KOERSEN OMHOOG Twaalf gewonden bij fabrieksexplosie AANSLAG-PLAN UIT GELDNOOD Jan Cremer in zijn hemd ont Reactie Britse staalplannen Ravage in Groningen Televisieploeg naar Vietnam STOOKOLIE BEDREIGT BELGISCHE STRANDEN Öud-Tilburger bekent: UTRECHTENAAR WIL LITERATUUR KUISEN Bestand in Koetsj duurt week Schandmuur maakt plaats voor „moderne" grens KINDEREN OP ROOF-TOURNEE DAGBLAD VOOR,ZEELAND VOORRAAD OP VERLIEZEN Wind Fusiegedachten in Breda's voetbal Ruziezoeker in been geschoten 105e JAARGANG Ne. 24884 Voor Ooi, Honttigta en Vaderland D I N S tt A fc> 4 Md *$Z5 -i Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN^JJsbaansti^at^24^^lefoori^260^ Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. i 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) jiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii minium iiHiiiiiiiiiiiiii Oorlogskerkhof Hier ligt leven dat door hef leven vermorst werd: de dodenbrei van de oorlog. Maar elke verminkte soldaat van de ander zorgvuldig gescheiden in een graf en een graf en een graf onder een kruis en een kruis en een kruis. Want al deze doden dicht bij elkaar zouden teveel stilte maken in ons lawaai. Willem Enzinck llllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllili DENEMARKEN .DROOG LONDEN (A.F.P./U.P.I.) Op de Londense effectenbeurs zyn maandag de aandelenkoersen in staalmaatschap- pijen omhoog geschoten naar aanlei ding van het regeringswitboek over de hernationalisatie van de Britse staalin dustrie. De schadeloosstellingen, die de regering aan aandeelhouders wil toe kennen, zün veel hoger dan men had verwacht en in bepaalde gevallen gaat de „nationalisatiekoers" de slotkoers op de beurs van vrydag met ezstig procent te boven. Na de aanvankelijke stijging, die het grootste deel van de staalwaarden dicht bij hun nationalisatiekoers bracht, gin gen bepaalde aandeelhouders over tot winstnemingen, maar hun aanbod vond gemakkelijk een tegenpartij. Naar het zich laat aanzien zal de her nationalisatie pas over twee tot drie jaar een feit kunnen zijn en in die tijd kan nog heel wat gebeuren. Niet alleen houden speculanten rekening met de mogelijkheid dat het parlement het wetsontwerp zal afwijzen, maar ook met de dividenden, die interessant kunnen zijn nu de staalondernemingen hun pro- duktierecords breken. Bovendien omdat de dreiging van nationalisatie voor de besturen aanleiding kan zijn tegenover de aandeelhouders blijk te geven van vrijgevigheid. Het wetsontwerp over de nationalisa tie zal donderdag bij het begin van het debat over het regeringswitboek voor het eerst in het lagerhuis in stemming komen. De mogelijkheid van een ne derlaag der Labour-regering is in het geheel niet uitgesloten. Een vierde socialistische afgevaardig de in het lagerhuis heeft maandag ge dreigd te stemmen tegen naasting van de staalindustrie. Hij acht de voorge stelde compensatie aan aandeelhouders m genaaste bedrijven „waanzinnig royaal". Met slechts een meerderheid van vier, althans in theorie, heeft premier Ha rold Wilson iedere stem die hij kan krijgen nodig. Ian Mikardo, van de linkervleugel van de Labourpartij, heeft zich met zijn dreigement geschaard bij drie socialis ten van de rechtervleugel Woodrow Wyatt, Desmond Donelly en George Strauss. Het is mogelijk dat het vier tal zich van stemming onthoudt. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN Doordat zes duizend brouwerijmensen in sta king zijn gegaan, nadat c.a.o.