Artikel acht is prettig door zijn inhoud ^HERÖ% Fiscussies Vermogensbelasting (2 ROVULCO Waardering Kinderaftrek AUTOBANDEN Oudste inwoonster van Nederland Voor een verfijnde "kleine dronk* IN ENGELAND: Arbeidscontract voor „au pairs' in de maak Eerste vrijspraak gevraagd in Auschwitz-proces arsene lupin gentleman- inbreker U DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 MEI 1965 racht sortering gasfornuizen inidt u bij Install.bedr. „De Meerei" n.v, Markt 33, Etten :1. 01608-231U. rJorg nu al dat uw huis konten- e winter behaaglijk is. Vraagt rrijbi. inlichtingen en kosten de gro ting voor een centrale verwarmingEr zijn than^ di- erse. interessante mogelijkhe- len, vooral ook met aardgas, nstall, bedr. De Weerd n.v. ifd. c.v. Markt 33, Etten, tel. 1608-2310. (Na 18 uur 01608- 1047 «O koop wegens vertrek t.e.a. enig huisraad, waaronder nkehouten bureau, slaapka- nermeubelen, kolenhaard, vul- ïacheltje enz. enz. adres: Weststraat 31, Philippine. lonten woning te koop uit- neembaar bij J. A. van Peer, renestraat 32. St.-Willebrard. Huur nieuwe televisie met al le programma's voor een ge ring bedrag per maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis Bel (óók 's avonds) M'burg - 3973 of Goes - 5397 of Zierikzee - 2540 of Axel 338 of Sluis - 277. Huur een koelkast voor f 12.75 per maand zonder vooruitbe taling, met recht vain koop. Vandaag besteld, morgen bi] u thuis. Bel (ook 's avonds) Vlissingen 4410 - Goes 5397 - Zierikzee 254o - Axel 333 of Sluis 277. Magazijn te huur. Te bevr. J. de Maat Wilhelminastr. 12, St.-Jansteen. Mooi Boeimeer. Breda. Heren- huisje prima onderhouden, bev woonk., keuk. bijkeuk., keld., 5 sl.k., douchecel, met olie-c.v.. leeg te aanv. f 45.000 kk. Makelaars v. d. Berg en Co. Nw Ginnekenstr. 43, Bre da tel 01600-24421.X Te koop "aangeboden een stuk grond, plm. 1870 m2, ook ge schikt om te bouwen. In het Land vain Heusden en Altena. Br. ond. no. 28755. X Woonhuis met stal en tuin te koop. Vrij te aanvaarden. P. de Kerf. Noten dijk 55, Terhole. Woonhuis met aan alle kanten ver en vrij uitzicht te Moer gestel te koop, iincl. ruim 1 ha grond en grote schuur. Z. spoedig te aanvaarden. Nadere inl. en koopprijs op aanvraag bij N.V. Makelaarskantoor Van der Meeren-Breda hr. Beckers Roland Holststraat 4o, tel. 31112 Gaat u trouwen! Of heeft u een nieuwe woning? Krediet voor iedereen tot f 5000.- voor aanschaf meubilair woningtex tiel. Vraagt gratis folder, dan krijgt u algehele inlichtingen. Postbus 1371, R'dam. Caravhn, nieuw. 4-pers., st.- plaats Cadzand. Te bevr. na 6 uur: Guido Gezellestraat 52, Terneuzen. X T.k.a. wegens plotseling sterf geval nw. 3 pers. caravan Ohen met voortent. Event. met trekhaak en imperial Opel Kapitan. Tel. 32836, Breda. „De Reu"- c'aravans zijn be roemd door hun sublieme weg- ligging, hun chique afwerking en hun interessante prijs. Be zoekt onze showroom. Belcrum garage Min. Kanstraat 16-20. tel. 01600 - j9900. Breda. Alle dagen geopend. Luxe 5-pers. caravans te huur in Zeeland. Iml: C. v. Keme- nade, Diepenbrocklaan 12, Bergen op Zoom, tel. 01640- 5859. Nieuwe 4-pers. caravan te h. standplaats a. zee Kamperland (Zld.) Inl. Tel. 45703, Breda. Aan de elf Reeuwijkse Plas sen (Z.H.) te huur, liefst per. maand, twee volledig nieuw in- gerishte appartementen, ge schikt voor grotere gezinnen of meerdere personen. Huurprijs f 600,- per maand. Aanvragen te richten aan Hotel Regina, Spoorsingel 73, Rotterdam, tel. 010-282800. Adres te Reeuwijk 's-Gravenbroekseweg 87. Cartivans te huur te Zoutelan- de vanaf heden tot 17 juli, M. Roose -AdiriaawseBuys Ballot- straat 4A. Kloetinge. tel. 01100- 6717. Wie heeft er ons fototostel ge vonden merk Ferania, met be lichtingsmeter? Teg. bel. ter. te bez. bij A. Lippens. Poelstr. 13b, Sas v. Gent. Occasion. Mercedes 190 benzi ne 1957, f 3500.-; Mercedes 190 benzine 1964 25.000 km gel., f 11.750,-; Mercedes benz. 220 S 1961. f 6500,-; Mercedes benz. 230 SL 1963 f 22.000,-Mercedes benz. 220 SE coupé 1962, nw.