spiraal dorso de man die uit het niets o VOOR HERO Balling met ambitie )pdook..... ipiuy. e traital roos? PREMSELAI HAMBURGER Romantiek van long drink overgewaaid uit Amerika Politie bij arrestatie gehinderd Adoptiegeschil wordt een nachtmerrie ALPINISTEN IN SPANJE VERONGELUKT Grootvaders klok „in" NA DE OORLOG VERANDERDEN DRINKEN EN FEESTEN v huid daartegen is afgestemd op w: Belkis hydra- >t. seubelen kopen 11 11 Hij werd 95 jaar geleden geboren Vier uw vrije tijd... DRINKS Ballingschap Een eigen krant FRANSE JUSTITIE VRAAGT TIJD Verzegelde trein Jeugd Cij fers 10 ijken In onze fabriek. Enorme e en moderne kwaliteitsmeube- rplichting halen wij U en bren- Schriftelijke fabrieksgarantie, gebruikte meubelen. Soepele inzage. Schriftelijke inlichtin- s 6008, Den Haag. s S/"'raol: kuW*0^ dorso-patentspiraal: vlak liggen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 11 MEI 1965 patentspiraal vroeg mij, tegemoetkomend* reizigers te vragen, of ze Old Shatterhand heetten. Als dat zo was moest ik zeggen, dat ais hij een zekere Sam Hawkrns nog levend terug wilde zien, nu terug moest keren naar Farga De aanvoerder zei, dat hu ban ter was". Vijfennegentig jaar gele den werd Wladimir lljitsj Oeljanow geboren als zoon van een hoge ambtenaar. Het toeval bracht hem in de gelederen van de revo lutie. Zijn eindeloze eer zucht deed hem naar de leiding daarvan streven. Churchill zei eens „Rus- lands ergste ongeluk was de geboorte van Lenin, het op één na het ergste was zijn vroege dood. LENIN (Advertentie) (Bijzondere correspondentie) Weinig mensen hadden de naam ooit gehoord. Trouwens: wie wist nu wijs te worden uit die Russi sche namen? Eerst had je Kerenski gehad, nadat de Tsaar was wegge jaagd en nu was daar ineens die man met zijn puntbaardje en de naam Lenin. Dat wil zeggen: hij heette Wladimir Iljitsji Uljanov en revolutionaire schuilnaam. Hij heette Wladimir lljitsj Wljanov en was leider van de revolutie gewor den. Voor Europa dat de laatste rampen van de eerste wereldoorlog doorleefde, betekende de naam niets. Lenin was een man, die uit niets opdook en van wie niemand kon zeggen waar hij eigenlijk vandaan kwam. Sommige mensen wisten nog te vertellen, dat zijn broer Alexander destjjds was opgehangen wegens deelneming aan een moordaanslag op tsaar Nikolaas II en dat de Duitsers Lenin en zijn medewerkers in verzegelde spoorwagens door Duitsland naar Polen hadden ge bracht, zoals men een besmettelijke zieke vervoert. met Hero vruchtenlimonade in handige Hero Tins. Dat is gezellig. Meer inhoud, minder ruimte. 2 volle glazen per Hero Tin. Geen breuk - geen statiegeld. Vlot geopend en geschonken. SINAS 49 ct - CASSIS 59 ct CERISE 59 ct Vraag gratis! tinprikker. 2 gaatjes in tin zijn voldoende. SALDES (UPI) Een Ftanse en en Spaanse alpinist zijn om het leven geko men toen zij trachtten de „Pedra Forcas" berg in de provincie Barcelona te beklim- men. De slachtoffers Claude Colins en Jaime Fiblas, vielen bij de beklimming 300 me- Wladimir werd in 1870 geboren in Sim. birsk (nu Ulianovsk) waar zijn vader schoolonderwijzer was. De moeder kwam uit Duits-Russische familie en heette Blank. Wladimir was het derde van ze ven kinderen en hij had een gelukkige jeugd. Armoede kende hij niet. Zijn va der bracht het tot provinciaal schoolop ziener, werd met excellentie aangespro ken en. had zoals gebruikelijk in het toen malige Rusland een militaire rang: ge- neraal-majoor. De kinderen leerden goed, werden godsdienstig opgevoed en had den geen enkele belangstelling