ïn ERK0PER DEMONTABELE VEESTAL TOEKOMSTGEBOUW gezellig Wending verwacht in huwelijksmoraal WF erkracht SUCROSA IRKOPERS fpiste of enotypiste ?n jonge nl. kracht Standaardisatie en montage België iets minder droog Vierde conciliesitting langdurig: arsene lupin gentleman- inbreker Taxichauffeur aangevallen in Rotterdam Recherchechef Hoover blijft nog 3org - Vlissingen fectiebedrijf BIERBROUWERIJ >RIE HOEFIJZERS" Landschap Bankwezen geïnteresseerd New air look Traditie Toekomst Levenslang geëist tegen beklaagde A usch witz-proces Douanestaking aangekondigd De borrel die U „toelacht" DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 11 MEI 196a Stichting tot bevordering van Binnenvest" gevestigd te lierbij bekend, voor 1965, tot het vissen op de rondom de stadswallen van even op zaterdag 15 mei 1965, uur tot 5 uur in het café de Ster fsse, aan de Overdamstraat te i in gen zijn: f 10,voor het ïgels en f 6,voor het vissen Tebodin bouwbureau Sluiskil, postbus 6. Nederlandse taal licltante de Engelse taal nnen spreken en schrijven. spoedig mogelijk. ;n telf. 01157—286. •hel Ulo te Roosendaal ptember 1965 gevraagd wiskunde kan tot aanbe- n sollicitatiess AEGEMAEKERS Roosendaal 016503407 VRAAGT KONFEKTIE EN SPORTVAK salaris. 5-daagse werkweek. Lange Zelke 22 Vlissingen tel. 2532 a 15 BREDA iagt zo spoedig mogelijk >r expeditiewerk Personeelszaken tot 12.30 en van 13.30 tot 17.30 V. Breda, is ten kantore van •egister te Breda een be- gbetaling op aandelen ter j&rUeowvp vraagt ding van de verkoopstaf voo op de parterre Timode-juniorenmode) nge enthousiaste ftijd 2030 jaar. ervaring in de verkoop o le afdelingen beslist vereis volledige inlichtingen aan o nmelding bij de bedrijfsleide 1DSTRAAJ/HOEK HOUTMARKT Oud en nieuw. Het oude bedrijf met woning staat op instorten. De m nieuwe stal is al geplaatst. Binnen kort zal het oude gebouw verdwij nen. Restauratie zou onbetaalbaar zijn. die volgens dit systeem werkt, is altijd in staat om prijzen van tevoren af te spre ken, omdat hij een organiserende bou wer is. De toeleveringsbedrijven zorgen voor kant en klare onderdelen. Met „tradionele" van stallen en schu ren, bedoelt men niet alleen oerdegelijke constructie, maar ook indeling. Met een blik op de toekomst heeft het ILB ge streefd naar een zo groot mogelijk vloer oppervlak. Opslag van voorraden ge- gebeurt in het nieuwe staltype op de be gane grond. Daardoor blijft de bouw laag. (Van onze speciale verslaggever) LIEMPDE Tijdens de werktuigendagen voor boer en tuinder te Liempde zal een gestandaardiseerde montagestal te zien zijn, waaraan door de organisators en door het ILB, Instituut voor Landbouwbedrijfs gebouwen, grote waarde wordt toegekend. Men beschouwt de stal als het boerenbedrijfsgebouw van de toekomst. De stal kan naar believen worden uitgebreid zonder ingrijpende investeringen en het gebouw leent zich voor gebruik van uiteenlopende aard. In een vergelijking van dit staltype met andere bouwmethoden komen nog meer voor delen naar voren ten gunste van de montagestal, waaronder een korte bouw- en verbouwtijd. ting. Wanneer nu de boer een demonta bele montagestal op zijn bedrijf heeft staan, kan met het „aanplakken" van ele menten oppervlakte vergroting en ook ra tionalisering snel en efficiënt worden aangepakt. Het bankwezen heeft al kennis geno men van het prefab systeem. Enkele banken hebben zich uitgesproken voor de verplaatsbare stal door er een hogere kredietwaarde #an toe te kennen dan tot nu toe voor agrarische gebouwen werd verstrekt. Voor die banken geldt de vin ding als „roerend goed", dat geen spe cifiek gebruik vereist. Na jaren researchwerk door het ILB te Wageningen kwam het huidige bouw principe tot stand. De bouwwereld kreeg het verzoek om het idee uit te werken en daaruit zijn enkele bouwsystemen ontstaan die de goedkeuring van de over heid kregen. Vier van deze systemen zijn op het tentoonstellingsterrein