STALIN-VREES IS NIET VERDWENEN Storm in Latijns- Amerika Het weer in EUROPA Toon Hermans gaat boek schrijven over En jeugd in Limburg Engelse vorstin eert componist Beethoven NIEMEYER TABAK 'eker 10 doden bij Zugspitze Drie doelen bij vierde vlicg-ongeluk Kosygin niet naar Engeland Vijf geboden voor I automobilisten Sovjet-auteur Ehrenburg Openhartige memoires Lundahl ontkent poging tot staatsgreep JUNTA BEZET RADIOSTATION S. DOMINGO OP DERDE DAG IN BONDSREPUBLIEK M IN ALPEN: Kardinaal Fel tin Comfort Reacties IWAN ZUIVEREN naturel pijptabak 7 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 MEI 19615 (Advertentie; SINDS 1819 BONN (DPA/AFP/RTR) Op de tweede dag van haar bezoek aan [de Bondsrepubliek legde koningin Elizabeth van Engeland eerst een [krans aan de voet van het gedenkteken voor de slachtoffers van de [oorlogen en de tirannie. Terwijl de koningin en prins Philip, in gezel- [schap van de inspecteur-generaal van de „Bundeswehr", generaal [Trettner, voor het gedenkteken stonden, blies een trompetter het „Lied vom guten Kameraden", waarna een zacht tromgeroffel klonk. GARMISCH-PARTENKIRCHEN (DPA) Het lawine-ongeluk, dat zich zaterdag- niddag by de Zugspitze in Zuid-Duitsland Rieeft voorgedaan, heeft met zekerheid aan tien en mogelijk zelfs aan twaalf liensen het leven gekost. Er zijn tot dusver acht lijken geborgen, Jterwijl één gewonde aan zijn verworadiai- gen is bezweken. Voorts is liet zeker, dat [een 27-jarige man, die nog wordt vermist, got de slachtoffers behoort. Zijn auto werd nl. onbeheerd aan de voet van de >erg teruggevonden. Mogelijk ligt ook nog een echtpaar uit Wuppertal onder de neeuwmassa's bedolven. Dit echtpaar had neegedceld, dat het naar de Zugspitze [zou gaan. Koningin en prins werden tijdens de rit naar liet gedenkteken en van daar naar het stadhuis en de „Münsterplatz" door een dicht opeengedrongen menigte harte lijk toegejuicht. De kinderen hadden vry van school. De juichkreten hadden overi gens vaak wat onzekers, daar de deskun digen op het gebied van de etiquette de Duitsers de afgelopen weken hadden in- gehamerd dat het gebruikelijke „heil" beter achterwege kon blyven, omdat dit de nazitijd mogelijk in herinnering zou roepen by de gasten. Vandaar dat som migen nu slechts „Elizabeth" riepen. In het stadhuis van Benin, zette de vorstin haar handtekening in het gouden boek van de hoofdstad. Als geschenk van de stad ontving zij een grammofoonpla- tenalbum met de negen symfonieën vara Beethoven- de grootste „zoon" van de stad Bonn. De „Münsterplatz" was met vlaggen en de meer dan levensgrote por tretten van koningin en prins getooid. Hier legde koningin Elizabeth een krans bij het gedenkteken voor Ludwig van Beethoven, dat honderdtwirutg jaar gele den iin tegenwoordigheid van haar bet overgrootouders koningin Victoria en prins Albert was onthuld. Woensdagmiddag was het koninklijk I paar te gast bij Ludwig Erhard. Op de foto: Woensdagmiddag heeft koningin Elizabeth samen met de Westduitse Bondskanselier Er- hard de lunch gebruikt. Hier zien we gastheer en gast bij het verla ten van de kanselarij in Bonn. ZüRICH De vlieger van het eergisteren vermiste Oostenrijkse particuliere toestel, een éénmotiorige Cessna, blijkt met zijn twee passagiers om het leven te zijn ge komen. De inzittenden zijn niet geïdenti ficeerd. Het wraik van het toestel is in Zwitserland gevonden. De Cessna is het