Parades, scheldtirades.... WERELD HERDACHT EINDE VAN HET DERDE RIJK Generaal" ketende patiënten aan bed Ga behoedzaam met geloofsgoed om UITGERUST! 5? SCHRIKBEWIND IN BELGISCH BEJAARDENHUIS Man steekt vriend van dochter met mes in long Nederland medeplichtig in Azië en Afrika „Bloot onder de douche immoreel' Directeur en verpleegster voortvluchtig Kwajongens pleegden grafschennis Lifters slaan automobilist bewusteloos ji- I DRAKACEL DAGBLAD VOOR ZEELAND STATUS QUO REHABILITATIE DAF had pech race-debuut in Minder wind jEPISCOPAAT TOT THEOLOGEN PSP BESCHULDIGT Scheepsramp op Rijn: drie doden AFVAL VERWARD uw* matras BETAALD VOETBAL IN TILBURG WORDT GESANEERD Twee regimes in Santo Domingo SPORTFEITEN Uitgeslapen? néén... 105e JAARGANG No. 24888 nor God. Koningin en Vaderland Uitgave: N.V Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M- Harkx. Hoofdredacteur l leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Oongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG ld Met 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van onze redactie Buitenland) BERLIJN/MOSKOU/PARIJS Overal in de wereld is in het af gelopen weekeinde de dag her dacht waarop twintig jaar gele den het Derde Rijk zich overgaf aan de geallieerden. In de com munistische landen gebeurde dit door het organiseren van impo sante parades die meestal verge zeld gingen van de gebruikelij ke scheldtirades. In Parijs sprak men van vreugde „niet om de overwinning op een volk dat thans onze bondgenoot is maar om de uitroeiing van een monsterachtig kwaad''. In Berlijn leidde de communistische feestviering tot een scherp protest van de ambassadeurs van de V.S., Enge land en Frankrijk in Bonn tegen de aanwezigheid van Oostduitse soldaten en oorlogsmaterieel in de oostelijke sector. Het centrale comité van de Russische communistische partij, het Presidium van de Opperste Sovjet en de Russische regering richtten een boodschap tot de wereld waarin zij opriepen „tot actief handelen ter verdediging van de vrede" Daarbij wordt natuurlijk „de regelrech te agressie van de Amerikanen in Vietnam, de provocaties tegenover Cu ba en de interventie in de Dominicaan se republiek" scherp gehekeld. Ook de Westduitse „revanchisten" kregen een veeg uit de pan. De boodchap herhaalt feitelijk de woorden van maarschalk Malinofski, eerder op de dag op het Rode Plein uit gesproken toen daar een grote parade werd gehouden, waarin de Russen hun nieuwste intercontinentale raket toon den. Volgens het persbureau Tass kan de raket atoomladingen naar alle hoe ken van de wereld brengen. Polen herdacht het einde van del tweede wereldoorlog met een minuut stilte en saluutschoten. De belangrijk ste plechtigheden hadden plaats in de voormalige Duitse stad Breslau waar Gomoelka in het stadion een parade af nam. De Poolse partijleider zei dat de status quo in Europa erkent dient te Worden. In Milaan paradeerden duizenden oud leden van het verzet op het plein voor de dom. I Generaal Dwight D. Eisenhower en veldmaarschalk Montgomery spraken met elkaar via een door de Early Bird gerelayeerd tv-programma. Toen Mont gomery aan Eisenhower vroeg: „Waar gaan we heen, kunt u ons enige hoop geven?" antwoordde Eisenhower: „Ik ben geen profeet. Ik kan alleen dit zeg gen: wij moeten deze dag niet .zien als alleen een feest. Het is de dag om te denken aan de offers van de mannen die vochten. Onze belofte aan hen was dat wanneer wij de oorlog zouden win nen, wij de vrede zouden winnen. Die belofte is niet verwezenlijkt. Maar wij blijven er naar streven." Sobere en aangrijpende plechtigheden vonden plaats in de voormalige concen tratiekampen Dachau en Mauthausen. In Dachau werd de eerste steen voor een evangelische ,,verzoeningskerk" ge legd. Er was ook een delegatie uit Ne derland aanwezig. Het Westberüjnse stadsparlement en het actiecÖmité voor de Verenigde Sta ten van Euro-pa hielden een bijeenkomst tijdens welke drs. Schmelzer, voorzit ter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer sprak. Drs. Schmelzer sprak de overtuiging uit dat de opbouw van een verenigd Europa andere volken poli tiek en sociaal zal beïnvloeden. Een opmerkelijke verschijning op het Rode