ardappelen snel duurder BulMl Toch één Westers standpunt inzake Duitse hereniging Geel carnavalspak verbrand in huis van slachtoffer hollenkamp Felle strijd in Vietnam KLAAR VOOR DE START NIEUWE OOGST TE LAAT OUDE BIJNA OPGEGETEN Kanon van Spitfire Drs. W. A. J. M. Harkx vooratter K.N.D.P. i De Zwaan en de romance Geen ramp Vrij produkt Door elkaar Eerste hulp op wegen schiet te kort Jeanne van H (moord Zundert) getuigt nu tegen verdachte NVV steunt huurbeleid zeker niet Motorrijtuigen s/ A DAGBLAD VOOR ZEELAND Bataljon in paniek J De Vietcong-aanval werd om negen J uur plaatselijke tijd afgeslagen toen I versterkingen door de lucht waren aan- gevoerd. Oostelijke wind Kmu>.«i i PROF. QUERIDO Verlenging van belastingkaart nu per post 2-ruit shirt 105e JAARGANG Ne. 24890 Voor Qod, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL Leijendekker. RedactieraadJ. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Ma8 WOENSDAO Mil 1*65 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. IBureau voor dë~Zeeuwse eilanden. GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Manschappen van de genie uit Weert zijn in de omgeving van Zwolle bezig met het opgraven van een Spitfire, die daar in november 1944 door de Duitsers is neergeschoten. Tot nu toe zjjn er alleen maar kleinere delen van het vliegtuig blootgelegd, zoals deze mitrailleur punt 50-kaliber. SAIGON (II.P.I.) Communistische Vietcong-soldaten hebben gisteren op 120 kilometer van Saigon een inval ge daan in de provinciehoofdstad Song Be. De bliksemaanval heeft aan tenminste vijf Amerikanen en vijftien Zuidvietna- mezen het leven gekost, terwijl volgens de nog onvolledige gegevens dertien Amerikanen en zevenendertig rege- I ringssoldaten werden gewond. I Maandag werden in de aan Saigon t grenzende provincie Hau Nghia de Zuidvietnamezen volledig verjaagd, waarbij volgens schattingen van be trouwbare militaire zegslieden 116 Zuid- vietnamese soldaten gedood en 78 an deren werden gewond. De troepen lie ten meer dan 100 wapens op het slag- veld achter, onder meer geweren, ma' I chinegeweren, granaatwerpers en radio 1 toestellen. T Berichten over de slachting werden I pas gisteren ontvangen. Volgens de zegslieden vuurde een re -geringshouwitser per ongeluk schoten af op de stellingen van een regerings bataljon, dat sinds vrijdag tegenover de TVietcong was gelegen. I- Terwijl de Zuidvietnamese soldaten zich herstelden van de schok van de |iigranaatinslagen, vloog een aantal ,,Sky- raider"-vliegtuigen van de Zuidvietna mese luchtmacht over. r De troepen, die een maand geleden door eigen vliegtuigen werden bestookt, i raakten in paniek, wierpen hun wapens weg en renden naar een open vlakte, die onder communistische vuurdekking lag. Volgens de zegslieden zijn de 116 do r den en vermisten vermoedelijk allen om 1 het leven gekomen. DEN BOSCH (K.N.P.) Tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Katholieke Nederlandse Dag bladpers, de organisatie van werkgevers van katholieke dagbladen in Nederland, is de heer W. A. J. M. Harkx, directeur van „Dagblad De Stem", benoemd tot voorzitter van de K.N.D.P. In deze functie volgt hij de heer W. A. M. van der Kallen, directeur-hoofdredacteur van „De Tijd-Maasbode" op. PRINSES ANNE van Frankrijk is gis teren in het (burgerlijk) huwelijk ge treden met een verre neef van haar, prins Carlos van Bourbon, hoofd van het koningshuis van de beide Siciliën. Beiden stammen af van Lodewijk XIV. MR. ANDRIESSEN (K.V.P.) heeft voor zijn benoeming tot Tweede-Kamerlid bedankt Hij zou de plaats van mr. Cals hebben ingenomen. BONDSKANSELIER Ludwig Erhard wordt op 31 mei in Washington ver wacht om daar een eredoctoraat in ont vangst te nemen. Naar verluidt zal hij van de gelegenheid gebruik maken om ook president Johnson te ontmoeten. EEN HOVERCRAFT, de eerste die op eigen kracht de Noordzee is overgesto ken, is gisteravond na een zes uur du rende tocht uit Cowes (Engeland) ir IJmuisden aangekomen. Maandag zullen prins Bernhard, prinses Margaret en Lord Snowdon een tocht met het voer tuig op hert; IJsselmeer maken. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Zonnige perioden en droog weer. Zwakke, later matige wind uit oostelijke richtingen. Hogere mid- dagtemperaturen dan gisteren. Vandaag, zon onder 20.22 uur. Maan onder 4.08 uur. Morgen: zon op 4.51 uur. Maan op 18.04 uur. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Onverwachts hebben de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Frankrijk, Engeland en West- Duitsland gisteren op de NAVO-confe- rentie in Londen overeenstemming be reikt over een gemeenschappelijke ver klaring inzake de Duitse hereniging. De resolutie is een compromis tussen het Franse standpunt, dat dit probleem een louter Europese aangelegenheid is, en de Amerikaanse aanspraken op mede verantwoordelijkheid. In de compro mis-formule staat dat het noodzakelijk is het Duitse probleem op te lossen, niet alleen in het belang van het Duitse volk, maar ook in dat van alle Europese en andere betrokken volkeren. De ver antwoordelyk van Frankryk, Engeland, Amerika en Rusland blyft dus onaan getast. De Duitse hereniging zal niet ter sprake komen als de ministers van buitenlandse zaken van de Westelyke grote drie op 15 mei in Wenen hun Sov jet-collega Gromiko ontmoeten. Uiteraard was De Gaulle's politiek van onafhankelijkheid onderwerp in menige redevoering. Premier Wilson verweet in zijn openingsrede de Franse president te veel naar zelfstandigheid te streven en verwierp diens politiek van militair nationalisme. De essentiële voorwaarde vooi een rationele opbouw van de Westelijke alliantie is een volle dige aanvaarding van supra-nationali- teit, zo zei de Britse premier. Hij kon digde aan dat Engeland zal blijven voortgaan met het propageren van zijn plannen voor een geallieerde kern macht en waarschuwde dat zijn rege ring niet bereid is „een onredelijk aan deel" te blijven leveren in de NAVO- lasten. „Worden deze kosten niet ge drukt", zo dreigde Wilson, „dan zullen we in overleg met de geallieerden over wegen welke stappen noodzakelijk zul len zijn om deze druk op onze valuta reserves te verminderen". De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Ball, keerde zich tegen het aanknopen van te nauwe po litieke en handelsbetrekkingen met rood-China. De expansionistische poli tiek van China mag niet door de NAVO-leden gehonoreerd worden met uitbreiding van de betrekkingen, zo meende Ball. Secretaris-generaal Manlio Brosio waarschuwde het Westen tegen „illu sies" met betrekking tot de politiek van vreedzame coëxistentie met de Sovjet- Unie. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, die tegen ieders verwachting in vandaag de NAVO-zitting toch zal bijwonen, zal in een geheime bijeenkomst de kwestie- Vietnam ter sprake brengen. (Van een onzer redacteuren) BREDA Commodore De Zwaan, die aan het hoofd staat van het commando Luchtverdediging, is een geestig man. In een officiële toespraak tot in Detmold (West- Duitsland) gelegerde Nederlandse militairen zei hy: „Jullie weet, dat in de oorlog de Duitse militairen heel wat Nederlandse meisjes als bruid naar Duitsland hebben „ont voerd". Ik raad jullie aan, om bij wijze van herstelbetaling, veel Duitse meisjes mee naar Neder land te nemen De scherts van de commodore verwekte veel hilariteit. Iedereen weet immers langzamerhand dat het romantische element in de Duitse overheersing van ons land voorop stond. Dat er terloops zes tigduizend Nederlandse joodse meisjes en vrouwen werden ver moord, dat er talloze andere vrou wen in het verzet vielen, werden geronseld, gebrutaliseerd en bele digd, is een kwestie van nuarae. Bij commodore De Zwaan let je daar trouwens niet op. Want nie mand weet het zo leuk te zeggen S a r^den. heeft het Duitse persbureau D.P.A. de grap van de commodore