Zeeuws Studiefonds houdt omvangrijke taak Raad bekeek eigen stad Boetes voor transporteur zonder auto-vergunning Stoom brengt zwembad in Goes op temperatuur Ratiobouw beïnvloedt de Zeeuwse arbeidsmarkt Pleidooi voor vorming van streek-steunpunten i - Eerste steen voor lagere land- en tuinbouwschool GEEN STEIGERS MEER IN WESTERSCHELDE Kleiner aantal aanvragen zó lekker H 7 zó gezond Medewerking Toekomstmuziek Ondanks veranderde rijksregeling Bar weer remt seizoendaling Na (eventuele) uitbreiding aanleginrichting van Dow: Yoor tweede maal een kunstmarkt in Middelburg Economische politierechter Twijfel over gewicht potjes mosselen Toch zwemmen komend weekend Schetsontwerp voor overdekt bad gereed Bestand India-Pakistan Dorpsavond te s-Heerenhoek Insteekhaven voor oostelijk industriegebied In vogelvlucht door Middelburg Voor dertiende keer visserijfeesten te Breskens Kwadedammer ernstig gewond te Goes Tijdens zomermaanden: DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 MEI 1965 (Advertentie) Mr. dr. A. MES Voorzitter Zeeuws Studiefonds (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De belangrijke wijzigingen in de rijksstudietoela- geregeling zal in geen enkel opzicht het voortbestaan van de Stinhting Zeeuws Studiefonds in discussie brengen: het fonds zal waarschijn lijk wel een kleiner aantal aanvra gen te behandelen krijgen, waar van echter de hoedanigheid nog meer dan voorheen het belang van het fonds zal onderstrepen. Tot voor kort koppelde het rijk de toekenning van de studietoelage aan een gemiddeld eindcijfer, waar door velen tengevolge van mindere prestaties op een bepaald moment. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De economische poli tierechter alhier, mr. P. van Empel, heeft d® veertigjarige transportondernemer A. KL te Wolphas«rtsdijk veroordeeld tot twee geldboetes van vyftig gulden, subs, tweemaal tien dagen gevangenisstraf. De officier van justitie had hetzelfde ge- eist. ging abortus bang rundveebeslag. De 50- jarige veehandelaar P. van St. te Kwa- dendamme, had een rund in het begin van oktober 1964 met toestemming van De Br. naar diens weiland te Baarland gebracht. Van St. verklaarde, dat de pa pieren van het betreffende rund goed wa ren. Alleen kon hij toen de gezondheids verklaring niet aan de ambtenaren tonen. Deze was hij kwijt. Later vond hij ze terug. Het beest was erg mager en moest mesten voor de slacht. De Br. had zelf geen vee. Hij werd dan ook vrijgespro ken, doch tegen Van St. vorderde de of ficier 75 gulden of 15 dagen. De politie rechter maakte er 40 gulden of 8 dagen van. vaak de gelegenheid werd ontno men een verder studie aan te vra gen. Deze categorie werd overigens in vele gevallen opgevangen door provinciale studiefondsen, die min der veeleisend waren. De veran derde rijksregeling geeft in prin cipe iedereen, die het eindexamen heeft gehaald, de kans voor een toelage voor verdere studie in aan merking te komen. Zal hierdoor het aantal aanvragen bij provinciale fondsen waarschijnlijk ver minderen. met name de Zeeuwse Stich ting zal voor een omvangrijke taak ge steld blijven. Voor deze provincie is o.m. van groot belang, dat toelage voor stu dies aan het Zeeuws Technisch Instituut te Goes en aan het Instituut voor Heil gymnastiek, Massage en Fysiotechniek te Koudekerke, wel door de Zeeuwse stichting gegeven kunnen worden, maar niet door het rijk, dat beide opleidingen niet erkent. Voorts zullen studenten en scholieren, die hun opleiding willen voortzetten aan Belgische instituten tevergeefs aanklop pen bij Nederlandse rijksinstanties, maar bij het provinciaal fonds kunnen zij voor finanaciële steun in aanmerking ko men. Vooral voor Zeeuwsch-Vlaanderen is het van groot belang, omdat uit dit ge west veelvuldig gebruik wordt gemaakt van onderwijsinstellingen in o.a. Ant werpen, St.