Notaris J. Mijs te Oostburg gaat met pensioen Traditioneel van buiten, maar modern van binnen Er zit veel muziek in de ontwikkeling van Axel Mosselpercelen in Waddezee NIEUW STADHUIS VAN VUISSINGEN: HCT-bestuur volledig ingeschakeld in overleg ilbum sigaren Nieuwbouw ziekenhuis Middelburg NA DERTIGJARIGE AMBTSPERIODE, Ultrci-modern gasbedrijf GESCHENKEN VAN ARCHITECTEN EN AANNEMER CONCLUSIE RAAD-OP-EXCURSIE Gasbedrijf Uit inrichting gevluchte man gepakt Ontwerp van ir. Roosenburg Wapens Op de groei Brug te Sluiskil vandaag gestremd (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het gemeente bestuur van Vlissingen heeft maan dagmiddag alle bouwers van het nieuwe stadhuis ontvangen. Tij dens deze opleveringsbijeenkomst' heeft burgemeester mr. B. Kolff zijn waardering uitgesproken voor het werk van architecten, aanne mers en alle anderen, die bij de bouw betrokken zijn geweest. Na mens het architectenbureau Roo- sgnburg Verhave, Luyt en de Jongh bood architect Luyt het gemeente bestuur daarna een grote vaas aan. Ir. W. Helms, directeur van het hoofdaannemingsbedrijf n.v. Dura, schonk het college vervol gens een bank voor de bin nenplaats van het stadhuis. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 MEI 1965 'Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Maandag 31 mei zal het de laatste dag zijn, dat in het statige notariskantoor aan de Nieuwstraat een notarieel stuk be krachtigd kan worden met de handtekening van J. Mijs. Fit ge noeg om nog jaren zijn functie te blijven vervullen, zet de zeventig jarige leeftijd, die hij morgen be reikt, een streep onder een car rière, die op 21 januari 1935 in Oostburg aanving in opvolging van zijn vader. De plaats achter het bureau in de riante villa, die sinds 1904 werd ingenomen door een Mijs, zal nu worden bezet door J. E. K. van de Berg uit Bergen op Zoom. Het rijke west-Zeeuwsch- Vlaanderen telt notarissen in Oost burg, Groede, iJzendijke en Sluis, en in vroeger jaren ook nog te Schoondijke, Zuidzande en Aar denburg. Het afscheid van notaris Mijs betekent voor diverse instanties op velerlei ter rein een vacature. Het correspondent schap van de Nederlandse Bank te Oost burg sinds 1932, zal worden opgeheven; na dertig jaar zal de voogdijraad een an der lid moeten benoemen; Rode Kruis en Groene Kruis hebben al een andere voor zitter moeten kiezen, terwijl de magistra tuur een wnd.-kantonrechter verliest. De heer Mijs blijft aan als president-commis saris van de S.B.M., in gelijke functie bij de Waterleidingmij. en als voorzitter van de Technische School te Oostburg. De arbeidzaamheid van de scheidende notaris heeft de gehele streek welge daan. Zijn belangstelling voor de samen leving activeerde velen, terwijl zijn tac tisch inzicht en rotsvast vertrouwen in het goede, west-Zeeuwsch-Vlaanderen in de jaren van de tweede wereldoorlog veel narigheid heeft bespaard. In deze moei lijke periode werd hij in 1940 burge meester van Oostburg, echter niet lang. Zoals de meesten van zijn collega's werd de heer Mijs afgezet, waarna hij enige tijd later als gijzelaar naar St.-Michiels gestel verdween. Bij zijn terugkomst bleef hij onder bewaking en werd zijn huis in een kazerne veranderd. Misschien is dit wel een geluk bij een ongeluk ge weest. want de inwonende L Duitse gene raal Neumann („die heus niet zo'n slech- (Van een onzer verslaggevers) AXEL De raad van Axel is ook eens poolshoogte wezen nemen in eigen gemeente. De excursie die de vroede vaderen gistermiddag maakten, is beslist geen nutteloze confrontatie geworden met „alle maal bekende dingen". Integen deel. De raadsleden moesten zich hier en daar gedegen laten voor lichten over de strekking en de uit voering van destijds door het col lege genomen besluiten. En men heeft kunnen