van Liempde te zien. Eén op ware grootte en drie schaalmodellen. Vooral het demontabel zijn van de stal is van grote waarde, Een enquête onder boeren heeft namelijk geleerd dat de moderne boerderij van vandaag over twee jaar technisch verouderd is. Het bedrijf groeit enorm snel, zowel qua om vang of aard als qua technische uitrus- n FRANKFURT De stewar dessen van de Westduitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa' zul len thans volgens de laatste mode worden gekleed. De nieuiue kle ding mocht niet te veel op een uni form lijken, maar de stewardess moest er toch als zodanig door her kenbaar zijn. Het moest de meest verschillende typen aantrekkelijk maken terwijl het bovendien doel matig moest zijn voor het werk aan boord van vliegtuigen. Daarbij zou het ook nog wezenlijk moeten ver schillen van de uniformen van an dere maatschappijen. En hier ziet u dan het resultaat: Het jasje, thans weer donkerblauw, is niet meer getailleerd, maar het valt los jes. Een turkooise bloes met korte mouw en zonder kraag comple teert het nieuwe kostuum. Als hoofdbedekking werd een afge vlakt hoedje gekozen, dat een bij zonder cachet krijgt door een schuin stiksel en een lintje aan de achterzijde. Het hoedje past bij modieuze kapsels en kan door jon gedames met ronde en smalle ge zichten gedragen worden. Landbouwkundige voorlichtingsinstitu ten hebben in de afgelopen ontwikke lingsjaren met belangstelling het eind product afgewacht. Nu zal de agrarische wereld met de neus op het bouwsysteem worden gedrukt. De eerste kennisma king komt op 12 en 13 mei te Liempde, 't ILB geeft een boekje uit met de titel „standaardisatie en montagebouw in de landbouw" en ook in de komende jaren kan de bezoeker van de werktuigenda gen zich op de hoogste stellen van het bouwsysteem. De langdurige, herhaalde voorlichting over hetzelfde onderwerp kan genoemd worden: een strijd tegen traditionalisme. De boer is gewend om te werken in ge bouwen, die generaties overleven. Hij is ook gewend om meer waarde te hechten aan de mening van de plaatselijke aan nemer dan aan vooruitziende blikken van voorlichters in zijn branche. Uitzonde ringen buiten beschouwing gelaten. De aannemer, zich niet bewust van agrarische eisen, bouwt ook al uit traditie een degelijke stal. Indien hij met zijn tijd is meegegaan, komt hij mis schien met een montagestal op de prop pen, die dezelfde nadelen heeft als een stal van baksteen. Wanneer de montage niet zonder braak vergroot kan worden, blijft de boer hoge bouw of verbouwre- keningen krijgen. BRUSSEL (ANP) Voor het eerst in 45 jaar zal die cafébezoeker in Bel gië sterke drank kunnen bestellen zon der de wet te overtreden. Door een wij ziging van de drankwet, die het schen ken van gedistilleerd in openbare gele genheden verbood, is het thans toege staan dranken te serveren tot een alco holpercentage van 21.9 procent. Een aan tal firma's heeft al flesjes whiskey-soda en gin-tonic in de handel gebracht, die precies het toegestane alcoholpercenta ge bevatten. De „drooglegging"' van België werd na de Eerste Wereldoorlog geregeld in de wet-Vander velde, die alleen de ver koop van zwakalcoholische dranken in openbare gelegenheden toestaat. Daar in wordt trouwens ook bepaald, dat sterke drank alleen met een minimum hoeveelheid van twee liter wordt ver kocht en dat voor elk vervoer daarvan geleidebonnen moeten worden afgele verd. /Aan deze voorschriften is echter de laatste jaren steeds minder streng de hand gehouden. Ontwerpers van het ILB zien hun ont werp als een vindiqg die op de toekomst is gericht. Als tegenstelling daarvan komt de zelfontwerpende bouwwereld met plannen die niet verder gaan dan het heden. De ontwerpers zijn blij de boer een alternatief in handen gegeven te hebben. Een mogelijkheid die prijsgebon- den is, want de flexibele bouwplannen kunnen net als blokkendozen van een prijsje worden voorzien. Een