Prof. Diepenhorst kleine grote man met taak Navo conferentie in teken van malaise Tele-loeren op prinses AUSCHWITZ-MISDADIGERS KONDEN „NEEN" ZEGGEN Kwetsende passages in boek over Rotterdam Meer dollars voor operaties Zuid-Vietnam Mimi Boesman in Britse ballonrace Vietnam en S. Domingo roepen veel vragen op Maastrichtse jeugdbende opgerold Garantie voor veiligheid van Oost-Duitsland BINNENHOF SEN enz. enz. NIEUWE MINISTER MET VREUGDE BEGROET Verwachting Lange adem Zuigkracht ZUn Studieduur T.v.-onderwijs Geen janboel OVERVALLER SLACHTOEEER EARLY BIRD Requisitoir na 17 maanden proces Zelfs Gestapo onttrok zich aan bevelen Schimmen Vonnis Jongeman stak schoonvader dood: zes jaar Johnson: doorzetten Gouden Roos van Montreux voor Finland Conservatieven winnen bij tussenverkiezing Duitsland Demonstratie REDE KOSYGINi N otities ROND HET GEZONDE VISIE DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 MEI 1965 mt vandaag nog gemakkelijke stof voor ïodelletje is van het met knoopjes gegar- idieus gaan heel mooi naten 36-46 59.75 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prof. dr. Diepenhorst is in het sterke-mannen- kabinet-Cals de enige vrijgezel. Met zijn collega's Cals en De Jong heeft hy zyn kleine gestalte gemeen, die vooral in aan wezigheid van Goliaths als de ministers Luns en Biesheuvel opvalt. Als onbedoelde compensatie voor dit laatste bedient hij zich althans in zijn geschriften en redevoeringen van onge meen lange volzinnen, waar zelfs de beroemde klassieke Romeinse redenaar Cicero bewondering voor zou opbrengen. JJiermede zijn dan enige dadelijk naar voren komende hoedanighe den opgesomd van een man, die voor het overige tot voor kort gewend was zonder veel ophef een voorname plaats in het wetenschappelijk leven van Nederland in te nemen, zij het ook dat zijn optreden voor radio en televisie hem de laatste jaren ook buiten de kring van wetenschapsmen sen en politici reeds tot een nationaal gekende persoonlijkheid gemaakt heeft Zijn ministerschap brengt prof. dr. Diepenhorst thans nog feller in de schijnwerpers van de publiciteit. Het onderwijs en de wetenschap verwachten van deze minister Die penhorst iets. Veel zelfs. Een kleine man heeft zijn tengere schouders on der het gewicht van een zwaar depar tement gezet. Een mammoetdeparte ment nog altijd, zelfs nu de K(unsten) aan O., K. en W. zijn komen te ont vallen. Hoe denkt prof. Diepenhorst eigenlijk over die chirurgische in greep van zijn voorganger, thans pre mier mr. Cals?, zo luidt onze eerste vraag in een gesprek met deze be windsman. Hij meent: „De verbinding van on derwijs, kunsten en wetenschappen is op zich erg mooi. Maar O., K. en W. werd werkelijk topzwaar, te omvang rijk. Er moest wel een afsplitsing ko men. Het afstoten van de kunsten bete kent voor de besturing van dit depar tement e en verlichting, die wenselijk en noodzakelijk was". Het antwoord klinkt overtuigd, maar toch nog deze vraag: „Wat te denken van de wel gehoorde opvat ting, dat de zorg voor de kunsten bij voorkeur niet aan een anti-revolutio nair bewindsman zou moeten worden toevertrouwd?" Met een gebaar van moet - ik - daar - nu - werkelijk - nog - serieus - op - ingaan komt ter stond die tegenvraag' „Is die opvat ting nu wel helemaal billijk?" Dan bedachtzaam zelf een antwoord ge vend: ,,'t Is inderdaad zo, dat de grote belangstelling die nu bij de A.R. voor de kunsten leeft geleidelijk gegroeid is. Maar mag ik er ook eens op wij zen, dat Abraham Kuyper reeds een oratie wijdde aan „het Calvinisme en de kunst", nee, prof. Diepenhorst is 't er niet mee eens. Hij beschouwt het zelfs eerder als een gevaar, dat de publieke belangstelling zich mogelijk na de afsplitsing van de kunsben van zijn departement zou kunnen gaan af wenden. „Men zou ertoe kunnen nei