Piet Snoys toont weer zij n klasse Ceulemans wereldkampioen HALF ZWAAR - HEEL LEKKER en VREES MEER EN MINDER Kees Pellenaars hield zijn woord: ze zaten van voren Arie den Hartog: „PEL": BOETE KOYA OGATA DE GROTE MAN WOEFSHOHL WINT RONDE VAN SPANJE ;AS NIET? UITSLAGEN Carlesi eerste MIDDELKOOP VIERDE IN VREDESKOERS 10 nststelling tomatische ichtinstallatie :tten=leur techniek breda tel. 31377 èéÊu^ commeniaal Succes voor loon Simons; Cornelisse trui in groene Jan Janssen: I WAAROM peter heerkens Tevreden Weinig Ronde van Italië RONDE VAN DE VLIEREN... Vaandel Vrienden Rik van Looy DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 17 MEI 1965 L export oma MALL export e Filter LL export jrlijn Roosendaal-Breda 5 zal de overweg in de kAN/LAGE BREMWEG SDAG 18 MEI 1965 >m 12.00 UUR den van een automatische ►perlichtinstallatie. :ie toont: knipperlicht 45 knippe- inuut) dat betekent: er is aantocht; knipperlicht 90 knippe- nuut) dat betekent: STOP, n in aantocht; een oranje niet knipperend ekent: de seininrichting is 9- PERLICHT BETEKENT E WEGGEBRUIKER 5LUUT STOPGEBOD. AMSTERDAM Van de vier Bredase ploegleiders in de ronde van Ne derland zijn Kees Pellenaars en Toon Simons wel de twee succesvolste ge weest. Pellenaars triomfen bestonden uit drie zeges en andere uitstekende klasseringen. Cees van Espen, Henk Nijdam en niet te vergeten groene trui drager Henk Cornelisse, werden door Toon Simons met wisselend resultaat ingezet. Meerdere malen kon men Van Espen in de voorste linies vinden, terwijl Nijdam pech kreeg op het beslissende moment van deze ronde. Minder bleek er weggelegd voor Cees van Amsterdam en Wies van Dongen die zich, we hebben dat van nabij meegemaakt, voor de volle honderde procent inzet ten, maar tenslotte niet opkonden tegen gebundelde krachten der grote for maties. Voor teams als die van Van Amsterdam en Van Dongen, viel met een dergelijke bezetting aan beroemde equipes weinig eer te behalen. Prins Bernhard complimenteert hier in het Olympisch Stadion, waar ruim 15.000 enthousiaste wie lervrienden de renners van de Ronde van Nederland begroetten, winnaar Jan Janssen. De Ronde van Nederland 1965 mag geslaagd heten. Kurt Vyth (geassi steerd door Ton Vissers) gaf Neder land een prof-koers terug die bijzon der goed ontvangen werd. Natuurlijk kleefden er schoonheidsfoutjes aan de grootse en indrukwekkende opzet. Ze waren van interne aard en zullen vol gend jaar verholpen zijn. Dat Neder land „in" is voor zo'n fietsspektakel bleek de afgelopen vijf dagen overdui delijk. Publieke belangstelling, manier waarop sponsors werkten en strijdlust der renners lieten de ronde naar een succesvol punt groeien. Kurt Vyth deed weten dat hij volgend jaar weer voor de dag komt. Met een nog betere ronde. Daarvoor hoeft hij nog maar enkele storingen te verhelpen. En dat is, na één jaar organiseren een prestatie waar wielerminnend Nederland blij mee mag zijn. JAN JANSSEN VERDIENDE HET" ''Z:' X—ÜRMI Tiemen Groen maakt zijn ere- ronde nadat hij in de achtervol ging zijn tegenstander de Italiaan Urssi had geklopt. AMSTERDAM (ANP) Tevreden lachend stapte Jan Janssen in het Olym pisch stadion van de fiets. Hij had zyn erste grote overwinning van dit seizoen ehaald en dat nog wel in eigen land, „Het is me best meegevallen die ronde Nederland-nieuwe stijl, alleen de aankomsten moeten nog een beetje ver