constateren, dat die besluiten goed zijn geweest. De excursie had een zeer geanimeerd verloop en heeft aangetoond, „dat er veel muziek in de ontwikkeling van Axel zit," zoals het KVP- raadslid Maes het uitdrukte. Het eerste bezoek gold het plan Oost, waarin, in het kader van het plan voor de arbeidbesparende bouw van 960 wo ningen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, 120 ratiowoningen in aanbouw zijn. Enkele blokken woningen zijn al opgeleverd, de overige naderen hun voltooiing door het aannemingsbedrijf n.v. Vlaco te Ter- neuzen. De raadsleden (en de hoofden van dienst) deden eerst de modelwoning aan erf maakten daarna een wandeling over het bouwterrein. Algemeen was men vol lof over de goede en snelle afwerking van de ratiowoningen. Men toefde geruime tijd op de ter reinen en in de gebouwen van het ge meentelijk gasbedrijf, dat binnenkort zal worden overgenomen door de n.v. Zeeuw se Gasmaatschappij (Zegam). De belang stelling gold vooral het nieuwe semi- permanente kantoorgebouw, waarin ook de werkplaats en het magazijn zijn onder gebracht, en het nieuwe regulateur gebouw. Het Axels gasbedrijf is het meest moderne van Nederland; het is ge- De vroede vaderen tijdens de bezichtiging van de deels voltooi de en deels aan de finishing touch toezijnde ratiowoningen in het plan Oost. -3 - - heel afgestemd op de „verwerking" van aardgas. De vroede vaderen blik ten nog even bewonderend naar de nieuwe bo-lgashouder, die overigens reeds enige tijd in gebruik is, en mistroostig naar de oude gebouwen die binnenkort zullen worden gesloopt. Ultra modern bleek ook de in aanbouw zijnde noodslachtplaats, die bijna is vol tooid. Het gebouw, dat is voorzien van een verzamelbak voor destructiemateriaal, is gebouwd voor rekening van de ge meente en zal worden geëxploiteerd door de kring Axel van de vleeskeurings dienst. In het, nagenoeg voltooide, ge bouwtje zullen ook een ruime koelcel cn een laboratorium worden onderge bracht. De raadsleden namen voorts pools hoogte in de loodsen aan de Singelweg, die onlangs werden aangekocht en mo menteel worden verbouwd tot gemeente werkplaats annex brandweerkazerne. De gebouwen zijn uitstekend geschikt ge bleken voor het gestelde doel. Mien bleek ook geïmponeerd door de vormen, die het in aanbouw zijnde gymnastieklokaal bij de openbare lagere school gaat aan nemen. De raadsleden toonden zich ook gedurende enige tijd belangstellende toe schouwers bij de bouw van het diensten centrum voor bejaarden voor rekening van de Stichting Protestants-Christelijke Bejaardenzorg en bij het heien van de palen voor de bouw van het Algemeen Bejaardentehuis, die geschiedt voor reke ning van de Stichting Algemeen Bejaar dentehuis te Axel. Het gezelschap strekte de benen in het plan „Westkom", dat op het ogenblik bouwrijp wordt gemaakt en waarin een volgende uitbreiding van het aantal wo ningen met ongeveer 400 gestalte zal krijgen. Men nam ook de stand van zaken op bij de opspuitingen van een gebied van ongeveer 150 ha in ed Smits- schorrepolder vanwege rijkswaterstaat met ongeveer zes miljoen m3 zand, af komstig uit de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Op dat terrein zullen t.z.t. woningen voor 25.000 men sen gebouwd worden. Over ongeveer zeven jaar hoopt men er de eerste bouw activiteiten te kunnen ontplooien. DEN HAAG (ANP) Voor de getrof fen mossclkwekers uit het Deltagebied zal een werkschema worden opgesteld ter verdeling van de gronden in de Wad denzee ten behoeve van de mosselcultu res en de garnalenvisserij. Dit hebben de ministers van Landbouw en Visserij en van Financiën geantwoord op de vragen van de Tweede-Kamerleden de heren Westerhdut (P.v.d.A.) en Vermooten (P.v.d.A.) NOTARIS J. MIJS .einde carrière. te was") bleek tot concessies te bewegen. Een gevolg was o.m. dat in west-Z.