Walcheren TRAÏTM- Zeeuwsch-Vlaanderen MORGEN RIPOUN ZUID-BEVELAND Weer pleidooien voor Zeeuwse oesterkwekérs Grote belangstelling voor concert te Middelburg Lewedorpse Boys vieren 20-jarig bestaan MIDDELBURG VLISSINGEN HULST OOSTBURG TERNEUZEN MET Minister opent nieuwe haven van Yerseke DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 MEI 1965 2 Toneelseizoen met „De Meeuw" ten einde Kinderkoor Jong Leven prima concert gaf Vormingsweek kweekschool iCAwL' wagsen met L'Oréal de Paris Sanatogen Dagblad De Stem Slotavond afdeling Jeugd en Muziek der muziekschool Burgerlijke stand SCHILDEREN Jaarvergadering Ned. Vissersbond De mosselkwekers Agape te Sluiskil HOOG WATER Vandaag Morgen 2 De bezoekers van de praktische uit verkochte Schouwburg te Middelburg zullen van het laatste toneelstuk op het toneelabonnement van de Z.V.U. waar schijnlijk zeer hebben genoten. Hiervoor zorgde het toneel- en televisiegezelschap drijven van Tsjechov in een vertaling van Charles Timmer onder regie van Peter Scharoff bracht. Tsjaika (de Meeuw), één van de vier grote drama's van Tsjechov, speelt zich af op een landgoed van de lagere Rus sische adel. Als middelpunt in dit verhaal staat het jonge meisje Nina dat aan haar lefde tenonder dreigt te; gaan. Alle personen, die in het stuk voorkomen hebben ver liefde gevoelens voor een ander, die juist niet naar hen taalt. Het verhaal speelt zich af op het land goed van Sorin (uitstekend getypeerd door Ben Rooyaards) waar men o.a. ken nis maakt met diens zuster Arkadina. een toneelspeelster (een glansrol voor Mary Dresselhuis) en haar zoon Treplov (Hans Croiset) die 'n toneelstuk heeft geschreven in een nieuwe stijl en waar van een bont gezelschap zich in de tuin laat verleiden, hiervan enige gedeelten (waarbij de kritiek en de hatelijkheden niet van de lucht zijn) aan te horen. Het gevolg is, dat de opvoering een een einde neemt en moeder en zoon zich verder van elkaar verwijderen. Aan het slot schiet Treplov zich voor de tweede keer een kogel door het hoofd en maakt nu zodoende een einde aan zijn leven Vermeldenswaard zijn zeer zeker de stijl volle decors en kostuums van Niels Ha mel. Sigrid Koetse was in haar rol van Nina de juiste vrouw op de juiste plaats. In de andere rollen willen we nog noe men Masja (Ina van Faassen, haar va der Sjamrajev (Lucas Wensing) en haar moeder Polina Andrejevna (Jeanne Ver- straete). Dick Scheffer gaf een goede gestalte van de verliefde, goedwillende, maar onbenullige onderwijzer Medvedjen- ko. Er was veel applaus en voor de da mes waren er bloemen. Het werd een waardige afsluiting van het toneelseizoen. A. L. MIDDELBURG Het kinderkoor „Jong Leven", dat onder leiding van zijn nieuwe dirigent Philip Fey zater dagavond zijn jaarlijkse uitvoering gaf in het Concertgebouw te Vlissingen, mocht zich ondanks het late seizoen, toch in een flinke belangstelling verheu gen. Daar waren in de eerste plaats natuurlijk de ouders van de kinderen. Voor de pauze waren er tal van speel- en gewone liedjes, die op vlotte wij ze werden gebracht. Er werd gezpend net de z.g. herkenningsmelodie ,,Hier zingt het kinderkoor Jong Leven" met tekst van C. Komijn en op muziek ge zet door de oud-dirigent Ab Lichten- dahl. Hierna kwamen beurtelings de klas sen A_ en B. voor het voetlicht met over het algemeen leuke liedjes, hoe wel we enige bezwaren hebben tegen liedjes als Danny Boy en Down by the riverside, wanneer die door te jeugdige kinderen moeten worden gezongen. Uitstekend kwam de klasse B, voor de dag met twee a capella gezongen melodietjes n.l. Bim, bam en Toem ba. toemba van L. van Gemert. Graag zouden we volgende keer op het programma alle tekstdichters en com ponisten willen zien staan; nu was dit slechts sporadisch het geval. Na een grote pauze kwam klasse B met de hoofdschotel op het toneel, de kinderoperette in drie bedrijven van J. van der Wal. getiteld ..De dertiende fee". Het eerste bedrijf speelt zich af in de zaal van het paleis, waar de prinses door een boze fee wordt omgetoverd in een kat, met alle gevolgen van dien. De melodieën van Van der Wal zijn zeer melodieus, met veel chromatiek erin, doch zeer goed zingbaar. Het enige be zwaar is echter, dat ze nogal aan de hoge kant zijn, zodat de dirigent er goed aan zou doen sommige melodietjes één of twee tonen lager te zetten. .De decors waren goed verzorgd (vooral (Advertentie) het tweede bedrijf was leuk) en in dit bedrijf waren de jonge tonelisten ook het best op dreef. En als het niet allemaal oven goed naar wens ging, bleek het pu bliek zeer niild te zijn. Zoals gewoonlijk liep alles goed af op het eind en de