SCHERPEONTVANGST Steenbergse familie door raam gevlucht Twee aanslagen op taxichauffeurs Tilburg se van vrouw noemt naam overvallei Early Bird zendt over en weer HONDERDEN LAAT THUIS Soekarno .lk ga niet naar Tokio" Prinses Irene op Montejurra Kritiek op heiligenrol van Loren VEESTAPEL LEVEND VERBRAND VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST Messetrekker (18) bekent Voor moord veroordeelde weer in arrest Ij tutti will SPORTFEITEN MET EXCUSES, ZEI INSLUIPER Meer mariniers naar Santo Domingo WEGVERKEER EIST DODEN DAGBLAD VOOR ZEELAND MISDAAD Enkele buien ZONDER HUGO: uw matras binnenvering •schuimrubber hazet-fabrieken 105e JAARGANG No. 24883 Voor God, Koningin ett Vaderland Uitgave N V Uitg Mij. Neerlandia. Directeur Drs. W A. J. M Harkx. Hoofdredacteur l Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter. P. V M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau Breda - Reigerstraat i 6 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 MAANDAG 3 MEI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie, s/olledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2893) Na twee jaar eerste divisie gespeeld te hebben, is de Tilburgse voetbalclub Willem II terug in de top van het betaal de voetbal. Het werd een groot se strijd in Amsterdam, waar Blauw Wit tenslotte met 1—4 verloor. Het amateurvoetbal kende deze zondag slechts één kampioen; Vogelwaarde in de vierde klas H'. De Zeeuwse club bereikte dit suc ces na een overwinning op Corn Boys. Liverpool veroverde de Engelse voetbalbeker en dat betekende een nieuw hoogtepunt in het toch al zo succesvolle seizoen. Veel nieuws uit het wieler- kamp. Overwinningen voor Bart Zoet (Hoboken), Arie den Har- tog (Clermont Ferrand), Piet Dee- nen (Vlijmen) en Eef Dolman (Hoeven). Pech hadden Jan Jans sen en de Nederlandse amateur- ploeg m de Belgische ronde. Eerst genoemde kwam ten val toen hij een goede kans had op de zege in Luik-Bastenaken-Luik en Joop Middelink diende (ook in België) heel wat teleurstellingen te ver werken, omdat hij enkele favorie ten (o.a. Dies Kosten en Piet Bras- penninckx) zag vallen. In het Nederlandse judokam pioenschap te Utrecht waren de verrassingen niet van de lucht. Behalve surprises bij de uitslagen kon men melding ma ken van een niet al te hoog peil der wedstrijden. In Middelburg speelden Neder landse en Belgische volleybal- ploegen (dames en heren) tegen elkaar. Het werd gelijk (11). Gèrda Kraan eindigde in Ber gen op Zoomse atletiekwedstrij den (MOC) op de achthonderd me ter als derde en dat was een toch wel zeer onverwachte nederlaag. Aanvoerder Ron Yeats van Liver pool tilde juichend de zo juist ver worven beker op. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON/LONDEN Mil joenen Europese televisiekijkers zijn zondagavond getuige ge weest van een hartoperatie in het methodistisch ziekenhuis van Houston, in de Verenigde Staten. In het hart van een anonieme pa tiënt werd een kunstmatige klep geplaatst. Het betrof hier de eer ste vice-versa-uitzending, die door middel van de satelliet Early Bird werd gerelayeerd. De uitzending werd gekwalificeerd als de moeilijkste en de belang wekkendste, die de televisie ooit heeft gerealiseerd. Twee andere relayeringssatellieten, de Telstar en de Relay hebben bijna twee jaar lang Europa en Amerika met glim pen van elkaar bediend, zoals de begra fenis van Kennedy en die van Churchill, en de vrijheidsmars op Washington. „Early Bird" is nu de eerste satelliet die voortdurend in actie kan zijn. Zondagavond zagen de Europeanen al dus het ziekenhuis, het overdekte honk balstadion de „Astrodome" en het ruim tevaartcentrum in Houston, de wereld tentoonstelling te New York, 't Capitool van Washington, de