beterd worden. Als het net zoals in Frankrijk wordt, waar het publiek achter hekken moet staan, dan is het hier he lemaal oké. Janssen kan met recht oordelen want ij maakte deel uit van de ongeluksron- te van 1963, toen hij in het eindklasse- ent als veertiende eindigde (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM In de lange, koele gangen onder de tribunes van het Olympisch stadion namen ze tusken alle bedrijven door, af' scheid van elkaar. De renners (tachtig brachten het tot een goed einde), ploegleiders, soigneurs mecaniciens, chauffeurs en alle andere mensen die vijf dagen lang als gast van Kurt Vyth de Neder landse Ronde-nieuwe-stijl beleef den. De koers was gedaan, de man nen gingen naar huis, Binnenkort zullen ze elkaar terugzien in de Dauphiné Liberé, om als goede vrienden naast elkaar weer strijd te leveren. Van achter kleedkamer deuren klonk vrolijk gezang boven met veel lawaai neerstortend dou chewater uit, en als de klinken van het lokaal gelicht werden, sloegen heerlijke luchten van massageolie de vrije catacomberuimte in. Mensen holden met koffertjes, reser ve-wielen. trainingspakken, bidons. Jac ques Anquetil liep in een geleende broek die hem veel te lang bleek, te zoeken naar zijn op raadselachtige manier verdwenen spulletjes en schudde Jan Janssen de hand. Hij maakte hem complimenten en klopte de wereldkam pioen amicaal op de smalle schouders, die de vele eretricots droegen en nu omhangen waren met het shirt dat Kurt Vyth klaar had liggen voor de eindwinnaar in zijn spektakelstuk. tie. Jan Janssen bijvoorbeeld kwam los prijzen. Zijn aanval in de Limburgse van de rest binnen. Van zijn standpunt heuvels was te laat ingezet en boven bekeken volkomen juis-t (de oranjetrui betekende voor Pelforth uiteraard meer dan de ploegenprijs in dit deel dei- etappe, maar het team-idee was totaal kwijt. Zowel in de later op de aag gereden rit Simpelveld-Helmond, als 's zondags Helmond-Amsterdam, stonden de bonzen weinig meer toe. Er ontwik kelde zicJh een bijzonder boog tempo, dat sprongen in de ruimte zinloos maak te en bij voorbaat pogingen deed mis lukken. In Helmond had Willy Vannit- sen geluk gelanceerd te kunnen wor den. Vijf kilometer voor de streep ging hij weg en de zaak werd potdicht afge grendeld. De Eelg, die 's morgens nog spuitjes kad gekregen voor een ontsto ken beenpees, koerste als eerste bin nen, Achter hem voltrok zich even la ter een flinke slachting door zwak af zetten van het toch al slechte parkoers. Er kwam een fikse valpartij waarbij Jos Linders, Jan Schroder, Jos Huys- mans, Pee Oellibrandt, André Messe- lis en Jos van der Vleuten er het ergst aan toe waren. Plaatselijk favoriet Van der Vleuten strompelde voor de ogen van zijn supporters nog twintig meter door, &leurde een volkomen verwrongen fiets mee en stortte toen als een blok neer. Ondanks alle pessimistische be richten, stapte de Mierlo-Houter 's a- vonds het hotel weer binnen. Zijn door schaafwonden geblesseerde linkerbeen van boven tot onder in het verband. De andere pechvogels kwamen er op dezelfde manier van af en met uitzon dering van Schroder stonden ze de vol gende dag weer aan het vertrek. Van der Vleutens deelname lokte kreten van bewondering voor doorzettingsvermogen en wilskracht uit, want de jongen, die ook tot de favorieten gerekend mocht worden, kon amper normaal lopen. Het