Franse gesneuvelden vol piëteit herdacht te Kapelle Eerste fase deltadam in alle stilte begonnen Zeeuwse verkeersprimeur Een lid (van de 342) op vergadering aanwezig In Brouwershavensegat „Platteland moet zelf met actiepunten komen MARGA MINCO SPRAK OP ZEEUWS BOEKENBAL Z.-Beveland Inleider op expositie ontmaskerd Op ere-begraafplaats in Zeeland AXEL GOES DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 17 MEI 1965 N V. SLAVÈNBURG'S BANK Wetenschappelijke Belangen Mededeling aan onze adverteerders Zeeuwsch-Vlaanderen Drs. Verburg over Zak Z.-Beveland St.-Jansteen Dagblad De Stem Kruiningen UITBREIDING GER. KERK HOOG WATER Vandaag Morgen (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE. Onder niet minder dan vijf en twintig kransen ging zaterdag morgen het monument op de Franse erebegraafplaats te Kapelle schuil. Op die dag werden namelijk de, daar begraven Franse militairen, die 25 jaar geleden aan het begin van de vijf lange zware oorlogsjaren hun leven lieten in de Kapelse contreien, door Franse en Nederlandse autoriteiten, nabestaanden en belangstellenden herdacht. Kransen werden gelegd door generaal H. Schaper namens de koningin, generaal Le Comte de Crouy-Chanel, de Franse ambassadeur in ons land, generaal H. M. Marquez, vertegenwoordiger van de Franse minister van defensie, mr. dr. A. J.J. M. Mes, waarnemend commissaris van de koningin in Zeeland, generaal J. G. M. Nass, commanadant van het korps mariniers, burgemeester M. van Suyle- kom van Kapelle, de commandant C. V. Nieuwenhuisen van de marine te Vlis- singen en verder nog door vele mili taire autoriteiten, vertegenwoordigers van oud-strijdders en reservisten en tot slot door de afdeling Nederland van het comité „Le Souvenir Francais". Aan het begin van de plechtige her denking, waarbij zowel een Frans als Nederlands detachement militairen aan wezig waren, benevens de Mariniers kapel uit Rotterdam, en die verder werd gadegeslagen door vele Kapelse inwo ners, werden de vlaggen halfstok ge hesen. Een pastoor en dominee herdachten de gesneuvelden, van wie velen niet meer konden worden geïdentificeerd, in een gezamenlijk gebed. Vervolgens begon de kranslegging, ge volgd door een eresaluut met vlaggen van oud-strijders, een hoornsignaal en een minuut stilte. Daarna werden tijdens het spelen van het Franse en Nederland se volkslied de vlaggen weer gehesen. Er volgde nog een défilé voor het Ka pelse gemeentehuis en een ontvangst op het gemeentehuis en later bij de graaf en gravin De Chambure te Goes. (Advertentie) EFFECTEN. Hulst: Zitdag Steenstraat 20 Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150)3553 (Van onze correspondent) GOES Het was allemaal wat blij moedig op de in hotel Centraal gehouden jaarvergadering van de vereniging voor algemeen wetenschappelijke belangen. Niet alleen omdat er van de 342 leden slechts één aanwezig was, maar ook om dat door de gevonden samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit, de stichting algemene kunstkring te Goes en het nutsdepartement Noord-Beveland de vereniging voor wetenschappelijke belangen in Goes, in een soort sluimer toestand komt te verkeren. In verband met de verdere doorvoering van de efficiency op onze diverse administratieve afdelingen op ons kantoor te Breda, wordt u dringend verzócht vragen betreffend» onze nota's, contracten, contractstanden e.d. schriftelijk aan ons voor te leggen. Voor prompte beantwoording wordt onzerzijds zorggedragen. Is het evenwel naar uw mening onvermijdelijk bedoelde vragen telefonisch te stellen, dan gelieve u uitsluitend tussen 9.30 en 12.30 