Jacht op nieuwe groepen Laatste restanten groen behouden IDEE „Houdt oud- in defensief Lage benzineprijs drukt resultaten Kon./Shell Dr. van Mook overleden Dertig jaar voor spion Thompson De Gaulle remt Brussel nasi Polak en Van Gennep verliest geding tegen Brusselse uitgeverij Geen kleuters in het verkeer Kerk en nazi- Duitslancl in het Nederlands Laatste landvoogd van Indië: EEN GOED TOP-FORM WIESENTHAL: STANDRECHTERS WAREN MOORDENAARS im~~ MEDESCHULDIG NIET AFGEKOCHT KWARTAALCIJFERS: Voetgangersvereniging AARDGAS Haagse politie in geweer tegen nozemterreur Landbouwschap legt beslag op salaris boerenleiders 7-decemhcr Teleurgesteld Ondergrondse kernproef in Verenigde Staten Zeg het met bloemen Dr. F. de Soet Staatsbosbeheer: natuur verarmt ook kwalitatief Kleurentelevisie via Early Bird meubelcatalogus DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 MEI 1965 -j ,v.-k (Van onze correspondent) AMSTERDAM Nazivervolgcr S. Wiesenthal en zijn documcntatie- bureau zoeken momenteel naar we gen, om nieuwe groepen oorlogs misdadigers aan te vatten. Met hel rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie in Amsterdam lopen be sprekingen, hoe dit wat Nederland betreft kan geschieden. De heer Wiesenthal Is van mening, dat de standrechters, die tijdens de oor- log verzetsstrijders ter dood veroordeel den, schuldig zyn aan moord. Volgens hem is een beroep op de krygswet niet mogelijk, omdat aan de inval van de Duitsers in Nederland geen oorlogsver klaring of ultimatum is voorafgegaan. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor De nemarken. Van het standpunt der Se- derlandse regering in deze zal afhangen, of tot actie zal kunnen worden overge gaan. „Ik ben geen heksenjager", zei de f heer Wiesenthal gistermorgen tijdens een gesprek in Amsterdam, waar hij verblijft om de lustrumviering van de Algemene Studentenvereniging Amster dam mee te maken. „Ik wil slechts be reiken, dat we de oud-nazi's in het de fensief houden. Pas wanneer het zwaard van onthullingen en processen dreigend boven hun hoofd hangt zullen zij zich onthouden van verdere vergiftigingen van de jeugd met hun heroïsche verhalen over de oorlog. Op die manier lost het probleem zich zelf biologisch op want zelfs oud-nazi's hebben niet het eeuwige leven". Een andere groep, op wie Wiesen 1 thai zijn aandacht heeft gericht, zijn de l voormalige Stadt en Kreishauptmanmer, j die in Polen en Tsjecho-Slowakije werk- I zaam zijn geweest. Zij zijn tot nu toe i buiten schot gebleven, omdat zij geen S.S.-er waren, maar burgerlijke beamb ten. Wiesenthal acht hen echter mede schuldig aan de moord op de joden, zi geuners, Polen. Serven en Oekrainers omdat hun bewind de massadeportaties mogelijk maakte en bevorderde. In dit verband noemde Wiesenthal gistermor gen de naam van Carl Friedrich Vialon, thans als staatssecretaris verbonden aan het Entwikkelungsministerium in Bonn. f „Deze man was tijdens de oorlog, zo heb ik zojuist in mij toegezonden documenten ontdekt, Regierungsdirektor in Riga en als zodanig belast met de financiën. Wat voor schuld kan iemand in die functie nu hebben, zal men zich afvragen. Wel: zijn schuld is geweest, dat hij levens verzekeringen van vermoorde joden heeft geïnd, geld heeft geïncasseerd voor I slavenarbeid van joden en zelfs grafzer ken van joodse kerkhoven Per kubieke meter heeft verkocht. Zoals er vanachter het bureau gemoord is, zo is er ook van achter het bureau grafschennis ge pleegd." Volgens een schatting van Wiesenthal zijn er minstens 160.000 Duitsers recht