wekte dan ook geen verwondering dat hij na zestig kilomter opgaf. Het tem po lag waanzinnig hoog om alle dries te grappen onmogelijk te maken. Ont snappingen van o.a. Linders, Zilver berg. Maliepaard. Rik Wouters. Karei Leyten eindigden 'dan ook zonder succes I en pas tien kilometer voor de finish hield het resultaat in. Cees van Espen, Jan Janssen lachte eens en zei niet erg strijdlustig deze hele ronde, maak- dien trof hy een wereldkampioen in topvorm. Ook de koers op zich was de Ossen- veel. Jan Jansen zegt nooit veel. Men te een gat.' Lute, Messeiis De 'Roo en ■rechter niet al te zwaar gevallen. „Ikjmoet de vreugde-uiting over een pres- - 1 - heb de eerste twee dagen eerst de kat uit de boom gekekeji om te zien wie er goed reed. Dat waren Bas Maliepaard is hij een beetje rapJo de Roo en natuurlijk Jacques Anquetil. Juist ijacques omdat die, nu hij beslist de Pour niet doet, zijn zinnen heeft gezet >p de kleinere ronden". Janssen ging verder: ,,Ik ben eigen lijk pas goed gaan rijden na die tijdrit op "e Hulsberg van zaterdagochtend. Toen eb ik goed moeten afzien en het schijnt vel dait dit met mij moet gebeuren om n vorm te komen". Hij herinnerde daar- iij aan die beruchte rit naar Paii in de Jour van het vorige jaar, toen onze ,atere wereldkampioen in een van de waarste bergetappes een fraaie tweede ►laats bevocht maar totaal uitgeput na e finish in elkaar zakte. Zo uitgeput, dat ,ien Janssen dacht te moeten afschrijven. En weet je nog hoe ik daarna heb ge- ïetst?" Eén ding heeft Janssen in de laatste vee ritten niet begrepen. „In feite had e Pel toch veertien renners in de koers zeven in de Televizier-trui en zeven ij Homburg. Waarom hebben ze ,'ooral zondag ten behoeve van Bas Ma- ieaard niet op alles of niets gespeeld? las kon toch alles winnen en haast niets erliezen. Hij is nu wel tweede gewor den maar dat is men morgen alweer •ergeten In zijn voorbereidingsprogramma voor de komende Tour de France heeft deze •onde van Nederland voor Janssen geen •ol gespeeld. „Daarvoor is de Tour nog .e ver weg. In de komende weken ga ik i de Dauphiné Liberé en dan vlak voor e Tour nog de Midi Libre doen". En at de Tour zelf betreft: „Ik ga van ;art om te winnen, als ik niet met die jedachte zou vertrekken kon ik beter 'luisbliiven. In het gesprek over de 'our viel de naam Raymond Poulidor Janssen haalde de schouders op; „Een 'groot coureur maar hij is niet kien ge- [noeg. Voor hem ben ik niet bang tatie bij hem zoeken in het gebaar waarmee het publiek bedankt wordt voor de getoonde belangstelling. Een kwartier eerder trapte hij met lange slagen langs dat volk. Eén hand aan het stuur, d'andere hoog naar boven gehe ven. Rode tulpen in de stevige' knuist zwiepten tot ze bijna braken en knik ten de fans toe. Het was de zegetocht van een intens gelukkig man. Zijn eer ste grote overwinning van dit seizoen werd een feit. De aan de vooravond van de ronde gedane uitspraak dat Jan Janssen iedereen achter zich zou laten, ook. Lefebvre volgden hem. Op de wieler baan in Amsterdam moesten de leiders door binnenkomst van het peloton een listige sprint uitvechten. Jo de Roo reed onbedreigd naar de eerste plaats en werd, evenals Jan Janssen aan prins Bernhard voorge steld. Degenen die hoopten dat Jacques Anquetil nog op het schavotje kwam, werden teleurgesteld. Frankrijks top- coureur viel immers buiten de eerste