voor re volutionaire gedachten. Dat kwam pas toen Alexander aan de universiteit van Petersburg ging studeren en in allerlei revolutionaire komplotten betrokken raakte. Trouwens: hij zat in dezelfde groep als Jozef Pilsoedski, de latere leider van de nieuwe Poolse staat van 1919. Wladi mir leefde een beschermd bestaan tot dat zijn vader overleed aan een hersen bloeding. In diezelfde tijd raakte Alexan der betrokken in een aanslag op tsaar Nikolaas II. De moeder ging naar Pe tersburg om te proberen het leven van haar oudste zoon te redden. De hele stad schuwde de Uljanovs en van die tijd dateert de blinde haat van Wladi mir tegen conservatisme en klassenbe sef. Op de universiteit van Kazan, waar hij rechten zou studeren, raakte Wladi mir betrokken in een studentenprotest Detoging. Hij werd gearresteerd en weg gejaagd. Op een boerderij bij zijn zus ter Anna probeerde hij het boerenwerk, maar hij las er voornamelijk. Toen de vele verzoekschriften van zijn moeder in 1890 resultaat hadden en hij ver der mocht studeren, was hij zo belezen, dat hij vier jaar studie in één jaar tijd kon samenvatten. Hij slaagde als eerste voor een examen in jurisprudentie. Eerst was hij advokaat in Samara, later in Petersburg, waar hij Kroepskaja zijn latere vrouw, ontmoette. Beiden 'waren overtuigde Marxisten en sociaaldemo craten, beiden waren afkomstig uit voor aanstaande families. Wladimir was 24 jaar oud en al bijna kaal, Kroepskaji was twee jaar ouder. Toen werd Wladi mir ziek; de dokter schreef hem een verblijf in de Zwitserse bergen voor maar het duurde vier maanden eer hij toestemming kreeg voor een buitenland se reis. Van die gelegenheid maakte de latere Lenin gebruik om kennis te ma ken met de Russische politieke ballin gen wier werk hij zo goed kende. In Oénève leerde hij Plekhanov, de grote wijsgeer van het Russische re volutionisme, kennen. Hij keerde terug naar Petersburg met een koffer met dubbele bodem, waarin verboden lec tuur was verborgen. Daarmee begon Lenin's carrière als politicus. Hij sticht te de illegale Liga voor de bevrijding van de arbeidende klasse. Hij schreef vlugschriften en organiseerde stakin- vlugschriften en organiseerde stakin gen. Hij ontdekte tal van manieren om de politie om de tuin te leiden: geheimschrift, onzichtbare inkt, boe ken of tijdschriften met codcbood- schappen. Toen werd hij door een tandarts ver raden en gearresteerd. In de gevange nis leefde hij als een kloostergeleerde; ascretisch. studerend. Na meer dan een jaar gevangenis werd hij voor drie jaar naar Siberië gestuurd. Die ballingschap was zo erg niet: hij kreeg een verblijf plaats toegewezen, kon een betrekking zoeken of studeren, hij mocht zich al leen niet van zijn verblijfplaats verwij deren. Siberië was vol revolutionaire in tellectuelen, die op allerlei manieren con tact met elkaar hadden. De latere Rus sische leider vond het verbijf in Sjoes- jenskoje helemaal niet erg. Hij kon stu deren. lezen, hij vertaalde Engelse boe ken in het Russisch, ging op jacht, en studedrde vreemde talen. Toen stuurde de politie hem ook Kroepskaja met wie hij in de ballingschap in het huwelijk trad. Toen zijn straftijd voorbij was keerde Lenin naar Rusland terug, waar hij reis de en organiseerde. Hij probeerde een eigen revolutionair dagblad te stichten in Pskov en hij had de hele distributie al voor ekaar, toen hij werd gearres teerd. Onbegrijpelijk genoeg voor ieder een werd hij na een paar dagen vrijge laten. Toen ging hij naar Zwitserland, waar hij zich bij de oude