Santa Maria de Guadeloupe kathedraal in Mexico City en het kasteel Frontenac in Quebec. Op hun beurt werden de Amerikanen ver gast op beelden uit Stockholm, Barcelo na, Assisi, Passau, de dam te Dinard in Frankrijk, de Mont Blanc en de Britse haven Portsmouth. De Europeanen za gen directe opnamen uit Halifax en de proefvluchten met de Amerikaanse straaljager YF 12 A. Een kerkopname uit Philadelphia was op de band opge nomen. Ook de Russen kwamen nog voor in de uitzending vanuit Portsmouth, waar een groep zeelui van de Zwarte-Zee- vloot een dansuitvoering gaf op het dek van Nelsons vlaggeschip, de „Victory". Naast het uitwisselen van Amerikaans honkbal en Engels cricket werd ook nog een demonstratie gegeven van het nut van de Relay-satelliet bij de bestrijding van de misdaad. Zo werden kijkers met Scotland Yard verbonden, voor een bon dig bericht over de Britse treinrovers. De F.B.I. beschreef één van Amerika's meest gezochte misdadigers. De verbinding was niet geheel vol maakt. Door echo-effecten waren de stemmen van Europese commentators moeilijk te volgen voor.het Amerikaan se publiek en de eerste „live"-scènes uit Europa kwamen in het geheel niet door. In Europa deden zich moeilijkheden voor bij de beelden "an de Houston „Astro dome". 55 PRINS ALEXANDER van België heeft zaterdagavond bij een auto-ongeluk in de buurt van Brussel verwondingen aan het hoofd opgelopen, maar kon na be handeling in een ziekenhuis weer naar huis terugkeren. AN.JA SCHU1JT f21) is in het inter nationaal congrescentrum Amsterdam tot Miss Holland 1965 gekozen. Ze is mannequin van beroep. BANDLEIDER Spike Jones (53), be kend door zijn satirische muziek, is zaterdag in zijn woning in Beverly Hills aan een hartaanval overleden. EEN AMERIKAANSE straaljager van het type YF-12A heeft het wereldsnel heidsrecord, dat sedert drie jaar op naam van de Sovjet-Unie stond, op 3200 km per uur gebracht. OP HET Centraal Station is bij een overpad over de rails de onderlading- meester M. C. Alblas (32) uit Amster dam met een perron wagen in botsing gekomen met een rangerende elektri sche locomotief. De man was op slag dood. VIJF AMERIKANEN van de NAVO- basis in Keflavik op IJsland zijn ge dood toen een hefschroefvliegtuig neer stortte. Twee van hen waren hoge of ficieren bij de Amerikaanse marine. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Half tot zwaar bewolkt, met plaat selijk enkele buien, vooral in het zuiden en westen van het land. óverwegend matige zuidoostelijke wind, ruimend naar zuidwest, tuur verar|dering in tempera- Vandaag: zon onder 20.08 uur. Maan onder 22.58 uur. 653^uur Z°n °P UU1' ^aan °P (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA President Soe- karno weigert om naar Tokio te gaan om daar te gaan praten over het Maleisische geschil met premier Abdoel Rahman. Hij wees zaterdag deze Japanse be middelingspoging van de hand in een rede op een 1 mei bijeenkomst. Hij hernieuwde zijn oproep om „Maleisië te verplette ren." Deze afwijzing van Soekarno wordt gezien als een overwinning voor de om vangrijke Indonesische communistische partij, die druk heelt uitgeoefend op Soekarno om niet naar de voorgestelde conferentie in Tokio te gaan. Men sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat het later in mei toch tot een ontmoeting tussen de twee leiders zal komen. Hierbij wordt gedacht aan de in juni in Algiers te houden conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen. (Vain een onzer verslaggevers) In de prille ochtenduren van zaterdag is aan de Gavelweg te Steenbergen, onder de rook van Moerstraten, de boerderij van landbouwer P. Huysmans (29) geheel afgebrand. Vrijwel de hele veestapel (10 melkkoeien, 2 var kens, 3 weivaarzen en 7 