JAN JANSSEN Waarom Bas niet?"» „Als er Iemand verdiende te winnen dan hij wel," verkondigde Arie den Hartog, evenals Jacquqes Anquetil in paniek zoekend naar zijn kleren. „We hebben een geweldige winnaar", vond Vyth. Trots had de baas hem aan prins Bernhard voorgesteld. Ook toen sprak Jan Janssen amper en glunderde dankbaar naar zijn Pel- forth-assistenten, die niet alleen hiel pen bij het veilig stellen van de eer ste plaats, doch tevens het algemeen ploegenklassement aanvoerden. Aan de rand der wielerbaan stapte een tevre den Kees Pellenaars. Hij had zich aan de afspraak gehouden en volop mee gedraaid in de prijzenverdeling. Zojuist nog denderde Jo de Roo als eerste over de meet en daarmee kwam de ploeg aan een derde triomf (zege Kar stens en ploegentijdrit). Kon bovendien prat gaan op Basje Maliepaard, grote rivaal van Janssen en met slechts lut tele seconden verschil geklopt. Bas pro beerde fanatiek in het oranje te ko men. Twee ritten fietste de kleine cou reur zicih leeg om da* te bereiken. Sterk optreden van stug verdedigende Jans- sen-helipers en attente Fordvazallen ver hinderden de plannen te realiseren En kele meters achter Pellenaars sjouwde Toon Simons. Eén brok welvaart. Ge lukkig omdat Henk Cornelisse in de groene trui kwam. Eerst trok men Jan Janssen ook dit maillot aan. Toen al liet de Bredase kastelein protesterende geluiden horen tegen vrienden en ken nissen, opgedraafd om hem te felici teren met dit fraaie succes. Simons kreeg gelijk en Cornelisse de aange name herinnering aan een goede Ronde van Nederland als jong prof renner. Op één punt moest Jan Janssen de trui afgeven, Henk CornelissG vocht er voor. zoals alle kanshebbers tot het laatste streden. Resultaat van al die activiteiten: twee etappen dit weekeinde, zonder noemens waardige vluchten en verschuivingen in de klassementen. Jan Janssen en Bas Maliepaard (om ons maar even tot de ze twee grootste kanshebbers op de eindzege te bepalen) gaven elkaar geen duimbreed toe. Laatstgenoemde weerde zich uitzon derlijk knap in de ploegentijdrit te Sim pelveld waar hij (in het individueel klassement) op de vijfde plaats kwam met slechts negen seconden verlies op nummer één Jan Janssen. Televizier werkte zicih ook naar de topplaats dank zij knap rijden van Cees Haast (voor al hij), Jo de Roo en Bas Maliepaard. Jacques Anquetil, Arie den Hartog en Jean Stablinsky mochten dan nog zo'n indrukwekkende stijl ontwikkelen, ze eindigden op het tweede plan. Deze race op een zwaar heuvelachtig par koers kreeg overigens een ander slot dan bedoeld. Om de animo te vergro ten lieten de organisators persoonlijke tijd meetellen en daardoor ontaardde dè ploegentijdrit in een individuele ac- (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Kees Pellenaars kreeg in Simpelveld te horen dat hij honderd gulden boete moest betalen wegens wan gedrag tegenover leden van de organisa tie. Pellenaars zou zich niet aan instruc ties gehouden hebben. Zyn commentaar: „Waarom pakken ze mij wel en De Muer niet Ploegentijdrit te Simpelveld: Afstand 18 km: 1. Televizier 1.18.24 uur; 2 Ford-Gitane 1.18.30; 3 Pelforth - Sauvage - Le Jeune 1.18.47; 4 dr. Mann 1.20.56; 5 Torpedo 121.34; 6 De Fritesspecialisten 1.22.06; 7 Amstel Bier 1.22.09; 8 Homburg 1.22.51; 9 Acifit-Avaros 1.23.04; 10 Flandria 1.23 45; 11 Fyffes 1.24.54; 12 Sunkist Fruits 1.27.54. 