uur of tussen 15 en 17.45 uur te bellen. (Van onze correspondent) MAASTRICHT Het stond op de uitnodigingskaart: „Godfried Bomans zal zaterdagmiddag in kunsthandel Felix de Wijk te Maastricht de tentoonstelling ope nen van tekeningen, houtsneden en etsen van de kunstenaar Ronald Yang. Er waren dan ook nogal wat belangstellenden komen opdagen. Vooral jongeren. Zij wisten toen nog niet hoezeer zij en de kunst handel even later bij de neus zou den worden genomen. „Godfried Bomans" kwam. Ieder een wachtte op het eerste grapje. En ook dat grapje kwam. „Bo mans, waar blijft die lummel", zei ..Bomans", terwijl hij naar het raam liep, zoentjes uitdelend aan charmante jongedames. De exposi tieruimte was vol en het was er tropisch heet. „Bomans" ging op het raamkozijn zitten, deed wat ze nuwachtig, weigerde handtekenin gen te zetten en dreigde een foto graaf met een judo-houdgreep. Hier en daar waren al wenkbrau wen vol twijfel omhoog getrokken. „Wat doet Bomans vreemd? Is dat Bomans wel?" Toen stond de inlei der op. Prevelde iets over „maar Hollanders", constateerde dat van hem een inleiding op een tentoon stelling van zijn goede vriend en groot kunstenaar verwacht werd, mopperde dat het veel te heet was en ook overbodig, en zei: „Rondom u hangt het werk, kijk eiyiaar en koop het". En met deze even klas sieke als korte inleiding was dan blijkbaar alles gezegd. Tegenover de tenslotte gewaar schuwde recherche sprong hij als vanzelf door de mand: hij had zich helemaal niet Godfried Bo mans genoemd, hij heete Pim de Reijke en had dit spelletje alleen meegespeeld om zijn vriend Ro land Yang, de exposerende kunste naar, te helpen. J Advertentie-afdeling Vrouwengilde Een groot aantal dames was naar de bijeenkomst van het Katho liek Vrouwengilde gekomen. Na het huis houdelijk gedeelte volgde de koffiepauze, waarna besloten werd gezamenlijk een reisje te maken naar Brussel. Daarna gaf de heer Goossens, bosbouwkundig hoofd- ambtenaar bij het Staatsbosbeheer, een zeer interessante uiteenzetting over bos sen en recreatie. Met name onderstreepte de spreker de schoonheid van het Axelse bos en 't mooiste bosgebied in de Braak man. Het geheel werd onderstreept door twee prachtige kleurenfilms. Coöp. Boerenleenbank In de alge mene ledenvergadering van de coöp. boe renleenbank wei'd besloten om de naam te veranderen in Coöp. Raiffeisenbank Sint-Jansteen e.o. De heer F. Dobbe- laer, die optrad als lid van de raad van toezicht, werd herkozen. Het bestuur werd ingekrompen tot 3 leden met 2 plaatsvervangende leden. Als plaatsver vangende bestuursleden werden gekozen de heren Ed. v. Acker en G. Vael. De bank had in het afgelopen jaar een om zet van ruim 21,5 miljoen gulden. De winst.van ruim 13.000,- werd aan de reserve toegevoegd, die nu 305.000,- bedraagt. Daarenboven moest het bestuur af scheid nemen van de voorzitter, ir. W. Sweep, wegens diens a.s. vertrek naar Alkmaar. Wegens drukke werkzaamhe den ging ook penningmeester W. Blom heen. In een vacature kón direct wor den voorzien doordat het ene aanwezige lid de heer J. Geleedst, bereid was zit ting te nemen in het bestuur. Voor de andere vacature zal men pater Heiwig vragen. De vraag wie voorzitter wordt zal door het lot worden beslist tussen het bestuurslid ir. G. Frielin-g en de hui dige secretaris, de heer J. Scheffers. De vergadering stond, naast het ge bruikelijke huishoudelijke gedeelte de aanwezige persmensen fungeerden als kascommissie in het teken van de komende samenwerking tussen AWB, ZVU en SAK. „Deze samenwerking", aldus de voorzitter, moest er wel van komen omdat het voor ieder