Ovaties voor Britse vorstin dorso Wapenstilstand in Noor d-V iet nam gaan bevorderen Waagt Juan Per on de sprong opnieuw Hoogstens vijf jaar gevangenis hollenkamp Lilbke: teken Motie Tweede Kamer: van vertrouwen PROF. R. RIJKSEN: MAXIMALE DUUR VERKORTEN 1 GIVE A MAN A LUCKY T L Groenteprijs daalt naar verwachting Gelijke lonen voor mannen en vrouwen in dezelfde functies Echtgenote naar Paraguay Veel zebra s verkeerd aangelegd h I V 'A Lederfabriek Vlijmen stopt ermee BUITEN EN BINNEN BUITENGEWONE VERF Scherk crèmes... groot succes I DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN GEMENE ZAAK Bombardementen weer begonnen VOLKSLIED Veldkamp belooft Opklaringen zon-zee- strand-set SCHERK uw matras H A 54 105eJAARGANG No. 24896 Voor Ooi, Koningin en Vaderland oenen jurkje voor 11 t/m 14 jaar 19.751 tricot meisjestruitje, jaar 3.95-5.951 denim rok. jaar 9.75-13.75| jurkje in de sportieve J Dok. jaar 18.75-22.751 \dorso-patentspiraal: vlak liggen Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL Leijendekker. RedactieraadJ. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. AA. AAes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau s Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro U 14111 w O E N S D A 6 19 MEI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) patentspiraal e De Engelse koningin Elizabeth arriveerde dinsdagochtend voor 'n officieel bezoek aan Duitsland op het vliegveld Wahn, nabij Keulen. De foto toont haar tijdens het in specteren van de erewacht, verge zeld van bondspresident Heinrich Lübke. De Spanjaarden lopen met het stoutmoedige idee rond om een brug te bouwen, die hun eigen land met Afrika zal verbinden. Pagina 11. Het vrijen is duur in het Bergische Land. Een vergunning voor het minnekozen kost 20 mark. Pagi na 9. De universiteiten groeien uit hun jasje. Pagina 11 Zondag worden in Oostenrijk pre sidentsverkiezingen gehouden. Gor- bach en Jonas maken beiden een goede kans. Een voorbeschouwing op pagina 7. Hoe groot is het Nederlandse ge zin en hoe verhouden de cijfers zich met betrekking tot sociale status en religie? Het C.B.S. geeft hierover belangwekkend cijferma teriaal. Pagina 7. BONN (UPI) Koningin Eliza beth van Engeland is dinsdag aan een staatsiebezoek begonnen, dat de vriendschap tussen West- Duitsland en Engeland moet bezegelen. De Duitsers hebben 56 jaar lang op een bezoek van een Britse monarch moeten wachten. De begroeting bij aankomst was allerhartelijkst. Bondspresident Heinrich Lübke verklaarde dins dagavond bij het uitbrengen van een heildronk op de koningin in het Augustusburg-paleis: „Wij beschouwen uw bezoek als een teken van groeiend vertrouwen. Het Duitse 'volk heeft duidelijk zijn vastbeslotenheid getoond het verleden goed te maken en heeft in ruime mate bijgedragen tot de gemeenschappelijke taken van de vrije wereld." Lübke juichte ook het voorgenomen bezoek van de vorstin aan Berlijn toe, omdat dit de voortdurende Britse steun tot uitdrukking brengt aan de eis van Bonn. dat een eind wordt gemaakt aan de „menselijk en politiek gezien on draaglijke verdeling" van het land. De bondspresident memoreerde „de verschrikkelijke gebeurtenissen tussen 1914 en 1945" en sprak de hoop uit dat Engeland opgenomen zou worden in de Europese Economische Gemeenschap. (Van onze verslaggevers) BREDA/BERGEN OP ZOOM Prijsdaling van groenten zal niet lang meer op zich laten wachten. Dat bleek ons dinsdag bij navraag op enkele grote Brabantse veilin gen. De situatie in de groente kweek is, ondanks de langdurige regenval, niet bepaald ongunstig. In Bergen op Zoom blijkt het seizoen veertien dagen „achter" te lopen. Asper ges en glasaardbeien hebben daarvan voornamelijk te lijden. De asperge-aan voer lag stukken lager dan vorig jaar om deze tijd. Ze begint nu pas goed op gang te Komen. Over enkele weken begint de grote aanvoer. Dan zullen de prijzen lager zijn dan vorig jaar. Het Bredase veilingbestuur gelooft dat de situatie gunstig is. Ten opzichte van vorig jaar gaan zowel koudegrond- als platglas-produkten goed van de hand. Er