Honderdveertig blussers in het geweer: BOM-EXPLOSIE EIST RUIM DERTIG DODEN Politiepatrouille in burger aangevallen DRAMA OP DUITSLANDS HOOGSTE BERG VISKOTTER MET VIER MAN ZOEK (/Vmn/HV// Ook Rijsbergse fabriek door brand onthand KROONPRINSES BEATRIX ZIEK CHAUFFEUR VERMOORD Tienduizend doden in oost-Pakistan SPORTFEITEN Bredanaar in Rijsbergen omgekomen DAGBLAD VOOR ZEELAND ASSISTENTIE Buiig Schipperskind verdrinkt Willemstad in ZES TON Ramp op VS.-basis Vietnam HERRIESCHOPPERS RAAK GESCHOTEN: Ramp-cycloon binnenveri ng ■schuimrubber hazet-fa brieken MAANDAG 17 M E I 1965 UitgaveN V. Uitg Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W A. J. M Harkx. Hoofdredacteur L Leijendekker Redactieraad J. M. A. C. v Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. di. A l I M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter P V M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. BureauBreda - Reigerstraal 16 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Va&driana 105e JAARGANG No. 24694 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vooi de Zeeuwse eilanden GOES Klokstraat I - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-.VIaanderem Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) MILJOENENSCHADE IN TILBURGS STADSHART (Van een onzer verslaggevers) TILBURG/KIJSBERGEN In enkele uren tijcis is zondag het kapitale gebouwencomplex van de n.v. ijzer- en staalhandel Mercx aan de Tilburgse Nieuwlandstraat grotendeels in de as gelegd. Brand weercommandant A. H. Haarmans, zondagavond doodop en met gehavende stembanden, schat de schade op.vijf miljoen gulden. „Dit is de grootste brand, die ik in mijn loopbaan heb meegemaakt," zei hij gisteren. Met honderd drieënveertig manschappen was hij urenlang in touw geweest om met eenenveertig waterstralen een laaiende vuur zee te bedwingen, die zes van zijn mensen tijdelijk uitschakelde. De firmante zelf schat de schade op zeven tot acht miljoen gulden. De honderd vijftig personeelsleden zullen geruime tijd hun normale werk zaamheden niet kunnen verrichten. De brandweercommandant zei vrij zeker te hebben vastgesteld, dat de brand in de administratiegebouwen is ontstaan. Daarvan is bij wijze van spre ken geen steen op de andere gebleven, Ook van de inventaris bleef niets over. Over de juiste oorzaak kon nog niets positiefs worden meegedeeld. Het com plex was goed verzekerd. „Toen wij in de Nieuwlandstraat kwa men stond het coanplex al over een lengte van twintig meter in brand", al dus het relaas van commandant Haar mans. „Torenhoge vlammen loeiden bo ven het dak uit. We waren uitgerukt met het volledige korps, maar hebben assistentie moeten vragen aan Oister- wijk en Kaatsheuvel. Ook de bedrijfs brandweer van de wollenstoffenfabriek AaBee heeft bij het blussingswerk ge holpen". Vooral de opslagruimten hebben de blussers veel moeilijkheden bezorgd. Het is een complex van tweehonderd- vijftig meter lengte. Het zat vol met hoogst brandbare artikelen, zoals plas tic gebruiksvoorwerpen, teerprodukten en dakbedekking. Omdat de ijzerhan del enige tijd geleden is gefusioneerd met een Amsterdamse, in plastics han delende firma was dit materiaal daar opgeslagen. Duizenden Tilburgers zijn getuige van de brand geweest. Ze volgden in spanning de verrichtingen van de door elkaar krioelende spuitgasten, die kon den voorkomen dat de brand nog fata lere gevolgen zou hebben gehad, wan neer het aangrenzende pand van de groothandel Van Vollenhoven eveneens door de vuurzee zou zijn aangevreten. Deze opslagplaats van olie, benzine en Foto boven: Met eenenveertig waterstralen werd de Tilburgse brand aange pakt. Foto