Werkgevers willen meer begrip wekken voor industrie Middelburgse raad op excursie in eigen stad Pastoor R. v. van Wouw d. Heijd en overleden Toeristische verlichting lokt protesten uit Schoolkoren streden in zangwedstrij d van KRO IN KANAALZONE ZEEUWSC Ingrijpende wijziging van structuur en Maand gevangenis geëist tegen dreigbriefschrijver RINGRIJDER P. BRASSER IN HET ZONNETJE GEZET Rotterdam krijgt medische faculteit Oecumenisch liefdemaal in Sluiskil Expositie van Monotypes te Hulst Frank krijgt Bossard 21 jaar Abt van de Achelse Kluis wil aftreden Efficiency Mogelijkheden Vlissinger ontkent Halfsteeds Werkgevers Hogere lonen mits produktie- verhoging Onkruidbestrijding in landbouw door regen achterop Z.Z. en de Maskers komen naar Hulst Vrijdag begint bouw bejaarden tehuis Axel Souburgenaar gewond te Vlissingen In Zierikzee: In Goes en Tilburg Morgen hulde aan wijkverpleegsters Zeeuws boekenfeest in Vlissingen Van mr. J. v. Schagen DAGBLAD DE SlfcM VAN DINSDAG 11 MEI 1965 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT. De kring van werkgevers in de kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen is van zins bij de bevolking in de Zeeuwsch- Vlaamse contreien een beter be grip voor de industrie te wekken. Men acht zulks noodzakelijk, om dat de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen een krachtige industriële ontwikkeling in het leven roept, die het gezicht en het klimaat'' van het gewest grondig zal wijzigen. Er bestaat gevaar voor een moeizame omme zwaai van een agrarisch gebied met enkele industrieën naar een industrieel gebied met aan de zo men landbouw. Naar het oordeel van de kring is het nuttig, dat de ommezwaai zich zo geruisloos mo gelijk voltrekt. In dat geval is het eis, dat de bevolking inzicht krijgt in de veranderingen, die plaats grijpen. De voorlichting over de industrie over de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking zal in hoofdzaak worden geregeld door een commissie, die binnen de gelederen van de kring van werkgevers in 1963 al is geformeerd. Drs. P. Neeteson, direc teur van de n.v. Glasfabriek en de n.v. Zuid-Chemie te Sas van Gent, en de he ren J. Zeegers, onderdirecteur van de Ned. Stikstofmij n.v. te Sluiskil, en W. Janssen, hoofd van de sociale dienst van de n.v. Stijfsel en Glucosefabriek te Sas van Gent, maken er deel van uit. De commissie hoopt te kunnen rekenen op de medewerking van personen, die uit hoofde van hun functie „dicht bij de be volking staan en als raadgevers van grote groepen er van kunnen worden aange merkt": het onderwijzend personeel van scholen, en de geestelijkheid. Men hoopt deze twee groepen binnen afzienbare tijd gedegen in te lichten over de industrie en al hfear problemen en mogelijkheden. Dat zal gebeuren tijdens bijeenkomsten, te houden in het Casino van de Ned. Stikstof mij. Bij die gelegenheden zal de directeur van het gewestelijk arbeidsbu reau te Terneuzen, de heer J. v. d. Gijp, spreken over de ontwikkeling van de in dustrie in de kanaalzone en de daardoor te verwachten verschijnselen op de ar beidsmarkt, terwijl een van de leden van de kring zal spreken over 't onderwerp „De mens in de moderne onderneming". Op 28 mei a.s. zullen de onderwijzers van de lagere scholen te gast zijn in Sluiskil, in een later stadium zal het on derwijzend personeel van de „hogere scholen" worden ingeschakeld. Het stre ven van de commissie is er op gericht, dat onderwijzers, leraren en geestelijk heid het hunne zulen bijdragen aan het industrie-minded maken van de bevol king. Men .wijst er overigens met klem op. dat de kring niet uitsluitend denkt aan het onmiddellijk belang van de wer ving van arbeidskrachten. gelden: er is een toevloed van kaderper soneel zowel uit