13 Caballcro 1.27.54. 4e etappe Simpelveld-Helmond, 123 km: 1 W. Vannitsen, Ford Gitane, 2.46.27 (met tijdbon.); 2 H. Cornelissen, Hom burg 2.46.58 (met tijdbon.); 4 W. Planckart, Flandria Romeo 2.47.08 (met tijdbon,); 4 L. van Dongen, Televizier 2.47.18; 5 L. Hermes, De Frites Spec 2. 47.18; 6 P. Rentmeester, Amstel Bier z.t.; 7 M. Stolker, Fyffes, z.t.; 8 M. Breure, Fyffes z.t.; 9 T. Coehorst, Frites z.t.; 10 D. Kemper, Torpedo z.t.: 11 H. Marinus, Amstel Bier zt.; 12 D. Groeneweg, Sun kist z.t.; 13 J. Boog, idem z.t.; 14 M. Paul, Fyffes, z.t.; 15 R. Luyten, Dr Mann z.t.; 16 F. Defern, idem z.t.; 17 A. van Til- burtg, Sunkist zt.; 18 J. de Roo, Televi zier z.t.; 19 A. Geldermans, Amstel Bier z.t.; 20 A. van der Aert, Sunkist z.t. 21 ex aequo: alle overige renners. 5e etappe Helmond-Amsterdam, 189 km: 1 J. de Roo, Televizier 4.28.19 (met bon.); 2 C. Lute, Ford 4.28.29 (met bon.); 3 C. van Espen, Homburg 4.28.39 (met bon.); 4 A. Messeiis, Dr. Man 4.2849; 5 J. C. Lefebvre, Pelforth z.t.; 6 H. Corne lisse, Homburg 4.29.25; 7 G Karsten, Te levizier zt.; 8 D. Kemper, Torpedo z.t.; 9. F. Deferm, Dr. Mann z.t.; 10 R. Luy ten, Dr. Mann z.t.; 11 P. Rentmeester, Amstel Bier zt.; f2 L. van Dongen, Te levizier z.t.; 13 J. Janssen, Pelforth z.t; 14 J. Huysmans, Dr. Mann z.t.; 15 H. Ma rinus, Amstel Bier z.t.; 16. P. v. d. Lans, Caballero zt.; 17 W. Planckart, Flandria z.t.; 18 A. van Aert, Sunkist z.t.; 19 P. van Est, Frites z.t.; 20 R. de Jong, Amstel Bier z.t; 21 ex aequo: alle overige renners Algemeen individueel klassement 1 J. Janssen, Pelforth 23.57.15, 2 B. Malie paard, Televizier 23.57.44, 3. J. Huismams, Dr. Mann 23.58.37, 4 F. Deferm, Dr. Maintn 23.59.00, 5 J. C. Lefebre, Pelforth 23.59.13, 6 D. Wiedemann, Torpedo 23.59.17, 7 R. de Jong, Amstel Bier 23.59.37, 8 J. An quetil, Ford 24.00.00, 9 J. Hugens, Torpe do 24.00.39, 10 C. Lute, Ford 24.00.43, 11 J. de Roo, Televizier 24.00.58, 12 A. Gel dermans, Amstel Dier 24.01.47, 13 H. An glade, Pelforth 24.01.51, 14 C. Haast, Te levizier 24.01.55, 15 J. Lauwers, Flandria 24.02.01, 16 J. Stablinsky, Ford 24.02.10, 17 A. den Hartog, Ford Gitane 24.02.16, 18 H. Harings, Homburg 24.02.34, 19 A. Messeiis, Dr. Mann 24.02.52, 20 D. Kem per, Torpedo 24.03.11, 22 C. van Espen, Homburg 24.03.20, 23 H. Zilverberg, Acifit 24.03.21, 27 L. v. Dongen, Televi zier 24.03.38, 28 P. Rentmeester, Amstel 24.03.42, 33 M. van Ginneken, Fyffes 24.04.39, 35 D. Groeneweg, Sunkist 24.05.07, 36 P. Damen, Homburg 24.05.12, 37 J. Kerstens, Frites 24.06.05, 39 R. Wou ters, Homburg 24.06.28, 43 G. Karstens, Televizier 24.06.51, 44 C. Snepvangers, Sunkist 24.06.57, 45 B Zoet, Televizier 24.06.59, 46 M. Stolker, Fyffes 24.07.12, 47 J. v. d. Klundert, Homburg 24.07.25, 48 L. Coehorst, Frites 24.07.38, 50 J. Linders, Caballero 24.08.06, 54 L. v. d. Ven, Acifit 24.08.21, 59 P. van Est, Frites 24.10.33, 61 H. Cornelisse, Homburg 24.12.08, 62 J. de Haan, Televizier 24.12.15, 63 H. Nijdam, Homburg 24.12.35, 64 H. de Jong, Ca ballero 24.12.45, 66 A. van Aert, Sunkist 24.12.50, 67 K. Tolhoek, Caballero 24.15.29. Eindstand puntenklassement (groene trui): 1 H. Cornelisse 37 punten, 2 J. Janssen 36, 3 C. Lute 35, 4 G. Karstens 30, 5 J. Lefebvre 27, 6 F. Deferm 27, 7 P. Rentmeester 27, 8 J. de Roo 26, 9 C. van Espen 22, 10 B. Zoet 22. Eindstand algemeen ploegenklassement: 1 Pelforth 71.57.47, 2 Dr. Mann 71.58.00, 3 Ford Gitane 71.58.46, 4 Telev. 