moesten wel enkele spinazievelden worden afgekeurd. EEN OOSTENRIJKS vliegtuig met drie inzittenden aan boord, dat uit Aosta (Italië) was vertrokken naar Samaden, is nog steeds niet aangekomen en ge vreesd wordt dat het toestel in de Al pen is neergestort of een noodlanding heeft gemaakt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft dinsdag met grote meerderheid van stemmen een motie aangenomen, waarin de Nederlandse regering wordt uit genodigd het bereiken van een wapenstilstand in Vietnam te bevorderen, teneinde het gevaar van uitbreiding van de oorlog te voorkomen. In deze motie, die de steun kreeg van alle partijen, communisten en pa cifisten uitgezonderd, werd communis tisch China aangewezen als het land dat de grootste schuld heeft aan de toe genomen spanningen in dat deel van de wereld. Minister Luns heeft beloofd dat Nederland financieel zal bijdragen aan het plan van president Johnson om, na beëindiging van de vijandelijkheden, op grootscheepse wijze hulp aan Zuid oost-Azië te verlenen. De Tweede Kamer heeft zich dinsdag zeer intens met de Vietnamese proble men beziggehouden als gevolg van een interpellatie-Slotemaker de Bruine (P.S.P.). In een zeer eenzijdig betoog probeerde de pacifist alle schuld voor de spanningen in dat deel van de we reld op de schouders van Amerika te schuiven. Hij heeft het optreden van de communisten in het algemeen, noch van rood-China in het bijzonder, met geen enkel woord gehekeld, een feit dat hem door de heren Ruygers (P.v.d.A.), Mom- mersteeg (K.V.P.), Geelkerken (A.R.), Bos (C.H.U.) en mevrouw Stoffels - van Haaften (V.V.D.), zeer kwalijk werd ge nomen. De pacifisten wilden dan ook niets liever dan een veroordeling door de Nederlandse regering van het Ame rikaanse optreden uitlokken. Dat lukte echter niet. Minister Luns hield staan de dat de Amerikanen zich op verzoek van de regering van Zuid-Vietnam, te weer stellen tegen communistische agressie. Het gaat de communisten, met schending van de in 1954 bereikte in ternationale akkoorden, alleen om het vestigen van een communistische orde in Azië. Wanneer de V.S. zich uit die gebieden zouden terugtrekken, betekent dit dat andere landen eveneens het slachtoffer van agressie zullen worden, De communisten hebben al laten weten, aldus mr. Luns, dat Thailand dan aan de beurt komt. De Nederlandse regering staat dan ook achter het streven van Amerika om de onafhankelijkheid van Vietnam te behouden. Minister Luns meende niet dat het nemen van een Nederlands initiatief op het ogenblik kans van slagen heeft. Ne derland staat geheel achter de plannen, die president Johnson heeft bekendge maakt: onderhandelingen zonder voor waarden. De meeste pogingen om tot een bestand te komen zijn echter afge stuit op de onwil van Noord-Vietnam. WASHINGTON (U.P.I.) Omdat de regering in Hanoi nog steeds weigert het aanbod van president Johnson om over de vrede te spreken te aanvaar den, heeft de Amerikaanse regering be sloten de luchtaanvallen op Noord-Viet- nam te hervatten, zo wordt in rege ringskringen te Washington gezegd. Dinsdag werden weer luchtaanvallen ondernomen op een oliedepot, dat 200 km ten zuiden van Hanoi was gelegen, na een respijt van vijf dagen. Het Witte Huis weigert alle commen taar op de hervatting der luchtaanval len. Intussen heeft de Vietcong de eer op geëist voor het plegen van een aanslag op de Zuidvietnamese luchtbasis Bien Hoa, waar zondag, zoals gemeld, door een ontploffing dertig personen werden gedood en veertig vliegtuigen werden vernield. Volgens Amerikaanse functio narissen werd de serie ontploffingen te Bien Hoa veroorzaakt door een on geluk. Koningin Elizabeth wijdde in haar antwoordrede enige woorden aan de eendracht tusssen Duitsland en Enge land. Zij verklaarde dat Engeland steun verleent aan het streven naar een ver enigd Duitsland. Volgens haar zijn de Britten en Duitsers „voor het grootste gedeelte van hun geschiedenis vrienden en vaak bondgenoten" geweest. „Als wij het beste van ons erfdeel willen bewaren, moeten wij gemene zaak maken", verklaarde zij. Volgens