onder: In Rijsbergen kon de fabriek behouden worden. DE 52-JARIGE Venezolaan Mayobre is benoemd tot persoonlijk vertegenwoor diger van Oe Thant in de Dominicaan se Republiek. CHARLES WILSON, die 30 jaar kreeg voor zijn aandeeJ in de Engelse trein- roof en later uit de gevangenis ont snapte, zou in Johannesburg wonen. WLADISLAW TYCOCINSKY, al sinds 1957 hoofd van de Poolse militaire mis sie in West-Berlijn, heeft de Ameri kaanse autoriteiten om politiek asiel gevraagd. OOK SOEDAN heeft formeel besloten de diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland te verbreken. MEVROUW J. A. de Bree-Meyer te Hoogkerk is zondag 107 jaar geworden. Wegens haar toestand moest de verjaar dag op medisch advies op bescheiden wijze worden gevierd. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veranderlijke bewolking met nu en dan enige regen. Overwegend ma tige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 20.30 uur. Maan op 22.55 uur. Morgen: zon op 4.42 uur. Maan on der 6.24 uur. DEN HAAG (ANP) - Prinses Beatrix ligt sinds vrijdag met een keelontste king te bed, zo heeft de R.V.D. zon dagavond bevestigd. Prinses Margriet zal in haar plaats de feestelijkheden bijwonen op de Britse ambassade, waar maandagavond ter ere van prinses Mar garet en lord Snowdon een diner wordt gegeven, gevolgd door een bal DINTELOORD-AMSTERDAM In de buitenhaven van Willemstad is za terdag het vijfjarig zoontje Harm van schipper De Wit van het m.s. „Excel sior' overboord gevallen en verdron ken. Zijn 6-jarig broertje wierp hem een zwemvest na, Harm kon dit niet meer te pakken krijgen. De ouders wa ren op dat moment in de stad om inko pen te doen. Met dreggen kon het ont zielde lichaam boven water worden ge haald. Zaterdagavond is Frans Middelkoop (o) in Amsterdam voor de ogen van enkele vriendjes in de vaart langs de Kattenburgerkade gevallen en verdron- t1' JonSen leed aan epilepsie, fn Woerden is zondag de 18-jarige Ambonese jongen Frits Tabarima ver dronken in de gracht voor het woonoord aan de singel. De jongen wilde een in de gracht geraakte bal nazwemmen. vetten kon worden gespaard, evenals een naburige slaigerij. Ofschoon met tien perslucht-appara ten werd gewerkt, moesten zes brand weerlieden zich bij de gemeentelijke geneeskundige dienst latten behandelen. De hoge temperatuur en de verstik kende rook hadden hen parten ge speeld. Het mablussingswerk zal tot vandaag moeten voortduren. Ook in Rijsbergen is een bedrijf door brand verwoest. Zaterdag ontstond voor zes ton schade in de chemische fabriek Brabant, gelegen aan de St.- Bavosbraat. De brandweren van Bre da, Zundert en Rijsbergen hebben het vuur met vijftien stralen geblust. Gif tige gassen wekten in het aangrenzen de pand mejuffrouw Beljaars, waarna direct alarm werd geslagen. De brand ging gepaard met heftige explosies, veroorzaakt door oververhitting van in vaten opgeslagen chemicaliën. De brand is door nog onbekende oorzaak ontstaan in de opslagruimte, waar plan_ teziektebestrijdingsmiddelen voor ver zending gereed lagen. Opslagruimte, cartonageaifdeling en drie kantoorruim ten zijn vernield. De fabriek zelf bleef behouden, evenals het woonhuis van fabrikant J. Voorbraak. Verzekering dekt ook hier de schade. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Minstens 26 Aine rikanen en 4 Vietnamezen zijn gisteren om het leven gekomen bij het ontploffen van vliegtuig bommen op de vliegbasis Bien Hoa. Later werden 3 leden van reddingsploegen gedood doordat een bom ontplofte terwijl zjj bezig waren naar overlevenden te zoe ken. Voorlopig worden 22 vlieg tuigen als verloren beschouwd. Gevreesd wordt, dat het aantal doden tot 50 en het aantal gewonden zeker al D5 Amerikanen en 7 Vietnamezen, ver over de 100 zal stijgen. AMSTERDAM (ANP) Twee agenten in burger hebben in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half vier op de Oude- zijds Voorburgwal in Amsterdam geschoten op vijf jongelui tussen de vijftien en vierentwintig jaar, die hen in hun auto hadden lastig gevallen en hadden geprobeerd hen te ontwapenen. De achttienjarige matroos J. V. kreeg een schot in de linkerschouder en de eenentwintigjarige dekknecht J. B. werd in zijn linkerbovenarm geraakt. Na behandeling in een ziekenhuis zijn beiden, samen met de drie andere jon gelui in voorlopige hechtenis genomen. De politiewagen, die niet als zodanig herkenbaar was, werd op de gracht aangehouden door de vijf jongelui, die daar wat rondhingen. Twee van hen gingen ieder aan een kant van de auto staan en bedreigden de inzittenden. De bijrijder had een pistool in zijn hand omdat hij en zijn collega achter een fietsendief aanzaten. Zijn aanvaller drukte zijn arm achterover en trachtte hem zijn pistool te ontnemen. Toen dit niet gelukte liep de knaap weg. De bestuurder was inmiddels door de andere man aangevallen. Hij trok zijn pistool waarna ook deze aanvaller de benen nam, gevolgd door de drie an deren die om de wagen stonden. De agenten, die meenden te maken te hebben met een van de groepen die in die buurt nog al eens burgers lastig vallen en in de gracht gooien, sommeerden de jongelui te blijven staan. Toen ze hieraan geen gevolg ga ven schoten zij. De achttienjarige plaat werker J. S. en de vierentwintigjarige houtbewerker K. B. worden er van verdacht de politiemannen te hebben aangevallen. De fietsendief, een zestienjarige scho lier werd later eveneens gearresteerd. WAHLSTAÖ1 (D.P.A.) Op de bin nenplaats van een kolenhandel in Wahl- stadt (Sleeswijk-Holstein), is zondag morgen het lijk gevonden van de 43- jarige taxichauffeur Willi Broers uit Bad Segeberg. Hij moet verscheidene malen met een hard voorwerp op het hoofd geslagen zijn. Ook waren hem enkele messteken toegebracht. De taxi werd in een straat op ongeveer 500 meter van de kolenhandel aangetrof fen. In de auto werden geen bloedspo ren gevonden. De vermoorde man is be roofd. Hij zou enkele honderden mar ken bij zich hebben gehad. Zaterdagavond tegen elf uur had de taxichauffeur zijn vrouw laten weten dat hij een rit van tien kilometer ging maken. Sindsdien had zij niets meer van hem gehoord. Zesenveertig mensen bedolven GARMISCH BRIG INNSBRUCK (UPI AFP) Sneeuwstormen en de dreiging van nieuwe lawines hebben zondag het zoeken naar slachtoffers van de grootste lawine-ramp in de Duitse alpcngeschiedenis ernstig be moeilijkt. De reusachtige lawine, die zesenveer tig mensen moet hebben bedolven, stortte zich zaterdag met donderend geraas omlaag van de ruim driedui zend meter hoge Zugspitze, Duitslands hoogste berg, en sloeg als een bom in op het terras van hotel Schneeferner- haus. Inmiddels heeft men acht lichamen kunnen bergen uit de tonnen sneeuw ijs en puin die de ski-piste aan de voet van de berg geheel hebben bedekt. De Beierse minister van binnenland se zaken, Heinrich Junker, heeft ver klaard, dat er geen enkele hoop meer bestaat dat degenen, die zich nog on der de sneeuw bevinden, nog levend zullen werden aangetroffen. Alle zeventien overlevende slachtof fers werden uitgegraven in de eerste paar uur nadat de ramp zioh had vol- onder lawine trokken. Sommigen van hen zijn ern stig gewond. Meer dam vijfhonderd Westduitse en Amerikaanse militairen hebben, in sa menwerking met de politie, de hele nacht en ook zondag met behulp van elektronische