moedig politicus Staatsverdrag met Russen gerealiseerd Gewas te bederft door veel regenwater ierf" Nescafe Kerk in Kwart-eeuw geleden Churchill oorlogsleider beweging ONTSLAG HANDHAVEN? Islamitische korporaal nam koran te letterlijk RIPOLIN NKV bepleit vernieuwing rechtshulp Staatsgreep Zuid-Korea verijdeld met pittige MORGEN Uw Kunstgebit Boerenvriend Auf wiedersehen Water-wodka Tact gevraagd BLEYS - LEBDEN Geen rust TWEE DODEN BIJ BOTSING TE NIJMEGEN CHAMBERLAIN DROEG TAAK OVER HOEWEL de kerk zich nog niet offi cieel heeft uitgesproken, staat nu toch wel zo goed als vast. dat zij haar standpunt inzake de gehoor teregeling op korte termijn zal wijzi gen Tijdens de derde zitting van het concilie is ai duidelijk gebleken, dat een meerlderheid van het wereld episcopaat een dergelijke wijziging wenst. In de boezem van de speciale commissie, welke de paus over deze zaak moet adviseren, bestaat welis waar verschil van mening, maar de genen, die het oude standpunt willen handhaven, vormen er naar is mee gedeeld slechts een kleine minder heid. En ook de paus persoonlijk schijnt voor „snelle en moedige be sluiten" geporteerd te zijn. Misschien mogen wij voor de opening van de vierde conciliezitting nog eens een motu proprio verwachten, waarin dit. nieuwe standpunt wordt kenbaar ge maakt. En anders zal het komende najaar de bevrijdende beslissing wel brengen. Navo-squadron in Rotterdam OOGST AKKERBOUW SLECHT'IN 1965 w nu ben )k weer f it, booi'JouJero^ 7ich iets berin, De Lente duurt toch al zo kort... Laat voorjaarsmoeheid Uw lentevreugde niet vergallen. Sanatogei, nemen1 SCHILDEREN MET Stuksgewijs ILWIJK - Tel. 2383 ERTRUIDENBERG Tel. 2053 if ram normaal of coffelnevrij. rne gewoonte: koffie ;teen een opgewekte tset, in „houtnerf" tiketten Prijzen 50 g 4 f4.25 8 f6.90 16 f 12.75 id. nde Nescafé mokkaservies op de binnenzijde van het LEOPOLD FIGL (Van onze correspondent dr. W. Lorenz) WENEN Oostenrijk heeft in de staatsman dr. Leopold Figl een van zijn meest betekenende politici van na de oorlog verloren; Europa een van de grootste christelijke staatslieden. Figl zal in de geschiedenis van Oostenrijk voortleven als de kanselier, die in de zware tijden van 1945 tot 1953 de leiding had van de Oosten rijkse politiek en bereikte, dat dit gedesorganiseerde en aan de ellende prijsgegeven land, weer tot nieuw en geordend leven gebracht werd. Hij zal verder leven in de herinnering als de minister van buitenlandse zaken, die op 15 mei 1953 het staatsverdrag ondertekende, dat Oosten rijk definitief de vrijheid hergaf. het leeuweaandeel in het staatsverdrag, dat hij ondertekende. De vreugde daai- over werd vergald door de dood te zelfdertijd van zijn moeder. Zij was een eenvoudige boerin gebleven, maar speel de in het leven van haar staatsman-zoon een grote rol. In 1959 legde Figl he ministerschap neer, om zich weer aan de politiek en zijn boeren te wijden. In 1962 werd hij gouverneur van jNeaei- Oostenrijk, het grootste bondsland van Oostenrijk. Een Oostenrijkse Landes- hauptmann is een kleine soeverein. Met gouverneurschap scheen de voorbereiding te worden voor het presidentschap van Oostenrijk. Toen in de herfst van 1964 de gezondheid van de inmiddels gestor ven bondspresident Scharf begon te wan kelen. werd Figl aanstonds als opvolger genoemd. Figl voelde er niet veel voor. Hij liet zich medisch onderzoeken en daarbij ontdekten de artsen de verschrik kelijke ziekte, welke de gesel van de mensheid is. Hij leed aan nierkanker, welke niet meer te opereren was. h ïgi werd daarvan niets gezegd. Men waar