BERAAD BIJ HOF EN KABINET Baron von Amsberg (38) straks Beatrix' verloofde? PAPIERSNIPPERS OVERVAL'-RUIT Claus tweede van de zeven ont Wurger vijf jaar achter slot PROFICIAT ZEI DE PRINS MEUBELEN F. van Oers overleden Nog regenfronten Buitengewone pensioenen welvaartsvast C. Peijnenburg landmacht- staatssecretaris Oud-nazi s bij Nassers gestapo FAMILIE STERK DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN oud-burgemeester Doodslag Zierikzee: GOEDE VRIEND EERSTE GEZICHT Fotojournalisten Fatsoensnormen overschreden bij Drakesteijn 105e JAARGANG No. 24887 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg Mij. Neerlandia. Directeur Drs. W A. J. M Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 11 14111 ZATERDAG 8 MEI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat I teletoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893.' £iaflbla9 0c jltcro In 1944 stortten er by Zwolle twee „Spitfires" neer.. De lykeit van de inzittenden werden geïdentificeerd. Was deze identificatie volledig? De weduwe van één der omgekomen vliegers eist zekerheid. In een ex clusieve reportage van onze lucht vaartredacteur leest u het gehele, aangrijpende relaas. Pagina 19. Kurt Vyth, fabrikant van auto batterijen, is de accuvan de ronde van Nederland voor be roepsrenners. Een profiel van Vyth, vraaggesprekken met ren ners en een markante voorbe schouwing op pagina 15. Stan Laurel en Oliver Hardy zijn weer kasmagneten geworden. Onze filmredacteur volgt hen op hun buitelingen over het witte doek. Pagina 23. Onze wekelijkse puzzel, de schaak rubriek en de duivenkroniek van daag op pagina 21. De weduwe \an Gerrit Achterberg verzorgde een bloemlezing van werk van haar man, de bekende dichter. Een bespreking van deze bundel op pagina 18. Na eerst zijn krachten aan de Amsterdamse amateur-voetbal club Zwarte Schapen" gegeven te hebben ging Kurt Vyth zich met de wielrennerij bezig hou den. Woensdag start zijn eerste werkstuk', de ronde van Neder land. Als deze koers slaagt, ga ik nog veel brengen" vertelde de zakenman. Wat hij daarmee precies bedoelde kan men lezen op pagina 15. En morgen: moederdag Vrijdagmiddag om half een ar riveerde prinses Beatrix weer op Schiphol, na haar korte bezoek aan Londen. De pers kreeg weinig gelegenheid tot praten of fotogra feren, want de prinses stapte di rect in de hofauto, die tot onder aan de vliegtuigtrap was gereden. Naast binnenlandse journalisten en fotografen, waren er ook enkele Engelse collega's op het vliegveld aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT - De heer F. A J van Oers, oud-burgemeester van Ooster hout "en lid van onze Brabantse redac tieraad, is vrijdagmiddag te Eindhoven plotseling overleden. De heer Van Oers wachtte op perron drie van het Eind- hovense station op de trein richting Breda. Om tien minuten over twee werd hij onwel en zakte in elkaar. De G.G.D. bracht hem over naar het Binnengast huis, waar hij kort nadien bezweek aan een hartverlamming. Oud-burgemeester Van Oers is achtenzestig jaar gewor- den. (Van onze weerkundige medewerker) Deze eerste week van mei ge draagt zich bijzonder regenrijk. Op enkele plaatsen ook in Brabant is reeds de normale hoeveelheid, van de gehele meimaand (50 mm) af getapt. Tijdens het weekeinde zul len nog enkele regenfronten over ons land trekken, afgewisseld door opklaringen. Er blijft een zuidwestelijke wind aanwezig, zodat de middagtempe- raturen in de buurt van veertien •.ot zestien graden zullen blijven schommelen, hetgeen iets aan de lage kant is. Een hogedrukgebied bevindt zich bij Zuid-Frankrijk, in welke omgeving zonnig en warm voorjaarsweer voorkomt. In Spanje en Portugal stijgen de middagtem- peraturen