streeks bij de massamoord op 11 miljoen joden en andere slachtoffers van het na ziregiem betrokken geweest, van wie .000 actief en de rest indirect. Slechts een handjevol is veroordeeld, maar daarmee is, meent Wiesenthal, onze ver antwoordelijkheid niet afgekocht. ,,Die verantwoordelijkheid is niet het straffen van de schuldigen wat kon ons bij voorbeeld indertijd het leven van Eich- mann schelen? Onze verantwoorde lijkheid is. dat er met alle middelen die De Oostenrijkse speurder naar ondergedoken nazi-oorlogsmisdadi gers, Simon Wiesenthal zal in ons land een hervertoning van de film Het Dagboek van Anne Frank" bijwonen. De foto toont hem met zijn 19-jarige dochter Pauline, tij dens de persconferentie, waarop Ing. Wiesenthal onthulde dat Mar tin Bormann en de voormalige kamparts Mengele nog in leven zouden zijn en zich ergens in Zuid- Amerika zouden schuilhouden. daarvoor gebruikt kunnen worden, een zo diep mogelijke kloof wordt geschapen tussen de oude, schuldige generatie en de jongere, opdat deze laatste in de toekomst onschuldig zal kunnen blijven' 55 DEN HAAG A.N.P.) De resulta ten va.n de Koninklijke Shell-Groep in 1965 zullen voornamelijk worden be paald door de ontwikkeling van de prij zen. Het is op dit moment onmogelijk met enige mate van zekerheid te voor spellen hoe deze zich in de komende maanden zullen ontwikkelen, aldus de president-directeur van de n.v. Konink lijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij, jlir. J. H. Loudon, in de gis teren gehouden jaarvergadering. In het eerste kwartaal waren de net to-resultaten 0,2 pet. hoger dan in de zelfde periode van 1964. Het verschil tussen de hoeveelheid meer verkochte olie en de verkoop opbrengsten weerspiegelt duidelijk het lagere prijspeil. Hoewel de toeneming van de kosten verhoudingsgewijs ach terbleef bij de stijging van produktie en verkoop was dit niet voldoende om het effect van het lage prijspeil ten volle te compenseren. 25 procent deelneemt, wordt met voort varendheid ter hand genomen. Voorlo pige overeenkomsten werden afgesloten voor de export van aardgas naar Bel gië en naar Duitsland. Engeland en andere landen zijn gaande. De afzet van gas uit de gasvelden, die worden geëxploiteerd door de „Gewerkschaft Brigitta" (vijftig procent belang van die groep), verloopt bevredigend. Voor de Engelse leverantie is één der proble men het vervoer van het gas. Men ziet zich gesteld voor de vraag of dit per tanker of via een pijpleiding over de bodem van de Noordzee zal gaan. De directie van de Koninklijke is niet bevreesd, dat de afzetontwikkeling van het aardgas in Europa een ver mindering van de olie-omzet tot gevolg zal hebben. Wel verwacht ze dat in 1970 het aardgas in tien procent van de totale Europese energiebehoefte zal voorzien. Het aandeel van de kolen blijft constant, zodat de olie en het aardgas in de verwachte toeneming van de Eu ropese energiebehoefte zullen moeten voorzien. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het is volkomen on mogelijk de kleuter, waartoe men in dit opzicht ook de 6-jarige leerling van dc lagere school zal moeten rekenen, op te voeden tot een betrouwbaar en zelf standig verkeersdeelnemer en hem op eigen houtje op het moderne verkeer los te laten. Daartoe is ook de meest geduldige lei ding en het beste onderricht van ouders en kleuterleidsters niet in staat. De kleu ter moet uit het verkeer en naar de speelplaats en het plantsoen. Dit betoogt de Haagse psychiater-neu roloog dr. F. H. Glastra van Loon. voor zitter van de Haagse