- Vlaanderen nooit razzia's zijn gehouden en dat de veldpolitie geen been aan de grond kreeg. Ook generaal Rommel lo geerde, op doorreis, in huize Mijs. Kort na de oorlog was de notaris een van de leidinggevende figuren bij het bewoon baar maken van de puinhopen en diverse hulpacties. De heer Mijs die enkele jaren gele den werd bevorderd van ridder tot offi cier in de orde van Oranje Nassau, koes tert een grote bewondering voor het Oranjehuis. In 1945 was zijn woning de eerste in het bevrijde Nederland, die door de teruggekeerde koningin Wilhel- mina werd betreden; een jaar later was prinses Juliana op bezoek en in 1954 kwam zij weer, toen als koningin. Bij de laatste gelegenheid onthulde zij in Eede het monument en in huize Mijs eengevelsteen, ter herinnering aan de terugkeer en het bezoek van haar moe der. Vele dingen herinnert de heer Mijs zich dankbaar, herinneringen die voort leven in o.m. een kostbare verzameling wandborden, alle betrekking hebbend op het Oranjehuis. Uitbreiding van deze collectie en het neuzen naar an tieken zijn .de hobbies, waar hij na 1 juni ruimschoots aandacht aan kan be steden. VLISSINGEN In de nacht van zon dag op maandag is de 41-jarige geestelijk gestoorde H. C. de K. afkomstig uit Aardenburg weggelopen uit de inrichting Voorburg te Vught, waar hij werd ver pleegd. Bij Tilburg zag hij kans voor f 65 van een boer een overal en een man chester jas te kopen, waarmee hjj de pijama waarin hy was ontsnapt kon ca moufleren. Vervolgens zocht de K. in Tilburg 's nachts om drie uur een taxichauffeur op die hij wijsmaakte dat hij in Tilburg stond met een kapotte vrachtauto met vis uit Breskens. Hij verzocht de taxi chauffeur A. H. uit Tilburg hem naar Breskens te rijden om een nieuwe auto op te halen. Bij Souburg gekomen liet hij even stoppen en belde aan een huis waar hij een babbeltje maakte. Vervol gens ging het verder naar Vlissingen, waar de K. nogmaals uitstapte. Ditmaal echter om niet meer terug te komen. v De taxichauffeur die begreep dat hij voor f 90 was opgelicht ging naar de politie die op zijn aanwijzing het Sou- burgse stopadres opzocht. Daar bleek de zwager van de weggelopen de K. te wo nen, die vertelde dat deze uit Aardenburg afkomstig was. Met deze gegevens gewapend lukte het de politie de K. weer in te rekenen, die net de boot naar Breskens opliep. Maan dagmiddag kwamen enkele broeders uit de inrichting Voorburg te Vught de K. weer ophalen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Gasthuis- bestuur heeft de rijksgoedkeuring ontvangen voor de bouw van een psychiatrisch-neurologische afde ling aan het ziekenhuis en voor de totstandbrenging van een nieuw verpleegstershuis. De verpleeg stersflat zal plaats bieden aan 70 meisjes. Binnen enkele weken zal met de bouw van beide projecten worden begonnen. Wanneer het werk gereed zal zijn zal Middelburg over een vol ledig up to date ziekenhuis be schikken. Met de ingebruikneming van de psychiatrisch-neurologische afde ling en het zustershuis zal de derde en laatste fase* van een tienjaren plan zijn voltooid. Foto hiernaast: Het nieuwe stadhuis met op de voorgrond het representatieve en daarachter het administratieve gedeelte. Foto onder: Via deze trap komt het publiek het gebouw binnen. De deuren rechts en links op de achtergrond geven toegang tot het admini stratieve gedeelte van het raad huis. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De pers heeft maandag op uitnodiging van het gemeentebestuur een kijkje genomen in het volledig afgebouwde nieuwe stadhuis van Vlissingen, dat vrijdag a.s. officieel door koningin Juliana geopend zal worden. Burgemeester mr. B. Kolff wees er op, dat er in de naoorlogse periode uitzonderlijk weinig nieuwe stadhuizen in Nederland tot stand gekomen zijn, hetgeen veroorzaakt is door de beperkingen op economisch en bouwtechnisch gebied. De burgemeester vond het jam mer, dat onze tijd zo ongunstig afsteekt tegen de 17e en 18e eeuw, toen vele raadhuizen zijn gebouwd, die nu nóg een sieraad voor vele steden zijn. Het nieuwe stadhuis op het kruispunt Badhuisstraat-Paul Krügerstraat is ont worpen door de inmiddels overleden ir. D. Roosenburg. Hij had daartoe in de oorlogsjaren opdracht gekregen van burgemeester C. van Woeideren. Het ontwerp kwam in 1946 gereed. Het bleef vijftien jaar liggen eer de rijks goedkeuring afkwam. De uiterlijke vorm werd na die vijftien jaar niet aangetast. Wat het interieur betreft werd hier en daar wel van het oorspronkelijke ont werp afgeweken. Door de lange tijd. die tussen ontwerp en uitvoering heeft gezeten, is een bouwwerk ontstaan, dat aan de buitenkant een traditioneel ka rakter toont en dat van binnen mo dern is aangekleed. Een merkbare, soms zelfs vefrassende tegenstelling. De architect heeft een dyidelijk ver schil gemaakt tussen het administra tief gedeelte van het stadhuis en het deel dat uit bestuurlijk en representa tief oogpunt van belang is. Het laatste gedeelte is ondergebracht in een lang hoog gebouw „dat als een soort schip het Stadhuisplein komt opzeilen". Ach ter dit hoofdgebouw bevindt zich, om een binnenplaats heen en in U-vorm het administratief gedeelte van het stadhuis. In de knik tussen beide ge bouwen schiet de 45 meter hoge toren naar boven. In deze toren zal, zo nodig, de bijna 20 meter lange trouwloper te drogen worden gehangen. Bovenin hangt reeds de vier-octaafs beiaard, die door de Koninklijke Maatschappij De Schelde geschonken is. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tydens de in restau rant Monopole gehouden algemene ver gadering van het Handelscentrum Ter- neuzen (de vroegere middenstandsver eniging Klimop) heeft de voorzitter, de heer J. v. d. Plank, enkele mededelingen gedaan omtrent het winkelcentrum dat in het Terneuzcnse uitbreidingsplan Zuid zal worden gebouwd. Hij deelde daarbij o.m. mee, dat het college van b. en w. het ILC.T.-bestuur tot een onder houd had uitgenodigd, n.a.v. bepaalde publicaties die omtrent de nieuwe mid denstandsvereniging waren verschenen Daarbij hebben b. en w. duidelyk doen uitkomen, dat het niet de bedoeling is het geplande winkelcentrum uit te voe ren zonder daarin het H.C.T.-bcstuur te kennen. Verscheidene winkeliers vreesden nl. met in het winkelcentrum Zuid een nieu we vestiging te kunnen openen of filiaal te kunnen stichten, gezien de daaraan verbonden zeer hoge kosten. Tijdens het onderhoud hebben b. en w. het H C T - bestuur o.m. meegedeeld, dat bet de 'be- doeling is een winkelcentrum te bouwen met een totale oppervlakte van t;ond 6d00 m2. s Dit winkelcentrum zou bestaan uit een aantal „gewone" winkels, een supermarkt en een warenhuis, dit 4nn omo !en, 0PPeivlakte van r?.?m sinn -d" centrum worden ruim 5100 woningen gebouwd het geen neerkomt op een aantal inwo ners van 15.000 tot 18.000. Dit win kelcentrum zou in 1970 gereed moe ten zijn. De heer v. d. Plank voegde eraan toe, dat dus kan worden ver wacht, dat binnen een niet al te groot aantal jaren het aantal inwo ners van Terneuzen minstens ver dubbeld zal zijn. Ondertussen zijn er contacten geweest met de aannemers firma Van Vliet en Van Duist n.v. te Rotterdam, die behalve het winkelcentrum, ook een groot aan tal woningen zal willen bouwen. Overeengekomen is dat dit winkelcen trum niet een zuiver commerciële aan gelegenheid zal worden, waardoor alleen de meest biedenden een kans zouden krijgen. Er zijn reeds gegadigden voor dit nieuwe zeer gedurfde plan, waarbij b. en w. hebber geadviseerd zich tot het H.C T.