schuwde hem alleen maar voor de ge volgen van zijn lang verblijf in het concentratiekamp en dat hij dringend be hoefte aan rust had. Om deze reden zag hij van de kandidatuur van het presidentschap af. De laatste maal, dat hij in functie in het openbaar is opge- Dr. Leopold Figl stamt uit een diep christelijke boerenfamilie van Neder- Oostenrijk, die sinds honderden jaren op de eigen hoeve woonde. In het jaar 1902 werd hij in het dorpje Rust in de buurt van Sankt Pölten geboren. Deze streek 1 van Sankt Pölten speelt in de eerste tientallen jaren van de nieuwe republiek Oostenrijk een niet onbelangrijke rol, daar van deze streek toch een rij van de meest betekenende personen afkomstig is. Uit Sankt Pölten, 60 km van Wenen, bisschopszetel, met haar centrum vol mooie barokke huizen, maar aan de rand al geheel volgebouwd met grote moderne udustriële bedrijven, waarvan enkele Nederlandse, stamt niet alleen dr. Figl, maar ook kardinaal König, en de gestor ven bondskanselier Raab, evenals de bekende professor in het kerkelijk recht dr. Willibald Plöcht, die een tijdlang in Nijmegen doceerde. Leopold Figl studeerde aan de Weense hogeschool voor bodemcultuur landbouw economie en trad daarna al spoedig in de politiek. Hij behartigde voor alles de belangen van de boeren van Neder- Oostenrijk en werd al in 1934 leider van de Oostenrijkse boerenbond, welke po sitie tevoren door niemand minder dan Engelbert Dollfuss bekleed was. In 1938 j was hij een van de eersten, die in het concentratiekamp van Dachau terecht kwamen, waar hij vijf jaar heeft gezeten, Met vele katholieken en monarchisten deelden de gevangenschap nog vele Oostenrijkse socialisten en in dit gemeen schappelijke leed werd feitelijk de grote Oostenrijkse coalitie geboren, die sinds 1945 het lot van Oostenrijk bepaalde. Na de bevrijding van Oostenrijk werd Figl in 1945 tegelijk leider van de Oosten rijkse volkspartij en bondskanselier, welk laatste ambt hij acht jaar lang bekleedde. In deze 8 jaar kon Figl verhinderen, dat Oostenrijk het lot van Duitsland onder ging en in twee stukken werd gedeeld. De grote coalitie van de twee grote par tijen van het land stond achter hem en ging met Figl door dik en dun. Deze samenwerking imponeerde tenslotte alle bezettingsmachten. Hij legde de kiem voor het toekomstige staatsverdrag en daardoor van de volledige vrijheid. In talloze en ononderbroken interventies kon hij de bezettingsmachten duidelijk maken, dat zij Oostenrijk moesten helpen uit het verval op te stijgen. Het moei lijkst waren zijn pogingen bij de Russen. Maar onverschrokken ging Figl bijna al tijd alleen de zware gang naar het Russische hoofdkwartier. Figl: goed onderhandelaar. treden was op 27 april bij de twintigste herdenking van de vorming van de eerste naoorlogse Oostenrijkse regering. Allen die Figl toen zagen, wisten terstond dat hij ten dode was opgeschreven. Een longontsteking wierp hem op het ziek bed. Hij werd met het uur zwakker, was herhaaldelijk bewusteloos tot hij zacht en kalm de eeuwigheid is binnen gegaan. Toen zijn vriend Julius Raab in januari 1964 was gestorven, hield Figl de graf rede. Niemand vermoedde toen, dat het met zoveel bewogenheid uitgesproken „auf wiedersehen" zo spoedig werkelijk heid zou worden. Zeker, men beweerde dikwijls, dat het drinkvermogen van Figl bij deze onder handelingen met de Russen een niet on belangrijke rol gespeeld heeft. Zeker is. dat Figl, die allesbehalve een alcoholicus was, de alcohol goed verdragen kon, maar zijn gestel zou tegen de eisen welke de Russen op dit gebied stelden, niet