„RIJP MAKEN" VAN DE EENDRACHT Brabantse en Zeeuwse plaatsen scheppen samen recreatie-oord Herziening van streekplan Walcheren ontmoet verzet De welvaartsstaat heeft ook nadelen Garde Grenadiers doet Sluise historie herleven Terneuzense raad stelde plan Katspolder vast Gemeenschappelijke raad om plannen te realiseren Wederzijdse hulpverlening bij rampen Moordzaak Zundert aangehouden In behandeling bij Raad van State DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 MEI 1965 Rijkssubsidie van 75% voor zwem bad Kortgene Bescherming van natuurschoon en waterwinning Uit een schoolartsenrapport Hoogbouw Eurotel Waterwingebied Meer bezoekers dan vorig jaar op Liempde Zeeuws vredes- comité houdt protestmeeting te Goes „Bouwfonds kan 840 woningen gaan bouwen Vragen aan GS. Ontsluiting Schouwen- Duiveland onvoldoende Tamboerkorps en gevechtswagens Plan-Dishoek De Kroon keurt wijzigingen goed Dr. G. de Gruyter wil aftreden Europees parlement Nelson Williams naar Terneuzen (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VOSSEMEER Burge meester F. Twaalfhoven van Nieuw Vossemeer en zijn collega J. E. van Boeyen van Tholen hebben giste ren de grootscheepse plannen be kendgemaakt over het scheppen van recreatie-mogelijkheden langs het Schelde Rijn-kanaal. De Zeeuw se gemeenten Tholen, Oud-Vosse- meer en St. Philipsland en de Bra bantse gemeenten Halsteren, Nieuw-Vossemeer en Steenbergen zullen gaan samenwerken in een gemeenschappelijke raad om de plannen tot het recreatie-rijp ma ken van de Eendracht, de verbin ding van Oosterschelde met 't Zij- pe te realiseren. Het in Nieuw Vossemeer ontstane plan voorziet in het inpassen van de aanleg van een enorm recreatiegebied van 450 hectare in het kader van de werkzaam heden aan de Schelde-Rijn-verbinding. Het tracé van de Eendracht zal nl. wor den gecorrigeerd. Het profiel wordt in eerste instantie verruimd tot een bodem diepte van 6 meter beneden NAP en een bodembreedte van 54 meter. Later wordt de Eendracht dan verder verbreed tot 90 meter op de bodem, wat betekent dat de bovenbreedte van het kanaal de 150 meter niet zal overschrijden. Het smalste punt van de Eendracht is 400 meter breed, terwijl het water op som mige plaatsen wel een breedte van een kilometer haalt. Bij eb vallen uitgestrek te oppervlakken schorren en slikken aan beide zijden van de vaargeul droog. Ophogen Het planontwerp van de landschaps architect van de Grontmij N.V. gaat er van uit, dat met de 7 tot 8 miljoen ku bieke meter specie, die bij het baggeren van het nieuwe kanaal door de Een dracht vrijkomt, de langs de geul gele gen gebieden kunnen worden opgehoogd, zodat grote gebieden kunnen worden be bost, vogelbroedplaatsen kunnen worden aangelegd en daarnaast vele hectaren benut zullen kunnen worden voor de dag-, verblijf- en watersportrecreatie. Op deze tekening kan men het er- loop van de Schelde-Rijn-verbii ling duidelijk zien. Langs de boorden van dit kanaal zullen zich, wanneer het gisteren bekend gemaakte plan zal zijn gerealiseerd, beboste gebieden, natuurreservaten en recreatie-ter reinen gaan uitstrekken. Men hoopt de goedkeuring van de ge meenteraden voor de intergemeentelijke samenwerking reeds in september of oktober te verkrijgen, waarna de ge meenschappelijke raad koninklijk zal moeten worden goedgekeurd. Dat bete kent, dat binnen afzienbare tijd daad werkelijk met de realisering van dit plan (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis kan worden begonnen. Temeer, omdat Rijkswaterstaat en de provinciale over heden van Noord-Brabant en Zeeland in principe medewerking aan de plannen hebben toegezegd. V erbindingen Overigens zijn er nog vele moeilijk heden te overwinnen. Het binnendijks gelegen gebied is nL toeristisch weinig aantrekkelijk, terwijl ook de verbindin gen naar dit nieuwe Eendracht-recreatie- gebied niet bijster goed zijn. Men zal echter de bestaande routes moeten aan vaarden en daarnaast moeten zoeken naar het scheppen van enige toeristische verbindingen. De belangrijkste verbin dingen naar dit gebied zijn de oost-west- weg tussen de Delta-weg en de rijksweg RotterdamAntwerpen en de weg van Bergen op Zoom naar Tholen. Het plan voorziet in de aanleg van jachthavens in de nabijheid van St.