Strijd Corbacli-Jonas wordt nek-aa n - nek- race Gezindte en positie bepalen kindertal van oneel Plotseling hoogteverlies oorzaak van vliegramp drie nieuwe kamerleden de Het weer in EUROPA AEG Toch Jonas? Hoofdpijn? Anderhalf jaar voor kledingdiefstal Geknoei met Beaujolais Verspreiding gedenkboekje gehandhaafd Dertig Turken mogen blijven F.D.P. speelt gevaarlijk spelletje Zomer in. Parijs ce te Cadzand, EXAMENS )()G WATER Vandaag Morgen OM HET OOSTENRIJKSE PRESIDENTSCHAP IHHSf Weer boek over paus Pius XII en de oorlog Cijfers van meer belang dan sentimentaliteit FRANS BLAD m DESKUNDIGEN VERMOEDEN Echtpaar Albarda was op slag dood Cassatieberoep (anti-rook magiër) verworpen B. en w. Rotterdam: BERGING UIT CIJFERS C.B.S. BLIJKT: Brabant hoogste geboortecijfer Beroepen Leeftijd de en zij alle ijke leid SAN PAUL SARTRE Ipunt van het weekeinde O. TE UTRECHT H. C. Kok uit Vlissingen is >or het artsexamen. donderdag 20 mei Hansweert .3 uur. Temeuzen 5.20 en 17.37 4.48 en 17.07; Wemeldinge 6.43 JRG ek 15.30 uur Heropening ge- rde bibliotheek. ehuls 19 uur Raadsvergadering. BATH ehuis 19.30 uur Raadsverga- E ehuls 13.30 uur Raadsverga- •nde 19.45 uur Jaarvergadering n Oranje 20 uur Verg. VW. ekwekerij 19.30 uur Verg. Kon. Tuinbouw en Plantenkunde. EN ;ebouw 20.15 uur Maandbij- „Philatelica". ehuis 20 uur Raadsvergadering. G oorn 19.30 uur Verg. CBTB. Verg. Rode Kruis. S 20 uur Verg. Havenbelangen. )mst 19.30 uur Verg. Alg. "Wo- vvereniging. EN :0 uur De lustige weduwe. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 MEI 1965 (Van onze correspondent) WENEN. Tussen de talrijke nationale feestdagen door loopt in Oostenrijk de verkiezingsstrijd 0111 het presidentschap, waarvoor de Oostenrijkers a.s. zondag ter stembus zullen gaan. Hoewel reeds onmid dellijk na de begrafenis van bondspresident Adolf Scharf de partijen hun strijdposities innamen, kwam de officiële campagne eigenlijk pas goed op gang, toen de kandidaat van de Oostenrijkse (katholieke) Volkspartij, oud-bondskanselier dr. Alfons Gorbach, op een, door zijn partij meesterlijk georganiseerde wijze een triomfantelijke intocht in Wenen hield. De Socialistische Partij bleef het antwoord niet schuldig en terwijl de een als het ware de straten veroverde, werd aan de ander, de Weense burgemeester Jonas, een grootse hulde bereid in de Wecnse Stadthalle, waar hij tijdelijk afscheid nam van zijn ambt om op zijn beurt stad en land te gaan afreizen en zich bij de kiezers te gaan presenteren als de man, waarop natuurlijk iedereen zit te wachten. (Advertentie) goed in AEG SANTO koelkasten vanaf f298.- T--. Volgens de Observer verschijnt er deze waar onder Ante Pavelic 500.000 ortho- houding van paus Pius XII tijdens de oor log. In dit boek behandelt de auteur Carlo Falconi de gebeurtenissen in het door de Duitsers bezette Polen en in Kroatië, waar onder Ante Pavelic 500.000 Ortho doxe christenen werden vermoord. Falcoaii geldt als expert voor Vaticaan se aangelegenheden bij het linkse blad L'Espresso. Hij zou inzage hebben gehad in de omvangrijke archieven van de Pool se verzetsbeweging, zoals die van Londen uit wend geleid. Uit een aantal documenten, aldus de Observer, zou blijken dat Pius XII volle dig op de hoogte werd gehouden van de situatie in Polen en Kroatië en dat hij bij verschillende gelegenheden op het punt stond „zijn stem te verheffen", zonder dat hij dit echter in feite deed. De president van de Poolse republiek zou bij de paus herhaaldelijk op interventie hebben aan gedrongen. Er wordt een brief geciteerd die de Poolse president op 2 januari 1943 aan de Hoewel het rode Wenen een belangrijk percentage der stemmen levert en dus een belangrijke steun voor Jonas bete kent, is het niet voldoende