prinses keerde weer in haar huidige status terug en leefde nog lang en gelukkig. Voorzitter A. Wolfs huldigde aan het slot de twee lederï van de kinderkoor commissie (mevrouw L. van Beveren en de heer C. Romijn) voor het vele werk dat zij hebben gehad, om deze op voering tot stand te brengen. Hij over handigde hun een attentie. Na afloop bleef men nog enkele uren bijeen op de dansvloer, waarbij de kinderen goed aan hun trekken kwamen. A.L. Raadsvergadering Op maandag 24 mei 's -middags om twee uur komt de raad in openbare vergadering bijeen ter behandeling van een 43 punten tellende agenda. Gevraagd zal o.m. worden een subsidie van honderd gulden voor het comité Fokveedagen voor Walcheren 1965, de subsidie aan het E.T.I. Zeeland te ver hogen van zeven op twaalf cent per inwoner', in het plan Breeweg grond te verkopen aan de Brigdammestraat aan de Stichting Bevordering Eigen Woning- bezit Overheidspersoneel Zeeland voor realisering van een .tweede complex wo ningen, benoeming van een lid in het bestuur der Stichting de Middelburgse Schouwburg en het voteren van geld voor het inrichten van de nieuwe open bare kleuterschool Zanddorp. k „Die lustige Witwe" De Walcherse operette- en musicalvereniging geeft op vrijdag 21 mei a.s. in de schouwburg een uitvoering van de operette „Die lus tige Witwe" van Franz Lehar. In het kader van de culturele en maat schappelijke vorming van de leerlingen van totaal elf klassen van de rijkskweek school alhier en de gemeentelijke oplei dingsschool voor kleuterleidsters heeft de afgelopen week een kampwerkweek c.q. werkbezoek plaatsgevonden. De drie eerste klassen zijn naar Til burg e.o. getrokken, de drie tweede klas sen naar Axel, de drie derde klassen hadden vanwege Hedenesse in het Van Eeghenhuis te Aardenburg een werk week tei*wiji tenslotte de beide examen klassen van de A-afdeling van de oplei dingsschool voor kleuterleidsters drie dagen te gast zijn geweest van de rijks- fröbel lagere en middelbare normaal school te Brugge (België). De diverse klassen hadden resp. de volgende onderwerpen te bestuderen: land en volk van midden-Brabant, de tweedeklassers hadden eenzelfde thema als de eerste klassers te Brabant waarbij bijzonder de nadruk werd gelegd op de kanaalwerken en de veranderende socio- structuur van Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren en voor de derde klassers gold het thema „Creativiteit in eigen levenssitu atie". De opleidingsschool voor kleuter leidsters beeft als tegenprestatie de Bel gische school uitgenodigd. Puzzelrit Ter gelegenheid van de feestelijke heropening van het nieuwe bedrijfspand organiseert het garagebe drijf n.v. De Toekomst op zaterdag i juni a.s. een puzzel-oriëntatierit voor auto's, motoren en bromfietsen. De start vindt plaats bij het nieuwe pand Seisplein. De finish is in de Sporthal. Biljarten. De ontmoeting tussen „Marionette" en „De ruige Toepers" is in een 1311 overwinning geëindigd voor „Marionette". Het duurde tot de laatste partij voor de overwinnaar bekend was. De uitslagen warenE. Taelman-A. Blommaert 1-1, W. v. Swaal-M. de Block 1-1, J. v. Overmeeren-A. Schalkens 0-2, W. de Kindt-G. Valpnt 2-0, J. de Rijcke- F. de Smit 2-0, B. Tielman-A. Bogaert 1-1, V. v. Haverbeecke-A, Vlasserood 0-2, G. Boers-O. Boone 1-1, W. v. Swaal-B. de Jonje 2-0, E. Taelman-R. Vereecken 1-1, J. Schauwaert-P. de Jonje 2-0, J. v. Donderen-J. Masseroord 0-2. Aanrijding. Op het kruispunt Van MaelstedewegStationsweg heeft zich zondagmiddag een aanrijding voorgedaan tussen een personenauto met aanhang- wagentje, die werd bestuurd door J. A. uit Antwerpen, en twee bromfietsen die werden bereden door resp. A. B. uit St.- Jansteen en P. B. uit Clinge. A. had geen voorrang verleend. Beide bromfietsers kwamen te vallen en liepen lichte ver wondingen op. Hun voertuigen werden deerlijk beschadigd. De personenauto werd licht beschadigd. Het aanhangwa- gentje, waarop een zeilschip was geladen, kantelde maar liep, evenals de boot, weinig of geen schade opi. (Advertentie) Het begin van veie klachten en kwalen kan verslapte zenuwen zijné Sanatogen geeft ze nieuwe veerkracht. jSSOU Het zenuwsterkend tonicum Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscn-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel. 2377 Hulst poor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch- V laanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsvh-V laanderen 3 PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. H. REKKERS, tel. 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemo voor de editie Zeeland f 0,18 oer mm 1 mm ingezonden mededelingen 2"> mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder I I.