- Philipsland en van Tholen. De thans reeds aangelegde jachthaven in het recreatie gebied Assumburg bij Nieuw-Vossemeer zal een secundaire functie krijgen. Het is namelijk niet te verwachten, dat op het kanaal zelf de beoefening van water sport zal worden toegestaan. Tussen deze twee jachthavens zal zich een uitgebreid gebied uitstrekken, waarin in het noorden onder meer een vogelbroedplaats en een bebost gedeelte is gepland, terwijl aldaar rond een bestaande kreek recreatiemo gelijkheid zal worden geschapen. Ten zuiden van Nieuw Vossemeer zal weer een reservaat worden gecreëerd. Het ontworpen project zal ook noorde lijker bij «de aansluiting van Schelde- Rijn-verbinding met het Volkerak een aansluiting krijgen in het plan, dat de gemeente Rotterdam koestert. Deze ge meente wil n.l. op de droogvallende gronden in het Volkerak een groot na tuurreservaat aanleggen, dat de functie moet overnemen van het verloren gegane reservaat de Beer op het eiland Rozen burg. (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE —Het rijk heeft voorlo pig de gemeente Kortgene een subsidie van 75 procent toegezegd voor de aan leg van een zwemgelegenheid aan het Veerse Meer. Tijdens de eerstkomende raadsverga dering zal de raad gevraagd worden voor de uitvoering der werkzaamheden een krediet van f 210.000,- te voteren, waarin een reeds eerder toegezegd be drag is begrepen. De aanbesteding van het zwembad vindt plaats op 25 mei a.s. De raad vergadert woensdag 19 mei a.s. Voorts zal een krediet gevraagd wor den van 6.700,- voor het realiseren van een zwemgelegenheid in Colijns- plaat. Getracht zal worden dit werk in eigen beheer uit te voeren. Voor het beplanten van het bungalow terrein aan het Veerse Meer is 69.000,- benodigd. Staatsbosbeheer zal hierin f 37.370,- subsidiëren. Verder vermeldt de agenda een voor stel tot het openen van een krediet van 84.600,- als gemeentelijk aandeel in de kosten van aansluiting op het elektrisch net van 36 onrendabele percelen. Wethouder Bom is reeds enige tijd belast met de tijdelijke waarneming van het burgemeesterschap. Voorgesteld wordt het college van b. en w. aan te vullen met een tijdelijke wethouder. Ook wil de gemeente lid worden van de af deling Zuid-Noord Beveland van het Instituut voor Bestuurswetenschappen. Nog steeds heeft de Z.L.M. plannen te Kortgene een landbouwhuishoudschool te verwezenlijken. Voorlopig zal daar nog wel niets van komen, gezien het- aantal leerlingen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Een tweede her ziening van het „Streekplan- Walcheren", zoals die is tot stand gekomen bij besluit van de Staten der provincie Zeeland van 5 no vember 1963, is gisteren bij de Raad van State aan de orde ge- „Onze welvaartsstaat biedt vele voordelen. Voor de verandering zou ik nu in vogelvlucht enkele nade len willen belichten." Dat schrijft de schoolarts mevr. N. C. Lamai- son van den Berg - Pondman in het jaarverslag van de schoolart send ienst op Wacheren, Noord en Zuid-Beveland (west) Deze vogelvlucht geeft dan de volgende kyk op de nadelen: le. Televisie, a. als afleiding bij het huiswerk, b. als bron van laat naar bed gaan en daardoor slape righeid op school, c. met program ma's die niet bedoeld zijn voor de leeftijdsklasse die ze ziet. Onder dit laatste lyden zelfs de kleuters voor wie de kinderprogramma's soms te opwindend zijn, gevolg nacht merries en bedplassen. 