Macht koppelbazen aan banden leggen Televisiekijkers hebben meeste vrije uren ont De Gaulle mikpunt van protest Gezonde kruipers moeten rijbewijs halen Kamer achter Veldkamp: China beledigt Amerika in Den Haag DUITSLAND DECOREERT BERGENAAR Langduriger winkelsluiting compenseren DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN Uciojemm. Gangsters Twee doden bij trein-ongevallen Den Haag omhoog Gedeputeerden vergeten raadsbesluit Uitzendbureaus nu ook onder sociale wetten C.B.S.: HELFT VAN DE MANNEN HELPT VROUW 'S-ZATERDAGS Minder koud IN HAVENS VOORRANG BROMMEN POLEN VRAAGT OPHELDERING NA OVERLOPEN TYKOCINSKI HUISVROUWEN Bij 2 dozen Erdal schoencrèmex GRATIS Jubileumspeldje! 105e JAARGANG Ne. 24897 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDER DAG 20 MEI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementeh op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) LIFT-VERBOD OP SNELWEG De Belgen storten zich a.s. zondag weer in de stembusstrijd. Een voorbeschouwing op pagina 11. De unie van vrouwelijke vrij willigers is „twen" geworden. Een relaas over de gewone vrouwen met haar ongewone prestaties in onze rubriek voor de vrouw. Pagina 13. Als de super-jukebox wordt ge start dan vergaat de luisteraar ho ren en zien. Pagina 5. Als een reuzenpier kruipt de aard gasslang door de geel-droge of kleffe kleigronden van Brabant in de richting van Sluiskil. Een im pressie over dit formidabele werk op pagina 3. Toon Hermans gaat zijn memoires schrijven. Zij zullen voornamelijk de lotgevallen uit zjjn jeugd be treffen. Deze jeugd was zo leven dig, dat Toon om tipgevers heeft gevraagd. Pagina 7. 5? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken onderzoekt welke stappen kunnen worden ondernomen te gen de situatie, dat de (communistisch) Chinese Volksrepubliek in Nederland langs de openbare weg foto's heeft uit gestald met een tekst, die beledigend is voor de ons bevriende mogendheid de Verenigde Staten. In een etalagekast aan de buitenmuur van het kantoor van de Chinese zaakgelastigde in Den Haag hangen 24 foto's, die alle betrek king hebben op de strijd in Vietnam. In enkele onderschriften worden de Amerikaanse militairen uitgemaakt voor gangsters. Andere foto's tonen Vietnamezen, die slachtoffer zijn van Amerikaanse chemische strijdmiddelen en napalmbommen. In de etalagekast is voorts een gestencild vel papier aan gebracht, waarvan de tekst hoofdzake lijk bestaat uit verwijten en verdacht makingen aan het adres van de Ver enigde Staten. DE 6-JARIGE Nico Dekker uit Alkmaar is bij het spelen in een gracht geraakt en verdronken. KONING MOHAMMED Zahir Sjah van Afghanistan en zijn echtgenote koningin Umeira. bezoeken op 3 augustus Moskou als gasten van de Russische regering. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft grote instemming betuigd met de plannen van mi nister Veldkamp om de activitei ten van de koppelbazen aan ban den te leggen. Het wetsontwerp, dat het uitlenen van werkkrachten aan een vergunning van de minister bindt en waarin ook dege ne, die arbeidskrachten ter beschikking krijgt, tot aanmelding wordt verplicht, kreeg de steun van de gehele kamer. De klachten over de activiteiten van de zg. koppelbazen namen de laatste jaren toe met de stijging van de spaa ning op de arbeidsmarkt. Dit uitlenen van arbeiders geschiedde vaak onder overtreding van vele wettelijke bepa lingen. De heren Wieldraaijer (P.v.d.A.), Schoemaker (K.V.P.), Corver (V.V.D.) en Boersma (A.R.), stemden in met de bedoelingen van de regering om zowel de goede verhoudingen op de arbeids markt te beschermen als de volwaar dige positie van de arbeidskrachten zelf. Het uitvaardigen van de verplich tingen tot aanmelding voor degene die UTRECHT/ROTTERDAM (ANP) Twee personen zijn woensdagmorgen onder een trein geraakt en om het leven gekomen. De tweejarige Gijsbertha Dal huizen uit Apeldoorn overkwam het ongeluk vlak bij haar ouderlijk huis. De 67-jarige bromfietser P. M. Rouwit reed op een spoorwegovergang in Rotterdam tegen een locomotief op. Hij overleed tijdens het vervoer naar het zieken huis. deze arbeidskrachten wenst en tot het aanvragen van de vergunning om als „koppelbaas" werkzaam te mogen zijn, geschiedt bij algemene maatregel van bestuur. Deze zou echter slechts een jaar geldig blijven. Daartegen had de kamer bezwaar en een amendement- Wi.ldraaijer (K.V.P.), gesteund door de K.V.P., wilde deze beperking uit het wetsontwerp halen. Toen minister Veld kamp zich daar niet te sterk tegen ver zette werd het amendement z.h.s. aan vaard. DEN HAAG (A.N.P.) Het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland onderzoekt intern hoe het moge lijk is, dat Gedeputeerde Staten hebben vergeten een raadsbesluit van de gemeente Den Haag goed te keuren. Voor het gemeentebe stuur betekent deze gang van za ken op de provinciale griffie een ernstige vertraging van de plan nen om diverse percelen in het Bezuidenhout te onteigenen. Het onderzoek is onverwijld in gesteld. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verwachten aan bet einde van de week hun bevindin gen te kunnen meedelen. Inmid dels hebben zij het gemeentebe stuur laten weten dat zij bijzonder vlot zullen zijn als het nieuwe be sluit van de Haagse gemeenteraad hen zal worden voorgelegd. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Een hoge Duitse oriid erscheiding„Kreuz am Band", is de in Bergen op Zoom woon achtige consul H. Franken ten deel ge vallen. Hij was indertijd vertegenwoor diger van het Internationale Rode Kruis in Stanleyville. De Duitse bonds president uitte daarmee zijn waardering voor de bijzondere verdiensten van de heer Franken bij hulpverleningen aan buitenlandse missionarissen in Kongo. Deze orde, zowel als de „verlenings oorkonde", werden de heer Franken donderdag in het Rotterdamse consu laat-generaal van de bondsrepubliek Duitsland overhandigd. De heer Franken, die veertig jaar in Kongo heeft gewoond, en vijftien jaar vertegenwoordiger van het Kongolese Rode Kruis was, is naar overeenkom stige uitspraak van de Duitse „Herz- Jesu"-missionarissen van het bisdom Ikela, op onbaatzuchtige wijze voor hen opgetreden. (Vain onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer is woensdag akkoord gegaan met het tref fen vam sociale maatregelen voor het personeel, dat werkzaam is bij uitzend bureaus. Dit zal voorbaan vallen onder de ongevallenwetten, de werkloos heidswet, de ziektewet en de algeme ne kinderbijslagwet. Minister Veldkamp heeft de Kamer medegedeeld dat zij, die slechts gedurende korte tijd werken, zoals studenten en scholieren in de va kanties, wel vallen onder de ongevallen wetten. maar niet onder de ziektewet en de werkloosheidswet. De strijd in de Kamer ging vooral om de vraag of deze Lijdelijke werkers, waaronder men ook gehuwde vrouwen rekende, die slechts zelden arbeid ver worden genoemd als vrijgesteld van pre- premiebetaling voor werkloosheidswet en ziektewet. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Van de Nederlandse mannen blijkt de helft op zaterdag huishoudelijk werk te. verrichten en boodschappen te doen. Twintig pro cent besteedt daaraan meer dan twee uur. Ondanks de toegenomen vrije tijd is de Nederlander in het algemeen pas siever geworden. Wandelen, sport en hobby's nemen in zijn vrijetijdsbeste ding een geringere plaats in dan tien jaar geleden. Cijfers van het Centraal Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Bewolkt met opklaringen en en kele verspreide buien, waarvan sommige met hagel. Matige tot zwakke wind uit noordelijke rich ting. Hogere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 20.35 uur. Maan op 0.43 uur. Morgen: zon op 4.37 uur. Maan on der 9.06 uur. Bureau voor de Statistiek over avond-1 en weekeindbesteding tonen dat aan. Er valt eveneens uit te lezen dat tele- visiebezitters meer vrije tijd hebben dan degenen die geen toestel bezitten. In de vrijetijdsbesteding zijn televisie kijken, bezoeken en lezen de drie voornaamste ontspanningsvormen. Deze drie bezigheden omvatten respec tievelijk zes en een half uur, zes uur en bijna vijf uur van de gemiddelde ne genentwintig uur vrije tijd van de Ne derlander. De deelneming aan het ver enigingsleven. het uitgaan en het bui ten zijn, spelen daarentegen in de ge-, enquêteerde tijd geen rol van betekenis (minder dan 1 uur). De vrouw blijkt aan praktisch alle vrijetijdsbestedings- vormen minder tijd te besteden dan de man. behalve aan visites. Van de vrouw uit de leidinggevende en welgestelde kringen, die over het geheel genomen minder belangstelling heeft voor het te levisiekijken. is de tijd die aan bezoek wordt besteed zelfs uitgesproken om vangrijk; tien uur per week Het verschil in vrije tijd