Plein in Moskou was gisteren maatschalk Zjoekof, die in 1957 in on genade viel en sin isdien niet. meer in het openbaar werd gezien. Hij was ge kleed in groot tenue en stond naast Kofijev, de man die hem in 1957 het felst aanviel. Ook Stalin werd weer een beetje gerehabiliteerd. Hij kreeg lof toegezwaaid voor zijn aandeel in de overwinning. De Sovjet-ambassadeur in Oost-Ber- lijn legde de protestnota van de drie westelijke ambassadeurs in Bonn als „ongegrond" naast zich neer. In de oostelijke sector paradeerden voor het eerst de Oostduitsers samen met de Russen. Dit noemden de westelijke am bassadeurs een flagrante schending van de viermogendhedenstatus van de stad. In eigen land werd gedefileerd in Wa- geningen, maar niet door soldaten. De Canadese bevrijder, generaal Charles Foulkes nam een défilé af van vijfdui zend deelnemers aan de Capitulatie wandeltocht. Gistermiddag is de gene raal waar naar Canada teruggekeerd. Nabestaanden herdachten gisteren in Den Haag de in de tweede wereldoorlog gevallen leden van de Grenadiers en Jagers. ZOLDER Het race-debuut van de DAF-formule-3-wagen is niet erg gelukkig geweest. Amper hon derd nieter 11a de start werd de DAF, die uitgerust was met een Coswirth Ford-motor van 997 cc en met een variomatic, door pech uit de stryd geworpen. Coureur Rob Slotemaker mocht echter in de tweede manche toch weer star ten. Hü kwam niet verder dan de veertiende plaats en miste dus de finale. De grote prijs van Zolder ging naar de Brjt J. Williams, die de twintig ronden van de finale (84 km) reed in 34 minuten 18.9 seconden. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog neer De wind wordt matig uit richtingen tussen noordwest en zuidwest. Wei nig verandering in de middagtem- peraturen. Vandaag: zon onder 20.19 uur Maan op 14.11 uur. Morgen: zon op 4.54 uur. Maan onder 3.52 uur. (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH De 24-jarige M. H uit St.-Willebrord is zaterdagavond tijdens een vechtpartij op de Bosschen- dyk levensgevaarlijk gewond door enkele messteken, die hem door de Oudenbosschenaar A. E. werden toege bracht. Bij een der steken werd een long geraakt. De toestand van H. was gisteravond nog kritiek. E. is intussen gearresteerd en heeft bekend H. uit angst te hebben gestoken, omdat deze hem wel eens gezegd zou hebben „Ik ga liever voor vijf jaar de bak in dan dat ik één klap krijg". Aanleiding tot de vechtpartij was het verbod van E. aan H. met zijn dochter om te gaan. Dit verbod werd evenwel genegeerd en zaterdagavond kwamen H. en de dochter van E. een café aan de Bosschendijk binnen. Daar zat ook het echtpaar E. en er ontstond een woordenwisseling, waarbij de caféhou der H. en het meisje verzocht weg te gaan. Daaraan werd gevolg gegeven. H. kwam echter even later alleen terug, maar werd door cafébezoekers de deur uitgezet. E. ging daarop ook naar bui ten, waarna de vete midden op straat uitgevochten werd. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM Tijdens een demon stratief vredescongres heeft de Pacifis tisch Socialistische Partij de Nederland se regering er door enkele sprekers van beschuldigd medeverantwoordelijk te zyn voor de „onder de vlag van de Na- volanden in Afrika en Azië begane mis daden". Mede daarom eist de PSP dat Nederland het lidmaatschap van de Na- vo opzegt. Zij eist ook dat ons land op houdt de meest slaafse volgeling van de Ver. Staten te zijn. Eén der sprekers durfde in zijn rede voering zelfs te concluderen dat de uit moording van de joodse landgenoten in deze vorm en deze omvang niet moge lijk geweest zou zijn, zonder de door het militaire denken gedekte mentaliteit van capitulatie en collaboratie. Nog merkwaardiger klonk zijn uit spraak dat hij vanuit de Sovjet-Unie geen agressie verwachtte en dat hij veel meer bezwaren had tegen feoda- listische en kapitalistische tegenstanders van het communisme dan tegen de com munistische groepen zelf. „Dit Neder land", zei hij, ,.moet zonder angst het ■ommunisme erkennen als een essentieel leel van de hedendaagse politieke rea- iteit". (Van een inzer redacteuren) BREDA In een herderlijke brief, welke gisteren in alle kerken is voorge lezen, heeft het Nederlands