- onderhandelingen zijn vastgelo pen, dreigt Denemarken gebrek aan bier te krijgen. Deense impor teurs van buitenlands bier zijn haastig aan het invoeren geslagen, om aan de grote vraag te voldoen. Het ziet er echter naar uit dat het land snel met een tekort zal zitten. Denen en hun toeristische gasten zijn doorgaans tevreden met bier uit eigen land. Daarom heeft de import er nooit veel te betekenen gehad. Zevenhon derdduizend flesjes, ongeveer een kwart van de gemiddelde dagconsumptie, wer den vorig jaar aan buitenlands bier ge consumeerd. De kleine brouwerijen, niet aangeslo ten bij de federatie, zullen weinig tot het opheffen van het tekort kunnen bij dragen. Er is geen surplus-voorraad meer, omdat de arbeiders de laatste twee weken al overwerk hebben gewei gerd. Er zijn inmiddels al verschillende restaurants en winkels „droog" gelopen. Binnen een dag of drie is in Denemar ken geen druppel bier meer te koop. Het ziet er naar uit dat de staking min stens enkele weken zal duren, zeggen de pessimisten, die geen datum voor nieuwe onderhandelingen kunnen noe men. De 4,5 miljoen Denen plegen 2,5 tot 3 miljoen flessen bier en een half mil joen flessen mineraalwater per dag te consumeren. Dat brengt de staat onge veer een miljoen per dag aan belastin gen op. De staking komt ook op een tijdstip dat het toeristenseizoen begint Men vreest dat vele toeristen hun bezoek aan een „drooggelegd" land zullen be korten. De staking zal ook een zwaar export- verlies betekenen, terwijl buitenands bier in steeds grotere hoeveelheden moet worden ingevoerd. En dat alles om nog geen dubbeltje, want daarover konden de partijen in het geschil het niet eens worden. De officiële bemiddelaar bood aan de staking rechtens twee weken op te schorten, maar beide partijen weiger den. De bemiddelaar verklaarde daar op geen reden te hebben om een com promisvoorstel in te dienen. De onder handelaars gingen daarop uit elkaar zonder een nieuwe bijeenkomst af te spreken. HAANSTRA'S ALLEMAN HEEFT op de tiende internationale week te Valladolid van godsdienstfilms en films over de waarde van de mens de St.-Gregorius- prijs gekregen. DE OUD-STAATSSECRETARIS van de- lensie J. Haex is bevorderd tot generaal- majoor. Weersverwachting, medegedeeld door het K.L.M.I., geldig tot van avond: Tijdelijk enige regen, gevolgd foor opklaringen, maar ook enkele ouien. Matige tot langs de kust krachtige wind uit zuidwestelijke richting. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag, zon onder 20.10 uur. Maan onder 00.00 uur. Morgen: zon op 5.03 uur. Maan op "42 uur. (Van onze sportredacteur) tvT?SE?A T- Meeüs< bestuurslid van NAC, is van mening dat een fusie tus sen zijn vereniging en de andere Bre dase semi-profclub Baronie (tweede di visie) tot een gezonde toestand leidt. Hij zou graag als gevolg van eventueel samengaan een stichting gevormd zien en gelooft dat industrie en gemeente dan niet achterblijven met financiële steun. Meer over dit onderwerp op onze sportpagina. GRONINGEN (ANP) Bij een even plotselinge als gevaar lijke explosie, die zich maandag middag tegen half twee heeft voorgedaan in de Fries-Groningse coöperatieve beetwortelsuiker fabriek te Groningen is een enorme ravage ontstaan. Twaalf personeelsleden liggen in het ziekenhuis. In het gebouw voor de kleinverpak- king en bijprodukten is de ontploffing vermoedelijk teweeggebracht door een NEW DELHI (Reuter) In diplo matieke kringen in New Delhi is maan dag gezegd dat voor het gebied van Koetsj een wapenstilstand van een week is overeengekomen tussen India en Pakistan. Premier Sjastri zei maandag in het •Indiase