opgewassen zijn geweest, zo hij zich niet van een kleine truc bediend had, waar van hij mij eenmaal persoonlijk vertelde. Bij de onderhandelingen met de Russen, in het luxe hotel Imperial in Wenen werd steeds wodka geserveerd, niet door Russen, maar door Oostenrijkse kelners. Figl gaf hen regelmatig een grote fooi onder de voorwaarde, dat zij hem uit een wodkafles steeds water zouden schenken. Wodka en water verschillen uiterlijk niet van kleur en de goede bondskanselier dronk en dronk zodanig, dat de Russen steeds meer eerbied voor hem kregen en dikwijls na het zoveelste glas niet meer op hun eisen bleven staan. Eerst na lange tijd ontdekte men zijn truc. Een over de prestaties van Figl verrukte Rus sische generaal, die niet meer helemaal nuchter was, wilde met hem broeder schap drinken en als bijzondere hulde zijn glas met hem uitwisselen. Hij was echter nog nuchter genoeg om te bemer ken, dat in het glas van Figl niet wodka maar water zat. Een schallend gelach van de Russen was het antwoord op deze ontdekking, terwijl men hem de verze kering gaf, dat zij voortaan steeds zouden controleren of hij ook werkelijk wodka dronk. Maar het was niet deze truc die Figl zoveel succes bracht, het was zijn eenvoudig en vriendelijk voorkomen en zijn onwankelbaar geloof aan Oosten rijk, dat zijn wortels weer in zijn christe lijke overtuiging had. LONDEN (U.P.I.) Vijfentwintig jaar geleden zaten te Downingstreet no. 10 twee mannen tegenover premier Neville Chamberlain van Engeland. Een van hen was viscount Halifax, de minister van buitenlandse zaken. De ander was Winston Churchill, lord van de Admiraliteit. Het oorlogsnieuws was ernstig. Eer der op de dag waren de Duitse horden zonder enige waarschuwing de neutrale landen Nederland, België en Luxemburg binnengevallen. Het cynische excuus van Hitier voor deze aanval was, dat hij slechte de Britten te vlug af wilde zijn, die langs dezelfde route Duitsland wil den aanvallen. Het Duitse offensief was de genade slag voor Chamberlain en zijn regering Doordat hij door Hitier zowel in oor log als in vrede was bedrogen had hij niet langer het vertrouwen van het volk en de conservatieve partij Thans vervulde hij zijn laatste taak. Hij koos een opvolger. Maar wie moest het worden.? Chamberlain hoopte dat Halifax zich zou aanbieden voor de post van minis ter-president. Er zijn in de loop der ge schiedenis veronderstellingen geuit dat ook koning George VI op dat moment Ha ifax als premier had gewenst. Aan de andere kant scheen het bijna ongelofelijk, dat Churchill niet auto matisch als zijn opvolger werd .aange wezen. Churchills pad naar zijn rol als redder der natie was echter niet gemak kelijk geweest. Jarenlang had hij in het Lagerhuis ge waarschuwd dat Duitsland zich op een oorlog voorbereidde. Zijn prefetieën wer den terzijde geschoven totdat bleek dat hij het bij het rechte eind had ge had en Chamberlain was gedwongen hem in zijn kabinet op te nemen. Eerder in dat jaar had hij de Lage Landen gewaarschuwd voor het nade rende onheil. Churchill vertelde, dat hij in stilzwijgen had afgewacht nadat Cham Chamberlain had uitgelegd dat hij één van de twee naar de koning zou zenden Tenslotte begon Halifax te spreken. Hij zei zich niet in staat te achten de regering te leiden omdat hij, als lid van de adel, in het Hogerhuis en niet in het Lagerhuis zitting had. „Tegen de tijd dat hij uitgesproken was", zo zei Churchill, „was het duide lijk dat de plicht op mij zou komen te rusten en in feite reeds op mij rust- te Churchill: oorlogsleider verzoeken een regering