Beatrix negeert intieme vragen man Drie maanden eis voor fataal schot VERDACHTE BEKENT SCHULD TER ZITTING Tien jaar voor moord geëist ROMANCE-GERUCHTEN HOUDEN AAN Monteur (27) dood na val uit kraan OAS-LEGER NAAR SANTO DOMINGO LENTE BAR NAT Belastingaftrek van 120 gulden Vakcentrales trekken nu één lijn Akkoord over onder-ministers DAGBLAD VOOR ZEELAND KblPltPl BOOS GEBAAR AUTEURSRECHT Reiskosten woning- werk (beneden 10 km.) Ernstige schuldvan hoofdagent Bewolkt Loonpolitiek Tijdens ruimteuitstap LEONOV ZAG EN HOORDE NIET TE BEST W ildeman (21) wil kelner omver rijden Verdeling: 4-4-3 105e JAARGANO No. 24886 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G MEI 1963 UitgaveN.V. Uitg Mij. Neerlandia. Directeur s Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad i J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden, GOES, Klokstraat I - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraal 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraaf 41 telefoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Bij werkzaamheden aan het Technisch Wetenschappelijk Cen trum op hot terrein van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, is donder dagnamiddag: de 27-jarige monteur J. M. Lorist uit Nijmegen uit een 27 meter hoge kraan gevallen. Hij werd ernstig gewond naar het St.-Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht, waar hij kort na aankomst aan zijn verwondingen is overleden. De heer Lorist, als monteur in dienst bij een Nijmeegse maatschappij voor elektrische installaties ROTIM, werkte bij het Aannemingsbedrijf Geerdink te Breda aan de bevestiging van toren stukken voor het nieuwe Technisch We tenschappelijk Centrum van de K.M.A. Niemand heeft het ongeval zien gebeu ren. Verondersteld wordt dat de man, die nog maar vijf minuten aan het werk was. bij het aanbrengen van de toren stukken zijn evenwicht heeft verloren. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. HET BRITSE Lagerhuis heeft donder dagavond met 310 tegen 306 stemmen het witboek der socialistische regering goedgekeurd, waarin plannen worden ontvouwd voor een nationalisatie van de voornaamste Britse staal vervaardi gende bedrijven. DE FABRIEKSARBEIDER J. Oost- meyer (21) uit Groningen is gistermid dag om het leven gekomen bij een be drijfsongeval in de suiker- en siroopfa- briek Scholten te Groningen. Bij het transporteren van een jacobsladder kan telde deze boven op het slachtoffer. DONDERDAGMORGEN is de 66-jarige heer G. Peetoom te Sint-Maarten, bij een weidehek gestruikeld, in het water gevallen en verdronken. PREMIER KOSYGIN van de Sovjet- Unie is in Oost-Berlijn aangekomen ter bijwoning van de plechtigheden ter ge legenheid van de 20e verjaardag van de capitulatie van de nazi's. DE ROMANSCHRIJVER Edgar Mittel- holzer is dood aangetroffen in een bos bij zijn huis in Farnham. Het stoffelijk overschot vertoonde ernstige brandwon den. Geen commentaar van prinses Beatrix, toen een Engelse televisie verslaggever haar donderdag in Londen vroeg of de verlovingsge ruchten waarheid bevatten. Voor de doopplechtigheid van haar petekind poseerde de prinses bereidwillig. (Van onze verslaggevers) LONDEN/DEN HAAG/BERLIJN Het koninkrijkskabinet is voor hedenochtend om 10 uur in spoed vergadering bijeengeroepen. Naar werd meegedeeld houdt deze spoedvergadering kennelijk ver band met de toenemende stroom van geruchten over de verloving van prinses Beatrix. De kroonprinses is donderdag per vliegtuig naar Londen geko men voor de doop van haar pete kind, de dochter van prinses Mar- gareta van Zweden en de Lon- dense zakenman John Ambler. Wegens de geruchten over een mogelijke verloving trok ze sterk de aandacht. TJe prinses bevond zich al in Londen U toen het nieuwsagentschap „Reuter' uit Den Haag meldde dat haar onbe kende „verloofde" een Engelsman was. Het nieuwsagentschap beweerde dit uit zeer goede bron te hebben vernomen. In de morgen had de Londense „Daily Express" drie foto's gepubliceerd van Beatrix met een onbekende jonge man. De opnamen werden vanaf vrij grote afstand gemaakt door de Amsterdamse fotograaf John de Rooy. Twee van de foto's zijn niet erg dui delijk en tonen het paar gemoedelijk arm aan arm. De man in kwestie ziet er een paar jaar ouder uit dan prinses Beatrix, waarvoor in het verleden al een paar keer Engelsen als mogelijke echt genoten uitgekozen werden. Zo kwamen ondermeer in het nieuws prins William van Gloucester, een neef van koningin Elizabeth van Groot-Brrttannië, en Ni cholas Tollemache, de 23-jarige zoon van lord Tollemache. ^ybilla Louise, het eerste kindje van prinses Margaretha van Zweden en John Ambler, werd dinsdag gedoopt in de protestantse St.