71.59.09, 5 Torpedo 72.02.08, 6 Amstel Bier 72.04.46, 7 Acifit Avaros 72.07.07, 8 De Frites Spe cialist 72.10.22, 9 Homburg 72.10.46, 10 Fyffes Bananen 72.12.45, 11 Sunkist 72.20.02. 12 Caballero 72.29.57, 13 Flan dria 72.40.59. AQUILA, Italië, (UPI). De Italiaan Guido Carlesi heeft de tweede etappe van de 22ste wielerronde van Italië ge wonnen. Hy legde de 180 kilometer van Perugia naar Aquila af in vier uur 54 minuten en 24 seconden. (Van onze sportredactie) BREDA Slechts een groot renner kon uit dit veld wegkomen. Vele ande ren hadden het al geprobeerd in deze tweede Ronde van de Vlieren te Breda, maar aan niemand was het gelukt. Tot in de 83e ronde. Toen kneep Piet Snoys, rijk met zegepalmen beladen uit Duits land teruggekeerd, nog eens een keer flink in zijn stuur, kromde de rug extra, keek achterom en sprong weg. Niemand kon hem meer volgen. Vermoeid door het hoge tempo en het aantal kilometers boog mén het hoofd. Tegen zoveel geweld was niet te rijden en zeker niet toen zich twee ploegmakkers van Piet Snoys aan de kop van het peloton nestelden. Stormachtig toegejuicht door de 6000 toeschouwers zette de potige Bredanaar de kroon op het zware werk, dat hij deze middag verricht had. Aan de meet kwam een bevrijdende lach op zijn pioenrode gezicht. Adri van Tilburg, winnaar van vorig jaar, had een waardige opvolger. Het had er gedurende de hele wed strijd niet naar uitgezien dat er een over winnaar met voorsprong zou komen. Iedere uitlooppoging werd verijdeld. De premies kwamen steeds in andere han den terecht. Hoe men ook weikte en sjouwde, de sterke mannen uit het pe loton stonden het eenvoudig niet toe. Rini Huybregts, Piet Snoys, Cees Brugel, Piet Cooremans, Toontje Mertens en Leo van Zomeren controleerden en bleven op hun hoede. Slechts enkele mindere broeders kregen enige ruimte, maar niet genoeg om een beslissend gat te slaan. Daar voor lag trouwens ook het tempo te hoog. Piet Snoys had zijn krachten nog het beste verdeeld. Alleen hij had nog de force om daar te gaan. met als beloning de welverdiende omhelzing van de ronde-miss. De uitslag bij de nieuwelingen luidt: 1 K. v. d. Straten, Schiedam, 40 kilo meter in 1 uur 5 minuten en 18 seconden; 2 A. van Overveld, Zegge; 3 A. Versluis, Lexmond; 4 M. v. d. Groezen, Breda; 5 K. Dekkers, Breda; 6 J. Buis, Zwanen burg; 7 A. v. d. Ham, 's-Gravendeel; 8 A. Wouters, Zundert; 9 C. Koeken, Acht maal; 10 K. v. d. Knaap, De Kwakel; 11 W. Huismans, Achthuizen; 12 M. Ver- donck, Wouw; 13 L. Bogers, Ossendrecht: 14 B. Broere, Zevenbergen en 15 C. v. d. Borge, St.-Maartensdijk. De uitslag bij de amateurs luidt: 1 Piet Snoys, Breda. 108 kilometer in 2 uur 46 minuten en 3 seconden; 2 Arie Drop, Vlaardingen; 3 Wim Prinsen, Hank; 4 Cees Brugel, Zevenbergen; 5 Tonnie Barten, Zevenbergen; 6 Nico Klooster man, Leiden; 7 J. Zonneveld, Den Haag: De Belg Raymond Ceulemans in actie te Hilversum, waar hij zijn titel prolongeerde. HILVERSUM (ANP) De 27-jarige Belg Raymond Ceulemans is wereldkampioen driebanden gebleven. Zaterdagnacht, na een slopend gevecht met de Japanner Koya Ogata, die eerder op de dag in een al even meedogenloos duel met eveneens één carambole zijn meerdere had moeten erkennen in Johann Scherz, konden de talrijke Belgen in Hilversum de champagne in de koelers laten zetten. Hun grote