te vormen. Ik zei dat ik dat zeker zou doen." Churchill sliep die nacht rustig, om' dat hij ervan overtuigd was dat hij niet zou falen. De volgende dag, tijdens zijn eerste rede als premier,wist hij het parlement te roeren zoals het in zijn lange geschie denis maar weinig was geroerd: „Ik zou dit Lagerhuis willen zeggen wat ik al gezegd heb tegen hen die in deze regering zitting hebben genomen: Ik heb niets anders aan te bieden dan bloed, eisen, tranen en zweet.... en de overwinning." (Door dr. Alfred v. d. Weijer, OFM Cap.) Een van de grote obstakels, die over wonnen moesten worden, was de bij na absolute vorm, waarin het kerke lijk standpunt door Pius XI en Pius XII gegoten was. Verschillende mora listen hebben daaruit de conclusie getrokken, dat het hier om onfeil bare uitspraken ging, die nimmer meer gewijzigd konden worden. Eer lijk gezegd lag een dergelijke inter pretatie ook wel voor de hand. Maar gelukkig blijkt een vernieuwde mo- raal-theologie de mogelijkheid te heb ben, om deze uitspraken te zien in het licht van hun tijd en tegen de achter, grond van de toen bestaande omstan. digheden. We kunnien ons indenken, welk een zucht van verlichting er zal opgaan in de kringen van hen, die ineens nieuwe mogelijkheden zien, om het huwelijk op menswaardige wijze te gaan beleven. Maar wij begrijpen ook, dat vele katholieken zich door een eventuele koerswijziging geschokt zullen voelen. Al te lang is hun voor gehouden, dat er op dit punt geen verandering mogelijk zou zijn, al te zeer hebben zij persoonlijk onder d« naleving van dit kerkelijk voorschrift geleden. Wij verwachten dan ook, dat de paus en bisschoppen bij het inslaan van een nieuwe koers hun uiterste best zullen doen, om deze mensen voor hun standpunt te winnen. Ze kunnen niet ineens een schijnbaar onveran derlijke leer en praktijk laten val len en dan overgaan tot de orde van de dag. Wie jarenlang bijna blind heeft gehoorzaamd, kan men niet blind in een andere richting sturen. Hij heeft er recht op met tact en lief de te worden „voorgelicht". Aan de Parkkade in Rotter dam arriveerden gistermiddag vier marinevaartuigen van vier ver schillende nationaliteiten, die deel uitmaken van het Navo-escorte- squadron. Deze foto, gemaakt van af het Nederlandse hr. ms. Gelder land toont rechts de Amerikaanse uss. Hammerberg, links achter het Britse hms. Leander en rechts ach ter het Canadese hmes. Columbia. Het squadron zal tot 16 mei in Rotterdam blijven. PREMIER KOSYGIN heeft een uitno diging van president Soekarno aanvaard voor een bezoek aan Indonesië. De da tum voor het bezoek is nog niet vast gesteld. Kosygin heeft op zijn beurt Soekarno uitgenodigd-voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. (Advertentie) (Advertentie) tegen kou en tocht betaalt zichzelf BIJ HET SPELEN raakte gistermiddag in Den Haag het driejarige jongetje Hendricus Martinus den Duik te water. Een 36-jarige monteur ging gekleed te water om hem te redden, maar het jon getje bleek reeds te zijn verdronken. In 1953. na acht zware jaren, gaf Figl het kanselierschap over aan Julius Raab. Maar niet lang was hem rust vergund. Nog in hetzelfde jaar werd hij minister van buitenlandse zaken, welk ministerie hij tot 1959 leidde. Als zodanig had hij (Advertentie) oor W. VAN DER STEEN Het zenuwsterkend middel Later op de dag ging hij naar Bucking ham Palace. Ik werd onmiddellijk naar de koning geleid. Zijne majesteit ontving mij al Ierhoffelijkst en vroeg mij te gaan zit ten. Hij keek mij enige ogenblikken on derzoekend en spottend aan en zei toen: „Ik