garde van de Russische revolutie voegde (Plekhanov, Zasoelitsj en Axelrode. Lenin en zijn jon ge vrienden konden het aanvankelijk niet zo goed met deze drie oudere heren vin den, maar tenslotte werden zij het eens over de oprichting van een weekblad, dat de naam ,,Iskra" kreeg. Kroepskaja kwam ook naar Zwitserland en werd re dactiesecretaresse. Geld was er genoeg dank zijn de diensten van Alexander Helphand, de bankier van de revolutie, dank zijn de diensten van Alexander helphand, de bankier van de revolutie. Kroepskaja en Lenin hadden een druk leven. Ze reisden naar Munchen, naar Londen, naar Parijs, naar Zurich en naar Brussel. In Londen leerde Lenin de negen jaar jongere Trotzki kennen, In die ttfd werd Lenin de onomstre den leider van de groep, tot deze zich splitste. Lenin ha die splitsing tussen Mensjewieken en Bolsjewieken gewild. Hü had de wind mee. Rusland was betrokken in de Russisch-Japanse oor log en er is geen twijfel aan dat de Japanners de revolutionaire ballingen met geld steunden. In ballingschap be leefde hij de mislukte revolutie van 1905. Dat was de generale repetitie voor de revolutie van 1917. Lenin was korte tijd in Petersburg, maar wist tijdig aan arrestatie te ontkomen. In de daaropvolgende jaren werd Rus land geteisterd door opstanden, stakin gen, aanslagen en samenzweringen. Ras- poetin speelde zijn sinistere rol en werd vermoord. De eerste wereldoorlog brak uit en Lenin organiseerde zijn bolsje wistisch agentennet in afwachting van de algemeen verwachte ineenstorting van het heersende bewind in Rusland. Onder die agenten waren tal van officieren van het keizerlijke leger, want het was geen schande meer om revolutionair te zijn. Tot Lenin's agentennet behoorden man nen als Kamenev, Zionoviev, Litvinov, Worosjilow en Rykov. Ook een mart met de naam Jozef Doegasjwili behoorde tot de organisatie, maar deze betekende niet veel. De wereld zou hem later beter le ren kennen onder zijn bolsjewistische pseudoniem van Jozef Stalin. Geld was geen probleem; een Engels zeepmiljon- nair schonk een bedrag van drieduizend pond sterling ineens Integendeel, het hernieuwde Duitse of fensief met zijn enorme successen deed algemeen de kreet opgaan, dat Lenin een Duitse agent was. Misschien zou Le nin zonder Trotzki de reis nooit hebben gehaald. Langzaam maar zeker onder mijnde Lenin de democratische regering van Kerensky. In oktober 1917 deed hij zijn revolutie losbarsten; Alle macht aan de Arbeiders- en Soldatenraden, de toekomst is aan de Bolsjewiki. De „Tien dagen die de wereld deden sidderen" maakten van Rusland een bolsjewistische republiek. Een ontzet tende burgeroorlog barstte los, een oorlog waarin de gruwelijkste wreed heden werden bedreven door heide par tijen. De geallieerde mogendheden gin gen over tot een aarzelende interven tie, met welke doeleinden wist nie mand, want de tsaar wilde niemand wilde. Bijgestaan door zijn trouwste terug en Kerenski was naar Amerika gevlucht. Maar Lenin wist wat hij medewerkers zoals Trotzky en Worosji- kow slaagde hij erin om de witte ge neraals een voor een te verslaan en de Geallieerde troepen te doen terug trekken. Toen stond hij voor een reusachtige taak, die hij nooit heeft kunnen afmaken. Na een reeks hersenbloedingen overleed Lenin in januari 1924 in Korgi, nabij Moskou. Hij was pas drieënvijftig jaar oud. Winston Churchill, een man die al tijd een juiste kijk had op politieke ge beurtenissen zie „Lenin had Rusland kun nen redden van een periode van geweld en extremisme, alleen hij