annnemer, De boerenwoning wordt bij het nieu we type niet meer in schuur of stallen geprojecteerd. Moderne bedrijfsvoering en veranderde leefomstandigheden maken dit ondermeer onmogelijk. Zelfs een ver binding van woon- en bedrijfsgedeelte moet terdege overwogen worden, in verband met mogelijkheid tot „ongeli miteerde" uitbreiding. Het ILB acht het gebruik van asbest en beton voor de bouw en de bouwvorm geenszins schadelijk voor het landschap. Zeker niet nu de moderne bouwstoffen beter heeft leren hanteren. De vorm vol doet overigens aan de wetten van de estitica. De boer kan het exterieur van zijn bedrijf met erfbeplanting verder verfraaien. (Advertentie) (Advertentie) Sucrosa - de in Amerika ont- dektezoetstof-bevatgéén sac charine en heeft zo'n zuivere smaak, dat U suiker vergeet. In plaats van auiker. Goedgekeurd door de N.V.S. zonder saccharine, voor de slanke lijn! FRANJFORT (UPI) Tegen de eerste 20 beklaagden in het Auschwitz-proces te Frankfort is gisteren levenslange ge vangenisstraf geëist. De maximumstraf werd geëist tegen Hans Stark, de jongste van de mannen, die terechtstaan op beschuldiging mede plichtig te zijn aan het vermoorden van 2.5 tot 4 miljoen personen in het concen tratiekamp te Auschwitz. De aanklager ..^at de 43-jarige Stark verantwoor delijk is voor de dood van tenminste 5000 mannen, vrouwen en kinderen. Het proces zal nog ongeveer een maand duren. (ANP °e vakbond van het personeel bij het Belgische mi nisterie van financiën heeft aangekon- Sfi vnjdag in staking te zullen gaan indien geen bevredigende oplossing wordt gevonden voor de gestelde looneisen. Ook het personeel van de douanedien sten zou aan de actie deelnemen. De staking zou 24 uur duren, aldus he'eft de bond aan minister-president Lefèvre medegedeeld. Gezellig en opvallend rustig van lijn is deze oud-hollandse eethoek, bestaande uit een monumentale broodkast (655.-) royaal-ronde tafel (225.-) en 4 heerlijke stoelen (98.- p. st.) Een rijk interieur waarin spontane stijl, degelijk vakwerk en de noblesse van edel eiken samen- Compleet interieur gaan. Ook voor Windsormeubelen een klasse apart! UTRECHT De vierde conciliezitting die dit najaar gehouden wordt, belooft interessant en spannend te worden. Op de agenda staan omstreden punten als de godsdienstvrijheid, de missionaire activiteit van de kerk, de verhouding tussen kerk en wereld en het lekenapos tolaat. Bovendien moeten nog een tien tal ontwerpen, waarover in vorige zit tingen reeds is gedebatteerd, in stem ming worden gebracht. Daaronder zijn zeer moelyke, zoals het stuk over de niet-christelijke godsdiensten en het jo dendom, de constitutie over de godde lijke openbaring, en de korte verklarin gen over priesters, religieuzen en semi naries. Men moet dan ook rekening houden met de mogelijkheid van vrij ernstige wrijvingen en misschien zelfs conflicten. Aldus dr. L. Alting von Geusau, op een persconferentie van het Nederlands documentatiecentrum. Rond de kwestie van de godsdienst vrijheid lijkt de atmosfeer opgeklaard te zijn. Het document is geheel her schreven en wel zo, dat het onderscheid tussen innerlijke en uiterlijke vrijheid, tussen menselijke, religieuze en politie ke aspecten van de vrijheid, scherper naar voren zijn gekomen. Het thema wordt met de grootste geheimhouding omgeven, om te voorkomen, dat tevoren stemming in een of andere richting zou worden gemaakt. Het document over het lekenaposto laat, dat tijdens de vorige zitting hevig werd aangevallen, is herschreven en wel in die zin, dat op de zogenaamde katholieke actie minder nadruk wordt gelegd. Men verwacht dat het oude dis puut over de vraag of de leken in eigen verantwoordelijkheid dan wel onder gezag van de bisschop optreden, opnieuw naar voren zal komen, gezien ook de moei lijkheden welke zich onlangs in Frank rijk hebben voorgedaan. Het belangrijkste stuk, dat behandeld moet worden, is hef thema over de kerk