Jos v. d. Valk bereidt j ubiieum - musical voor U-M blijf jong, blijf fit: fiets! NUENEN EERT VAN GOGH Nieuw centrum voor raclio en televisie 1 Donald Duck Oklahoma in najaar voorKRO-televisie Hoofdstuk IV: Welke hoed zet ik op? 'M mÊm Vrij KODIJKO Boottochtje? DROSTE pastilles altijd welkom! m (Studio-concentratie in Brussel Vandaag op televisie: BEZOEK KONINGIN ELISABETH AAN WEST-DUITSLAND Prins Bernhard houdt toespraak op t.v. Hemelvaartsdag op t.v. Cup-finale Inter Milaan-Benfica Autoritje? DROSTE pastilles altijd welkom! HOUDT U VAN MOOI... BADG0ED BEDLINNEN LINGERIE 1965 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 MEI 1965 (Advertentie) (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM Jos van der Valk, waar nemend hoofd van de afdeling amusement by de KRO-tv, zei het in een gesprek zo kernachtig: „Het belangrijkste voor een goed amusementsprogramma is, dat men de juiste vorm weet te vinden. Zo zyn de muziek en een of twee artiesten, waar aan je de gehele show kunt ophangen, uiterst belangrijk. De ideeën en de teksten komen dan vanzelf wel. Men verkijkt zich hier in Nederland zo gauw op de belang rijkheid van de teksten. De mensen luiste ren liever naar goede muziek en liedjes, die ze soms jaar-in, jaar-uit gehoord heb- krijgt zo'n show bovendien allure. Rom- ALLEEN KLOOSTERZANDE? Waarom krijgt de jeugd op Klooster- zande een be vrij diingsspeld j e? En wor den de andere parochies weer vergeten, behoren die niet onder de gemeente? 't Is als altijd: speelterreinen e.d. Kloosterzande aan de top. Alles is daar, de jeugd van Terhole en Lamswaarde telt niet. Ook die had graag zo'n mooi speldje gehad. Daar wordt er ook ge spaard. 't Is te hopen, dat ze ons maar gauw onder de gemeente Graauw ste ken. Als er gemeentelijke belastingen moeten betaald worden, vergeten ze ons niet. Of ze op Terhole een speldje gehad hebben, weet ik niet. maar dat zal wel niet EEN INWOONSTER VAN LAMSWAARDE JACHTHAVEN GEERTRUI DEN BERG Het is niet de eerste keer, dat dit probleem via deze, misschien onsympa thieke weg ter sprake komt. Men heeft al vele malen gesproken over de slechte toestand van de aanlegsteiger in boven genoemde gemeente. Maar eindelijk, na jarenlang beraad heeft men er iets aan gedaan. Men heeft een mooie jachthaven aangelegd, daar in Geertruidenberg. Aanvankelijk dachten de watervrienden van G'berg dat hun verlangens dan toch eindelijk vervuld zouden worden. He laas, gezien de huidige ontwikkelingen heeft de Bergse watersportliefhebber re den genoeg, zich contra deze gang van zaken te richten. De haven was niet, zo als vele in „Den Berg" dachten, een ver vangingsmiddel voor de aanlegsteiger. Ze was bedoeld voor de jachtbezitters, de aanzienlijken zouden we kunnen zeg gen. Daar we de jachtbezitters in Geer truidenberg op een hand kunnen tellen, menen wij te moeten concluderen dat imen doelbewust deze haven bestemd heeft voor mensen van buiten onze ge meente. Men durft dan wel in dit blad te publiceren, dat er in Geertruidenberg niet veel belangstelling bestond voor de haven, vandaar dat men mensen van „buiten" aantrok om de haven gevuld te krijgen. Nee, gezien de diverse an nonces in dit blad over het probleem „Watersport in Geertruidenberg" mag men niet ontkennen dat er bij ons be langstelling bestond. Het was niet de haven, alswel de financiële conse quenties, verbonden aan een ligplaats in de jachthaven, die menigeen weer hield zijn boot in de haven te meren. Daarnaast verkeren er nog velen van ons in onwetendheid over zowel jacht haven als watersportvereniging Hierbij laat zich dan ook weten, dat