episcopaat de theologen, die momenteel een vrije discussie voeren over nieuwe aspecten van de eucharistische tegenwoordigheid van de Heer, tot „gelovige eerbied en wijze behoedzaamheid" aangemaand. De gelovigen werd in deze brief aan geraden niet bezorgd en kleingelovig te zijn. De kanselbrief gewaagde van de toe nemende belangstelling voor de Eucha ristie en de verkondiging over dit cen trale sacrament van de Kerk, zowel on der de voorstanders van de vernieuwin gen in de liturgie, als van degenen die vrezen voor het verdwijnen van bepaal de devotie-uitingen. Om de beveesden gerust te stellen en de al te progressieven te corrigeren, zegt het episcopaat met nadruk, dat er in de Eucharistieviering wel bepaalde aspec ten kunnen veranderen, maar dat het geloof in de waarachtige tegenwoordig heid van de Heer in de Eucharistie be hoort, en blijft behoren tot het christe lijk erfgoed dat nooit zal worden prijs gegeven. De discussie betreft dan ook niet de vraag naar de werkelijke tegen woordigheid van Christus in het Sacra ment, maar alleen: hoe men dit geloofs geheim enigszins kan benaderen, nader omschrijven en voorstellen. Verkondi gend zeggen de bisschoppen, dat er een mystiek verband bestaat tussen het paasmaal van de Heer met zijn leerlin gen, het kruisoffer en het eucharistisch offer. Er zijn echter ook andere vormen van Jezus' aanwezigheid. „De discussie aangaande het sacra ment", zo besluit de brief „mag niet lei den tot verdeeldheid onder de huisge noten des geloofs, die aanzitten aan de tafel des Heren". EMMERICH, (UPI) De vrouw van een Belgische schipper en haar kinde ren van twee en vier jaar zijn gisteren de Ryn ter hoogte van Emmerich om om 't leven gekomen toen hun motor vrachtschip „Da Capo", in aanvaring kwam met het Nederlandse passagiers schip „Amsterdam". De schipper kon zich zwemmende boven water houden. Hij werd opgepikt door een t-oeleveringsboot. Het ongeluk gebeurde nadat de „Am sterdam" van een aan de rechteroever van de Rijn gelegen aanlegplaatsen was weggevaren en tegen het zojuist voorbijkomende motorschip „Solta" op. botste. De „Amsterdam'' kwam hierdoor dwars in de vaargeul te liggen en bot ste even later tegen de boeg van de „Da Capo" uit Gent. Het geramde vaar tuig zonk binnen zeer korte tijd. De politie vermoedt, dat de lichamen van de drie omgekomen Belgen zich nog aan boord van het gezonken schip be vinden. De oorzaak van liet ongeluk is nog niet, bekend. De politie acht het niet uitgesloten, dat de manoeuvre van de van de aanlegplaats vertrekkende „Am sterdam" nadelig werd beïnvloed door stormbuien. (Van onze correspondent) KEULEN Naakt onder de douche staan is „on-katholiek". De driehonderd kindertjes van de la gere school in Loope bij Engels- Rirchen (in het Bergischc land) zullen in de toekomst na de gym nastiekles hun tricootjes moeten aanhouden als ze onder de douche gaan om zich te verfrissen. Zo hoog is de kwestie in Loope gelopen dat het schoolhoofd Her mann Hospelt (47) zelfs met de dood is bedreigd. Bewogen scènes spelen zich af in de plaatselijke kroegen, op vergaderingen, in de gemeenteraad en op ouderavonden. De dorpsvrede in Loope is op de loop. Daarbij heeft tot dusverre nog geen enkel Loopes lagere-school- kind onder de douche gestaan. Schoolhoofd Hospelt was alleen van plan om de kinderen, strikt naar geslacht gescheiden, collectief te laten douchen. Om dit te verhinderen» demon teerden Loopenaren de splinter nieuwe douches in de witbetegel- de douchekamer naast de gym nastiekzaal. Na het gymnastiek onderwijs gaan de kinderen nu be zweet naar huis. De plaatselijke pastoor is geheel op de hand van schoolhoofd Hos pelt, maar het vicariaat-generaal van het aartsbisdom Keulen heeft een brief geschreven waarin staat dat het „gemeenschappelijk dou chen van de hand moet worden gewezen, omdat het in strijd is met de katholieke moraal". In de loop van deze week moet de gemeenteraad van Loope een definitieve beslissing nemen. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Een inval van de politie in een bejaardentehuis te Pulderbos, een dorpje dat ver- loren ligt in de Antwerpse Ken* pen heeft een einde gemaakt aan het schrikbewind dat de directeur van het instituut, een genaturali seerde Duitser daar uitoefende. De directeur zelf, Heinrich Miil- ler is sinds enkeje dagen voort vluchtig. De „hoofdverpleegster" Ilsa Brauer is met hem gevlucht, Een invalide uit de eerste wereldoor log. rijk behangen met militaire onder scheidingen en duidelijk kinds, kon nau welijks verkroppen dat de agenten zijn domein, de afdeling voor geestelijk zwakke patiënten binnendrongen. De man was door de directeur benoemd tot „géneraal" en als zodanig moest hij „or de houden" op de afdeling. De toestand van sommige bejaarden bleek zo zorgwekkend te zijn dat de po- litiearts hen onmiddellijk naar een zie kenhuis liet brengen. Twee patiënten zijn daar inmiddels overleden. Müller, die in Antwerpen een handel in specerijen dreef, wist drie jaar gele den het vertrouwen van de Raad van Beheer van het instituut te winnen. In het tehuis werden bejaarden onderge bracht door de gemeentelijke commissies van maatschappelijk werk. Er woonden ook ouden van dagen die door hun fa milie werden onderhouden. In het begin, toen de raad van beheer geregeld toezicht hield op de gang van zaken, oefende Müller zijn taak naar be horen uit. Maar toen de controle soepe ler werd begon hij ten eigen bate sterk te bezuinigen. Stelselmatig werden de gediplomeerde verpleegsters ontslagen en vervangen door veel goedkopere werksters. Om orde te houden in de af deling voor geestelijk verzwakten, orga niseerde hij een plechtigheid tijdens welke hij de oorlogsinvalide uitriep tot generaal. Vooral in deze afdeling heers ten spoedig verbijsterende wantoestan den.. Volgens verklaringen van patiënten werden zij meer dan eens aan de bedden vastgebonden. Zij die het waagden te mopperen werden uren lang opgesloten in een donkere kamer zonder eten of drinken. Het eten in de afdeling was trouwens erbarmelijk. Het zou hebben bestaan uit keukenafval en overschotten van de an dere afdeling. Patiënten kregen ook slaag, soms van Müller zelf. Ook al om te bezuinigen' zag Müller weldra af van de diensten van een be- grafenisondememe? bij sterfgevallen. Hij nam daartoe een man in dienst, die eigenlijk werkzaam' is in de Antwerpse diergaarde en die aan deze lugubere karweien een aantrekkelijke bijverdien ste had. Volgens verklaringen van de patiënten bloedde kort geleden een bejaarde dood als gevolg van gebrek aan verzorging en toezicht. De gerechtelijke politie heeft moeite om uit de vele, soms verwarde en dan weer tegenstrijdige, verklaringen de nuchtere waarheid te distilleren. Voorzover gisteravond kon worden gezegd, is niet aangetoond dat de raad van beheer of sommige leden hiervan medeplichtig zijn aan deze ergerlijke toestanden. Uit rapporten die Müller de raad regelmatig stuurde moest blijken dat de zaken goed marcheerden. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Onverlaten hebben een grote ravage aangericht op het r.-k. kerkhof van Nieuw-Borg- vliet, een stadswijk van Bergen op Zoom. Aan zeventien graven is schade aangericht. Hardstenen omheiningen werden omver gegooid, glazen en mar meren platen met de namen van de begravenen aan stukken geslagen, bloemen en vazen kapot getrapt, zer ken beschadigd en kruisen tegen de grond gegooid. Vermoedelijk zijn hier kwajongens aan het werk geweest. Vandaag wordt het onderzoek voort gezet. PRESIDENT JOHNSON heeft John Ledcty tot onderminister van buiten landse (waaronder Europese) zaken voorgedragen. De heer Leddy is nu am bassadeur bij de O.E.S.O. in Parijs Hij komt in de plaats van de tot ambassa deur in Nederland benoemde William Tyler. (Advertentie) (Van onze correspondent) TILBURG Binnenkort is een sane ring van het Tilburgse betaalde voetbal te verwachten. Na dagenlange bespre kingen werd gistermiddag door de be sturen van Willem II, Noad en Longa in een communiqué meegedeeld, dat zij tot volledige overeenstemming zyn geko men over de indiening bij het Tilburgse gemeentebestuur van een saneringsvoor stel voor het betaalde voetbal daar. Over de inhoud van dit voorstel konden in dit stadium geen bijzonderheden wor den verstrekt. De overeenstemming is door de be sturen van de drie betrokken verenigin gen bereikt, zonder dat de leden kon den