apart niet meer te doen was". Men gaat nu in Goes gezamenlijk de culturele evenementen als lezingen, con certen, toneel en film verzorgen. Voor lopig blijft iedere vereniging zichzelf maar -uiteindelijk doel is later een ge coördineerd lichaam te worden. ZVU en AWB gaan reeds direct over op een administratie en een contributie. Wel zal de AWB het komende seizoen no, met een eigen programma komen, maar door de aanschaf van coupons zullen de AWB-leden tegen gereduceerde prijzen ook de evenementen van de ZVU kun nen bezoeken. Het hoogtepunt in het ko mende seizoen zal ongetwijfeld het op treden zijn van Wim Kan in Goes. (Van een onzer verslaggevers) 'S-HEER ARENDSKERKE—GOES. „Het gaat niet in eerste instantie om het behoud van de dorpskernen, maar om de herstructurering van het platteland en de participatie van de mensen." Dit zei tjj- dens een bijeenkomst van de gemeente besturen in „Het Trefpunt" te 's lieer Arendskerke de directeur van het KÏI- Zeeland, drs. M. C. Verburg. De gemeentebesturen waren daar op uitnodiging van de Streekcommissie West Zuid-Beveland. De heer Verburg sprak over de ont wikkelingsmogelijkheden van deze streek. Om ook een graantje mee te pikken van de ontwikkeling van Goes, drong drs. Verburg er bij het platteland op aan, zelf met een soort „streekkapitaalpro- gram", dat nu jammer genoeg nog ont breekt, te komen. „Breng actiepunten naar voren, die de belangen van alle sectoren in de samenleving vertegen woordigen." In de periode 19501965 groeide de Be- velandse bevolking met 8 procent. Goes nam 24 procent voor zijn rekening. Maar b.v. de zak van Zuid-Beveland zag de bevolking met twee procent afnemen. Sinds enige jaren worden deze cijfers gunstiger. De omgeving rond Goes begint steeds meer te profiteren van de ontwik keling van de Ganzestad, alhoewel nog niet in dié sterke mate, als in Terneuzen het geval is, zo meende de ETI-directeur. Op provinciaal niveau groeit het aantal arbeiders in de industriesector per jaar met 1300, in de dienstensector komen er per jaar 300 bij. De Zeeuwse landbouw verliest echter 700 werkers per jaar. „Wil Zeeland die rol gaan spelen welke haar nationaal en internationaal wordt toebedacht, da-n zal men wel wat meer moeten groeien dan nu het geval is." Drs. Verburg vond het inkomensniveau bijzonder belangrijk voor de leefbaarheid en vergeleken bij het nationaal inkomens- cijfer, dacht hij, dat Zeeland nog wel wat tekort kwam. Ook brak spreker een lans voor inten sieve samenwerking. De bevolkingsgroei moet versnellen, zo meende hij. De in dustrie zal niet veel mensen meer kun nen opnemen. Het zal de dienstensector zijn, die de verdere aanwas moet op vangen. a Hij constateerde verder een sterk ge brek aan coördinatie in Nederland. „De coördinatie manifesteert zich op het laag ste vlak, de gemeentelijke overheden, nog het best," zo zei de heer Verburg, die zich een voorstander toonde van ver groting van de beslissende stem van de gemeentelijke overheden. De geluiden, als zou het Sloe slecht op gang komen, onderstreepte drs. Verburg ten volle. Na het bezoek aan 's-Heer- Arendskerke volgde er 's middags een ontvangst door het Goese gemeentebe stuur in de kantine van de werkplaats voor minder-validen, aldaar. Zowel de heer J. Visscher, wethouder van Goes, als de heer D. Lodder, voorzitter van de Streekcommissie West Zuid-Beveland, verwelkomden de aanwezigen. De heer J. W. van Bokhoven, directeur gemeente werken van Goes, heeft vervolgens een beeld geschetst van de gehele streek en in het bijzonder van Goes zelf. Hij wees op de centrale ligging van Goes en de toekomstige