veronderstel dat u niet weet waar om ik u heb ontboden?" Ik paste mij aan bij zijn stemming en zei: „Sir Ik zou mij gewoon niet kunnen voorstellen waarom." Hij lachte en zei: „Ik wil u NIJMEGEN (ANP) Bij een botsing tussen twee auto's op een kruispunt werd de Nijmeegse mevrouw Knier-Dekker (60) op slag gedood. Haar 31-jarige doch ter, mevrouw Hofland-Knier, ook uit Nij megen, bezweek «ater aan haar verwon dingen in een ziekenhuis. Haar echtge noot, die de auto bestuurde, werd licht gewond. Toen de heer Hofland op de Oranjesin- gel linksaf wilde slaan werd zijn wagen op het kruispunt gegrepen door een au to die naar wordt verondersteld door een rood verkeerslicht is gereden. De bestuurder van deze auto, de 27-jarige G. J. liep lichte verwondingen op. F DEN HAAG (ANP) Van veel Neder, landsc akkers is dit jaar geen normale opbrengst meer te verwachten. De over- vlocdige regens van de laatste weken, volgens het KNMI erg ongewoon voor deze tijd van het jaar, hebben veel ver traging in de werkzaamheden en op som. mige plaatsen ook schade aan zaad- en pootgoed veroorzaakt. Pas omstreeks juli zal men nauwkeu riger kunnen zeggen hoe erg het allemaal is. Een topjaar wordt het niet meer, maar en redelijke zomer zou nog heel wat kunnen goedmaken. De natuur herstelt veel. zegt men bij de landbouwconsu- lentschappen. Veel akkers heeft men nog niet kun nen inzaaien. Van het suikerbietenareaal moest, volgens 't Instituut voor Rationele (Advertentie) voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - 's morgens een weinig op de plaat ge strooid - houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaan gename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Heerst er in Suriname in feite nog een verkapte slavernij?", zo vroeg de islamitische raadsman van een in Suriname ontslagen beroeps korporaal zich maandag af voor het Haagse ambtenarengerecht. Hy eiste dat dit volgens hem ten onrechte gegeven ontslag vernietigd zou worden. De korporaal in kwestie was ingaande februari van dit jaar, ontslagen wegens het maken van schulden en een minder oirbare levenswandel op zedelijk gebied. Dit zou aldus de gevolmachtigde van de minister van Defensie, mr. K. de Kluis het aanzien van de militaire stand ern stig geschaad hebben. De raadsman van klager dacht daar heel anders over. Deze stelde, dat men deze zaak in de Surinaamse verhoudingen moet plaatsen. Bovendien, zei hij, is mijn cliënt islamiet en houdt hij zich aan de Koran. De raadsman had nog een ander argument voor zijn cliënt om clementie te vragen. Hij stelde, dat door de sla vernij van voorheen een zwarte lijn door UTRECHT (A.N.P.) Het bestuur van het Nederlands Katholiek Vakver bond heeft het overlegorgaan van de drie vakcentrales verzocht een vernieu wing van het zogenaamde pro-deosysteem in de rechtsbijstand in studie te nemen. Het N.K.V. is van mening dat de pro-deo- rechtspraktijk, waarin aan minvermogen de rechtzoekende burgers een advocaat wordt toegewezen, niet meer past in deze tijd. Bij de huidige gang van zaken ont breekt er veel aan het beginsel, dat in een rechtsstaat iedere burger zijn recht moet kunnen verkrijgen. Het pro-deo systeem is, volgens het N.K.V., verne derend en betekent voor de individuele burger toewijzing van een advocaat, die hij niet zelf kan kiezen. Het systeem legt bovendien een extrafinanciële belasting op de advocatuur. Het N.K.V. is het niet eens met hen die pleiten voor een ver plichte verzekering van alle burgers be neden de weistandsgrens tegen de kosten van rechterlijke bijstand. Wanneer een verzekering