vierde vliegtuig, dat de afgelopen maand in of nabij de Alpen is verongelukt. (Van onze correspondent) PARIJS Het aantal auto-onge lukken in Frankrijk is zo schrikba rend toegenomen dat de hoogste ker- i kelijke autoriteit in Parijs, kardinaal Feltinaartsdiaken Delarue „vijf. ge boden voor de automobilistenheeft laten opstellen. De vijf-geboden zijn ontleend aan het vijfde hoofdstuk van Mattheus, te beginnen bij vers 38: 1 Gij hebt gehoord, dat gezegd is: Oog om oog, tand om tand". Gij hebt gehoord, dat gezegd is: snijdt hij mij, dan snijd ik hem; weigert hij mij voorrang, dan weiger ik hem voorrang. „Maar ik zeg u, dat gij den boze niet wederstaat; maar zo wie u op de rechterwang slaat, keert hem ook de andere toe" (39). Integendeel, wanneer iemand u tij- dens het vertrek bij het groene licht hindert, laat hem dan bij het volgende licht het eerst vertrek ken. 2 „En zo iemand met u vechten wil, en uw rok nemen, laat hem dan ook de mantel" (40). Als iemand brutaal gaat staanwaar gij uw wagen wilde parkeren, laat hem dan maar begaan. j 3 „En zo wie u zal dwingen één mijl te gaan, gaat met hem twee mijl" (41). Wanneer iemand probeert u onvoorzichtig te passeren met een minder krachtige motor dan de uwe, houdt dan vaart in om hem des te gemakkelijker te laten voor bij gaan. 4 Geeft degene, die jets van u bidt en keert u niet af van degene, die van u iets lenen wil(42). Laat iemand passeren, die u met zijn claxon waarschuwt en doe niet als of uw neus bloedt als iemand met een verkeerde manoeuvre u hin dert. „Gij hebt gehoord, dat er gezegd is: Gij zult uw naaste liefhebben en uw vijand zult gij haten. Maar Ik zeg u: Hebt uwe vijanden Heft, ze gent ze, die u vervloeken, doet wel degenen, die u haten en bidt voor degenen, die d geweld doen en die u vervolgen" (43 en 44). Gij hebt gehoord, dat er gezegd is: haal je tegenstander bij de volgende bocht of bij het volgende rode licht in. Maar ik zeg u: bemin hem, die on voorzichtig rijdt, want hij brengt niet alleen andermans leven, maar ook zijn eigen leven in gevaar. lovoceer hem. niet tot het uiter ste maar toon hem, hoe men voor zie nu g moet rijden met considera tie voor anderen. 1 I„„wViji ^boden besluiten met het I vo^nnwer':r \L eSSt. dan aHUeden lolmaakt. gelijk uw Vader, Die in dc Hemelen is, volmaakt ij". Toen koningin Elizabeth en haar ge maal gisteravond in Wiesbaden dan het einde kwamen van deze zeer inspannende dag het is pas de derde van de tien bestegen zij de meest opmerkelijke trein die de Deutsch Bundesbaihn ooit heeft samengesteld. Deze trein zal het Britse vorstenpaar tot rijdende residentie dienen. Alle wagens zijn waarlijk koninklijk ingericht. De trein heeft 16 wagons. Wagen nr. 8, de slaapwagen van de koningin, is voor zien van een slaapkamer, een bad. een kleedkamer en cabines voor de kamer meisjes. De wanden zijn met een cham pagne-kleurig goud bekleed, de feauteuils met een aardbeien-kleurige stof. Hond het koninklijk bad ligt een mozaïek met gouden en zwarte steentjes. Wagon 9 is de slaapwagen van prins Philip, al even luxueus ingericht. In wa gen 10 is een eetzaal, die plaats biedt aan 30 personen. In wagen 14 is een bios coop. Voor in de trein is in wagen 2 een commuraicaitiecentrale met 75 telefoon aansluitingen, die van overal in West- Duitsland en buitenland bereikbaar is. Het nummer van deze centrale wordt na tuurlijk geheim gehouden. De