kalveren van drie maanden oud) kwam in de stallen om het leven. De hond en de kat van de familie Huys mans brachten het er evenmin levend af. Over de oorzaak van de brand is nog niets hekend. De (verzekerde) schade bedraagt on geveer f 100.000,-. De brand werd door de heer Huys mans 's ochtends om kwart over drie ontdekt. Hij was wakker geworden om dat hij de pannen van hte dak hoorde rammelen. Toen hij door het slaapka merraam naar buiten keek, zag hij de vlammen uit de schuur slaan, die aan de woning is vastgebouwd. Met vrouw en driejarige zoon probeerde hij toen via de voordeur, die zich in de schuur bevond uit het huis te vluchten. Maar toen hij de schuurdeur opentrok, sloe gen hem de vlammen en rookwolken tegemoet. Hierop snelde het gezin terug de wo ning in. Met een stoel sloeg de heer Huysmans daarop de ruit van het grote raam stuk. Door het ontstane gat kon het gezin toen naar buiten. Onmiddel lijk rende de heer Huysmans achterom naar de stal en trapte daar de deur in. Dit bleek tevergeefse moeite want het vee in de stallen bleek al verbrand. De dieren moeten wel verschrikkelijk tekeer zijn gegaan. De heer Huysmans trof een koe dood aan op een plaats, waar het dier slechts met inspanning van haar uiterste krachten had kunnen komen. De inmiddels gewekte buren hadden politie en brandweer gewaarschuwd. Ondertussen had het vuur verder om zich heen gegrepen en via het rieten dak was ook de woning in brand ge raakt. De brandweer kon daarom niets m-eer van de in lichterlaaie staande boerderij redden. De hele inboedel van de woning, een gloednieuwe tractor van veertien dagen oud, een bromfiets, een fiets en hooi, stro en voederbieten, die in de schuur waren opgeslagen, gingen verloren. De brandweer kon al_ leen maar nablussen. Het gezin Huysmans heeft thans zijn intrek genomen bij een zwager, de heer Goossen, die aan de overkant van de weg woont. (Van onze correspondent) TILBURG In de Tilburgse Eduard Meyerlaan heeft een gezin stilzwijgend de excuses moeten aanvaarden van een insluiper, die niet meer dan een papieren rijks daalder had kunnen bemachtigen. De man verontschuldigde zich per prentbriefkaart voor zijn brutali teit. Hy liet zyn schriftelijke excuses op de kachel achter. „Het spijt me dat ik u heb bezocht", schreef hij. „Ik zat in geldnood. U heeft me niet veel opgebracht, maar trekt u het zich maar niet aan. Ik vind wel iets anders. Nog maals sorry. Dag". (Advertentie) WASHINGTON - NEW YORK (A.F.P. Reuter) Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft zondag mee gedeeld dat nieuwe versterkingen naar. de Dominicaanse Republiek zijn gezon den, zodat zich daar thans 9.500 Ameri kaanse militairen bevinden, nl. 6.500 man valschermtroepen en drieduizend mariniers. Vandaag vergadert de Vei ligheidsraad op verzoek van de Sovjet- Unie over de „Amerikaanse interventie in de Dominicaanse Republiek". (Van onze redactie buitenland) ESTELLA Prinses Irene heeft zondag de carlistenbyeenkomst op de Montejurra in Navarre alleen bijge woond. Waar haar echtgenoot Hugo zich op dat ogenblik bevond, was niet bekend. Een carlistische leider in Madrid ver klaarde, dat de prins het ogenblik niet geschikt achtte om zijn aanspraken op de Spaanse troon kracht bij te zetten. Waarschijnlijker is echter, dat hij met zijn aanwezigheid het Spaanse staatshoofd Franco niet wilde onstem- men. De prinses, die een witte baret en zwarte leren laarzen droeg werd op de berg luid toegejuicht. Er hadden zich naar schatting 40.000 carlisten op Mon tejurra verzameld. <3S2> (Van onze redactie binnenland) I DEN HAAG/BREDA/KAPELLE Honderden Nederlanders zyn pas zon dagavond laat, sommigen zelfs in de nacht, thuis gekomen door de grote ver keersdrukte. De wegen naar de