ontwikkeling. De heer Bok hoven pleitte in zijn toespraak, die neer kwam op een uiteenzetting van het plan- Snijders, voor een intensieve samenwer king van Goes met de omliggende ge meenten in de streek. Vooral wat de woningbouw betreft. Thans Constateert men een op gang komen van de bouw- stromen. Per bus brachten de aanwezigen ver volgens een bezoek aan de industrieter reinen van Goes. De eerste fase van het Delta- werk aan de Brouw er shavensegat- dam is door een zuiger in alle stilte ingeluid. Op deze kaart staat het traject van de toekom stige dam aangegeven. (Van onze correspondent) BROUWERSHAVEN. In alle stilte is de uitvoering van de eerste fase van de (straks zes kilometer lange) primaire deltadam door het Brouwershavensegat begonnen. Een zandzuiger, die in de werk- liaven van den Osse arriveerde, heeft zich in de onmiddellijke omgeving van de Middelplaat gestationeerd in de mond van het Grevelingenbekken tussen de eilanden Goeree Overflakkee en Schou- wen-Duiveland. Op deze zandplaat, die bij eb droog valt, zal de zuiger een damvak van 1100 meter lang opspuiten, dat eind 1965 klaar moet zijn. De uitvoering hiervan is voor 9 miljoen gulden gegund aan de N.V. Dijksbouw. Het volgende (1500 meter lange) dijkvak zal met zand worden op gespoten'op de Kabbelaarsbank. Van 1967 lot 1970 zullen de twee dijkvakken uit gebouwd worden tot twee sluitgaten, die in 1971 gelijktijdig gedicht (stormveilig) zullen worden. Het staat nog niet vast of hierbij gebruik zal worden gemaakt van de door de (secondaire) Grevelingendam berucht geworden kabelbaan. Ir. N. Biezeveld (55), die met de lei ding van de afsluiting van de Brouwers- havensegatdam is belast (hij had ook de leiding bij de afsluiting van het Veerse- gat) deelt mee, dat dit afhangt van nader uit te werken gegevens van de Grevelin gendam en mogelijk ook van de ervarin gen bij het Haringvliet. In 1972 zal de dam afgewerkt worden, een jaar later dan oorspronkelijk in het tijdschema van de Deltawerken was gepland. Het profiel van de dam vertoont veel overeenkomst met de doorsnede van de Veersegatdam. De kruin ligt op 11 meter plus N.A.P. en de binnenberm, waarop het wegdek aangelegd zal worden, krijgt een breedte van 75 meter. De totale kosten van de dam, die in de orde van grootte van de delta-afsluitingen na de Oosterschelde- dam op de tweede plaats komt, zullen on geveer 300 miljoen gulden bedragen. Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsen- V laanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveiand: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie voor Zeeland inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. SVL. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch-V laanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Bev eland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestema voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 21/* mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 rebels of minder 1 elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens Bij plaatsing ook m de Brabantse oplage resp. 1,6-1 en 1 0.6U. B, 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. Opening GAK Op donderdag 3 juni zal het nieuwe gebouw van het Zeeuwse Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) 's middags om drie uur officieel door mr. F. Huber, burgemeester vam Goes, geopend worden. Vervolgens zal er ten kantore een receptie worden gegeven, terwijl tevens de mogelijkheid bestaat de kantoorflat te bezichtigen. De gereformeerde gemeente heeft aan de Stationsweg een gebouw in gebruik als kerk. Hierin