gen O. en W. als een zuiver technisch departement te gaan zien, waaruit met de kunsten de levendigheid en de verbeeldingskracht geweken zijn". ijn er om die neiging te onderdruk ken dan wellicht plannen op wet gevend gebied, die de aandacht de ko mende twee jaar op O. en W. gericht zullen houden? Prof. Diepenhorst be gint met erop te wijzen, dat mr. Cals tijdens zijn bewind al zeer veel wet gevende arbeid op dit departement verricht en vervolgens door 't parle ment geloodst heeft. Op de uitvoering van die wetge vende arbeid zal in de komende jaren vooral het accent komen te liggen. Daar is om een voorbeeld te noemen de diep in ons onderwijsbestel ingrij pende mammoetwet, waarvan de uit voering vele technische problemen met zich meebrengt, die in een overgangs regeling tot een oplossing moeten worden gebracht. Op het terrein van het wetenschapsbeleid is er het werk aan het wetsontwerp, dat de instelling van een raad van advies voor het we tenschapsbeleid zal gaan regelen. De wetenschappen zullen trouwens toch meer en meer aandacht gaan eisen. Van die aandacht is men bij de wetenschapsman Diepenhorst bij voor baat verzekerd. „Ik heb mij voorgenomen veel zorg te besteden aan universitaire vraag stukken", zegt prof. Diepenhorst, na eerder te hebben opgemerkt dat men in het buitenland veelal een aparte minister voor het wetenschapsbeleid kent. Hij vertelt in de reeds bestaan de wet op 't wetenschappelijk onder wijs waar nodig wijzigingen te zul len aanbrengen om in nieuwe behoef ten t.e voorzien. De opzet van nieuwe studierichtingen, de herziening van het academisch statuut 2de fase, het rijn alle zaken waar minister Diepen horst de nodige vaart achter wil zet ten. „Veel op mijn departement is werk van lange adem. Op verschil lende punten zal ik mij moeten be perken tot het gfeven van een aanzet", neent de nieuwe bewindsman. Tramiddels stormen allerlei behoeften, waarin op niet al te lange termijn moet worden voorzien, op hem aan. Universiteiten kampen met ruimte nood, gebrek aan laboratoria, Dr. Die penhorst stelt zich op het standpunt, dat men van die zijde de barre nood zaak en de uitvoerbaarheid van aller lei verlangens moet kunnen aantonen, maar hij erkent op voorhand zonder aarzeling dat er op het terrein van het wetenschappelijk onderwijs grote knelpunten bestaan. Reeds heeft het nieuwe kabinet dan nok besloten het bedrag aan investe ringen ten behoeve van bouwvoorzie- ningen voor 1964 met 88,2 miljoen gul den te verhogen. Voor 1965 zal dit be drag nog hoger zijn. Overigens, ge houwen mogen dan al belangrijk zijn, de bemanning bij het wetenschappe lijk onderwijs is dat niet minder De zuigkracht van het bedrijfsleven" op onderschat worden. Er zijn stellig f sectoren met personeelsproblemen, ge bieden waar het uiterst moeilijk is om geschikte mensen te vinden", zegt prof. Diepenhorst. T igt in die situatie een verkorting van de studieduur niet voor de hand? Prof. Diepenhorst benadert dit vraagstuk behoedzaam. „We moeten ook rekening houden met de situatie in het buitenland en met de kwali tatieve behoeften van de maatschap pij. Het gaat hier om een voortdu rend afwegen van belangen", zegt hij. Vervolgens wijst hy erop dat verkor ting van de studieduur aparte voor zieningen vergt en geenszins terstond financiële verlichtingen met zich mee brengt, integendeel. Waar dit verant woord is zal evenwel zeker op ver korting van de studieduur worden aangestuurd. 