zuid- en oostgrenzen konden de stroom week- eindgangers nauwelijks meer verwerken. Filevorming en opstoppingen waren schering en inslag. Tussen 's-Hertogen- bosch en Amsterdam trad nog een extra belasting op door de terugkeer van dui zenden Tilburgers, die de wedstrijd Blauw WitWillem II bijwoonden. Dit weekeinde hebben naar schatting een kleine 400.000 buitenlandse toeris ten ons land bezocht. De drukte con centreerde zich, zoals normaal voor de ze tijd van het jaar, op de bollenstre ken. Dank zij het vrij gunstige weer trokken echter ook de badplaatsen en natuurgebieden elders in het land veel belangstelling. De logiesinformatiedienst heeft hard moeten werken om de 16.000 toeristen, die zelf geen onderdak had den kunnen vinden, aan een bed te helpen. In de vier grote steden, maar ook onder andere in Haarlem, Zand- voort, Arnhem en Breda was de be roepsaccommodatie geheel bezet. Reeds zaterdag om half negen regis treerde de rijkspolitie gemiddeld veer tig voertuigen per minuut in de richting Utrecht en Amsterdam. Bij Wernhout ontstond, als gevolg van wegopbreking, filevorming van vele kilometers lengte. Het rijkspolitievliegtuig is veelvuldig in de lucht geweest om aanwijzingen te kunnen geven voor het regelen van knelpunten in de verkeersdrukte. Hon derden auto's bewogen zich dit weekein de in lange rijen over de landweggetjes in de oudere Zeeuwse fruitcentra, voor al rond Kapelle-Biezelinge waar de bloeiende boomgaarden een betoverende aanblik boden. Om overgezet te worden met de veerdienst VlissingenBreskens moesten zondag vele automobilisten wachten omdat slechts met één boot werd gevaren. De wachttijd was maxi maal een uur. (Advertenties) PHILADELPHIA (A.F.P.) Moeder Ursula, presidente van de rooms-katho- lieke faculteit Cabrini te Philadelphia, heeft schriftelijk scherp geprotesteerd bij de filmmaatschappij Metro-Goldwyn Mayer tegen het kiezen van Sophia Loren voor de rol van de heilige Fran- goise Xavier Cabrini, stichtster van de orde van de missionarissen van het Hei lig Hart, in een film, die de maatschap* pij over deze eerste Amerikaanse hei lige gaat> vervaardigen. Moeder Ursula herinnert aan de be schuldiging van bigamie door de Ita liaanse justitie tegen de filmmaker Car lo Ponti, echtgenoot van Soplya Loren. ,,Zij (Loren) is misschien een uitste kende actrice, maar zij heeft niet het type en het uiterlijke voorkomen (van de heilige). „Dit is de slechtst mogelijke keuze voor het vertolken van een heilige vrouw",aldus de brief. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Twee aan slagen op Amsterdamse taxi chauffeurs, waarvan een mis lukte, hebben in de hoofdstad beroering gewekt onder dege nen, die regelmatig passagiers moeten vervoeren. Zaterdag avond kon N. W. Meijer (61) ontkomen aan een roofover val, door zijn belager op de vlucht te jagen. Zondagmor gen vroeg werd E. van Gogh (51) viermaal in de rug ge stoken. (Van onze correspondent) TILBURG De moordenaar van de jeugdige Liesje van Breda uit Biesthoutakker, wier lichaam op 31 maart 1952 langs het Wil- helminakanaal werd aangetrof fen, is volgens de politie waar schijnlijk ook de dader van de poging tot doodslag op mevrouw G. de Kok-v. d. Ven (23) uit de Tilburgse Veemarktstraat. Tijdens een hevige worsteling werd het slachtoffer de schedel ingeslagen. Haiar toestand hoewel licht verbe terd is ook thans nog kritiek. Op grond van sterke verdenkingen is de Tilburgse politie in samenwerking met die uit Delft overgegaan tot aanhou ding en insluiting van de opperman J. de W. uit Delft (41), die vroeger in Til. burg woonde. Vijftien rechercheurs onder leiding van hoofdinspecteur M. H. Palmen zijn vanaf de dag van de aanslag onafge broken in de weer geweest. Een grool