege de Vlamin gen moet laten welgevallen, en staan een federalisme voor dat in feite synoniem is aan seperatisme en zou uitmonden in het uiteenvallen van de Belgische staat. Welke voorspelling valt te maken voor de Belgische parlementsverkiezingen? Zelfs de C.V.P.- en de B.S.P.-leiders aanvaarden, dat hun partijen in de stembus een klap zullen krijgen. Allebei hopen ze wederzijds dat de klap aan de tegenpartij zwaarder zal uitvallen, om in een gunstige onderhandelingspo sitie te zitten als de vorming van een nieuwe rooms-rode regering ter sprake komt. Want hierover laten zij geen twij fel bestaan. B.S.P.-kranten geven uiting aan de hoop, dat zij na de komende verkiezingen de sterkste Belgische par tij zullen zijn, maar of zij daarvan over tuigd zijn is een andere kwestie. De B-S.P. zal immers, zo wordt ver wacht. in Wallonië heel wat meer stem men en zetels verliezen aan de coalitie van de Waalse Arbeidersparty met de communisten, dan de C.V.P. in haar Waalse conservatieve vleugel zal moe ten afstaan aan de PVV. In het Brus selse zullen zowel C.V.P. als B.S-P. ach teruitgang boeken, en in Vlaanderen, waar de B.S.P, had gehoopt haar stel lingen te kunnen consolideren, wordt ze nu plotseling verrast door de tragi-ko- mische dissidentie te Antwerpen van haar oude glorie Kamiel Huysmans, die tegen elke prijs als honderdjarige het Belgische parlement wil zetelen. De C.V.P- bereidt zich voor op een meer of minder afgetekende achteruit gang te Brussel en in de Vlaamse arron dissementen. De P.V.V. en de Volksunie maken zich daarentegen klaar voor een stormloop naar het parlement. Maar ook deze twee partijen zien huri mode lijkheden op een spectaculaire zetelwinst bedreigd door flankaanvalleu. In het ar rondissement Brussel nemen, allemaal met eigen lijsten, een aantal Fransta lige groepjes deel aan de verkiezings strijd. die stuk voor stuk hun remeuie aanprijzen om de z.g. Vlaamse invloed in de Belgische hoofdstad uit te scha kelen De belangrijkste groep noemt zich het front des Francophones en heeft haar kopletters F.D.F. verklaard als „Force de Frappe (zinspeling op De Gaulle's slag wapen) om de Vlamingen mores te leren. Het kan niet anders of deze groepen, die zelfs de Brusselse P.V.V. nog te gematigd vinden, zullen knagen aan de liberale vooruitgang Ook de Voksunie heeft af te rekenen met een dissidentie. Een groep ontevre denen, geleid door 'n gewezen Volksunie kamerlid, verwijt de Volkfeunie haar „na tionalistische" tendens, en zoekt het lie ver in de richting van een linkse „so ciale democratie". De „Vlaamse Demo craten" hebben dus eigen lijsten inge diend te Brussel en in andere arrondis sementen en hopen niet slechts Volk- uniestemmen aan te trekken, maar ook de sympathie te krijgen van Vlaamse so cialisten die de brui geven aan de bour- geois-mentaliteit in hun partij. Aldus leven op dit ogenblik zowel de Belgische meerderheids- als de voor naamste oppositiepartijen tussen hoop en vrees. Voor de meerderheidspartijen overheerst momenteel één zorg: een ge meenschappelijke meerderheid over te houden die voldoende is om de grond wetsherziening te realiseren. Hiertoe heb ben zij een zetelmeerderheid nodjg van 66,6 procent. Indien zich geen echte po litieke aardbeving voordoet, moeten zij die meei-derheid ruimschoots kunnen be houden. Maar het verkiezingstoneel in België biedt elk wat wils. Zo kan het Belgi sche publiek zich desgewenst verlusti gen in