koninklijke trein heeft op alle lij nen van de Bundesbahn absolute voor rang, dat wil zeggen dat alle binnen landse en ook internationale treinen op de rijdende residentie zullen moeten wachten. Radio-Moskou heeft gisteren het bezoek van Elizabeth aan West-Duitsland uitge legd als „een demonstratieve daad van de labourregering ter ondersteuning van de politiek vain de Bonner militairis- ten". „Natuurlijk staan er geen politiek be sprekingen met de koningin, die slechts in naam maar niet in werkelijkheid regeert, op het programma in Bonn", aldus de correspondent. In Engeland heeft het socialistische par lementslid mevrouw Rennne Short de re gering gevraagd, hoeveel het koninklijk bezoek aan West-Duitsland de schatkist kost. LONDEN (Reuter) Sovjet premier Alexei Kosygin heeft zijn plan voor een spoedig bezoek aca Groot-Brittannië van de baan ge> schoven en zal mogelijk zelfs dit jaar niet meer naar Londen komen, aldus wordt in de Engelse hoofd stad vernomen. Hierdoor zou ook van een tegenbezoek aan Moskou dit jaaT van de Britse pre mier Harold Wilson niets komen. De Russische leider staat gereserveerd te genovfer een bezoek aan Londen in ver band met de volle steun van Groot- Brittanië aan de Amerikaanse politiek in Vietnam. Bezoek en tegenbezoek waren in de cember j.l. al door premier Wilson in het Lagerhuis aangekondigd. Premier Kosygin zou oorspronkelijk op een tijd stip in het voorjaar naar Londen ko men. De Russen zijn het in beginsel nog steeds eens met de gedachte van wederzijdse bezoeken, maar hebben er de nadruk op gelegd dat Kosygin alleen naar Engeland zal komen op een ge schikt tijdstip en wanneer Moskou van oordeel was dat dit van nut zou zijn. MOSKOU (UPI) Had Jozef Stalin de lijst gelezen van de slachtoffers van zijn zuiverings acties „dan zou hij geen tijd hebben gehad om iets anders te doen," zo schrijft de bekende Russische auteur IIja Ehrenburg. Zijn persoonlijk oordeel over Stalin in de meeste opzichten negatief ver scheen in de laatste aflevering van zij in feuilleton verschijnende memoires .Mensen, jaren, leven". De memoires, die tot 1964 gaan. ver melden nimmer de naam van oud-pre mier Kroestjev, maar de volgende pas sage kan opge-vat worden als een indi recte hulde aan diens beleid: ,,Wij moe ten nog eenmaal dank brengen aan die mensen, die voldoende kracht hadden en die begrepen dat zij de ideeën van de oktoberrevolutie consolideerden door een bewind van willekeur te veroorde len." De schrijver doelt waarschijnlijk op Kroestjevs „geheime rede" in 1956, toen hij Stalins terreurmethoden veroordeel de en de ontluistering van de overle den dictator inzette. In zijn memoires, waarvan de laat ste hoofdstukken zijn verschenen in het literaire tijdschrift ,.Novy Mir" (Nieu we Wereld), vertelt hij, dat Stalin eens STOCKHOLM (U.P.I.) De 30-jarige voormalige student Bjoern Lundahl, de leider van de vorige week opgerolde ge heime gewapende nazi-organisatie in Zweden, heeft gisterochtend voor de rech ter beweerd dat hy er nooit op uit is geweest de regering ten val te brengen, hoewel de bewijzen zich tegen hem op stapelen. Zoals bekend waren Lundahl en zes an deren gearresteerd door de veiligheids politie, nadat een inval in hun hoofd kwartier was gedaan en geweren, hand granaten, gifgas en explosieven in beslag waren genomen. De beklaagde vroeg om een zitting ach ter gesloten deuren. De pers kreeg op dracht de zaal te verlaten na de ope ningsverklaring van de aanklager en de beklaagde. Later schorste rechter Nils Oertegren de zitting tot maandag, omdat Lundahl een eerder door hem afgelegde verklaring heeft gewijzigd. JOZEF STALIN .