11 Vliegramp in Zwitserse Alpen Levenslang eis tegen kampbeul Baretzki Eis in Ciiaamse knoei zaak: vier jaar met aftrek Felle fabrieksbrand Vergeef de Kerk aan jodendom berokkend leed „MISVERSTANDEN VERMIJDEN" KRO schrapt Trimbos-forum Zeeuw door trein gedood ?r zorgen... EXPLOSIE DOODT 31 KOMPELS Officier milder jegens medeplichtige Pools gezant verwerpt communisme Speelgoedbeer niet representatief "lu op kille dagen jr heeft op hin- i/an de stationair DAGBLAD VOOR ZEELAND Bogaers bezorgd over stokkend overleg in bouw Au sell wi tzp voces VEEL DANK VERLIES In Wales Kouder Drie ton schade in Lepelstraat GASEXPLOSIE EIST LEVENS Doorschietende auto drukt (44) dood man PAUS JOANNES OP STERFBED: 105e JAARGANG No. 24895 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 18 MEI 1965 er een fantastische aanbieding, n Terlenka met 45% wol: wai- ïd, ijzersterk. Modern model in onberispelijke uitvoering... iptaille. Normaal 15.75-29.75. >or 17 jaar 21.25, voor 4 jaar Uitgaves N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurOrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Weslende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden. GOES b\»9 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) K.L.M.-CHEF KOMT OM Mr. Albarda: veel verdiensten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een tafelrede ty dens het jaardiner van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond in het Kurhaus, heeft minister drs. P. C. W. M. Bogaers van Volkshuisvesting, gister avond uiting gegeven aan zijn byzon- dere ongerustheid over het stokkende overleg tussen werkgevers en werkne mers in de bedrijfstak en over de so ciale verhoudingen in de ondernemin gen. De minister zei dat de woningnood nog sneller gelenigd zou kunnen wor den als de overheid haar beleid na nauw overleg met het bedrijfsleven zou kunnen bepalen. Er is al wel enige samenwerking op dit gebied, maar het overleg is te incidenteel. De gewenste regelmatige samenspraak is echter pas mogelijk als de bedrijfstak een samen werkingsorgaan creëert. „Ondanks tal-| loze besprekingen en ondanks positieve' toezeggingen is het visitekaartje van de bouwnijverheid er nog steeds niet", dus minister Bogaers. Op de bouwplaats is er het probleem van het onvoldoende waarderen van de arbeidsprestatie. Een bouwvakker wil niet alleen erkenning vinden via zijn loonzakje, maar ook respect ontvangen voor het geleverde produkt, zo zei de bewindsman. „Geef hem dat respect door hem, in plaats van uitsluitend uit voerder van opgedragen werk, te ma ken tot actief medewerker, die niet al leen met zijn handen maar ook met hart en verstand aan het gemeenschappelijk ondernemingsdoel meewerkt". (Van onze verslaggevers) DEN HAAG (ANP)De president-directeur van de KLM, mr. H. Albarda (61), mevrouw J. Ch. Albarda-van Poelvoorde (44) en twee vliegers, die maandagmiddag omstreeks 12 uur met een Zwitsers particulier tweemotorig vliegtuig uit Samadan zijn vertrokken met bestemming Ziirieh, zijn verongelukt. Nadat men tevergeefs op de aankomst te Ziirieh had gewacht, zijn uitgebreide opsporingsacties ondernomen. Vanuit de lucht ontdekte men de wrakstukken op de Fluela-pas, die het Engadin met het dal van Davos verbindt. De helikoptervlieger, die dicht bij de wrakstukken heeft gevlogen, trof geen overlevenden meer aan. Het verongelukte toestel was een twee- motorige Bcechcraft Baron, eigendom van Max Schmidheiny, broer van de president-directeur van Swissair. Het stortte verticaal neer. Horatius Albarda, geboren op 28 fe bruari 1904 in Leeuwai'den, werd m juni 1963 president-directeur van de K.L.M. Hij studeerde rechten in Leiden, waar hij in 1933 promoveerde opeen dissertatie „De economische boycot". In 1944 werd de heer Albarda door het college van vertrouwensmannen aangezocht na de bevrijding van Ne derland tijdelijk de leiding van het mi nisterie van Financiën op zich te ne men als secretaris-generaal. In het voorjaar van 1946 werd hij be noemd tot directeur van de