Officier in conflict met Bredase balie Treinaanslag kost militair ruim jaar ont UITGERUST! Amerikanen moeten uil geheel Zuidoost-Azië' Moordzaak Zundert uitgesteld Russisch maanschot mislukt Waarom zo schaapachtig? Meisje (17) ontvoerd in Den Bosch PSV biedt op Schrijvers Blokken beton op rails gelegd Tweeduizend Philippino's naar Vietnam Mysterie opgelost DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN Advocatuur maakt niet uit wat ik doe" Bredanaar f 200.000 waard.... Zonnig Dodelijke val door op rijweg liggende kabel T0GAL TEGEN REUMATISCHE PIJNEN: SNEL PIJNVRIJ Uitgeslapen? néén... DRAKACEL 105e JAARGANG Ne. 24891 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DON D E R P A 6 13 MEI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vooi de Zeeuwse eilanden GOES, Klokst'raat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) COUVE DE MURVILLE DEAN RUSK ARIJS BLIJFT DWARS -• jjaflbïaP Pc Stem j De eerste etappe van de ronde van Nederland is een succes voor de Televizier- ploeg geworden. Gerben Kar stens greep (in open bestel) de overwinning. Alles over onze vaderlandse klassieker op pagina 11. Zeven kilometer boek, meer dan dertigduizend titels, pronken in de RAI, waar vanavond de Boekenweek wordt ingeluid. Pa gina 9. Is er voor de weduwe nog een echte, waardevolle taak weggelegd? Een artikel hier over in onze rubriek voor de vrouw op pag. 15. Nieuws van het aardap pelfront op pagina 7. De boeren zijn niet alle maal even gelukkig met de landbouwconcentraties. Pag. 13. Onze eigen Nederlandse „tele-artillerist" De Rooy, die bij kasteel Drakesteyn de foto van zijn leven maakte, wordt voor u geprofileerd op pagi na 17. Inter Milaan toch in de finale om de Europa-cup. Hoe deze sensatio nele ontwikkeling tot stand kwam leest u op onze sportpagina. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De verwachte botsing tussen Amerika en Frank rijk is gisteren, op de laatste dag van het NAVO-overleg in Lon den, duidelijk tot uiting gekomen. Struikelblok was uiteraard de kwestie-Vietnam, die in een uren lange geheime zitting door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken werd toegelicht. Hij verdedigde het Amerikaanse optreden tegen Noord-Vietnam en herhaalde Johnsons aanbod rond de conferentietafel te gaan zitten zonder dat aan dit overleg vooraf voorwaarden zouden worden ge steld. Met uitzondering van Frankrijk schaarden alle NAVO-landen zich ach ter de politiek van Washington en stel den ze zich op het standpunt, dat de strijd tegen het communisme in dat land moet worden voortgezet. Frankrijk bleef er echter, bij monde van zyn minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, op staan dat de Amerikanen zich uit heel Zuidoost-Azië zouden terug trekken, zodat dit gebied kan worden geneutraliseerd. Cl Het opstellen van een slotcommuni qué ondervond ook vertraging door de Franse houding. Couve de Murville wei gerde namelijk akkoord te gaan met de passage, waarin de communistische agressie in Zuidoost-Azië werd veroor deeld. De Franse minister liet echter wel duidelijk doorschemeren, dat Parijs tegen een communistische overwinning in dit deel van de wereld gekant is Het Amerikaanse optreden, met name in Vietnam, noemde Couve de Murville „een bedreiging van de wereldvrede, die in een oorlog met rood-China of Rusland zou kunnen ontaarden". Andere belangrijke punten, die in het slotcommuniqué vervat werden, zijn: De toenemende contacten tussen Oost en We^t met betrekking tot Europa, hebben tot dusverre geen succes opgeleverd en de bronnen van spanning zijn blijven bfestaan; De integriteit van Berlijn en de toe gangswegen tot diestad, moeten worden gewaarborgd; De NAVO-landen moeten voortaan nauwer politiek contact onderhou den; De ontwapeningsonderhandelingen moet nieuw leven ingeblazen wor den en er moet ernstig gestreefd worden naar een overeenkomst tegen het verspreiden van kernwapens; De ministers van defensie van de NAVO-landen zullen van 31 mei tot 1 juni in Parijs overleg plegen over de Europese strategie en de behoef ten van de strijdkrachten. (Van een orizcv verslaggevers) BREDA In het arrondisse ment Breda