2e. Frites en ijsjes. Het moge waar zijn dat frites calorieën ver schaffen, die een aanvulling kun nen zijn op het dagelijks menu en dat ijsjes de gezondheid van het kind niet schaden, de overmaat, de toegevendheid van de moeder of het teveel aan „zakcenten" zijn re sultaten van de hoogconjunctuur en niet toe te juichen. 3e. Het uitvliegen van de gezin nen tijdens het weekend is voor de grotestadsgezinnen bijna een nood zaak, voor vele gezinnen een be hoefte en uitkomst (denk aan de flatbouw), maar na een dag van buitenlucht en veel te laat in bed komen klaagt de schooljuffrouw 's maandags over slaperige kinder tjes en verliest nog een dag van de 5 daagse week. 4e. Flatbouw biedt zeker voor kleuters van 4 jaar veel minder mogelijkheden voor spel en meer gevaren, om van de gehorigheid nog maar niet te spreken. 5e. Minder huishoudelijke hulp daarenboven maakt het voor de moeder moeilijker eruit te trekken met de kleuter. Een oplossing is er niet, hoog stens een compromis voor deze pro blemen. Overigens blijkt uit dit verslag ook dat de welvaart, maar dan in positieve zin. nog niet compleet is. Zo klaagt dokter Lamaison van den Berg over de onmogelijkheid in vele dorpen om de jeugd 's win ters gymnastiek te laten beoefenen en in de zomer te laten zwemmen. En dat zou juist erg goed zijn voor een blijkens haar rapport zeer fre quent voorkomende lichte heup scheefstand onder de schooljeugd, al dan niet gepaard gaande met een kromme rug. Een andere Zeeuwse schoolarts, dokter I. D. Fransen van de Put- overdaad schaadt.... te, stelt in zijn jaarverslag vast, dat in zijn district de lichamelijke toestand van de kinderen beslist goed blijft. „Daarbij krijg ik de indruk", schrijft hij, „dat de over heid meer belangstelling gaat krij gen voor lichamelijke ontwikke ling. Wellicht dat de toestand der recruten en de resultaten der mi litaire keuringen hier niet vreemd aan zijn." Even verderop moet hjj echter vaststellen, dat het aantal kinde ren met leerstofmoeilijkheden gro ter wordt. Voornamelijk rekenen kost vaak onoverkomelijke moeite, noteert hij. „Het rekenonderwijs blijkt dan ook bij bespreking met ter zake deskundigen nog wel aan scherpe kritiek onderhevig te zijn." Voorts constateerdt dokter Fran sen in zijn contact met ouders vaak het gemis aan discipline, dikwijls tot uiting komend in verkeerde voedingsgewoonten (overmatig snoepen). Ook wat betreft het uur van naar bed gaan merkt men vaak gemis aan overwicht en verant woordelijkheid op, stelt de school arts vast. Schrijvend tenslotte over de ver nieuwing en verbetering der schoolgebouwen merkt hy op: „Werkelijke slechte gebouwen ko men eigenlijk ntet meer voor, wel ongezellige." weest. In beroep bij de kroon zijn gekomen de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescher ming, de stichting Het Zeeuwse Landschap te Middelburg, de bond Heemschut (door Provinciale Sta ten niet ontvankelijk verklaard) en b. en w. van Middelburg, bene vens nog een tweetal particulieren. Voornoemde contactcommissie is het centrale orgaan van de particuliere na tuurbeschermingsorganisaties. Deze ap pellante keerde zich tegen het belang rijkste onderdeel van deze herziening, na melijk het mogelijk maken van de bouw van een appartementshotel in hoogbouwvorm in het duingebied van Vrouwenpolder, het zogenaamde Eurotel. Aanvankelijk waren Gedeputeerde Staten van om-deel, dat deze bouw te regelen zou zijn bij een uitbreidingsplan van Vrouwenpolder, maar de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft het college doen weten, dat naar zijn mening hier sprake is van een zo essentiële afwijking van het thans gel dende streekplan, dat deze aangelegen heid uitsluitend bij een formele wijziging van het streekplan zou kunnen worden geregeld. Deze mededeling van de minister heeft de contactcommissie toegejuicht. Zij vindt