afdeling van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, in een artikel over „Kleu ter en Verkeer", in een geschrift van de voetgangersvereniging. Hiermee komt opnieuw het verschil van opvatting tot uiting dat er tussen deze vereniging en het Verbond voor Veilig Verkeer is ontstaan. Het Verbond voor Veilig Verkeer is van mening dat zeer jeugdige kinderen, mits terdege voorgelicht en geïnstrueerd, wel zonder toezicht op straat mogen. Zoals wij eer der meldden is het verbond op 8 maart met een „Actie U K '65" gestart, waarin reeds 75.000 is geïnvesteerd en die thans dreigt te mislukken, omdat er door het uit de Vereniging Bescherming Voetgan gers ontstane „Comité Kleuterbescher ming" in sterk afkeurende zin over is gesproken en geschreven. (Van een onzer redacteuren) Bij de uitgeverij Polak en Van Gen nep te Amsterdam is de Nederlandse vertaling verschenen van „De Rooms- katholieke kerk en nazi-Duitsland", een bronnenstudie van de Amerikaan Guen- ter Lewi. Hierin wordt een gedocumen teerd overzicht gegeven van de verhou dingen, die er bestonden tussen de ka tholieke kerk en het Derde Rijk. Lewi komt tot de conclusie, dat het Duitse episcopaat zich uit gebrek aan moed en inzicht te zeer achter Hitiers poli tiek heeft geschaard. Hij plaatst deze conclusie in een historisch perspectief en laat ook duidelijk zien, dat losstaan de Duitse priesters moedige verzetsda den hebben gepleegd. Maar het Duitse episcopaat als zodanig heeft volgens Le wi gefaald. Guenter Lewi is een in Breslau gebo ren jood. In 1939 vluchtte hij naar Is raël en kwam onder de oorlog in die Jewish Brigade van het Engelse leger terecht. Later is hij naar Amerika ge- emigreerd, waar hij politieke weten schappen ging studeren, het vak dat hij nu zelf als hoogleraar doceert aan de universiteit van Massachusetts. Zijn thans in het Nederlands vertaalde boek zag in 1964 het licht. Een Engelse en een Duitse editie kwamen dit voorjaar van de pers. Binnenkort zijn nog diver se vertalingen te verwachten. Over het boek wordt verschillend ge oordeeld. Amerika heeft het over het al gemeen enthousiast ontvangen. De ka tholieke pers incluis. In Duitsland zijn er voor- en tegenstanders. Kardinaal Doepfner heeft de objectiviteit van Le wi's geschiedschrijving sterk aangeval len. Carl Améri schreef echter in een recensie: Boeken als dit zijn bitter noodzakelijk. Wie leren wil moet het lezen." DEN HAAG (A.N.P.) De Haagse politie is overgegaan tot daodwerkelijke optreden tegen de nozembenden, die de stad onveilig maken, door te penetreren in de groepen. Zij heeft houvast gekre gen in benden, die zich „Bingo", „Plu" en ..Magneetstraat Boys" noemen. Gearres> teerd zijn inmiddels de 17-jarige visser G. S. en de 25-jarige visser C. de J- Bei den zijn, verdacht van openlijke geweld pleging en ernstige mishandeling, voor geleid voor de officier van justitie. De politie verwacht dat meer arrestaties zul len volgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Twee voormannen van de Boerenpartij in de Tweede Ka mer, de heren Harmsen en Voogd, heb ben zonder zich te verzetten geaccep teerd dat op een deel van hun vergoe ding voor het kamerlidmaatschap be slag is gelegd. Het verzoek hiertoe is uitgegaan van het Landbouwschap, dat geen kans zag op andere wijze in het bezit te komen van het geld dat de heren Harmsen en Voogd krachtens hun opgelegde heffin gen, aan het schap verschuldigd waren. Het Landbouwschap heeft zijn geld nu toch binnengekregen. De heren Harm sen en Voogd hebben er namelijk van afgezien verzet