de vraag, welke byval de lyst zal genieten van de zonderling, die de Antwerpse haven van een dak wil voor zien, opdat de havenarbeiders beschut zyn tegen zon en regen; of zich wagen aan voorspellingen omtrent het succes van de Brusselse lyst (één van de 19), die een onverwijlde herziening eist van de wet op de dierenbescherming... (Advertenties) Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. Wees goed voor uzelfen uw maag) DEN HAAG (ANP) Op 28 mei komt met de dagboot in Hook van Holland een gezelschap van 80 Britse oorlogsnabe- standen in ons land aan. Hun verblyf in Nederland werd mogelyk gemaakt door het Nederlands Oorlogsgravencomité, het Klaprooscomité", dat dit bekostigt uit de opbrengst van de jaarlijkse „Klaproos collecte". De nabestaanden komen naar Neder land om een bezoek te brengen aan het graf van man, vader, zoon of broer, die in de jaren 1940-1945 sneuvelden en in ons land werden begraven. Op 1 juni keert het gezelschap weer terug naar Engeland. 37) Devanne snelde toe en ging de tre den af. Onder de dekkleden zag hij zorgvuldig opgesteld en goed inge pakt, zijn meubels, zijn schilderijen en zijn kunstvoorwerpen staan. Op de vragen die hem werden gesteld, antwoordde de fourier met het tonen van een bevel dat hij had ontvangen van de dienstdoende adjudant en die adjudant had 's morgens bij het rap port dat bevel ontvangen. Volgens dat bevel moest de tweede compagnie van het vierde bataljon er zorg voor dragen dat de meubels die stonden op het kruispunt van Halleüx in het bos van Arques om drie uur gebracht worden naar monsieur Georges De vanne, eigenaar van het kasteel van Thibermesinil. Getekend: kolonel Beauvet. „Op het kruispunt", voegde de ser geant eraan toe, „stond alles klaar, netjes naast elkaar op het gras en onder bewaking... van voorbijgan gers Dat leek me eigenaardig, maar het bevel was onvoorwaardelijk." Een van de officieren bestudeerde de handtekening: die was prachtig nagebootst, maar vals. De muziek had opgehouden met spelen, de wagens werden uitgela den en de meubels werden naar boven gedragen. T-emidden van deze drukte bleef 1 Nelly alleen aan het uiteinde van 't terras. Zij was er ernstig en be zorgd, opgewonden door verwarde gedachten die ze niet probeerde te for muleren. Plotseling ontdekte ze dat Velmont naderbij kwam. Zij wilde hem ontwijken maar de hoek van de balustrade waar het terras op steunt, omgaf haar aan twee kanten en een rij grote bloembakken gevuld met struiken: sinaasappelbomen, oleanders en bamboeriet liet haar maar één terugweg de weg waar langs de jonge man naderbij kwam. Ze bewoog niet. Een zonnestraal speelde op haar gouden haar, heen en weer bewogen door de tere bla den van een bamboerietstruik. Ie mand zei heel zacht: „Ik heb mijn belofte van vannacht gehouden." Arsène Lupin stond vlak bij haar en er was niemand bij hen in de buurt Hij herhaalde aarzelend met verle gen stem. ,„Ik heb mijn belofte van vannacht gehouden." Hij verwachtte een woord van dank of minstens een tekén van het belang dat zij daaraan hechtte. Zij zweeg. Deze minachting hinderde Arsène Lupin en tegelijkertijd was hij zich intens bewust van alles wat hem van Nelly scheidde, nu zij de waarheid kende. Hij zou zich hebben willen verpntschuldigen, excuses zoeken en haar willen aantonen wat zijn leven voor groots en stoutmoedigs bezat. Maar de woorden kwetsten hem bij voorbaat en hij voelde de dwaasheid en de onbeschaamdheid