er daar in Geertruidenberg met een zéér „geheim zinnig bijltje gehakt is". Met dit al moe ten de meesten weer naar de aanlegstei ger verwezen worden, laten we het dan nog voor een keer aanlegsteiger noemen. En toch geloof ik dat het merendeel akkoord zal gaan met deze verwijzing. Maar wij moeten volledig zijn. Zij gaan akkoord met een ligging aan een stei ger, die zowel met eb als vloed te berei ken is. Met een steiger die geen gevaar oplevert voor mensen, zowel als voor boten. Men is zelfs bereid meer steiger- geld te betalen, maar de gemeente moet hier tegenover stellen een drastische verbetering van de steiger Onze hoop is voor de zoveelste maal gericht op de gemeenteraad, want zij zijn het toch die de mensen van Geertruidenberg op ei gen bodem moeten houden, óm te voor komen dat zij straks naar Drimmelen moeten vluchten. GEERTRUIDENBERG M. S. JACHTHAVEN GEERTRUIDENBERG (II Vol lof werd in de krant van 10 mei geschreven over de nieuwe aanlegstei ger in Geertruidenberg. De oude steiger zou door de gemeente geschikt gemaakt zijn voor aanleg van kleinere vaartui gen. Dit alles klinkt fantastisch, maar de werkelijkheid is anders. Er is dit jaar en ook vorig jaar niets aan de stei ger gedaan, het enige dat veranderd is. is dat de prijs voor het aanleggen voor kano's van f 5,naar f 10,en voor roeiboten van f 10,tot f 17,50 en zelfs voor enkele plaatsen tot f 25,ver- hoofd is. De stijger is te bereiken over een onbegaanbaar pad van steenpuin. De nieuwe jachthaven mag alleen ge bruikt worden door zeil- en motorjach ten terwijl er langs de buitenkanten van de steigers nog plaats is voor minstens 20 kano's en roeiboten. Ik geloof niet dat zolang er nog dergelijke toestanden heersen redenen zijn om hoera te roe pen. RAAMSDONKSVEER EEN WATERSPORTLIEFHEBBER meligheid en zeker georganiseerde rom meligheid is dodelyk voor een amuse ben. Zo kunnen de kijkers dan onder het genot van een kopje koffie genieten van een muzikale ^roduktle, welke goed in de kleren zit en waarin or tempo wordt ge draaid. Door een of twee goede gasten mentsproduktic". Na deze theoretisering van de 35-jarige KRO-regisseur, die door vele critici wordt geprezen om zijn weergaloze vormgeving en de prijzenswaardige inhoud, als goede zang en dans in zijn shows, hebben wij met hem gesproken over de formule van deze aantrekkelijke tv-programma's. „Amusement is niet alleen het moei lijkst maar ook het meest veeleisende van alle tv-onderdelen. Alle mogelijkheden moeten worden uitgebuit. De camera's en het licht moeten als het ware meedansen met het ballet en de perspectivische vorm van de decoirs dient de dansers en zangers in een bij de sfeer van de show aange paste ruimtelijkheid te omgeven. Een on volmaakte camerabehandeling kan van zelf de beste show verknoeien. Toch moet een regisseur altijd op zoek blijven naar nieuwe im- en expressies zij het met mate toegepast om niet overdone in de huiskamer te arriveren. Amusement en vooral internationaal amusement is een kwestie van hard werken, stug volhou den en niet verstarren." BUITENLAND DENKT RUIMER Men zegt wel eens dat de televisie het venster op de wereld is. Waarom brengt men die woorden dan ook zo weinig in de praktijk? Bij de KRO-tv werkt Jos v. d. Valk bijzonder prettig met de Engelse balletgroep van de kleine, pittige Douglas Squires en het koor van de George Mit chell-singers. Dit zijn beroepskrachten, die zich geheel op de tv hebben gespecia liseerd. De tv kan werkelijk in het in ternationale amusement een fascinerende taak krijgen? Misschien zitten wij over tien jaar hier weer te praten