-Paulskerk van de Londense gemeente Knightsbridge. Aller ogen waren echter op prinses Beatrix gericht. Toen ze aankwam, werd de Neder landse kroonprinses onmiddellijk om singeld door een legertje fotografen. Een televisiereporter duwde haar zijn micro foon onder de mond en vroeg: „Is het waar .dat u verloofd is?". Met een ongeduldig gebaar ontweek Beatrix de microfoon en antwoordde niet. Zonder iets te zeggen ging ze de kerk binnen. Na afloop van de plechtigheid, toen fotografen op de trappen van de kerk een plaatje wilden maken van prinses Margaretha en haar man, deed zich een incident voor. De politie wilde namelijk niet dat er foto's gemaakt zouden wor den. Na felle protesten en een kort handgemeen trokken de boze fotografen naar de woning van Ambler, waar het echtpaar met de baby aan de deur ver scheen om te poseren. Ambler had te voren de pers gevraagd de doop als een privé-familie-aangelegenheid te behan delen. ["et, dagblad „De Nieuwe Dag" heeft L donderdagavond een deel van de pagina van de „Daily Express" met fo to's van prinses Beatrix met „een onbe kende jongeman" gereproduceerd. Op verzoek van de maker van de foto's, de heer John de Rooy, heeft mr. L. Hart kamp, rechtskundig adviseur van de Ne derlandse vereniging van fotojournalis ten, overwogen welke stappen hij tegen „deze inbreuk op het auteursrecht van de heer De Rooy kan ondernemen". Ter voorkoming van verdere inbreuken, zo deelt de heer Hartkamp ons desgevraagd mee. is een telegram gestuurd naar de vijf omroepverenigingen, de N.T.S. en Polygoon. Prinses Kyra van Hohenzollern heeft gisteren geruchten over een romance tussen haar zoon Friedrich-Wilhelm en prinses Beatrix als „volkomen onge grond" van de hand gewezen. „Er schuilt absoluut geen waarheid in deze geruchten, verklaarde de vrouw van prins Louis Ferdinand van Pruisen, kleinzoon van de laatste Duitse keizer. Prins Louis Ferdinand, in Bërlijn door journalisten benaderd, weigerde com mentaar te geven alvorens hij met zijn zoon heeft gesproken. Prins Friedrich- Wilhelm wordt vandaag terugverwacht van een reis met onbekende bestem ming. WASHINGTON (AFP) Een inter-Amerikaanse strijdmacht zal in de Dominicaanse republiek een normale toestand moeten terug brengen. Tot stichting van de krijgsmacht werd gisteren beslo ten door de organisatie van Ame rikaanse staten (OAS), die ook het gezag zal uitoefenen. De strijdmacht zal uiteindelijk de 19.000 Amerikaanse militairen in de Do minicaanse Republiek vervangen. Tegen het plan stemden Chili, Ecuador, Peru, Mexico en Uruguay. Amerikaanse krin gen verklaarden over onweerlegbare bewijzen te beschikken, dat het nieuwe Dominicaanse staatshoofd, kolonel Caa- nano, steeds meer in de macht komt van communistische elementen. Het aantal ingesloten opstandelingen, afvallige militairen en gewapende bur gers, wordt tussen de tien- en twintig duizend man geschat. H* (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Maar zeklen valt er in het voorjaar zo veel regen als dit keer in april en deze eerste meidagen. Er zijn al records gebro ken. Zo *iel er in Maastricht 114 mm, hetgeen vanaf het begin der regenmetingen in 1853 niet was voorgekomen. Ook in het oosten en het noor den is veel regen gevallen (120 a 140 mm) en op de Veluwe (Hoog- Soeren 152 mm). Het landelijk ge middelde was op dat van 1903 na het hoogste van de laatste eeuw. Ook mei is met zware buien be gonnen. Binnen vyf dagen op en kele plaatsen 40 a 50 mm. En dat is heel wat, want normaal geeft mei ook ongeveer 50 mm neerslag, maar dan over de hele maand. Wellicht dat tegen het einde van de week de depressies hun neus gaan stoten tegen een hogedrukge- bied uit het noorden, met vrij koud weer de z.g. IJsheiligen die in het buitenland niet zelden nachtvorst brengen. De Engelse weerdienst deed medio april de voorspelling dat het tot ongeveer half mei te koud zou büjven, ge volgd door warmer weer. Door het koele en natte weer had het voor jaar begin mei een achterstand in groei en bloei opgelopen. In Midden- en West-Brabant gaf april 70 tot 80 mm regen, tegen 46 mm normaal. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Personen, die op niet meer dan tien kilometer van hun werk wonen, krijgen op bun inkomen een be lastingaftrek van 120 gulden, ongeacht het bedrag van de werkelijke reiskos ten. Deze aftrek is begrepen in de nieu we algemene kostenaftrek van vijf pro cent van de inkomsten. Dit blijkt uit bijzonderheden die het ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt over de toepassing van reis kosten voor de inkomstenbelasting. Voor degepen die op een grotere af stand dan 10 kilometer van hun werk wonen is nog een extra-aftrek mogelijk. Deze bedraagt bij een afstand tussen 10 en 12 kilometer 145 gulden, 1215 kilo meter 210 gulden, 1520 kilometer 320 gulden, 2025 kilometer 430 gulden, 25 30 kilometer 540 gulden, 3035 kilo meter 650 gulden, boven 35 kilometer 760 gulden. De Hongaarse autoriteiten heb ben een Goggomobil-autootje in beslag genomen, dat zo was inge richt, dat een volwassen persoon ongezien vervoerd kon worden. Zij deelden mee, dat twee Westduit sers het wagentje wilden gebrui ken om te smokkelen. De twee Duitsers werden gearresteerd. Op de foto demonstreert een politie man hoe een te smokkelen man in de auto zou zijn opgevouwen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Drie maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf eiste in de late namiddag de officier van justitie mr. J. Brui gom tegen de hoofdagent van de Boxtelse gemeentepolitie H. B., die in de regenachtige nacht van 14 op 15 december van het vorig iaar onder Boxtel in het gehucht Hal de 31-jarige A. Olislagers met oen schot uit zijn dienstpistool dodelijk trof. Voor het primair ten laste gelegde; doodslag, kon mr. Bruigom geen bewijzen aan voeren, maar hij verweet de hoofdagent ernstige schuld aan de dood van Olislagers. „Deze verdachte is beneden het mini- mum van eisen gebleven die men aan een politieman in functie mag en moet stellen. Hij heeft op mij geen prettige indruk gemaakt. Hij is gestruikeld, zo beweert hij, en verder geen nieuws. Hij klaagt zichzelf niet aan, hij hult zich in nevelen. Weet zich te weinig te herin neren en houdt zich van den domme Hij gedraagt zich als een verdachte, niet als een politieman, die weet welke zijn taak en plichten zijn". Stilstaand bij elk detail begon de pre sident van de rechtbank, mr. W. Poe- rink, gistermorgen het drama door te nemen met de grijzende verdachte, die niet de indruk wekte sinds het gebeur de volledig invalide te zijn verklaard en voor de verdere dienst ongeschikt. Het was allemaal erg onschuldig begonnen op de veertiende december van het vo rige jaar. Van tien tot vier uur die dag had hij patrouilledienst gedaan en was na afloop in café Oetelaar in Gemonde afgestapt voor een biertje. „Een flesje", zei verdachte. Daarna was hij naar huis gegaan, had er gegeten en ging om een uur of zeven met zijn vrouw per brom mer naar Vught, voor een bezoek aan jachtopziener Kees Schuurmans. In de jaszak van zijn boswachtersuniform droeg verdachte zijn dienstpistool. „Dat was dienstverzuim", was de me ning van de korpschef, inspecteur G. Wouters voor de rechtbank, ook al zette verdachte daar dan tegenover dat hij permissie had zijn diensten in te delen zoals dat uitkwam. „Er was wel degelijk een dienstroos ter", aldus de korpschef. Er werd wat gekaart en gepraat en er werd nog een kratje bier opgehaald in Vught, om de gezelligheid te verhogen. „Ik heb daar bij Schuurmans 2 flesjes bier op", zei verdachte, en niemand sprak dat tegen, (ZIE VERVOLG PAGINA 3) Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot van avond. Half tot zwaar bewolkt met af en toe motregen. Matige wind van zuid tot zuidwest. Iets hogere tem peraturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 20.14 uur Maan onder 2.10 uur U°25geuurZOn °P 4 58 UUr' Maan op (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tegen de 43-jarige pijpfitter W. v. d. S. uit Vlaardingen, die in oktober vorig jaar tijdens een voorlopig oritslag uit een psychiatrische inrichting zijn echtgenote met een groot aantal messteken om het leven bracht, heeft de officier van justitie 10 jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering geëist. De uitspraak is over veertien dagen. Ingewikkelde punten bleken zich tij dens het proces rond het door verdachte bekende feit, niet voor te doen. De offi cier, mr. J. van Leeuwen, kon dan ook volstaan met de kwalificatie moord. Kern van de behandeling werd dan ook uitgemaakt door de omstandigheden waaronder de misdaad is gepleegd. De verdachte was vorig jaar juni in een inrichting opgenomen, nadat hij door zijn huisarts krankzinnig was ver klaard. Begin oktober was hij zover ge nezen dat hij een proefverlof kreeg. Na zijn derde proefverlof, eind oktober, was men van mening dat hij in de maatschappij kon terugkeren. De verhouding met zijn vrouw was zeer slecht. Daarom was bepaald dat hij zijn vrouw in Vlaardingen niet mocht bezoeken. Zij hadden al tot echtschei ding besloten. Nog maar enkele uren vrij ging hij toch naar Vlaardingen om kleren te halen. Een poging hem de straat op te sturen mislukte. Hij maakte met zijn vrouw een afspraak voor de volgende morgen. Voor hij weer naar Vlaardin gen ging kocht hij een mes en een glas snijder (om toch binnen te komen als zijn vrouw dat niet wilde). Hij kwam echter zonder moeite binnen. Toen het tweetal naar de slaapkamer ging om kleren in te pakken en op een gegeven ogenblik zijn vrouw met de rug naar hem t<pestond, stak hij haar neer. Daar hij enige dagen na de moord genezen werd verklaard, kon hij worden ver volgd. Het motief tot de moord was steeds duister geweest. Tijdens het verhoor door mr. Brunner kwam hierin iets meer licht. De echtscheidingsplannen van zijn vrouw hadden bij hem haatge voelens jegens haar gewekt. V d S verklaarde zich ter zitting schuldig aan het misdrijf. Prof. dr J. Kloek, geneesheer-direc teur van de psychiatrische observatie kliniek in Utrecht, achtte de verdachte niet krankzinnig, maar wel verminderd toerekeningsvatbaar. Het met verlof stu ren van de pijpfitter in oktober vond r*i °P zijn toestand, onbegrijpe- J-1'* van Lienden, de psychia ter, die door de verdediging was opge roepen, meende dat de verdachte in het geheel niet toerekeningsvatbaar kon worden geacht. UTRECHT (A.N.P.) De firie vak- centrales hebben donderdag overeen stemming bereikt over de grondslagen van een nieuw loonpolitiek-systeem, die als uitgangspunt kunnen dienen by de komende besprekingen in de Stichting van de Arbeid en de S.E.R. Dit heeft de voorzitter van het overlegorgaan van N.V.V.. N.K.V. en C.N.V., de heer D. Roemers, donderdag in Utrecht meege deeld. Over de inhoud van het systeem wil de hij nog niets zeggen, voordat het ontwerp is voorgelegd aan de partners in de Stichting v. d. Arbeid en aan de S.E.R.die, zoals bekend, de regering over deze materie moet adviseren. De heer Roemers sprak de hoop uit dat de besprekingen snel resultaat zullen ople veren, zodat in het najaar niet dezelfde moeilijkheden ontstaan als in septem ber vorig jaar. In de vergadering van het overleg orgaan is verder besloten dat de werk nemers op de vergadering,van de Stich ting van de Arbeid van 20 mei zullen meedelen, dat zij niet bereid zijn door te gaan met het toetsen van c.a.o.'s, zo lang de werkgevers hun standpunt handhaven, dat zij ook buiten de c.a.o. vallende overeenkomsten kunnen be trekken bij de beoordeling van bij de stichting ingediende c.a.o.'s. Op dit punt zijn, zoals bekend, in de stichting moei lijkheden ontstaan, omdat de werkge vers de bij Bnlamundi buiten de c.a.o. bereikte overeenkomst over een fonds voor restitutie van de vakbondscontri butie, aan zich voorgelegd wilden zien. De vakcentrales vinden dat de werk gevers misbruik maken van het toet- singswerk, aldus de heer Roemers, en hoewel wij beseffen dat de stichting een moeilijke tijd doormaakt en dat de so ciale verhoudingen scherper zijn gewor den, moeten wij daar helaas en zonder veel enthousiasme de consequenties uit trekken. Ten aanzien van de uitkering ineens deelde hij mee, dat de werknemers be reid zijn het S.E.R.