- prijs f 35.000,-; als extra aan bieding f 19.750,-; Simca 1500 G.L. 1964, 20.000 km gel. t 6700,-; Simca 1300. Grand Lu xe 1964, 02.000 km gel., f 5900,-; Simca 1000 Grand Luxe, 25.000 km gel., f 4750,- Opel luxe Kapitan I960 met rotdak f 3800,- Ford 1953, f 750,- Rover 1951 f 750,- Taunus sta tioncar 17M 1961 f 3500,-; 3 st. V.W bestel 1962, f 1750,- per wagen N.V. Garage van Don- gen-Jonkers, Bergen op Zoom, Guido Gezellelaan 4o, tel. 6918. X Deze week heeft Belcrum-ga- rage m voorraad V.W. 1500 de Luxe 1964. V.W 1200 de Luxe 1961 Opel Rekord 1963, Opel Rekord 1962, Opel Rekord '61, Opel caravan 1962, Opel Kapi tan 1962 Opel Kapitan 1960, J DKW F 12 1964 DKW F 11 1964, DKW junior 1964 DKW loOO S 1963 met schuif dak, Peu geot 404 1962 Fiat 1800 1963, Fiat 500 1962, Fiat 500 1961, Fiat 50o I960. Hilman minx 1963. Ford Taunus 17 M 1963, Ford Taunus 17M 1962, Ford Taunus 17M 1961, Mercedes:- diesel 1964, Mercedes diesel 1963, Mercedes diesel 1962. Mercedes 220 S 1960, Skoda Octavia 1961. Renault R8 1964, Renault R8 1963, Renault R8 1962. Renault L4 1964 enzovoort Alle wagens 10.000 km of 3 mnd. garantie. Voor een be trouwbare auto. naar een be trouwbaar adres, het adres met de grootste voorraad, de grootste omzet en met de al lergrootste service. Belcrum- garage Min Kanstraat 16-20, Breda. Tel. 01600 - 39900. Vlak bij groenteveiling en station on ze showroom is dagelijks ge opend van 8 uur v.m. tot 1® uur n.m Ook zaterdags en zon dags. X Belcrum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's vanaf '59 te koop Min. Kanstraat 16-20. Breda. Tel. 016o0 - 39870. Steeds goede gebruikte auto s met volledige garantie. Inr. en financiering. Garage v. Kaam B. op Zoom, tel. 01640-4775. Alleenst. Jongeman. 29 Jr. ver mogend. zoekt kennismaking m- jongedame zelfde leeftijd. Bi met foto welke worden gc tourneerd, onder no X100 van dit blad. !IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIm"11"I|ii,|I|I","II"Ü I'"11 (Advertentie) (Van onze fiscale medewerker) Wij beloofden aan het slot van de vorige bijdrage deze te be ginnen met de vermelding van de bezittingen die niet voor belas tingheffing in aanmerking ko men. Vooraleer hierover een en ander te vertellen, zullen we ar tikel acht van deze wet in ex- tenso weergeven, opdat een ieder precies wete, wat daarin staat. 1. Tot de bezittingen behoren niet: a. Rechten, die berusten op een pen sioenregeling, rechten op kinderbij slag uit hoofde van wettelijke bepa lingen, zomede rechten op uitkerin gen en verstrekkingen uit hoofde van wettelijke bepalingen ter zake van overlijden, ouderdom, invaliditeit, ziek te of ongeval. b. Rechten op uitkeringen en verstrek kingen ter zake van invaliditeit, ziekte of ongeval, toekomende aan hem wie het onheil' is overkomen, aan diens weduwe of aan diens nagelaten min derjarige kinderen, met dien verstan de dat rechten op ingegane periodieke uitkeringen en verstrekkingen slechts buiten aanmerking blijven voor zover die uitkeringen en verstrekkingen per jaar niet meer bedragen dan f 12.000,- Voor hem wie het onheil is overko men f 8000,-, voor diens weduwe f 4000,-. voor ieder van diens minder jarige kinderen die wees zijn en f 2000,- voor ieder van diens andere minder jarige kinderen, c. Goodwill. 2. Mits niet deel uitmakende van het vermogen van een onderneming, behoren mede niet tot de bezittin gen, a. huisraad in de zin van artikel 571 van het burgerlijk wetboek, voorwer pen van kunst- of wetenschap, klede ren en levensmiddel b goud- en zilverwerk, paarlen en edelgesteenten, niet vallende onder letter a., voor zover de gezamenlijke waarde niet meer bedraagt dan f 5.000,— c. rechten op niet ingegane lijfrenten. d. rechten op ingegane lijfrenten, ver kregen krachtens overeenkomst onder bezwarende titel en toekomende aan degene die de lijfrenten heeft gedon gen, mits hij de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of invalide is, aan diens weduwe of aan diens nagelaten min derjarige kinderen, voor zover die lijfrenten per jaar niet meer bedragen dan f 12.000,-, voor degene die de lijf rente heelt bedongen, f 3.000,voor diens weduwe f 4000,-. voor ieder van diens minderjarige kinderen, die wees zijn en f 2000,- voor ieder van diens andere minderjarige kinderen. d. polissen van levensverzekering, mits ter zake van de verzekering geen koop som is voldaan, waarbij onder het voldaan zijn van een koopsom wordt begrepen het verschuldigd zijn van pe riodieke premies over een tijdvak dat niet langer is dan vijf jaar, alsmede het betaald zijn van wisselende pe riodieke premies waarvan de hoogste meer bedraagt dan het tienvoud van de laagste premie welke bij de over eenkomst is voorzien. 3. Tot de schulden behoren niet pre mies en bijdragen ter zake van rech ten, welke ingevolge het eerste lid en het tweede lid, letters c d en e niet tot de bezittingen behoren, 4. He begrip pensioenregeling wordt opgevat overeenkomstig de wettelijke bepalingen betreffende de loonbelas ting. 5. Onder lijfrente wordt verstaan de aanspraak of een of meer. al dan niet ingegane vaste en gelijkmatige periodieke uitkeringen, waarvan het bedrag is vastgesteld bij het tot. stand komen van die aanspraak en welke eindigen bij iemands overlijden. 