het noorden van ons land als vanuit het buitenland, in plaats van het wegvloeien van kwalitatief be langrijke personen. Voorts telt het isole ment in mindere mate, o.m. door de popu larisering van de auto, en een groeiende Benelux-solidariteit die het afsluitend karakter van de zuidgrens verzacht. De dorpse sfeer gaat plaats maken voor een half stedelijke. Deze omschakeling brengt problemen met zch mee. Vooral de aanpassing in het industriële klimaat gaat niet vanzelf. Werken in de industrie betekent voor velen, dat verschillende regels van bovenaf worden opgelegd. Er is meer afstand en minder communicatie tussen leiding en werknemers, dan in de landbouw en het kleine middenstands- bedrijf. Daarbij is de industrie zelf ook aan veranderingen onderhevig. Onze econo mie gaat. aldus de redenering van de commissie, steeds meer gelijken op die van Amerika. De tendens is er naar gro tere eenheden, die sterk gemechaniseerd en gespecialiseerd zijn, en die fel con curreren. Omwille van de rentabiliteit krijgt de efficiensy steeds meer aan dacht, en bepaalt de machine doorgaans het arbeidstempo. De taak van de mens Het gezichtvan de kanaal zone krijgt steeds meer „industriële trekken in het bedrijf wordt steeds meer die van het besturen, controleren en corrigeren van mechanische arbeid. Technische scholing en feeling worden, dat laat zich verstaan, steeds belangrijker. Van de mens in de onderneming wordt steeds meer verantwoordelijkheid en besluit vaardigheid verwacht. Aanpassing aan de veranderde omstandigheden lukt beslist wanneer het individu binnen het gegeven kader de mogelijkheden ontdekt om be vrediging in zijn werk te vinden. Naar de mening van de commissie biedt de industrie die de belangrijkste bestaans- bron van Zeéuwsch-Vlaanderen wordt, veel mogelijkheden voor hen die er te werk gesteld zijn vooral omdat er veel behoefte is aan personeel met karakter, leidinggevende kwaliteiten, praktische in ventiviteit en vakkennis en een goede algemene ontwikkeling". De bevolking van die mogelijkheden op de hoogte brengen is een van de ta ken die de commissie zich heeft gesteld. Voorts wil men de industrie afschilderen als een verschijnsel, waarmee men be slist wel iets te maken heeft omdat de zich steeds uitbreidende industrie de economie en de structuur beslissend zal beïnvloeden. Over een en ander staat trouwens ook te lezen in de brochure: Werken in de kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen", waarvan de verspreiding vanwege de kring van werkgevers bin nenkort zal beginnen. Zoals gezegd: Dc sfeer in Zeeuwsch- Vlaanderen wijzigt zich. Werd het kli maat vroeger bepaald door de agrarische tradities en mentaliteit het isolement en een te geringe beweeglijkheid, nu doen stedelijk industriële aspecten hun invloed AMSTERDAM (ANP) De procureur- generaal bij het gerechtshof alhier, mr. J. H. Kempers heeft tegen de 25-jarige los- arbeider L. B. uit Vlissingen wegens be dreiging van zijn gewezen vrouw en be dreiging onder voorwaarde van zijn gewe zen schoonvader een maand gevangenis straf geëist. Hem was ten laste gelegd in een brief aan zijn gewezen schoonvader te hebben geschreven: „binnen een maand zal u spijt hebben van uw gedragingen van het laatste jaar. Je hebt een zeker persoon in moeilijkheden gebracht, ik waarschuw u, meng hierin niet de poli tie, het zou voor uw verder leven fatale gevolgen kunnen hebben. Binnen drie maanden zal je dochter sterven". Verdachte, die ten stelligste ontkende, was in appèl gekomen van het vonnis van een maand gevangenisstraf van de recht bank te Middelburg. Het arrest van het hof in Den Haag, dat dit vonnis had be vestigd, was door de Hoge Raad vernie tigd en de zaak was verwezen naar het hof in Amsterdam. De