„.zuiveraar.... tegen Sergei Eisenstein de bekende film. regisseur, had gezegd, dat hij moest zorgen de figuur van „Iwan de Ver schrikkelijke'te verheerlijken. „Denk eraan dat Peter de Grote niet genoeg hoofden heeft afgeslagen", aldus zou Stalin tegen Eisenstein gezegd heb ben. De vrees, ingegeven door de door Sta ling georganiseerde zuiveringen, is niet geheel verdwenen, aldus Ehrenburg. Zelfs nu nog ontmoet ik mensen die zich niet hebben kunnen bevrijden van de vrees die het erfdeel van vroegere jaren is. Maar er groeit thans een nieuwe ge neratie op die nimmer het stormachtige applaus (voor Stalin) en de nachten dat wij luisterden naar geluiden op de trap, heeft gekend." Ehrenburg ziet weinig logica in de Stalinistische zuiveringen. In dit ver band wijst hij erop dat de loyale hoofd redacteur van de Pravda, Mikhail Kolt- sov werd weggezuiverd, maar de dich ter Boris Pasternak, „die zich onafhan kelijk maakte", werd gespaard. „Ik heb Stalin niet bemind, maar ik heb te lang in het geloofd en was be vreesd voor hem", schrijft hij, „ik voel de geen medelijden voor de god, die op de leeftijd van 73 jaar aan een her senbloeding stierf als was hij geen god maar een gewone sterveling. Maar ik gevoelde vrees voor wat er vervol gens zou gebeuren. Ik was bevreesd dat de dingen een nog slechtere wen ding zouden nemen". (Advertentie) De ernstige moeilijkheden die de V.S. in de Dominicaanse Repu bliek ondervinden, trekken op nieuw de belangstelling naar de twintig Latijns-Amerikaanse landen, die alle zonder uitzondering een stormachtige ontwikkeling doorma ken. Wisselingen van regimes beho ren daar, met uitzondering misschien van Mexico en Cuba. tot de orde van de dag. Verreweg de meeste La tijns-Amerikanen, in totaal zijn er zo'n 226 miljoen, hebben even weinig werk als eten. Niettemin heeft de (Noord)-Amerikaanse regering de laatste vijf jaar ruim 500 miljard dollar over de zuidgrenzen gestuurd ten einde de losjes in het zadel zit tende regeringsleiders daar wat vaste grond onder de voeten te geven. Het is tot nu toe allemaal tevergeefs ge weest. Ook in Midden- en Zuid-Amerika neemt het verschil tussen de weinige rijken en de tientallen miljoenen ar- men toe. Daar tussen in hebben de militairen een redelijk bestaan. Zij j m da^ afgeven. Daarom zijn zij dikwijls geporteerd voor een mi litaire dictatuur. Zo'n regeringsvorm verzekert hun een behoorlijke levens standaard. Corruptie staat daarnaast nog een inkomensvermeerdering voor het kader toe. Militairen in de rege- ring zijn dan ook geen ongewoon ï?f- i -Jn de Dominicaanse Repu- bliek Ecuador, Bolivia, Guatemala. LI Salvador, Nicaragua, Peru, Brazi lië en Argentinië, zitten soldaten op ministersstoelen. Regeringsvormen, die met democratieën te vergelijken zijn vinden we slechts in Mexico, Costa Rica, Panama, Columbia, Chili, Venezuela en Uruguay. Het aantal dictators is sterk verminderd. Zij ze telen alleen nog maar in Cuba, Haiti en Paraguay, maar in ieder Zuid- amerikaans land ligt de gewapende oppositie op de loer. En in vele geval len staan deze lieden onder commu nistisch bevel. Verhoging van dh levensstandaard is de beste remedie tegen communis