op Wenen al léén te bouwen. De stemmen van bui ten Wenen, van het platteland en de in dustriecentra, van de bondslanden en hun hoofdsteden geven de doorslag. En daar is, in tegenstelling tot Gorbach, de Weense burgemeester Jonas niet alleen nooit bekend geweest, maar daar heeft hij ongetwijfeld ook te lijden van de an- tagonie, die er tegen het rode Wenen bestaat. De verkiezingscampagne wordt èn door een tevoren gemaakte afspraak tussen de OVP en de Socialistische Partij èn door de persoonlijke aard van de beide kandidaten Gorbach en Jonas, die geen scherpslijpers zijn, behoorlijk gevoerd. Weliswaar met optochten, muziekkorp sen, kussende en gekust wordende lieve kindertjes van twee tot twintig jaar en de nodige publiciteitsbombarie, maar dat hoort er nu eenmaal bij. Voor de nuch tere toeschouwer spelen zich wel eens heel onnozele stunts af. Zo die van de socialisten, die de atheïst Jonas op plak katen heeft afgebeeld tussen eerste-com- municantjes in witte jurkjes en branden de kaarsen in de hand, terwijl hij hun blonde lokken streelt. Men zegt dat de verkiezing van een bondspresident in Oostenrijk een kwestie van vaststaande cijfers is en dat senti mentele argumenten op het uiteindelijke resultaat weinig invloed hebben. Toch heeft de sentimentaliteit in deze verkie zingsstrijd al een belangrijke rol ge speeld. De kandidaat der OVP Gorbach, prototype van de gemoedelijke Oosten rijker, is ongemeen populair in heel het land en daartegenover moeten de socia- r listen wel hun sentimentele troeven uit- paus zou hebben "gezondén^Vn* waarin hij spelen. Echte strijdvragen waren er gezegd zou hebben dat het Poolse volk eigenlijk niet. De gevreesde Habsburg- stemmen. De liberalen hebben evenmin een kandidaat „gelanceerd'' en laten het hun aanhang over een keus te doen. Het is te verwachten dat een niet onbelang rijk deel der liberalen of blanco zal stem men of om anti-clericale redenen aan de socialist Jonas de voorkeur zal geven. Gesteld, dat de OVP enkele honderddui zenden stemmen méér zal halen dan de Socialistische Partij dan zal deze laatste echter mèt de communistische en een deel der liberale stemmen het onderlinge verschil tussen OVP en socialisten over bruggen en misschien zelfs overtreffen. Het komt vooral op dat kleine onbesten dige deel der kiezers aan, dat zich aan de rand der partijen beweegt en nu eens naar links, dan naar rechts zwenkt. Zo blijft het een open vraag, wie op 23 mei zal winnen. Is het Gorbach, dan heeft Oostenrijk, dat sinds de oorlog steeds een OVP-bondskanselier had, nu ook een katholieke bondspresident. Het is meer een sentimentele, dan een poli tieke aangelegenheid. Zaak is, dat Oos tenrijk een man krijgt, die niet al te zeer uit het partij-politieke milieu voortkomt en die zich straks als onpartijdig lands- vader boven de partijen zal stellen. Niets afdoende aan de verdiensten van Jonas als burgemeester van Wenen, speelt toch wel een rol, dat hij in 1921 als over tuigd marxist uit de katholieke Kerk is getreden en zich sindsdien atheïst heeft genoemd en dat hij in de politiek toch wel altijd, ook als burgervader, naar de rode kant getendeerd heeft. Waarmee niet gezegd is. dat hij als bondspresident niet onpartijdig zou zijn. Gorbach daar entegen is geen in de enge politiek groot geworden man en heeft zich als Oosten rijker voorbeeldig gedragen. geen behoefte had aan diplomatieke hulp, maar wel aan een stem die duidelijk het kwaad zou veroordelen. Over Kroaitië schrijft Falconi dat de twee ambassadeurs van Pavelic (de Kroa tische Quisling) bij de Heilige Stoel nooit verwijten te horen hebben gekregen over de gruweldaden tegen de orthodoxe chris tenen. Slechts één man. zegt hij, heeft tegenover deze twee ambassadeurs een ferme houding aangenomen en wel kardi naal Tisserant. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen los- werkman A. de V. (26) terzake diefstal met braak in een aantal kledingmagazij nen in Amsterdam, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Bij een firma had de V. ter waarde van ongeveer 17.000 gulden aan herenkos tuums buitgemaakt. Er waren hem drie inbraken ten laste gelegd. De Amsterdamse melkhandelaar G. den T. werd wegens heling van veertien pakken en diefstal in vereniging van honderd herenkostuums veroordeeld tot 9 maanden waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, aftrek van het voorarrest en onder toeziehtstel- ling. De monteur J. C. la G. uit Amsterdam werd conform de eis wegens heling van herenkostuums veroordeeld tot 6 maan den waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de voorlopige hechtenis. kwestie heeft geen rol kunnen spelen, omdat Otto von Habsburg dit tijdig wist te voorkomen door een brief aan de beide kandidaten, waarin hij hun vroeg de hele Habsburg-kwestie maar te vergeten. En als men op de gevoelens afgaat, zoals die zich rond Gorbach openbaren, dan kan men aannemen, dat de kansen voor Gor bach niet slecht staan. Maar wij blijven het er toch maar op houden, dat het ook ditmaal om reeds tevoren vaststaande nuchtere cijfers en optelsommen gaat en dan geven we danks de persoonlijke aspecten, aan de socialistische kandidaat Jonas de meeste kans. Hoe liggen immers die cijfers? Bij alle verkiezingen, die tot nog toe na de oor log plaatsvonden, liepen de eindcijfers voor OVP en Socialistische Partij niet ver uiteen. De communisten, begrijpende, dat stemmen op een eigen kandidaat, ver loren stemmen zijn, hebben een eigen kandidaat nagelaten en hun volgelingen de raad gegeven op de socialist Jonas te PARIJS (U.P.I.) De als wijn kenners bekend staande Paryzenaars krijgen telkens als zij een glas Beaujolais legen, het produkte van één der grofste zwendelarijen van deze eeuw te drinken, aldus „Can- dide". Volgens het weekblad bereiden de Franse wijnhandelaren zelf een koppig goedje met behulp van wijnsteenzuur en goedkope Alge rijnse wijn, of verdunnen zij het originele produkt uit Beaujolais om dit aan niets vermoedende kopers aan te prijzen als het ware voort brengsel van de oevers van de Saöne. De op geld beluste wijnhandela ren verkopen thans jaarlijks alleen al in Parijs ongeveer vijfmaal zo veel „Beaujolais" als de wijnstreek van die naam jaarlijks opbrengt, aldus „Candide". Het blad meldde niet hoe de verhouding wordt als men rekening houdt met de duizen den flessen Beaujolais die jaarlijks naar het Franse platteland of naar het buitenland gaan. Dit nieuws, dat een schok kan betekenen voor menige Fransman, kwam niet als een verrassing voor de inspecteur van het „Institut Nationale d'Appelations d'Origine", dat in opdrachta van de regering de herkomst van iedere wijn vn~ naam in Frankrijk nagaat. Volgens de inspecteurs maken de fraudeurs bij hun werk gebruik van ware gangstermethoden, zoals postduiven, misleidingstransporten en blanco manifesten. De Franse wijnbouwers zelf staan onder strenge controle en als zij 600 bastaard-wijnstruiken op een veld van 28.000 planten, lopen zij kans bun regeringsclassificatie te verliezen cn de prijs voor hun pro dukte tot bijna niets te zien dalen (Van onze correspondent) DEN HAAG De advocaat-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de Amster damse „anti-rook magiër, die was veroordeeld omdat hij drie voor de jeugd zinneprikkelende prenten van Aad Veldhoen had geëxposeerd. De Amsterdamse rechtbank had slechts één prent zinneprikkelend geacht. De officier van justitie bij de rechtbank meende, dat ze het alle drie waren en wendde zich