en wereld, dat eveneens geheel werd herzien. Het bestaat nu uit drie delen: het menszijn in de tegenwoordige we reld, de kerk en het menszijn, enkele urgente problemen namelijk huwelijk en 30) Vier auto's verdwenen naar rechts en naar links en er bleven maar twee heren op straat die afscheid namen op de hoek van de Rue de Courcel les, waar een van hen woonde- De ander besloot om te voet naar huis te gaan tot de Porte Maillot. Hij stak dus de Avenue de Villiers over en liep verder over de stoep tegenover de vestingwerken. In die mooie hel dere winternacht deed het je goed om te lopen. Je kon diep ademhalen. Het geluid van de voetstappen klonk vrolijk. Maar na enige minuten kreeg hij de onaangename indruk dat hij gevolgd werd. Toen hij zich omdraai de, zag hij inderdaad de schaduw van een man die tussen de bomen ver dween Hij was nier gauw bang, maar toch ging hij sneller lopen om zo vlug mogelijk bij de stadsmuur van Ternes te zijn. Maar de man be gon te rennen. Vrij ongerust, vond hij het toch voorzichtiger om weer stand te bieden en zijn revolver te trekken. Hij kreeg er de tijd niet voor, d*e man viel hem heftig aan en onmiddellijk ontstond er een ge vecht op de verlaten boulevard, een hevig gevecht waarin hij al meteen bemerkte dat hij het onderspit zou delven. Hij riep om hulp, verweer de zich en werd tegen een hoop ste nen omver gegooid, bij zijn keel ge grepen en gekneveld met een zak doek die zijn tegenstander hem in de mond stopte. Hij sloot zijn ogen, zijn oren gonsden en hij was op het punt om het bewustzijn te ver liezen toen plotseling de greep losser werd en de man die hem met zijn gewicht verstikte, opstond om zich op zijn beurt te verdedigen tegen een* onverhoedse aanval. Een tik met een stok op zijn pols, een schop met een laars tegen zijn scheenbeen... De man kreunde tweemaal van pijn en maakte zich hinkend en vloekend uit de voe ten Zonder zich te verwaardigen hem te achtervolgen, boog de nieuwaange- komene zich over hem heen en zei: ,,Bent u gewond, monsieur?" Hij was niet gewond maar erg licht in het hoofd en niet in staat om over eind te blijven. Gelukkig kwam een van de ambtenaren van het bureau aangerend, ongerust door het ge schreeuw. Er werd een auto aange houden. De heer nam er in plaats be geleid door zijn redder en ze brach ten hem naar zijn huis op de Avenue de la Grande-Armée. Voor de deur putte hij zich, weer helemaal hersteld, uit in bedankjes. „Ik dank aan u het leven, monsieur, weest u ervan overtuigd dat ik dat niet vergeten zal. Ik wil mijn vrouw op dit ogenblik niet aan het schrik ken maken maar ik sta erop dat zij zelf vandaag nog uitdrukking geeft aan al mijn dankbaarheid." Hij verzocht hem om boven te ko men lunchen en noemde zijn naam: Ludovic Imbert en hij voegde eraan toe: „Mag ik ook weten met wie ik de -eer heb..." •Ja zeker", antwoordde de ander. En hij stelde zich voor: „Arsène Lupin" ARSèNE LUPIN had toen nog niet die beroemdheid, die hij gekregen heeft door de zaak Cahorn, door zijn ontvluchting uit de Santé en zoveel andere opzienbarende heldendaden Hij heette zelfs geen Arsène Lupin Die naam die in de toekomst zo be roemd zou worden, werd speciaal uit gedacht om de redder van monsieur Imbert aan te duiden en men kan wei zeggen dat die naam in die zaak de vuurdoop kreeg. Weliswaar klaar voor de strijd, helemaal voorbereid maar zonder bron van inkomsten, zonder het gezag dat het gevolg is van succes, was Arsène Lupin nog maar leerling in een vak waarin hij al spoedig meester zou worden. Hij trilde dan ook van vreugde toen hij wakker werd en zich de uitno diging van 's nachts herinnerde. Ein delijk bereikte hij zijn doel! Eindelijk begon hij aan een werk zijn krach ten en zijn talent waardig. De mil joenen van de Imberts, wat èen prach tige prooi voor een eerzucht als de zijne. Hij maakte extra werk van zijn toilet, een versleten jas, een glimmende broek, een zijden