tussen man en vrouw, gevolg van de traditio nele arbeidsverdeling tussen de seksen, is al bij de jeugd zichtbaar: aan huiswerk en studie besteden de school gaande jongens en meisjes ongeveer evenveel tijd. De schoolgaande meisjes verrichten bovendien nog zes uur huis houdelijk werk per week, met als ge volg dat zij over minder tijd voor ont spanning beschikken dan de schoolgaan de jongens. Het huishoudelijk werk van de vrouwen met televisie duurt thuis twee uur per week minder dan bij de vrouwen zonder televisie en studeren de mannen met televisie per week een uur minder dan de mannen zonder tele visie. Wij vragen nu al de aandacht voor de grote Luchtmacht-prijs vraag, die wij de abonnees in de krant van zaterdag aanbie den. Er zal een fors beroep worden gedaan op de speurzin van elke luchtvaart-enthousiaste lezer, maar dat merkt u zater dag het is de moeite waard, t (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op 9 juni krijgt het wegenverkeersreglement een aantal nieuwe bepalingen. De voornaamste ervan zijn: Liftverbod op autosnelwegen, Voorrang voor ambulances in actie. Intrekking kentekenbewijs van wrakken. Inhaalverbod voor het passeren van zebra's. Beperkt gebruik van zogenaam de kruipauto's. Nieuwe omschrijving van bromfiets'. Verschillende nieuwe bepalingen wor den ook opgenomen in het ontwerp- reglement verkeersregels van prof. mr. A. D. Belinfante. Zij zijn echter zo drin gend, dat minister Suurhoff van Ver keer en Waterstaat daarop niet heeft willen wachten. Voetgangers mogen zich na 9 juni niet meer zonder noodzaak op een auto weg bevinden. Daarmee werdt het ver boden op autowegen te liften. Het ge vaar is namelijk veel te groot voor de lifter en de automobilist, die de lifter wil meenemen en daarvoor onverwacht stopt. Het verbod geldt ook voor ver keersrotonden, vluchtstroken en de toe- en afritten van de autowegen. De automobilist mag in het vervolg ook niet zo maar in de vlucntbermen stilstaan. Volgens de nieuwe bepalingen is dit alleen in noodgevallen toegestaan. Men kan voortaan langs de autowegen alleen parkeren in de met P (witte let ter op blauwe achtergrond) aangegeven parkeerstroken en parkeerhavens. Er komen ook speciale verkeerslich ten boven rijbanen, waar dit voor de afwikkeling van het verkeer noodzake lijk is. Wanneer een rijstrook niet ge bruikt mag worden ziet men dit in de toekomst aan een rood verlicht diago naal kruis. Een groen verlichte naar be neden wijzende pijl geeft aan wanneer dit wel mag. Op rijksweg 13 wordt hiermee al een proef genomen. Zebra's moet men na 9 juni voor zichtig naderen. Het passeren kort voor de zebrapaden is verboden. Alleen plaatselijke bezorgers mogen zonder rijbewijs een zogenaamd kruip- auto (een 20 km-wagen) besturen, als de cilinderinhoud van de motor niet meer dan 300 cm3 bedraagt. Van de be perking worden ook uitgezonderd land bouwtractoren, stoom- en motorwalsen en andere voertuigen voor de aanleg of het herstel van wegen. Invalidenwagens met een cilinderin houd van hoogstens 250 cm3 mogen ook zonder rijbewijs bestuurd worden, maar dan alleen binnen de bebouwde kom. Bestuurders van langzame voertuigen, die onder het verbod vallen, krijgen anderhalf jaar de tijd om hun rijbewijs te halen. Pas na 1 januari 1967 wordt dus tegen hen opgetreden. Ambulanceauto's-in-actie krijgen on der de nieuwe bepalingen voorrang na de politie en brandweer. Een blauw zwaailicht en een drietonige hoorn zal het overige verkeer er opmerkzaam op maken wanneer de ambulancewagen in dienst is. Als gevolg hiervan mogen andere auto's voortaan geen blauw zwaailicht meer voeren. Dus alleen politie, brand weer en ambulancediensten. Gele knipper- en zwaailichten blijven voortaan beperkt voor auto's die be paalde werkzaamheden verrichten, bij voorbeeld bij gladheid, herstel e.d. en voor takelwagens. Voor andere voer tuigen is het gele knipper- of zwaailicht voortaan verboden. Wrakken gaan onherroepelijk de weg af. De politie krijgt namelijk de be voegdheid het kentekenbewijs in te trekken als het voertuig volgens haar ernstige gebreken vertoont. Dit geldt ook voor auto's die bijvoorbeeld na een aanrijding zwaar beschadigd zijn. De automobilist krijgt het bewijs pas terug wanneer hij binnen drie weken aange toond heeft dat zijn wagen weer ver keersveilig is. De mogelijkheid is ver der geopend kentekenbewijzen met