- elke regel meeT 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens Bij plaatsing ook in dt Brabantse oplage resp. f 1,60 en 0,60. B 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Als afsluiting van het seizoen in de muziekschool te Vlissingen vond donder dag de slotavond van de afdeling Vlissin gen Jeugd en Muziek plaats. Opmerkelijk was hierbij (de avond was voor iedereen toegankelijk), dat de jeugd zelf praktisch verstek liet gaan, maar dat de rijpere jeugd wel belangstelling toonde voor deze avond. Evenals het vorige jaar was ook nu weer de heer Van der Horst uit Hilver sum uitgenodigd, die gewapend met een flink aantal grammofoonplaten, één en ander vertelde over het leven en werk van de jazzpianist Dave Brubeck en dit op duidelijke wijze via de plaat liet il lustreren. Dave Brubeck werd in 1920 te Conford (Californië) geboren en speelde reeds op jeugdige leeftijd in een zogenaamd dixieland orkest. Brubeck studeerde o.a. bij Milhaud en Schonberg en leidde di verse orkesten. Hij wordt nog steeds als één der grootste Amerikaanse jazzpianis ten beschouwd. Dave Brubeck is volgens de heer Van der Horst vooral een experimentalist; hij gebruikt alle mogelijke en onmogelijke maatsoorten, zodat soms bijzondere com binaties ontstaan. Wij hoorden dit in een werkje, waar afwisselend twee maten driekwartsmaat en twee maten vier kwartsmaat elkaar afwisselden. Ook de zeven-, tien- en dertienkwarts- maat werden door hem gebruikt. De z.g. „college-concerten", waarbij publiek aanwezig was, zijn artistieke hoogtepunten geweest in het leven. Zijn soli, die vaak vrij lang waren, bleken van een zodanige intensiteit te zijn, dat men gedwongen werd er naar te luis teren. Deze soli groeiden, gepaard gaan de aan lyriek en felheid, naar een climax toe, die bijna niet voor mogelijk gehouden werd. In deze tijd zijn de improvisaties van Dave Brubeck in wezen wat eenvoudiger geworden; hij heeft dus enige concessies moeten doen ten opzichte van zijn pu bliek, waarvoor hij niet begrijpelijk was. Aan he* slot mocht spreker naast een dankwoord een attentie in ontvangst ne men. Het werd een slotavond op niveau. A. L. Geboren: Wilhelmina M. dv Van Boven- de Wolf, Annette Chr. dv Reijnhout- Suwijn, Lorens zv Vader-Roelse, Robert zv Verberkmoes-Wagenaar, Christine J. C. dv Couvreur-Eeckhout, Yvonne dv Timmerman-Huige, Maria dv Van den Broeke-Meulmeester, Eric zv Toerse- Koole, Cornells J. M. zv Baltas-de Vries, Jacob zv de Looff-Riemens, Fiona L. dv Velthuizen-Arnoijs, Maria J. dv Van der Sluijs-Slabber. Overleden: A. J. Swerus 89 j. e.v. S. F. Rijnberg, H. Goedhart 62 j. e.v. A. Theu. ne, J. Schroevers 88 j. w.v. C. Marijs, L. Kaland 93 j. w.v. M. Huibregtse, P. Bos- selaar 76 j. w.v. H. J. Meertens, A. .C. Vader 72 j. e.v. P. G. J. Arnoidus, S. C. Keerssemeeckers 56 j. e.v. S. Meerman, A. F. Schümaker 65 j., J. G. Mannaart 55 j. e.v. C. H. P. van de Runstraat. Ondertrouwd: P. Janse 26 j. en J. Da- vidse 21 j., J. Beijer 28 j. en G A. Schout 27 j., J. P. Vreeke 22 j. en S. Y. J. Chr. Piji, 20 j., P. K Danckaerts 26 j. en E. M. Gijsel 25 j„ M. W. Dronkers 28 j. en M. L. Luitwieler 27 j. B.O.S.K. De afdeling Zeeland van de Bond ter Bevordering van de belan gen van Spastici hield in de Burgerzaal van het gemeentehuis een bijeenkomst voor de West-Zeeuwsch-Vlaamse leden. Het ligt in de bedoeling om, onder auspi ciën van een streekwerkgroep, jaarlijks meer bijeenkomsten te beleggen. De barrière van de Schelde 9tond namelijk een hechte band tussen de ouders en de provinciale afdeling in de weg. Dr. H. A. Roebers, geneesheer-directeur van het Zeehospitium Zonneveld te Oostkapelle, vertoonde enige films en zette het doel van de bond uiteen. Voetbal. Het vlaggeschip van de S.V. Oostburg kwam op het gemeentelijk sportcomplex in het veld tegen de ploeg van Schoondijke. De gastheren wonnen met 20, hetgeen overigens niet zo be langrijk was. Het doel van de strijd was namelijk de kas te spekken voor de jaar lijkse reis van de bejaarden. De heer L. C. v. d. Weel, erevoorzitter van het betrokken reiscomité, verrichtte met jeugdig elan de aftrap. R.K.J.B. De katholieke jonge boeren van de afdeling Oostburg-Groede kwa men in hotel Du Commerce in vergade ring bijeen. De agenda vermeldde een uitgebreid filmprogramma, dat verzorgd werd door de Ned. Kali Import Mij. Ver toond werden rolprenten over de om wenteling in de landbouw, de teelt van brouwgerst en de fruitteelt. Lustrum vrouwengilde De leden van het r.