aan te tekenen tegen de beslaglegging op hun inkomsten als kamerlid. Daarmee hebben zij er be wust van afgezien om het op een on getwijfeld langdurige en kostbare rechtzaak te laten aankomen. Opmerkelijk is ook dat de Boeren partij zich in de Tweede Kamer des tijds niet heeft verzet tegen de aanne ming van een wetsontwerp, dat de be slaglegging op inkomsten van kamer leden mogelijk moest maken. DF, KRAANDRIJVER G. Westerman (25) uit Heiligerlee kwam gistermiddag om het leven toen zijn vijftig tons kraan omsloeg. De cabine, waarin het slacht offer zat, werd totaal platgedrukt. (Van een onzer redacteuren DEN HAAG In zijn woning in de Provence is overleden de voormalige luitenant-gouverneur- generaal van Nederlandsch Oost- Indië, dr. H. J. van Móok. Hij bereikte een leeftijd van 70 jaar. Gisteren heeft de begrafenis plaatsgehad in Zuid-Frankrijk. Geboren te Semarang op 30 mei 1894 heeft dr. Van Mook bijna zijn leven lang zijn werkkracht gewijd aan de be langen van het toenmalige Neder landsch Oost Indië. Na zijn studies ui Nederland vervulde hij diverse be stuursfuncties in zijp geboorteland. De kroon op dit werk verkreeg hij op 1 januari 1942, toen hij werd benoemd tot luitenant-gouverneur generaal. Tij dens de Japanse bezetting werkte hij in het buitenland aan het welzijn van het toe-n zwaar beproefde Indië. deed dit in opdracht van gouverneur- generaal Jhr. Tjarda van Starken- borg'h-Stachouwer. Nadien legde hij als minister van koloniën, een functie die hij al eerder korte tijd vervulde, de grondslag voor de toekomstige samenwerking tussen Nederland en Indonesië, waarvoor richtlijnen werden uiteengezet in de bekende „7-December"-rede. In september 1944 werd hij opnieuw benoemd tot luitenant-gouverneur-ge neraal. Hij maakte toen een uitermate moeilijke bestuursperiode mee. door dat op Java een gezagsvacuüm was ontstaan en Soekamo de republiek had uitgeroepen. Dr. Van Mook meende toen in het belang van Indonesië te handelen door contact op te nemen met Soekamo. hetgeen hem door Den Den Haag uitermate kwalijk is geno men. In juli 1947 werd dr. Van Mook ge machtigd tot 'n politionele actie tegen de rebellen. Voor en nadien werd het accoord van Lingadjati met voeten ge treden. Dr. Van Mook bleef echter de weg gaan. die hij als de beste zag voor Indonesië, zijn geboorteland. Op 3 november 1948 droeg hij te Batavia het bestuur over aan dr. L. J. M. Beel. Reeds de volgende dag Gezien de omvangrijke werkzaamhe den, verbonden aan het leggen van hoofdtoevoerleidingen voor het aardgas en vertakkingen naar de diverse Euro pese markten, zullen nog enige jaren verlopen voordat de afzetplannen volle dig gerealiseerd kunnen worden en het gas tot de winsten van de Koninklijke Shell-Groep zal gaan bijdragen, aldus jhr. Loudon. De afzet van het Groningse aardgas door de Gasunie, waarin de groep voor WASHINGTON (UPI) De Ameri- kaanse commissie voor atoomenergie heeft op haar proef terrein ih Nevada een ondergrondse kernproef van de middelgrootte genomen. Dit komt neer op een explosie van 20 tot 20 kiloton. De commissie heeft voorzover bekend hiermee haar tiende ondergrondse proef van dit jaar genomen. NEW YORK (Rtr.) Robert C Thompson, de dertigjarige Amerikaan se voormalige militair, die hrrft be kend voor Rusland gespioneerd te heb ben, is tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn proces was op 1 maart begonnen en hij was voorlopig op vrije voeten gesteld op een borgtocht van vijftienduizend dollar. Hem werd ten laste gelegd zes jaar lang gespioneerd te hebben