van welke uitleg dan ook. Toen stamelde hij treurig, overweldigd door een vloed van herinneringen: Wat li0t het "rledn ver achter ons. Herinner je je de lange uren op het dek van de Provence? Och, dat is waacr.. je had net als vandaag een roos in je hand, een lichte roos zoals deze.. Ik heb je erom ge vraagdhet leek alsof je het niet hoorde... Maar na je vertrek heb ik de roos gevonden.ongetwijfeld ver geten.. Ik heb ze bewaard.." Ze antwoordde nog niet. Ze leek heel ver van hem vandaan. Hij ging ver der: „Als herinnering aan die uren moet je niet denken aan wat je weet. Laat het verleden één worden met het heden. Laat ik niet diegene zijn die je vannacht gezien hebt maar die van vroeger en laat je ogen, al was het maar een seconde, kijken zoals ze me aankeken.. Ik smeek het je.. Ben ik dar niet dezelfde?" Ze sloeg haar ogen op zoals hij vroeg en keek hem aan. Dan richt te zij zonder een woord te zeggen, haar vinger op een ring die hij aan zijn wijsvinger droeg. Je kon er al leen de ring vain zien maar de steen die naar binnen gedraaid was. een prachtige robijn. Arsène Lupin kreeg een ldeur. Die ring was het eigendom van Georges Devanne. Hij lacihite bitter. ,,U hebt gelijk. Wat is geweest; zal altijd blijven. Arsène Lupin is en kan niet anders dan Arsène Lupin zijn en tussen u en hem, mag er zelfs geen herinnering bestaan.. Vergeef me... Ik had moeten be grijpen dat alleen al mijn aanwezig heid in uw nabijheid een belediging is Hij verdween langs de balustrade met de hoed in de hand. Nelly ging langs hem heen. Hij was in de ver leiding om haar tegen te houden en haar te smeken. Hij durfde niet en volgde haar met zijn ogen zoals op die verre dag waarop zij over de loopplank naar de kade van New York liep. Zij beklom de treden die naar de deur leidden. Een ogenblik nog tekende haar fijne gestalte zich af tussen het marmer van de vesti bule. Hij zag haar niet meer. Een wolk verduisterde de zon. Ar sène Lupin bekeek onbeweeglijk het spoor van de kleine voetstappen in 't zand. Plotseling trilde hij: op de bloembak van het bamboeriet waar tegen Nelly geleund had, lag de roos, de bleke roos die hij haar niet had durven vragen. Vergeten natuur lijk, deze ook? Maar vrijwillig ver geten of uit verstrooidheid? Hij pakte ze met vuur. Er vielen blaadjes af. Hij raapte ze één voor één als re likwieën op „Vooruit," zei hij ln zichzelf, „ik heb hier niets meer te "maken. Te meer daar het slecht zou kunnen af lopen, als Herlock Sholmes er zich in mengt." TTet park lag verlaten. Maar vlak bij het tuinhuis dat bij de in gang staat bevond zich een groep gendarmes. Hij drong het kreu pelhout in, klom over de muur van de omrastering en nam een pad dat door de velden slingerde, om naar het dichtstbijzijnd^ station te gaan. Hij had nog geen tien minuten gelo pen of de weg werd smaller met ho ge glooiingen aan weerskanten en toen hij aankwam bij deze wegver- nauwing, kwam er iemand door, uit tegenovergestelde richting. Het was een man van een jaar of vijftig, vrij breed, met een glad geschoren ge zicht en aan zijn pak kon je zien dat het een buitenlander was. Hij had een zware wandelstok jn zijn hand en een plunjezak hing om zijn nek. Ze liepen langs elkaar. De vreem deling zei met een nauwelijks merk baar Engels accent: Neemt u me niet kwalijk, mon sieur.. dit is toch de weg naar het kasteel?" „Steeds rechtdoor, monsieur, en linksaf zo gauw als u aan de voet van de