6. Onder lijfrente wordt begrepen: a. de aaanspraak ingevolge een over eenkomst van levensverzekering op een kapitaalsuitkering welke uitsluitend kan worden gebezigd als koopsom voor een lijfrente, b. de aanspraak op winstuitkeringen ingevolge een overeenkomst van le vensverzekering, voor zover die uitke ringen verband houden met een lijf rente. 7. Voor de toepassing van het zesde lid wordt onder overeenkomst van le vensverzekering verstaan een overeen komst van levensverzekering in de zin van art. 1, letter a, van de wet op het levensverzekeringsbedrijf 1922 (st- bl. 716). 8. Ingeval de rechten uit een over eenkomst van levensverzekering als bedoeld is in het zesde lid, letter a, worden beleend of tot zekerheid wor den overgedragen, is het tweede lid letters c en d, niet van toepassing. Een zeer lang artikel, maar pret tig om te lezen omdat' het handelt over onbelaste bezittingen. De vrijt (Advertentie) stellingen zijn verruimd voor bijna iedereen. Mocht er hier of daar nog iemand zijn die er op achteruit zou gaan dan kunnen de artikelen 25 en 26 helpen via ov e r g a ngsvo or schr if ten Het recht op iets kan een zeker be zit vormen. Volgens letter a van het eerste lid vormen evenwei pensioen rechten en rechten uit de sociale ver zekeringswetten geen belast bezit. De in letter 2 genoemde rechten zijn al leen belast indien en voorzover de daaraan ontleende periodieke uitkerin gen een zeker jaarbedrag te boven gaan. Gezien de grootte van deze uit keringen zullen de kansen op belast baarheid van deze rechten ook wel praktisch nihil zijn. Goodwill is nu wettelijk onbelast, voorzien was dit ook wel het geval maar kwam niet in de wet tot ui ting. Een ondernemer die het vermo gen aangeeft volgens de balans mag dus eventueel de post goodwill eruit halen. De vijf posten, genoemd in het twee de lid gelden slechts indien ze niet tot het vermogen van een onderne ming of vrij beroep behoren. Deze be perking is logisch want meubelen, gouden- en zilveren voorwerpen, le vensmiddelen enz. vervullen voor een meubelhandelaar, juwelier, kruidenier enz. een geheel andere functie dan voor een particulier. Een kostbaar schilderij van een par ticulier is dus vrij, een dure garde robe eveneens. Zijn gouden- en zil veren voorwerpen onder kunstvoor werpen te rangschikken dan vrij on geacht hun waarde. Edelmetalen niet kunstvoorwer pen zijn alleen vrij indien hun ge zamenlijke waarde beneden de f 5.000,- blijft. We hebben zo'n vermoeden, dat in de praktijk de aangiften op dit punt nogal eens onjuist zullen zijn. Vrij zijn ook de rechten op ingegane lijfrenten indien de uitkeringen bene den een bepaald bedrag blijven. Een polis van levensverzekering, waarvoor een koopsom is betaald, is belast. De overige bepalingen vervat in artikel 8 spreken wel voor zich. De bezittingen en de schulden wor den in aanmerking genomen naar de v/aarde welke daaraan in het econo mische verkeer kan worden toege kend. Deze waarde is veelal de markt waarde. Hen schatte deze zo juist mo gelijk. In vele gevallen zal een juiste waar dering niet gemakkelijk zijn. We den ken hierbij bijv. aan onroerende goe deren. Wat is hiervan op dit moment de marktwaarde, c.q. de verkoopwaar de. Met de factoren: stand, ligging, comfort enz. moet rekening worden gehouden. Laten we dit afspreken: waardeer steeds naar eer en gewe ten. Effecten moeten eveneens worden aangegeven naar de waarde in het economische verkeer. Men raadplege daarvoor de zogenaamde successie prijscourant Belastingplichtigen met een grote effectenportefeuille laten de bankinstelling veelal dit onderdeel van de aangifte verzorgen. Het maken van abuizen is dan tot een minimum be perkt. Voor periodieke uitkeringen en ver strekkingen zal er een koninklijk be sluit komen met dwingende waarde ringen. Als bij een ond err emer het boek jaar niet samenvalt met het kalen derjaar, wordt het in die onderneming belegde vermogen desverlangd bepaald naar de toestand bij het begin van het lopende boekjaar. Het aldus ver kregen bedrag wordt vermeerderd of verminderd met de kapitalen welke door de aannemer sedert het begin van hei boekjaar aan de onderneming zijn toegevoegd of onttrokken. De winst over die periode blijft dus vrij. Hoofdstuk 4 is voor velen wel het belangrijkste van de gehele wet lm- mers dit regelt het tariel, de vrijge stelde bedragen, de indeling in grbe- pen en de kinderaftrek. Daarom zul len we aan deze artikelen dan ook de nodige aandacht wijden. Ten aan zien van het tarief en de vrijgestelde bedragen en de groepsindeling, zeggen de artikelen 14 en 15 ons: "Bgen Artikel 14. 