Ray mond, de keizer van het groene laken uit Grobbendonk, had zijn kroon behouden. Zij toastten reeds op zijn kampioen schap. maar ook op Henny de Ruyter, de Waalwijkse hotelier, die zaterdag avond* als „vleugel-adjudant" van Ceu lemans optrad en in 40 beurten Scherz diens eerste nederlaag toebracht De beslissing was gevallen: Ogata uitge schakeld, terwijl Scherz door zijn ver- liespartij en door zijn algemeen ge middelde zover op Ceulemans was ach tergeraakt dat de Oostenrijker hem nog slechts in theorie kon overvleugelen. In de finale heeft Raymond Ceulemans er echter geen twijfel over laten bestaan, wie 's werelds sterkste driebandenspe ler is. Ofschoon Scherz sterk begon en na 19 beurten met 9-23 leidde, zou hij tenslotte toch moeten buigen. Ceulemans nam in de eindfase met een serie van 12 de leiding over en stapte ongeslagen op de hoogste trede van het erepodium, Al heeft Ceulemans ln dit op hoog niveau staande wereldtoernooi in Hil versum zijn vaandel met nieuwe ere tekenen behangen, toch is het vooral het toernooi geworden van de 49-jarige Japanner Koya Ogata, de sympathieke biljartgrootmeester uit Osaka die ge lijke tred heeft kunnen behouden met de Europese matadoren. Zowel tegen Scherz als tegen Ceulemans bleef hij slechts één carambole van de zege verwijderd. Het waren twee zeer kostbare ca ramboles, ze betekenden vier verlies- punten en geen wereldtitel voor Ogata. De senior van dit gezelschap, die toch eengeheel nieuw element bracht in de zo smalle top van de internationale biljartsport, bleek zowel tegen Scherz als tegen Ceulemans op het kritieke moment, terwijl voor hem als groot technicus de zege voor het grijpen scheen, niet meer tegen de spanning te zijn opgewassen, hoe onbewogen hij uiterlijk ook was. En die spanning was schier ondraaglijk. Na zijn winnende carambole barstte de anders bikkel harde Scherz in snikken uit en de koele matematicus Ceulemans, nam sprake loos, als opgenomen in een andere we reld. de gelukwensen na afloop in ont vangst. Wat moet er op deze momen ten ook in Ogata zijn omgegaan, in de ver van zijn eigen zo vertrouwde bil jartacademie gelegen broeihete koepel zaal, temidden van vreemde mensen, met wie hij nauwelijks een woord kon spreken. Twee maanden geleden was Europa voor hem nog slechts een „ver land", waarvan hij wist dat er ook gebiljart werd. Maar hoe, op en met welk ma teriaal, onder welke omstandigheden? Wonderwel heeft hij zicih zeer snel aan de Europese biljartwereld kunnen aan passen en reeds hieruit blijken zijn gro te capaciteiten. Maar niet alleen door zijn sterke spel, ook door zijn persoon lijkheid is hij volledig aanvaard in Eu ropa en wanneer hij eind van deze maand naar Japan terugvliegt, laat hij hier slechts vrienden achter. Niet in de laatste plaats onder zijn tegenstanders, van wie Ceulemans en Scherz de groot ste waren. Johann Scherz, de wereldkampioen in het 71-2, heeft Ogata de eerste deuk toegebracht in diens glanzende blazoen. De Japanner, die vrijwel de gehele par tij lichtelijk in het voordeel was ge weest al werd het verschil nooit gro ter dan enkele punten, moest in de slot fase onder een immense spanning zwich ten voor de taaie Weense vechtjas. Zel den had Scherz zich zo moeten geven voor een zege en het was niet verwon derlijk dat er 's avonds een reactie op kwam. Zijn reserves bleken uitgeput, en toen de