een dergelijke wolkenkrabber in het duingebied funest. Het gevoelige silhouet van Walcheren, met de kerk- torens van Middelburg en Veere zal naar deze appellante heeft aangevoerd hierdoor worden aangetast. Hetzelfde is het geval met het aangrenzende duin gebied en het recreatiegebied van Veerse Gat en Zandkreek. Deze herziening wijst ook terreinen aan voor kamperen en de bouw van zomerwoningen. Waarom dan bovendien nog dit hotel met een bouw hoogte van tenminste 30 meter? De stichting Het Zeeuwse Landschap noemde als kernpunt van deze wijziging de vraag of de bouw van een torenflat al dan niet in strijd is met de belangen van de recreatie. Zij beantwoordde deze vraag bevestigend. Wanneer men onder recreatie mag verstaan de menselijke behoefte aan tegenwichten tegen de schadelijke invloeden welke op de mens inwerken tengevolge van zijn bezigheid in een dicht bevolkte, vergaand ge- industrialiseerde moderne maatschappij. Laatstgenoemde appellante bleek zeer bevreesd voor aanvragen van meer der gelijke hoge gebouwen wanneer het eerste wordt toegestaan. B. en w. van Middelburg tenslotte hebben erover geklaagd, dat niet voldoende voorwaarden aanwezig zijn voor de bescherming van het waterwingebied. In het belang van de volksgezondheid hebben zij hun bezwaren, kenbaar ge maakt aan het provinciaal bestuur, on verkort gehandhaafd. B. en w. vroegen de nieuwe bestem mingen tot parkeergebied niet goed te keuren en in dit opzicht het geldende streekplan te handhaven. De Kroon zal over al deze punten te zijner tijd beslissen. (Van een onzer verslaggevers) LIEMPDE Voorlopige tellingen heb ben uitgewezen dat zestig- tot zeventig duizend personen de „werktuigendagen"- expositie hebben bezocht. Gisteren re gistreerden de kaartverkopers ongeveer dertigduizend verkochte toegangsbewij zen. Vorig jaar trok de tentoonstelling van land- en tuinbouwwerktuigen vijftig duizend belangstellenden. Gebleken is dat dertig procent meer be zoekers dan vorig jaar gebruik heeft ge maakt van treinen. De spoorwegen had den nog meer reizigers kunnen vervoe ren, maar de tentoonstellingsorganisatie vermoedt dat nog niet iedere bezoeker op de hoogte is van de mogelijkheid om bij de kassa's van de expositie uit te stap pen. Op de parkeerterreinen in de omgeving van het landgoed Velder kon iedere be zoeker een plaatsje voor zijn auto vin den. Dank zij regelend optreden van de rijkspolitie ontstond er geen stagnatie bij het aan- en afrijden. Vijftig tot zestig rijkspolitiemannen hebben tijdens beide dagen het verkeer op en in de omgeving van het landgoed geregeld. Door het gebruik van draag bare zend- en ontvangtoestellen konden minder agenten ingeschakeld worden dan vorig jaar. Over het verloop van het ver keer in de omgeving van Liempde was men bijzonder te spreken. In de omgeving van St.-Oedenrode heeft het verkeer wel enige stagnatie ondervonden. Met assistentie van de po litie uit Eindhoven is de omvang van de stagnatie beperkt gebleven. Op de wegen rond Den Bosch kwam filevorming voor, maar de rijkspolitie van het district Den Bosch heeft geen abnormale situaties ge constateerd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Zeeuwse Vredescomité houdt zaterdag 15 mei in De Landbouw te Goes een protestvergadering. Onder werp van gesprek is: „Geen atoomoorlog in Vietnam". Sprekers zullen zijn dr. D. A. de Graaf en B. van Mourik. Er be staat gelegenheid tot discussie. (Vain een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De raad heeft het exploitatieplan Katspolder vastgesteld. De vroede vaderen bleken byzonder en thousiast over het plan, waarin ruim 1000 woningen zullen verryzen. „Dit plan komt in alle opzichten tegemoet aan de bouwnota, die de minister in 1963 uit bracht en waarin deze het op gang bren gen van grote produktiestromen voor arbeidsbesparende bouw