'Tonder studenten geen universitei- ten. Hoe beziet prof. Diepenhorst de financiële verlangens die vooral de laatste tijd van studentenzijde met steeds grotere nadruk naar voren komen. Moet de student gezien wor den als een intellectuele arbeider die recht heeft op kosteloze studie en een studieloon bovendien? Prof. Diepenhorst stelt voorop, dat de studievrijheid onaangetast moet blijven en voor alles gaat. Hij vreest nu dat bij de invoering van een stu dieloon juist die studievrijheid niet meer te handhaven zal zijn. Invoe ring van een studieloon immers zou de overheid vanzelfsprekend het recht geven bepaalde eisen te stellen aan studierichting en studieduur van de student. Prof. Diepenhorst zou dat een te hoge prijs achten. Voor het be houd van het kostelijk goed dat stu dievrijheid heet moet de student zijns inziens een eigen verantwoordelijk heid willen accepteren, die gepaard gaat met de bereidheid óffers te bren gen. Prof. Diepenhorst meent overi gens, dat dankzij een breed scala van allerlei financiële tegemoetkomingen die de overheid voor het studeren en student-zijn getroffen heeft, geenszins van een ongunstige situatie gesproken kan worden. Het student-zijn moet evenwel een vrije aangelegenheid blijven, dat aspect acht hij van de hele zaak het meest waardevol. Aan een bekende radio- en t.v.-per- soonlijkheid als prof. Diepenhorst nu eenmaal is vooral zijn optreden als forumleider heeft hem nationale faam bezorgd mag tenslotte zeker de vraag gesteld worden, hoe hij denkt over de inschakeling van de moderne massamedia bij onze ver schillende vormen van onderwijs. Hij zegt die mogelijkheden bijzonder hoog aan te slaan, maar merkt er meteen bij op dat het gebruik van die media voor onderwijsdoeleinden specifieke eisen en problemen stelt, welke men nog niet alle onder de knie heeft. De ervaring wijst uit, dat met na me een boeiende vereniging van de te behandelen stof en de manier van presentatie een wel zeer voornaam punt is. Zeer grote mogelijkheden ziet prof. Diepenhorst tenslotte in het gebruik van de televisie als volksuniversiteit. Dit instituut acht hij vooral voor de categorie Nederlanders van omstreeks 45 jaar en ouder zo nuttig, omdat zij niet hebben kunnen profiteren van de kwalitatieve verbeteringen in ons on derwijs van de laatste tientallen ja ren. A/Tinder spectaculair, althans voor de buitenwacht, is tenslotte de reor ganisatie in eigen huis, waarin minis ter Diepenhorst zich zal dienen te verdiepen. Het plan bestaat de gehele departementale organisatie op haar efficiency door te lichten. Juist omdat het hier een departement me't oude tradities betreft zullen er zich op de weg naar die reorganisatie zeker de nodige voetangels en klemmen bevin den. Minister Diepenhorst vindt intus sen zelf dat men wel eèns te snel is geweest met kritiek op de structuur en inrichting van zijn departement: „Het is hier beslist geen janboel". Aan modernisering van het eigen huis zal men niettemin moeilijk kunnen ontkomen. De sympathie, waarmede minister Diepenhorst ten departemen- te is ontvangen, houdt evenwel ook in dit opzicht beloften in. FORT LAUDERDALE (Florida) (RTR) Tijdens het televisieprogram ma, waarmede de communicatiesatelliet „Early Bird" zondag jongstleden werd ingewijd, werden ook gegevens uitgewis seld tussen Scotland Yard van Engeland, de Amerikaanse FBI en de Koninklijke Canadese bereden politie. In deze uit zending werd een foto getoond van een man, die sinds 1961 door de Canadese politie werd gezocht in verband met een overval op een bank in Montreal, waar bij een belangrijke som gelds werd buit gemaakt. De schattingen over de buit va rieerden van 800.000 tot vier miljoen dol lar. Een tv-kijker in Fort Lauderdale, in de Amerikaanse staat Florida, herkende de man op de foto en waarschuwde de politie, die vervolgens de gezochte aan boord van een jacht arresteerde. FRANKFORT (U.P.I.) - Hans Gross- mann, de aanklager bij de rechtbank in Frankfort, waar 20 personen te rechtstaan die zijn beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op tussen de 2,5 en 4 miljoen gevange nen in het vroegere concentratiekamp Auschwitz, heeft