eveneens met een cassatie_ beroep tot de Hoge Raad. De advocaat- generaal achtte dit beroep gegrond en adviseerde het gerechtshof in Amster dam op te dragen een nieuw onderzoek naar de twee andere prenten in te stellen. De advocaat-generaal ging in zijn conclusie uitgebreid in op het begrip „zinneprikkelend voor de jeugd" waarbij hij naar aanleiding van de overwegingen van de rechtbank op merkte, dat bij de bepaling van de be tekenis van dit begrip niet de uitersten als maatstaf kunnen dienen. Hij achtte de expositie op een bakfiets overigens onverantwoord omdat hij het terrein van de sexuele voorlichting van het kind bestrijdt. Een terrein, dat aan de ouders is voorbehouden en die dan met him toestemming door anderen kan worden bedreven. De Hoge Raad wijst op 15 juni arrest. ROTTERDAM (A.N.P.) De versprei ding van het Rotterdamse herdenkings boekje „Havenstad in de frontlijn", zal niet worden stopgezet. B. en w. van de Maasstad delen dit mee in antwoord op vragen uit de raad. Het boekje wordt onder de middel bare schooljeugd verspreid ter herden king van de bevrijding. Het college deelt de mening van de vragenstellers dat het boekje de school jeugd geen duidelijk beeld over het leed, dat in de oorlog over Rotterdam is geko men. geeft. Het college is echter van oordeel dat ..Havenstad in de frontlijn" zoveel gege vens over Rotterdam in de oorlogsjaren bevat, dat het ter kennisname door de oudere schooljeugd van betekenis moet worden geacht. BONN (DPA) Na jarenlang touw trekken zijn de Westduitse politieke par tijen het eens geworden over een nood toestandswetgeving volgens welke de hoogste uitvoerende macht ook ten tijde van een noodtoestand in Duitse handen wordt gelegd. Tot nog toe konden de voormalige be zettende mogendheden Frankrijk, En geland en de Verenigde Staten die thans als Navo-leden troepen in de Bondsrepubliek gelegerd hebben, inge val van noodtoestand de uitvoerende macht overnemen. ZüRICH (AFP) Het ongeluk met de tweemotorige „Beechcraft Baron", met aan boord KLM-direc- teur Albarda is waarschijnlijk het gevolg van plotseling hoogteverlies, waarbij het toestel niet meer te beheersen viel. De piloot van het toestel was met de route Samedan-Zürich volkomen bekend, maar de omlaag gerichte luchtstromingen in de Alpen steken onverwacht op en brengen dan de meest geroutineerde vlie gers in moeilijkheden. Ten tijde van het ongeluk was het zeer stormachtig weer. De Föhn-wind deed zich voor met vlagen van 75 a 80 km per uur. Het contact met het vliegtuig schijnt een kwartier na het vertrek verbroken te zijn. Men begon toen het ergste te vre zen. Weldra kwamen er meldingen bin nen van mensen die een vliegtuig in moeilijkheden hadden zien verkeren in het gebied van het Massief van Fluelen Twee vliegtuigen en een militair hef schroefvliegtuig stegen op voor naspo ringen. Zij ontdekten de „Beechcraft" die op een hoogte van 2400 meter was neergestort, op ongeveer anderhalve ki lometer van het gesticht van Fluelen. Het hefschroefvliegtuig slaagde er in dicht bij het wrak te landen, dat met de vleugels naai* voren gevouwen lag. Men kon de inzittenden, die alle vier reeds bij het neerkomen van het toestel moeten zijn gedood, niet direct uit het wrak halen. Er was nog een tweede pi loot aan boord. (Advertentie) Een hefschroefvliegtuig van het Zwit serse leger heeft gistermorgen vier ber gingsspecialisten naar de pas gebracht. Zij hadden snijbranders en ander mate riaal bij zich om het wrak van de Beech- 'N WERELDMERK 'N KLASSE APART DEN HAAG (ANP) Kerkelijke ge zindte en sociale positie zijn in Neder land nog steeds bepalend de vraag hoeveel kinderen het gezin zal tellen. Ook regionaal verschilt men hierover nogal val) gedachte. Dit blijkt uit cij