e Gat De dag der amateurs.....! Afsluitdijk is basis voor succes Groot jeugdvoetbaltoernooi van v.v. Baronie op 7 juni d KTINEZ 16 ?st besloot stseizoen GERBEN KARSTENS VERRASSEND TOR Internazionale Milaan tóch in Europa-cupfinale Tim Meeüs treedt af N Liverpoel verrassend geklopt: 3-0 Zesde ritzege Rik van Looy TEAMS UIT ZES LANDEN altijd al de sigaar voor moderne mannen Gevolg van artikel in De Stem ct 11 aandag zaak |gen Chaamse ontvanger EXAMENS HOOG WATER Vandaag Morgen Zweedse renner na ongeluk overleden Willem II - Elinkwijk RUSTIGE RIT Alarm Uitslagen Boze tongen WK driebanden Van Oosterhout klopt de Ruyter 2 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 MEI 1965 de violisten), onder aanvoering icertmeester Willem Noske, vaak tdriftige en vurige wijze musi- lotgedeelte bestond uit twee en één allegro, zoals het program- wilde vertellen. Ide korte pauze speelde het Re- orkest nog een symfonie van Haydn. Deze in G groot geschre- rrfonie (no. 88) kreeg een even lige uitvoering als de andere hoewel het slotgedeelte haast te vlugge kant werd uitgevoerd, 'e kreeg men in de beg inmaten ter soort verkenning naar el- :empo met alle gevolgen van- 'aar men kreeg elkaar spoedig ven, niet in het minst door dei Van Otterloo. die de Residentie- ■net een minimum aan navigatie eze speelse Haydn heenjoeg. dirigent en soliste waren er Dit concert kwam tot stand ,V.U. en Nutsdepartement. AL. EDA Op maandag 17 mei al de Bredase rechtbank de behandelen tegen de Chaamse mteontvanger J. R., die te- Imoet staan wegens valsheid jschvifte, verduistering en Tevens staat dan terecht |haamse gemeenteambtenaar die eveneens valsheid in -ifte en verduistering als- heling ten laste wordt gelegd. 5-jarige ontvanger J.R. ging op dag 12 november van het vorig de vlucht toen accountants van sniging van Nederlandse Gemeen- gemeente Chaam kwamen in- A1 spoedig bleek dat hij een Iche administratie had achterge- LOp dinsdag 17 november meld- |zich 's avonds om 9 uur eigen- .veginig aan het Huis vanBewa- Breda en bekende bij een eer-, •hoor valsheid in geschrifte eo (tering. Reeds toen stond vas< onderzoek in deze zaak hed in beslag zou nemen, november volgde de arrestatie secretarie-ambtenaar J.K., die Ideplichtige van R. bleek te zijn |fc. Wellicht zal uit de behandeling rechtbank blijken wat voor Iiardige praktijken in de tijd van het Chaamse gemeentehuis zijn st. PRAKTIJHAKTE N6 (otterdam slaagde voor het der- eelte van de opleiding voor de cakte Nb, de heer A. Hiilaert 1st. THOLIEKE UNIVERSITEIT het doctoraal examen le gedeel- ëeskunde is geslaagd aan de Universiteit te Nijmegen CM. irek uit Sluis, A. H. A. Kerck- ïit Stoppeldijk en M.G.L. Lauw 1st. ÏKSUNIVERSITEIT LEIDEN Ide Rijksuniversiteit te Leiden is d voor het kandidaats examen denis mej. D.J.A. van Breda an uit Terneuzen. |;en, vrijdag 14 mei: Hansweert 14.38 uur; Terneuzen 1.40 en lur; Vlissingen 1.09 en 13.31 uur; Idinge 2.59 en 15.27 uur. N ir Polenbloed VEERT India 20 uur GymnastiekuitvoerïQg aal 19.30 uur Ledcnvcrgadertat I.BURG .nn. iwburg 20 uur De Meeuw, door fcgroep Ensemble rnlrum 20 uur Contaetavond NOB 'tl!ZEN 20 uur Zulke dochters zul 3 In, a.l. Kilometers fietsten de wielren ners over het geneutraliseerde par koers vóór de definitieve start. Zoals men uit de uitslag kan opmaken, finishten