reeds tot 25 a 28 graden maar een staart van deze warme lucht zal onze neus voorlopig voor bijgaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De rechtbank te Middelburg heeft de 25-jarige monteur C. P. van de B. uit Zierikzee wegens doodslag veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf jaar. Twee weken ge leden is zeven jaar gevangenisstraf te gen hem geëist. De rechtbank is tot een geringere straf gekomen met het oog op de inhoud van de rapporten, die door twee doctoren, een psychiater en het Nederlands Genootschap voor Re classering over de beklaagde zijn uit gebracht. De monteur wurgde zijn vrouw in de nacht van 14 op 15 december van het afgelopen jaar. De verdediger had vrij spraak gevraagd i.v.m. het ontbreken van een „waterdicht bewijs". Donald Duck Moeten we hem nog nader aan u voor stellen Het lijkt ons overbo dig. Alle kinderen kennen hem uiteraard en de vaders en moe ders zijn met zijn avonturen ook wel vertrouwd, al zullen ze dat niet altijd openlijk bekennen. Hoe dan ook: van vandaag a.f gaan we dagelijks op pagina 5 van ons blad een beeldverslag geven van Donalds escapades. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook de buitengewone pensioenen zullen welvaartsvast worden gemaakt. Een wetsontwerp daartoe zal binnenkort worden ingediend. Dit heeft de regering aan de Tweede Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord op wetsvoorstellen, die een verhoging met een tijdelijke toeslag be ogen van de pensioenen voor zeelieden oorlogsslachtoffers en van de buitenge wone pensioenen 19401945. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/SOESTDIJK/BONN Het koninklijk paar en het kabinet beraden zich over hetgeen moet gebeuren, nu voortijdig hekend is geworden, dat kroonprinses Beatrix verlovingsplannen heeft. Wat er nu van die plannen terecht zal komen is op dit moment nog niet bekend. In Den Haag verluidt, dat er in ieder geval nog enkele zaken geregeld zouden moeten worden, voordat tot de aankondiging van een eventuele verloving kan worden overgegaan. Geen twijfel is er meer over de identiteit van degene, die mogelijk de verloofde van de prinses zal worden. Zijn naam is Claus Georg Wilhelm Otto Friedrich Gerd von Amsberg. Hij is 38 jaar, van lage Duitse adel en ambtenaar op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Bonn. De K.R.O. had gisteren een telefoon gesprek met baron Von Amsberg. Hij erkende daarin zijn vriendschap met prinses Beatrix en de ontmoeting met haar tijdens een skivakantie in Gstaad, in februari van dit jaar. De bedoeling was geweest iedere pu bliciteit te vermijden. De eerste reden daarvoor was, om de prinses en Von Amsberg de gelegenheid te geven, el kaar nog beter te leren kennen. De tweede was de Nederlandse gevoelig heden te ontzien, juist in deze dagen van de herdenking van de bevrijding. Officiële woorvoerders noemen Le- gionsrat von Amsberg voorlopig alleen nog „een goede vriend" van de prinses. Bevestigd is alleen, dat hij de man was, die bij verrassing, arm-in-airm met de prinses, in de bossen rond kasteel Dra- kesteijn is gefotografeerd. De heer Von Amsberg, die de prinses al geruime tijd kent, kwam in 1957 op het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken. Hij had toen aan de uni versiteit van Hamburg zijn studie in de rechten voltooid. Twee jaar diende hij bij" de ambassade in de Dominicaanse republiek en nog twee jaar bij de am bassade in Ivoorkust. Sinds 1963 heeft hij zich in Bonn beziggehouden meit de economische aangelegenheden van het minister ie wat betreft Afrika ten zuiden van de Sahara. Claus, door een vrouwe lijk familielid beschreven als iemand „naar wie de andere sekse graag