hogerhuis dat premier Wilson van Engeland zijn pogingen om tot een wapenstilstand in de Rann van Koetsj te komen, voortzet. Hij verzekerde het huis dat hij zou blijven vasthouden aan herstel van de status quo, de terugkeer van de troepen tot hun oorspronkelijke stellingen. HILVERSUM (A.N.P.) Dinsdag 4 mei vertrekt een televisieploeg van de AVRO, bestaande uit mr. G. B. J. Hil- terman en cameraman P. ter Laag voor ongeveer drie weken naar Vietnam. Op 18 of 22 mei zal men in het programma ..AVRO's Televizier" de eerste beelden uit Zuidoost-Azië kunnen zien. Na de terugkeer van de heer Hilterman zal een programma van drie kwartier over Vietnam worden uitgezonden. bijzondere reactie van in de lucht aan wezige stofsuiker en zuurstof. De explo sie plantte zich door het gehele gebouw voort en direct daarop ontstond op ver scheidene plaatsen brand. Het hevigst was de klap op de derde etage. In deze afdeling van de suikerfabriek waren op het moment van de ontplof fing ongeveer tachtig mensen werk zaam. De bedrijfsarts, de heer H. Oese- burg, liet zes ambulances komen van de ziekentransportmaatsehappij, die samen met de beschikbare ambulances van de G.G.D. de gewonden naar het acade misch ziekenhuis brachten. Twaalf ge wonden werden in het ziekenhuis op genomen, van wie twee vrij ernstige verwondingen hebben. Inmiddels was de brandweer begon nen door te dringen in het gehavende gebouw, om het vuur te bestrijden. Door de kokers, die door het gebouw lopen, waren er zes vuurhaarden ont staan. In een uur tijds was het vuur bedwongen. Aanvankelijk vreesde men dat het vuur zich zou uitbreiden tot de in de nabijheid staande grote sui kersilo's, maar dat kon tijdig worden voorkomen. Het gebouw biedt een troosteloze aanblik. In het bovengedeel te van het uit glas en beton opgetrok ken pand zijn vrijwel alle ruiten door de explosie weggeslagen, veelal met sponningen, kozijnen en al. Glasscher ven lagen tientallen meters ver over het febrieksterrein verspreid. Tiental len arbeiders werden ingeschakeld om de ravage zo goed mogelijk op te rui men. De schade loopt in de vele tiendui zenden guldens. De apparatuur is ern stig beschadigd. De explosie was zo he vig dat gedeelten van het gebouw ont zet zijn. (Van onze correspondent) BERLIJN De Ulbricht-schand- muur in Berlijn die in het Wes ten zowel als in vele communisti sche landen zo'n slechte indruk heeft gemaakt zal door een „mo derne grens" worden vervangen. De autoriteiten in Oost-Berlijn hebhen een project in studie om de muur te vervangen door een stalen hek, met daarachter een extra versterkte gracht. Daarach ter zal een rondweg om geheel Oost-Berlyn lopen. En daarachter komt een park, waarin prikkel draad en mijnen gecamoufleerd uiteraard zullen worden aan gebracht. Dit project moet in 1970 klaar zijn. De mijnengordel, die thans al langs de demarcatielijn tussen West- en Oost-Duitsland ligt, is achthonderd kilometer lang. De dubbele prikkeldraadheining heeft een lengte van twaalfhonderd der tig kilometer. Langs vijfhonderd kilometer van de zonegrens be vindt zich al een gracht, bedoeld om grensdoorbraken met auto's en vrachtwagens te verhinderen. BRUSSEL (A.N.P.) De Belgische bad plaatsen zien zich voor de moeilijke taak geplaatst bij de nadering van het badseizoen het strand te ontdoen van een laag stookolie, die zich een tiental dagen geleden daarop heeft afgezet en de stradngenoegens dreigen te vergal len. Van de Panne tot Oostende kan -niet op het strand worden gelopen zonder het gevaar dat schoenen of voeten met een dikke laag teer worden bedekt. Een zwarte strook duidt de grens aan tot welke hoogte de teer bij hoogwater is doorgedrongen. De strook is op sommige plaatsen. 