een nieuwe letter- en cijfercombinatie uit te geven. Een bromfiets is voortaan alleen een rijwiel met hulpmotor, wanneer de mo tor een cilinderinhoud van maximaal 50 cm3 heeft en voor de rest „alle voor rijwielen normale eigenschappen bezit" Technische afwijkingen („spelen" met de versnelling, de uitlaat e.d.), worden in de toekomst behandeld als afzonder lijke overtredingen* NANTES (U.P.I.) President Be Gaulle kreeg donderdag een bescher mend cordon van oproerpolitie om zich heen, toen meer dan duizend demon stranten tegen hem betoogden. Het ge beurde in Nantes, waar De Gaulle arri veerde, om zijn tweeëntwintigste oriën tatiereis tijdens zijn presidentschap te beginnen. De demonstranten hadden hun werk in de steek gelaten. Zij bekogelden de politie met stenen en lieten de banden van een politieauto leeglopen. Een po litieman raakte aan het hoofd gewond. De demonstranten waren de vlieg tuigfabrieken Sud-Aviation uitgelopen, nabij het vliegveld Chateau Bougon, waar De Gaulle uit Parijs aankwam. Tot deze actie hadden de drie groot ste vakbonden en studentenorganisaties opgewekt uit protest tegen de prijsstij gingen en tegen het stabilisatieplan van de regering, dat op bevriezing der lo nen is gericht. De groep werd op onge veer tweehonderd meter van de route die De Gaulle vanaf het vliegveld volg de, opgevangen door de politie. De auto's van De Gaulle c.s. behoefden hun vaart niet te verminderen. Er zijn soortgelijke demonstraties ge weest in Brest, bij de vorige provinciale tournee van de president. BERLIJN (U.P.I.) De Poolse rege ring heeft de Verenigde Staten „ophel dering" gevraagd over de rol die de Amerikanen hebben gespeeld bij het overlopen van Wladyslaw Tykocinski, hoofd van de Poolse militaire missie in Berlijn. Volgens functionarissen in Berlijn heeft de Poolse ambassade in Washing ton een desbetreffend verzoek aan het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gericht. Amerikaanse functionarissen hebben intussen de Poolse versie van de vlucht van Tykocinski naar het Westen als onjuist van de hand gewezen. Volgens het Poolse persbureau zou Tykocinski aan de rand van een zenuwinzinking zijn geweest toen hij de Amerikanen om asiel vroeg. Ook werd tegengesproken dat de Amerikanen druk hadden uitgeoefend op mevrouw Tykocinski om haar man te volgen en dat haar woning in West- Berlijn onder bewaking zou zijn ge steld toen zij weigerde. De vrouw is inmiddels naar Warschau gereisd, waar zij op het station (zie foto) door een onbekende vrouw werd afgehaald. DE POLITIE in Miinchen heeft woens dag bekendgemaakt dat een brief is ontvangen, waarin dreigementen worden geuit tegen koningin Elizabeth, die vrij dag de SJbad bezoekt. Het plaatselijke Britse consulaat-gene raal zou nog drie zulke dreigbrieven (Advertenties) (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Als uitbreiding van de winkelsluitingstijden onvermijdelijk is. prefereren de meeste huisvrouwen slui ting op zaterdagmiddag en maandag morgen. Dit is de conclusie uit het rap port, dat gisteren te Utrecht in de alge mene vergadering van de „Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen" aan de orde is gesteld. Verschillende leden merkten echter op dat de mannen dan wel bijzonder weinig tijd zou overblijven om zelf in kopen te doen: „Het inkomen van de man stijgt, maar de tijd waarin hij dat kan uitgeven wordt steeds korter". Onder de wensen die ten aanzien van de winkelsluiting naar voren werden gebracht was o.m. het verlangen van de huisvrouwen geraadpleegd te wor den bij de gemeentelijke toepassing van de winkelsluitingswet. Bovendien werd voorkeur uitgesproken voor een uni forme landelijke regeling, een sprei ding van branches en wijken (zodat de huisvrouw desgewenst elders in de ge meente boodschappen kan doen als de winkels in haar wijk dicht zijn) en het openhouden van de winkels tussen de middag. Als compensatie voor het langer dicht houden van de winkels wensen de huisvrouwen een koopavond. Andere verlangens: meer automaten met brood, melk, groente, fruit en de meest ele mentaire kruidenierswaren. Een alge mene wens is ook een rouleersysteem voor reparatiebedrijven van gas-, elek triciteit.. en wiaiterleidiingapparatuur, analoog aan dat wat door o.a. apothe kers wordt toegepast. vakkundig verzorgd v.a. f. 10.- HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1