bepleitte", zei bv. de PvdA-fractievoorzitter de heer R. Hol. De heer W. Weterings, de fractievoor zitter van de K.V.P., gaf ook vam zijn goedkeuring en waardering voor het voorstel blijk, evenals de heren G. Ramondt (G.P.V.) en P. Fijn van Draat (V.V.D.). Alleen de heer J. de Feyter (CHU) maakte enkele aanmerkingen, hetgeen, niet inhield dat hij tegen het voorstel van b. en w. was. Hij betoogde, dat er in vergelijking tot het aantal eengezins woningen te veel flatwoningen in het nieuwe plan komen. Hij bepleitte voorts de aanleg van een kampeerterrein bij de Otheense Kreek nabij de Katspolder, en maakte er bezwaar tegen, dat de uit voering van bepaalde werken buiten het plan, die zullen worden gefinancieerd uit het fonds voor stadsuitleg, op het ex ploitatieplan zullen drukken. Wethouder M. de Vos (PvdA) repli ceerde dat, wanneer men hoogbouw pleegt veel meer woningen op een stuk grond kunnen worden gebouwd. De mo gelijkheid van de aanleg van een kam peerterrein zal worden bezien in het ka der van het opmaken van een recreatie plan voor de gronden rond de Otheense Kreek. Hij voegde er overigens aan toe het wenselijk te achten het kampeerter rein dicht bij de bebouwing te maken. M. b. t. de vragen over het fonds voor de stadsuitleg merkten hij en wethouder H. de Meyer (KVP) op, dat de door de heer De Feyter „gewraakte" maatrege len de gemeente van bovenaf worden op gelegd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De heer mr. K. A. Keuning heeft aan het college van Ge deputeerde Staten vier vragen gesteld betreffende de ontsluiting van Schou- wen-Duiveland in het kader van een toe nemende drukte van het toerisme op het eiland. Mr. Keuning heeft naar het volgende geïnformeerd: 1. Zijn G.S. van oordeel, dat te ver wachten is, dat op Schouwen-Duiveland door de vaste oeververbinding naar het noorden het toerisme, en in het bijzonder het dagtoerisme, nog in 1965 zeer sterk zal toenemen?; 2 zo ja, zijn G.S. dan van oordeel, dat de bestaande strandovergangen en ont sluitingswegen naar deze overgangen niet toereikend zullen zijn, om dit sterk toege nomen aantal dagtoeristen naar behoren op te vangen en te verwerken?; 3. kunnen G.S. mededelen, door welke oorzaken de ontsluitingswegen, opgeno men op de streekplankaart, behorend bij het op 16 mei 1963 vastgestelde streek plan Schouwen-Duiveland, nog niet ge reed zijn gekomen?; 4. Zijn G.S. bereid om, voorzover zulks binnen de bevoegdheid en mogelijkheden van het college ligt, te bevorderen, dat zo spoedig mogelijk, in ieder geval veór de aanvang van het seizoen 1966 de in de vorige vraag bedoelde ontsluitingswegen zullën zijn gereedgekomen? (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Honderd jaar, nadat de laatste garnizoensoldaat Sluis en West-Zeeuwsch-Vlaanderen voorgoed de rug toekeerde, her krijgt het historische stadje voor enkele dagen zijn oude militaire luister. De Garde Grenadiers, be roemd o.m. van de Taptoe Delft, zal haar tenten weer binnen de wallen opslaan en de bezoekers- schare enige magnifieke demon straties voorschotelen, waarbij de martiale sergeant-majoor W. P. Reijnders en zjjn tamboers de mu zikale omlijsting zullen zorgen. AI oefenend zijn de grenadiers uit Arnhem vertrokken. Ze hereiken morgenochtend, via Schoondijke en Oostburg, het einddoel Sluis. De hechte band tussen de Sluizenaars en de grenadiers dateert van juni 1960 toen het bataljon van 1200 man in' Zeeuwsch-Vlaanderen op oefening was en in Sluis bivakeerde. De kennisma king bleek m de smaak gevallen te ziin drie maanden later werd de stadhuis-' feesten cachet verleend door een eerbe toon van de Koningscompagnie van de Grenadiers. De prettige contacten tussen militaire en burgerlijke autoriteiten re sulteerden in o.m. het benoemen van wijlen jhr. mr. A. F C. de Casembroot tot honorair vaandeldrager