11 Meer oefenterrein voor krijgsmacht Landmacht moet efficiënt zijn hollenkamp ROVULCO Westduitse erkenning van Israël nu definitief Queen Ann u Boger hoort lachend eis: levenslang Bedongen prijs hamol weer vandaag OP VOLHARDENDE VRIJERSVOETEN BABY NAAR VUILNISBELT PEIJNENBURGS „GELOO X/ dagblad voor zeeland Nazibeweging wortelt in Ku Klux Klan Saturne is kansspel iMme ANDAAG IN Rotterdam krijgt (nog) geen geld Politie vindt: Smokkelwaar en lijk in kloostertuin Proef in Brabant succes Droog en warm Op nippertje gered tricot colbert 105* JAARGANG No. 24892 Voor God, Konmgta en V-ader urnu UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Mal V R IJ O A «J M t t 4*oa Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incesso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) AR ABIE KEERT BONN RUG TOE -j C~s4-. ./°t« ISMAILIA EGYPTE jüagMal Pc ütetn j De vijftigers, met Lucebert als kêizer, zijn gestorven en bijgezet. Simon Vinkenoog blijkt de enige overlevende te zijn. Erg levenskrachtig is hij intussen nietPagina 5 Tips voor het vrije (en naar wij hopen: zonnige) weekend. In de Westhoek komt een gigan tisch recreatieplan tot stand. Pag. 3 In onze rubriek „Fiscussies" van daag een artikel over de vermo gensbelasting de enige belas ting waar de meeste mensen geen last van hebben. Pagina 15. In de tweede etappe van de Ronde van Nederland speelde de Belgi sche knecht Kerckhove de titelrol. Een verslag van deze bijzonder sensationele etappe vindt u op onze sportpagina. (Van onze redactie buitenland) BONN/KAïRO/JERUZALEM Alle Arabische landen hebben gis teren hun diplomatieke betrekkingen met Bonn verbroken, nadat de Westduitse erkenning van Israël gisterochtend een feit was gewor den. Slechts enkele minuten na de gelijktijdige bekendmaking in Bonn en Jeruzalem barstte de bom los. Irak keerde de bondsrepubliek als eerste de rug toe, spoedig gevolgd door Egypte, Jordanië, Saoedi-Ara- bië en Koeweit. Slechts drie landen bleven West-Duitsland trouw: Tunesië, Marokko en Lybië. Bondskanselier Erhard heeft gisteren kort voor de Westduitse erkenning van Israël een feit werd, nog een vertwijfelde poging gedaan de storm te bezweren. In een persoonlijke brief aan de staatshoofden van de Arabische landen bezwoer hjj, dat zfjn stap niet tegen hen gericht was, maar niets vermocht het getij te keren. De antwoorden van de Arabische staatshoofden waren dreigend van inhoud. KaiTo wreef Erhard onder de neus, dat hij „voortgaat met de openlijke uitdaging van de Arabische staten door Israël wapens te leveren", Syrië beschuldigde de bondskanselier ervan „het neo-nazisme aan te moedigen" en Koeweit veroordeel de het Westduitse „volharden in een vijandige politiek tegenover de Arabische landen". Opmerkelijk is dat geen der Arabi sche landen dreigde als represaille maatregel tot erkenning van Oost-Duits- land over te zullen gaan. Volgens Ara bische zegslieden in Kairo is Nasser echter wel van plan binnenkort in Oost-Berlijn een consulaat-generaal te openen. Tunesië, dat Erhard trouw is geble ven, heeft wel een formeel protest in gediend. De overeenkomst tot de Westduitse erkenning van Israël werd gisteroch tend bezegeld door een briefwisseling tussen bondskanselier Erhard en de Is raëlische premier Esjkol. Erhard schreef, zich bewust te zijn „van de merkwaar dige positie van de Duitsers in de be trekkingen met de joden". Hij herinner de eraan, dat tot dusvërre „de ver schrikkelijke gebeurtenissen van de tweede wereldoorlog" de diplomatieke erkening van Israël in de weg hadden gestaan. „De uiteindelijke beslissing", aldus Erhard, „werd niet alleen ingege- veij door een reeks van omstandighe den, maar ook door de overtuiging, dat dit een zaak was die naar onze eigen overtuiging geregeld moest worden". FRANKFORT (U.P.I.) In het pro ces tegen 20 voormalige bewakers van het kamp Auschwitz, is gisteren levens lange gevangenisstraf geëist tegen Wil helm