gewezen 21-jarige en inmiddels her trouwde ex-vrouw van verdachte, had destijds de echtelijke woning met haar twee kinderen verlaten en was bij haar vader in Sluis ingetrokken. Zij herhaalde voor het hof, dat zij en haar vader het handschrift van de brief als dat van haar gewezen man hadden herkend. Verdachte had steeds geweigerd alimentatie voor de kinderen te betalen. Een aantal brieven, die verdachte over deze zaak van de kinderbescherming had gekregen, had hij, zoals hij zei, ongeopend en ongelezen weggegooid. Een schriftdes- kundige was tot de conclusie gekomen, dat verdachte pertinent deze brief had geschreven. Verdachte verklaarde niet ge weten te hebben, dat zijn vrouw destijds met de kinderen bij haar vadeT was gaan inwonen. De procureur-generaal ging er van uit, dat verdachte de brief had geschreven MIDDELBURG „U bent voor ons de centrale man van de Zeeuwse ringrijde- rij". Deze woorden sprak burgemeester mr. J. Drijber in de Middelburgse con cert- en gehoorzaal tot de heer P. Bras ser, voorzitter van de Zeeuwse rijvereni- Sing. Tijdens de „lintjesregen" kreeg ook de heer Brasser een koninklijke onder scheiding op de borst gespeld. Een vol- aoende reden volgens de vele familiele den, vrienden en kennissen var, de heer om 'lem huldigen en eens flink in het zonnetje te zetten. Hnnr werden welkom geheten ZiZrLnee!5 A Van de Kamer. V00r" Hii ^nrat 6 telkloristische commissie. Uit over de pretti- en de ZRV &=/ï?'en deze vereniging ser rip riraoJ™ aan de heer Bras- de heer van ch?a{?e had uitgereiki Z*1 burgemeester Drijbl?6 Del, W°°rd noemrio Ho Ue burgemeester K Walcherentr Er6?SpF* bd uit1 mensen, die er van harte Mn aldus de heer Drijber w," mee doen de hij hoeveel beWde ™^em?reer- de koningin, wijlen jhr. m4T r "2" Casembroot. aan het rineriWe^ v, v.« Hij was het altijd, die aan hft beclltte- de ringrijderswedstrijden de koïSnti-t" bekers aan de winnalrs uifreikte?^1^! Volgens hem was hier sprake van een on voorwaardelijke bedreiging van de doch ter en een schriftelijke bedreiging onder voorwaarde van de vader. De verdediger verzocht het hof. indien het meende, dat de onderhavige brief in derdaad een bedreiging inhield, nogmaals een schriftexpert te benoemen om het handschrift te bekijken. Indien ook deze tot de conclusie zou komen, dat het schrift van B. was, dan zou deze zich daarbij moeten neerleggen. Het hof zal 24 mei arrest wijzen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Een door de kring vm werkgevers in de kanaalzone Zeeuwsch-Vlaande ren gevormde commissie zal zich bezig gaan houden met de voor lichting over de industrie aan de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking. Daarbij zal men ook proberen iaat de voorzitter van de com missie drs. P. Neeteson, noemt „hardnekkig misverstand" uit de weg te ruimen. Er is naar het oordeel van de commissie geen belangentegenstelling tussen het streven naar individuele wel vaart en de op zijn rentabiliteit bedachte industrie. „Hoe groter de welvaart, hoe sterker de vraag naar industriële produk- ten. Hoge lonen zijn dus de on dernemer welkom, maar de laat ste moet de eis stellen, dat loon stijgingen uit de verhoging van de produktie kunnen worden be taald. Immers dan stijgt de reële welvaart en resulteren loonsver hogingen niet in inflatie", aldus de commissie. Men voegt er aan toe, dat wanneer de werknemer er zich van bewust is, dat er een relatie bestaat tussen zijn bij drage aan de produktiviteitsver- meerdering en het loonniveau, dat ongetwijfeld belangrijke ge volgen zou hebben. MIDDELBURG De gemeenteraad heeft een interessante excursie in eigen plaats gemaakt. Vertrokken werd 's mid dags per autobus vanaf het stadhuis. Om half zes arriveerde men wederom op de