had de weg uit het moeras naar de vaste grond terug kunnen vinden. Het Russische volk bleef voortploeteren in het moeras. Lenin? Zijn geboorte was het ergste ongeluk dat Rus land kon overkomen, maar zijn dood was op een na het ergste!" In Denemarken is grootvaders klok „in". Een klokkenmaker in Kopenhagen kan het werk bijna niet meer aan. Overal komen de oude staande klokken uandacm om opgeknapt te morden. (Advertentie) (Advertentie) (Van onze correspondent) DEN HAAG Dertig tot veertig om standers hebben agenten van de Haagse politie ernstig belemmerd bij de arresta tie van een 53-jarige opperman en diens 57-jarige vriendin. De omstanders hadden de surveillancewagen van de politie ge heel ingesloten, zodat de agenten de grootste moeite hadden hun arrestanten af te voeren. De arrestatie was ook niet zonder moei lijkheden gegaan, want de opperman en zijn vriendin verzetten zich zeer hevig. Een hoofdagent kreeg daarbij zo'n trap in het gezicht dat hij zich ziek heeft moeten melden. De arrestatie speelde zich af in de Wagenstraat. De Haagse politie was telefonisch door een onbekende vrouw gealarmeerd. De vrouw vertelde dat de opperman in de Wagenstraat de etalageruit van een verfwinkel had ver nield. De opperman verkeerde onder in vloed van sterke drank. vwass( L'Oréal de Paris zaterdags gesloten 's zondags geopend Onze fraaie collectie juwelen en zilver, zowel antiek als modern, is met grote zorg samengesteld en vrijblijvend te bezichtigen. Ook occasions. juweliers-antiquairs anno 1823 ROTTERDAM, WEENA 10 (HILTON HOTEL) AMSTERDAM, ROKIN 120 EN APOLLOLAAN 138 CHILTON HOTEL) (Van onze Parijse correspondent) Wat de onverbiddelijke natuur ons oplegt is vaak nog te dragen. Men legt zich bij het onvermijde lijke neer. Maar wat mensen elkaar aandoen, bewust of onbewust, is Karakteristiek voor Lenin was de wij ze, waarop hij zich de leidende positie in de partij-in-ballingschap wist te 'ver zekeren. Hij zou dat later op dezelfde wijze weten te bereiken toen hij in 1917 naar Rusland terugkeerde waar het ver ontwaardigde partijkader uit de onder grondse beweging helemaal niet gesteld was op de uit ballingschap teruggekeer de revolutionairen. Die terugkeer werd geregeld door de Zwitserse sociaal-de mocraat Romberg en diens vriend Grimm. Inmiddels was toen in Rusland al een voorlopige regering uitgeroepen. Pas na drie weken onderhandelingen was het revolutionaire gezelschap ge reed te vertrekken. De reis uit Zwitsèr- land was geen plezierreis; op alle sta tions werden de Russen uitgejouwd als Russische spionnen. De tweeëndertig reizigers hadden nergens gebrek aan, noch aan chocolade, noch aan levens middelen, noch aan cigaretten of geld. De Duitse keizer had zelf bevolen dat alles perfect in orde moest zijn- In april 1917 kwam Lenin met zijn gezelschap aan op het Finse station in Petersburg. Het was tien jaar geleden dat hij Rus land voor het laatst had gezien. Zijn eerste werk was om de revolutie nu werkelijk op gang te brengen. Op dat moment regeerde Kerensky nog en Le nin werd niet als bevrijder ontvangen. (Van een onzer redacteuren) BREDA. Behalve de pick up en de voetjes van de vloer wil men op het hedendaagse fuifje de cock tail, de long drink en de grote gla zen. De greep naar de shaker heet een rage te zijn nauwelijks staat Johnny Lion met zijn jewels te jumpen in de groeven, of er gaat al een gedecideerde ceremonie meester rond met een opschrijf boekje en met op zijn gezicht de vraag, wat u gehad had willen hebben iets met of zonder tic, met een