bevinden zich 85 zit plaatsen. Dat is veel te weinig. De ge meenteleden hebben er genoeg van ge kregen. Ze zijn onder leiding van voor ganger Lokerse begonnen met de ver bouwing van dit gebouw tot een werke lijke kerk. Het initiatief was groot, doch de werklust nog groter. De gemeenteleden zijn vol energie begonnen met graaf, en breekwerk. De kerk zal van 8 op 15 me ter gebracht worden, terwijl er in plaats van 85 nu 200 zitplaatsen zullen gaan komen. Het fijnere werk zal door een aannemer worden verricht, terwijl de be tonconstructies, welke zullen worden ge bruikt, kant en klaar van de fabriek ko men. De kerk zal zo ongeveer begin juli klaar zijn. (Van onze correspondente) VLISSINGEN In een kunstzin nig versierde zaal van hotel Brittania te Vlissingen zaten zaterdagavond j.l. vele „boekenminnaars en -minnares sen" bijeen om het vierde Zeeuwse boekenbal te vieren. Burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg opende dit jaarlijkse feest. Een hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld de causerie van de jood se schrijfster Marga Minco uit Am sterdam. Zij gaf een lezing over haar eigen leven en werk. Tot nu toe zijn slechts enkele boe ken van deze schrijfster verschenen. „Het bittere kruid" en „De andere kant" zijn wellicht de bekendste. Ze heeft ook een paar kinderboeken op haar naam staan. Binnenkort zal haar boek „De dagen", waarvan de in houd zich afspeelt in de tijd direct na de bevrijding, worden uitgegeven. „Het is moeilijk om de oorlog, waarin ik zelf zoveel heb meegemaakt, in mijn boeken te omzeilen", vertelde mevrouw Minco. In de pauze daarna konden de be zoekers van het boekenbal in een stal letje boeken van deze schrijfster ko pen, voorzien van haar handtekening. Bovendien kregen de aanwezigen de kans op hun gemak de versieringen te bekijken, aangebracht onder lei ding van de heer G. J. F. Naerebout. Na de pauze konden de aanwezigen genieten van de cabaretier Jaap van de Merwe, aan de piano begeleid door MARGA MINCO Frits Dambrechts. Een cabaret vol hu mor en spitsvondigheden, beslist wf! geschikt voor mensen met „lange nen". Voor de verdere avond stoM een bal op het programma, waarli de muziek werd verzorgd door Je® Benée. Morgen, dinsdag 18 mei: Hansweert 44 en 16.57 uur; Terneuzen 4.03 en 16-1 uur; Vlissingen 3.30 en 15.48 uur; Weniel- dinge 5.32 en 17.57 uur. MIDDELBURG City 20 uur Kissin' Cousins, a.L HULST Bioscoop gebouw 20 uur Spel met VUU TERNEUZEN Luxor 20 uur Geen woorden mau daden 's-HEER ABTSKERKE Herv. verenigingsgebouw 19.30 uur Dorpsavond HOEDEKENSKERKE Gemeentehuis 20 uur RaadsvergaderiE TERNEUZEN Luxor 20 uur Geen woorden a den, 14 j. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vandaag zal hier een Zeeuws primeurtje officieel in werking worden gesteld. Om half elf zullen Middelburgse politieagenten gaan experimenten met de nieuwe stoplichten, die men momenteel aan het plaatsen is op de Poelendaele- singel, tegenover het zwembad. Het is geen gewoon stoplicht, dat er komt te staan: de voetbangers mo gen zelf meespelen. Normaal staat het licht voor de auto's op groen, zodat het snelverkeer ongehinderd door kan rijden. Wil een voetganger nu in het vervolg de weg oversteken, wat in het zwemseizoen veel voor komt, dan drukt de wandelaar op een knop, die aan het stoplicht is be vestigd. Na een ogenblik zal het licht voor de auto's op rood springen. De voetgangers kunnen dus ongehinderd oversteken. De moeders van zwemlustige kinde ren kunnen voortaan met een gerust hart hun kinderen naar het zwembad toesturen. De veiligheid op dat punt

de Stem | 1965 | | pagina 2