1. De belasting bedraagt f 5 - voor elk geheel bedrag van f 1000,-, dat in de belastbare som is begrepen 2. Ter berekening van de belastbare som wordt hot vermogen verminderd ten aanzien van de belastingplichtige, f' 40 000°nder tariefgroep 1 Vi»lt met f'55J000-tmder tariefgroep 2 va" met c. die onder tariefgroep 3 valt met f 55.000,. vermeerderd met f 13 500 voor elk kind waarvoor kinderaftrek wordt genoten. 3. De vermindering volgens het twee de lid wordt verhoogd met f 35 000 voor de belastingplichtige die hetzij de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt hetzij invalide is. 4. Als invalide wordt aangemerkt de belastingplichtige die ten gevolge van ziekte of gebreken vermoedelijk in het lopende kalenderjaar buiten staat zal zijn om de helft te verdienen van het geen lichamelijk een geestelijk gezonde belastingplichtigen, die overigens in gelijke omstandigheden verkeren, kun nen verdienen. Onze minister kan rege len geven naar welke wordt beoordeeld of een belastingplichtige buiten staat zal zijn om de helft te verdienen van hetgeen lichamelijk en geestelijke ge zonde belastingplichtigen, die overi gens in gelijke omstandigheden ver keren kunnen verdienen. 5. Op verzoek van de binnenlandse belastingplichtige wordt, nadat de aan slag in de vermogensbelasting, alsme de de aanslag in de inkomstenbelas ting over het voorafgaande kalender jaar onherroepelijk zijn komen vast te staan, bij beschikking van de in specteur teruggegeven voor zover deze te zamen met de inkomstenbelasting over dat kalenderjaar meer zou bedra gen dan 30 pet. van het belastbare inkomen van dat kalenderjaar. Artikel 15. 1. Onder tariefgroep 3 valt de be- kinderaftrek ge- lastingplichtige die niet a. Van de overige belastingplichti gen valt onder tariefgroep 2: a. hij, die gehuwd is zonder duurzaam van zijn echtgenote gescheiden te le ven. b. hij die de leeftijd van 65 jaar be reikt heeft. c. hij, die tenminste vijf jaren met zijn echtgenote een huishouden heeft gevormd of uit wiens huwelijk een kind is geboren. 3. Onder tariefgroep 1 valt de be lastingplichtige die niet onder tarief groep 2 of 3 valt. De belasting wordt voortaan bere kend per f 1000,- belast vermogen, voorheen was dit per f 500,- De de finities van de tariefgroepen zijn aan gepast aan die genoemd in de nieuwe wet op de inkomstenbelastingt Groeps indeling, leeftijd en invaliditeit worden beoordeeld naar de toestand op 1 ja nuari, evenals de kinderaftrek waar van hierna sprake is. Een ongehuwd persoon van 66 jaar b.v. valt onder groep 2 en maakt tevens aanspraak op de verhoging van f 35.000,- Eerst bij een belast vermogen van f 91.000.- wordt hij dus aangeslagen. Dit is een grote vooruitgang vergeleken bij vroe ger toen in een dergelijk geval maar aanspraak kon worden gemaakt op een vrijstelling van f 42.500. Door deze sterk verhoogde vrijstel ling zal de kleine vermogensbezitter wel geen vermogensbelasting meer be hoeven te betalen. Vooral door de ge stegen verkoopwaarde van de onroe rende goederen is deze verhoging zeer belangrijk. Als de inkomstenbelasting- en ver mogensbelasting meer uitmaken dan 80 pet van het inkomen, vindt resti tutie van vermogensbelasting plaats. Dit kan voorkomen wanneer een groot vermogen weinig opbrengst geeft in een bepaald jaar. We denken hier aan hoge onderhoudskosten bij onroerende goederen. Deze bijdrage zullen we be sluiten met vermelding van de inhoud van artikel 16, regelende de kinder aftrek: Artikel 16. 1. De belastingplichtige geniet kin deraftrek voor zijn eigen en aange huwde kinderen en pleegkinderen, die: a. jonger dan 16 jaar zijn en tot zijn huishouden behoren, b. jonger dan 16 jaar zijn, tot het huis houden behoren van degene, met wie hij gehuwd is geweest of van degene met wie hij gehuwd is doch van wie hij duurzaam gescheiden leeft en die grotendeels op zijn kosten worden on derhouden, c. jonger dan 16 jaar zijn, niet als eigen kind, aangehuwd kind of pleeg kind tot hiêt Huishouden van een ander behoren en die in belangrijke mate op zijn kosten worden onderhouden. d. 16 jaar of ouder doch jonger dan 27 jaar zijn, wier voor werkzaamhe den beschikbare tijd grotendeels in be slag wordt genomen door of in ver band met het volgen van onderwijs of van een beroepsopleiding en die in belangrijke mate op zijn kosten worden onderhouden. e. 16 jaar of ouder doch jonger dan 27 jaar zijn, ten gevolge van ziekte of gebreken vermoedelijk in het lo pende kalenderjaar buiten staat zul len zijn om de helft te verdienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk ge zonde kinderen, die overigens in gelij ke omstandigheden verkeren, kunnen verdienen en die in belangrijke mate op zijn kosten worden onderhouden. 