en ere-gre- nadier. Sindsdien maakte de commissaris bij speciaal privilege, buitenlandse oefe ningen van de Garde mee. Ook burge meester P. F. van Hootegem werd tot ere-Grenadier benoemd, welke onder scheiding in Nederland ook nog zün collega van Tubbergen ten deel is ge vallen. West-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar uit gezonderd van een dienstplichtige in woner, een militaire verschijning zeer opvallend is, krijgt morgen en over morgen in Sluis een militair evenement van hoog gehalte, waaruit de samen werkende gemeenten mogelijk een jaar lijkse parade aan kunnen overhouden. Het programma voor morgen luidt: 11 uur Aankomst en legering in uitbrei dingsplan; 17.30 uur défilé van de pant servoertuigen van de C-compagnie, ver sterkt met een peloton 106 mm TLV. Begeleiding door het Tamboerkorps. Het défilé wordt afgenomen door de wnd- commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland; 19.30 uur Rondgang Tam boerkorps en plaatsebj kmuziekgezel- scbap „Apollo"; 20.00 uur Taptoe op de Grote Markt door beide korpsen; 21.00 uur Bal in het parochiebuis verzorgd door de Bataljonsband van de Garde Grenadiers o.l.v. serg.-maj. W. P. Reijn ders. Zondag is er in de katholieke kerk een oecumenische kerkdienst Op het sportveld aan de Hoogstraat komen vervolgens de grenadiers om 14.30 uur binnen de krijtlijnen tegen de eer ste klas amateurclub KNVB VC Vlis- singen. Een voorwedstrijd wordt ge speeld door de jeugdteams van Sluis en Aardenburg. De wedstrijd wordt opge luisterd door het Tamboerkorps en „Apol lo". Het goodwillbezoek eindigt maan dag. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Kroon heeft een beroep van L. Kluifhout te Koudekerke tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, waarbij goedkeuring is verleend aan het herzien uitbreidingsplan .Dishoek 1959' ongegrond verklaard. Het noordelijk gedeelte van het terrein van de appellant is voor woningbouw bestemd, op het zuidelijke deel kunnen woningen dan wel gebouwen ten dienste van het hotel-, pension-, motel- of gelijk soortig bedrijf opgericht worden. De appellant heeft echter het plan ge had op dit terrein een kampeerboerderij te gaan exploiteren. De Kroon acht zulk een bedrijf ter plaatse echter niet toe laatbaar en de door de gemeente gelegde bestemmingen uit stedebouwkundig oog punt verantwoord. De appellant wil tus sen Westduin en Nollenibos en op andere gebieden kampeerterreinen oprichten, maar deze gronden zijn niet in het onder havige plan begrepen. De raad bleek ook allev mogelijke waardering te hebben voor net voorstel tot verkoop van bijna tien en een halve ha grond in het vastgestelde plan Kast- polder aan de n.v. Grondbedrijf van de n.v. Bouwfonds Ned. gemeenten voor 2.667.200. De laatste instantie zou in de Katspolder 840 flats- en eengezinswo ningen en 365 boxen voor verschillende doeleinden bouwen. De heer M. v. Langevelde (AR) informeerde hoe de gemeente de resterende grond in het plan denkt kwijt te raken. De voorzitter, burgemeester mr. H. Rijpstra, deelde mee dat er al dermate veel aanvragen zijn, dat men zich geen zorgen behoeft te maken. Het voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening van 1.600.000 ging ook vlot onder de hamer door, echter niet dan nadat de heer P. Huybrecht (PvdA) had geïnformeerd of de lening niet ver hoogd kan worden afgelost, zulks i.v.m. de hoge rentevoet (5 7/8 procent). Dat bleek niet mogelijk. Ook de heer R. Hol sprak zijn bezorgdheid over de hoge rentevoet uit. Dr. G. DE GRUYTER DEN BOSCH. Dr. G. de Gruyter heeft te kennen gegeven, dat hij op 28 september, de dag waarop hij 40 jaar ge leden werd benoemd tot directeur der n.v. P. de Gruyter en Zn, af wil treden als lid van de raad van bestuur van deze vennootschap. STRAATSBURG (A.N.P.) Het nieu we Europese uitvoerende lichaam, dat zal ontstaan door fusie van E.E.G.