alle kosten van juridische bijstand en acties dekt, zullen, aldus het N.K.V.,. ook alle remmen om een gerech telijke procedure aan te spannen, weg vallen. Veel eerder dan thans zal men een ander in een civiele procedure be trekken, veel minder zal men bereid zijn tot een minnelijke regeling. Nog afgezien van de financiële conse quenties, die het toenemend aantal pro cedures zal veroorzaken, vindt het N.K.V. dit onjuist wegens de grote morele na delen die eraan vastzitten. Het N.K.V. meent dat een vernieuwing van het systeem, alsmede een subsidiëring door de overheid van de juridische bijstand die de vakbeweging onder haar leden verstrekt, een betere oplossing biedt voor het onderhavige probleem. SEOEL (UPI) Het hoofdkwartier van het Zuidkoreaanse leger heeft meege deeld, dat geen generaals betrokken zijn geweest bij het anti-regeringscomplot, dat heeft geleid tot de arrestatie van 7 offiecieren. De regering maakte bekend dat 7 officieren hoofdzakelijk majoors en kolonels, vrijdag zijn gearresteerd we gens het smeden van een complot tegen de regering van president Park Tsjoeng Hee. Het leger maakte bekend, dat alle betrokken officieren rangen hadden van kolonel of lager. De namen van de betrokken officieren zijn niet bekendgemaakt. De samen zweerders waren van plan op 16 mei een staatsgreep te doen, na het vertrek van president Park voor een bezoek aan de Verenigde Staten. De staatsgreep zou aldus samenvallen met de vierde verjaardag van een soort gelijke staatsgreep die op 16 mei 1961 leidde tot het omverwerpen van de rege ring van premier John. M. Chang. Volgens „Oriënt Press" waren de lei ders van het complot kolonel Lee In Soon, een stafofficier van het hoofd kwartier, en kolonel Won Tsjoeng-Yon„ plaatsvervangend hoofd van een oplei- dinsschool van het leger. de Surinaamse geschiedenis getrokken, is. „De meester was niet alleen de baas over de slaaf," zo herinnerde hij het gerech, „maar ook van de slavin." Dit verklaart veel. Hij bracht ook nog een ander argument te berde. De positie van de Nederlandse landmacht is in Suriname anders als in Nederland. De raadsman vroeg voorts begrip van. het Haagse ambtenarengerecht voor de om standigheid dat er in Suriname eigenlijk een systeem heerst van drie a vier rechts stelsels. De ontslagen korporaal heeft thans de zorg voor elf kinderen. De raadsman zette -uitvoerig uiteen in welke benarde positie zijn cliënt zich thans bevindt. Deze had zich diep in de schuld moeten steken. Zijn woning, waarop een grote hypotheek rust, moet verkocht worden en zijn kinderen zullen wellicht naar een inrichting overgebracht wordeni Hij ontkende dat zijn cliënt kinderbijslag gevraagd zou hebben voor kinderen die hij niet onderhield. Zijn cliënt staat op de rand van armoede nadat hij 121-4 jaar lang de landmacht trouw gediend nad. Maar... zo liet hij nog weten, nog liever armoede dan als dier te worden behan deld. (Dit naar aanleiding van een gevangenisstraf.) Mr. K. de Kluis, gevolmachtigde van de Nederlandse minister van Defensie, ging in op het verwijt, dat de sociale dienst niet actief genoeg geweest zou zijn. Hij stelde dat deze instantie geen resultaat had kunnen boeken. Hiet ge drag van klager bood namelijk onvol doende mogelijkheden. Dat klager in 1962 gedecoreerd was wegens trouwe dienst wilde hij buiten beschouwing laten, maar hij bepaalde zich er toe, dat het aanzien van de militaire stand ernstig geschaad was. Daarvoor waren hem diverse straf fen opgelegd, (onder meer veertien- da gen streng arrest voor een vergrijp dat de gemachtigde toeschreef aam