hoed een beetje aan de rode kant, geste ven boord en manchetten, alles erg schoon, maar de armoede sprak er uit. Als das een zwart lint met daar op gestoken een diamant zo groot als een noot. En zo opgedirkt ging hij de trap af van het logement dat hij in Mont- martre bewoonde. Op de derde verdie ping tikte hij, zonder dat hij stil bleef staan, met de knop van zijn wandel stok op de klink van een gesloten deur. Buiten gekomen begaf hij zich naar de boulevards aan de buiten kant van de stad. Er kwam een tram voorbij. Hij nam daarin plaats en ie mand die achter hem liep, de huur der van de derde etage, ging naast hem zitten. Na een poosje zei de man tegen hem: „En baas?" „Nou. het is gebeurd." „Hoe?" „Ik ga er' lun chen!" „Gaat u er lunchen?" „Je zou toch niet willen dat ik voor niets die voor mij zo kostbare dagen be zig ben geweest? Ik heb monsieur Ludovic Imbert ontrukt aan 'n zekere dood die jij voor hem in petto hield. Monsieur Imbert heeft een dankbare aard. Hij nodigt me uit voorde lunch-" Het was even stil en de an der waagde te zeggen: „Dus u ziet er niet van af?" „Nee, mannetje", antwoordde Arsène Lupin, nu ik 't overvalletje van vannacht in elkaar heb gezet, nu ik me de moeite heb gegeven om 's morgens om drie uur bij de vestingwerken jou een stokslag op je pols en een schop tegen je scheenbeen te geven en op die ma nier riskeerde om mijn enige vriend letsel toe te brengen, zie ik nu niet af van de beloning van een zo goed georganiseerde redding." „Maar de slechte geruchten die de ronde doen over het fortuin „Laat die de ron de doen. Ik zit nu al zes maanden achter de zaak aan, zeis maanden, waarin ik mijn inlichtingen inwin, waarin ik er 'n studie van maak, waar in ik mijn strikken uitzet, waarin ik het personeel, geldschieters en stro mannen ondervraag, zes maanden leef ik in de schaduw van de man en de vrouw. Ik weet nu dus waar ik me aan te houden heb. Of het fortuin afkomstig is van de oude Brawford, zoals ze beweren, of van een andere bron, ik beweer dat het bestaat. En aangezien het bestaat, is het van mij." „Verduiveld, honderd miljoen!" „Laten we zeggen tien of vijf, dat doet er niet toe. Hij heeft dikke pakketten aandelen in de brand kast Ik mag hangen als ik niet op zekere dag de hand op de sleutel leg." De tram stopte op de Place de l'Etoile. De man mompelde: „Dus, op het ogenblik?" „Op het ogenblik is er niets aan te doen- Ik zal je waarschuwen, we hebben de tijd." Vijf minuten later besteeg Arsène Lupin de prachtige trap van 't huis van de familie Imbert en Ludovic stelde hem zijn vrouw voor. Gervaise was een lieve vrouw, erg mollig en spraakzaam. Zij ontving Lupin aller hartelijkst. „Ik stond erop, dat wij alleen waren om onze redder fees telijk te ontvangen," zei ze. Wan het begin af aan behandel de zij „onze redder" als een oude vriend. Bij het dessert was de intimiteit volledig en de vertrou welijke mededelingen volgden elkaar op Arsène vertelde zijn levensloop, het leven van zijn vader, de integere magistraat, de droeve gebeurtenissen van zijn jeugd, en de moeilijkheden nu. Gervaise op haar beurt vertelde van haar jeugd, haar huwelijk, van de goedheid van de oude Brawford, de honderd miljoen die zij had ge- erf d, de moeilijkheden die in de weg stonden om in het bezit daarvan te komen, de leningen welke zij tegen buitensporige rente had moeten aan gaan. van haar eindeloze geschillen met de neven van Brawford, van de tegenwerkingen en de beheerders, eigenlijk alles. „Denkt u eens in, monsieur Lupin, de effecten liggen hiernaast in de werkkamer van mijn man en als we er een coupon van af halen, verliezen we alles. Ze lig- gen daar in onze brandkast en we mogen er niet aankomen." Er ging een kleine rilling door monsieur Lu- pin bij de gedachte aan die nabij- heid. En hij had het zeer duidelijke gevoel dat de edelmoedigheid van monsieur Lupin nooit groot genoeg l zou zijn om dezelfde scrupules