kijkt", schuwde het diplomatieke sociale leven niet. Dat leidde tot Berleberg. Duitse vrienden zeggen dat prinses Beatrix en Claus onmiddellijk sympa thie voor elkaar opvatten, toen ze op 3 juni 1964 voor het eerst kennis maakten. Dat was £>ij gelegenheid vain het huwe lijk van prins Moritz van Hessen en prinses Tatania von Sayn-Wittgenstein- Berleburg. Ze wilden echter niet de aandacht trekken. De situatie zinde de avontuurlijke geest der Amsbergs. Buren te Hitzacker zegger dat de vriendschap met Beatrix best de* eerste „grote" romance van Claus kan zijn. Voorzover hen bekend, heeft Claus nooit eerder „vaste" vriendschap met enig ander meisje gehad. Zijn zusters en moeder, die in een groot, door bossen omringd, roodstenen landhuis wonen, dat eigendom is van de broer van Claus' moeder, hebben Claus de laatste tijd steeds minder ge zien. Geen weekeind ging voorbij, zon der dat Claus achter het stuur van zijn blauwe Porsche kroop, maar Hitzacker was dan niet zijn bestemming. Voerde zijn weg hem over de Nederlandse grens? Vrienden moeten er zelf naar raden. Te Hitzacker. de woonplaats der Ams bergs, vertelde burgemeester Erich Hof- mann: „Het zou mooi zijn als het tot een huwelijk tussen kroonprinses Bea trix en de heer Von Amsberg zou ko men. Ik geloof dat zo'n huwelijk de betrekkingen tussen de volkeren van Ne derland en Duitsland zou versterken". Toen de prinses vrijdag uit Londen op Schiphol landde, moest de heer W, van den Berghe van de rijksvoorlich tingsdienst heel wat verzoeken en vra gen van journalisten pareren. Op de vraag of het waas is, dat Claus von Amsberg opnieuw in Nederland was en vrijdag weer een ontmoeting zou hebben met de prinses, antwoordde hij, dat hem daarvan niets bekend was en dat de R.V.D. niet tot taak heeft de gangen van deze Duitse diplomaat te controleren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tot staatssecretaris voor landmachtaangelegenheden is bij Defensie benoemd de plaatsvervangend secretaris-generaal van Defensie G. H. J. M. Peijnenburg. ,De heer Peijnenburg werd bij de re organisatie van de defensieopbouw door minister De Jong benoemd tot plaats vervangend secretaris-generaal. Als staatssecretaris belast met lucht machtzaken wordt genoemd de gene- raal-majoor b.d. Van der Giessen. (Van een onzer verslaggevers) OREDA In de veronderstel- ling met een roof overal te doen te hebben zijn vrijdag tegen het middaguur alle beschikbare Bredase politiemannen uitgerukt. Met veel motorisch lawaai en sire- negeloei arriveerden na de eerste melding ijlings zeven patrouillewa gens bij het kantoor van de On derlinge Ziekteverzekering aan de Ginnekenweg, waar een ziedende directeur A. de Wolf een even woe dende arts in bedwang hield. (~)p de directiekamer had het twee- tal gesproken over declaraties van de arts, die praktiseert in Baarle-Nassau. Het gesprek liep tenslotte zo hoog, dat beiden als kemphanen tegenover elkaar ston den. Uit pure woede over het feit dat hij zijn zin niet kreeg, ver scheurde de dokter onder het 'üiten van onparlementaire termen de pa pieren, die op het directiebureau lagen. De snippers waaiden naar alle kanten de straat over. De po litiemannen hebben de verhitte arts meegenomen naar het hoofd bureau. T\e omsingeling van het kantoor had intussen heel wat belang stellenden bijeengebracht, die wil de verhalen vertelden. Maar hoe ze het ook probeerden, een roofover val kon er niet van worden ge maakt. Zelfs de vermeende diefstal van zevenduizend gulden, die de „overvaller" zou hebben meegeno men, bleek en fictie. De arts, J. B., is al vroeg in de middag afge koeld teruggekeerd naar zijn prak tijk. Volgens hoofdinspecteur Punt- man van de Bredase recherche heeft hij, zo op he4 eerste oog geen strafbaar feit gepleegd, al is het de vraag of de betwiste declaraties nu aan de verzekering, dan wel aan de arts toebehoorden. BRUSSEL (A.F.P.) Volgens de In ternationale Unie van Verzet en Depor tatie hebben twee voormalige hoge S.S.