worden ingelicht of geraadpleegd. Vooral Longa zou behoefte hebben aan een mandaat van de ledenvergade ring. Terugkeer naar het amateurvoet- zal is een té belangrijke stap. Aangenomen mag worden, dat Wil lem II en Noad in alle geval als semi- profclubs zullen blijven voortbestaan. Aan de brief aan het gemeentebestuur zijn ook bepaalde voorstellen toege voegd, die betrekking hebben op even- tuele financiële steun door de gemeente aan het betaalde voetbal in Tilburg. VIER SAMENZWEERDERS, betrokken bij de moord op premier Hassan Ali Masoer van Iran. zijn ter dood veroor deeld. Negen andere leden van het kom- plot kregen straffen variërend van le venslang tot drie jaar gevangenisstraf. MAASTRICHT In Maastricht is een twintigjarige chauffeur uit die stad bewusteloos in zyn, midden op de weg staande auto aangetroffen. Hij hing half uit de auto, het hoofd op het weg dek. Verspreid op de voorbank lagen zyn persoonlijke bezittingen. De politie liet de man overbrengen naar een ziekenhuis, waar hij, toen hij even by kennis kwam. vertelde, dat hij was neergeslagen door twee mannen, die hij een lift had willen geven. De man mist een bedrag van 60 gulden. SANTO DOMINGO (UPI) Sinds zaterdag heeft de Dominicaanse Repu bliek twee regeringen: het kabinet on der leiding van de rebellen-kolonel Caamano en een nieuwe junta die voornamelijk uit militairen bestaat. De ze heeft het Dominicaanse volk beloofd het te zullen behoeden voor een „com munistische dictatuur". De junta stelt zich voor de vrede te herstellen, een verzoening tussen de verschillende par tijen te realiseren, de nationale eenheid te herstellen, de economie nieuw leven in te blazen en een progressieve demo cratie op te richten, die trouw zal zijn aan de beginselen van de O.A.S. De nieuwe junta staat onder leiding van generaal Imbert, die vurig voor stander is van de interamerikaanse in terventie. Caamano en Imbert verte genwoordigen de twee uitersten in het politieke conflict in de Dominicaanse Republiek. Intussen zijn in Santo Domingo weer schoten gewisseld. Een onderofficier van de Amerikaanse strijdkrachten, waarvan nu al 25000 man in de Domini caanse Republiek zijn, sneuvelde, waar door het totale verlies aan Amerikaanse zijde 14 doden en 71 gewonden be draagt. Venezuela heeft intussen ook troepen toegezegd voor de interameri kaanse strijdmacht. Het aantal niet- Amerikaanse militairen in Santo Do mingo bedraagt momenteel al 1700. Spanning, sensatie, vreugde en verdriet in Loon op Zand, waar Uno Animo en RAC voor het kampioenschap speelden. De thuisclub trok aan het lang ste eind. Er ging heel wat aan vooraf. Axel dacht de vlag te kunnen hijsen. Plotseling, zonder dat iemand dit verwachtte, stelde Hon- tenisse het feest uit. Ook SC Gastel moest nog even wachten want de match tussen Burgh en Zierikzee gipg niet door. Er weiden trouwens heel wat amateur-wedstrijden afgelast, zodat het programma volgende week zo blijft. SC Cambuur kwam in de eerste divisie. Dat dan na een triomf over DFC. Cees van Espen was Pellenaars' beste man in Duinkerken, waar Staf Desmet zegevierde. Wil Ge- raeds zorgde voor een opmerkelijke prestatie in Oostenrijk, Eef Dolman toonde zich weer in grootse forme te Waspik, Bouwe Minekus werd winnaar in Sprundel, Piet Snoeys kreeg Belgische bloemen, Ad van Kemenade eiste de eer voor zich op in de Overijsselse ronde, Sjaak Beun liet zich' in Heikant als eer ste noteren. ELEK SCHWARTZ terug met nederlaag Elek Schwartz kon zijn Ben- fica-jongens in Amsterdam niet naar een zege voeren. Het ver sterkte Ajax won met 21. Na een jaar onttroond te zijn werd biljarter Hans Vultink weer kampioen van Nederland bandstoten. LEOPOLD FIGL, de eerste naoorlogse kanselier van Oostenrijk en onderte kenaar van het Oostenrijkse staats verdrag, dat dit land weer zelfstandig maakte, is op 62-jarige leeftijd in We nen overleden. MR. J. BURGER zal komend voorjaar aftreden als voorzitter van de VARA. Hij wordt opgevolgd door de heer Broeksz, de huidige omroepsecretaris van de vereniging. Wie hém opvolgt wordt in het najaar beslist. (Advertentie) DE ..HARDE' MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN ..ZACHTE"

de Stem | 1965 | | pagina 1