als het vrouwtje te hebben. „O, liggen ze daar", mompelde hij met een dro- ge keel. „Daar liggen ze." Relaties, die onder zulke gelukkige voortekenen begonnen waren, konden alleen maar hechtere banden smeden. Toen hij I fijngevoelig ondervraagd werd, beken de Arsène Lupin zijn ellende en ar- moede. Onmiddellijk werd de onge- lukkige jongen tot particulier secre- taris van de beide echtelieden be- noemd met een salaris van vijfhon derd franc in de maand. Hij zou op zijn eigen kamer blijven 'wonen maar hij zou iedere dag orders komen ha- 1 len en voor het gemak kreeg hij als 1 werkkamer een van de kamers van de tweede verdieping tot beschikking. Hij maakte een keuze. Door welk prach tig toeval bevond die kamer zich bo ven de werkkamer van Ludovic? A rsène Lupin deed er niet lang 1 over te ontdekken dat zijn se- 1 scretarisbaan verbazend veel i weg had van een bezoldigd ambt met weinig werk. In twee maanden tijd hoefde hij maar vier onbetekenende brieven over te schrijven en hij werd maar één keer in de werkkamer van zijn patroon geroepen, waardoor hij maar één keer in de gelegenheid was om de brandkast werkelijk te be kijken. Bovendien bemerkte hij dat de drager van dit bezoldigd ambt niet waardig werd gekeurd om te verschijnen in de aanwezigheid van de gedeputeerde Anquety of van de deken van advokaten Grouvel, want ze lieten het achterwege om hem te inviteren bij de beroemde mondaine ontvangsten. Hij beklaagde er zich niet over want hij behield veel liever zijn klei ne bescheiden plaats in de schaduw en hij hield zich afzijdig, gelukkig en vrij. Trouwens, hij liet geen tijd verloren gaan. Hij bezocht allereerst een bepaald aantal keren in het ge heim de werkkamer van Ludovic, en maakte zijn opwachting bij de brand kast die er niet minder hermetisch om gesloten bleef. Het was een reus achtig blok ijzer en staal, om van terug te schrikken en waartegen noch vijlen noch boren en koevoeten iets konden uitrichten. Arsène Lupin was niet koppig. „Waar de kracht ent- breekt, heeft de list kans van sla gen", zei hij bij zichzelf „Het be langrijkste is om je ogen en je oren goed de kost te geven." Hij nam dus de nodige maatregelen en na nauw keurige en moeilijke peilingen door het parket van zijn kamer, schoof hij de zinken pijp die uitkwam in het plafond van de werkkamer tus sen twee richels van de kroonlijst. Door die buis, spreekbuis en verre kijker, hoopte hij te zien en te ho ren. Van toen af bracht hij zijn tijd plat op zijn buik door op het par ket. En inderdaad zag hij de Imberts dikwijls in gesprek voor de brandkast terwijl zij de registers nasloegen en bezig waren met de dossiers. Wan neer zij achter elkaar de vier knop pen omdraaiden die het slot in be weging brachten, probeerde hij, om het cijfer te weten te komen, het aantal gaatjes vast te rtellen waar zij langs gingen. Hij bekeek nauw keurig hun bewegingen en hij luister de hun gesprekken af. Wat deden zij met de sleutel? Verborgen zij die? Op zekere dag kwam hij in alle haast naar beneden toen hij gezien had dat zij de kamer uit waren gegaan zon- j der de brandkast te sluiten. En vast- beraden ging hij naar binnen. Z, wa ren weer terug „O. neemt u me niet kwalijk, ik heb me in de deur vergist." Maar Gervaise haastte zich om hem naar binnen te halen. „Komt u toch binnen, monsieur Lupin, komt u binnen, bent u hier niet thuis? U moet ons raad geven. Welke effec ten moeten wij verkopen? buitenland se stukken of obligaties?" „Maar de tegenpartij?" wierp Lupin zeer ver wonderd tegen- „O. dat betreft niet alle effecten". Zij deed de deur van de brandkast open. Op de planken lagen stapels portefeuilles met riem pjes vastgeboden. Zij nam er een van. Maar haar man maakte bezwa ren. „Nee, nee Gervaise, het zou een dwaasheid zijn om dat buitenlandse stuk te verkopen. Dat gaat omhoog. gezin, cultuur, sociaal economische orde politiek leven, internationale ordening en