toen hij in Berlijn bij de luchtmacht in dienst was en ook daar na, als burger, in de Verenigde Staten teruggekeerd. Hij dreef een tankstation op Long Island. (Advertentie) (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis en beitel tijdigi UTRECHT (ANP) Nederland wordt niet alleen geconfronteerd mei een ontstellende kwantitatieve ver mindering van de natuurruimte, ook kwalitatief verarmt de natuur onrust barend. Men heeft al vastgesteld, dat 33 procent van de piantesoorten van onze flora óf geheel verdwenen is, óf alleen nog maar in reservaten in stand kan worden gehouden, terwijl nog eens 30 procent ernstig wordt bedreigd, zoals eens beschavingen verdwenen door ontbossingen die het mogelijk maakten dat water en wind de vruchtbare bodem vernielden, zo wordt onze beschaving nu bedreigd door de techniek, door menselijk in- grypen. Dit verklaarde dr. F. de Soet, hoofd ingenieur van Staatsbosbeheer, don derdagmiddag in Utrecht. Hy sprak (Advertentie) Generaal De Gaulle heeft met dag orders gestrooid in de gelederen van de ministers en deskundigen, die Frankrijk in de Europese centrale in Brussel vertegenwoordigen. De inhoud van die dagorders klinkt nogal onheil spellend voor degenen, die een vlotte voortgang van het werk der Europese integratie wensen. Duidelijk is de toe leg van de generaal om beslissingen op het economische vlak, die nu in de hand van de organen der gemeen schappen liggen terug te hevelen naai de regeringen, Dit past volkomen in zijn nationalis tische gedachtengang, die nu eenmaal niet gedoogt dat krachten buiten Frankrijk mee beslissen over zaken, die voor dit land van groot belang zijn. Ook de voorlichting, die door de Europese Commissie zelfstandig wordt gegeven is de generaal een doorn in het oog. Vandaar de strenge instruc ties. die er voor moeten zorgen, dat Franse vertegenwoordigers in Brussel niet in de verleiding komen al te Europees te gaan denken. Couve de Miurville, de minister van buitenlandse zaken, heeft namens de grote chef alle touwtjes in handen genomen. Men is meteen begonnen met het vertragen van het Brusselse werk. De grote be sprekingen over de landbouwsamen- werking. die deze maand moest be ginnen, is al uitgesteld. De Gaullr trekt aan alle remmen die de Euro pese wagen heeft en dat zijn er vele. T7ermoedelijk zal de Franse staats- chef dan ook niet veel belangstel ling tonen voor de debatten, die deze week in het. Europese parlement wor den gehouden over de financiering van het gemeenschappelijke landbouw- beleid, de eigen inkomsten van de gemeenschap en de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement. Toch zijn de discussies te Straatsburg een zeer goede aanwijzing voor de gevoelens, die in de zes lan den over dit pakket van problemen, dat voor het toekomstige karakter van de gemeenschap van beslissende betekenis is. Het gaat immers over de vraag of de EEG democratisch zal zijn of niet. En het is de enige kans voor de zes nationale parlementen om op de beantwoording van deze vraag daadwerkelijk invloed uit te oefenen. Het Verdrag van Rome kent slechts een geval, dat de beslissingen van de ministerraad van ,de EEG door de zes parlementen moet worden geratifi ceerd. namelijk dat over het reglement der financiering van het landbouw fonds. |V"a de vaststelling van de gemeen- schappelijke graanprijs in decem ber 1964, is van Franse zijde juichend betoogd, dat er geen bezwaren meer behoeven te bestaan om de gemeen schappelijke landbouwmarkt niet op 1 juli 1967 te voltooien. Van Neder landse zijde is