heeft een principiële kwestie de officier van justitie, mr. J. Ch. Louët Feisser, in het geweer gebracht tegen de advo catuur. „Ik wens niet dat de balie uitmaakt wat ik wel en niet heb te doen", aldus woensdag de offi cier. die mede op aandrang van bovenaf een persconferentie over de moordzaak-Zundert te elfder ure had moeten schrappen. Nieuwe verwikkelingen door het ge tuigenis van Jeanne van Hasselt-Her- reijgers, echtgenote van de vermoorde (Van een onzer verslaggevers) BREDA Voorlopig zal de moordzaak Zundert niet voor de Bredase rechtbank in behande ling komen. President mr. J. K. Schellenbach heeft bepaald dat de zaak vandaag wordt terug ver wezen naar de rechter-commissa- In de zitting van heden zal worden volstaan met afroeping. De president heeft om een uitvoerig psychiatrisch rapport gevraagd over verdachte Jos. v. d. B., van wie Jeanne van Hasselt heeft getuigd dat hij de moordenaar van haar man is. De vrouw, kroon getuige in het proces, zal nader wor den verhoord. boer, hadden de aanvankelijke basis aan de voorlichtingsbijeenkomst ontno men. De bezwaren van de advocatuur gaven echter de doorslag. Dat de officier plotseling naar aan leiding van een concrete strafzaak een- persconferentie wilde houden, is bij de balie niet in goede aarde gevallen, of schoon er in het algemeen geen be zwaar bestaat tegen voorlichting van de pers. Gevraagd naar een volledige motive ring van het standpunt van de advoca tuur, deelde de deken van de orde van advocaten, prof. mr. W. van Wijmen woensdagmiddag mee, zich niet geroe pen te achten daarover in het open baar uitspraken te doen. Hij zei zien in gevoelig liggende kwesties als deze liever van commentaar te willen ont houden. Mr. Louët Feisser is als initia tiefnemer voor de persconferentie en vertegenwoordiger van het openbaar ministerie in deze strafzaak, niet van plan om het er zo maar bij te laten zitten. In Rotterdam, waar hij eerder oriënterende besprekingen, met de pers vóór de behandeling van strafzaken heeft gehouden, heeft de advocatuur nooit bezwaren gemaak^. „Ik heb zelfs gevraagd of de verdediger erbij wilde zijn, maar dat werd geweigerd", aldus gisteren de officier. „Men vreesde dat er vragen zouden worden gesteld, waar op de verdediger niet zou willen ant woorden". Voor de pers zelf zou dat geen enkel bezwaar zijn geweest. Zij respecteert het weigeren van antwoorden als ieders goed en democratisch recht. Het bezwaar dat de officier vragen zou kunnen beantwoorden in een for mulering, die door de loop van het pro ces op losse schroeven zou komen te staan, wimpelde mr. Louët Feisser weg met de opmerking: „Ik word zo vaak gebeld om informatie. Als ik dan be paalde mededelingen over een strafzaak doe, kan de advocatuur die evenmin controleren". Ondanks dit verschil van standpunt in een zuiver principiële aangelegen heid, is de verstandhouding tussen het openbaar ministerie en de advocatuur in Breda uitstekend. MOSKOU (Tass/Reuter/U.P.I.) Het is nog steeds niet bekend wat het lot is van de Russische ruimtesonde „Loe- na-5", die gisteravond een zachte lan ding op de maan zou moeten uitvoeren. Volgens een vaag communiqué van „Tass" heeft „de landing gegevens op geleverd die nuttig zijn voor verdere ontwikkeling van het systeem van zachte maanlandingen". Tijdens de vlucht werden door de sonde tal van informaties, verwerkt in een doedelzak achtig gejank, radiografisch naar de aarde gezonden. Zowel in Jodrell Bank (Engeland) als in Moskou werd gezegd dat de Loena-5 na landing zweeg. Dit kan betekenen dat de sonde wel een zachte landing heeft gemaakt, doch dat de kortegolf- zender van de sonde is uitgevallen. Het kan ook betekenen dat de Loena-5 te pletter is geslagen en nu broederlijk naast zes andere capsule-wrakken op de lunaire schroothoop ligt. Uit de formu lering van de „Tass"-berichten is de concrete stand van zaken niet af te lei den. De eerste veronderstelling een gelukte zachte landing, maar een de fecte zender lijkt het meest waar schijnlijk. BONN (DPA) Het aangaan van di plomatieke betrekkingen tussen West- Duitslamd en Israël zal vandaag officieel worden bekendgemaakt. Te 15.00 uur Nederlandse tijd zal in de hoofdsteden van beide landen gelijktij dig een briefwisseling tussen bondskan selier Erhard en premier Leviesjkol worden gepubliceerd, alsmede een ge meenschappelijk Duiits-Israëlisch com muniqué. PRINS BERNHARD legde gisteren te Paddington, samen met de hertog van Gloucester, kransen op een ereveld van Nederlandse militairen die tijdens de oorlog in Engeland het leven lieten. Meer dan 400 nabestaanden en leden van het Nederlandse verzet woonden de plechtigheid bij. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN PSV koestert grote belangstelling voor Daan Schrijvers. Naast Benfica biedt deze Emdhovense club op de nationale spil van DWS. Het vorig jaar liepen onderhandelingen tus sen PSV en Schrijvers op niets uit. Welke van de twee clubs uiteindelijk met de ex-Bredanaar gaan strijken, kunnen wy nog niet voorspellen. Wel weten wij dat met een eventueel trans, fer van de DWS-spil bedragen zyn ge moeid van circa 200.000,-. Geruchten als zou PSV ook belang stelling koesteren voor de rechtsbinnen van Feijenoord. Frans Bouwmeester worden in Eindhoven met nadruk ont kend. Frans Bouwmeester is wel in l contact geweest met scouts van Real I Madrid. Of het tot een oefenwedstrijd en een contract zal komen is echter pog lang niet zeker. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en hogere mid- ciagtemperaturen. Vandaag: zon onder 20.23 uur. Maan onder 4.23 uur. Morgen: zon op 4.49 uur. Maan op 19.20 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De krijgsraad in Den Bosch heeft gistermiddag de 21-jarige dienstplichtige korporaal T. P. uit Am sterdam veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. De auditeur-militair, mr. H. Beaumont, had eerder dezelfde gevan genisstraf en verlaging tot de stand van soldaat, in plaats van ontslag uit de dienst, geëist. De beklaagde, die diende bij de be wakingsdienst van de vliegbasis Soes- terberg, was in de nacht van 15 op 16 januari tijdens zijn eerste wachtronde het hek van de basis over geklommen en had op een nabijgelegen spoorbaan een betonijzeren blok op de rails ge legd. Het blok woog 115 kg en lag voor het grijpen in verband met vernieu wingswerkzaamheden aan de lijn Amersfoort-Utrecht, „Wat had u op de spoorlijn eigen lijk te maken", vroeg de president, ko lonel mr. Kloots, de weinig mededeel zame korporaal gisteren. „Niets, ik ging daar zo maar heen zonder vooropgezette bedoeling. Ik wil de namelijk wei eens weten wat er met zo'n blok zou gebeuren als er een trein overheen zou rijden". „Dat lijkt, me nogal duidelijk en wei- ning interessant om te weten", aldus de president. Met een snelheid van 90 km per uur had een posttrein het betonblok aan gruzelementen gereden om daarna in Den Dolder flink beschadigd tot stil stand te komen. Het was allemaal goed afgelopen. Korporaal P. was daarna weer rustig op patrouille gegaan. Na dien was hij gaan rusten tot hij 's mor gens om kwart voor zes weer een uur wacht moest kloppen. Nieuwsgierig hoe zijn betonblok het eraf had gebracht, was hij weer het hek over geklommen. Hij kwam toen, zo luidt zijn verhaal, plotseling op het idee nu eens drie betonblokken op de rails te leggen, dan de naderende trein tegemoet te lopen, die te laten stoppen en zo de held van de, dag te worden, die een treinramp had voorkomen. Zover kwam het echter niet. Om tien over zeven denderde een personentrein, waarin 45 mensen zaten, met een snelheid van tachtig km per uur over de betonblokken heen en kwam ernstig- beschadigd tot stilstand. Tot een ontsporing kwam het gelukkig niet. Terstond meldde de korporaal zich als getuige. Dat paste nog wel in zijn heldenrol. Hij had twee mannen op de rails bezig gezien, vertelde hij, maar in zijn fantasie noemde hij zoveel de tails. dat de gemeentepolitie van Soest en de spoorwegrecherche al heel gauw argwaan gingen koesteren. En zo werd de getuige de dader. Heeft de familie Schaap de kranteberichten over de moeilijke situatie in de wolindustrie gelezen en staat zij daarom zo roerloos in de voorjaarswei Neen I De familie Schaap is eenvoudig van slag. De voor jaarslammeren zijn het Nederlandse lenteweer zo zeer gaan