Markt. Bezocht werden o.m. de diverse uitbreidingsplannen, waaronder Zuid-I, de uitbreiding van het industrieterrein en het uitbreidingsplan Breeweg-I. Vele raadsleden waren vergezeld van hun echtgenote. In de Burgerzaal van het gemeentehuis werd na afloop van de pret een diner aangeboden. Tijdens deze maal tijd wees burgemeester, mr. J. Drijber, van Middelburg in het bijzonder op de groei van de woningbouw na de oorlog. Toen Middelburg de oorlog inging be schikte men over 5500 woningen. Na de bevrijding waren er dit 4500. Na de oorlog werden tot eind maart van dit jaar in totaal 3l59 nieuwe woningen ge realiseerd, waarmee het totaal komt op 7559 woningen. „In 1958 kreeg Middel burg een nieuwe taak", aldus burge meester Drijber. In dat jaar vond de af sluiting van de wederopbouw van het na-oorlogse Middelburg plaats. Het was een keerpunt op de weg naar een nieu we ontwikkeling.. Plannen werden o.m. opgevat om 120 ha industrieterrein bouw rijp te maken. Mede in samenwerking met Vlissingen. Verheugd was mr. Drijber over de on langs toegekende infrastructuur-subsidie voor realisering van een viaduct aan de Nieuwlandseweg voor een algehele ont sluiting van de geprojecteerde industrie terreinen. Middelburg krijgt voorts een halve ton extra aan subsidie in het kader van de bouw van de nieuwe schouwburg. Be langrijk vond burgemeester Drijber ook de extra toegewezen 36 ambtenarenwo- ningen, die op korte termijn mogen wor den verwezenlijkt. Ook de sanering van de binnenstad, ondervindt alle medewer king. De extra ambtenarenwoningen acht te burgemeester Drijber van importantie i.v.m. het grote tekort aan gemeenteper- soneel. In 1951 had Middelburg de be schikking over 196 ambtenaren. In 1961 over 227 en thans over 257. „Dit is nog lang niet genoeg", meende mr. Drijber. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De onkruidbestryding in de landbouwgewassen is door het slech te weer in het gedrang gekomen, aldus het rijkslandbouwconsulentsehap in Ze venbergen. Dit is van invloed op afwer king en aflevering van de gewassen. Het consulentschap durfde zich niet uit te spreken over een verlating van de oogst tijd. Wel zal de boer zich uitermate moe ten inspannen gm het onkruid van het veld te krijgen. Die bestrijding zal volgens het consu lentschap voor menige ondernemer nog een probleem worden, omdat het opge hoopte werk in het werkschema gepast moet worden. De extra-werkuren vra gen extra-werkkrachten, maar deze krachten zijn moeilijk of niet te krij. gen. De tuinbouw, waarbij de fruitteelt, heeft minder hinder in de onkruidbestrij- ding, omdat deze bestrijding in tegen' stelling tot die in de landbouw chemisch geschiedt. Het tuinbouwconsulentschap in Goes vermoedt, dat door het slechte weer de oogst een of twee wekenla ter aangevoerd wordt. Of deze oogst minder dan normaal zal zijn, kdn niet. worden gezegd. Dit hangt af van het weer in de komende weken. De granen hebben het minst last on dervonden van regen en wind. Op een enkele plaats is wat verrotting door verdrinking geconstateerd, maar dit verschijnsel komt bij alle veldgewassen in geringe mate voor. telde de burgemeester. De penningmees ter van de Z.R.V., de heer J. Maljaars, wenste de heer Brasser en zijn vrouw ge luk'en bood hen een prachtige plant aan De heer A. Imanse, voorzitter van de V.V.V. te Middelburg, bracht eveneens al le hulde aan voorzitter Brasser. Hij ver telde hoe een vijftig jaai geleden de naam Brasser in steeds groter wordende ringrij- derskringen bekend werd. „Brasser heeft weten te bevorderen, dat er geen verschil bestond tussen de stadsmensen er de dor pelingen, die eens per jaar. op derde pinksterdag naar de stad kwamen, om het ringrijdersfeest mee te maken", meende de heer