vrijdag zijn requisi toir gehouden. Hjj verwierp «ie argumenten van de verdediging dat de beschuldigden hun leven in de waagschaal stelden indien zij weigerden hun „werk" te doen. Zelfs manschappen van de Gestapo hebben kunnen navertellen hoe zij wei gerden bevelen tot deelname aan massa moorden uit te voeren, verklaarde hij. Grossmann nam ook geen genoegen met de argumenten als zouden de ge beurtenissen in Auschwitz moeten worden bezien in het kader van dc oorlog. „Men bewijst de Duitsers geen dienst indien men hun de raad geeft niet meer achter de schimmen van het verleden aan te zitten. Het zijn niet wij die de schimmen van het verleden najagen, maar de schim men van het verleden die ons vervol gen", verklaarde hij. Men verwacht dat over een maand of langer vonnis zal worden gewezen. Gross mann, die zei dat de beschuldigden had den gewerkt aan „de lopende band van de dood", verklaarde niet aan de in houd van de besluiten van de rechtbank te twijfelen. Daar de doodstraf niet in West-Duits land wordt toegepast, kunnen de beschul digden hoogstens levenslange gevange nisstraf krijgen. Het proces heeft 17 maahden geduurd en men heèft verklaringen bestudeerd van 356 getuigen. ZUTPHEN (JANP) De Zutphense rechtbank heeft de twintigjarige kern maker G. v.d. V. uit Apeldoorn veroor deeld tot zes jaren gevangenisstraf met aftrek, omdat hij in september van het vorig jaar zijn schoonvader G. Dinius in Deventer dodelijk verwondde met een stiletto. De officier van justitie had acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De dodelijke steekpartij ontstond, nadat de heer Dinius zijn dochter te hulp kwam die door G.v.d.V. van de fiets was ge sleurd toen zij van haar werk kwam. Het meisje was een gedwongen huwelijk met G.v.d.V. aangegaan, maar ging te rug naar haar ouderlijke huis nadat v.d. u j a, j €ILde baby schandelijk had mis handeld, Tot op de fatale dag kos zij door haar ouders buiten zijn bereik wor den gehouden. Haar vader moest zijn tussenkomst met de dood bekopen. l* DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid dr. H. A. Schuring (CHU) heeft de minister van Onderwijs en We tenschappen schriftelijk vragen gesteld over een passage in het bij een Rotter damse uitgeverij verschenen boek met de titel „Havenstad in de frontlijn, de ge schiedenis van Rotterdam in de oor logsjaren". Hij vraagt de minister of het waar is dat dit boek met een pas sage, „die kwetsend is voor diegenen die destijds de moed hadden geen lid te worden van de kuituurkamer", op scholen in Rotterdam gratis door het gemeentebestuur aan de leerlingen is verstrekt. De heer Schuring vraagt de minister als dit juist is, of hij dan de gemeente lijke autoriteiten wil wijzen op „liet on wenselijke van het verspreiden van een geschrift, dat deze en andere dubieuze passages bevat". Het Tweede-Kamerlid citeert in zijn schriftelijke vragen de passage die hij kwetsend acht voor diegenen die des tijds geen lid wilden worden van de kui tuurkamer. Deze luidt als volgt: ,,Oo>k voor het museum Boymans was een taak weggelegd. Het heeft verschei dene tentoonstellingen gearrangeerd van werken van Rotterdamse beeldende kun stenaars. Meestentijds waren deze ten toonstellingen echter' niet geheel repre sentatief. En wel omdat er onder het kunstenaarskorps waren, die zich uit po litieke overwegingen niet hadden willen aansluiten bij de nationaal-socialis- tisch georiënteerde Nederlandse kuituur- kamer en die derhalve om deze reden formeel niet meer mochten produceren en exposeren. Ondanks hun onvolledig heid hadden de tentoonstellingen in zeke re zin toch hun verdiensten. Zij hebben e. tenminste op hun wijze toe bijgedra gen het culturele leven in de Maasstad op betrekkelijk korte termijn te herstel len." President Johnson tekent in het