zegslieden is ex-kanselier Konrad Adenauer teleurgesteld dat de koningin pas na zijn bewind van veer tien jaar erin heeft toegestemd de Bondsrepubliek te bezoeken. Hij moet van zijn huisarts deze week thuisblij ven. Gisteren werd hij daar opgezocht door een vertegenwoordiger van Eli zabeth, die hem een geschenk overhan digde. TWEE VROUWEN en een man, die na de ramp op de Zugspitze vermist wer den, zijn inmiddels van elders terugge keerd. Vijf personen worden nog ver mist. Het vliegtuig dat Elizabeth, prins Phi lip en het gevolg naar Duitsland bracht, landde klokslag twaalf uur op het vlieg veld Wahn bij Keulen, waar naast de officiële genodigden 3000 mensen op de been waren. De koningin werd verwel komd door president Lübke en diens vrouw, waarna kanselier Erhard en de overige leden van het kabinet aan haar werden voorgesteld. Elizabeth was daarna de eerste Brit se monarch die op Duitse bodem het „Deutschland über Alles" hoorde spe len. Toen koning Edward VII in 1909 een bezoek bracht aan keizer Wilhelm II, had het Duitse volkslied nog de zelfde melodie als het Britse „God save the queen". De autostoet met het hoge gezelschap werd op weg van het vliegveld naar Bonn door duizenden Duitsers toege juicht en er werden zelfs bloemen ge worpen naar de zichtbaar verheugde koningin en prins Philip. Oorspronkelijk zou het traject met een snelheid van 150 kilometer per uur worden afgelegd, maar de stoet reed niet sneller dan 80 km per uur en ver minderde de vaart zelfs tot 30 km per uur bij plaatsen waar toeschouwers stonden. Bij Ittenbach. waar de autostoet de autobaan verliet, stonden drie wegwer kers verwoed te zwaaien met in bier flessen gestoken vlaggetjes. Bij het zicht hiervan glimlachte de koningin en wuifde naar de mannen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Veld kamp van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft dinsdag in de Tweede Kamer beloofd een drin gend beroep te zullen doen op de Stichting van de Arbeid om in 1966 de gelijke beloning voor man nen en vrouwen in te voeren. Dit zal echter beperkt blyven tot die functies, die zowel door mannen als door vrouwen verricht worden. Voor de andere functies zal een dergelijke gelijkschakeling in loon nog wel even op zich laten wach ten. Dr. Veldkamp zei dit in ant woord op vragen, die mevrouw H. Singer-Dekker (P.v.d.A.) had ge steld. Mevrouw Singer liad voor de kabinetscrisis deze interpellatie aangevraagd en zij trof, ofschoon de P.v.d.A. nu geen oppositie meer is, toch dezelfde minister tegenover zich. Mevrouw Singer was erg hoos over liet feit dat de gelijke belo ning voor de gemengde functies nog niet op 1 januari van dit jaar was ingegaan, zoals krachtens het E.E.G.-verdrag verplicht is ge steld. Zy sprak in dit verband over de „vrouwen, die in haar rechtvaardigheidsgevoel gekwetst zyn". Minister Veldkamp wees er op, dat Nederland inderdaad de verdragsverplichting tot gelijke be taling heeft, maar dat de beschik bare ruimte in 1965 zo gering was, dat de Stichting van de Arbeid geen bindende hesluiten heeft ge nomen. De doorvoering werd over gelaten aan de beJrijfstaksgewijze af te sluiten c.a.o.'s. De bewinds man beloofde echter met alle hem ten dienste staande middelen de Stichting van de Arbeid te wyzen op de verplichtingen die Neder land heeft. t (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vijfenzeventig pro cent van de in het verkeer omgekomen voetgangers is ouder dan 75 jaar en jonger dan 15 jaar. Achttien procent is zelfs jonger dan vijf jaar. Veel zebra paden zijn bovendien verkeerd aange legd. De bescherming van kleuters wordt zeker noodzakelijk en voor oude re volwassenen zyn betere regelingen dringend gewenst. In ieder geval moet de voetganger als een volwaardige weggebruiker be schouwd worden met alle rechten en plichten van dien. Hij heeft zelfs recht op bekeuringen. Bovendien dient een studie over de doelmatigheid van over steekplaatsen voorrang te krijgen. De Eindhovense hoofdinspecteur van politie, De Jaeger, die dit dinsdag tij dens de politieverkeersleergang in Rot