Nederland se Handel-Maatschappij. FRANKFORT (UPI) In een fel requisitoir heeft de officier van justitie Friedricli Vogel maan dag levenslange gevangenisstraf geëist tegen Stefan Baretzki (46), een vroegere bewaker van het nazi-vernietigingskamp Ausch witz. Baretzki, de elfde van de twintig verdachten in dit monsterproces, tegen - wie levenslang wordt geëist, zat er verveeld bij toen Vogel hem een bloeddorstige dwerg noemde, die zonder enige terug houdendheid aan het moorden sloeg. De verdachten, van wie negentien voormalige nazi's zijn, terwijl een van hen een ge vangene met „spe ciale faciliteiten" was, worden ervan beschuldigd be^ hulpzaam te zijn geweest bij de moord op miljoe nen Auschwitz-ge- vangenen. In zijn betoog zei Vogel dat de ge vangenen Baretzki als „bijzonder gevaarlijk" beschouw den. „Getuigen hebben verklaard hoe deze man een moeder gadesloeg die op het talud, bij de ingang van het kamp, het leven schonk aan een kind. Zij vertel den ook dat Baretzki het kind dood schopte", aldus Vogel. Vogel voegde eraan toe dat Baretzki „tot de ergste soort onmensen behoor de die de S.S. kende. Hij onderscheidde zich in Auschwitz door zijn bestiali teit". „De rekening van de schuld die deze man op zich heeft geladen is zelfs te omvangrijk om gepresenteerd te wor den", aldus Vogel. De officier van justitie vroeg maan dag tevens vrijspraak voor Arthur Breitwasser (54) wegens gebrek aan be wijs. De algemene vergadering van aan deelhouders van de K.L.M. benoemde hem in april 1946 tot lid van de toen malige raad van bestuur. Bij besluit van de buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders der K.L.M. werd mr. Albarda in augustus 1956 be noemd tot lid van de nieuwe raad van commissarrissen, waarin opgenomen werden de leden van de tot dat ogenblik bestaande raad van bestuur. De K.L.M. is de rustige, bescheiden en vriendelijke financier en organisator mr. Albarda veel dank verschuldigd. Hij nam een paar jaar geleden de stuur- knuppel over van een bijna failliete Nederlandse luchtvaartmaatschappij. „Ik blijf maar een paar jaar in de hoop de zaak weer gezond te kunnen maken. Maar wonderen kunt u van mij niet verwachten", zei hij ons bij de eerste kennismaking. Een paar weken geleden hebben wij hem nog eens aan deze woorden herin nerd. Dat was toen hij tijdens een, wat nu blijkt zijn laatste persconferentie, kon meedelen dat het getij ten gunste van de K.L.M. gekeerd was. „Wij zijn er nog wel niet, en er moet nog heel wat gebeuren, maar we willen alles doen in goed overleg. Wij zijn blij^aat het diep tepunt nu toch voorbij is". Albarda toonde zich op dat ogenblik oprecht verheugd. Men zag hem niet aan dat hij dit resultaat in een paar jaar tijd had weten te bereiken. „Ik acht de tijd nu ook gekomen om mijn woor den waar te maken en me terug te trekken". Lachend wees hij op zijn op volger, maar even later bracht hij ern stig dank aan iedere Nederlander die ook in de moeilijkste ogenblikken ach ter de K.L.M. was blijven staan. TONYPANDY, Wales (U.P.I.) In een steenkolenmijn naby Tonypandy in Waless heeft zich maandag op een diep te van ongeveer tweehonderd meter een zware ontploffing voorgedaan, waardoor 31 mijnwerkers werden gedood en 13 gewond. De ontploffing deed zich voor in de Cambrianmijn in de Rhonddavallei, een groot mijngebied. De ontploffing werd vermoedelijk door ontbranding van kolenstof veroor zaakt. Twaalf mijnwerkers, die in de omgeving van de plaats van de ramp werkten, kwamen levend naar boven. Vijf uur lang hebben honderden ver wanten van de mijnwerkers in de stro mende regen staan wachten. De reddingsactie werd onmiddellijk bij het sirene-alarm ingezet. Politie, brandweerlieden, mijnwerkers van an dere mijnen en medisch personeel na men eraan deel. Koningin Elizabeth zond maandag avond een betuiging van medeleven met alle nabestaanden aan de Britse minister van energie, Fred Lee. De mijn is een van de grootste in Noord-Wales. Er werken 1272 mannen ondergronds en 269 bovengronds. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., gelcjig tot van avond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Zwakke tot ma tige wind, draaiend naar noorde lijke richtingen. Lagere tetnperatu- ren dan gisteren. Vandaag: zon onder 20.31 uur. Maan op 23.54 uur. Morgen, zon op 4.40 uur. Maan on der 7.08 uur. „Het bericht van het verongelukken van mr. Albarda is voor ons een ge weldige klap", zo zei ons een woord voerder van de K.L.M. „Het is bijzon der hard de president-directeur zo plot seling en onder deze omstandigheden te moeten verliezen". In eerste aanleg zijn geen extra maatregelen getroffen. In Zwitserland worden de nasporingen e.d. verricht onder leiding van de K.L.M.- vertegenwoordiger ter plaatse, terwijl het toeval wil dat er ook nog enkele andere K.L.M.'ers ginds aanwezig zijn. De directie van de K.L.M. zous heden morgen in vergadering bijeenkomen om de situatie onder ogen te zien. De top leiding van de luchtvaartmaatschappij berust thans bij dr. G. van der Wal, plaatsvervangend president-directeur. FRANKFORT (U.P.I.) Het hoofd van de Poolse militaire missie in West- Bexiijn heeft maandag gezegd dat hy naar het Westen is overgelopen omdat hy genoeg had van het communistische systeem en al enige tijd deze stap over wogen had. In westelijke kringen hoopt men dat de Poolse diplomaat Wladyslaw Tyko- cinski voldoende inlichtingen zal geven om communistische spionagenetten West-Europa te ontmaskeren. Tykocinski, die de militaire rang van generaal-majoor en de diplomatieke sta tus van gezant had, gaf zich over aan een Amerikaanse sergeant in het win kelcentrum in de buurt van het Ameri kaanse hoofdkwartier. „Hij was nerveus en bezorgd", vertel de sergeant Mayrion Tomlinson, „hij kwam op me af toen ik uit de snackbar naar buiten trad en zei in gebroken En gels: „Excuseer mij. Ik ben het hoofd van de Poolse militaire missie en ik wil overlopen". Tomlinson belde de Amerikaanse mi litaire politie, die de Pool oppikte. De zwaar gebouwde diplomaat is per vliegtuig uit West-Berlijn '-naar West- Duitsland overgebracht. Hij liet zijn vrouw en een kind van 17 maanden, achter. De vrouw liet zich niet over halen mee te gaan. Ze was sinds 1959 met Tykocinski getrouwd. Volgens goedingelichte zegslieden heeft hij geen enkel geheim document meegenomen, maar moet hij de namen van Poolse spionnen in West-Europa kennen, omdat de Poolse militaire mis sie wordt beschouwd als een spionage- centrum. Hij heeft er acht jaar als hoofd gediend. Daarvoor werkte hij bij de be standscommissie in Korea en in Rome, Wenen en Warschau. BONN (Reuter) Van de ge schenken, die koningin Elizabeth van Engeland zal ontvangen hij haar komende officiële bezoek aan West-Duitsland, is een speelgoed- heer teruggenomen, die bestemd was voor de kleine prins Edward. De „Frankfurter Allgemeine" geeft als reden op dat het voorko men van de beer niet verstandig genoeg was. „De beer wordt niet cadeau ge daan om te voorkomen dat prins Eward wellicht bij het groter wor den de indruk zou krijgen dat de Duitsers een dom volk zijn", aldus dit blad. (Van een onzer verslaggevers) LEPELSTRAAT In de vroege ochtenduren van maandag is in Lepel straat aan de Slotweg de fritesfabriek annex im- en exportzaak in aardappe len, Bogimex N.V., voor een groot ge deelte uitgebrand. In de fritesfabriek is vermoedelijk ergens vet gaan brandpn. Door het snelle optreden van de Hal- sterse brandweer kon voorkomen wor den dat het gehele bedrijf tot de grond toe afbrandde. De schade wordt thans geschat op 250.000 tot 300.000. Ver zekering dekt de schade. Personeel van de fritesfabriek, die ook 's nachts draait, kwam juist uit de kantine na een koffiepauze, toen de vlammen uit de ovens sloegen. De heer P. Bogers, directeur en be langrijkste aandeelhouder, was toen net naar huis gegaan. Hij moest onmiddel lijk weer terug naar zijn bedrijf, dat PARIJS (UP.I.) In een huis van vijf verdiepingen in de Parijse Rue du Chevaleret, waarin zeventien gezinnen woonden, heeft zich maandag