Witte Huis het besluit, waarin een bedrag van 700 miljoen dollar wordt uitgetrokken voor de strijd in Vietnam. DE LEERLING-plantsoenarbeider J. G. Kruse <17) uit Borne is gistermorgen op de Enschedesestraat in Hengelo (O.) met zijn bromfiets onder een vrachtwa gen geraakt en zo ernstig gewond dat hij later is overleden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Voor de tweede maal in een week tijd is een opzienba rende foto van kroonprin ses Beatrix door de we reldpers gegaan. Ditmaal was de maker echter niet de kleine, watervlugge „enfant terrible" van de Amsterdamse foto journa listiek, Peter Sonneveld, maar de 31-jarige, altijd in modieuze zwart zijden pakken geklede en in een witte Porsche rondrijden de Johm de Rooy. Sonne veld kiexte Beatrix terwijl zij in „donker" Amster dam met de „Strijdkreet" ventte. De Rooy echter slaagde erin de foto te schieten, waarop de hele wereld al maanden wacht te: Beatrix aan de arm van een man. „Ik ging af gelopen zaterdag min of meer toevallig naar Dra- kesteyn; ik dacht: je weet nooit", vertelt John de Rooy. „Ik liep een bospad op, dat langs het landgoed van de prinses leidt en ja haar, daar zag ik haar al op 20 meter afstand ver schijnen. Iedereen die een fototoestel bij zich had ge had had de foto kunnen maken". Insiders weten echter beter. Zij weten dat John de Rooy maandenlang op deze foto heeft geaasd. Ge wapend met zijn kostbare apparatuur, waaronder krachtige telelenzen en een zogenaamde mitrail leurcamera, heeft hij dag- in dag-uit in de Lage Vuursche op de loer ge legen. Zo werkt hij name lijk altijd en het heeft hem geen windeieren gelegd. Andere foto's, die op deze manier tot stand kwa men, waren bijvoorbeeld die van prinses Irene, toen zij bij Amsterdamse anti quairs haar huwelijksca deau uitzocht (later de in zet van een 'kort geding tegen de VARA), en die van de man die indertijd Anne Frank zou hebben gearresteerd. John de Rooy heeft in Parijs enkele jaren ge werkt bij de staf van een van 's werelds best geïl lustreerde bladen, Paris Match, en ging, terug in Nederland, voornamelijk voor buitenlandse op drachtgevers werken. Hij ontbreekt bij alle officiële gelegenheden waar zijn vakbroeders verschijnen, en opereert altijd alleen. WASHINGTON (UPI) Presi dent Johnson heeft gisteren ge waarschuwd, dat de Ameri kaanse bereidheid om te onder handelen over vrede niet moet worden opgevat als een teken van lafheid. „Tot de aanvallers hun bereidheid heb ben aangetoond te onderhandelen, zullen we blijven doorzetten", aldus Johnson bü de ondertekening van de wet op de extra toewijzing van 700 miljoen dollar voor de militaire operaties in Vietnam en de Dominicaanse Republiek. Het geld zal worden gebruikt voor wa pens, oorlogsschepen, helikopters, muni tie en vliegtuigen. Een eenheid van 6000 mariniers en marinepersoneel is gisteren op 350 mijl ten noordoosten van Saigon geland om een nieuwe Amerikaanse luchtmachtbasis te vestigen. Op de luchtmachtbasissen nabij Saigon arriveerden enkele eenheden parachutis ten van het leger, waardoor de totale Amerikaanse sterkte in Zuid-Vietnam is gebracht op 41.500. TUSSfcN EENHEDEN van het Iraakse leger en Koerdische opstandelingen is het in het bergachtige noordelijke deel van Irak tot zware gevechten gekomen. Daarbij zijn aan beide zijden zware verliezen geleden. MONTREUX (U.P.I.) Finland heeft met de film „The cold old days" de „Gou den roos van Montreux" verworven by het televisiefilmfestival in die Zwitserse stad. De tweede prijs de zilvéren roos was voor Canada, dat de film „The wayne and shuster hour" had gebracht. Frankrijk, dat voor de dag was geko men met de film „Happy new Yves", met Yves Montand, kreeg de bronzen roos. DEN HAAG (ANP) Een in onbruik geraakt vliegveld bij Oxford wordt vol gende week in gebruik