echter steeds met de grootste klem verklaard, dat men er niet over dacht in te stemmen met de overdracht van de heffingen, zo lang er geen democratische controle op de uitgaven van dit fonds bestaat. Men kan verordeningen en gemeen schappelijke prijzen, hoe belangrijk ook, bij het volgen van debatten en onderhandelingen in respectievelijk Straatsburg en in Brussel gevoeglijk vergeten. Dit zijn vraagstukken, waar voor men altijd wel een compromis zal weten te vinden. Maar het kar dinale, alles overheersende punt in de komende weken en maanden in de EEG is: de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese par lement. De algemene verwachting is dat Frankrijk zich met hand en tand zal verzetten tegen zelfs de geringste poging hiertoe. Volgens Franse redenering hoort dit probleem thuis in een politieke unie, die er nog niet is, weshalve het dus ook niet aan de orde kan worden gesteld. Men verwacht, dat Frankrijk niet zal aarzelen om zich van de grofste bedreigingen te bedienen in een poging de onwillige partners" naar zijn hand te zetten, de democra tisering van de gemeenschap te tor pederen en toch zijn zin te krijgen met het financiële reglement van het landbouwfonds. Nederland zowel regering als parlement heeft herhaaldelijk met de grootste nadruk gewaarschuwd dat het financiële reglement onaan vaardbaar is zo lang er geen demo cratische controle is. Zal Nederland alleen op de bres der democratie staan? Zeker, de Bundestag en het Italiaanse parlement hebben eveneens verklaard, dat democratisering van de gemeenschappen onverbiddelijke eis is, maar velen menen te moeten betwijfelen of zij hun standpunt zul len handhaven als De Gaulle alle zeilen bijzet. Men moet er dus reke ning mee houden. dat Nederland misschien alleen de toorn van de generaal zal moeten weerstaan. Hoe het ook zij, Nederland kan, als het nodig is, alleen de Franse ambities vetoën. De ironie van het geval wil, dat Ne derland evenals Frankrijk het grootste belang heeft bij een snelle voltooiing van de gemeenschappelijke landbouw markt en een definitieve regeling van de financiering van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek. Want na Frankrijk zal voornamelijk Nederland profiteren van dit fonds bij de export van agrarische produkten. Het is voor ons land een kwestie van honderden miljoenen per jaar. Voor de wereld kan het slechts een bewijs zijn, dat het Nederland niet meer gaat om de knikkers, maar om het dierbare spel der democratie. Ein voor Frankrijk gaat het niet om de landbouw-knik- kers, maar om de politieke hegemonie over Europa. op de algemene voorjaarsvergadering van de Nederlandse bond van platte landsvrouwen over het onderwerp „Is er nog natuur op de duur?" Volgens dr. De Soet worden vele van de miljoenen vogels die Nederland altyd uitverkoren als pleisterplaats en winterkwartier, in hun voortbe staan bedreigd, omdat er voor hen steeds minder voedsel- en levens voorwaarden overblijven. Hij stelde, dat de niet-stedcljke ruimte niet alleen nodig is voor natuurstudie en recreatie, maar ook voor het behoud van flora en fauna, wil men een blijvende verstoring van het biologische evenwicht kunnen voorkomen. Het Nederlandse bosareaal wordt be schermd doordat de staat 21 procent in eigendom bezit en provincies, ge meenten en verenigingen tot behoud van natuurschoon 20 procent. Voor de overige 59 procent geldt de boswet. Het natuurterreinareaal (heide, dui nen, zandverstuivingen, veen en moe ras) is voor 30 procent in handen van de staat, voor 35 procent in die van