vijf coureurs, die vorig jaar nog amateur waren bij de eerste vijftien. Gerben Karstens, Bart Zoet, Jos van der Vleuten, Henk Comelisse en Wim de Jager. Commentaar van Joop Middelink die als chauffeur van de karavaanleider fungeert: „Zo zie je maar, wat ome Joop voorbereidde In bijna alle Friese dorpen begroette men de rondekarayaan bijzonder hartelijk. Er waren véél belangstellenden langs de routes en van bijna alle huizen en openbare gebouwen wapperde de Nederlandse vlag. - Huub Zilverberg viel in de eerste etappe op. Hij fungeerde telkens als sleepdienst voor achter geraakte makkers en dat maakte toch wel een rare indruk. Want wie moet dan immers als kopman van de ploeg fungeren Anton Geesink had in Amstelveen niet over belangstelling te klagen. De judo-kampioen kwam het startschot voor de ronde lossen, kroop met Peter Post op een terrasje en blééf krabbels zetten. Willy Alberti is er weer bij. Nu niet als ploegleider (zoals énkele jaren geleden) maar als chauffeur van een kamprechterswagen. RONDE VAN NEDERLAND 1965 Anton Geesink lost startschot. MILAAN Snelheid en techniek voor spelde trainer Herrera van Inter Milaan zullen ons wapen zijn tegen Liverpool. Reeds in de eerste tien minuten van de wedstrijd kreeg hü gelijk. Binnen enkele ogenblikken vielen de doelpunten die van Liverpool, een ploeg met een veilige voorsprong vergaard in de thuiswedstrijd in de Engelse havenstad, een aangeslagen stel voetballers maakte. Tweemaal trof fen de beweeglijke mannen van Herrera roos; verrassend en dodelijk. Een vrije schop vijf meter buiten het strafschopgebied zette Corso de pijlsnelle Milanese linksbuiten om in een feilloos doelpunt en nog geen twee minuten later schoot middenvoor Peiro de bal uit de handen van keeper Lawrence. Onder ge. knal van vuurwerk werd het tweede doel punt op de tribunes uitbundig gevierd. PAMPLONA (UPI) De Belg Rik van Looy heeft zijn zesde etappezege in de Ronde van Spanje geboekt. Hij won dze 14de etappe, die over een afstand van 207 km van Zaragossa naar Pamplona voerde, in 6.00.07. De Duitser Wolfshohl behield de gele leiderstrui. De Belg Melckenbeeck werd tweede, de Fransman Graind derde en de Fransman Lemeteyer vierde, aller in de zelfde tijd als de winnaar. De reusachtige Engelse spil Yeats hief zijn handen ten hemel maar zelfs dat hielp niet. De twee ploegen stonden na welgeteld honderd minuten spelen weer op gelijke voet. Milaan drukte zijn lie velingen, nadat aanvankelijk de elf voet ballers na Liverpool verstootte weer aan zijn boezem. De aanmoedigingen won. nen aan kracht, de machtige yell „Inter' dreunde van de tribunes. Internazionale wilde doorzetten. Als een bokser die een harde punch incasseerde stonden de En gelsen het geheel ietwat wankelend gla zig te bekijken. Als verdoofd schudden zij hun hoofden. Langzaam keerden zij tot de werkelijkheid terug. Kregen vat op de bal en gingen tegen de rust zelfs in de aanval. Ook in de tweede helft duurde dat of fensief van de Engelsen voort. Al bleven de Italiaanse uitvallen met afwisselend Corso of Suarze in de spits levensgevaar lijk. In de tweede speelhelft werd ook meer rechtsbuiten Jair uit Brazilië in het spel betrokken. Pijlsnel suisde de donkere voetballer langs de lijn om met een flit sende beweging de bal voor te zetten. In een van die