2. De belastingplichtige geniet me de kinderaftrek voor een ander eigen of aangehuwd kind dan wel pleegkind van 16 jaar of ouder doch jonger dan 27 jaar, wiens voor werkzaamheden beschikbare tijd grotendeels in beslag wordt genomen door het verzorgen van het huishouden, of, mits tot dat huishouden ten minste drie andere kin deren jonger dan 27 jaar behoren, door het mede verzorgen van zijn huishou den. 3. Een kind wordt als pleeg kind beschouwd, indien het als een ei gen kind wordt onderhouden en op gevoed. 4. Onze minister kan regelen geven naar welke wordt beoordeeld of: a. een kind in belangrijke mate op kosten van de belastingplichtige wordt onderhouden. b. een kind bulten staat zal zijn om de helft te verdienen van hetgeen lich amelijk en geestelijk gezonde kinde ren, die overigens in gelijke omstan digheden verkeren, kunnen verdienen. 5. Voor het vaststellen van het aan tal kinderen, voor wie kinderaftrek ge noten wordt, wordt voor twee kinderen geteld: a. een kind, uitsluitend vallende on der het eerste lid, letter c, wiens voor werkzaambedei beschikbare tijd grotendeels in beslag wordt genomen door of in verband met het volgen van onderwijs of van een beroeps opleiding, indien dat kind grotendeels op kosten van de belastingplichtige wordt onderhouden, b. een kind. vallende onder het eer ste lid, letter d, indien dat kind gro tendeels op kosten van de belasting plichtige wordt onderhouden, c. een kind, vallende onder het eer ste lid, letter e, indien dat kind gro tendeels op kosten van de belasting plichtige wordt onderhouden, d. een kind vallende onder het twee de lid, indien dat kind grotendeels op kosten van de belastingplichtige wordt onderhouden. 6. Een kind, vallende onder het vijf de lid. letter b, wordt daarenboven nogmaals geteld, indien het niet tot het huishouden van de belasting plichtige behoort en geheel of nagenoeg geheel op diens kosten wordt onderhou den. 7. Een buitenlandse belastingplichtige geniet slechts kinderaftrek indien met betrekking tot een ten behoeve van het land van zijn inwoning geheven belasting naar inkomen en vermogen kinderaftrek wordt verleend aan hen die binnen het rijk wonen. Voorheen kreeg men geen kinder aftrek voor een kind dat zelf in deze belasting werd aangeslagen. Deze be perking is nu vervallen. De dubbele of drievoudige aftrek voor studerende kinderen tussen de 16 en 27 jaar is blijven bestaan. Dubbele aftrek is zelfs mogelijk in het geval lc gecombi neerd met 5a. Hier is gedacht aan internaatekinderen, schipperskinderen en dergelijke. Het zogenaamde Luc as-kind is ver dwenen, daarvoor is het „huishou- dertje" in de plaats gekomen, echt Nederlands. Voor een meisje van 16 tot 27 jaar voor wie niet reeds om andere rede nen aanspraak op kinderaftrek be staat, krijgt men nu aftrek indien het meer dan een halve dagtaak in het gezin heeft. Voorwaarde voor deze af trek is, dat of de huisvrouw ontbreekt of tenminste drie andere kinderen, jonger dan 27 jaar, tot het huishou den behoren. Deze kinderaftrek is tweevoudig, indien de kosten van het levensonderhoud van het extra kind voor meer dan de helft voor rekening van belastingplichtige komen en en kelvoudig, indien de kosten minder be dragen. Deze bepaling geldt pas sinds be gin van dit jaar Het is daarom best mogelijk dat men bij de invulling van het biljet hiermede geen rekening heeft gehouden. Eventueel vrage men de inspecteur aanvulling van de aan gifte. S.G.A. Lilliput. Het ideale ver telbare plasticslipje voor cei- tofluiers. ons serviceprogramma: Uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvernieuwing EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550-37085 (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis Wmm&MMzMk /.A; fel f," Mevrouw de Bree uit Hoogkerk oudste inwoonster van Nederland heeft haar 107e verjaardag gevierd. Mr. C. Fock, commissaris van de koningin in Groningen kwam haar feliciteren. SPECIAAL 55 LONDEN (UPI) De „au pair"-mejs- jes de groep buitenlandse meisjes, die naar Engeland komt om in ruil voor