terdam betoogde, wees er verder op dat vooral personenauto's en bromfietsen dodelijke aanrijdingen op zebra's ver oorzaken. Tegen hun verkeerd gedrag, maar ook tegen verkeersovertredingen van voetgangers, moet de politie vol gens de heer De Jaeger zo streng moge lijk optreden. Bij onderzoekingen in Eindhoven, Til burg en Utrecht is gebleken, dat het aantal verkeersongevallen buiten de ze bra's aanzienlijk is. Hierbij baart de si- tuatie in Utrecht volgens de Eindho vense hoofdinspecteur, wel enige zorg door het aantal. Uit alles blijkt ook dat het politie toezicht ten opzichte van voetgangers vooral nodig is op de invals- en uit valswegen en bij de grote wijkwegen. Dit geldt overigens ook voor de om geving van de zebra's en voor het over steken "bij rood voetgangerslicht. De voetganger zondigt hiertegen namelijk bijzonder veel, aldus de heer De Jae ger. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Zwaar bewolkt met opklaringen. Enkele buien waarvan sommige met hagel. Matige tot krachtige wind uit noordelijke tot westelijke richtingen. Kouder dan gisteren. Vandaag: zon onder 20.33 uur. Maan op 00.00 uur. Sl0r!e£: zon op 4 39 uur- Maan on- der 8.03 uur. (Van onze correspondente) MADRID Maria Isabelle Martinez, de derde echtgenote van de Argentijnse ex-dictator Juan Peron, is onverwacht per vliegtuig uit Madrid vertrokken met bestemming Paraguay. Het toestel deed New York aan, waar dona Maria Isa belle aan toegeijlde Amerikaanse jour nalisten verklaarde; „De politiek inte resseert me niet. Ik heb er helemaal geen verstand van en ik houd ook niet van politieke verwikkelingen". Zij werd verwelkomd door de beken de peronist ir. Louis Gonzalez Torrado. „Ik ga voor een vakantie van twintig dagen naar Paraguay", voegde signora de Peron aan haar verklaringen toe. Dit feit heeft de Spanjaarden in Ma drid, die verbindingen met Peron on derhouden, in hun overtuiging gesterkt dat Juan Peron nog steeds van plan is naar zijn vaderland terug te keren, na de mislukte poging daartoe in december van het vorig jaar. toen hij in Brazilië opgevangen en naar Spanje terugge stuurd werd. Peron reisde toen op een Paraguees paspoort, want hij is gene raal honoris causa van de Paraguese strijdkrachten. De Spaanse regering deelde Peron na zijn terugkeer in Malaga mee dat hij binnen een maand moest beslissen of hij Spanje zou verlaten, dan wel of hij voor goed hier wilde blijven. Maar dan moest hij afzien van alle politieke ac tiviteiten. Peron verkoos voorlopig aan de Costa del Sol op zijn miljoenen te blijven teren. Deviezen, die de Spaanse schatkist overigens zeer wel van pas kwamen. De Spaanse regering houdt de collega dictator de hand boven het hoofd als een verlate dank voor het feit dat Pe ron vijftien jaar geleden het Franco bewind economische hulp verschafte, toen een internationale boycot Spanje economisch ernstig bedreigde. Dank zij Peron kon Franco het hoofd boven wa ter houden. Vrienden van Peron in Spanje laten doorschemeren dat hun 70-jarige idool „goed- of kwaadschiks" naar Buenos Aires denkt terug te keren en dat zijn 32-jarige echtgenote zich hiertoe al in Paraguay bevindt. Juan Peron: nieuwe poging? selectiekleding De man die zichzelf wij zijn aan zee, kleedt zich in zo'n moderne strandset: jasje, t short en «lip. Om te zwemmen, te zonnen en te flaneren. Hollenkamp heeft nu nog volop keus. 19.9° 1 -*v Hebben de peronisten gebruik willen maken van de omstandigheid, dat de Verenigde Staten hun handen vol heb ben met andere problemen? De situatie in Santo Domingo, de oproerbeweging in Columbia. Venezuela en Chili, en de zwakke politiek-economische toestand in Argentinië vormen nu juist niet het geschikte ogenblik voor een 20-daagse vakantietrip, tenzij Juan Peron het ogenblik gekomen acht als bevrijder der Argentijnen naar zijn land terug te ke ren. (Van een onzer verslaggevers) VLIJMEN De 140 jaar oude n.v. lederfabriek Van Wagenberg-Vesten te Vlijmen zal haar produktie gaan sta ken. Dit besluit is genomen als gevolg van de huidige stagnatie in de afzet van bovenleder in het