en dan zullen direc te uitzendingen van Amerikaanse, Ja panse of Australische shows via satel lieten de gewoonste zaak van de wereld zijn. Denk maar eens aan de Olympi sche Spelen, welke straks in Mexico worden gehouden. Het staat nu als een paal boven water, dat de Europese kij kers directe tv-reporbages krijgen van de belangrijkste sportevenementen. Daarom moeten wij steeds meer gaan samenwerken met buitenlandse collega's en artiesten. Een televisiefestival in Mon- treux is voor de Nederlandse regisseurs dan ook een onschatbaar trefpunt. Je merkt daar dat je buitenlandse collega's veel vrijer en wijdomvattender denken [dan hun eigen programmaleiders. I Een van de tv-programma's die Jos v. d. Valk met het meeste plezier al bijna zeven jaar voor de KRO-camera's maakt Piste". Hij noemt circus de oervorm van de showbusiness en de kijkers krij gen er niet genoeg van. Het vinden van artiesten is nooit een probleem geweest. Voortdurend is er aanbod op de interna tionale markt. Jos en producer Jan Delf- gaauw, hebben vele circus-artiesten zelf al zien optreden in Denemarken, Enge land, Frankrijk en Duitsland, alvorens ze een uitnodiging krijgen om op doorreis even naar „Treslong" in Hillegom te ko men. Vroeger mochten de schoolkinderen altijd de generale in Hillegom komen bij wonen. Maar toen opgeschoten jongens herrie kwamen schoppen, was dit afgelo pen. Nog steeds is de publieke belangstel ling in studio „Treslong" zó groot voor Het is weer lente tijd om uw fiets weer eens helemaal in orde te maken. Piste, dat bij de „live"-uitzendingen alle plaatsen rond de twee cirkelvormige po dia geheel bezet zijn. Jos is weg van een goede show met licht, ruimte en persoonlijkheid. Momen teel prepareert hij zieh al op de grote KRO-jubileumproduktie in november. Dan zal de wereldberoemde musical „Oklahoma" van Rodgers in een Neder landse bewerking rechtstreeks worden uitgezonden. Onlangs hebben Jos v. d. Valk en Jan Delfgaauw een bezoek ge bracht aan Amerika, waar ze de tv-rech- ten voor Nederland hebben verworven. Iïij kan er nog weinig van vertellen maar voorspelt dat het een spectaculaire pro- duktie wordt met vijftig medewerkenden. Studio A zal een metamorfose onder gaan en geheel de sfeer adempn van de cowboys en farmers in Te&as, waar Rod gers dit romantisch gegeven heeft ge plaatst. Maar voor het zover is, zal Jos nog urc.iiang besprekingen moeten voe ren tekstschrijver, decorontwerper en de üjt solisten, die de hoofdrollen in deze musical zullen spelen. En dat alles voor nog geen paar uur televisie, waarin een enorme hoeveelheid feeling, muzika liteit, inventiviteit en vakmanschap sa mengebald dienen te worden, om een hoogtepunt te vormen in de jubileumpro- dukties van de KRO-televisie. Jos, die nu al tot de zes „oudjes" uit de eerste jaren van de KRO-televisie be hoort, vindt het tv-amusemernt nog steeds het fijnste aspect van dit medium en hij taalt niet naar andersoortige produkties als tv-spelen of documentaires. Voor hem is de showbusiness een moeilijk, maar fijn wereldje vol mensen, met wie het hem altijd weer lukt om op de meest prettige wijze samen te werken. Vanavond brengt de NTS het toneelspel Hoofdstuk IV. Het is een gezellig amusementsgegeven, waarin Lia Dor ana, en Ton van Duinhoven de rollen spelen van de vrouwdie niet weet welke hoed ze zal opzetten voor een bezoek bij de psychiater, die door Ton van Duinhoven wordt gespeeld. (Advertentie) Vfsji JOS VAN DER VALK Spectaculair specialist (Red. De melding in het bericht dat de oude steiger door de gemeente zou zijn opgeknapt is inderdaad wat voor barig. Van