fers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft verstrekt. Evenals bij de volkstelling van 1947 zijn bü die van 1960 weer het aantal op het tijdstip van de telling bestaande huwelijken vastgesteld en werd nage gaan hoeveel kinderen uit deze huwelij ken tot de datum van telling waren ge boren. Uit de ruim 2.5 miljoen huwelijken, die per 31 mei 1960 bestonden, waren tot dat tijdstip 6,8 miljoen kinderen le vend geboren of wel 270 per 100 huwe lijken. Van de 2,5 miljoen huwelijken waren er 400.000 of 17 procent bij de telling kinderloos. Hieronder zijn ech ter mee begrepen de een of meer jaren voor de telling gevormde gezinnen, waar in nog kinderen kunnen worden geboren. Behalve de 17 procent huwelijken zon der kinderen waren er 18 procent met 1 kind. 38 procent met 2 of 3. 16 procent met 4 of 5, bijna 10 procent met 6-9 kinderen en bijna 57.000 of 2 procent waaruit 10 of meer kinderen waren ge boren (waaronder 70 met 20 of meer kinderen) Een belangrijk onderscheid blijkt voor eerste en niet-eerste huwelijken. Van de ruim 200.000 niet-eerste huwelijken was niet minder dan de helft kinderloos. Per 100 niet-eerste huwelijken waren dan ook maar 127 kinderen levend gebo ren tegen 283 per 100 eerste huwelijken. droeg dit aantal 323. voor Ned.-hervorm- den 258. Tegefiover het algemeen gemid delde van 28 levendgeborenen per 100 bestaande eerste huwelijken bedroeg dat (gemengde huwelijken inbegrepen) maar 213. Bij vergelijking van de cijfers voor de provincies blijkt het hoogste geboor tetal te bestaan in Noord-Brabant (gem. 338 levendgeboren uit 100 op 31 mei 1960 bestaande eerste huwelijken) en het laagste in Noord-Holland (251 per Onderstaande tabel geeft de cijfers van alle provincies: Geboortetal in de op 31 mei 1960. resp. 81 mei 1947 bestaande eerste huwelijken, per provincie Lev. geb. kinderen p. lOo 1ste huwel. Provincie 1960 in 1947 van 1017 Groningen Friesland Drenthe chraft Baron open te breken. Het vliegtuig is grotendeels bedekt met paksneeuw. Ook de cabine zat halfvol sneeuw. Later bracht de helikopter politie en inspecteurs van de luchtvaartdienst naar de plaats van het ongeluk. Men is van plan de lichamen naar Sa- medan over te brengen, vanwaar ze naar huis zullen worden vervoerd. Het vlieg tuigwrak zal pas worden geborgen als het lawinegevaar is geweken. De plaatsvervangend president-direc teur van de K.L.M., dr. G. van der Wal, heeft gistermorgen in een bijeenkomst van de bedrijfsdirectie president-direc teur H. Albarda herdacht. Gistermiddag hield dr. Van der Wal een toespraak tij dens een vergadering van de onderne mingsraad. De K.L.M. heeft uit alle delen van de wereld telegrammen ontvangen waarin deelneming wordt betuigd met het over lijden van de heer Albarda. Op de foto: In verband met het overlijden van de president-directeur, hing dinsdagochtend de vlag halfstok bij het hoofdkantoor van de Maat schappij, aan de Plesmanweg in Den Haag. DEN HAAG (A.N.P.) Overleg tus sen de ministeries van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft tot het besluit geleid dat aan een dertig tal Turken in Amersfoort, dat in het af gelopen weekeinde zonder de vereiste vergunningen in Nederland aankwam een arbeidsvergunning zal worden ver leend op de nodige voorwaarden. Di< houdt in dat de Turken medisch moeten worden goedgekeurd en dat de werkge ver zich garant moet stellen voor hui terugreis naar Turkije. De dertig Turken zijn niet bij de Ne derlandse wervingscommissie in Turkiji geweest. Zij kwamen naar Amersfooi om daar in dienst te treden van een fir ma die werkt aan het leggen van aarci gasleidingen. Duidelijk blijkt ook de invloed van de leeftijd waarop de vrouw is ge trouwd. Per 100 voor bun 20e jaar ge huwde vrouwen waren 345 kinderen ge boren. Voor degenen die bij hun huwe lijk 20 24 jaar waren, was dit aantal 301. Bij een huwelijksleeftijd van 30-34 bedroeg het 234 en bij die van 35-39 jaar nog maar 139. Aanmerkelijke verschillen bestaan voorts voor de afzonderlijke kerkelijke gezindten. Per 100 op 31 mei 1960 be staande eerste huwelijken van r.