een dak boven het hoofd en het leren van de taal de huishouding of kinderen ver zorgt zullen waarschijnlijk binnenkort met meer zekerheid naar Engeland gaan. De Britse federatie van arbeidsbemid delaars heeft namelijk een ontwerpcon- tract van 14 punten opgesteld dat, als het wordt goedgekeurd, door elk meisje en haar werkgeefster of -gever moet worden ondertekend. In het contract zijn onder meer als voorwaarden opgenomen, dat het meisje naast voeding en onderdak per week twee tot drie pond sterling zakgeld moet ont vangen, dagelijks voldoende vrije uren moet hebben, evenals een vrije dag per week en voor elke zes maanden wenc een week vakantie. Er is ook een voorstel, dat voorziet in de bescherming van de au pair in geval van ziekte. Volgens de federatie van arbeidsbemid delaars verlaat 15 procent van de naar Engeland gekomen au pairs de werk kring wegens misverstanden. Kostelijke vruchtensappen en -dranken voor puur genieten. In handige, kleine 'short drink' flesjes (12 cl). Kies uw smaak: Jus d'Orange Jus d'Ananas Jus de Grapefruit Rode bessen Zwarte bessen Frambozen Meikersen Tomatensap (Jus de Tomates): naturel en cocktail. In gezinsflessen: Jus d'Orange. Appelsap en Tomatensap (naturel). FRANKFORT (DPA) In het Ausch witz-proces te Frankfort heeft de openba re aanklager voor de eerste maal voor een van de twintig beklaagden vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan bewijs. Het betrof de nu 54-jarige voormalige SS-Un- terscharführer Arthur Breitwieser, die in het kledingmagazijn van het concentratie kamp werkte en wie oorspronkelijk me deplichtigheid aan massamoord ten laste was gelegd. Behalve het verzoek om vrij spraak voor Breitwieser hebben de open bare aanklagers in het Auschwitzproces tot dusver slechts eenmaal ontslag van rechtsvervolging wegens geringe schuld gevraagd, nl. voor de vroegere SS'er Jo- hann Schoberth. Tegen elf beklaagden eisten zij levenslang. 35) En terwijl ze een sigaar aanstaken, begon Devanne weer: „Maar u moet wel haast maken, Velmont, want u hebt nog maar één nacht". „En waarom?" antwoordde de schilder die de zaak beslist maar als een grapje opnam. Devanne wilde juist antwoor den toen zijn moeder hem een teken gaf. Maar hij werd meegesleept door de opgewonden stemming tijdens het diner en de wens om zijn gasten iets interessants te vertellen. „Och" mom pelde hij, „ik kan nu wel praten. Ik hoef niet bang meer te zijn dat er uit de school geklapt wordt". Hevig nieuwsgierig gingen zijn om hem heen zitten en hij verklaarde voldaan, als iemand die een groot nieuws aankon digt'; „morgenmiddag om vier uur zal Herlock Sholmes, de grote Engel se detective voor wie geen geheimen bestaan, zal Herlock Sholmes, de be roemdste oplosser van raadsels die men ooit gezien heeft, de wonderlijke figuur die helemaal is zoals in de verbeelding van een romanschrijver, zal Herlock Sholmes mijn gast zijn". Iedereen slaakte een kreet. Herlock Sholmes op Thibermesnil? Het was dus ernst? Arsène Lupin bevond zich werkelijk in de omgeving? „Arsène Lupin en zijn bende zijn niet ver weg. Al zou je de zaak van baron Cahorn niet meetellen, aan wie moeten dan de inbraken van Montigny, van Gru- chet en van Grasville worden toege schreven, tenzij aan onze nationale dief? Nu is het mijn. beurt". „En bent u als baron Cahorn gewaarschuwd? „Dezelfde truc gaat geen +wee keer op". „Hoe dan?" „Hoe dan? Kijk maar". Hij stond op en wees naar een kleine lege plaats tussen twee enorme folianten op een van de planken van de boekenkast. „Daar stond een boek, een boek uit de zes tiende eeuw, getiteld Chronique de Thilbermesnil, en dat bevatte de ge schiedenis van het kasteel vanaf zijn oprichting door hertog Rollon, op de plaats waar een feodaal fort heeft 1 gestaan. Er zaten drie gravures in. De ene stelde een gezicht van het landgoed in zijn geheel vanuit de hoogte voor de tweede het plan I van de gebouwen en de derde daar vestig ik uw aandacht op het ont- werp van een onderaardse gang met een uitgang aan de buitenkant van de eerste rij wallen en die anidere komt hier uit, ja in deze zaal waar wij ons bevinden. Dat boek nu is sinds de vorige maand verdwenen". „Verduiveld", zei Velmont, „dat is een slecht teken. Maar dat is niet voldoende om de tussenkomst van Herlock Sholmes te rechtvaardigen". „Dat is waar, dat zou niet voldoende geweest zijn als er nog niet iets anders gebeurd was, dat aan datgene wat ik juist heb verteld, zijn volledige be tekenis geeft. Er bestond in de Na tionale Bibliotheek een