-rapport .hierover af te wachten. Achteraf is het misschien voor de werknemers wel voordeliger, zo voegde de heer Roemers hieraan toe, dat in september 1984 geen overeen stemming kon worden bereikt over een extra vakantie-uitkering van één pro cent. De situatie blijkt nu namelijk veel gunstiger te zijn dan toen werd voor- CHICAGO (U.P.I.) De Russische kosmonaut Alexei Leonov leed tijdens zijn historische „wandeling in de ruim te" van zeven weken geleden aan een verminderde gehoor- en gezichtsfunctic terwijl hij verscheidene malen zijn Woskhod-2-capsule uit het oog verloor Deze officiële mededeling heeft de Russische ruimtevaart-geneeskundige Oleg Gazenko in Chicago gedaan tij dens een speciale zitting van de drie dagen durende voor-Apollo ruimte vaartconferentie, die door 500 Ameri kaanse geleerden en technici werd bij gewoond. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Verdacht van poging tot doodslag is in Breda de 21-jarige Zwijn- drechtenaar J. S. gearresteerd. Met zijn auto reed hij in op de kelner N. M. uit Breda. Zijn vriend, de 20-jarige Dord- rec^jenaar hern vergezelde, werd eveneens ingerekend wegens het veroorzaken van vernielingen. J. S. en K. Z. hadden al flink wat herrie veroorzaakt, waarbij K. Z. zich bezighield met het omvergooien van vuilnisbakken en fietsenrekken. Toen de kelner M. aan deze activiteiten een eind wilde maken, namen de twee de benen De kelner M. volgde hen naar de auto en probeerde het nummer op te nemen. Dat zinde J. S. niet, waarop hij M. om ver probeerde te rijden. De poging mis lukte en J. S. probeerde het toen nog eens. De politie, die inmiddels was ge waarschuwd, arriveerde nog juist op tijd om te voorkomen dat J. S. en K Z er tussenuit trokken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het kabinet heeft overeenstemming bereikt over de ver deling van de portefeuilles der staats secretarissen: K.V.P, en P.v.d.A. zullen ieder vier onderministers leveren. De A.R. houdt de drie functionarissen die zy thans heeft. Dit betekent dat de K.V.P. nog een staatssecretaris krygt op het departement van financiën. Voor deze functie komt zeer sterk in aan merking dr. Hoefnagels, chef financiële zaken van de staatsmijnen. Dr. Hoefnagels heeft donderdag van vier uur tot tien minuten over vijf een onderhoud gehad met minister van Fi nanciën, dr. ir. A. Vondeling. Op De fensie komt een socialistische onder minister voor de luchtmacht en een po litiek ongebonden bewindsman voor de landmacht. In het kader van de verdeling der staatssecretariaten is men het in het ka binet eens geworden over een gelijk aantal voor de beide grote regeringspar tijen: katholiekeen en socialisten. De meerderheid der zetels die de K.V.P. in de Tweede Kamer heeft, komt volgens de P.v.d.A. voldoende tot uitdrukking in de extraministerszetel die de katho lieken hebben gekregen in de persoon van mr. Bot, belast met de zorg voor de ontwikkelingshulp. Een en ander bete kent dat het aantal staatssecretarissen van twaalf onder het kabinet-Marijnen wordt gehandhaafd in het team van mr. Cals. Daarvan zijn intussen bezet: drie K.V.P. (mr. De Block, Buit. Zaken, dr. Bartels en dr. De Meijer beiden Sociale Zaken), drie A.R. (mr. Grosheide, On derwijs. de heer Van Es. Defensie en drs. Bakker, Economische Zaken) en twee P.v.d.A. (ir. Posthumus, Verkeer en Waterstaat en de heer Egas, Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk). Er moeten dus nog drie plaatsen worden bezet, waarvan één door de K.V.P. en twee door de P.v.d.A. (Advertentie) Vlot genoeg om er sportief in te zijn! Voldoende klassiek om er als gentleman in uit te zien. Barathea blazer in alle modekleuren.

de Stem | 1965 | | pagina 1