muur komt. U wordt met on geduld verwacht." „Zo!" „Ja, mijn vriend Devanne kondig de ons gisteravond uw bezoek al aan". „Zoveel te erger voor monsieur De vanne als hij teveel gezegd heeft." ,,En ik ben bli_ de eerste te zijn om u te begroeten. Herlock Sholmes heeft geen vuriger* bewonderaar dan ik." Er was in zijn stem een vleugje iro nie waar hij meteen spijt van had, want Herlock Sholmes bekeek hem van top tot teen en met een blik die tegelijkertijd zó allesomvattend en scherp was, dat Arsène Lupin de in druk had door die blik gegrepen te worden, gevangen gehouden en gere gistreerd, juister en wezenlijker dan ooit het geval was geweest bij een fototoestel. „De opname is gemaakt", dacht hij, „voor die man heeft het geen zin om me te vermommen. Maar... heeft hij me herkend?" Ze groetten elkaar. Maar er klonk een geluid van voetstappen, een ge luid van paarden die afzwenken, met gekletter van staaL Het waren de gen darmes. De twee mannen moesten zich tegen de helling aandrukken in het hoge gras, wilden ze niet opzij geduwd worden. De gendarmes gin gen voorbij en daar ze op vrij grote afstand na elkaar kwamen, duurde het vrij lang. En Lupin dacht: „Alles hangt van dezp vraag af: heeft hij me herkend? Zo ja, dan is het vrij zeker dat hij van de situatie gebruik maakt. Een angstwekkend probleem." HPoen de laatste ruiter hen gepasseerd was Lichtte Herlock Shol mes zich op en zonder iets te zeggen borstelde hij zijn kleren af, die vuil van het stof waren. De riem van zijn tas zat verstrikt in een tak met doorns. Arsène Lupin snelde te hulp. Een seconde nog namen ze ekaar op. En als iemand hen had kunnen zien op dat ogenblik, wat zou het een ontroerend toneel geweest zijn, de eerste ontmoeting van die twee zo zwaar gewapende mannen, allebei werkelijk van het beste soort en door hun speciale gaven onvermijdelijk bestemd om in botsing te komen als twee gelijke machten, die het noodlot door tijd en ruimte heen bij elkaar brengt. Toen zei de Engelsman: ,,Ik dank u wel, monsieur." „Geheel tot uw dienst", - antwoord de Lupin. (Advertentie) Maar lieveling! Nee!! Nee!!! Luister nu even! Ik wil alleen een poplin shirt! Daar gaat het niet om! ...net als ik nu aan heb. Maar dat is ook zeif.strijkend. Kli. wal 'i Zelfstrijkend? Ja, natuurlijk! Belofast poplin. Ahhh, dan is het wal anders! Lekker gemakkelijk om te wassen! Fijn om te dragen! Even in de centrifuge En het is zo droog! Heerlijk, dat zuivere, luchtige katoen. En't wordt nooit geel! Koop dan weer een shirt van Belofast poplin! Da t was ik ook van plan!! Nou, waar praten we dan nog over!! PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 73 CT WASHINGTON (IJPI) „Binnen tien jaar willen \vy de gehele wereld gezui verd zien van pokken", aldus president Johnson tegen de Amerikaanse delega tie op de algemene vergadering van de wereldgezondheidsorganisaties in Gene ve. Hij droeg de delegatie op alle steun van Amerika te geven aan een internationaal programma voor het van de aarde weg vagen van pokken. Pokken komen in de Verenigde Staten en in andere technologisch ontwikkelde landen niet meer voor, maar in Azië, Afrika en bepaalde delen van Latijns- Amerika nog wel. Johnson zei. dat, zolang er ergens in de wereld pokken heersten geen land er veilig voor was. Belofaat i» bet handelsmerk van de Peering Milliken Research Corporation voor telfstrykende stoffen. US-patent nr. 2.985.50L

de Stem | 1965 | | pagina 25