- officieren, ex-generaal Oskar Dirlewan- ger en ex-majoor Eugen Eichberger, tijdens het recente bezoek van Ulbricht aan Kairo zorg gedragen voor de per soonlijke veiligheid van het Oostduitse staatshoofd. Op een door de unie be legde bijeenkomst voor de pers werd meegedeeld, dat Dirlewanger en Eich berger normaal deel uitmaken van de lijfwacht van de Egyptische president Nasser. In dienst van de Egyptische geheime politie zouden verschillende bekende oud-S.S.'ers staan. (Van onze correspondenten) T>ONN Jurgen Amtsberg er was 19 toe.n nog een „t" in de familienaam is de stamvader van de landadel- hjke lutherse familie, waaruit de 38- jarige Claus Georg stamt, wiens naam de laatste dagen in verband is gebracht niet prinses Beatrix. *n het „Deutscher Adelsarchiv" in Marburg aan de Lahn, dat beschikt over de gynaecologische heraldieke bijzonder heden van alle Duitse adellijke families, komt in 1686 het overlijden voor van Jurgen Amtsberg, die van beroep smid was. Zijn achterkleinzoon Johann Da- piel August Theodor is de volgende Amsberg in het adelsregister. De „t" had hij uit de naam laten vallen, daar voor echter een „Von" eraan toege voegd. Van 1759 af wordt de familie naam regelmatig als „Von Amsberg" gevoerd. Er is geen bezwaar tegen aan getekend en zo is de naam Von Ams berg ingeburgerd. De vader van Claus Georg von Ams berg was de hereboer Claus, die in 1953 in Jasebeck in Noord-Duitsland is overleden. Zijn moeder, de weduwe Gosta Frenn von dem Bussche-Hatten- hausen, leeft nog in Götzingen aan de Elbe, waar in 1925, 1926 en 1927 de eer ste drie van de zeven kinderen van het gezin Von Amsberg werden geboren. Dat waren de oudste dochter Sigrid (die met een Hamburgse koopman is ge trouwd), Claus Georg op 6 september 1926, en dochter Rixa in 1927, van be roep onderwijzeres. Nog voor de nazi's in Duitsland aan het bewind kwamen, emigreerde de famine Von Amsberg en vader Claus vestigde zich als farmer in de buurt van Salisbury in Rhodesia. Va- i1 S-aus von Amsberg had namelijk als officier deel uitgemaakt van de zo genaamde Duitse Schutzgruppe in het vroegere Duits Oost-Afrika. In het Afri kaanse Salisbury kregen de Von Ams bergs nog vier kinderen, allen doch- if Reeling Margit en Barbara in 1930, .Theda in 1939 en Christina in 1945. Margit is stenotypiste, Barbare is ge huwd met een journalist 'en Theda is verpleegster. Claus Georgs grootvader. Wilhelm von Amsberg, is in 1929 overleden. Hij was opperhoutvester in het groother togdom Mecklenburg. Claus Georg von Amsberg heeft een oom, Alexander von dem Bussche, een broer van Claus' moeder, die tijdens de tweede wereldoorlog een rol van betekenis heeft gespeeld. In gun stige zin dan, want in november 1943 verklaarde de toen 24-jarige kapitein Von dem Bussche zich bereid een aan slag op Hitier te plegen. De toenmalige kapitein, thans hoofd ontwikkelings hulp in Bad Godesberg, behoorde tot een van de velen uit het infanterieregi- ment 7 „Potsdam", die besloten hadden alles in het werk te stellen om Hitler ten val te brengen. Von dem Busschhe raakte door zijn ideeën in contact met de vermaarde Claus Schenk, graf Von Stauffenberg, de man die de mislukte aanslag van 20 juni in de Wolffschanze pleegde. Kapitein Axel von dem Bus sche zou op het oefenterrein Juterbog bij Hannover in november 1943 een voor de Duitse legers aan het Oostfront ontworpen nieuw winteruniform aan Hitier demonstreren. De