-k. vrou_ wen waren tot genoemde datum 336 kin deren levend geboren, per 100 gehuwde vrouwen zonder kerkelijke gezindte slechts 209. Voor de gereformeerden be- 270 287 94 301 307 98 305 334 91 293 309 95 294 313 94 280 289 97 251 253 99 261 277 94 267 289 92 338 384 88 317 363 87 Limburg Totaal Nederland 283 300 94 (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/UTRECHT Tot lid van de Tweede Kamer is benoemd de heer J T. Vellinga (P.v.d.A.), thans wethou der van Leeuwarden. Hij treedt in de plaats van de heer J. J. A. Berger, die burgemeester van Groningen is gewor- d£Beëdigd als Tweede-Kamerlid is de heer Boertien (A.R.), die de heer SmaL-< lenbroek, de huidige minister van Bin nenlandse Zaïfeen opvolgt. Voorts is de benoeming te verwachten van de heer S. v. d. Ploeg (P.v.d.A.). thans lid van de Eerste Kamer, die dan staatssecretaris Egas zal opvolgen. (Advertentie) t/eifrouur c/> Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPRO' hlIes wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. Ueü(toUisc/> (Van onze correspondent) BONN ie liberale Vrije Democratische Partij van dr. Erich Mende die nog altijd wordt bedreigd door de zg. „sper-clausule" in de Westduitse kieswet, die haar dwingt om op 19 september minstens 5 pro cent der geldige stemmen op zich te verenigen, aangezien zij anders niet meer in de Bondsdag zal zijn ver tegenwoordigd is er natuurlijk op uit in 'de algemene verkiezingen een goed figuur te slaan. Zij volgt daar bij een tactiek, die echter het ge vaar in zich bergt, dat de twee an dere grote politieke partijen de C.D.U.-C.S.U. en de S.P.D. steeds meer van haar „wispelturigheid" overtuigd raken. Daardoor is de zg. coalitiekwestie in de Westduitse verkiezingscampag ne toch op de voorgrond gekomen en stijgt geleidelijk het aantal voorstan ders van een zg. „grote" c.q. rooms-rode coalitie tussen C.D.U.- C.S.U. en sociaal-democraten, die het beide te riskant vinden om noodge dwongen nog een coalitie met de libe- halen aan te gaan. De F.D.P. speelt een voor zichzelf gevaarlijk spel. De F.D.P.-tactiek is gericht op een rigoureuze versterking van het libe rale kiezers-potentieel. Haar politiek, in de federale regering en in de deel staten, schijnt er op het ogenblik hoofdzakelijk op te zijn gericht kie zers te vangen. Zo weigerde de F.D.P. haar toe stemming te geven tot verlenging van de verjaring van nazi- en oorlogsmis daden. Daarmede wilde zij die kiezers vangen die van mening zijn dat er na twintig jaar nu maar eens een eind moet komen aan al die naziproces sen. In de deelstaat Nedersaksen wees zij tenslotte het concordaat van de hand, dat de S.P.D.-F.D.P.-coalitiere- gering met het Vaticaan had geslo ten en waarover de F.D.P.-minister van onderwijs, kunsten en weten schappen met de pauselijke nuntius in Bonn. monseigneur Corrado Bafile. had onderhandeld. Hiermede specu leerde de F.D.P. op de stemmen der protestanten, der anti-katholieken en der anti-klerikalen. Ofschoon zij weet dat hun eigen F.D.P.-minister van financiën in de federale regering te Bonn, Dahlgrun, geen geld meer beschikbaar heeft en zij tevoren heeft gestreden tegen een verhoging van de staatsuitgaven, ver langde een groep F.D.P.-parlementa- i'iërs verbeteringen van de financiële schadeloosstellingen aan vluchtelin gen uit Oost- en Midden-Duitsland en aan oorlogsslachtoffers. Er zijn 11 miljoen van deze mensen in de Bondsrepubliek, die een belangrijk kiezers-reservoir vormenn. De F.D.P.