een zware ontploffing voorgedaan. De oorzaak is vermoedelijk gaslekkage. Er waren twee doden en vier gewonden. ZWIJNDRECHT/DE BILT ((A.N.P.) De 44-jarige kermisexploitant P. Brunselaar uit Borne is in Zwijndrecht om het leven gekomen doordat hy be kneld raakte tussen zijn eigen vracht auto en een daarvoor staande wagen. De heer Brunselaar had moeilijkheden met het starten. Om dit te verhelpen gooide hij wat ether in het luchtfilter van de dieselmotor. Hij vroeg daarna zijn veertienjarig dochtertje de motor te starten. Hij noch het kind had er erg in dat de motor in de versnelling stond. De vrachtauto schoot bij het star ten vooruit. De heer Brunselaar werd zo ernstig gewond dat hij terstond over leed. De heer H. v. d. B. (23) uit Rotter dam werd bij een verkeersongeval zo ernstig gewond dat hij korte tijd later tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Bij een inhaalmanoeuvre bij De Bilt kon het slachtoffer, dat een per sonenauto bestuurde, een uit de tegen overgestelde richting komende tank auto niet tijdig meer ontwijken en kwam klem te zitten onder de trekker van de tankwagen. inmiddels aan de achterzijde al geheel in brand stond. Het personeel, gewa pend met brandblusapparaten, kon niet veel tegen de snel uitbreidende brand uitrichten. Het voorste gedeelte van het bedrijf, waar o.m. de kantoorruimten zijn ge vestigd, bleef behouden. Na anderhalf uur had men de brand onder de knie. Een aantal wagens ter waarde van ongeveer 120.000 had men nog net uit de brandende fritesfabriek kunnen red den. Met grote spoed werden admini stratieve bescheiden in veiligheid ge steld. De heer Bogers had zelf de tele foontoestellen van de muur losgetrok ken, evenals het telexapparaat. De fritesfabriek zal over een week weer draaien. Het bedrijf produceert per dag tien ton voorgebakken frites, voor 90 procent uit te voeren naar Duitsland. De heer Bogers zal bij een Duitse collega twee machines gaan le nen. Naast de schade in het fritesbedrijf zijn bijna alle aardappelen (voor on geveer 70.000L die behoorden tot de voorraad van het aardappelen im- en exportbedrijf, verloren gegaan. Volgens de heer Bogers al ook dit bedrijfsonderdeel zo spoedig mogelijk op gang worden gebracht. Trimbos: verontwaardigd fVan onze rechtbankverslaggever) BREDA Vier jaar met aftrek van voorarrest (sedert november van het vorig jaar) heeft de Bredase officier van justitie mr. Louet Feisser gisteren geëist tegen de Chaamse gemeente ontvanger Jan R. wegens verduistering en valsheid in geschrifte. De eis tegen de ambtenaar ter se cretarie Koos K. (39) was milder: twee jaar en zes maanden, eveneens met aftrek Zowel de officier van justitie als de beide raadslieden, mr. F. van Liempt en mr. W. Meijer, gaven in niet mis te verstane bewoordingen aan dat niet alleen de beide verdachten schuldig zyn aan de onbegrijpelijke gang van zaken, maar evenzeer de gemeentelijke autoriteiten. K's raadsman mr. Meijer zei hierover: „De gemeenschap Chaam heeft niet het recht vergelding te eisen De officier begon zijn requisitoir met vast te stellen dat het onbegrijpelijk is dat de beide ambtenaren hun prak tijken zo lang hebben kunnen voortzet, ten zonder ontdekt te worden. Aan con. trole heeft het in Chaam te enen male omfcbroken, zei hij. Als men de chaos ziet (het rapport van de rijksaccoun tantsdienst over deze zaak beslaat 64 dichtbedrukte bladzijden) dan is het duidelijk dat er in Chaam meer fout zat dan alleen de handelwijze van de beide verdachten, aldus de officier. Ook de verificatiedienst van de Vereni ging van Ned; Gemeenten kreeg terecht een veeg uit de pan-: „De dienst had dit allemaal veel eerder moeten en kunnen ontdekken", zei mr. Louet Feisser. Tenslotte, aldus de officier waren er de talloze mensen die geld moesten ontvangen van de gemeente Chaam en die alsmaar niet reageerden op de merkwaardige en nooit tot behoorlijke genoegdoening leidende gang van za ken. Deze hele affaire, aldus mr. Louet Feisser, is mij werkelijk een raadsel. Typerend