genomen als start, plaats voor een wedstrijd van antieke luchtvaartuigen. Twee Nederlandse bal- lonvaarders, mevrouw Nini Boesman en de heer J. M. Demenint, nemen hier aan deel. Op uitnodiging van de Engelse televisie BBC zullen acht luchtballons starten voor een handicapluchtrace. De piloten moeten op opvouwbare fietsen naar hun ballon rijden, de fiets opvouwen en aan boord nemen en dan opstijgen. Boven mogen zij het zegel, waarmee een enveloppe met geheime opdracht is ge sloten, verbreken en aldus krijgen zij hun navigatie-aanwijzing De landing moet geschieden op een afstand van een km van-een pub. De piloot, die op zijn inmiddels uitgeladen en uitgevouwen fiets verder spurt en het eerste bij de finish komt, wordt winnaar van de BBC- prijs In de op bevrijdingsdag te Sliedrecht gedoopte ballon Marco Polo zal Nnini Boesman starten, in de Nib- bo gaat notaris J. M Deme- nint de luchtrace maken'. Voorts zijn er ballons uit Frankrijk, Zwitser land, België. Engeland, Duitsland en de U.S.A. De wedstrijd wordt gehouden op een dag met veel zon en weinig wind, maar in ieder geval tussen 10 en 15 mei. LONDEN (AFP RTR) Rij een tus sentijdse verkiezing in Hall Green Bir mingham heeft de conservatieve partij haar zetel in het Lagerhuis voor dit dis trict behouden met een meerderheid van 8.150 stemmen. Bij de algemene verkiezingen in okto ber vorig jaar kreeg de conservatieve partij m dit kiesdistrict een meerder heid van 9.402 stemmen, tegen 13 717 bij die van 1959. Met deze uitslag bedraagt de meerder heid van Labour in het Lagerhuis drie zetels. LONDEN Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken zal volgende week In het Lancasterhou- se ttfdens de NAVO-conferentie alle zei len moeten byzetten om het optreden van zijn land in de Dominicaanse re publiek te rechtvaardigen. Het is name lijk geen geheim meer, dat behalve ver schillende Zuidamerikaanse staten ook diverse Navolanden op z'n zachtst ge zegd een beetje vreemd tegen dit op treden aankijken. De nogal terughouden de verklaringen uit een aantal westerse hoofdsteden spreken in dit verband al boekdelen. Politieke waarnemers twijfe len er geen ogenblik aan, dat Frankrijk uit de discussies over Santo Domingo en ook over Vietnam nationale munt zal slaan en nog eens ondubbelzinnig van leer zal trekken tegen Amerika en eni ge andere Navolanden. Waarmee de malaise in de Navo opnieuw onder streept wordt. Het zit verschillende Navolanden nogal hoog, dat de Verenigde Staten zo eigen machtig in de Dominicaanse republiek is opgetreden. Er zijn wel enkele diplo matieke inlichtingen achteraf binnenge komen, maar deze waren te summier om een duidelijk beeld van het hoe en waarom te krijgen. Een vergelijking met Cuba gaat. nu nog niet op. Cuba was veel duidelijker en bovendien reis de Dean Acheson toen spoorslags naar Parijs om zelfs met fotomateriaal de Navo volledig in te lichten. Men wacht nu met spannning op de uit leg van Rusk. Vietnam en de Dominicaanse repu bliek zijn dus twee bijzonder belangrijke onderwerpen. Voor de ministers van buitenlandse zaken uit die Navolanden, die volgende week dinsdag, woensdag en donderdag in Londen voor hun jaarlijkse besloten „Revue van internationale gebeurtenis sen bijeenkomen. Andere kwesties zijn volgens politieke waarnemers „natuur lijk de Duitse kwestie", Cyprus, de te genstellingen Rusland - China en wel licht in mindere mate Maleisië. Militai re kwesties komen op deze zitting slechts in hun politieke betekenis ter sprake. De defensieproblemen wachten op de samenspraak van de defensie-ministers, die op 31 mei en 1 en 2 juni in Parijs gehouden wordt. Zaken als de MLF, het Engelse Atlantische atoomplan, het algemene kernvraagstuk en de militai re Navo-eisen blijven voor Parijs gere serveerd. Manlio Brosio, de