blokje ijs on the rocks dan wel met een schijfje citroen of een wolkje kruidige saus. Zeg het maar, we hebben van alles in huis, zelfs een glaasje water voor de gasten die dorst krijgen van het drinken. Heel vroeger vormden we een weinig beweeglijk volk. Verjaardagen beteken den vaste hoogtepunten in het schema van feesten. Daarbuiten kwamen we ner. gens. De dames zetten dan zich met een stille glimlach achter een glaasje advocaat en nipten er zuinig van. De heer mocht wat steviger toetasten naar borrel en sigaar. Hem was zelfs toe gestaan, dat hij de climax van het feest markeerde met een frisse, nochthans ste vige mop en dan gingen we weer op huis aan. Het mocht eens al te dol worden. De dames waren dan wel niet van hun stoel geweest, maar zonder uitzondering hadden zij het avondje dolletjes bevon den. De fuifjes van thans zijn dynamischer van karakter. De oude dansen, de ge- styleerde Wiener wals en de vorstelijke valeta vroegen ruimte Die reserveerde men voor de balzaal. De twist en de let kiss vragen horizontaal gezien wei nig Lebensraum en in de verticale richting kan men zelfs in de kleinste flat nog wel uit de voeten. Deze muziek in 't hoofd en de levenslust in 't hart maken dorstig. Dan komen de flessen op tafel. De geurige, kleurige drankjes waaraan met getuite lippen genipt moet worden, gaan de shaker in en leveren bijvoorbeeld een onvervalste klassieke Manthattan-cocktail op voor de fijnproe vers. Als-ie mislukt, verzint men. er een eigen naam voor, die men kan laten doorgaan voor een specialité de la mai- son. Een vaardige mixer maakt een ge wetenszaak van mix-duur en dosering, maar als het tegenzit, moet zijn fantasie hem redden. Zal hij hem desnoods „flop van de avond" noemen. Zo zijn de eerste cocktailmakers ook begonnen. Niemand kan de naam ver klaren, maar cocktail betekent letterlijk „hanestaart" en daaruit is de theorie geboren, dat iemand aan een fleurige „hanestaart" heeft gedacht, toen de eer ste vermenging vari kleurige dranken tot stand kwam. Dit weet ene W. Slagter te melden, de auteur van de internatio nale cocktailgids. De cocktail is een ty pisch Amerikaanse drank. Amerika, de smeltkroes van volkeren heeft in ver bijsterende verkwikkende cocktails die dranken samengevoegd, welke de volke ren meebrachten. Dat hebben die jonge emigranten in dat voormalige indianen- land niet voor hun plezier gedaan. De Italianen, die zich in Manhattan vestig den moesten niets hebben van de straffe whisky van de Schotten en de Ieren, die zich daar al gevestigd hadden. Maar op zekere dag kwam de bodem in zicht van hun eigen vermouth-karaf. Noodge dwongen vulden zij bij met whiskey maar schudden het zaakje goed, opdat de mousserende vermouth de kwade whis- keydampen zou neutraliseren. Uit deze bezigheid werd de klassieke Manhatten- cocktail geboren. Wie hem drinkt, voelt hoe het ranke karakter van deze cock tail het historisch besef in hem loslaat. In de shaker van deze Amerikaanse smeltkroes hebben de Britten hun scots en dry gin uitgegoten, de Fransen hun pernod, picon en cognac, de Cubanen hun rum, de Oosteuropeanen hun Wodka de Hollanders hun jenever en de Span jaarden hun sherry. De fijnproevers heb ben i/an dit mixen een kunst gemaakt en mannen met fantasie e.