-politici laten geen gele genheid onbenut om de oud-minister van defensie en C.S.U.-voorzitter Strauss te attaqueren. Ook dit is een populair tijdverdrijf. Het zou de stem men kunnen brengen van diegenen, Je vrezen dat bij een hernieuwde C.D.U. - C.S.U. - stembusoverwinning kanselier Erhard niet zal kunnen ver hinderen dat Strauss weer een porte feuille in het nieuwe kabinet zal gaan beheren. Nu kwam de breuk der regerings coalitie van S.D.P. en F.D.P. in Hann over zelfs voor de liberalen een beet je onverwachts. De Mende-partij had hetzelfde spelletje willen spelen als kort geleden in Bonn in de kwestie van de verlenging der verjaring van nazi- en oorlogsmisdaden. Daar trad alleen de F.D.P.-minister van justitie, dr. Ewald Bucher, uit het kabinet. De overige vier F.D.P.-ministers (Mende, Lenz, Scheel en Dahlgrun), bleven in de regering. Zo had men het ook in Hannover willen doen: alleen de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. dr. Muhlenfeld, uit het kabinet terugtrek ken en de andere drie ministers er in laten. Maar de S.P.D. speelde dit spelletje niet mee, dank zij de waak zaamheid van de S.P.D.-centrale in Bonn, die de S.P.D.-premier van Ne dersaksen, dr. Diederichs, de raad gaf de onbetrouwbare F.D.P. uit de re gering te knikkeren en te streven naar een grote coalitie met de C.D.U. Zo stelde dr. Diederichs de F.D.P. een ultimatum het concordaat alsnog goed te keuren. De S.P.D. wil en dit is een ne- venprodukt van de coalitiecrisis in Nedersaksen in een grote deelstaat proberen hoe de samenwerking tus sen de C.D.U. en haar zelf verloopt, zulks met het oog op alle eventuali teiten na de komende Bondsdagver kiezingen, waarin wel geen van de twee grote partijen de absolute meer derheid zal behalen. Er is op het ogenblik in geen enkele andere West duitse deelstaat een C.D.U.-S.P.D.- coalitie. Het schijnt dat de S.P.D. er DR. ERICH MENDE concordaat toch al uitermate weinig voor voelt om een coalitie met de F.D.P. aan te gaan. voor het geval zij op 19 sep tember a.s. vóór de C.D.U. als sterkste partij uit de bus zou komen. In de C.D.U.-C.S.U. heeft men van de F.D.P.-grapjes zo langzamerhand ook genoeg gekregen. Bovendien heeft de S.P.D. liever een grote coa litie met de C.D.U.-C.S.U., omdat zij zich dan niet druk zou behoeven te maken over de linker-(radicale)vleu gel in de eigen partij. En natuurlijk hoopt zij in 4 jaren mee-regeren in Bonn voldoende prestige te winnen om in 1969 de absolute meerderheid te halen. Zowel in de S.P.D. als ook in de C.D.U. stijgt het aantal voor standers van een „grote coalitie", of schoon bondskanselier prof. Erhard er nog altijd tegen is. Maar tenslotte is prof. Erhard niet de enige C.D.U.-politicus, die kanse lier van West-Duitsland kan worden. Zb geweldig enthousiast is men in eigen C.D.U.-kring over „der Dicke" nu ook weer niet Ten gerieve van hen, die de zomervakantie in de Franse hoofd stad gaan doorbrengen, hier alvast een voorplaatje. Een clochard op de „butte" van Montmartre neemt een slok wijn, temidden van de werken een aantal aanstaande meesters. Het Place de Tetre zal deze zomer voor vele toeristen een van de grootste attracties van Pa rijs zijn. Rapport van gisteren 19 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Barcelona Madrid Mall or ca Lissabon Wee,r max. temp. zw. bewolkt 9 Licht bew. 11 zw. bewolkt 8 regen 11 licht bew. 9 half bewolkt 14 zw. bewolkt 15 half bewolkt 17 zw. bewolkt 16 regen 19 regenbui 19 zw. bewolkt 19 geh. bewolkt 19 zw. bewolkt 15 regenbui 13 regen 19 zw. bewolkt 26 zw. bewolkt 24 zw. bewolkt 32 zw. bewolkt 30 half bewolkt 19 half bewolkt 18 onbewolkt licht bewolkt 20

de Stem | 1965 | | pagina 3