gemeentewege deelde men ons mee dat wel de normale onder houdswerken hebben plaatsgevonden doch dat de plannen o.m. voor de ontsluiting noodgedwongen moeten wachten tot de oude kerk helemaal i.n gesloopt. Wat de verhogingen der aanlegprijzen betreft wordt gesteld dat men hier met een achterstand te maken had) Vandaag arriveert koningin Elisabeth van Engeland met prins Philip op het vliegveld van Keulen voor een staatsie- bezoek aan West-Duitsland. Van deze aankomst verzorgt de Duitse televisie een rechtstreekse reportage, die de NTS van 11.50 tot 13.15 uur op Nederland 1 over neemt. Deze uitzending wordt door Koos Postema van commentaar voorzien. Van het bezoek van de Britse vorstin aan West-Berlijn neemt de NTS twee Duitse reportages over. Dat geschiedt donderdagochtend 14 mei van 10.40 tot 12.30 uur en 's middags van 15.35 tot 16.25 uur, eveneens via Nederland 1. Bouke Poelstra zal deze beeldverslagen van com mentaar voorzien. HILVERSUM. Donderdag 20 mei zendt de NTS an 20.20 tot 20.30 uur op Nederland I c toespraak uit, die Z.K.H. prins Bernh:;. houdt ter gelegenheid van het 25-ju«ig bestaan van het Prins Bernhard Fonds. Die van het thans welvarende Nu en en hebben eerherstel willen brengen aan de grote plaatsgenoot Van Gogh. Als men dit van schuldbewustheid getuigende woord verzachten wil en spreekt van een „hommage", zegt men u nadruk kelijk dat het hier inderdaad een eer herstel betreft. Men heeft in Nuenen dus kennelijk het idee, dat men tot nu toe te weinig aan Van Gogh heeft gedaan". Die schade is thans wel ingehaald, want dikwijls moeilijk bereikbaar ma teriaal uit deze periode is thans bijeen gebracht in het raadhuis, dat voornaam ligt in een park vol bloem en boom. Men kan het overigens dc Nuenenaren- van toen weinig euvel duiden, dat men Van Gogh niet herkende als de ver nieuwer van de Europese schilderkunst. Van Gogh leeefde in de tijd, dat in Ne derland de Haagse school het voor het zeggen had en overigens terecht roem verwierf. Zelfs zijn familie-lid Mauve, die de eigenwijze Van Gogh les gaf in tekenen, heeft niets gezien in deze ver warde jongeman, die in Nuenen een paar jaar door het landschap zwierf met een toen reeds bijna maniakale behoefte om te schilderen. Nu is hij terug in het dorp, waar mis schien een kwart van zijn totaal-werk in enkele jaren is ontstaan. Er zijn nog tastbare herinneringen aan zijn verblijf: de pastorie bijvoorbeeld en de her- vormde kerik. Hier heeft hij als een ra zende gewerkt en werd hij evenmin be grepen als op de vele andere plaatsen, waar hij een deel van zijn korte leven doorbracht. In Nuenen beleefde hij zware dagen: hier stierf zijn vader, die hem al evenmin begreep, zodat hun verhou ding gespannen was en hier overleed 't meisje, waar hij gek op was, onder tra gische omstandigheden. Nuenen begreep niets van deze schilderende dwaas, zo dat hij er tenslotte wegvluchtte. Vandaar dit eerherstel? Allicht niet, want wat deze gemeenschap in achting tekort schoot aan de figuur van de jonge schil der, kan haar niet of nauwelijks aan gerekend worden. Misschien hebben de Nuenen se generaties, toen Van Gogh eenmaal hoog genoteerd stond, te weinig aandacht aan hem besteed? Zo dat het geval is, dan haalt men met deze expo sitie zijn schade dubbel en dwars in. De tentoonstelling concentreert zich namelijk uitsluitend op de Nuenense pe riode met als middelpunt De aardap peleters. Daaromheen groeperen zich schilderijen en tekeningen, portretten en landschap pen in zware, logge tinten. Onheil komt van de doeken vandaan. De gezichten drukken stompzinnigheid uit: de mensen in die tijd hebben zonder illusie geleefd. Zij lijken uit aarde te bestaan Er zijn gezichten bij als boomwortels: deze mensen leven op en in de aarde. Hier HANDENSTUDIE (Varn onze radio- en t.v.