secretaris-generaal van de Navo kan in Londen maar weinig opgewekte woorden laten horen Zijn jaarlijks overzicht zal waarschijnlijk ge laden zijn van wapengekletter in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Zijn politieke perspectieven lijken al even negatief stilstand, zo niet een volledige malaise in de ontwikkeling van de Navo. Een toenemende zucht naar nationalisme en sectarisme (Frakrijk. West-Duitsland), een opvallende verkoeling tussen de di verse verdragspartners (Frankrijk - Ame rika, Frankrijk - West-Duitsland), een groeiende eigen interpretatie van de Na- voprincipes (Frankrijk, Engeland en Engeland en ook sommige Nederlandse politici) Dit handvol problemen geeft de mi nisters van buitenlandse zaken meer dan voldoende stof tot een hardgrondige po litieke overpeinzing. En zeker wanneer Frakrijk ook hier haar eigen onafhanke lijk denken blijft demonstreren. Zoals bijvoorbeeld deze wèek op da conferen tie van de Zuid-OositAziatische verdrags- organisatie, die toevallig ook in hetzelf de congresgebouw gehouden werd. Poli tieke waarnemers zijn er echter van overtuigd, dat het vooral in de Navo wel beperkt blijft tot een louter demonstra tieve houding. Zelfs een man als gene raai De Gaulle kan het zich niet per mitteren zich uit een defensiepact terug te trekken zonder eigen onherroepelijke schade. Militaire deskundigen zouden dit nog veel realistischer beschouwingen kunnen aantonen. Maar dat hoort Parijs over een paar weken dan wel. Intussen wacht de Navo n»u al enige jaren op een sterke inspirator, die er nieuw leven in kan brengen. Stilstand betekent als achteruitgang en niets wreekt zich in een organisatie als dé Navo meer dan juist de achteruitgaan de stilstand. Vele politieke waarnemers vragen zich in dit verband met verbazing af waar die kleinere landen de laatste tijd blij ven: Canada. Nederland en België bij voorbeeld. Sommige politici verwach ten in Londen in ieder geval een stap van Canada en Nederland. Al was het maar eèn zeer dringende waarschuwing nauwelijks 02 jaar na de tweede we reldoorlog waarin verschillende kleine landen vervielen tot een politieke speel ban van de grootmadhtèn. MAASTRICHT (ANP) De politie te Maastricht heef*, in de afgelopen drie dagen twee jeugdbenden opgerold die het laatste half jaar samen meer dan twin tig inbraken pleegden, waarbij in totaal een bedrag van ruim f 23.000,. en een partij goederen buit gemaakt werd Bei de benden bestonden uit vier personen. Een bende pleegde 15 min of meer ern stige inbraken in Zuid-Limburg. In no vember 1964 roofden zij een bedrag van f 16.000,. uit een sportzaak in Maas tricht. In april 1965 maakten zij f 5.000,- buit toen zij een werkplaats voor aan gepaste arbeid te Maastricht binnen drongen. _De vier gearresteerde bendeleden zijn: de 20-jarige musicus H.G.L.S., de 21-jarige musicus P.J.M., de 21-jarige fotograaf E.A.K.. en de 21-jarige R.C.H. P-, zonder beroep. Allen komen uit gunstig bekend staande gezinnen in Maastricht, en waren nog nooit met de politie in aanraking gekomen De tweede groep «fie werd gearresteerd heeft het afgelopen weekeinde een in braak in een confeetie-atelier in Maas tricht gepleegd en maakte daarbij f 2000.- buit. Voorts braken zij in de kerk van de Belgische plaats Lanaken de offer blokken open en verzamelden aldus een bedrag van ongeveer f 100,-. BERLIJN (D.P.A./Rtr.) - De Sovjet- Russische premier Kosygin heeft vrij dag in Oost-Berlijn de veiligheid van Oost-Duitsland gegarandeerd en ver klaard dat iedere aanslag op dat land als een aanslag op de veiligheid van de Sovjet-Unie zal worden be schouwd. De premier zei dit op een manifestatie ter gelegenheid van de twintigste ver- laardag van de Duitse capitulatie in 1945. De rede van Kosygin wordt gezien als een antwoord op de nieuwe