tische rebellie, maar zolang de ont wikkelde landen nog debatteren over de hoogte van het bedrag voor de ontwikkelingshulp en zolang de ont wikkelingslanden niet weten hoe ze de aangeboden gelden moeten behe ren, komt er van die verhoging van de levensstandaard niets terecht. Zo als gezegd: de verschillen tussen rijk en arm nemen steeds toe. Geen wonder dat de bevolking niet werkeloos kan blijven toezien. Heel het Amerikaans-Latijnse gebied be hoort tot wat de Amerikanen noemen een „hemisphere". In die hemisphere wordt door Noord-Amerika geen communistisch bewind geduld. Cuba is hen uit de hand gelopen, maar dat zal met de andere landen niet meer gebeuren, meenden ze in Washington. Averell Harriman. Amerika's rei zende diplomaat, heeft echter on langs toegegeven dat in Santo Domin- Dit kaartje geeft een inzicht in de ligging der Latyns-Amerikaanse landen. go helemaal geen sprake is geweest van een communistische staatsgreep, waarmee het doel van de Ameri kaanse aanwezigheid daar alle grond ontnomen wordt WASHINGTON (UPI) Troepen van Junta-leider brigade-generaal Barreras hebben het radiostation van Santo Do mingo in bezit genomen, aldus het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken, nadat eerder zware gevechten wa ren geleverd. Amerikaanse troepen mengen zich niet in gevechten tus®en de junta en de re bellen in Santo Domingo, behalve in de internationale zone rondom de buiten landse ambassade en in de aanvoercorri- dor die naar de vliegbasis San Isidro leidt. Uit de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek wordt intussen gemeld dat buitenlandse diplomaten moeite doen een staakt-het-vuren tot stand te brengen en een voorlopige regering te formeren. Ge neraal Imbert, wiens junta het grootste deel van het land in haar macht heeft, gaat niet akkoord met een staakt-het- vuren of met een reorganisatie van de regering welke zijn aftreden zou inhou den. De aanvoerder der rebellen, kolonel Caamano is wel bereid de wapens neer te leggen. Rapport van gisteren 19 uur. Wee,r max. temp. Helsinki licht bew. 9 Stockholm zw. bewolkt 12 Oslo half bew. 13 Kopenhagen licht bew. 10 Aberdeen half bew. 9 Londen licht bew. 13 Amsterdam regenbui 11 Brussel onbewolkt 13 Luxemburg zw. bewolkt 10 Parijs licht bew. 12 Bordeaux licht bew. 15 Grenoble regen 12 Nice licht bew. 20 Berlijn zw. bewolkt 13 Frankfort %zw. bewolkt 13 München regen 22 Zürich regen 11 Genève zw. bewolkt 11 Locarno half bew. 19 Wenen regenbui 27 Innsbruck regen 10 Belgrado zw. bewolkt 29 Barcelona onbewolkt 19 Madrid licht bew. 20 Mallorca licht bew. 21 Lissabon onbewolkt 21 (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN •"Toon Hei-mans gaat een boek schrijven over zijn jeugd. Dit plan is pas gisteren in zijn hoofd opgekomen, na een bezoek aan zijn moeder in Sittard, die hem oude briefjes, programmaboekjes, affi ches en enkele jeugdfoto's had overhandigd. „Dat is het wat ik hebben moet, dacht ik toen", ver telt ons Toon Hrmans. „Mijn kin deren vragen me vaak wat ik in mijn jeugd heb uitgespookt en dan kan ik daar nooit antwoord op ge ven. Ik zal daarom zelf een boekje gaan schrijven over mijn jeugd. Dan kunnen ze het lezen". „Het idee om mijn jeugdherin neringen te boek te stellen", ver volgt Toon Hermans, „heeft de hele week, dat ik met mijn one man show in Tilburg ben, door mijn hoofd gespookt." Als verliefd scharrelt Toon in de papieren, die zijn moeder hem heeft meegegeven. „Kijk hier", zegt hij. „Dit is een brief van ene me neer Schwachöfer in Heerlen, uit 1938. Hij contracteert me voor een ARKA-avond. „Met uw aanbod gaan we akkoord, dus f 20.