hoewel niet belangrijk in het totaal van de gepleegde fraude noemde de officier de affaire van de telefoonrekeningen. Verdachte R. had recht op een telefoonvergoeding van 120 gulden per jaar. Niet alleen werden deze 120 gulden meermalen per jaar uitbetaald, maar bovendien betaalde de gemeente ook nog eens de binnengeko men telefoonrekeningen. De officier van justitie viel zwaar over het feit dat R., toen hij mer kend dat de controle in november 1964 zijn manipulaties aan het licht ging brengen er vandoor ging met tien duizend gulden, afkomstig van de Bank van Nederlandse gemeenten ter ver sterking van de Chaamse kaspositie, en bovendien er achtduizend van „door draaide" alvorens zich te melden bij de justitie in Breda. Hoewel de dagvaarding slechts be stond uit een „bloemlezing" van de ge pleegde overtredingen toonde deze een verbijsterend beeld van de gang van zaken in de gemeente Chaam. De frau duleuze handelingen waren zo simpel van techniek dat de president mr. A. F. Stemfoort, die de zitting, ondanks zijn. strenge uiterlijk, menselijk en gedul dig leidde, herhaaldelijk miet de ogen knipperde van verbazing. Uitspraak over 14 dagen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTDIJK De 53-jarige vertegen woordiger W. Catshoek uit Yerseke is gistermiddag om 17.24 uur op de met knipperlichten beveiligde spoorweg overgang te Oostdijk, in de gemeente Krabbendyke, in zijn auto gegrepen door een personentrein en daarna omge komen. De auto werd in de flank aan gereden en in de berm geworpen, na eerst een schrikhek te hebben vernield. De heer Catshoek heeft nog even ge leefd, maar overleed ter plaatse. Me vrouw Donker en de heer Noome uit Krabbendijke hebben het slachtoffer medische bijstand verleend. Vlak voor dat de trein vanuit Krui- ningen met een snelheid van 110 km per uur de overweg passeerde, stonden een vrachtauto en een personenauto aan de zuidelijke oprit van de spoor wegovergang te wachten voor het rode knipperlicht. De chauffeurs van deze auto zagen tot hun grote schrik dat zij werden ingehaald door een personen auto die zonder vaart te minderen de overweg opreed. Op het moment dat de personenauto de zuidelijke rail be reikte was ook de sneltrein bij de overweg aangekomen. Een botsing was onvermijdelijk. De trein kwam 450 me ter verder tot stilstand. De auto werd onherkenbaar vernield. De politie vindt het onbegrijpelijk dat het slachtoffer de tvaarschuwingen van de wachtende auto's, de knipperlichten en het belgerinkel niet heeft opgemerkt. Het slachtoffer was op weg naar huis. Hij zou gisteravond een liefdadigheids wedstrijd hebben bijgewoond van de voetbalvereniging Yerseke, waarvan hij bestuurslid was. De heer Catshoek was getrouwd en had drie kinderen. De trein had 43 minuten vertraging. Ruim twee jaar geleden verongelukte een melkrijder op deze bewaakte over weg. CIIICAGO/DEN HAAG (KNP) Vlak voor zyn dood op 3 juni 1963 heeft Paus Joannes XXIH nog een gebed samengesteld, waarin hij God om vergeving vroeg voor het leed, dat de kerk eeuwenlang de joden heeft aangedaan. Het was zijn bedoe ling, dat dit gebed in ale katholieke kerken zou worden voorgelezen. Dit is nimmer gebeurd. Mgr. John S. Quinn uit Chicago, peritus van het concilie, las dit gebed voor tijdens een interkerkelijk sym posium in Chicago. In dit gebed zei paus Joannes onder meer: „Wij be seffen thans, dat vele, vele eeuwen van blindheid onze ogen hebben be dekt zodat wij de schoonheid van Nw uitverkoren volk niet meer zien en in AMSTERDAM (A.N.P.) De KRO heeft het programma over bevolkings groei, waarbij het onderwerp geboorte regeling ter sprake kwam, van de Utrechtse arts dr. C. J. B. J. Trimbos, afgekeurd. In tegenstelling tot wat in de programmabladen staat vermeld, zal het vanavond dus niet op het tweede televisienet te zien zijn. Het was een forum met dokter Trimbos als gespreks leider, waaraan deskundigen van ver schillende levensopvattingen deelnamen. KRO-voorzitter mr. H. W. van Doorn heeft het besluit maandag