jonge kapitein zou dan vier handgranaten, die hij on der dat nieuwe uniform verborgen hield, tot ontsteking brengen. Het duur- de dan nog enige seconden voordat de met een lont aan elkaar verbonden gra naten tot ontploffing zouden komen. In die tijd zou Von dem Bussche Hitier vastgrijpen, zodat de Führer gedood zou worden. De gedachte dat Von dem Bussche een dergelijke aanslag niet zou overleven, liet hem vrij kouu, want het ging erom de wereld van Hitier te ver lossen. Maar, zoals zo dikwijls was ge beurd en nog gebeuren zou, de aanslag ging met door. De dag vóór de aan slag werden bij een bombardement op Berlijn alle nieuwe uniformen vernield De demonstratie moest op het allerlaat ste moment worden afgelast. In december, toen Hitier weer in zijn hoofdkwartier terug was, verscheen Von dem Bussche andermaal ten to nele met meuwe uniformen. Maar plot seling besloot Hitier zijn kerstvakantie doorbrengen in Berchtesgaden. Weer kon de aanslag niet doorgaan, von dem Bussche moest daarop terug naar het front. Kort daarna werd hij ernstig gewond. Maandenlang moest hij in het ziekenhuis blijven. Hij verloor een been en werd daardoor ongeschikt om bij verdere pogingen Hitier te do den een rol van betekenis te spelen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Misbruik; van pers vrijheid noemt de Nederlandse vereni ging van fotojournalisten de manier waarop prinses Beatrix met Claus von Amsberg is gefotografeerd in het park van Drakesteijn, op 1 mei. De foto, met een telelens gemaakt door de Amster dammer John de Rooy. overschrijdt de normen van fatsoen, aldus de vereni ging. De rijksvoorlichtingsdienst heeft vrij dagavond laten weten „dat van officiële zijde nooit enige poging is gedaan de publikatie van recente fpto's van Bea trix te verhinderen of uit te stellen". De R.V.D. beweert niet, dat er geen ver zoek is gedaan aan enkele Nederlandse publiciteitsmedia om de foto's niet af te drukken. vakkundig verzorgd v.a. f. 10.- HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA (Van een onzer verslaggevers) BREDA Bep Beekwilder (18) en Joop Korebrits (22), bedrijfslei der en reserve-keeper bij NAC, be leefden gisteren de dag van hun leven. Dank zij een gelukkig toe val mochten zy op hun huwe lijksfeest een persoonlijke felici tatie van prins Bernhard in ont vangst nemen. Nadat zij vrijdag morgen in de receptiezaal in de echt waren verbonden, ontmoetten zy by het verlaten van het Bre dase gemeentehuis in de hal het gezelschap genodigden, dat het lan- delijk congres van de Nationale Federatieve Raad van het Voorma lig Verzet Nederland bywoonde en nu door het gemeentebestuur ont vangen zou worden. Eregast van het congres was prins Bernhaïd, die, toen hy het bruidspaar zag, er spontaan op af ging. Stralend nam het jonge paar de prinselijke felicitatie in ontvangst. „Hardstik- ke mooi" en „onvergetelijk", was later het commentaar van de brui- degom. (Advertenties) VOOR KWALITEIT EN KOMFORT complete woninginrichting MATHENESSESTRAAT 41, Achter Valkenierslaan. Breda Telefoon (01600) 42645 DAGELIJKS GEOPEND - VAN 9-18 UUR OOK ZAIERDAGS. BOUW OP CONCORDIA 0PB0UWP0LIS Jongeman van 26, heeft pensioenverzekering. Ziet het belang in van een extra Hitkering. Sluit daarom tevens opbouwverzekering. Bij voorbeeld: 3.000,- als hij 65 wordt 6.000,- als hij eerder komt te overlijden 12.000,- bij eerder overlijden door ongeval. Deze bedragen worden jaarlijks verhoogd met een winstaandeel De premie is gering 8,12 per maand of 91,93 per jaar. AUe inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bij: CONCORDIA LEVENSVERZEKERING Hoofdkantoor: Ondevoord. 10 Utrecht telefoon 030-1 65 91

de Stem | 1965 | | pagina 1