westelijke initiatieven voor Duitse hereniging. Kosygin beschuldigde voorts de V.S. van het gebruik van „barbaarse bombar dementen op de democratische republiek 'Noord)-Vietnam, Het Vietnamese volk heeft vrienden die het niet in de steek zullen laten", aldus Kosygin. Het sturen van Amerikaanse troepen naar de Dominicaanse republiek, noemde hij „de soevereine rechten van het Do minicaanse volk onderdrukken met het doel hun marionetten aan dat volk op te dringen". In Bonn Is vrijdag in scherpe bewoor dingen het „manifest van dd D.D.R." voor 3 mei verworpen. Dit behelst een on gewoon groot aantal verdraaiingen en aanmatigingen, negeert het internationale recht en miskent de rechten van de mens, aldus een woordvoerder. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In de afgelopen weken is vaak de vraag gesteld of het zinvol is geweest een minister, zij het zonder portefeuille, te be noemen speciaal voor de ontwikke lingshulp. Wij hebben reeds eerder gezegd, dat coördinerende taken in een kabinet vrijwel nooit behoorlijk van de grond komen, wanneer de directe verantwoordelijke bewinds man niet de kans krijgt zijn visie zelf te verdedigen in alle vergade ringen van de ministerraad. Afge zien van dit meer technische aspect is ook de persoon van minister Bot in het geding gebracht en dat soms op een wijze, die voor hem minder prettig was. Premier Cals heeft in dé Tweedie Kamer overigens heel duidelijk gezegd, wat hij van mr. Bot verwacht. En dat is niet weinig. Het is bovendien goed eraan te her inneren, dat de zesde KVP-porte- feuille het eerst is aangeboden aan mr. Bot, Dit betekent, dat een ander voor deze taak zou zijn aan gezocht, indien de heer Bot „nee" had gezegd. Er is echter nog een ander aspect. Dat is de visie, die mr. Bot zelf heeft op de taak, die hij moet gaan ver richten. Een gezonde visie. De heer Bot heeft van zijn opvattingen ten aanzien van de ontwikkelingshulp doen blijken op 13 mei 1963, toen hij in het kader van de verkiezingscam pagne in Schiedam een rede heeft gehoudenHij was toen nog staats secretaris van Binnenlandse Zaken. Mr. Bot zei letterlijk: „De oplossing van het vraagstuk der ontwikke lingslanden kan geen kwestie van caritas zijn, noch van eenzijdige westerse financiële hulpverlening. Vereist is mede in het. belang van ons directe eigen voortbestaan een onverwijlde systematische aanpak tót economische structuur wijziging. Hierbij zijn de ontwikke lingslanden zelf en de westerse lan den beide betrokken lagere in voertarieven op de westerse mark ten, stabilisatie van de wereldgrond- stoffenprijzen, nationale en 'regio nale marktreguleringen". Dat is een ander geluid, dan men vaak over ontivlkkeilngshulp hoort. Het gaat minister Bot niet om het strooien met. de 300 miljoen gulden, die hij te verdelen krijgt. Het allerbelang rijkste is echter, dat mr. Bot, tóen hij tegen formateur Cals „ja" zei, reeds een idee had over hetgeen zijn taak en opgave zou zijn. Hij komt nu niet op een departement, waar van hij noch de kunsten noch de wetenschap bezit. Mr. Bot wist wat er van hern verlangd wordt en hij had daarover een eigen mening. Het is in dit verband te wensen, dat hij alsnog kans ziet een ander denkbeeld uit zijn rede van mei 1963 te realiseren. Hij verlangde toen, dat de KVP het initiatie) zou nemen o.a. met medewerking van de universiteiten van Nijmegen en Tilburg tot het opstellen van een plan om de ontwikkelingshulp ook wetenschappelijk verantwoord aan te pakken. In zijn nieuwe kwaliteit zou minister Bot zelf het initiatief daartoe uiteraard breder opgezet zelf kunnen nemen. Een dergelijk nltiatief zou bijvoorbaat de 'basis waarop hij werkzaam is, niet onbe langrijk kunnen verbreden. Hetgeen het vertrouwen in zijn beleid slechts kan vergroten.

de Stem | 1965 | | pagina 19