\ met gevoel voor symboliek hebben er de namen aan gegeven - white lady, flying dutch- man, moulin rouge en cloverclub. De cocktail waaide naar Europa over maar bleef per slot een Amerikaanse aangelegenheid totdat na de tweede we reldoorlog met de kauwgom en de ont wakende behoefte aan het high-zijn ook de voorkeur voor deze dranken over waaide. Vooralsnog alleen voor het be tere publiek, want de basis-bestanddelen van dure drankjes leveren kostbare cock tails op. die jeugd en burgerman te zwaar op de maag liggen. Voor deze categorie en voor hen, die zich veilig willen weten in het verkeer, kwam de frisdrankenindustrie met 'pittiger dran ken dan limonade, die bovendien getict kunnen worden met een scheut alcohol. alswel aan de nagenoeg of geheel alco holvrije inhoud, waardoor het lang duurt voor men te diep in het glas kan heb ben gekeken. De long drink is vooral de drank van de jeugd geworden en bij het opgroeien van de jeugd van een brede generatie. Voor de jeugd schonk men vroeger limonade. Tegenwoordig vraagt het kind niet meer om- limonade. Het vraagt naar merken die als long drinks geannon ceerd worden. De jeugd stapt ouder geworden, niet over op een andere drank, maar houdt het bij de long drinks en voegt er afhankelijk van de behoefte van het moment of van de feestelijke stemming op een fuif een tic aan toe. De beweeg lijke fuifjes verdragen zich niet met zo nu en dan een nipje aan een glaasje, maar vragen om een ferme koele slok. Daarnaast 1 .vam de long drink in zwang bij de deelnemers aan het ver keer Wie nog over straat moet, als automobilist, brommer, wielrijder of voetganger, voelt zich graag vast ter been en helder van hoofd. De barkee pers weten het bij ervaring. De gasten aan de toog beginnen meestentijds met een hartige cocktail, old-fashioned of een specialiteit van het huis. Naarmate 't uur van afscheid nadert neemt de vraag naar longdrinks weer toe. Met deze dranken reisden de Ameri kaanse fabrikanten achter het Ameri kaanse leger in opmars aan. Via de soldaten bereikte men de jeugd. Men vond er de benaming long drink voor, die zowel de suggestie wekt aan het volle glas, waarmee men lang kan doen, De cijfers onthullen deze ontwikkeling. In 1960 dronk men per jaar per hoofd (inclusief toeristen) bijna 14 liter fris dranken, 24 liter bier, ruim 3 liter ge distilleerd en bijna twee liter wijn. Over 1963 luiden de cijfers: frisdrank ruim 22 liter, bier 31, gedistilleerd 4 en wijn ruim 2,5..De welvaart is verantwoorde lijk voor de algemene stijging, maar de stijging van de cijfers voor frisdranken en gedistilleerd wijzen op de samenhang bij de long drinks. Een als long drink geadverteerde frisdrank van Amerikaan se origine produceerde in ons land in I960 300.000 flesjes per dag thans het dubbele. Voor zover men heeft kunnen nagaan gaan de long drinks voor de helft in de horecabedrijven, voor 35 pet. in huis en voor de rest in de kantines. Veel jonge echtparen voelen zich niet geïnstalleerd zonder een eigen bar in een gezellige hoek, met een tiental basisdrankjes en een shaker als het pronkstuk, als het sophisticated vertoon van gastvrijheid. Zo hebben het Amerikanisme, toeris me, welvaart en verkeersveiligheid en niet te vergeten de uitbundige sfeer van het moderne fuifje, een totaal andere drankbehoefte geschapen, een rage mo gen we dit niet noemen. Het is meer en modern stuk romantiek, dat algemene bijval heeft gekregen, het scheppen van een gezellige sfeer in een zakelijk ge worden wer-ld. De computer roept de cocktail op. soms nog erger. Men oordele zelf... Het echtpaar Cros woont in Gaillac en is sedert 1948 getrouwd. De vrouw, Pau- lette, komt uit een intellectuele familie. Haar vader is hoofd van een laborato rium, een van haar ooms vice-admiraal bij de Franse marine. Haar man heeft