aanvallen kwam linksback Faggetti naar voren met een strak ver bazend hard schot passeerde hij doelman Lwarence, die geslagen op de grond bleef liggen. Het schot was goud waard. Inter zou toch in de finale tegen Benfic? uit komen. NORKÖPING (UPI) De 19-jarige veelbelovende Zweedse wielrenner Bjoern Nordin is overleden als gevolg van een beschadiging van de hersenen opgelo pen bij een ongeluk tijdens een wieler wedstrijd afgelopen zondag. De wielrenner reed tegen een official op die trachtte de baan vrij te houden van toeschouwers en kwam ten val. Het ongeluk gebeurde net nadat Nordin met grote snelheid over de eindstreep was gekomen. (Advertentie) ZONDAG A.S. 2.30 LUB Stadion DE VLIERT,, Den Bosch Beslissingswedstrijd kampioen- schap Eerste Divisie (Van onze sportredacteur) HOOGEZAND Ellie Koot, eens Europa's mooiste meisje en nu door Kurt Vyth ingezet als de miss, die met vuurrode lippen etappewin naars in de Ronde van Nederland mag belonen, had grote zwarte ve gen op haar met veel verve bijge houden wangetjes. Tegen haar rechter schouder hing de nog jonge prof wielrenner Gerben Karstens, die dankbaar gebruik maakte van het recht dat een triomfator ge niet en tussen alle bedrijven door kans zag om schreeuwend en zwaaiend zijn vreugde kenbaar te maken. Hij riep met overslaande stem de naam van Kees Pellenaars en liet zijn door enkele mensen op het schavot gehesen ploegleider delen in de gulheid van juffrouw Ellie. Aan zijn voeten jubelden duizenden Groningers. Verrukt en onder de indruk van het spektakel ener wielerronde en enthousiast over het feit, dat een broekie in de rijen der beroeps, vooraanstaande figuren naar het tweede plan had verwezen. Tussen het opdringende publiek, om ruimte jammerende chauffeurs van volg- wagens cn bedrijvige officials, sloop Jan Janssen naar zijn hotel. Teleurgesteld, zyn nederlaag analiserend drong de man in regenboogtrui zich naar het beoogde doel. Geklopt was ie. Geklopt door het talent uit Pellenaars' ploeg, dat naar de naam Gerben Karstens luistert, 23 jaar is en als vaste prik, tegen zijn zin in, altijd vaders beroep en woonplaats ge plaatst ziet in hem toebedeelde kranten- regels. Goed, deze Leidse notariszoon dan, presteerde het om hem te kloppen. En nog meer grote jongens in het vak. Hoofdschuddend knokte Jan Janssen verder tegen de hossende Hoogezanders. Op dit erepodium, een halve meter hoog, liet een van oor tot oor lachende Kar stens het huldebetoon als een vroegtijdige douche over zich heengaan. Vreugde en verdriet aan de finish in Hoogezand. Vreugde bij Pellenaars en Kurt Vyth, verdriet stond te lezen op de ronde kop van Lomme Driessens, aanvoerder der Flandria's en Romeo's. Liefst vier leden van zijn ploeg raak ten uit de strijd. Willy Bocklandt en Ju- lien Gekiere moesten na een valpartij per ambulance naar het ziekenhuis van Harlingen en Guido Reybroeck zakte samen met Jean Nolmans tot op meer dan drie kwartier en liet zich ten lange leste opnemen in de bezemwagen. Lang, heel lang knokten ze tegen de mysterieuze-krachten die hun van aan sluiting weerhielden. Hijgend, en naar adem snakkend trapte het duo kilome ter na kilometer weg. Er was weinig meer over van de grote Guido Reybroeck, die vorig jaar als grandioos overwinnaar uit Parijs-Tours kwam en nu als een dankbare prooi voor