-k. vrouwengilde te Terneuzen heb ben het tweede lustrum van hun afdeling feestelijk herdacht. Na een druk bezochte kerkdienst in de Triniteitskerk was er in het met vele bloemen versierde pa rochiehuis een receptie, die zeer druk werd bezocht door afgevaardigden van andere vrouwenorganisaties, bestuursle den van het gilde te Goes, Hulst en Axel, en léden van het diocesaan bestuur uit Breda. Mevrouw E. Rijpstra vertegen woordigde de Neerlandse federatie voor vrijwillige vrouwelijke hulpverlening. Het Nijmeegse studentencabaret „Nie tes Welles" met Yvonne Sciaroni, Philip Houben en Jaques v.d. Most onder zake lijke leiding van Jan Goderie, luisterden de verdere avond o£. Zij presenteerden een sprankelend en puntig programma waarin ook actuele gebeurtenissen een rol speelden. Speciaal het liedje „Man nequin'' werd door Yvonne Sciaroni uit stekend gebracht. De avond werd beslo- ten met een gezellig bal onder leiding van de heer Bilderbeek. Aardenburg Toneelopvoering De toneelvereni ging „Oefening en Vermaak" uit Oost- burg bracht in het sociëteitsgebouv het toneelspel „De zon tegemoet" door Maarten van Vught. Dit stuk werd ge bracht voor het Nutsdepartement Sluis, Aardenburg. Regisseur A. de Koning en zijn medewerkenden hebben het stuk zeer goed verzorgd. De heer G.J. van Oorschot uit Sluis bracht aan het eind van deze avond dank aan alle mede werkers. Breskens Zeevissen De zeehengelsportvereni- ging De Zeekrab heeft aan het Duivel- hoekje de eerste onderlinge wedstrijd ge houden voor haar leden waaraan 63 vis sers deelnamen. Slechts 6 kg vis kon er gevangen worden door 47 deelnemers, gevangen worden door 47 deelnemers. De uitslag is: 1 L. Rie- mens 4 vissen 679 pnt; 2 S. Versprille 6 vissen 556 pnt; 3 C. Dijl 4 vissen 454 pnt 4 A. Versprille 2 vissen 347 pnt; 5 L. de Vriend 3 vissen 323 pnt KVP-vergadering De KVP heeft in het Wit Gele Kruis-gebouw een algemene vergadering gehouden waarvoor een goe de belangstelling bestond. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de komende gemeenteraadsverkiezing 1966. Besloten werd nu reeds een aantal mensen te polsen voor een eventuele kandidatuur. Bij de bestuursverkiezing kwam naar voren het bestuur uit te breiden met 2 leden. De gedachten gin gen voornamelijk uit naar twee dames, die zo spoedig mogelijk gevraagd zouden worden. Zwembad open Zaterdag 22 mei zal het Koningin Wilhelmina zwembad al hier officieel worden geopend. Als bad meester zal voorlopig weer optreden mevrouw Simons uit Vlissingen. dames, de maaltijd te hebben gebruikt, vond in het lokaal van de heer P. de Rijcke een gezellig samenzijn plaats. De gezelligheid was voor een groot deel te danken aan de accordeonist (tevens lid van de fanfare) Carlo de Witte, die op schitterende wijze de stemming erin wist te brengen. Zijn optreden viel bij de tal rijke aanwezigen dan ook bijzonder in de smaak. Zuiddorpe Bejaardenbond Te beginnen met een H. Mis opgedragen door geest. adv. pastoor Vermeulen, vierde de r.k. bond van bejaarden en gepensioneerden het 10-jarig bestaan. Aan een koffietafel na de H.Mis in Centraal werd door on geveer 60 leden deelgenomen. Na de middag had de jaarvergadering plaats. Daarop was aanwezig de kringleider en lid van het hoofdbestuur, de heer de Waal uit Clinge. Ook b. en w. van Clinge (Advertentie) Veekeuring. Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar weer een veekeu ring georganiseerd worden door de plaat selijke afdeling van de Boerenbond. De ze zal plaatshebben op het voormalige weiland van de landbouwer C. Casteels op donderdag 20 mer a.s. 's middags om twee uur. Door wie het vee gekeurd zal worden is nog niet bekend. Graauw Wegverbetering Deze week is de aannemer begonnen met de verbreding en verbetering van het wegdek in de Emmapolder. De weg, die voor het zware verkeer niet sterk genoeg was en voor het lichtere niet egaal genoeg, was hard aan verbetering toe. Het wegdek wordt asfalt E.H.B.O.-cursus De uitslag van het E.H.B.O.-examen, afgenomen door dokter Adriaansen uit Sint-Jansteen is als volgt: met lof slaagden de dames: A. Bisschop, F. Bisschop, M 'd Haens, N. 