-bestuur te wenden. Wel een be wijs, aldus de heer v. d. Plank, dat onze vereniging door het gemeentebe stuur van Terneuzen volledig erkend wordt. Op de voorgevel zijn in glasmozaïek de wapens van prins Willem I en Vlis singen aangebracht, die door geknoopte linten aan elkaar verbonden zijn. Deze versiering herinnert aan 1581 toen prins Willem I markies van Veere en Vlissingen werd. Het vorstenhuis Leeft zijn aanspraken op het stadhuis als tijdelijke verblijf plaats tot op de dag van vandaag be nouden. Koningin Juliana is nog steeds markiezin van Veere en Vlissingen- ongetwijfeld de belangrijkste reden waarom zij de opening van het stad huis zelf zal verrichten. Als zij vrijdag het nieuwe raadhuis zal binnen gaan zal de koninklijke standaard gehesen worden, ten teken dat koningin Juliana hier „thuis" is. Op een van de zijkanten van de palis- sandei bestuurstafel in de raadzaal staat een uit Franse kalksteen gehou wen portret van de koningin. Het is gemaakt door Charlotte van Pallandt. De raadzaal, het hart van de gemeente, is een veertien meter hoge ruimte. De zijwanden worden gebroken door lange glaspanelen. De achterwand bevat een buitengewoon decoratieve plastiek van cL?°9* C,n:!a,r J' Pctri- bestaande uit ria 25 vlakken, die gemaakt zijn uit deJ?la"kf' Afrikaanse houtsoort aba- j F? lve de collegetafcl zijn ook de rafels voor de raadsleden van palis sanderhout. Er is plaats voor vijf wet houders Vlissingen heeft er thans drie De stoelen zijn met zwart leer bekleed. De verwarmingsradiatoren in de raad zaal cn in de grote ontvanghal zijn bekleed met geëmailleerde panelen waarin afbeeldingen voorkomen, die ontleend zijn aan de oude Vlissingse gildepenningen. De trouwzaal, die voor grotere ontvangsten bij de koffiekamer getrokken kan worden, is versierd met een wandtapijt van mevrouw Goeting- Stultiens. Het is een geschenk van de burgerij. Het gemeentepersoneel heeft de drié lichtkronen in de trouwzaal geschonken. In de burgemeesterskamer prijkt een console, die is aangeschaft bij gelegenheid van het eerste bezoek van koning Willem I aan Vlissingen in 1823. In het werkgedeelte van het nieuwe stadhuis (drie verdiepingen) is o.m. de B.B. voor Walcheren gevestigd. In het souterrain bevinden zich twee a toom vrije kelders en de kantine. Het archief is op de bovenste verdieping ondergebracht voor het geval Vlissin gen ooit onder water zou komen te staan. Het. stadhuis is ontworpen voor een gemeente van 80.000 inwoners. Vlissin gen heeft er nu 29.000. 't Stadhuis is dus echt op de groei gebouwd. Bouw- en inrichtingskosten belopen samen 6 miljoen gulden. De bouw heeft bijna vier jaar geduurd. Er zijn zo goed als één miljoen bak stenen in het gebouw verwerkt. Burgemeester mr. Kolff zei desge vraagd nog steeds vertrouwen te heb ben in een verplaatsing van het ou de stadhuis van de Schelde-terreinen naar een geschikt punt in de bin nenstad, Zijn voornaamste hoop i daarbij gevestigd op zijn Amerikaan se relaties die de verplaatsing mo gelijk zouden willen financieren. De verplaatsing zou een bedrag van meer dan twee miljoen vergen. (Van onze correspondent) SLUISKIL Vandaag, dinsdag 18 mei is de Minister Lelybrug te Sluiskil vanaf ongeveer 18.15 uur tot woensdag 19 mei ongeveer 3 uur volledig voor het land- verkeer gestremd i.v.m. de uitvoering van herstellingswerkzaamheden Het landverkeer Axel-Sluiskil-Sas van Gent v.v. zal worden omgeleid over Westdorpe Het landverkeer Axel-Sluiskil-West- Zeeuwsch-Vlaanderen zal over Terneu zen worden geleid. Ten bate van het ver keer voor voetgangers, fietsers cn motor rijwielen zal gedurende bovenstaande uren een veerpont worden ingelegd (Advertentie) Senoritas 16 ct Corona 20ct-Bolknak25-30ct :t net prachtige sigarenbandjes ROZEN - PADDESTOELEN TULPEN - ZEILJACHTEN

de Stem | 1965 | | pagina 3