de zeer gebrekkige schoolopleiding van zijn cliënt). Andere motieven, die ter tafel gebracht werden, waren: een bestraffing wegens diefstal en een niet voldoende beschikbaar stellen van huishoudgeld aan echtgenote van. klager. Over de echte lijke verhoudingen zei hij, dat de relaties van zijn echtgenote of zijn vrouw on gunstig waren, dat de orde in zijn eigen huis menigmaal verstoord werd en dat daardoor ook de rust van omwonenden werd aangetast. Scheldpartijen en mis handelingen waren er het gevolg van en dat alles leidde tot de opvatting dat het aanzien van de troepenmacht gedaald was. In 1963 was klager al een ultimatum gesteld om dit aanzien althans in het openbaar niet meer te schaden. De marechaussee was er toen al bij gehaald. Klager had zo onderhand al een straflijst van vijftien straffen. Nog even ingaande op het betoog van de raadsman van klager stelde hij. dat in de islamitische verhoudingen het gedrag van de ont slagen korporaal als buitenissig moet worden beschouwd. Het ambtenarengerecht zal over drie weken uitspraak doen. Suikerproduktie in Bergen op Zoom, op 6 mei nog 15 procent wo-rden ingezaaid. Normaal is men daar in de eerste weken van april al mee klaar. Het rijksland- bouwconsulentschap in Goes noemt dat zelfde percentage voor het gehele akker_ bouwareaal in dit gebied. Het gaat dus behalve om suikerbieten ook om aard appelen, granen en vlas. Soortgelijke be. richten komen eveneens van het consu. lentschap voor Noord-Gronin-gen. Beide consulentschappen melden ook schade waaraan het reeds in de grond zittende zaad. en pootgoed lijdt. Dat is vooral het geval op lage akkers, bijvoor beeld in oudere polders, waar de water afvoer niet vlot genoeg gaat. Een bij komende moeilijkheid is nog, dat op ak kers, waar het gew-a-s op deze manier bedorven is, het onkruid grotere kansen krijgt. Vooral de zwaardere gronden zijn door de weersomstandigheden getroffen. Ze zullen nu een aantal dagen flink moeten drogen, voor men er weer aan het werk kan. In Goes, waar gistermiddag de zon scheen en een flinke wind stond, noopt men. dat het weer voorlopig zo zal blijven. Als die wens vervuld worrlt zal er de volgende week op de Zeeuwse akkers ontstellend hard gewerkt wor den, ook aan de onkruidbestrijding. Ook de veehouderij ondervindt hin der van de regens van de afgelopen we ken. Gras is er genoeg, maar sommige veehouders, die hun vee al in de wei hadden, hebben het naar de stal terugge haald omdat het land te drassig was en door de dieren stukgetrapt wera. KEULEN Als de blokjes van een bouwdoos worden in Keulen kant en klaar geprefabriceerde cellen voor Europa's modernste gevangenis sa- mengebouwd. Elke betonnen cabine heeft een bodemoppervlakte van 4,15 bij 2.15 meter.' Compleet uitgerust voor de installatie van een w.c., was bak, luchtverversing, centrale ver warming, licht en radio, worden de 12 ton zware blokken tot één gebou wencomplex opgestapeld. De .Spartaanse" maar bepaald niet onvriendelijke inrichting, opklapbed tafel en stoel, is aangepast aan de eisen van het moderne gevangenis wezen. Een groot maar getralied ven ster biedt de gevangene zelfs van zijn bed een uitzicht op de in deze gevallen zo verbeide vrijheid. Of schoon dit bouwsysteem bepaald niet goedkoper is dan traditionele metho den levert het wel een besparing van arbeidskrachten op. Veertig arbeiders zetten het ge bouw in elkaar in dezelfde tijdseen heid als 250 zouden doen op de con ventionele manier. In 1967 zullen de eerste „gasten" de nieuwe Keulse gevangenis kunnen betrekken.

de Stem | 1965 | | pagina 15