Imanse. De heer Imanse en alle andere sprekers hadden nog lang door kunnen praten over de vele verdiensten van de heer Brasser. Over de activiteiten, die hij in de Zeeuwse ringrijderij heeft ontplooid; over de zorgen ook die de heer Brasser, uiteindelijk verantwoordelijk voor het welslagen van de show, iedere keer weer heeft, wanneer er een con cours hippique, kampioenschappen of folkloristische dagen in zicht zijn. Misschien meer nog dan uit alle goede woorden sprak de waardering voor het vele werk, dat de heer Brasser verzet, uit de serenade, die het muziekgezelschap ONDA de heer en meyrouw Brasser tij dens de huldiging bracht (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM In de nacht van zondag op maandag is pastoor R. P. E. van der Heyden van Wouw in het zie kenhuis Charitas te Roosendaal overle den. Sinds november vorig jaar, kort na zijn benoeming in Wouw, werd hy enkele malen in het ziekenhuis opgenomen. Na- zijn jongste opname, zes weken geleden, ging zijn toestand zienderogen achteruit. Donderdag om 10 uur is de begrafenis. Pastoor Van der Heijden werd op 7 ok tober 1903 in 't Zeeuwsch-Vlaamse Clinge geboren. Toen hij de leeftijd had om naar school te gaan verliet hij zijn geboorte- streeK en kwam hij op 't internaat der broeders van St.-Marie te Huybergen. Dit doorliep hij op normale wijze, maar toen hij in 1917 naar het klein-seminarie zou gaan, werd hij door een ongeluk tij dens het schaatsen voor ongeveer twee jaar -uitgeschakeld. In 1919 was zijn ge zondheid echter weer zodanig dat hij wel naar het klein-seminarie kon gaan. Toen hij ook het groot-seminarie had doorlo pen werd hij in 1931 door mgr. Hopmans tot priester gewijd. Hiermee begon voor pastoor Van der Heijden een leven vol trekken van de ene parochie naar de andere. Direct na zijn priesterwijding werd hij aangesteld als assistent te Leur. Na hier ongeveer anderhalf jaar te hebben doorgebracht, trok hij voor de tijd van drie jaar naar Klundert. Hier kwam hij voor het eerst in aanraking met het protestantisme. Van Klundert ging kapelaan Van der Heijden terug naar zijn geboortestreek. Hij werd namelijk aangesteld te Hontenisse. Hier maakte hij ook de tweede wereldoorlog mee. In 1946 werd hij aangesteld tot kape laan van de H. Hartparochie te Roosen daal. In 1958 werd kapelaan Van der Heijden aangesteld tot pastoor te Putte. Op 21 augustus van het vorige jaar volg de pastoor Van der Heijden deken Wol- ters op als pastoor van Wouw. „In Wouw ga ik mijn herfst doorbrengen" zei pastoor Van der Heijden bij zijn afscheid te Putte. Helaas heeft voor hem deze herfstperiode niet lang m^gen duren. (Van een onzer verslaggevers) HULST. Zaterdagavond a.s. zullen de fans in Hulst en omstreken van „Z.Z. en de Maskers'' aan hun trekken kunnen komen. Het ensemble zal dan namelijk optreden in het Bioscoopgebouw te Hulst, dit in het kader van een balavond, die is georganiseerd door de samenwerkende r.-k. instuiven van Hulst, Clinge en Sint- Jansteen. Men verwacht een grote op komst van belangstellende jongeren: er zijn reeds vele kaarten verkocht. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Vrijdag a.s. zal een begin wor den gemaakt met de bouw van het be jaardentehuis voor rekening van de Stichting Algemeen Bejaardentehuis Axel. Op die dag zal de eerste paal voor de fun dering van het te bouwen tehuis worden geslagen. Mevr. C. van Dijke, de echtge note van de voorzitter van de stichting, burgemeester M. K. van Dijke, zal die „handeling" kracht bijzetten. Na afloop zullen de genodigden worden ontvangen op het stadhuis. Het tehuis zal verrijzen op een terrein aan de Hospitaal straat. Het zal te zijner tijd onderdak bie den aan ongeveer 90 bejaarden. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De bromfietser P. de K. uit Souburg werd gewond bij een aan rijding op de Rode weg alhier. Het ongel luk gebeurde, doordat De K., rijdend op zijn bromfiets in de richting van de West-Souburgseweg ter hoogte van de aan de rechterkant gelegen voetbalvel den* afremde en plotseling naar links uitweek. Hij kwam daardoor in botsing met een uit tegengestelde richting aan komende personenauto, bestuurd door D. van S. uit Vlissingen. De K. liep hierbij een bloedende hoofdwonde, en vermoede lijk een hersenschudding op. Hij werd naar het ziekenhuis Bethesda gebracht. Beide voertuigen werden beschadigd. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Enkele maanden gele den ontvouwde de Stichting Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen de leden van de gemeenteraad haar plannen over de bij zondere wijze, waarop de Zierikzeese monumenten en het" stadscentrum zouden worden verlicht om toeristen te trekken. Op deze bijeenkomst werd vooral stil ge staan bij de verlichting van de monumen ten: de verlichting van de straten in het centrum zou vooral voor rekening van de daar wonende winkeliers komen. De ge houden bespreking leverde de Z.O.V. een gemeente-subsidie van f 5.000,- per- jaar, voorlopig voor 1965 en 1966 op. Thans blijkt op welke wijze de winkel' straten in het centrum worden verlicht: door middel van gloeilampen, vastge maakt aan op verschilende manier gebo gen metalen buizen. Het gevolg is, dat het centrum van het oude Zierikzee prijkt met een kermisachtige verlichting en vele inwoners vragen zich dan ook bezorgd af of men hiermee niet meer verprutst dan goed maakt. Er verschenen in de krant scherpe ingezonden stukken; een comité verzamelde adhesiebetuigingen voor een protest bij de gemeenteraad; een ander comité verzamelde handtekeningen op een request aan 'de raad. In deze strijd werd een voorlopig hoogtepunt bereikt op de jaarvergadering van de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland". De ze vereniging staat op de bres voor het behoud van het stads- en landschaps- schoon op het eiland. Het was opvallend, dat vlak voor deze vergadering alle be stuursleden van de Z.O.V. lid van „Stad en Lande" waren geworden, voorzover zij dat althans nog niet waren. De voorzitter van „Stad en Lande" sprak zijn diepe bezorgdheid uit over het on fraais, dat Zierikzee thans ontsiert. Hij deed een dringend beroep op de Z.O.V. met deze wijze van verlichting te stoppen. De voorzitter van de Z.O.V. op zijn beurt toonde aan, dat de thans aangebrachte verlichting nog maar een klein onderdeel was van het totaalplan. Daar de' midden stand in de verlichting van de winkelstra ten nogal wat geld steekt meende hij, dat men dit initiatief alleen maar kan toejui chen en in zo goed mogelijke banen trach ten te leiden. De opvattingen van de za kelijk ingestelde winkeliers botsen dan (Van een onzer verslaggevers) GOES/TILBURG. In het Schutters hof te Goes en te Tilburg in de Harmonie- sociëteit zijn de kwartfinales gehouden, respectievelijk voor Zeeland en Midden- West-Noordbrabant van de vyfde K.R.O.- scholenwedstryd „Wie zingt er mee". Aan deze wedstrijden nemen zowel koren als solisten uit geheel Nederland van het lager onderwijs en voortgezet la ger onderwijs deel. De koren en solisten, die hebben gewonnen zullen 15 j-uni'mee dingen in de halve finale, waarvan een rechtstreekse radioreportage zal worden gegeven. De finale op 3 juli, die waar schijnlijk zal worden gehouden in de Singerconcertzaal te Laren, zal zowel door radio als t.v. rechtstreeks worden uitgezonden. In Zeeland kwamen de vol gende koren c.q. solisten, met succes door de kwartfinale: koor, r.k. meisjes school St. Jozef uit Sluis; de solisten: Renate de Bruyn van de r.k. meisjes