-Niklaas, Gent en Brugge. Omdat nu voor de toekenning van de rijkstoelage het diploma als norm wordt gesteld, krijgt o.m. de Stichting Zeeuws Studiefonds met een nieuwe werksoort te maken. Immers, het rijk zal na een jaar zijn gegadigden voor een verdere toelage aan de hand van prestaties in het eerste jaar schiften. In de afgevallen groep zullen zich gevallen kunnen voor doen, waarvoor alsnog de provinciale stichting in de beurs tast. Een tweede bijkomstigheid, die voor Zeeland van be lang kan zijn, is de met een jaar ver lengde opleiding aan het instituut voor het buitenland te Nijenrode. Dit ertra jaar zal bestaan uit een stage in Amerika o.l.v. de universiteit te Oregon. Het rijk verleent hiervoor geen toelage, de pro vinciale fondsen mogelijk wel. Tijdens een bijeenkomst in het Pro vinciehuis werd een toelichting gegeven op het verslag van de jaren 1958-1959 tot 1963-1964, door voorzitter mr. dr. A. Mes, secretaris drs. K. Laansma, en de administrateur Th. Kamermans. Het Zeeuwse studiefonds zal dit jaar het tweede lustrum vieren. Per 31 december 1963 had het fonds bijna f 400.000 aan renteloze voorschotten uitstaan; het aan tal aanvragen bedroeg 1720, waarvan 512 werden toegekend, met als voornaamste soorten onderwijs: technisch 147, en kweekschool 174. De gemiddelde toe kenningen bedroegen f 789 per jaar. KI. had op een van zijn vrachtauto's' melkprodukten vervoerd. Hij had echter voor deze wagen geen vergunning van de Rijksverkeersinspectie. Dat gaf hij ter zit ting volmondig toe. De officier wees hem erop, dat de wagen bij herhaling van de overtreding aan de ketting gelegd zou worden, waarop de politierechter de ver dachte de raad gaf deze waarschuwing maar goed in zijn oren te knopen. De 54-jarige ondernemer van een mos selverwerkingsbedrijf te Yerseke, J. P., was bekeurd omdat sommige glazen pot jes met ingelegde mosselen, die voorzien waren van etiketten, te weinig gewicht zouden hebben gehad. De mosselen wer den in zijn bedrijf bereid en waren voor de consumptie bestemd. Zij waren door twee ambtenaren gewogen. De verdachte sprak er breedvoerig over en hij had zelfs twee potjes met inhoud meegebracht, die hij aan de eco nomische politierechter toonde. Hij zette uitvoerig uiteen, dat bij de toevoeging van azijn de mosselen week worden en aan gewicht verliezen. Bovendien wer den de toegevoegde schijfjes ui door de ambtenaren niet meegewogen. De officier gaf te kennen, dat P. in 1963 ook al voor een dergelijke overtre ding beboet was en dat hij daarna nog diverse waarschuwingen had gekregen. Hij vorderde nu 100 gulden of twintig dagen. De raadsman, mr. Der Weduwen, kwam met dezelfde feiten naar voren als zijn cliënt, doch verklaarde gaarne te willen zien hoe de mosselen door de ambtenaren worden gewogen. Hij kon ook niet be grijpen waarom de toegevoegde uien niet worden meegewogen. Na enig overleg werd besloten de zaak voor een nader onderzoek te verwijzen naar de rechter-commissaris. L. de Br., oud 68 jaar, veeverzorger te Baarland was bekeurd wegens toevoe- KARATSJI (Rtr.) India en Pa kistan hebben besloten een wapenstil stand te sluiten in het omstreden ge bied van de Rann van Koetsj, die ge volgd zal worden door onderhandelin gen. Dit is dinsdag in Karatsji van doorgaans welingelichte zijde vernomen. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Ondanks de slechte weers omstandigheden van de laatste tijd ziet het er naar uit, dat in het komend week end na de opening vrijdag a.s. reeds gezwommen kan worden in het nieuwe gemeentelijke openluchtzwem bad te Goes. Dat is dan te danken aan een gul aanbod van de Combinatie Bouw Oosterscheldebrug. Sinds gistermiddag het water had toen een temperatuur van elf graden brengt een generator met behulp van hete stoom het water op de wat behaag lijker temperatuur van omstreeks twin tig graden. Iedere vier uren stijgt de watertemperatuur één graad. Donderdag avond zal de gewenste temperatuur be reikt zijn. De service van de Combinatie geldt uiteraard alleen voor het komend weekend. Zoals bekend, zal de heer M. J. van Poelje, lid van G.S. en voorzitter van de Zeeuwse sportraad vrijdagmorgen het bad openen. De meer sportieve openingsplechtighe den zijn verschoven naar een later tijd stip. De plannen voor de realisering van een overdekt instructiebad zijn nog niet van de baan. Technisch zijn er zelfs bij na geen moeilijkheden. Met de bouw van het vrijdag te openen zwembad is in de opzet namelijk rekening gehouden met de uitbreiding van dit bad met een over dekte kuip. Een schetsontwerp is reeds gereed. Ook is vast komen te staan dat met completering van het openluchtbad met een overdekt instructiebad de ex* ploitatieopzet voordeliger zal zijn. Overigens is er een groote belangstel ling voor het nieuwe Goese bad. Ruim twaalfhonderd abonnementen zijn aange vraagd. Verder wensen alle in Goes ge vestigde scholen deel te nemen aan het schoolzwemmen. Dit betekent dat 4.000 scholieren regelmatig een duik komen nemen. Voor zwemlessen aan particulie ren bestaat reeds een wachtlijst. Ook in de naaste omgeving is grote interesse voor het Goese zwembad, mede in schoolverband. Wat de personeelsvoorziening aangaat kampt men niet met. moeilijkheden. De Stichting Sportbelangen Goes heeft het zwembad in beheer. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ondanks het feit, dat er in Zeeland duchtig gebouwd wordt zeker niet minder dan voorheen is het aanbod van bouwvakkers in Zeeland gro ter dan begin vorig jaar. In april 1964 was het cijfer 50, en in de overeenkom stige maand van dit jaar 75. In maart be droeg dit cijfer nog 127. Men meent, dat et op gang komen van de diverse bouw- ïa.!0,?3^ c,q' de ratiobouw in geheel Zee land hieraan debet is. wpiï!^S^ fezien ^as daling van de anrWp f in april iels geringer dan volle vi^het^'1 ^aarschijnlijk ten ge- langdurige koude voor- bon^Stp waardoor met name in de land- werkzaamheden nog niet worden verncht. Zeeland toont b^rZfT^0™beeld- In april 1965 118 ln dez€ bedrijfstak keninvapril 1964 159- Re" houden met het men aanneem! 'mg Steeds VOT" nebfke6»*^1 matig verlopen. De man- l20 (1926? en -erv'e bedr°eg in april 1.14U (1.026) en in maart 1.327. Ten ge volge van seizoenwerkloosheid daalde dit C1^erJnilet 23 vraan naar mannelijke arbeidskrachten steeg mede onder invloed van het gure weer maar matig van 779 in maart naar 804 in april (1.097). Ook bii de vraag blijkt duidelijk de invloed van de ratiobouw. In april 1964 was de vraag in de bouwnijverheid 408 en in april van dit jaar maar 216. Vooral het rayon Ter- neuzen (147) zit "erlegen om arbeids krachten. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten daalde licht van 317 naar 291 (315). De vraag daarentegen liep met precies honderd van 844 naar 944 (846) op. Door een belangrijke aanvraag van een con- servenfabriek steeg de vraag in de sec tor levens- en genotmiddelen van 14 in maart naar 114 in april (75). Binnenkort zal ook, vooral In de hore- casector, weer dringend behoefte zijn aan vakantiewerkers. De mannelijk geregistreerde arbeidsre serve bedroeg in Zeeland In april 1.9 pro cent en het landelijke cijfer was 1.0. Wat de openstaande aanvragen betreft zijn de ze cijfers 1.4 en 3.0. De cijfers tussen haakjes hebben betrekking op april 1964. ACHT LEDEN van het Britse Lagerhuis de drie partijen vertegenwoordigend hebben een motie ingediend waarin wordt voorgesteld het tiendelig munt stelsel zo spoedig mogelijk in te voe ren. BURGEMEESTER WAELPUT (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Tijdens de in de Jeugdhoeve gehouden dorpsavond, onder auspiciën van de streekcommissie West- Zuid-Beveland, heeft de heer J. Martens eèn pleidooi gehouden voor de vorming van strèeksteunpunten. De heer Martens betoogde, dat het in het belang van de streek zou zijn indien bepaalde centraal gelegen dorpen het karakter van centrum zouden krijgen met voorzieningen, die door één enkel dorp niet gefinancierd kunnen worden. De heer Martens dacht hierbij met name aan voorzieningen voor het onderwijs, bejaardentehuizen, zwem baden, ontspanningsmogelijkheden, in dustrievestiging etc. Als een zodanig streekcentrum zag hij voor 's-Heeren- hoek bepaaldelijk mogelijkheden, gezien de functie van dit dorp tot nu toe. Dit idee sloeg duidelijk aan bij de aanwezigen en met name bij burgemees ter Waelput van 's-Heerenhoek, die meende, dat vooraf eerst duidelijk zal moeten worden vastgesteld, welke voor zieningen er dienen te komen en waar! Burgemeester Waelput verbaasde zich over de stichting van een r.-k. bejaarden tehuis in Lewedorp, dat zijns inziens ex centrisch is gelegen ten opzichte van de streek, waarvoor het dienstbaar moet zijn. „Er zal", aldus de heer Waelput, „meer en meer samenspraak moeten ko men tussen de diverse gemeentebestu ren". Een voorbeeld hiervoor is b.v. het streekzwembad, dat te Heinkenszand is geprojecteerd. Burgemeester Eisen van Heinkenszand deelde de aanwezigen me de, dat de verwezenlijking van de zwem badplannen in zijn gemeente nabij schijnt. Voor de stichting van dit bad, waarvan de kosten worden geraamd op f 500.000, zal een flinke subsidie nodig zijn uit de rijksfondsen, maar, zo ver volgde de heer Eisen, yoor de exploitatie zullen wij een beroep moeten doen op de omringende gemeenten. Overigens kwam ook op deze dorps avond een waar scala van wensen, ideeën en kritiek naar voren, die door de secre taris van de streekcommissi, drs. E. L. J. Plieger, ijverig werden genoteerd. Men verlangt in 's-Heerenhoek naar betere verbindingen met de Zak van Zuid-Be veland, met Vlissingen en met het noor den (rechting bejaardentehuis Lewedorp) Burgemeester Waelput wees op de prachtverbinding met Vlissingen, die bij na gereed is en 's-Heerenhoek op 10 mi nuten rijden van de Scheldestad brengt, terwijl men voor de kortee afstaind naar Goes nog altijd op 20 minuten dient te rekenen. Een andere wens was: meer subsidie voor de culturle ontwikkeling in het dorp. Ergernis was waar te nemen ovér het feit, dat de nieuwe schouwburg te Middelburg enkele miljoenen vergt, terwijl voor de dorpen veelal niets bij de overheid losbrandt om 't verenigings leven te stimuleren. Burgemeester Eisen sprong echter voor de Middelburgse schouwburg in de bres, door te zeggen, dat deze een streekkarakter draagt en nu reeds mogelijkheden heeft geboden, die voorheen ondenkbaar waren. De leiding van deze dorpsavond be rustte hij de heer W. J. de Vlieger te Nieuwdorp, lid van de streekcommissie. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE In het landbouwonderwijscentrum alhier is de eerste steen gelegd voor de nieuwe huisvesting van de lagere land- en tuinbouwschool. De plechtigheid werd verricht door de heer R. E. A. de Badts, voor zitter van de vereniging lager land- en tuinbouwonderwijs West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de foto ziet men hem geflankeerd door burgemeester J, C. Hoftijzer (r) en architect J. CP. hoonen. Het gebouw, gesitueerd aan de Konin gin Julianastraat, zal in 1966 ge- reedt kunnen zijn. Het biedt plaats aan drie theorielokalen, waarvan een speciaal ingericht voor na- tuurkunde-onderwijs, een over blijflokaal met keuken, een prak tijklokaal voor melken en een ruimte niet werkplaats voor de handvaardigheidslessen. Zonder de inrichting komt de school te staan op ruim een half miljoen. De entree van het nieuwe gebouw zal zodanig zijn, dat zij gebruikt kan worden als muziektempel. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dow Chemical Internationaal N.V. in de Nieuw Neuzenpolder te Terneuzen is naar alle waarschijnlijkheid de enige in dustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen, die gebruik zal (kunnen) maken van een aanleginrichting (steiger) in de Westerschelde. Het gemeen tebestuur van Terneuzen is er zich van bewust, dat men niet onbe perkt steigers in de Westerschelde MIDDFV Rmr,°rreSP7 1 interessante objecten in de stad be- tPrll hTh Wf ms~ zic'lt'3d- De tocht voerde de raads- gemeld, heeft de ge- leden o.m. naar de Dam te Middel- meenteraad in vogelvlucht tal van burg, waar werklieden juist begon nen met het opzetten van een reus achtige tent, waarin tot en met za terdag een auto- en caravanshow te zien is. kan aanleggen. Daarom hoopt het voor het toekomstige „oostelijke' industriegebied een landinwaarts gerichte insteekhaven te kunnen verwezenlijken. Dat is ons medege deeld door burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen. Dow Chemical Internationaal beschikt al sinds enige tyd over een imposan te steiger, waaraan de grootste zee schepen kunnen aanleggen. Het is de bedoeling, dat Dow's aanleginrichting nog aanzienlijk zal worden uitgebreid. Een grootscheepse uitbreiding van het Dowcomplex naar het westen in de richting van de Braakman is daarvan zelfs afhankelijk. „Wanneer de nieuwe steiger er niet komt, maar we hopen dat het tegendeel het geval zal zijn, blijven Dow nog wel fnogelijkheden voor uitbreiding maar niet in die mate dan waarin de plannen op het ogenblik voorzien", aldus burge- meester Rijpstra. Zoals wellicht bekend staat of valt de uitbreiding van Dow ook met de hoeveel heid proceswater, die in de toekomst beschikbaar zal komen voor Dow. Deze chemische industrie behoeft mo menteel ongeveer 3.000.00. m3 water per jaar. In 1970 dient de n.v. echter de beschikking te hebben over onge veer 20.000.000 m3 water. De heer Rijpstra is overigens optimis tisch gestemd: „De medewerking van rijkswaterstaat voor wat de steigers be treft en die van de Waterleiding Maat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen N.V. la ten momenteel weinig of niets te wen sen over. We vertrouwen er vast op, dat Dow die mogelijkheden zal krijgen, die dit bedrijf nodig heeft. Het 1200 hectaren grote „oostelijke" industrieterrein langs de Westerschel de tussen De Griete en de oostelijke be grenzing- van de gemeente Zaamslag, als mede de daarin noodzakelijke insteek haven, moeten nog worden aangemerkt als verre