aan de heer Trimbos meegedeeld. „Ik betreur dit besluit uitermate" verklaarde gisteravond de gesprekslei der tegenover journalisten, die hem opbelden. „Het gesprek met mr. Van Doorn heeft wel een uur geduurd. We hebben speciaal het programma dat de vorige week al op de band was vast gelegd, nog eens afgedraaid, maar vol gens de voorzitter was het voor de KRO moeilijk om een uitzending te accepte ren. Hij gelooft dat het programma voor een katholieke omroep te weinig het katholieke standpunt belichtte. Ik ben het daar helemaal niet mee eens en dat heb ik hem dan ook duidelijk ge zegd". Volgens de heer Trimbos voelt de KRO als grootste bezwaar dat de twee r.-k. medewerkers aan het programma niet beschouwd kunnen worden als re presentanten van de katholieke opvat ting over het probleem der geboorte regeling. Die twee medewerkers waren in de eerste plaats de gespreksleider zelf en pater dr. J. Godschalk. Door het afkeuren van het program ma komt vanavond ook niet op het scherm een volgens de heer Trimbos staatssecretaris van Sociale Zaken en zeer interessante verklaring die de Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, voorafgaand aan het programma uit sprak. Daarin gaf hij een nadere toelich ting op het regeringsstandpunt over ge boortebeperking (gedoeld wordt op de passage die premier Cals over dit onder werp en in zijn regeringsverklaring heeft opgenomen). Aan het forum namen onder leiding van de heer Trimbos de volgende le den deel: prof. ir. J. Th. Thijsse van he „Institute for social studies te Dei Haag", de humanistische hoogleraa prof. G. A. Kooy te Wageningen, d enige niet-katholieke hoogleraar van d hogeschool te Tilburg prof. J. Godefroj demograaf, de voorzitster van de Ne derlandse vereniging voor seksuele hei- vorming, mevr. dr. M. Zeldenrust Noordanus en drs. R. Kaptein van de hervormde raad voor kerk en gezin. KRO-voorzitter Van Doorn heeft be sloten de voor dinsdag 18 mei geplan de televisie-uitzending van het forum gesprek inzake het onderwerp bevol kingsgroei en geboorteregeling niet uit te zenden, omdat de montage niét eer der gereed kon zijn en eerst 17 mei het gehele programma aan de programma- eiding van de KRO kon worden ge- oond. Mr. Van Doorn is van mening dat erschillende principiële aspecten in het p de band opgenomen forum-gesprek nvoldoende tot hun recht komen. Hier- oor zouden bij de kijkers, zowel ka- holieken als niet-katholieken, misver- Tanden kunnen worden gewekt. De KRO zal binnenkort alsnog een forum gesprek inzake hetzelfde onderwerp uitzenden. hun gezicht niet meer de trekken van onze bevoorrechte broeders terug- kennen. Wij beseffen, dat het Kainste- ken op ons voorhoofd staat. Eeuwen lang heeft Abel neergelegen in bloed en tranen, waarvan wij de schuld zijn, omdat wij Uw liefde vergaten. Ver geef ons de vervloeking, die wij ten onrechte uitspraken over hun naam als joden. Vergeef ons, dat wij U in hun vlees voor de tweede maal krui sigden. Want wij wisten niet wat wij deden Mgr. Quinn, president van de huwe lijksrechtbank van het aartsbisdom Chicago, sprak op dit symposium over de verklaring over de joden en de niet-christenen, die na niet gelukte aanlopen in de tweede en derde zit ting, thans in de komende concilie zitting in behandeling komt. De president van de unie van or thodoxe joden, die 3000 synagogen in de V.S. omvait, heeft tezelfdertijd in New York een verklaring afgelegd, waarin hij kritiek uitoefent op de joodse organisaties, omdat zij probe ren invloed uit te oefenen op het con cilie in verband met de verklaring over de joden. De president, Moses I. Feuerstein, verklaart, dat de katho lieke kerk „alleen moet beslissen of zij theologie, dogma's en beginselen wil wijzigen". Pogingen yan joodse organisaties om het concilie te beïnvloeden „zijn gevaarlijk voor de waardigheid der joodse gemeenschap en scheppen si tuaties, die hoogst funest zijn voor beter iintergodsdienstig begrip". (Advertentie) ffilel duur wel heerlijk

de Stem | 1965 | | pagina 1