provincies enzovoorts en voor 35 procent in die van particulieren. Van alle kanten wordt de Neder landse natuur bedreigd. In de ruil verkavelingen, aldus dr. De Soet, wordt door middel van het land schapsplan van Staatsbosbeheer wel iswaar veel gedaan aan het verlies van landschappelijke waarden, maar toch valt niet te ontkomen aan een grootschaliger landschap met minder intimiteit, waarin de toevalligheids factor en daarmee een deel van de aantrekkelijkheid verdwijnt. In antwoord op de vraag, of er op de duur nog natuur zal zijn, stelde de heer De Soet, dat Nederland als levensgemeenschap en als deel van de Westeuropese ruimte, in een be slissende fase van zijn bestaan ver keert. Wanneer het nu niet lukt, zo zei hij, de laatste resten groen te behouden en als tegenwicht tegen lucht- en waterverontreiniging, land schapsontluistering en recreatiebe hoefte nieuw landschap te vormen, zal ons nageslacht ons onverant woordelijkheid en gebrek aan daad kracht en visie verwijten. Men zal dan vluchten uit dit land waar men misschien nog kan verdienen, maar niet meer „leven". Dr. Dc Soet sprak tenslotte de hoop uit, dat het nieuwe kabinet erin zal slagen, de grond slagen te leggen voor een gecoördi- •31IOA ops|nqoq upjq suo u«a piaqp.uozo.8 ap uo pmq suo uba piaq -jveqjaai ap jooa siswq annjim ü*A SufuiJOA ap Sipou jbca* jirep ua Jaaq -aq 1*q 'pnoqaq taq xnn Supiapuinnj ua Sufjainuins aaj juduiiujsin paaa'u keerde dr. Van Mook teleurgesteld als ambteloos burger naar ons land terug. Later vestigde hij zich in Zuid-Frank rijk. Dr. Van Mook was een man van grote gaven, een ijzersterke gezond heid en een vaste wil. Kritiek heeft hij nooit geschuwd en hij kreeg veel kri tiek, omdat hij Indonesië heeft moeten leiden door spanningen en moeilijkhe den heen, die tot de ingrijpendste be horen van de Indonesische geschiede nis. Voor wat hij zag als de „tragi sche ontwikkeling" van Indonesië se dert de bevrijding heeft hij rust ge zocht ver buiten het eigen land. (Advertentie) AMSTERDAM (ANP) De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft in zijn uitspraak in het korte geding tussen de Brusselse uitgeverij van mevrouw Angele CJosset- Manteau (eiseres) en de uitgevers maatschappij Polak en van Gennep te Amsterdam bepaald, dat laatstgenoemde zich onverwijld moet onthouden van de verdere verspreiding van het boek „Scheppen riep hij gaat van au" voor zover daarin een door eiseres bestreden fragment voorkomt. Voor iedere overtre ding zal gedaagde een dwangsom van f 1000 moeten betalen. Inzet van het geding was zoals wij eerder berichtten een vraaggesprek met de auteur G. K. van 't Reve in het ge noemde boëk van H. U. Jessurum d'Oli- veira. Volgens uitgeefster was in het in terview de inhoud van een tussen haar en Hugo Claus gesloten contract voor de uitgave van diens roman „De Metsiers" onjuist weergegeven, waardoor de uit geverij bij het publiek een slechte naam kon krijgen. Bovendien achtte mevrouw Closset zich beledigd door de uitlating van Van 't Reve. LONDEN (UPI) De .National Broadcasting Company" (N.B.C.) heeft verklaard, dat men van plan is aan staande maandagavond kleurenbeelden via de sateliet ..Early Bird" naar A- merika te kenden. Het programma zal een half uur du ren en onder andere de aflossing van de wacht voor Buckingham Palaca la ten zien. (Advertentie) voor gezellig en stijlvol wonen vindt U in de kleurrijkel965 die U gratis krijgt bij N.V. Jan Hendrikx BOSCHSTRAAT 1 BREDA TEL. 01600—30635 officieel erkend TOP-FORM adviseur

de Stem | 1965 | | pagina 15