-redacteur) BRUSSEL Nederlandse radio- en te levisiejournalisten waren dezer dagen de gast van de Belgische omroep in Brussel. Uitgebreide voorlichting, uitvoerige do cumentatie en bezoeken aan de studio's stelden de persmensen in staat een oor deel te vormen over de ambitieuze plan nen van onze zuiderburen. Want men wil nogal wat. Op een ideaal gelegen terrein wordt een droom van een radio- en televisiecentrum opgetrokken aan de Schietbaan, waarvoor de plannen door negen architecten werden ontwor pen. Vorig jaar oktober werd de eerste steen gelegd en begin 1967 zullen de Neder landstalige BRT en de Franstalige RTB ieder reeds de beschikking krijgen over drie moderne tv-studio's. De bouw is in zes fasen opgezet en vergt 10 a 15 jaar, maar dit betekent dan ook dait tegen 1978 zowel radio als tv in d: enorme complex van zeventigduizend vierkante meter een nieuw onderdak hebben gevonden. Archi tecten en ingenieurs hebben grote aan dacht besteed aan het functionele karak ter der gebouwen, waarbij in esthetisch opzicht rekening werd gehouden met de culturele opdracht van radio en tv en de moderne verworvenheden van de bouw kunst. Het nieuwe om roepeen trum zal zijn harmonisch en origineel aanzicht voorna melijk te danken hebben aan drie elemen ten. Vooreerst is er de verticale lijn van de 125 meier hoge toren, waarin niet al leen de administratieve aideiingen, maar bovendien de technische studio's en straalzenders van het Eurovisie-schakel centrum worden ingericht. Tot nu toe be vindt zich dit internationaal technisch controle-centrum in de koepel van het pa leis van justitie te Brussel. Dit zenuw knooppunt van alle Eurovisieverbindin gen krijgt een ruimte 'van circa 200 m2. op een hoogte van 110 meter boven de be gane grond. Thans is in uitvoering het project voor de drie tv-studio's voor elk der omroepen, plus een energie- en luchtverversingscen trum. In 1970 zullen bovendien zes kleine tv-studio's o.a. voor het journaal en in formatieve uitzendingen, zomede 14 klei ne radiostudio's en lokalen voor de pro- duktiediensten gereed komen. Dan kun nen alle tv-diensten verhuizen uit' de hangt een aangrijpend document van een gelukkig verloren stuk Brabant, van een alleen gelaten, kort-gehouden bevol king, wier enige behoefte brood was en die ontspanning zocht in de kroeg. Later zou een schrijver nogmaals het epos van deze armoede schrijven, Coo- len. Het opvallende is, dat men de indruk krijgt, dat Van Gogh zich slechts mei moeite de techniek van het tekenen heeft eigen gemaakt. Zijn potlood was soms weerbarstig en stug en gehoorzaamde niet altijd even vlot. Met hoeveel liefde sommige boeren en boerinnen o'ok ge tekend zijn zij hebben nog niet dat aan doenlijke van zijn latere werk. Zii mis sen ook het belijdende en verbetene dat kenmerk is vai. zijn toeken, iets - van de berusting van de Brabantse mens noodgebouwen naar het complex aan de uit die jaren vindt men er ongetwijfeldSchietbaan. in terug, maar grotendeels betrof het' hier vooroefeningen, preludia op zijn schilderwerk. Er zijn tekeningen bij.