tweede exem plaar van deze Chronique en die twee exemplaren verschilden in een paar onderdelen waar het de onderaardse gang betreft, en in verschillende aan tekeningen, niet gedrukt maar met inkt geschreven en min of meer ver bleekt. Ik kende die bijzonderheden en ik wist dat het definitieve ont werp alleen weer in elkaar gezet kon worden door de twee kaarten nauw keurig met elkaar te vergelijken. Maar daags nadat mijn exemplaar verdween, werd dat van de Nationa le Bibliotheek door een lezer gevraagd die het meenam zonder dat men de omstandigheden kon vaststellen waar onder de diefstal had plaats gevon den". Deze woorden werden met vele uit roepen van verbazing ontvangen. „Nu wordt de zaak ernstig". „De- ae keer", zei Davanne, „kwam de po litie dan ook in actie en er was een twèeledig onderzoek dat overigens geen enkel resultaat had". „Zoals al die onderzoeken waar Arsène Lupin het voorwerp van is". „Juist. Toen kwam ik op het idee om de hulp in te roepen van Herlock Shol mes die me antwoordde dat hij brand de van verlangen om met Arsène Lu- pin in contact te komen". „Wat een eer voor Arsène Lupin!" zei Vel mont. „Maar als onze nationale dief, zoals u hem noemt, geen plannen heeft met Thibermesnil, moet Sher lock Sholmes dan maar duimen zit ten draaien?" „Er is nog iets an ders en dat zal hem hevig interesse ren, de ontdekking van de onderaard se gang". „Hoezo, u hebt ons verteld dat een uitgang uitkomt op het land en de ander in deze salon". „Waar? Op welke plek in deze salon? De lijn die op de kaarten de onderaardse gang aangeeft, loopt aan één kant uit in 'n kleine cirkel waarbij deze twee hoofdletters staan: G.T., hetgeen toch ongetwijfeld Guillaume Toren betekent. Maar de toren is rond, en wie zou kunnen vastellen op welke plaats van de cirkel die lijn begint?" FAevamne stak nog een sigaar op en schonk, zich een glas bene dictine in. Van alle kanten wer den vragen op hem afgevuurd. Hij glimlachte, tevreden met de belang stelling die hij had gewekt. Eindelijk zei hij: „Het geheim is verloren ge gaan. Niemand ter wereld kent het. De legende vertelt dat de machtige heren het elkaar van vader op zoon doorgaven op hun sterfbed tot aan de dag waarop Geoffroy, &e laatste drager van de naam, op het schavot onthoofd werd op de 7e thermidor van het jaar II, toen hij achttien was. „Maar men heeft in de laatste eeuw toch wel gezocht?" „Ze hebben gezocht, maar tevergeefs. Toen ik het kasteel gekocht had van de achter achterneef van Leribourg, lid van de Conventie, heb ik zelf nasporingen la_ ten doen. Maar waar was dat goed voor? Bedenkt u maar dat deze to ren omgeven door water slechts op één punt met het kasteel verbonden is en bijgevolg moest de onderaardse gang dus onder de oude grachten door gaan Het plan van de Nationale Bi bliotheek toont trouwens een aaneen schakeling van vier trappen die acht enveertig treden hadden, hetgeen een diepte van meer dan tien meter doet veronderstellen. En de trap die in het andere plan voorkomt stelt de afstand op tweehonderd meter. In werkelijk heid bevindt de moeilijkheid zich hier tussen deze vloer, dit plafond en de ze muren. En ik wil heel goed be kennen dat ik aarzel om die te ver-, nielen". „En men heeft geen enkele aanwijzing?" „Geen enkele". Abbé Gélis wierp tegen: ..Monsieur Devan ne, we moeten uitgaan van twee ci taten". „O, riep Devanne lachend uit, „meneer pastoor snuffelt graag in ar chieven en is een enthousiast lezer van memoires en alles wat met Thi bermesnil verband houdt, boeit hem hevig. Maar de uitleg waar hij over spreekt, maakt de zaak alleen nog maar ingewikkelder". „Hoe dat zo?" Staat u erop?" „Zeer zeker". „Dan moet u weten dat hij uit zijn lectuur opmaakt dat 2 koningen van Frank rijk de oplossing van het raadsel heb ben geweten". „Twee koningen van Frankrijk?" „Hendrik IV en Lode- wijk XVI". „Dat zijn niet de eerste de besten. En hoe is meneer pas toor dat te weten gekomen?" „O, dat is erg eenvoudig", vervolgde De vanne. ,De avond voor de slag bij Arques kwam koning Hendrik TV in dit kasteel dineren en overnachten. Tegen elf uur 's avonds werd Louise de Tancarville, de mooiste vrouw uit Normandië, bij hem gebracht via de onderaardse gang met medeplichtig heid van hertog Edgard, die bij die gelegsinheid het familiegeheim prijs gaf. Dit geheim vertrouwde Hendrik IV later toe aan zijn minister Sully die het voorval vertelt in zijn Royales Economies d'Etat, met als enig com mentaar deze onbegrijpelijke zin: De bijl draait door de trillende lucht, maar