'd Haens, mevrouw Holterhues-Ko ning, M. Strobbe en R Verstraete. Van de heren slaagde de heer J. Kips met lof. De overige geslaagden zijn: de da mes I. Asjes, L. Bogaert, M. Boone, R. Mahu, M. Morcus, H. de Schepper, mevrouw Van de Velde-Van Belle en R. Verdunnen. De heren F. Buys, J. Stey- aert, H. Suy, J. Weemaes, P. van Poor ten en C. Vael. Er werden geen kandidaten afgewe zen. Dokter Adriaansen sprak er zijn waardering over uit daj het gehalte van de cursisten zo hoog lag. Het merk waardige van deze groep geslaagden is dat zij een zeer lage gemiddelde leef tijd heeft. Docent dokter Casparie zei, dat hij de hele cursus graag had ge geven omdat de cursisten zo oplettend waren. Hij vond dat alles bij elkaar genomen de Graauwse jeugd zich van een zeer goede kant heeft laten zien. Lamswaarde Schieting De Schutterssociëteit, ge vestigd in café Claessens organiseerde een schieting waaraan 80 schutters deel namen. Vanwege de grote deelname, werd op twee wippen geschoten. De uitslag was: Hoogvogel: P. Hoop, Kloosterzande; le zijvogel: Fr. de Vijlder, Kloosterzande; 2e zijvogel: niet afgeschoten; De organisatie was goed en de wedstrijd had een zeer sportief verloop. Zuiddorpe gaven door hun aanwezigheid blijk van belangstelling voor de bond. Door de secretaris van de bond, de heer Pr. Apers werd een kort en be knopt jaarverslag ten gehore gebracht en daarna een kort en duidelijk over zicht over het doen en laten van de bond in de eerste tien jaar van zijn bestaan. Uit het laatste verslag bleek dat in deze jaren totaal 151 personen als lid zijn ingeschreven en 67 afge schreven, zodat er momenteel 84 leden zijn, 32 vrouwen en 52 mannen. Van de 67 afgeschreven leden zijn er 55 overleden en 12 naar elders* verhuisd. Gesproken werd door burgemeester Kes- beke, wethouder Belaert en de heer de Waal. Een pluim kreeg mevrouw Be laert omdat ze al die tien jaar voor de koffie had gezorgd. Na het slotwoord van de voorzitter werd de rest van de namiddag doorgebracht in gezelligheid met praten en kaarten. Westkapelle Wekelykse koopavond Op verzoek van een aantal winkeliers heeft de raad der gemeente besloten de wekelijkse koopavond af te schaffen. Burgemeester De Meester was het volkomen eens met het raadslid P. K. van Rooijen, die be weerde dat men wel aan het wijzigen kon blijven, daar de winkeliersvereni ging telkens iets anders wil. Tevens besloot men om een verplichte vakantie-regeling in te voeren voor de winkeliers. Hierover was nogal wat dis cussie en de heer Van Rooijen begreep niet, dat er van winkelierszijde niet meer belangstelling was op de publieke tribune, nu voor hen zoveel belangrijke zaken werden besproken. Besloten werd, op een verzoek van het Groene Kruis om jaarlijks een vast bedrag als subsidie te verkrijgen, af wijzend te beschikken. Burgemeester de Meester sprak als zijn mening dat de overheid niet te snel moet gaan sub sidiëren, daar de oude regeling, het dek ken van een eventueel tekort bij de kruisverenigingen toch door de gemeen te wordt gedragen. Aan de heer R- Verstraate zal een bijdrage van 50 pet in de kosten van verpleging worden toegekend voor zijn zoon, die in de Ammansstichting onder wijs ontvangt. Tevens besloot de raad tot verkoop van enkele percelen grond en tot aankoop van enkele percelen grond. Schoonmaken stranden Een groep vrijwillige leden van de V.V.V.-West kapelle. heeft met man en macht de stranden tussen Westkapelle en Zoute- lande ontdaan van alle vuil. Dit was geen eenvoudig karwei, daar er ontzettend veel hout en wier aan gespoeld was. Philippine Toneelvereniging Op dinsdag 18 mei a.s. houdt de toneelvereniging „Es- moreit" haar jaarvergadering in zaal C van Hurck. De agenda omvat huis houdelijke punten, waaronder een be spreking óver het nieuwe seizoen en over een eventueel te maken reis. Sluis Plattelandsvrouwen In café Wilhel mina bij J. Bakx vond een vergadering plaats van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen o.l.v. mevrouw A. Lako-de Hullu uit Cadzand. Mej. A.I. Kramer, verbonden aan de Stichting voor huishoudelijk onderzoek ten platte- lande, demonstreerde het maken van koude en hartige hapjes en de door haar bereide lekkernijen werden door de dames met smaak gegeten. Mej. J. van Wijkhuizen bracht verslag uit van de onlangs in Oostburg gehouden pro vinciale voorjaarsvergadering en mej. A. Metz van de excursie naar Bergeyk. Muziek op Rozenoord De accordeon vereniging „Flandria" verzorgde een concert in de bejaardenstichting Rozen- oord. De accordeonisten wisten zich met hun repertoire uitstekend aan te pas sen aan de verlangens van de bejaar de bewoners van deze stichting. De heer J.P.J. Wage, directeur van Rozenoord, bracht dank aan de heer J. Anthonisse en zijn muzikanten en aan het bestuur van Flandria voor de be langeloze medewerking in het kader van het ontspanningsprogramma. Westdorpe „Eikels worden bomen" Met een enorme belangstelling vierde de fanfare „Eikels worden bomen" het jaarlijkse CeciÜafeest. Een beetje aan de late kant, vond men in Westdorpe, maar de reden hiervan ligt in interne moeilijkheden, die overigens al geruime tijd zijn opgelost. Onder de bekwame leiding van directeur E. Hoebeke maakte de muziekvereniging een rondwandeling door de gemeente. Een van de hoogtepunten van de dag was een muzikale hulde aan het bejaarden centrum „Het Verlaet", waar zuster Wil helmina haar zilveren professiefeest vier de. Zij werd daar namens de vereniging door voorzitter A. de Beleir gelukge wenst. Ook 's avonds verliep alles naar wens. Na eerst met leden, donateurs met hun Hansweert (Wan onze correspondent) Ouderavond. In het dorpsgebouw ,Kaj Munk" werd voor de ouders van de leerlingen der r.