Boger, die de „beul van Ausch- witz' wordt genoemd. Tijdens het vier uur durende requisi toir staarde Boger naar het plafond, waarbij hij soms geeuwde en zelfs lachte. Boger en zijn medebeklaagden wor den ervan beschuldigd te hebben mee geholpen aan het vermoorden van 2,5 tot 4 miljoen mensen in het concentra tiekamp Auschwitz. Boger heeft, volgens de getuigenis sen, gevangenen dood gemarteld met een werktuig, dat hij zelf had uitge vonden (de zg. „Boger-schommel"), en kleine kinderen vermoord door hen met het hoofd tegen een muur te slaan. Eens per week reed hij op een fiets door Auschwitz, een gevangene aan een touw achter zich aanslepend. Hij be schouwde dat als een methode om in conditie te blijven. In zijn brief gaf Erhard een over zicht van de gedane beloften en bereik te overeenkomsten, die als prijs voor de diplomatieke erkenning zijn bedon gen. Deze zijn: Het verdrag tot levering van wapens aan Israël zal worden omgezet in een overeenkomst tot levering van n iet- militaire goederen; Bonn is bereid op korte termijn be sprekingen te beginnen over toe komstige economische hulp aan Is raël; De regering in Bonn heeft „reden aan te nemen" dat sommigen van de in Egypte werkzame Duitse raket- deskundigen in de nabije toekomst naar hun land zullen terugkeren. Erhard sprak tenslotte de hoop uit dat het besluit „de weg zal bereiden naar gelukkiger betrekkingen tussen onze beide landen". In zijn antwoord schreef premier Eskjol, dat het Westduitse besluit is genomen „tegen een sombere histori sche en een stormachtige politieke ach tergrond". Ook hij sprak de hoop uit dat het aanknopen van diplomatieke be trekkingen een belangrijke stap zal zijn naar een betere toekomst. Eskjol schreef veel waarde te hechten aan de verlen ging van de verjaringstermijn voor oor logsmisdaden, waartoe de Duitse Bonds dag onlangs heeft besloten. De termijn van vier en een half jaar zei hij echter te kort te vinden. Een gedeeltelijk overzicht van de Arabische wereld, die, in vele opzichten anders zo verdeeld, nu een hecht front gevormd heeft te gen West-Duitsland. (Van onze correspondent) STOCKHOLM De dezer dagen in Zweden opgerolde nazistische organisa tie,. die alle in dat land wonende joden wilde doden en bovendien de regering omver wilde werpen, blijkt diep gewor teld te zijn in de Amerikaanse Ku Klux Klan-beweging. De geheime bende zou zelfs van plan zijn geweest een Zweedse^ Klan op te richten, waartoe al een aantal witte gewaden uit Amerika was overgeko men. De inmiddels gearresteerde Zweedse „Führer", Bjoern Lundahl, stond in de Amerikaanse Klan-bewe ging bekend als de „Grote Draak". Intussen zijn meer namen bekend ge worden van bekende Zweden, die dooi de naizbende ter dood waren veroor deeld. Onder hen bevindt zich de lei der van de Zweedse communisten, Her- mansson, die zelfs tweemaal is gevon nist. Gisteren is de zevende arrestatie in deze zaak verricht. De nieuwe arres tant is een Zweedse jeugdleider. Uit een* onderzoek is gebleken dat het begrip „nazi" bij de Zweedse jeugd weinig bekend is. Sommige tieners meenden dat nazi's naaktzwemmers zijn, anderen geloofden dat zij joden zijn en weer anderen dachten dat nazi's zich bezighielden met wapensmokkel. ROTTERDAM (ANP) De wethou der varn Financiën van Rotterdam, heeft in de gemeenteraad medegedeeld, dat de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën voorlopig nog geen kans zien uitkomst te bieden in het tekort van vijftig miljoen, voor de uitvoering dit jaar van noodzakelijk geachte openbare werken in de Maasstad. Rotterdam leeft met een kasgeld- schuld van 200 a 250 miljoen gulden op een vulkaan. TWEE KAPPERS in Doetinchem heb ben voor f 150,- van een onbekende een blok postzegels met een zogenaamde vouwfout gekocht. De waarde van het blok loopt in de duizenden guldens. ALBANO (U.P.I.) Een aantal ge baarde capucijnermonniken heeft giste ren getracht de politie en eapucijner- oversten