wantrouwen, dat ze er hartelijk voor bedanken om bij het eerste oostelijke briesje te gaan huppelen en dartelen, zoals het lammeren overigens wel be taamt. Maar ondanks alles: de familie Schaap, zich verwonderd koesterend in het voorjaarszonnetje, vormt een overtuigend lenteplaatje. Daar was het ons tenslotte om begonnen. MANILLA (AFP) De Philippijnse kamer van afgevaardigden heeft zich woensdag met 53 tegen 18 stemmen bij een onthouding uitgesproken voor het zenden van een contingent Philippijnse militairen naar Zuid-Vietnam. In Manilla is nader verklaard dat de Philippijnse regering op verzoek van de Zuidvietnamese regering besloot 2000 militairen 1000 genisten en 10Q0 man ondersteuningstroepen te zenden. „Ik heb beslist niet de bedoeling ge had een ongeluk te veroorzaken", zei de korporaal gistermiddag. Hij kon geen verklaring geven voor zijn vreemde mo tieven, die, naar de mening van de pre sident, „moeilijk te pruimen zijn". Ook de auditeur-militair kon de verklarin gen van de korporaal blijkbaar moeilijk accepteren. „Maar", aldus de auditeur militair, „de psychiater, die zich uit voerig met de beklaagde heeft bezig gehouden, gelooft onvoorwaardelijk in diens verklaringen. En ik wil mij daar aan dan ook houden. Omtrent de objec tieve waarheid zullen wij in het duister blijven tasten". „Beklaagde is weggevlucht in kin derlijke fantasieën", aldus de raads man, kapitein Tibben, die geen opzette lijke ingevaarbrenging van het spoor wegverkeer, waarvoor een maximum straf van vijftien jaar kan worden opge legd, aanwezig achtte. Het Zwolse Spitfiremysterie is opge lost. De Belg Henri Taymans vloog met zyn Spitfire de grond in naast de spoordijk en niet de Tsjech Otto Smik, zoals werd aangenomen. Giste ren js dat allemaal duidelijk geble ken. U leest er meer over op pag. 7. Op de foto: Een soldaat van de lucht- machtbergingsploeg loopt met een brok van de motor naar de onder zoekers. (Foto Dagblad De Stem) (Van onze correspondente) VUGHT De Vughtse recherche zoekt momenteel verwoed naar ontvoer ders van een 17-jarig Ambonees meisje uit Vught. Het meisje stond op het Stationsplein in Den Bosch op de bus naar Vught te wachten en las daarbij een krant. Er stopte vlakbij haar een grijze, tweedeurs personenauto waarin, behalve de bestuurder, een man zat die haar vroeg of hij de krant even mocht inzien. Toen zij hem de krant wilde ge ven werd zij bij de pols vastgegrepen en de auto ingesleurd. De deur werd dichtgeslagen en beide jongemannen re den met grote snelheid weg. In de loop van de nacht vond een politiepatrouille het meisje bewusteloos langs de Loonse Baan. in Vught. Zij was zwaar mishan deld en de mannen hadden haar ken nelijk gepoogd te wurgen. Zij is naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toe stand is thans bevredigend. (Van onze verslaggeefster) BREDA De 58-jarige Bredanaar J. A. van Elewout is woensdagmiddag om het leven gekomen ten gevolge van een val, die hy met zyn bromfiets maakte nadat hy met zyn voet achter een over de weg liggende elektriciteitekabel was blijven haken. Het ongeval gebeurde rond half een in de Tongerenstnaat in de nieuwe wijk Hoge Vucht. In de in aanleg zijnde straten hangen hier de elektriciteitska bels boven de straten. Bij het afbreken van deze installaties kwam een van de kabels over de weg te liggen. Vermoe delijk ontstond er een lus iin de kabel, waarin de heer Van Elewout, die pas veertien dagen in deze wijk woonde, met de linkervoet of -trapper bleef han gen. Bij de val liep hij dusdanig letsel op aan het hoofd, dat hij kort na zijn overbrenging naar het Ignatiuszieken- huis overleed. (Advertenties) vakkündig verzorgd v.a. f. 10.- HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA Zorg dat U Togal in huis heeft. Snelle stiller van grote en kleine pijnen. Reumatische pijnen. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles ver dwijnt snel. Door Togal. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. in'i6tO,uV» Hongaarse Annex 3ar Gerechten GEVULDE Veemarktstr. 35 PAPRIKA BREDA mef rijst tel. 39072 DE ..HARDE- MATRAS MET ALLE COMfORT VAN EEN ..ZACHTE'

de Stem | 1965 | | pagina 1