- die vaag doen denken aan Millet, al missen zij het pastorale en romantische, ande re hebben reeds" iets van de Japanse kunst, die hij later zo hevig bewonderen zal. Op ons maakten zijn doeken de meeste indruk, al was het alleen al om het clair-obscur. Zij hebben alle 'n sombere gedragen toets Alleen die toets al re gistreert zijn bewogenheid met de mens die hij nergens vernedert, maar die hij ook niet weet op te heffen. Men heeft een zorgvuldige keuze moe ten maken om dit overzicht samen te stellen, dat verre van volledig is alleen een impressie geeft tiet is bovendien i een aandoenlijke tentoonstelling gewor den. omdat men de mens Van Gogh hier terugvindt in zijn eigen omgeving. Dat maakt het bezoek aan het Nuenense gemeentehuis eigenlijk tot een soort be devaart en deze weg ziin duizenden reeds gegaan. De tentoonstelling blijft tot einde mei geopend, ook op de zondagen. J. M. De derde fase omvait de bouw van de 125 meter hoge en dertig verdiepingen omvattende toren voor administratie en Eurovisie, alsmede nieuwe decorcentra en produkitie-afdelingen. Het vierde stadium behelst de bouw van 4 grote tv-studio's, waarna er nog zes radiostudio's voor de uitvoering van grotere werken volgen. Aan de voorzijde van het complex komt nog een enorme schelpvormige concert zaal van de modernste conceptie, waarin BRT en RTB grote muzikale uitzendingen kunnen verzorgen. De kosten voor dit project bedragen nu al 4 miljard Belgi sche francs. Op Hemelvaartsdag 27 mei zal een rechtstreekse Eurovisie-uitzending wor den overgenomen van de finale om de Europese voetbalbeker. In Milaan zal de Italiaanse televisie met haar came ra's aanwezig zijn in het San Cirosta- dion bij het treffen tussen Inter Milaan en Benfica. De rechtstreekse uitzending wordt van 21.25 tot 23.15 uur door de NTS op Nederland 1 uitgezonden. Bob Spaak geeft hierbij het commentaar. Dinsdag 18 mei HILVERSUM I 402 M KRO: 12,20 Wij van het land, progr. voor de boeren 12,27 Land- en tuinb, meded. 12,30 Nws. 12,40 Act. of gram. 14,00 V.d. plattelandsvrouwen 15,10 Licht baken 16,00 V.d. zieken 16,40 Onderweg, progr. voor oudere luisteraars 17,00 V.d. jeugd 18,30 De Springplank, jonge arties ten 18,50 Van klanten en wanten wet, ac tualiteitenprogr. voor en over het mid' den- en kleinbedrijf 19,00 Nws. 20,25 Om roeporkest, moderne muz, 22,25 Boekbe, spr. 22,30 Nws. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 M AVRO: 12,27 Land- en tuinb.meded. 12,30 Overheidsvoorlichting: Uitz. v. d. landb. 13,00 Nws. 13,10 Event, act. of gram. 13,25 Beursber. 15,00 Loop naar de Duiver, muz. klankbeeld 16,00 Nws 16 30 V.d. jeugd 18,00 Nws. 19,30 Gamelan In donesisch progr. 20,00 Nws. 21,40 Land der Muzen, wekelijkse kunstrubr. 22,30 Nws. 22,40 Act. 23,55 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 M 12,00 Nws. 12,25 Weerber., meded. en ber. v. d. schippers 12,50 Beursber. en progr.-overz. 16,03 Beursber. 18.28 Paar- desportber. 18,45 Sportkroniek 19.00 Nws. en radiokroniek 20,00 Hoorspel 24,00-0,45 Ber. v.d. scheepvaart. Woensdag 19 mei HILVERSUM I 402 M NCRV: 7,30 Nws. en SOS-ber. 7,40 Ra diokrant 8,30 Nws. 9,00 V.d. zieken 9,35 Waterst. 9,40 V.d. huisvrouw. HILVERSUM II 298 M VARA: 7,00 Nws., ochtendgym. Nws. 11,00 Nws. 11.02 V.d. vrouw. 1,00 Dinsdag 18 mei NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort 19.01 Barend de Beer. 19.06 Weekjournaal voor gehoorgestoorden 19.33 Engelse les 20.00 (Advertentie) jj« Neen, het gaal niet goed. met onze cultuur. Het is jammer dat ik met deze sombere mededeling de week moet beginnen, maar we die nen de toestand onder ogen te zien. Aan zelfbedrog hebben we niets. Moeten we er dus eens ernstig over praten? Neen, dat is het nu juist! we praten er zo graag over dat W8 helemaal niet meer in de gaten heb ben dat we onze kostelijkste ogen blikken ermee verknoeien. Ik las namelijk tot mijn ontstel tenis dat men in Den Bosch een hele zonnige