spotgrage mensen, door het Friese land ging. men tot een halve minuut. Toen streek de grote groep neer en liet alleen de vast beraden van Espen nog doorgaan. Met de handen op het stuur peddelde Toon Simons' favoriet naar een voorsprong van twee minuten. Enkele activiteiten brachten het peloton weer op gang, zodat ook dit pogen op niets uitliep. In hoog tempo (gemiddeld 45 kilometer, in zo'n lange rit mag immers niet slechts ge noemd worden) draafde de ploeg door. Het enige alarmsein kwam kort na de ravitailering in Zürich, maar het betrof hier geen demarrage. Bij het uitdelen van voedingszakjes aan renners die hun prooi misten, ging Lomme Driessens zo onvoor zichtig te werk, dat verschillende cou reurs met de sturen in elkaar kwamen en over het hete asfait tuimelden. De schade bestond uit drie geblesseer den (o.a. Bocklandt-Gekiere, Geldermans) en materiaaldefecten. Terwijl achter de ravage werd opgeruimd gingen drie jon ge knapen rebelleren. Cor Schuuring, Mart van Ginneken en Karei Leyten trokken op oorlogspad. Dooh meer dan driehonderd meter bleek voor dit trip niet haalbaar. De ruimte moest enkele kilometers later al prijsgegeven worden. Veel zin in een massaspurt hadden Jean-Claude Lefèbvre, Jacq. van de Klundert en Bas Maliepaard niet. Daar om sloegen ze kort na Groningen (met de finish in zicht) een gat, en tolden langs dikke rijen toeschouwers, alleen vooruit. Wakker geschud door gebaren- makende ploegleiders, reageerde de rest fel en kort. Voor de meet werd de her eniging een feit. Rappe spurters schoven naar voren. Vechtjassen, die bekend staan als tempobeul voeren in hun kielzog. En toen de balans was opgemaakt bleek wereldkampioen Janssen verslagen door de Jonge Karstens, bleek hij ook terug gewezen door Joop Captein en kwam aan het licht dat Kees Pellenaars de grootste slag van de eerste dag binnenhaalde, met het merendeel van zijn mannen bij de eersten. De ronde van Nederland be looft door deze uitslag en de naar voren- getreden organisatorische kwaliteiten te slagen. MOCHT de finale van het Europese bekertoernooi voor nationale bekerhou ders woensdag 19 mei a.s. in Londen tussen Munchen 1860 en West Ham Uni ted ook na verlening niet zijn beslist, dan zal de beslissingswedstrijd in het Rotterdamse Feijenoord stadion wor den gespeeld en wel op vrijdag 21 mei a.s. HILVERSUM (ANP) In Hilversum is gisteren een begin gemaakt met de strijd om het wereldkampioenschap bil jarten driebanden. De uitslagen van de partijen uit de eerste ronde luiden: Johann Scherz (Oost.) 60 59 6 1.016 Francisco Munte (Sp.) 52 59 6 0.881 C. v. Oosterhout (Ned.) 60 59 5 1.016 Henny de Ruyter (Ned.) 43 59 6 0.728 Roger Hanoun (Fr.) 60 61 6 0.983 Galo Legarda (Ecuador) 41 61 8 0.672 Raymond Ceulemans (B.) 60 61 10 0.983 Renee Steylaerts (B.) 41 61 4 0.672 Koya Ogata was vrij. Boze tongen beweren, dat de Belgische equipe een spelletje gespeeld heeft. Dat Lomme Driessens de Nederlandse ronde in de steek wil laten, om zaterdag te kunnen starten in Italië. De lachende partij, waar we eerder op doelden, Kurt Vyth, trok zich daar nog bitter weinig van aan. De rondebaas straalde puur geluk uit. Waar waren ze, de pessimisten, die schreven dat in de eerste etappe het zaakje zou sneuvelen. Had het beter gekund? Technisch mis schien niet, maar sportief mag men