sonderingsapparatuur te vergeefs gezocht naar de overige slacht offers. Ook speciaal voor dit doel opge leide honden slaagden er niet in slacht offers te vinden. Ondanks zware sneeuwstormen zetten zij hun speur tocht voort. Het zoeken werd voor een aantal uren gestaakt toen opruimingsdeskun digen een poging deden door middel van springstoffen andere reusachtige snieeuwrichels op te blazen om drei gende nieuwe lawines te voorkomen. De bedolvenen namen een zonnebad op het terras van Schneefernerhaus, ge noten van een skitocht tijdens dit laat ste weekeinde van het wintersportsei zoen of maakten gebruik van de ski lift, die eveneens onder de sneeuw massa werd bedolven. De politie heeft het juiste aantal slachtoffers kunnen vaststellen door de gangen na te gaan van de personen die op het moment van de ramp wer den vermist. Een van de slachtoffers, die de ramp overleefde, is een Amerikaan. De overi gen zijn Duitsers en Oostenrijkers. Het Beierse ministerie van justitie heeft een formeel onderzoek ingesteld om vast te stellen of er sprake was van vervolgbare nalatigheid. Onderaooht wordt of zaterdag voldoende waar schuwingen tegen lawinegevaar zijn uitgegeven en of het skiën en andere toeristisdhe activiteiten op de Zug spitze wel in voldoende mate is be perkt. „Er waren genoeg tekenen waaruit het gevaar bleek", zo zei Rick Bald win, een 23-jarige Amerikaanse militair die de leiding heeft over een ski-pa trouille van 't Amerikaanse leger. „Het sneeuwdek was dikker dan ik ooit heb meegemaakt en plotseling sloeg de tem peratuur om en kregen we warm weer en dat is nu precies uitermate gunstig voor het ontstaan vain lawines", zo zei hij. Gasten van hotel Schneefernerhof verklaarden dat zij tenminste twee kleine lawines hebben gehoord, die niet ver van het hotel terechtkwamen, alvorens de rampzalige sneeuwmassa zich naar beneden stortte. Zaterdag zijn nabij de Zwitserse plaats Brig drie mannen gedood en een ernstig gewond toen een lawine een trein honderden meters ver mee sleurde. Een van de omgekomenen, al len Zwitsers, is de stoker van de trein, beide anderen waren fotografen. Een lawine heeft zondag vier jonge Duitse skiërs op de hellingen van de Raetikon in het westen van Oostenrijk bedolven. Drie zijn gered, één wordt vermist. De ramp wordt als de ernstigste tegen slag beschouwd, die de Amerikanen tot nu toe in Vietnam is overkomen. Het gebeurde ontstond doordat per ongeluk een bom ontplofte in een Can berra B. 57 bommenwerper. Doordat het toestel hierop in brand vloog en zelf explodeerde ontstond een kettingreactie. De vleugel aan vleugel geparkeerde vliegtuigen, met zware bommen beladen vlogen met korte tussenpozen de lucht in. Vast staat dat 10 Canberra bommen werpers van de Amerikaanse lucht macht, 11 Skyraider jagers van de Zuid- vietnamezen en een Crusader straal jager van de Amerikaanse marine verlo ren gingen. Boven de vliegbasis ontwikkelde zich een vuurbal en een kolom zwarte rook, die in het 24 kilometer verder gelegen Saigon gezien kon worden. De verkeerstoren werd buiten werking gesteld terwijl de muren van hangars instortten. De materiële schade wordt op meer dan 20 miljoen dollar geschat. Tussen de wrakstukken liggen nog 500 pond bommen waarvan de ont steking niet buiten werking kan wor den gesteld. De bommen zijn voorzien van speciale ontstekelingslonten, zodat zich in de komende vijf dagen nog te allen tijde ontploffingen kunnen voor doen. De missie, waarvoor de ontplofte vliegtuigen werden klaar gemaakt, werd enkele uren later door toestellen van een andere basis uitgevoerd. Mogelijkheid van sabotage door de Vietcong wordt uitgesloten geacht. DACCA (UPI) De