30 me ter breed en is bedekt met zeewier, schelpen, stukken hout, dode vogels en afval. Buiten deze gedeeltelijk onder een dikke olielaag schuilgaande strook is het strand bedekt met stookolie- en teerklompen, die een kilo en zwaarder wegen. Op enkele plaatsen gaat de olie schuil onder een dikke laag zand, een ware kleverige hinderlaag voor de strand wandelaar. Hotelhouders zien de olie- en teervlekken op hun tapijten met de dag toenemen en de eigenaar van een groot hotel heeft de afgelopen dagen zelf postgevat bij de ingang om te controleren of zijn gasten wel hun voeten hadden geveegd. De herkomst van de overlast is nog niet bekend. Mogelijk is de teer afkomstig van de twee tankers die een veertiental dagen geleden met elkaar in botsing zijn geweest. Het schoonmaken van het strand is een enorme opgave. Indien alleen ftiet man kracht moet worden volstaan, zal het een kwestie van maanden zijn. Een che misch oplosmiddel bleek geen oplossing voor het vraagstuk te zijn. De badplaat sen hebben nu de hulp ingeroepen van de regering en het leger. (Van onze correspondent) TILBURG De woonwagenbewoner G. H. (29) heeft in het regionale woon wagenkamp aan de Dongenseweg de 24- jarige Jan V. met een flobertgeweer in de djj geschoten. De gebroeders Harrie (25) en Jan V. waren onder invloed van sterke drank en zochten ruzie. Een poging om dat te doen met een zekere W. gelukte niet, waarop zij H. als slachtoffer kozen. Na dat er geslagen en gestompt was greep H. zijn wapen. De kogel verliet het been weer, zodat Jan V., na medische behan deling, met zijn broer en H. kon wor den ingesloten. H. had geen vergunning voor het wa pen. Deze foto werd gemaakt begin mei 1945 in de omgeving van Bostock. Hfet zicht van deze 16-jarige kind-soldaat Hans-Georg Henke, spreekt boekde len. Het kind werd tegen zjjn wil in november 1944 ingelijfd bij de Duitse weermacht. „De Russische infanterie ondernam een aanval. De kogels vlo gen ons om de oren. Waanzinnig van angst rende ik weg. Links en rechts van me sloegen de soldaten tegen <Ie grond. Ik voelde me verlaten. Mjjn ouders dood, geen tekenen van m|jn broers, ik rende voor mijn leven"# (Van onze correspondent) TILBURG Het staat nu vast, dat de 41-jarige opperman J. de W. uit Delft in Tilburg de aanslag heeft gepleegd op de 23-jarige mevrouw De Kok-van der Ven. De man, die in zijn kosthuis in Delft werd aangehouden, heeft hekend dat geld in de portemon nee van de vrouw, hem tot zijn daad heeft gebracht. De opperman was vorige week wens- dag per bromfiets naar Tilburg geko men om een aantal hem bekende fami lies te bezoeken. Hij woonde er vroe ger zelf. Bij mevrouw De Kok wilde hij vragen naar haar broers, die hij uit die tijd nog kende. Het gesprek tussen beiden verliep normaal, tot aan het tijd stip dat de vrouw een betaling moest doen aan de incasseerder van het ge meentelijk energiebedrijf. Daarbij ont dekte De W., die geen cent in de zak had, nogal wat geld in de portemonnee van de vrouw. Jan Cremer: bestseller (Van onze correspondent) UTRECHT Als de plannen van George Oversteegen (63) doorgang vin den, verschijnt dit najaar in Overveen een honderd pagina's tellend pocketboek onder de titel ,Jan Cremer in zijn hemd'. Cremers onverbiddelijke bestseller was voor Oversteegen, oom George voor zijn vaste klanten, de druppel, die de emmer deed overlopen. De reisbureau houder, tweedehands