algemeen. Een diepgaande studie van de toekomstmo gelijkheden van de lederindustrie, die, gezien de grote moeilijkheden waarmee zij te kampen heeft niet rooskleurig wordt geacht, lag eraan ten grondslag. De beslissing is thans genomen van wege de gunstige mogelijkheden om staf en arbeiders tijdig elders een goede werkkring te laten vinden. De normale ontslagtermijnen zullen in acht worden genomen. Voor medewerkers met een langere diensttijd zal een speciale re geling worden getroffen. Het bedrijf heeft op het ogenblik ruim 75 werkne mers in dienst. Advertenties) sag AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM Ook de Nederlandse vrouw geeft steeds meer de voorkeur aan dè beroemde Scherk crèmes. Snelle, succesvolle huid verzorging! En... voor èlk type huid is er de juiste crème! Tubes 3,-en ƒ3,85. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringentt Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Gebruik ook Scherk Gèzichtslotion (fla cons v.a. 2,95) en de nieuwe Scherk Ge'zichtsmelk (flacon ƒ4,95) voor het reinigen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Prof. dr. R. Ryksen heeft gepleit voor een drastische ver korting van de maximale gevangenis straf. Hij deed dat dinsdagavond tij dens een lezing voor het criminologisch instituut in Utrecht. Prof. Rijksen, aan de Utrechtse universiteit hoogleraar in het strafrecht, de strafvordering en de criminele politiek, zei dat een zinnige vulling van een detentieperiode niet mogelijk is. wanneer die langer is dan vijf jaar. Naar zijn oordeel is de samen leving niet gebaat by straffen die te lang zijn' om ernst te maken met de voorbereiding tot terugkeer in de maat schappij. Hij meent dat noch de vergeldings gedachte. noch de verwachting van ge nerale preventie, noch de beveiliging van de samenleving eist dat er zeer lange gevangenisstraffen moeten zijn. Prof. Rijksen vindt het een misvatting te menen dat de samenleving beveiligd wordt door het opleggen en executeren van langdurige straffen. Wij zullen een stelsel moeten ontwer pen dat ruimte geeft om daders van zeer ernstige misdrijven zo te beïnvloe den, dat zij in de samenleving kunnen terugkeren zonder anderen te schaden en, waar dit niet lukt, afdoende bevei ligingsmaatregelen te nemen, zo zei hij. Prof. Rijksen is van oordeel dat de rechter de bevoegdheid moet krijgen om de terbeschikkingstelling te beve len, onafhankelijk van de vraag of de dader ten tijde van het feit gebrekkig ontwikkeld of ziekelijk gestoord van geestvermogens was, maar uitsluitend afhankelijk van de vraag of zijn vrijla ting te grote risico's voor de samenle ving zou meebrengen. Dat betekent ook dat de rechter de beslissing over de terbeschikkingstelling ter beveiliging niet moet nemen lang tevoren bij de berechting van de strafzaak, maar op het ogenblik waarop de vraag, vrijlaten of niet, acuut is. Prof. Rijksen verklaarde zich voor stander van een ruimere variëteit aan sancties, van een keuzemogelijkheid voor de rechter uit een groter aantal strafsoorten. Hij gelooft dat er in de toekomst behoefte zal bestaan aan straf fen voor lichte, middelmatige en voor zeer ernstige gevallen. De geldboete wil hij gehandhaafd zien. Ongeveer zestig procent van de misdrijven wordt ermee gestraft, waarna de opbrengst in de ano nieme staatskas komt. In plaats van dit laatste stelde prof. Rijksen voor de rech ter de bevoegdheid te geven de veroor deelde te bestraffen met een geldelijke prestatie. Die zou kunnen worden vast gesteld in guldens of in boetedagen. Het geld zou ten goede moeten komen aan het slachtoffer of een ander door de rechter aan te wijzen doel. Als iemand in een dronken bui de zaak kort en kylein slaat, dan zal het beter zijn hem een bedrag te laten stor ten in de kas van een consultatiebureau voor alcoholisme dan in de staatskas. Als iemand door een strafbaar feit een ander verwond heeft en dit zou met een boete worden afgedaan, dan lijkt het meer voor de hand te liggen dat die boete 'wordt gestort bij het Rode Kruis of E.H.B.O., aldus prof. Rijksen.

de Stem | 1965 | | pagina 1