deze openingsrit toch moeilijk het predikaat succes" meegeven. Wellicht geschrok ken over de grote afstand en woeste ver halen over de afsluitdijk, maakten de heren coureurs er een heerlijk onder onsje van. Buitenlanders hielden zich in het stukje, dat door Noord-Holland voerde, bezig met molens, bloemen, wa ter en brugjes en mensen op klompen langs de kant. Ze zigzagden als een lange sliert over knusse dijkjes, langs vriende lijke dijkjes en keken met verrukte ogen naar bonte kleuren van tulpen die als guirlandes in een oneindige ruimte zweefden, met een groen tapijt als onder grond. Er scheen een heerlijk zonnetje op de mediterende koppen en de stoet had meer weg van een fietsclub op stap dan wielrenners in een grote ronde. Traag als een rups kroop de meute naar de Afsluitdijk, die uitdagend lag te wachten. Gezamenlijk, in grote saamhorigheid nam men de hindernis, die eigenlijk niet eens een moeilijke barrière meer was, omdat de wind schuin achter stond. De karavaan lachte. Hier werd de basis ge Iegd voor het slagen van deze ronde. Uit dankbaarheid voor zoveel goeds gun den Jan Hugens en Cees Haast de weer goden het eerste ontsnappinkje uit de nog prille wedstrijd. Ze openden de serie. Cees van Espen en Jan Pieterse vlogen direct aan het goede wiel en de vier kwa- De uitslag van de eerste etappe (Am-! sterdam-Hoogezand 263 km) luidt: 1 Ger ben Karstens (Ned.-Televizier) 6.06.09, 2 Joop Captein (Ned.-Amstel), 3 Jan Janssen (Ned.-Pelforth), 4 Bart Zoet (Ned.-Televizier), 5 Piet Rentmeester (Ned.-Amstel), 6 Cees Lute (Ned.-Ford), 7 Jos van der Vleuten (Ned.-Acifit), 8 Henk Cornelisse (Ned.-Homburg), 9 Jo de Roo (Ned.-Televizier), 10 Jos Huys- mans (B.-Mann), 11 Henk Nijdam (Ned.- Homburg), 12 Wim de Jager (Ned.-Fyf- fes) allen z.t. 13 Henny Marinus (Ned.- Amstel). 14 Cor Schuuring (Ned.-Pel forth), 15 Cees Snepvangers (Ned.-Sun- kist), 16 ex aequo o.a. Henri Aglade (Fr.- Pelforth), Jacques Anquetil (Fr.-Ford), Arie den Hartog (Ned.-Ford), André Dar- rigade (Fr.-Amstel), 62 ex aequo o.a. Jean Stablinsky (Fr.-Ford) allen z.t. als Karstens. Opgegeven hebben de Belgen Willy Bocklandt, Julien Gekiere, Jean Nolmans en Guide Reybroeck (allen Flandria- Romeo). De strijdlustigste renner werd Cees van Espen (Ned.-Televizier). De pechprijs werd aan Bocklandt en Gekiere samen uitgereikt. Het ploegenklassement luidt als volgt (de eerste, Karsten, tweede, Captein en de derde, Jan Janssen, kregen resp. 30, 20 en 10 sec. bonificatie toegekend: 1 Te- levizier 18.17.57, 2 Amstel bier 18.18.07, 3 Pelforth 18.18.17, 4 Homburg 18.18.27 5 Ford, 6 Mann, 7 Fyffes, 8 Sunkist, S ex aequo Flandria, Caballero en Frites, 12 Acifit, 13 Torpedo, allen z.t. als Hom burg. PETER HEERKENS (Van onze sportredactie) BREDA Op maandag 7 juni aan staande (2e Pinksterdag) organiseert de Bredase tweede divisieclub Baronie voor de derde achtereenvolgende maal een groot internationaal jeugdvoetbaltoernooi voor spelers van 18 tot 20 jaar. Twaalf elftallen uit zes verschillende landen, zullen deelnemen. Het zijn: FC Carlo Moechetti uit Milaan, FC Stade de Reims uit Reims, FC Young Boys uit Bern, FC Eintracht Frankfurt uit Frankfurt, FC Borussia uifc München Glad bach, FC Turnhout uit Turnhout, NAC uit Breda, Willem II uit Tilburg, RBC uit Roosen daal, SVV uit Schiedam, DFC uit