uit te leggen hoe 30 kisten smokkelsigaretten en een lijk op het terrein van hun klooster te Puiet te recht zijn gekomen. De zeer ingewikkelde zaak, waarbij een man is betrokken, die volgens de politie in één keer 34 vrachtwagenla dingen sigaretten Italië heeft binnen gesmokkeld, heeft zich intussen tot een schandaal van de eerste orde ontwik keld. De zaak kwam aan het rollen toen de kloosterportier, broeder Corsi, qen am bulance ontbood. Hij verklaarde niet ver van het klooster een gewonde man te hebben gevonden, die klaarblijkelijk was aangereden. Broeder Corsi en de gewonde werden naar een ziekenhuis in Rome overge bracht. De politie kon op de door broe der Corsi aangegeven weg echter geen spoor van een ongeval vinden en werd argwanend. Een groot deel van de smokkelsiga retten werd ontdekt in een spoorwagon op een rangeerterrein te Rome. Andere kloosterlingen meldden in een struikplantsoen van de kloostertuin het lijk van een tweede man te hebben ge vonden. De carabinieri werd ontboden, die dq twee zaken mfet elkaar in ver band bracht en een volledig onderzoek begon. Zij ontdekten dat de poort naar het klooster vernield was en dat in de kloostertuin 27 dozen sigaretten en drie lege sigarettendozen lagen. De gewonde en de dode werden her kend als beruchte sigarettensmokke- laars. De kloosterbroeders werden door de politie geducht aan de tand gevoeld, maar er is niemand gearresteerd of in staat van beschuldiging gesteld. Volgens de kloosterlingen waren de dode en de gewonde man hun onbekend en hadden zij de lading van de vracht auto bij wijze van „gastvrijheid" laten lossen. Superieuren van de capucijnerorde zijn een onderzoek begonnen. 55 (Advertentie) bescherm uw huid met hamol ultra Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Tamelijk warm, aan de kust iets koeler. Wind uit overwegend westelijke riehtingen. Vandaag: zon onder 20.25 uur Maan onder 4.39 uur Morgen: zon op 4.47 uur. Maan op 20.35 uur. DEN HAAG Een 21-jarige Duitse student lag in bed in zijn ouderlijk huis in Dortmund te woelen. Hij kon de slaap niet vatten want hij had van zijn meisje in Den Haag een brief ge kregen, waarin zij hem mede deelde. dat zij de vriendschap verbrak. Ten prooi aan hevig liefdesverdriet dacht de Duitser, dat de enige manier om te trach ten het meisje te overreden, een tocht naar Den Haag zou zijn. Hij bedacht zich geen moment gunde zich geen tijd om zich aan te kleden, stapte in pyjama en op blote voeten in de wagen van zijn vader en spurtte naar Den Haag. Tot zijn diepe teleurstel ling kon dit zijn ex-meisje niet vermurwen en weigerde zij hem vte ontvangen. Ten einde raad ging hij maar op het trottoir zit ten. Zo troffen agenten van de Haagse politie Jiem aan. Aange zien hij kou dreigde te vatten ontfermden zij zich over hem. AMSTERDAM (A.N.P.) Het ge rechtshof vindt in tegenstelling tot de rechtbank in Haarlem het Satur- nespel, dat sinds vorig jaar augustus in het Badhotel te Zandvoort wordt ge speeld, een kansspel. Daarom heeft het hof gisterochtend in hoger beroep de ho teldirecteur, de heer J. J. Pas uit Am sterdam, veroordeeld tot een boete van 25,- wegens overtreding van een arti kel van de nieuwe wet op de kansspe len. Het hof heeft door eigen waarneming vastgesteld dat slechts een kleine nain- derheid van het publiek in staat is het spel als behendigheidsspel te spelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen niet al te lan ge tijd kan het leger waarschijnlijk be schikken over grotere oefenterreinen dan tot nu toe het geval was. De proe ven in Noord-Brabant op particuliere terreinen van in totaal 200 tot 300 ha, zijn geslaagd. Toch is daarbij gebleken dat deze oppervlakte voor behoorlijke oefeningen te klein is. Een rapport hier over, bestemd voor minister Bogaers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, is thans in voorbereiding. Na diens adviezen en die van het Natio naal Planbureau zal de