dan ook royaal via haar telexnet verspreid, (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG De prij zen voor klei-aardappelen zyn in verontrustend tempo aan het stij gen. Het zal, gezien het koude voorjaarsweer, nog zes tot acht weken duren voor de nieuwe aardappelen van eigen bodem aan de veiling verschijnen, terwijl de voorraad van de oogst-1964 snel slinkt. Het één met het ander heeft tot gevolg, dat de grossiers prijzen voor klei-aardappelen in een week tijd zijn opgelopen van 19 cent tot 33 a 35 cent per kilo. De kleinhandelsprijzen liggen rond de 40 cent of iets hoger. Aangezien in ge heel West-Europa de aardappelsituatie nijpend is, ontstond er in het huiten land een sterke vraag naar Nederlandse aardappelen. In maart werd hv. 78 mil joen kg geëxporteerd (een recordcijfer sinds jaren) en in april nam de vraag eerder toe dan af. Gevolg: schaarste in Nederland en hogere pry zen. Onder normale omstandigheden be gint in april de aanvoer van aardappe len uit de gebieden rond de Middelland se Zee. Nu de lente in die streken ook wat vertraagd is, zijn de oogsten later en de prijzen hoger dan gewoonlijk. Niettemin varen de eerste schepen met nieuwe piepers uit Egypte, Malta en Marokko al naar Nederland. Maar deze nieuwelingen komen in kleine porties binnen, terwijl onze klei-aardappelen bij wagonladingen tegelijk over de grenzen rollen Hoewel dit perspectief zorgelijk is, behoeft men toch niet te vrezen voor een herhaling van aardappelrampjaar- 1962, toen de kleinhandelsprijzen 75 cent per kilo en méér bedroegen. Boeren, grossiers en huisvrouwen kij ken evenwel bezorgd naar de barome ter. Als het koude en natte weer van de laatste weken blijft aanhouden ziet het er voor de aardappeloogst-1965 be roerd uit. Uiteraard zullen we daar in 1966 pas ten volle mee geconfronteerd worden. Pas in de overgangsfase tussen oude en nieuwe oogst wordt de toestand nij pend. Of tot de komst van de nieuwe aardappelen van eigen bodem prijs maatregelen van de overheid nodig zul len zijn, is nog niet te voorspellen. De handel vreest dat een prijsmaatregel van de regering te laat zal komen. De telers zouden een prijsstop, zo te kent onze landbouwmedewerker aan, niet toejuichen. Aardappelen vallen on der de „vrije" produkten. De handel richt zich daarom naar de marktprijzen. Vorig jaar hebben de aardappeltelers hier en daar gevoelige verliezen geïn casseerd en hun geweeklaag bij de re gering haaLde niets uit. Nu de conjunc tuur de telers in de hand werkt zou de regermg een prijsstop gaan afkondigen „Nooit!", zeggen de telers. De voorzitter van de C.B.T.B., drs. Zijlstra, verklaarde gisteren al dat het gehele seizoen door de aardappelen erg goedkoop zijn geweest. Het publiek is daardoor verwend. Als men de prijzen „door elkaar" neemt, zo vindt hij, dan hebben we toch een goedkoop aardap peljaar gehad. Het Produktschap voor Aardappelen, zo meldt onze parlementaire redactie ons, ziet geen reden tot bezorgdheid. „Als het weer omslaat zijn we gered'* zegt men daar. DEN HAAG (A.N.P.) Tijdens de openbare behandeling van de begroting 1965 van het departe ment van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft de socialistische afgevaardigde prof. dr. A. Querido gezegd dat de hulpverlening op de grote weg nog steeds tekort schiet. Hij toonde zich dankbaar voor enkele initiatieven op provin ciaal niveau. De heer Qurido, die herinnerde aan de totstandkoming van een rapport over de hulpver lening, vervaardigd door de pro vinciale raad voor de volksgezond heid in Noord-Brabant, bepleitte organisatorische en financiële steun van de rijksoverheid voor provin ciale hulpverleningsorganisaties. Prof. Querido herinnerde aan zijn onlangs gebezigde stelling, dat „in een sluitende organisatie voor hulp verlening op de grote weg de vrij willige E.H.B.O. geen plaats heeft". Hij merkte op dat deze stelling nogal wat reacties heeft opgeroe pen bij die verenigingen, die zich met E.H.B.O.