boekverkoper, se cretaris van de Utrechtse federatie van wereldburgers, humanist, en naar hij zelf zegt onpraktisch indealist, Over steegen, wil dat er eindelijk eens iets gebeurt, tegen het vrijuit verkondigen van ,de meest rottige denkbeelden, die moderne schrijvers uit winstbejag het volk aansmeren'. Hij heeft zich al jaren geërgerd aan de toenemende .vervuiling in de litera tuur' en nog meer aan het feit dat nie mand er iets aan doet. Als Cremer het volk toeroept ,Je ken de kelere krijge' en als Vinkenoog in een televisie-interview vertelt ,Ik ben de enige belangrijke dichter', dan moet er iemand zijn, die die lui in de kraag pakt en ze ,de studio uittrapt', vindt Oversteegen. Sterker nog, er moet een positieve tegenbeweging tegenover staan. ,En nu alle kerels in ons land, die kunnen schrijven, die daartoe geroepen zijn, hun mond houden, zal ik de eerste zijn, die tot actie overgaat'. Achter de titel „Jan Cremer in zijn hemd", gaat een romantisch realistisch verhaal schuil, waarin veel autobiogra fische gegevens zijn verwerkt. Dat het boek zal verschijnen is in middels nog niet zeker. De door George Oversteegen aangezochte uitgever (Mar tin Röttgering) van het weekblad ,Bloe- mendaalse Post' zal na lezing van het manuscript eind deze week een beslis sing nemen. Mocht „Jan Cremer in zijn hemd", een even onverbiddelijke bestseller worden als de gemotoriseerde Cremer, dan zal Oversteegen geen cent van de opbrengst in eigen zak steken. Hij heeft de op brengst bestemd voor het fonds, waaruit de acties van de wereldburgers zullen worden betaald. Hij heeft toen geprobeerd haar ln de gang het geld afhandig te maken. Toen dit niet lukte en zij verzet bood, sleur de hij haar de keuken in, waar hij haar ging bewerken met een kolenkit en met melkflessen, waardoor haar schedel ernstig werd beschadigd. De vrouw viel hevig bloedend op de grond. De opper* man is daarop met de portemonnee in de zak naar Delft vertrokken. Op de Moerdijkbrug ontdeed hij zich van de portemonnee. Van het geroofde geld, ruim 175,-, bleek bij zijn arrestatie nog 127,- over. De opperman verbleef na een moord op de jeugdige Liesje van Breda uit Biesthoutakker van 1952 tot 1963 in de gevangenis. Media 1964 werd hij ontsla gen uit een psychiatrische inrichting in Den Haag. Hij vestigde zich later in stond. Ook in die moordzaak destijds Delft, waar hij nog steeds onder toezicht was roof de directe aanleiding tot zijn daad. STEENWIJK (A.N.P.) De politie te Steenwijkerwold heeft zes jongens van 12 tot 16 jaar, allen uit Steenwijker wold, aangehouden. Zij vormden een bende die talrijke rooftochten onder nam. Een groot deel van de buit kon wor den achterhaald: vooral bromfietsen, bromfietsonderdelen en draagbare ra diotoestellen, die zij verstopten in kis ten in een oud schuurtje bij het huis van een van de jongens. Daar heeft de politie onder meer tientallen radiotoe stellen gevonden. Twee leden van de bende hadden de beschikking over een oude auto. Som mige winkeliers in Steenwijk en omge ving hoorden eerst van de politie dat zij door de jeugdbende bestolen waren. DE BELGISCHE minister van opvoe ding en cultuur acht de functie van,M. Huisman bij de Nederlandse Opera niet in strijd met zijn directeurschap van de Brusselse Muntschouwburg. (Advertenties) vakkundig verzorgd v.a. f. 10.- HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA Morgen, bevrijdingsdag, zal on ze krant niet verschijnen. Onze kantoren zijn die dag ge sloten. Directie Dagblad De Stem

de Stem | 1965 | | pagina 1