ministerraad een beslissing nemen. Het is vrijwel zeker dat de Balgzand- polder bij Den Helder, wanneer deze te zijner tijd gewonnen is, niet als mi litair oefenterrein in aanmerking zal komen. Of dit met de ingepolderde Lau- werszee ook niet het geval is, kan staatssecretaris Peijnenburg van de landmacht nog niet beoordelen. Zeker is, dat ook deze provincie bezwaren maakt tegen de Lauwerszeepolder als militair oefengebied. Nederland is ook nog in onderhandeling met het buiten land over spéciale oefengebieden voor Nederlandse troepeneenheden. In ruil daarvoor zal Nederland wel licht bepaalde faciliteiten verlenen aan inrichtingen van de Westduitse Bundes- wehr. Staatssecretaris Peijnenburg deel de hierover in een gesprek mee, dat ook deze kwestie een onderdeel van het onderhandelingspakket is. Volgens de nieuwe staatssecretaris is de lichte AMX-tank geen miskoop ge bleken. Er zijn wat aanloopmoeilijkhe den geweest 'zoals bekend heeft zich scheurvorming voorgedaan in de ele- vatiesteunen en in de koepel van deze tank), maar de moeilijkheden'zijn nu wel overwonnen. „Niemand behoeft be vreesd te zijn dat de AMX niet goed is. Hij is volledig inzetbaar, voor vredes- en oorlogsdoeleinden. Bij de keuring is met een aantal tanks honderden km gereder^ en zijn meer dan 600 schoten afgevuurd, zonder dat zich verdere com plicaties voorgedaan hebben". Het mate riaalonderzoek bij T.N.O. en de Franse fabrieken is overigens nog niet afgeslo ten. Eigenlijk ging het allemaal om En gelse meubels, gisteren op Schip hol. Een keurig geklede heer zou in de persconferentiekamer iets vertellen over de Britse meubel- stijlen, de hechte constructie van de Engelse linnenkasten en de ele gante vorm van het Queen Ann- meubel. Dit allemaal ter gelegen heid van de Britse week die gis teren in Amsterdam begon. EdochDe slimme Britten had den hun schoonheidskoningin, Ann Poole, meegebracht. Als trek pleister. De stoutmoedige Ann redeneerde: Als ze in Nederland een kijkspel willen hebben, dan kunnen ze dat krijgen en ze verscheen in een decolleté-complet Het gevolg was dat geen enkele van de aanwezige journalisten nog naar de meneer in het keurige kostuum wilde luisteren, maar dat iedereen op stoelen en tafels klom om de échte Quebn Ann uit vogel perspectief te kunnen bekijken. Toen ook een deel van het grond personeel van de KLM de perscon ferentiekamer binnenstormde, achtten de organisators het mo ment gekomen om de deuren te sluiten alhoewel Ann juist vrij moedig vertelde hoe haar maten waren en waar je ze moest situe ren. Van de dozijnen foto's die er giste ren gemaakt zijn plaatsen wij er slechts één. En dan nog gedeelte lijk. Tenslotte ging het om de meubels LONDEN (U.P.I.) Een meisje van slechts enkele uren oud is gisteren van de dood op een Londense vuilnisstort plaats gered. Vuilnisophaler Arthur Johnson was bezig met zijn vork een vuilstortkoker van een blok woonhuizen te ledigen, toen hij een zwak geluid hoorde. Hij dacht met een jong katje te doen te hebben en haalde het vuil voorzichtig uit elkaar. Hy vond een meisje van vyf en een half pond, dat slechts enkele uren oud was. Het kind werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar werd vastgesteld dat het geen verwondingen had opgelopen. De politie tracht de ouders op te spo ren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG JJe politieke geloofsbelijdenis van de nieuwe partijloze-staatssecretaris G. H. J. M. Peijnenburg voor de Landmacht bestaat uit twee punten: Een goede personeelsverhouding bin nen de landmacht; het verder uitbouwen van de landmacht naar een efficiënt bedrijf. „Het militair personeel is het kost baarste bezit, dat we hebben", stelt de 45-jarige bewindsman zonder meer vast. „Daarom streef ik naar een zo goed mogelijke personeelsverhouding. Ook is een efficiënt apparaat nodig. Laten we asjeblieft geen onderdelen, afdelingen, instellingen e.d. laten bestaan, alleen