cycloon, die de kust van Oost-Pakistan en eilanden voor de kust teisterde, heeft meer dan vierduizend mensenlevens geëist. Van sommige ontoegankelijke gebie den en eilanden voor de kust heeft men nog geen juist beeld van de cycloon gevolgen kunnen krijgen, omdat de ver bindingen nog niet volledig zijn her steld. Het kustgebied van Barisol en de eilanden daarvoor, waar ongeveer twee miljoen mensen wonen, werd het zwaarst getroffen. De cycloon en de vloedgolf woedden daar negen uur lang met volle hevigheid. In het gebied van Galachipa aan de Golf van Bengalen kwamen naar schatting drieëndertighonderd mensen om het leven. De politie van Amtali meldde meer dan tweeduizend doden. Tien politieposten moeten zich nog mel den. Onofficieel wordt het aantal doden in het district Baisal en het aangren zende district Khoelna geschat op elf duizend. In genoemde districten gingen vijfhonderdduizend stuks vee verloren. De geteisterde gebieden worden thans bedreigd met epidemieën. Duizen den gewonden wachten er nog op me dische behandeling en de inwoners heb ben bijna geen drinkwater. Het provinciale bestuur heeft om hulp gevraagd. Foto: De laatste daden op het schavotje dat vijf dagen lang op verschillende plaatsen in Ne derland werd opgezet voor win naars in de nationale wielerron de. Het feest eindigde in Amster dam, waar Jo de Roo de etappe won, Jan Jansen algemeen lei der bleef en dus eindwinnaar werd en Henk Cornelisse in het bezit kwam van de groene trui. Prins Bernhard feliciteerde na Jan Janssen ook Jo de Roo ter wijl Kurt Vyth de Ossendrechtse wereldkampioen zijn overwin ning str ui aantrekt. Willem II werd kampioen van de eerste divisie door Elinkwijk te kloppen. Nico Reinders heeft uitstekend gedebuteerd in het eer ste elftal van NAC. Hij schoot de Bredase eerste-divisieclub naar de halve finale van de bekercompe titie.' Kaiserslautern hoeft niet te degra deren. Daar zorgde Ko Prins voor. TSC leverde een indrukwekkende prestatie door de dans te ontsprin gen en eersteklasser te blijven. De Oosterhouters speelden tegen Pa- pendrecht. dat kampioen kon wor den. Dat gebeurde ook, maar daar voor was een misser van de rivaal nodig. Want TSC trok aan het langste eind Wielrenners vierden weer triom fen. In Breda: Piet Snoeys; Til burg: Bert Kanselaar; Helmond: Eef Dolman. Rolf Wolfshohl fi nishte als eindwinnaar in de Spaanse ronde. Raymond Ceulemans werd we reldkampioen biljarten drieban den. Daar was dan falen van Ogata voor nodig. DEN HAAG (A.N.P.) Benoorden het eiland Langeoog zijn zondag drij vende wrakstukken gevonden, die wel licht afkomstig zijn van de „Johannes Christina", een vermiste Volendammer viskotter met vier opvarenden. De Duit se reddingboot „Langeoog" is voor on derzoek uitgezonden. Scheveningen Radio heeft zaterdag avond een oproep aan de scheepvaart doen uitgaan om uit te zien naar de kotter. De „Johannes Christina" had vrijdag in de thuishaven moeten arri veren, maar sinds donderdag is er niets meer van vernomen. Het schip is die dag het laatst gezien bij de Duitse Wad deneilanden. (Advertenties) (Van onze correspondent) RIJSBERGEN De Bredanaar P. J. H. (57) is zaterdagmiddag in Rosber gen om het leven gekomen, toen hy onder de achterwielen van een vracht wagen kwam die juist optrok en be stuurd werd door W. D. nit Zundert Waarschijnlijk stond hy aan de rechter zijde tegen de wagen geleund, toen de chauffeur aan de linkerzijde instapte en wegreed. Per ambulance werd hy naar het Diaconessenziekenhuis in Bre da vervoerd, waar hy bij aankomst overleed. het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard Zevenbergen N.B.

de Stem | 1965 | | pagina 1