-k. lagere- en kleuter school een ouderavond gehouden. Een v/elkomstwoord werd uitgesproken door voorzitter J. van Langevelde, die tevens mededeelde, dat het bestuurslid mevrouw De Waal in het ziekenhuis was opge nomen. Hierna werd een lezing gehouden door broeder Arthur uit Hulst over het onderwijs en de mogelijkheden voor de bielen, imbecielen en moeilijk lerende kinderen. Hij vond het een goed idee om de ouders via een ouderavond nader kennis te laten maken met dit onder werp, dat van het allergrootste belang is voor kind en ouders. Er werd medegedeeld, dat dit jaar op 2 juli een schoolreisje gemaakt zal wor den langs de Belgische kust tot Knokke, waarna naar Antwerpen zal worden af gebogen. Verder werd voorgesteld het ouder comité om te bouwen tot een ouderver eniging. t Voorgesteld werd een contributie van 2,50 tot 3,per jaar. Dit stuitte veel al op bezwaren. Besloten werd per week voor het eerste kind 0,30 te laten be talen en voor de daarop volgende kinde ren 0,25 per week. Zoals reeds thans het geval is zullen deze gelden op school worden geïnd en bestemd worden voor schoolreisje, St.-Nicolaasviering, ouder avond en verdere bijkomende kosten. Het bestuur moest gecompleteerd wor den in verband met vertrek naar elders van het bijzonder actieve comitélid, de heer J. Bruin. In deze vacature werd gekozen A. Stobbelaar. Evenals vorig jaar kwam ook nu nog het schoolzwem men ter sprake. Opnieuw zullen pogingen in het werk worden gesteld -om in over leg met de havenmeester daarvoor een geschikte plaats te vinden. Vergadering K.V.P. -In de zaal Thalia" werd door de plaatselijke afde ling van de K.V.P. een vergadering ge houden. Als eerste punt van de agenda werd behandeld het verzamelrapport aangaande de woningbouwpolitiek en het leefklimaat in .Zeeland. Daarna werd overgegaan tot bespreking van het werk stuk aangaande de regeringsverklaring Geruime tijd werd er over de diverse facetten van gedachten gewisseld. Lange tijd stond men stil bij het onderwerp van de onderontwikkelde gebieden. Be lastingverhoging acht men in de gege ven omstandigheden niet gewenst en niet nodig. De regering zal haar pro gramma toch wel kunnen realiseren als men ziet dat er in het le kwartaal van dit jaar een groot surplus is ontstaan op de begroting. Aanrijding Op de rijksweg bij de Vlakebrug over het Kanaal door Zuid- Beveland vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De heer R. uit Yerseke stond met zijn personen auto voor het rode licht op de brug te wachten toen de heer P. J. de N. uit Kapelle achterop de stilstaande auto botste. Laatstgenoemde kantelde hier door met zijn voertuig. Beide auto's liepen zware materiële schade op. De heer de N. werd licht gewond. Bij het onderzoek naar de toedracht van het ongeval door de rijkspolitie werd vast gesteld dat P. J. de N. uit Kapelle on der invloed was van alcohol. Zijn rij bewijs werd afgenomen terwijl ook twee processen verbaal werden opgemaakt te gen hem, ten eerste omdat hij niet ge stopt had vóór het rode licht en ten tweede daar hij in dronkenschap een motorvoertuig bestuurd had. Turndemonstratie In de zaal „Zee- landia" heeft de gymnastiekvereniging „Sportlust" haar jaarlijkse uitvoering gehouden. Er werd getoond wat de di verse groepen op het gebied van het turnen kunnen, presteren. Zonder meer moet worden geconstateerd dat de lei ding al het mogelijke in het werk heeft gesteld om tot een grootse gymnastiek- demonstratie te komen. En zij zijn daar in ongetwijfeld geslaagd. De belangstel ling was groot. De zaal was geheel gevuld met een dankbaar publiek. Na afloop van de gymnastiek werd er ge legenheid gegeven tot dansen onder de vrolijke tonen van het dansorkest „De Wilco's". onvoorziene omstandigheden niet door. De vergadering is nu verschoven naar maandag 24 mei a.s. eveneens om 20.00 uur. Yerseke De nieuwe haven Nu de werkzaam heden aan de nieuwe haven in een ver gevorderd stadium zijn gekomen.is een commissie gevormd om de opening een feestelijk tintje te geven. De openings datum is voorlopig gesteld op 15 juli a.s. Wie de opening zal verrichten is nog niet bekend. Er zijn plannen gemaakt voor een