Oostenrijker op de in g- vorm stekende Henny de Ruyter stootte moest ook hij zijn eerste nederlaag aan vaarden. De Ruyter, geheel los, nu geen kopzorgen over een plaats in de top hem meer kwelden, brak in de 18e beurt met een serie van zes de tegen stand van de Oostenrijker: 30-20. De Waalwijker wist zich sterk en trok met flair door de partij, waarbij voor hem geen moeilijkheden schenen te be staan. De caramboles regen zich aaneen en in deze keten raakte Scherz ver strikt. De Oostenrijker had geen ver weer meer en moest gelaten de neder laag accepteren. Het derde topduel van zaterdag werd dat tussen Ceulemans en Ogata, waarin de Japanner voor zijn laatste kans vocht. Door het tragere, sterk geconcentreerde spel van beiden elke stoot werd weloverwogen ,en tot op de millimeter uitgekiend miste de stryd het vlammende van het duel tus sen Scherz en Ogata. De spanning was er evenwel niet minder om. Ook nu twee volkomen aan elkaar gewaagde tegenstanders, die elkaar geen duimbreed toegaven, met een beslissing in de allerlaatste beurt. Leidde Ogata na 38 beurten nog met drie carambo les (54-57), daarna moest hij terrein prijsgeven. In de 43e beurt maakte de Belg de 60 vol. Nog slechts een remi se zou Ogata kunnen bereiken, waar voor hij in de na stoot nog drie punten moest scoren. Hij bracht het er tot slechts twee, de derde, ongetwijfeld maakbare driébander werd een teleur stelling voor Ogata, maar niet minder voor Scherz, die hiermee zijn kampioens kansen in rook zag vervliegen. De speel bal liep in de hoek achter de rode bal om. (Advertentie) PIET SNOYS bewijst klasse 8 Cees van Dorst, Roosendaal; 9 R. Troost, Zaandam; 10 J. Corvers, Dordrecht; 11 J. van Driel, Werkendam; 12 Rini Huy bregts, Etten; 13 Cees Stultjens, Ooster hout: 14 Christ, Broekmans, Breda; 15 Klaas Renes, Nieuwpoort; 16 Piet Tesse- laar, Klaverdijk: 17 M. Tjoelker, Hille- gom; 18 P. Heinig, Rotterdam; 19 P. Ko nijn, Koog aan de Zaan en 20 R. Bare- mans, Oudenbosch. FRANKFORT, Duitsland, (UPI).De Nederlander Midddelkoop is vandaag vierde geworden in de achtste etappe van de wielerwedstrijd Berljjn-Praag-War- schan, aldus meldt het Oostduitse nieuwsagentschap A.D.N. De etappe werd gewonnen door de Rus Saidtsjoesjin in 3,19.03 '1 minuut bonifi catie). Tweede werd de Fransman La- broille in 2.19.33 (30 seconden bonificatie) en derde de Hongaar Takacz in 3.20.03 Middelkoop noteerde dezelfde tijd. De Fransman Desvages won zaterdag de zevende etappe vair de vredeskoers die van Praag naar Otrokovic voerde over een afstand van 196 kilometer. Hij won de sprint van een grote groep ren ners, waarin alle favorieten en de Ne derlanders Schouten, Fransen, Deenen Van Middelkoop, Lute en Den Hartog BILBAO, (UPI) De 18de en laatste etappe van de wielerronde van Spanje, over 222 kilometer van Vitoria naar Bil- bao, is vandaag gewonnen door de Spanjaard Manuel Martin Pinera, Hij legde de afstand af in zes uur 47 minuten en 4 seconden. Tweede werd zijn landgenoot J. Bernard in 6.49.45 en der de de Spanjaard Ventura Diaz in 6.54.24. Het grote peloton met de leider in het algemeen klassement de Duitser Wolfs- hohl en de Belg Rik van Looy werd ex- aequo op de vierde plaats genoteerd. Wolfshohl won aldus het algemeen klas sement en Van Looy die acht etappes won kreeg de „regelmatigheidsprijs". half zware shag DRUM (9 a

de Stem | 1965 | | pagina 9