toekomstmuziek. Het gemeentebestuur van Terneuzen ziet de verwezelijking ervan eerst op lange tennijn geschieden. De aanleg zal ettelijke miljoenen vergen, Ener zijds vanwege de grootte van het ter rein, anderzijds omdat voorzieningen zullen moeten worden getroffen, die het bezwaar van een opening in de zeedijk ten behoeve van de insteekhaven zullen moeten opheffen. Dat wil zeggen, dat een zeer aanzien lek gedeelte van het terrein tot dykhoog- te zal moeten worden opgespoten. Voor de aanleg van het industrieterrein zal het ook nodig zyn dat zich bedrijven aan melden, die zich erop zullen vestigen. Het is onverantwoord en onmogelijk, dat de gemeente het terrein „op de bon nefooi" realiseert. Met die zaak is name lijk veel te veel geld gemoeid. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De Visserijfeesten Bres kens 1965 zullen worden gehouden op za terdag 14 en zondag 15 augustus. Het eve nement wordt voor de dertiende keer ge organiseerd. De betrokken stichting heeft ook voor deze uitgave festiviteiten van niveau ge programmeerd. Hoewel daarvoor het aan tal inschrijvingen nog onder de maat is, zullen weer praalwagens door de straten trekken. In de amusementssector treden voor het voetlicht o.a. Anneke Grönloh, The Blue -Diamonds, André van Duin, Frans van Dusschoten, de Tilburgse Schotjes en het showorkest Rey Jacky Belgian Stars. GOES In het nieuwe sluizencom- plex in aanbouw werd de 55-jarige sjou wer A. B. uit Kwadendamme ernstig gewond door een kantelende directiewa gen. Het ongeluk gebeurde toen de di rectiewagen versleept moest worden met behulp van een motorkarretje. Bij het maken van een haakse bocht brak een achterwiel van de directiewagen, die kantelde, waardoor B. bekneld raakte tussen wag enen motorkar. Dokter v.d. Werf verleende eerste hulp, waarna B. per ambulance met ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis St. Jo anna werd vervoerd. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Ook dit jaar zal e. weer een kunstmarkt tijdens de zomer maanden op de Vischmarkt alhier wor den georganiseerd. Vorig jaar werd voor de eerste maal een dergelijk evenement op touw gezet met als resultaat 50.000 bezoekers. Daarmee kwam de kunst markt, wat het bezoekersaantal aangaat, als tweede op de ranglijst in het jaar verslag van de Provinciale V.V.V. Minia tuur Walcheren behield een eerste plaats. De kunstmarkt is vanaf 17 juni tot en met 21 augustus iedere zondag en zater dag geopend van plusminus half elf tol vijf uur. In de galerijen zullen exposities wor den ingericht, terwijl op de Vischmarkt zelf marktkramen zullen verrijzen. Dit jaar zal de kunstmarkt een soort Mont- martre-sfeer ademen. Voor de zaterdag avonden hoopt men diverse attracties op touw te zetten. Verder zullen weer regel matig kunstveilingen worden gehouden, terwijl een in het leven geroepen com missie zorgt, dat de kunstmarkt op een verantwoord peil blijft. De tweede kunstmarkt wordt gehouden in het kader van de reeks Beneluxmani- festaties. Vele kunstenaars van buiten de provincie en zelfs van over de lands grenzen met name de Belgen tonen veel interesse hebben zich reeds aan gemeld voor deelname. pok de leden van de Haagsche Kunst- kring hebben hun medewerking toege zegd. Bjj .wijze van uitzondering geldt voor de Middelburgse kunstmarkt de rijkssub sidieregeling van 35 procent bij aankoop van werken van Nederlandse kunste naars. Voor werken van Zeeuwse kun- stenaars zal de provincie waarschiinliik nog eens 15 procent als aanvullend sub- Isidie verstrekken.

de Stem | 1965 | | pagina 3