-opleidingen bezig houden. De hoogleraar, verbonden aan de universiteit van Amster dam (instituut voor sociale genees kunde), Vervolgde zijn opmerkin gen over dit onderwerp aldus: „Maar als men weet wat er te genwoordig bij de verkeersongeval len op de grote weg komt kijken ongevallen, die door de snelheid waarmee zij plaatshebben en het aantal gewonden, dat erbij betrok ken is, verwondingen opleveren van een ernst en een omvang en een gecompliceerdheid, die wij tot voor kort alleen onder oorlogsom standigheden zagen en als wij aan de verkeerstechnische problemen denken die zich bij een dergelijk ongeluk direct opstapelen dan moet het duidelijk zijn dat zelfs de best opgeleide amateur hier prakti sche ervaring laat staan routine mist, en niet beter kan doen4 dan het geneeskundige grondprin cipe volgen: in de eerste plaats niet schaden, m.a.w. er af te blij ven, en zijn werkzaamheden beper ken tot het zo spoedig mogelijk in roepen van deskundige hulp". De socialistische senator besloot aldus: „Zelfs al zou de moderne E.H.B.O.-opleiding deze functie centraal stellen, dan spreekt het toch vanzelf dat de amateur geen element kan vormen in een inte grale dienst voor deze hulpverle ning". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ,.Het kabinet-Cals be hoeft bij zijn huurbeleid niet te rekenen op de medewerking van het N.V.W heeft vice-voorzitter A. H. Kloos aange kondigd in „De Vakbeweging", het ka derblad van het N.V.V. Volgens de heer Kloos is de subsidieverhoging, die het fraaie verpakkingsmateriaal voor de huurverhoging uitmaakt, voor ieder die zich wat dieper in het geraffineerde systeem van afbouw verdiept, meer schijnbare dan werkelijke verbetering. De heer Kloos verbaast er zich ook over. dat de regering geen S.E.R.-adviies meer nodig schijnt te hebben voor de huur verhoging. Bij motel Amsterdam waren aan de vooravond van de Ronde van Nederland 1965 de renners bijna niet meer te houden. De foto toont v.l.n.r.: Alain le Gre- ves, Pierre EveraertSamuel El liot, Frangois Mahe, Willy Van- nitsenJean-Claude Lefebre, Hen ri Anglade en de Nederlander Jan Jansen, vol verlangen naar actie. (Zie ook sportpagina). (Van een onzer verslaggevers) BREDA Twee dagen voordat de 31-jarige Jos v. d. B. uit Zun- dert voor de Bredase rechtbank te recht moet staan als verdachte in de moord op de 30-jarige Tinus van Hasselt heeft zich» een onver wachte ontwikkeling in de zaak voorgedaan. De vrouw van Tinus van Hasselt, de 31-jarige Jeanne, heeft bij de politie verklaard, dat Jos v. d. B. de dader is en dat het gele carnavalspak, waar tot nu toe tevergeefs naar is gezocht, kort na de moord b|j haar thuis in de ka chel is verbrand. Ondanks dit ge tuigenis blyft Jos v. d. B. ontken nen, dat hij iets van de moord af weet, maar de kans, dat de officier van justitie de rechtbank met een wettig en overtuigend bewijs van de schuld van Van de B. kan over tuigen is uiteraard aanmerkelijk gestegen. Van het begin af is het gele carna valspak van Tinus van Hasselt de sleu tel geweest die het geheim van deze moord moest oplossen. Maar die sleutel scheen nergens te vinden te zijn. Het pak was kwijt en de stugge, zwijgzame v.d. B. ontkende te weten waar het ge bleven was. Weliswaar waren er ge tuigen die hem in het carnavalspak van Van Hasselt hadden gezien, maar hij beweerde het pak tijdens het uitstapje dat hij met het slachtoffer naar België had gemaakt, voor een boerenkiel te hebben geruild. Kort geleden kwam deze verklaring van Van de B. op steeds losser schroe ven te staan. Twee weken terug meldde zich bij de politie een getuige, die po sitief beweerde Van de B. zeer kort voor het tijdstip van de moord nog in het gele pak te hebben gezien. Maar waar was het gebleven? En hoe was het verdwenen? Deze vragen zijn nu opgelost. Onder druk van de verhoren en door andere getuigenissen steeds meer in het nauw gedreven heeft