-commis- sie, Euratom-commissie en hoge autoriteit der E.G.K.S., moet worden belast met de organisatie van gemeenschappelijke hulp verlening by rampen in mijnen en in dustrie, zo heeft het Europese parlement in Straatsburg verklaard. De afgevaardigden hebben in een reso lutie de Europese ministerraad verzocht aan het nieuwe uitvoerende lichaam op dracht hiertoe te geven. Niet alleen wordt gedacht aan gemeenschappelijke hulpver lening, doch ook aan gezamenlijke maat regelen om rampen te voorkomen in alle sectoren, waar het werk extra risico's met zich meebrengt, zoals mijnbouw, chemi sche industrie, metaalindustrie, raffina derijen, cementfabrieken, aardewerkfa brieken enzovoorts. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op zaterdag 29 mei a.s. zal de bekende Amerikaanse jazz- trompetsolist Nelson „Snaps" Williams optreden in dancing „Porgy and Bess" te Terneuzen. Hij zal worden begeleid door de „South Jazzband" o.l.v. Henk van Belkom. Deze graag geziene en ge hoorde figuur in de jazzwereld verblijft al vele jaren in Europa. Hy is reeds meerdere malen in Nederland opgetreden. Hij maakte zijn debuut in 1932 bij de band van wijlen Cow Cow Davenport. Later deed hij van zich spreken in de ensembles van John Kirby en Tine Bradshaw. In het najaar van 1949 trad hij toe tot het orkest van de grote Duke Ellington, waar hij toefde in gezelschap van musici als Ray Nance, Johnny Hodges, Harry Carney en Cootie Williams. In 1950 kwam hij voor het eerst met dit orkest naar Nederland. Tijdens een tournee van het orkest door Europa in 1954 bleef hij in Parijs hangen. Zo nu en dan wipte hij over naar Nederland, o.m. om enkele opnamen te maken met de Dutch Swing College Band. Sinds 1960 woont Williams in Voorburg. Van deze „residentie" uit bereist hij heel Europa. Hij heeft vooral veel platen gemaakt in Frankrijk en Duitsland. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Rechtbankpresident mr. A. F. Stemfoort heeft donderdagmorgen naar verwachting besloten de Zun- dertse moordzaak terug te verwyzen naar de rechter-commissaris te Bre da. De aangekondigde bekendmaking van nieuwe ontwikkelingen naar aan leiding van de getuigenis en de be schuldiging, die Jeanne van Hasselt tegen verdachte Jos v. d. Br. (31) heeft uitgebracht, bleef tijdens de nau welijks tien minuten durende zitting •van de rechtbank achterwege. De of ficier van justitie, mr. J. Ch. Louët Feisser beperkte zich tot het voor lezen van de dagvaarding. Onder de getuigen kwam de naam van Jeanne van Hasselt niet voor. De verdachte, groen kostuum, veterlo- ze schoenen en opvallend zelfverze kerd, ontkende ook ten overstaan van de president Tinus van Hasselt te heb ben vermoord. Evenmin als de verde diger, mr. P. Lap uit Bergen op Zoom, had hij iets te zeggen na het voor lezen van de dagvaarding, ondanks de door de president gememoreerde bezwarende verklaringen. Mr. Stem foort deelde verdachte tenslotte mee dat een doktersrapport over hem zal worden uitgebracht en dat een bre der onderzoek in deze zaak zal wor den ingesteld. Tot nader datum zal de zaak worden aangehouden. Primair is Jos v.d. Br. ten laste ge legd dat hij Tinus van Hasselt met voorbedachte rade heeft vermoord, subsidiair opzettelijk van het leven heeft beroofd door hem met een hard voorwerp op het hoofd te staan. Voor zover op grond daarvan geen ver oordeling kan volgen zal de verdachte worden beschuldigd van het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel de dood ten gevolge hebbend. Joewel in de kranten was aangekon digd dat de zaak tegen Jos v.d Br. zou worden aangehouden, was dé be langstelling er niet geringer om. De beide tafels die in de rechtszaal voor de pers zijn gereserveerd, waren ge heel bezet en de publieke tribune was vol.

de Stem | 1965 | | pagina 3