zij leren kennen op het platteland: land arbeider. Zij helpt hem op de maatschap pelijke ladder omhoog. Hij zegt het plat teland vaarwel, meldt zich aan bij de spoorwegen en maakt daar promotie op promotie. Voor beiden schijnt het geluk weggelegd. Uit het huwelijk wordt een eerste kind geboren, een jongen, Gilbert. Door de natuur onbarmhartig misdeeld. Noch lichamelijk, noch geestelijk is de jongen normaal. De ouders, zoals dat soms gebeukt, doden niet uit medelijden. Integendeel: de moeder verzorgt haar achterlijk kind, dat nauwelijks weet, dat het leeft, met een voorbeeldige liefde. De jongen komt nooit op straat en wordt binnenshuis gehouden, want de ouders schamen zich voor zijn meelijwekkend gedrag. Een tweede kind wordt geboren: Elisa beth, feilloos afgeleverd door de natuur. Het meisje is recht van lijf en leden, fysiek en geestelijk kerngezond. De heer en mevrouw Cros staan voor een gewe tensconflict. In eikaars aanwezigheid mogen, de kin deren* niet opgroeien. Een van hen zal tijdelijk het huis uit moeten: of de jon gen, of het meisje. De ouders besluiten tot het laatste. De ongelukkige jongen kunnen zij niet afstaan. Tot het laatste ogenblik willen zij hem zelf verzorgen en niet aan vreemden geven. Voor Elisa beth, een maand oud, wordt een pension gevonden bij een boerenechtpaar, de heer en mevr. Pigot, voor 100 frank per maand. In 1963 verergert de toestand van Gil bert, de zoon, dermate, dat de vader en moeder hem niet meer in huis kunnen houden. Hij wordt overgebracht naar een gespecialiseerde inrichting voor de biele kinderen. Het huis van de familie Cros wordt leeg. En stil. Het eerste wat de vader en moeder doen is naai de familie Pigot lopen om hun dochtertje Elisabeth, acht jaar geworden, terug te halen. Dan begint het drama. Het echtpaar Pigot weigert Elisabeth af te staan. Hot meisje kunnen of willen zjj niet missen Als ieder verder vriendschappelijk over leg mislukt, worden de twee gezinne; eikaars vijanden. De duivel zit nimmc stil! De heer en mevrouw Cros lopc: naar de rechter Bee in Albi, die n:. lang wikken en wegen beslist: Elisabeth blijft, tot ze meerderjarig is, bij de Pi- gots! Op grond waarvan? De Pigots zijn met getuigen kortten opdraven. Buren hebben Gilbert, toen hij nog thuis was. horen brullen en schreeuwen. Erger: de ontaarde ouders hebben hun zoon mis handeld. Zo niet nog erger! Op die roddel praat) es mag de rechter Bec natuurlijk niet afgaan. Hij hoort niet alleen buren en sociale werksters, maar - vraagt oc'% het rapport van 2 psychiaters, die be - den mevrouw Cros hebben onderzoc! Hun conclusie is dat mevrouw Crc lijdt aan een zekere „onevenwichtigheid die schadelijk zou kunnen zijn voor een opgroeiend kind, bovendien groot ge bracht naast een broer-epilepticus." „Geen wonder," zegt de heer Cros, „welke moeder zou op den duur niet uit haar evenwicht raken door zo'n slopende jongen?" Elisabeth blijft dus bij haar pleeg ouders Pigot. Maar intussen is de situatie veranderd want Gilbert is het huis uit. Door de ervaring wijzer geworden heeft de heer Cros van zijn kant drie psy chiaters uit Toulouse in de ^rm geno men, die allen hebben verklaard, dat mevrouw Paulette Cros geestelijk en lichamelijk uitstekend gezond en in staat is haar dochtertje Elisabeth zelf te ver zorgen. De vader is tegen de uitspraak van Albi in hoger beroep gegaan bij het Hof van Toulouse, dat dezer dagen achter gesloten deuren heeft beraad slaagd. De rechters van Toulouse hebben bedenktijd gevraagd.

de Stem | 1965 | | pagina 7