de vleugel gaat open en men komt bij God. Het was stil en Vel mont lachte: „Het is niet precies glashelder". ,,Is het niet? Meneer pas toor beweert dat Sully hiermee de oplossing van het raadsel heeft opge tekend zonder aan de schrijvers die zijn memoires opnamen, het geheim te verraden". „De veronderstelling is scherpzinnig". „Dat geef ik toe maar wat betekent die bijl die draait en die vleugel die opengaat?" „En wat gaat tot bij God?" „Dat is een mysterie!" Velmont hernam: ,,en, liet die goede Lodewijk XVI even eens voor het bezoek van een dame de onderaardse gang openmaken?" „dat weet ik niet. Alles wat gezegd kan worden, is dat er in de be roemde ijzeren kast die in het Louvre gevonden is, op aanwijzing van Ga- main een papier gevonden is met de ze woorden door hem geschreven: Thirbermesnil: 2-6-12". Horace Vel mont barstte in jachen uit: „Hoera De duisternis trekt steeds verder op. Tweemaal zes is twaalf". „Lach zo veel u wilt monsieur", zei de pastoor, „maar dat neemt niet weg dat die twee aanhalingen de oplossing bevat ten en dat eens iemand ze zal kun nen verklaren". „In de eerste plaats Herlock Sholmes", zei Devanne.... „Tenzij Arsène Lupin hem vóór is. Wat denkt u er van, Velmont?" "Welmont stond op, legde zijn hand op de schouder van Devanne en zei: „Ik denk dat er aan de gegevens uit uw boek en uit de Bi bliotheek een inlichting van het al- lergrootse belang ontbrak, en dat u zo vriendelijk bent geweest om me die te geven. Daar dank ik u voor". „Met als gevolg?" ..Met als gevolg dat ik nu, nadat de bijl gedraaid heeft de vogel is weggevlogen en tweemaal zes twaalf maakt, nog slechts erop af hoef te gaan". „Zonder een mi nuut te verliezen". „Zonder een se conde te verliezen. Moet ik niet van nacht, dat wil zeggen vóór de aan komst van Herlock Sholmes, in uw kasteel inbreken?" „Inderdaad hebt u weinig tijd. Wilt u dat ik u naar huis breng?" „Naar Dieppe?" „Naar Dieppe. Ik maak dan van de gelegen heid gebruik om persoonlijk monsieur en madame d'Androl en een dochter van hun vrienden af te halen, die nrst de trein van middernacht aan komen". En zich tot de officieren wendend, voegdie Devanne eraan toe: „trouwens, we zien elkaar hier morgen allemaal terug aan de lunch, nietwaar heren? Ik reken op u, want dit kasteel moet door regimenten om singeld en stormenderhand ingeno men worden om elf uur precies". De invitatie werd aangenomen, men ging uit elkaar en een ogenblik la ter zaten Devanne en Velmont in een 20-30 Etoile d'Or, op de weg naar Dieppe. Devanne zette de schilder voor het casino af en ging naar het station. Om twaalf uur stapten zijn vrienden uit de trein. Om half één ging de auto door de poorten van Thibermesnil. Om één uur trok ie dereen zich terug, na een licht souper dat in de salon werd geserveerd. Langzamerhand, werden alle lichten gedoofd. Het kasteel hulde zich in de grote stilte van de nacht. jyjaar de maan verdreef de wol- k n diie haar verduisterden en door twee van de ramen vul- f de zij de salon met helder licht. Dat duurde maar een ogenblik. De maan verdween heel snel achter de heuvel rug. En het werd donker_ De stilte maakte de duisternis nog dichter. Nauwelijks werd die van tijd tot tijd verbroken door hst gekraak van meu bels of door het ruisen van het riet op de vijver die met haar groene water langs de oude muren krabbelt. De klok bad kraal voor kraal het onein dige rozenhoedje van de seconden. Het sloeg twee uur. En dan klon ken opnieuw de haastige en mono tone seconden in de zware stilte van de nacht. Toen sloeg het drie uur. En plotseling klikte er iets zoals een signaalschijf klikt die open en dicht gaat bij het passeren van een trein. Een dunne lichtstraal ging van de ene kant naar de andere kant van de salon, als een pijl die een von kend spoor achter zich laat. Het kwam te voorschijn uit de midden gleuf van een kolom waar aan de rechtnrkant de kap van de boekenkast op steunt Het richtte zich eerst in een felle cirkel op de wand aan de overkant, dan bewoog het zich naar alle kanten als een ongeruste blik die de duisternis aftast, dan verdween het en sprong weer te voorschijn, terwijl een gedeelte van de boekenkast om zijn as draaide e#i een grote opening bloot legde in de vorm van een ge welf. s Er kwam een man binnen die een elektrische lantaarn in de hand had. Een tweede en een derde man kwa men te voorschijn die een rol touw en verschillende instrumenten droegen. De eerste stelde een onder zoek in in de kamer, luisterde en zei:

de Stem | 1965 | | pagina 5