zaterdagmiddag lang heeft zitten vergaderen over de cultuur geschiedenis van de twintigste eeuw. Dat is 'n benauwende geschie denis, in twee opzichten. Stelt u zich de situatie even voor: het is za terdagmiddag, iedereen, behalve de buschauffeur en de cipier en zo, is vrij, dank zij onze hoge beschaving. Bovendien is het prachtig weer, een van de allereerste zomerse zater dagen van dit jaar. Iedereen prikt het boodschappenbriefje voor de bakker en de groenteman aan zijn voordeur en trekt erop uit, fijn naar buiten, de zon in. Doch een grote schare ernstige lieden begeeft zich integendeel naar binnen, een schemerige zaal in, en gaat daar op moede stoelen zitten. Om te luisteren naar iemand die al les weet over de cultuurgeschiede nis. Het wordt warmer en warmer in de zaal, de rook van sigaren en sigaretten vormt langzamerhand een verduisterende en verstikkende wolk. En de mensen zitten daar maar, luisterend naar ongetwijfeld waarachtige wijsheden. Hun ge zichten staan ernstig. Maar zou er echt niemand onder hen zijn die denkt: hield die man maar op, zei die spreker maar: „mensen, laten we elkaar niet langer in die stikbe- nauwde zaal vasthouden, zeg, laten we fijn het bos intrekken, of ge woon op een terrasje gaan zitten Maar de spreker zégt het niet. Hij heeft zijn toespraak weken lang zitten voorbereiden. Avonden lang heeft hij thuis „sst" geroepen, om dat hij zaterdag moest spreken in Den Bosch en omdat hij zich daarop terdege moest voorbereiden. En daarom maakt hij zijn rede hele maal af. Zomer of niet. De cultuurgeschiedenis is natuur lijk een gewichtige zaak, daar wil ik geenszins aan tornen. Maar ik vraag me af: hebben we daar nu een vrije zaterdag voor veroverd? Om in een warme zaal te gaan zitten puffen? Laten we maar oppassen dat onze nazaten, als ze in 2065 de cultuur van de twintigste eeuw bespreken, niet misprijzend over ons zeggen: ze hadden zó weinig begrip van cultuur dat ze het laatste beetje na tuurschoon 'dat toen nog bestond negeerden en een kostelijke voor jaarsdag verknoeiden in een roke rige zaal. PRAET-MAECK ER (Advertentie) èn sterk èn modern linnen, laat het dan Kodijko zijn, geweven door onze eigen nu 112 jaar bestaande we verij (hofleverancier). Niet duur en de prijs dubbel waard. Deze maand spe ciale vakantiekoopjes in Bovendien bij elke aankoop onze altijd geldige 5 °/o KASSA SPAARB0NS In u 112 jaar in 't weefgetouw 1 EINDSTRAAT 20 TEL. 36177 Journaal AVRO: 20.20 AVRO's Televi- zier NTS: 20.50 Hoofdstuk IV amuse mentsprogramma AVRO: 21.35'De Ver dedigers. TV-film NTS: 22.25 - 22.30 Journaal NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws bi het kort KRO: 20.01 Film 65, met o.a. Nederlands film materiaal uit de 2e wereldoorlog KRO: 20.25 De Bill Dana Show, TV-fiïm. KRO: 20.50 Bevolkingsgroei en geboorte regeling, forum 21.35 Fagot en piano: klassieke muziek 21.45 Onze man in Washington RKK: 22.10 Paulus achterna, Godsdienstig programma. BELGIE VLAAMS 14.05 - 14.40 Schooltelevisie 18.55 Franse les 19.10 Zandmannetje 19.15 De Flintstones, tekenfilm voor jong oud. 19.40. Verkiezingsuitslagen Hier spreekt men Nederlands is.d» Weerbericht 20.00 Journaal 20.25 Dokter Ben Casey, tv-feuilleton 21.15 Panora ma 22.00 Israëlische uitzending OJ Journaal. en 19.55 19.59 22.30 BELGIE FRANS 14.15 Schooltelevisie 15.05 Schooltele visie 18.30 Berichten 18.33 Nederlandse les 19.00 Internationale land- en tuin- bouwkroniek 19.30 Les cades de la fö- ret, film 20.00 Journaal 20.30 Vrije tieke tribune 20.45 Dans le vent Nieuws uit Europa 22.30 Journaal. poli- 21.30

de Stem | 1965 | | pagina 13