rondvaart met genodigden op de O. Schelde en een vlootschouw van vissersschepen i.v.m. de opening van het mosselseizoen. De ligplaatsen in de ha ven zullen niet goedkoop zijn. De tarie ven worden minstens verviervoudigd. Hiermee zal een opbrengst van ruim 46,000,- per jaar worden behaald. Aan gezien de vissersschepen in de eerste plaats belang hebben bij de nieuwe ha ven evenals de pleziervaartuigen welke veelal geen ligplaats konden krijgen zal het havengeld voor deze het lmeest ver hoogd worden. Het beroepsgoederenver- voer wordt van 3 op 6 cent per ton ge bracht. Van vele beoefenaars van het bootvissen en andere watersportliefheb bers zijn, vooral vanuit België, reeds vele aanvragen voor een ligplaats bin nengekomen. St.-Philipsiand Oriëntatierit. De Motor_ en Auto mobiel Club „Sint-Philipsland'organi seert zaterdag 22 mei de tweede oriënta tierit van dit jaar. Om vier uur zal dan worden gestart aan het einde van de Slaakdam. De finish is bij hotel Concor dia te Steenbergen. (Van een onzer verslaggevers) LEWEDORP In december van het vorig jaar bestond de voetbalvereniging Lewedorpse Boys twintig jaren. Dit heu gelijke feit is toen niet gevierd, omdat zowel voor het eerste als het tweede elftal promotiekansen aanwezig waren. Het eerste heeft zich tevreden moeten stellen met een gedeelde tweede plaats in de vierde klasse H van de KNVB, maar het tweede elftal heeft het toch maar gepresteerd kampioen in zijn afde ling 3 B te worden. De herdenking van het twintig jarig bestaan zal a.s. zaterdag dan ook dubbel gevierd worden. Er is op de eerste plaats een feestelijk diner in het clubgebouw café Menheere. Daarop aansluitend vindt er een recep tie plaats, terwijl de verdere avond ge zellig samen wordt doorgebracht, waar bij gelegenheid bestaat tot dansen. Eigenlijk bestaat de Lewedorpse voetbal vereniging al veel langer dan vanaf 1944. Reeds in de jaren direct voor de tweede wereldoorlog werd er in clubverband te Lewedorp balletje getrapt, maar tijdens de oorlogsjaren kwam er niets meer van terecht. Overigens is de jubilerende voet balclub niet zomaar een voetbalvereni ging. In 1958 lukte het het eerste elftal te promoveren naar de vierde klas van de KNVB. Het jaar daarop was men weer kampioen, maar tijdens de promo tiewedstrijden kwam men jammer ge noeg niet verder. Dat men het nog steeds - en dan nog wel in de top - van de vier de klas kan bolwerken dwingt reeds alle bewondering af. Met een minimum aan spelersmateriaal (24 spelers voor twee elftallen) houdt men zich moedig - en niet zonder succes - staande. Ook finan cieel „zit' 'de vereniging natuurlijk wat moeilijk. Want zo'n klein dorp als Lewe dorp telt niet zo gek veel supporters. Maar trainer J. Grootjans zorgt ervoor dat zijn mannen de moed erin houden. Bovendien heeft de vereniging een actief dagelijks bestuur onder voorzitterschap van de heer J. A. de Kooning, die sinds de oprichting al de voorzittershamer han teert. UTRECHT Het Tweede Kamerlid J. A van Bennekom heeft zaterdag op de jaarvergadering van de Nederlandse Vissersbond in Utrecht gewaarschuwd tegen de „mythe", dat de Oosterschelde wellicht niet wordt afgesloten, waardoor de oestprkweker,s uit Bruinisse en Yer seke uit de zorgen zouden zijn. Hij zag mogelijkheden in een herverkaveling van de waddengronden. De schadever- goedingsregeling komt binnen enkele maanden in het parlement. De heer Van Bennekom voorziet dat deze geamen deerd zal worden aangenomen. „De oes terkwekers mogen in geen geval het slachtoffer worden van een nationaal werk", aldus de heer Van Bennekom. Tentoonstelling Op zaterdag 29 en zondag 30 mei a.s. zal in het bejaar dentehuis „Mariaoord" een welfareten- toonstelling gehouden worden. Deze ten toonstelling zal al het fraais tonen wat in de loop van één jaar door de be jaarden met veel liefde en toewijding werd vervaardigd. Hoedekenskerke Raadsvergadering De voor vanavond geplande raadsvergadering gaat door (Van onze correspondent) YERSEKE Donderdag 15 juli a.s. zal de nieuwe haven alhier officieel wor den geopend door de minister van Ver keer en Waterstaat, de heer Suurhoff. Door de commissie, die is ingesteld om aan de opening een feestelijk tintje te ge ven, worden nog besprekingen gevoerd omtrent een rondvaart op de Ooster- schelde. Tevens wil men een vlootschouw houden van vissersschepen i.v.m. de ope ning van het mosselseizoen. Voor de vrij komende ligplaatsen in de oude haven zijn reeds veel aanvragen binnengeko men van botvissers, in hoofdzaak uit Bel gië. De aannemer is nu begonnen met de vernieuwing van de oude haveningang. De werkzaamheden bestaan uit het leg gen van