Dord recht en de organiserende vereniging Ba ronie. De inzet van dit toernooi is het „zil veren Spanjaardsgat". In 1963 werd de ze trofee gewonnen door FC Turnhout, dat ook nu weer met een sterk team komt. Twee spelers maakten deel uit van het Belgische UEFA-elftal, dat on langs in Duitsland nog voor een opmer kelijke prestatie ?orgde door Spanje te kloppen. Bovendien heeft dit jeugdelftal met Pasen voor een goed resultaat ge zorgd, door in een zeer sterk bezet toer nooi in Engeland de tweede plaats te veroveren. Slechts in finale werd verlo ren van Arsenal met 2—0. Ook Young Boys komt met twee spelers uit, die 'in het UEFA-elftal spelen. Carlo Moechetti speelt met het elftal, dat naar Neder land komt mee om het jeugdkampioen schap van Italië. De Nederlandse deel nemers komen allen uit in de sterkste opstelling. Willem II onder andere met van Orsouw en Nouwens. Vorig jaar bleef de trofee in Nederland, omdat NAC toen won. Dit toernooi is het enige in Nederland, waar verenigingen uit zoveel landen aan deelnemen. Alle reis- en verblijfkosten worden door de Bredase vereniging be taald. De spelers uit Milaan, Reims, Bern, Frankfurt en München Gladbach komen reeds met Pinksteren naar ons land en zullen worden ondergebracht in kasteel Bouvigne te Breda. Turnhout en de Nederlandse verenigingen komen op 2e Pinksterdag naar Breda. De toernooi- commissie, bestaande uit de heren A Christiaansen, f. Brouwers, A. Visschers J. Simons en A. van de Ouweland is nu al acht maanden bezig met de voor bereidingen. Men heeft de volledige steun van het gemeentebestuur van Breda. De elftallen zijn ingedeeld in twee pou les van zes en er wordt een halve com petitie gespeeld. De wedstrijden duren tweemaal een kwartier, terwijl de fina le in totaal 40 minuten duurt. De Bredase wethouder van Sportzaken, de heer van Bijnen zal het toernooi openen. Dit is de inzet van het grote interna tionale jeugdvoetbaltoernooi dat Baronie op 2e Pinksterdag organiseert. Het zilve ren „Spainjaardsgat" werd vorig jaar ge wonnen door NAC. (Advertentie) (Van onze sportredactie) BREDA Ik betreur diep, dat ik dit besluit heb moeten nemen. Het is inderdaad juist." Dit was het commen taar von de heer Tim Meeüs op onze vraag of hij heeft bedankt als bestuurs lid van NAC. Waarom? „Omdat de re actie van het bestuur van NAC op het artikel van 4 mei in De Stem, waarin ik stelde dat NAC moet fuseren met de Baronie, van dien aard was, dat ik het beter achtte om af te treden Verder liepen de standpunten van mii d,e hè» bestuur voor wat i L de Ihjobciering van een betaalde .sPeclaal NAC te veel uit elkaar Ik blijf in ieder geval lid van NAC." UtaI-U T_, Speekenbrink, secretaris van NAC wilde geen commentaar geven op het aftreden van de heer Meeüs ..Nee, dat gaat niet", was het korte ant woord van NAC'* secretaris PERLAS Steek op! Geniet van een voor» treffelijke, lichte en geurige Se* nor i tas! MARTINEZ..., sublieme senoritas voor moderne mannen van alle tijden! Kies uit de fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Koop vandaag PERLAS; nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Presenteer Uzelf 'n échte MARTINEZ PERLAS; zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn BIJNA 150 JAAR fabrikanten van lichte, geurige en fijne SIGAREN!

de Stem | 1965 | | pagina 3