school St. Jozef te Sluis. In Brabant: ko ren; St. Aloysiusschool uit Roosendaal en St. Elisabethschool uit Orthen (Den Bosch). Solisten: Paul van Driesen, pen sionaat Ste. Marie te Huybergen en Piet Roover van de H. Hartschool te Gilze. De Zeeuwse jury werd gevormd door de heer J. Ivens uit Hulst en A. Maessen uit Middelburg. De Brabantse door mevr. E. Cooymans-de Groot uit Rosmalen en G. Smeets uit Goirle. Beide jury's wer- GOES De Nederlandse Kruisorgani saties organiseren morgen zoals we al eerder hebben gemeld „de dag van de verpleging". Het accent wordt bij deze dag speciaal gelegd op de maatschappelij ke gezondheidszorg: de taak van de wijk verpleegster. De Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" heeft de besturen van de plaatselijke verenigingen en de wijkverpleegsters de suggestie aan de hand gedaan om in onderling overleg bijeenkomsten te organiseren, b.v met vrouwenorganisaties, leerlingen van de hoogste klassen van huishoud- en middel bare scholen e.d. Het is de uiteindelijke bedoeling, dat duidelijk gemaakt wordt, dat de wijkverpleegster van vandaag meer is dan de zuster, die de ernstige zieken verzorgt. Haar taak is daarentegen op het gehele gezin gericht. Het preven tieve werk is daarbij minstens zo belang rijk geworden als het curatieve deel van haar taak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering; heeft be sloten in Rotterdam een medische facul teit te stichten, de zevende in het land. Het streven is erop gericht in het na jaar van 1966 de propaedeutische oplei ding in Rotterdam een aanvang te laten nemen. Met deze beslissing is een van de moeilijke knopen in ons wetenschappe lijk onderwijs doorgehakt. Het was reeds bekend, dat bij de medische faculteiten van alle universiteiten een moeilijke si tuatie was ontstaan als gevolg van een procentueel sterk gestegen belangstel ling voor de studie in de geneeskunde. Wanneer de uitzonderlijke verhoging van 1963-1964 zich in de komende jaren in dezelfde mate zou voortzetten en daar behoeft eigenlijk geen twijfel over te bestaan dan zou volgens de rege ring inderdaad van een „noodtoestand" gesproken kunnen worden. Om aan het gevaar van die situatie bijtijds het hoofd te bieden is de regering tot haar thans genomen besluit gekomen. Het gaat hier om een uitbouw van de reeds bestaande Stichting Klinisch Hoger Onderwijs in Rotterdam met een preklinische afdeling tot een volledige medische faculteit den gecompleteerd door Jo Beiersbergen van Henegouwen van de K.R.O. Aan deze scholen wedstrijd is tevens verbonden een expressiewedstrijd zodat de niet-winnaars toch nog kans hebben op een prijs. Het nationale winnende koor maakt op kosten van de K.R.O. een uitstapje, terwijl de winnende solist (1) zelf de prijs mag bepalen. Ook België organiseert een dergelijke schoolzang- wedstrijd, zodat er t.z.t. nog een lande lijke uitwisseling gaat plaatsvinden-. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Op woensdagavond 26 mei a.s. zal een zogenaamde agape (christelijke liefdemaaltijd) worden gehouden in het Jeugdgebouw „De Ark". Leden van alle in deze con treien vertegenwoordigende kerken zullen er voor worden uitgenodigd. Vorig jaar is in Middelburg tydens de Zeeuwse oecumenische contactdag ook een agape gehouden en in enkele grote steden in Nederland wordt zulks regelmatig gedaan. Deze agape krijgt, behalve een in terkerkelijk, een internationaal tintje: ook Gentenaren zullen zich rond de tafel in De Ark te Sluiskil scharen. De maaltijd zal bestaan uit brood en vis. Later op de avond zulen matzes (joodse paasbroden) en wijn worden geserveerd. Tijdens de maaltijd zal er een samenzang zijn, die zal wor den geleid door mevr. E. Stern- Dooyeweerd, voorts zijn er tafelge sprekken over verschillende onder werpen en zal een collecte worden gehouden. Voor een oecumenisch doel. Enkele verpleegsters van het St.