een nieuwe steenglooiing en het slaan van een stalen damwand. De af werking van de noordelijke havendam is nu in volle gang. Ook zijn reeds ver schillende lichtmasten geplaatst. Het Tweede Kamerlid W. H. Vermoe ten pleitte voor een grotere eenheid on der de vissers. De vissers van Bruinisse en Yerseke kwamen hun belangen bij de vaste kamercommissie voor de visserij met viif verenigingen verdedigen. „Als ze elkaar bij zo'n onderhoud dan ook nog in de haren vliegen, wordt het voor een kamerlid wel moeilijk de visserij- belangen "te verdedigen," aldus de heer Vermooten. Aan het adres van de Zeeuwen richtte hij eveneens de waarschuwing, dat het gevaarlijk is de illusie te wekken, dat het met de afsluiting van de Oosfer- schelde wel niet zo n vaart zal lopen, omdat er wellicht nog een andere op lossing is. Als die oplossing er is, moet men er mee over de brug komen of zich neerleggen bij de langs democra tische weg genomen beslissing. De voorzitter van de Vereniging Zeeuwse Visserij Belangen, de heer Loc- kefeer uit Hulst, pleitte voor de mossel kwekers. Hij besefte, dat de herverka veling van het waddengebied nadelig is voor de autochtone garnalenvissers, maar de bedreigde mosselkwekers kam pen nu al met het probleem van een te klein areaal. Ruim 300.000 ton mosselen komen er nu van de Zeeuwse gronden, maar deze hoeveelheid moet noodzake lijk worden uitgebreid. MIDDELBURG. Voor het kerkconcert in de Lutherse kerk te Middelburg, dat zaterdagavond plaats vond, bestond grote belangstel ling. Voor het concert begon sprak ds. Ten Rouwelaar een kort openingswoord, waarby hy vertelde, dat het nieuwe or gel in deze kerk de volgende maand in gebruik zou worden genomen. Dit concert moest dan ook gezien worden als een af sluiting van de restauratie en een begin van een concertenreeks in dit kerkge bouw. De adviseurs en ook de technici van de Ned. Radio Unie hebben dit ge bouw geroemd om zyn akoestiek. Aan dit concert namen leden van di verse Middelburgse verenigingen deel, zowel instrumentaal als vocaal. Bet ge heel stond onder leiding van de cantor- organ 'st de heer S. Sanders. Het hoogte punt as ongetwijfeld het eerste werk, een c :rto grosso in a klein vooi twee violen rijkorkest en klavecimbel van Anton 'ivaldi, waarbij naast het strijk orkest - beide vioolsolisten mr. F. K. Adriaanse en F. Tavenier als een hecht duo excelleerden. Hun spel bereikte een grote hoogte, waarbij de overige instru mentalisten zich goed aansloten. De concertsuite voor altblokfluit van Telemann, waarbij Dick Boon op ver dienstelijke wijze de altblokfluit han teerde, bleek een nogal langdradig stuk. dat te egaal werd uitgevoerd. We gelo ven, dat de altblokfluit een te zwak in strument is in deze ruimte, met een be geleiding van een strijkorkest. In som mige gedeelten was de solist in het ge heel niet te horen. Als intermezzo speelde mevrouw Elly Bruining—Klören op het koororgel een jeugdwerk van Bach. Diens Partita „O Gott, du frommer Gott", werd qua no- tenwerk goed uitgevoerd, maar het is een te langdradig en te weinig zeggend geheel. Het sluitstuk bestond uit de can tate nr. 79 „Gott, der Herr, ist Sonn' und Schild", van Bach, In de soli hoor den we mevrouw SchelensKoops, mej. Riek Caro en de prachtige bas van Janus Mondeel. Het geheel werd volgens het bekende procédé opgeluisterd met door leefde koorzang. In het duet van sopraan en bas was er enige kortsluiting tussen strijkorkest en zang, dat gelukkig op een juist moment weer teniet werd gedaan door de attente dirigent S. Sanders. A. L. Op 26 mei a.s. zal 's avonds om half zeven in het jeugdgebouw „De Ark" te Sluiskil een zgn. Agape (christelijke liefdesmaaltijd) worden georganiseerd. Mensen van alle Kerken in deze streek worden daarbij uitgenodigd. Voor de organisatie van het een en ander is het gewenst, dat de voorberei dingscommissie weet op hoeveel perso nen zij mag rekenen. Wil men zich daar om uiterlijk vóór 23 mei telefonisch of schriftelijk opgeven bij mej. A. G. Ra dens, Kanaalzicht 42, Sluiskil, tel. 01157- 229. Sluiskil DE VOORBEREIDINGS-COMMISSIE Morgen, woensdag 19 mei: Hansweert 5.19 en 17.36 uur; Terneuzen 4.40 en 16-59 uur; Vlissingen 4.07 en 16.29 uur; We©el- dinge 6.07 en 18.31 -uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur Geen woorden maar da den, 14 j. GOES *rrm Slot Ostende 19.30 uur Ledenverg. NOb wegtransport. MIDDELBURG Bibliotheek 15.30 uur Heropening ge restaureerde bibliotheek. GOES Gemeentehuis 19 uur Raadsvergadering. RILLAND-BATH Gemeentehuis 19.30 uur Raadsverga dering. KORTGENE Gemeentehuis 13.30 uur Raadsverga dering.

de Stem | 1965 | | pagina 2