vrede. Opvallend veel Nederlanders neb ben aan de totstandkoming van dit nieuwe schema bijgedragen. Het biedt over het algemeen zeer gunstige pers pectieven. De kwestie van de geboorteregeling zal in het schema over kerk en wereld slechts in algemene termen behandeld worden. Concrete richtlijnen verwacht men in een motu proprio van de paus, die zich door een speciale commissie laat voorlichten. Daar deze in het groot ste geheim vergadert, is weinig bekend over de inhoud der besprekingen.Wel schijnt het vast te staan, dat er zich binnen de commissie drie groepen af in stilzwijgenu had afgewacht nadat kenen: een kleine minderheid, die aan de bestaande leer wil vasthouden, een groep, die zich tegen gebruik van me chanische con tr sceptische middelen ver klaart, maar openstaat voor het aan vaarden van chemische middelen, en tenslotte een groep, die de contraceptie zonder meer wil aanvaarden in de geest van „verantwoord ouderschap". Het hoofdprobleem blijft het behouden van de continuiteit in de leer van de Kerk, zoals die door de laatste pausen is af gekondigd. Hiervoor schijnt men ech ter een oplossing gevonden te hebben. De paus persoonlijk heeft er bij de com missie op aangedrongen, snelle en moe dige beslissingen te nemen. Alles bjj elkaar is de verwachting gewettigd, dat binnen niet al te lange tijd een aanzien lijke verruiming van de katholieke leer een feit zal zijn. ROTTERDAM (A.N.P.) In de afge lopen nacht heeft een Schotse matroos een poging gedaan een Rotterdamse taxichauffeur neer te slaan. De man kon echter worden overmeesterd en ge arresteerd. De 19-jarige Schot was op de West- blaak in de taxi gestapt met het ver zoek hem naar zijn schip in de Waal haven te brengen. Daar aangekomen stapten chauffeur en passagier uit. De matroos pikte plotseling een basaltblok van de straat en wilde de chauffeur daarmee op het hoofd slaan. De 32-ja- rige taxichauffeur kon de man echter aan, een gewaarschuwde politiepatrouil le nam hem even later mee. (Advertentie) Zie uw gasten genieten van die tongstielend zachte WF ge ne ver. Jaeen rondj e WF. Daar is iedereen vierkant voort OUDE IWFl GENEVEB f 8.70 per liter WYNAND FOCKINK WASHINGTON (UPI) De „baas' van de Amerikaanse federale recherche (FBI), heeft maandag z«n belangrijkste (jaar als strijder tegen de Amerikaanse misdaad volgemaakt. De zeventig-jarige Hoover aanvaardde op tien mei 1924 onder president Coolidge de directeurspost van de FBI, waarvan hij een gevreesd wapen in de stryd tegen de misdaad maakte. Volgens medewerkers van de FBI-boss heeft Hoover gisteren gewoon zijn dag taak verricht en geen interviews toege staan. Dat doet hij trouwens weinig om niet in opspraak te komen. Tijdens zijn eenenveertigste dienstjaar heef hij zich echter tweemaal zo duidelijk uitgespro ken, dat stemmen rezen die om zijn ont slag vroegen. Hioover noemde bij die gelegenheden dominee Martin Luther King „de berucht ste leugenaar van het land" en liet zich in ongezouten termen uit over waarde ring die hij had voor de mededelingen van de commissie-Warren, die een onder zoek naar de dood van John F. Kennedy heeft geleid, over de rol van de FBI bij de moordaanslag op de president en de gebeurtenissen daarna. Volgens Hoo vers medewerkers is zijn gezond heid nog uitstekend en blijft hij nog steeds bij zyn verklaring van de afge lopen winter dat hij zijn werk zal voort zetten zolang zijn gezondheid en het ver trouwen van de president van het Ame rikaans volk dit toelaat. 'ohnson heelt vorig .iaar een speciale order uitgevaardigd, waarbij het voor schrift dat Amerikaanse ambtenaren on hun zeventigste levensjaar moeten aftre den, voor Hoover werd opgeheven Hoover's betrekkingen met de voor malige Amerikaanse minister van justi tie, Robert Kennedy, waren soms ge spannen, maar volgens waarnemers kan hij uitstekend samenwerken met Ken nedys opvolger, Nicholas Katzenbach

de Stem | 1965 | | pagina 5