- Elizabethziekenhuis te Sluiskil en le den van de plaatselijke afdeling van het Christelijk Jongeren Verbond hebben zich bereid verklaard de maaltijd te helpen verzorgen. De bisschoppen van Nederland schre ven onlangs nog dat de agape op een aansprekende wijze uiting geeft aan zowel het verlangen naar hereniging der christenen als aan de in vele christenen groeiende bereidheid mee te werken aan de eenwording van de gehele bewoonde wereld. VLISSINGEN Zaterdag 15 mei a.s. aanvang 8 uur wordt in „Britannia" al hier een Zeeuws Boekenfeest gehouden. wel eens met die van de behoeders van het stadsschoen. Het hoofdpunt van de jaarvergadering was een inleiding door mr. C. A van Swigchem van de Rijksdienst voor mo numentenzorg over: „De uitvoering van de Monumentenwet in heft algemeen en op Schouwen in het bijzonder". De heer van Swigchem gaf als zijn mening ovér de verlichting te kennen, dajt hier niet iets onherstelbaars geschiedt. Hij had op dit terrein al wel meer meegemaakt en kon dan ook gerust stellen, dat de minder fraaie verlichting eerder zal zijn verdwe nen dan het monumentale karakter van Zierikzee. (Van een onzer verslaggevers) HULST In boekhandel Van Geyt aan de Steenstraat, alhier zal van 14 mei tot en met 2 juni a.s. een expositie van monotypes van mr. J. C. van Schagen worden gehouden. Monotypes zijn eeft«* malige afdrukken van op glas of zink geschilderde objecten. Men mag het werk van Van Schagen rekenen tot het mooi ste en fynzinnigste op dit gebied in Ne derland. De Zeeuwse dichter en beeldende kun stenaar Van Schagen werd in 1891 ge boren in Vlissingen. In 1942 begon hij met schilderen .en grafisch werk. Zijn literair werk geniet grote belangstelling. Van zijn hand is o.m. het werk „Narren wijsheid en ander onkruid" een bloem lezing uit zijn tussen 1925 en 1953 uitge komen boekjes verschenen. LONDEN (RTR) Frank Bossard, de 52-jarige Britse deskundige op het gebied van geleide wapens, is maandag in Lon den tot 21 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het verkopen van wapen geheimen aan de Sovjet-Unie. Bossard verklaarde, dat hij met -deze spionage 5.000 pond sterling heeft weten te verdienen. Hij zei zijn daden te be treuren. Toen hij tot spionage overging verkeerde hij in een wanhopige financië le toestand. Bossard, die op 15 maart in een hotel te Londen werd gearresteerd, had daar on der een valse naam een kamer gehuurd om documenten, die hij van zijn bureau had meegenomen, te kunnen fotograferen. In 1939 nam Bossard, voormalig hoge ambtenaar van het ministerie van lucht vaart, dienst bij de Royal Air Force om veroordeling wegens schulden te ontgaan. Door zijn schitterend gedrag tijdens de oorlog werd hij snel bevorderd. ACHEL (KNP) De 79-jarige dom Gabriël van de Mooswijk, abt van de abdij der trappisten te Achel heeft we gens zijn hoge leeftijd ontslag gevraagd. Dit ontslag is hem verleend door het generaal kapittel van de trappisten, dat momenteel te Citeaux in -Frankrijk wordt gehouden. Daar wordt aandacht besteed aan problemen rond de vernieuwing en aanpassing van de orde aan deze tijd. Dom van de Mooswijk zal ook na zyn ontslag, dat op 6 juni ingaat, in de Achelse Kluis blijven wonen. Tevoren brengt hij nog een bezoek aan de trap pistenabdij in Kongo. De abt is afkomstig uit Someren. Sinds 1952 was hij abt van Achel. Een nieuwe abt wordt in de regel gekozen uit de kloostercommuniteit, in dit geval van de Achelse Kluis, die bestaat uit onge veer zeventig leden. Ook is het mogelijk dat de nieuwe abt door de hogere overheid van de orde wordt aangewezen.

de Stem | 1965 | | pagina 3