Jeanne van Hasselt nu toegegeven, dat Van de B. onmiddellijk na de moord in paniek bij haar is bin nen gekomen en voor haar ogen het be. bloede pak in de kachel heeft ver brand. Men herinnert zich wellicht, dat die kachel in de eerste dagen na de moord reeds een object van onderzoek voor de politie is geweest, maar daarin werd geen enkel spoor van het ver dwenen pak aangetroffen, zelfs niet bij het onderzoek in het gerechtelijk labo ratorium in Den Haag. Nadat Jos v. d. B. maandag voor een routine-onderzoek voor de zoveelste maal vanuit het huis van bewaring te Breda op transport naar Zundert was gesteld, moest hy gisteren weer die tocht maken. Nu wachtte hem echter de onaangename verrassing van het getui genis van Jeanne van Hasselt. Uit het feit, dat hy ook nu niet bekende mag men opmaken, dat hy zelfs onder deze verklaring even onberoerd is gebleven als hy tot nu toe onder het gehele on derzoek geweest is. Goede bekenden van Jos v. d. B. heb ben, zonder overigens de details te ken men waarvan de politie mogelijk op de hoogte kan zijn, zich langzamerhand een eigen beeld gevormd van de toedracht van het drama. Men neemt aan dat een aanvankelijk vriendschappelijke verhou ding tussen de verdachte en het slacht offer is gaan verkeren in een complex van haatgevoelens, waarvan de moord in de nacht na carnaval tenslotte de ramp zalige climax is geworden. Welk resul taat de dader van zijn werk verwacht heeft is niet te achterhalen. Mogelijk zullen de verhoren door de politie en door de rechtbank hier enig licht op werpen. Hoewel de Zundertenaren zich over deze hele zaak kennelijk niet gaarne uitlaten, was het gisteravond toch fe merken, dat men zich opgelucht voel de toen bleek dat Jeanne van Hasselt niet, zoals aanvankelijk het verhaal luidde, als medeplichtige in arrest was gesteld. Nog in de loop van de middag bleek, dat ze wefer naar huis terug mocht keren. Met spanning wordt nu de behande ling van de zaak donderdag a.s. tege moet gezien. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dart de nieuwe gegevens de rechtbank zullen doen besluiten tot een nader onderzoek en evenzeer is het mo gelijk, dat de verdediging, zo kort voor de terechtzitting voor deze nieuwe fei ten geplaatst, uitstel van behandeling zal vragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de motorrijtuigen- belastingdienst is men overgestapt op een nieuw systeem voor het indienen van een zgn. vervolgaangifte voor per sonenauto's en bussen. Tot dusver be vond zich aan de belastingkaart een andere kaart voor de vervolgaangifte. Deze kaart kon naar de belastingdienst opgestuurd worden, waarna, na overma king van het verschuldigde bedrag, een nieuwe belastingkaart met een nieuwe vervolgaangifte werd terugontvangen. In het nieuwe systeem wordt de kaart voor de vervolgaangifte niet meer ge lijktijdig met de belastingkaart uitge reikt. Voortaan wordt een kaartformu- lier voor vervolgaangifte ongeveer drie weken voor het einde van de geldig heidsduur van de lopende belasting kaart aan de belastingplichtige toege zonden. Na inzending van deze ver volgaangifte en gelijktijdige betaling per giro van het verschuldigde bedrag zal een nieuwe belastingkaart per post worden toegezonden. Belastingplichtigen die nog in het be zit zijn van een vervolgaangifte aan hun lopende belastingkaart, behoeven deze niet meer in te sturen. Zij kunnen uit sluitend gebruik maken van de nieuwe vervolgkaart, die hen is toegezonden of nog toegezonden zal worden. In het nieuwe systeem zal de toezending van een waarschuwing na het verstrijken van de geldigheidsduur van de belas tingkaart niet meer plaatsvinden. (Advertenties) selectiekleding S= Sporthemden in effen tinten en veelkleurige ruiten. Héél bijzonder: ruitdessin met contrasterende kraag. En natuurlijk no-iron, fijn voor mevrouw, meneer I Nv- V 15.90 AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1965 | | pagina 1