maar, omdat het akelig is voor het per soneel deze onderdelen op te heffen. Zo nodig moet er dus een grotere concen tratie komen voor bijvoorbeeld oplei dingen, verzorgingseenheden enz. enz. Maar wel: begeleiding van de man, die in het apparaat zit en die wil —en moet weten, waarom hij ergens anders naar toe gestuurd dient te worden. Dit moet het Leitmotiv zijn bij alles wat ik als bewindsman voor de landmacht ga doen". Waarom hij in het politieke ongewisse is gedoken? .,Het is nou ook weer niet zo, dat ik me zo broodnodig wil opoffe ren. Het boeit me domweg, en daarin heb ik ook de risico's gecalculeerd". Het boeiende van het werk is: een goed personeelsbeleid opbouwen; de mi litair zoveel laten weten over het hoe en waarom van zijn krijgsmacht en zijn onderdeel: de landmacht nog verder uitbouwen naar een efficiënt groot be- drijf „want wat zijn we anders dan een bijzonder groot concern, met de minister als president-directeur en de staatssecretarissen als zijn vice-presiden- ten'het zoeken naar steeds meer jon ge vrijwilligers, waar de landmacht be hoefte aan heeft; de oefengelegenheden m orde maken; zorgen voor nieuw ma terieel; en de eerste stap zetten naar de wedde ook voor dienstplichtigen Teveel om op te noemen en waar schijnlijk ook teveel om in de twee ja ren, die deze Brabantse staatssecretaris nog resten, uit te voeren. TXe nieuwe staatssecretaris is in Den Haag, in legerkringen en bij de la gere overheden lang geen onbekende. Hij sloot zich als reserve-officier aan bij de luchtlandingstroepen rond Nijme gen, diende later in de staf van prins Militair personeel, ste wat we hebben". ,belangrijk- Bernhard, en bij de Generale Staf, trad nog later op als hoofd dienstplichtzaken van het departement v-an Defensie en werd twee jaren geleden benoemd tot plaatsvervangende secretaris-generaal voor de landmacht, toen minister P. S. de Jong tevoorschijn kwam met zijn verticale opbouw varn Defensie. Hij kent dus de legerpraktijk, het ambtelijk apparaat en de personeels kwesties uit en te na. En de efficiency, waarnaar hij streeft? Dat heeft de eco nomische hogeschool van Rotterdam hem in zijn jonge jaren wel bijgebracht. Bovendien weet zijn familie van in dustriëlen ook wel iets af van efficiency en economie op korte en langere ter mijn. Hij staat in departementale krin gen bekend om zijn beminnelijke men selijkheid, maar ook om zijn sterke wil en zijn nuchtere kijk op zaken en ver houdingen. Daarmee sluit hij dus won derwel aan bij zijn minister, die deze eigenschappen eveneens de zijne mag noemen. Impulsiviteit of explosieve krachten als zijn voorganger kent de nieuwe be windsman van de landmacht niet. Be dachtzaam bijna, weloverwogen en na persoonlijk beraad neemt hij beslissin gen. Omdat hijzelf het „hoe" en „waar om" van alles wil weten. En in deze denkwereld staat de medemens cen traal. NEDERLAND heeft de ministerraad van de E.E.G. gevraagd de invoerrech ten op aardappelen te mogen schorsen, in verband met de aardappelschaarste in Nederland. DE AARTSBISSCHOP van Rouaan, mgr. Pailler vreest, dat verscheidene personen uit'de kerk zullen treden om dat zij geschokt zijn door de liturgische vernieuwingen en de apostolaaitsmetho- dën van zekere Franse geestelijken. Een schisma van belang acht hij echter on waarschijnlijk. MET HAAR FIETS wilde de 22-jarige mevrouw Van den Berg-Benschop op de weg omkeren. Hierbij kwam zij onder een militaire vrachtwagen en werd op slag gedood. (Advertenties) selectiekleding X 'n Jasje dat nu Alles mee heeft. Z'n buitenlandse afkomst, z'n niet te kreuken stof, z'n sportieve inslag, z'n moderne tinten en z'n lekker zittende model. /X 118. - 9' AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM ons serviceprogramma: uitlijnen - balanceren - repareren montage loopvlakvernieuwing EINDHOVEN heezerweg 42 Tet. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550-37085

de Stem | 1965 | | pagina 1