- plus reiskosten, waarmee bedoeld zal zijn, de kosten van de tram Sittard- Heerlen en terug", schreef hij me toen. Die tram is allang verdwe nen. Van die f 20 moest ik ook nog mijn eigen pianist betalen. Soms probeerde ik voor hem nog f 5 extra los te krijgen, wat niet altijd lukte. Kijk maar eens hier naar deze brief uit Spekholzerheide, die ook al zo'n 30 jaar oud is. Voor de pianist kunnen we geen f 5 be talen, dat hebben we niet afgespro ken" schrijft de man me. Is het niet kostelijk?" ""poon heeft in deze week, waarin hij zijn one-man show, die thans twee jaar gelopen heeft, de finitief beëindigt, bemerkt, dat de liefde voor zijn geboortestreek enorm diep bij hem zit. „Ik heb in het grootste theater van Wenen een Limburgs liedje gezongen", zegt hij. „De pers schreef hier de volgende dag over: Hij zong een liedje uit zijn geboor testad en het was zo aardig, d— je zin kreeg om erheen te gaan. Toen ben ik toch wel erg trots ge weest op mezelf. Daarom breek ik mijn kop ook niet over mijn optre den in Amerika. De tekst? Och die kun je door een stel doorgewinter de toneeljongens laten schrijven. De beslissende factor is de aanwe zigheid van de artiest of noem het het vakmanschap van de persoon. Er moet een fluidum van hem uit gaan. Dat is de beslissende thea ter-formule voor de internationale markt. De magie van het theater. Er moet een man voor hen staan die contact met hén maakt. In dé politiek is het eigenlijk precies zo. Wie verstaat Fidel Castro of de paus, wanneer ze op het televisie scherm komen? En toch kijkt iedereen geboeid naar hen. En was het to ook niet met Edith Piaf. En anderen? Meer dan amour, amour verstonden de meeste mensen niet van haar. En toch werd er steeds gevochten om haar persoonlijk te „zien" zingen. Ik had dat trou wens zelf ook. De moppen van Lou Bandy bijv. kende ik van buiten. En toch ging ik altijd naar hem kijken als ik maar even de kans had. Dat contact met mijn toehoor ders heb ik ook hier in Limburg, nu dat ik mijn one man show af sluit. Eerlijk, het verwondert me zelf, dat zoveel mensen me nog wil len zien, nadat ze m'n hele show op de televisie hebben meege maakt. Ik kan het niet goed onder woorden brengen en daarom spreek ik maar over de „aanwezigheid" van de artiest als de beslissende factor voor succes. En daarom maak ik me geen zorgen over mijn optreden in Amerika. "lVlaar om nu op dat boek)e me* jeugdherinneringen terug te komen. De kunst is om voldoende materiaal bij elkaar te krijgen. Ik heb hier deze week zoveel men sen ontmoet, die tegen me zeiden: „Ik heb nog met je op school ge zeten. Ik heb dit of dat met je gedaan!'' Wanneer het boek uitkomt? Ola, la, zover ben ik nog niet. Dat hangt af van de medewerking die ik krijg. Maar schrijven zal ik het, want ook voor mezelf wil ik dit verleden in Limburg, waar ik als conférencier begonnen ben, te rughalen", besluit Toon Herman# haastig, want zijn manager komt hem waarschuwen, dat het tiM Een volle HeerleX schouwburg wacht op hem. na fur of püp/ahak Lichte, geurige naturel pijptabak. Gemaakt uit echte Java-, Maryland- en vele andere tabaks soorten. Om 'n éérlijke, heerlijke pijp te roken.

de Stem | 1965 | | pagina 19