aantal personen, familieleden, kennis sen en buurtgenoten van het slachtof fer zijn ondervraagd. Ook beschikte men over mededelingen van de in casseerder van de energiebedrijven Bart v. Helvert, die de bewuste woens. dagmiddag een blauwe bromfiets vooi het huis had zien staan en een onbe kende man in het huis had gezien. Uit de veelheid van gegevens kwam steeds duidelijker de naam van De W. naar voren, die, totdat hij werd inge sloten na de moord op Liesje van Bre da, in Tilburg woonde. Aanvankelijk vond men dit wat vreemd omdat mén de man in het geheel niet in Tilburg had verwacht. Toch bleek dat hij die dag wel in deze stad was geweest. Zaterdagmiddag is daarom een ploeg rechercheurs en ambtenaren van de technische opsporingsdienst naar Delft gereisd om een onderzoek in te stellen in het kosthuis van de man en hem aan de tand te gevoelen. Op bijzondere wijze werd de politie daarbij gesteund door een verklaring, die tijdens hun aanwezigheid in Delft doorkwam van uit Tilburg. Die verklaring nl. werd tijdens een ogenblik van helderheid af gelegd door het slachtoffer zelf, die in het ziekenhuis ten overstaan van een rechercheur de naam van de Delfte- naar noemde als de man die haar de slagen had toegebracht. Deze medede ling en andere aanwijzingen waren voldoende om De W., die vorig jaar uit de gevangenis werd ontslagen, onder arrest te stellen. De man heeft nog geen bekentenis afgelegd. Roof is waarschijnlijk het motief geweest om dat uit de woning van het slachtoffer een portemonnee inhoudende o.m. 100 is verdwenen. De neger C. A. W. F. (18), afkom- sstig uit Ghana, heeft bekend met roofplannen te hebben toegestoken. Een agent hield hem aan in de Am sterdamse Staalstraat. F. had een be bloed knipmes bij zich. Taxichauffeur Van Gogh, afkomstig uit Nederhorst den Berg, reed vanuit de Plantage Doklaan gewond door naar het politiebureau aan het J. D. Meijerplein. Daar zakte hij in elkaar. Hij had de politie nog juist een signa lement van de dader kunnen opge ven. De aanvaller was in de St.-An- thoniebreestraat in een andere taxi gestapt. Hij bleek in Dordrecht inter nationale handelswetenschappen te hebben gestudeerd en dit instituut met andere plannen te hebben ver laten. Chauffeur Meijer werd met een pistool bedreigd, toen hij in Sloter- vaart met zijn passagier wilde af rekenen. Het was een blonde, naar schatting vijfentwintigjarige man, in een grijs colbertjasje. Hij was inge stapt op het Leidseplein en zei naar de Johan Huizingalaan te moeten. Toen de chauffeur hem in een stille zijstraat van de Henri Dunantlaan vroeg af te rekenen, zei hij: „Je moet mij maar betalen. Geef je geld maar". De chauffeur greep daarop met de rechterhand in zijn binnenzak, open de tegelijkertijd met zijn linkerhand het portier en liet zich bliksemsnel aan de andere kant uit de taxi glij den. Op zijn geschreeuw kwamen omwonenden toesnellen, waarop de overvaller zich ijlings uit de voeten maakte. De Amsterdamse chauffeurs drin gen thans eens te meer met klem aan op maatregelen tegen overvallen en molestaties. Het lijkt Duitsland wel was het commentaar. Inmiddels is het idee geopperd de taxi's met een groen zwaailicht uit te ruslen, dat in noodgevallen in werking zou kunnen worden gesteld, als signaal voor politie en collega-chauffeurs. De taxichauffeurs zijn er zich van be wust dat het ondoenlijk is hen met pistolen te laten rondrijden. DE NATIONALISTISCH Chinese mari ne heeft tijdens een gevecht bij For mosa vier communistisch-Chinese ka nonneerboten en twee andere grote schepen tot zinken gebracht. BIJ TWEE bomaanslagen in Leopold- stad zijn zeker drie personen gedood en 22 anderen gewond. TILBURG (ANP) Op de wandel* poslaan in Tilburg is gistermiddag de 6-jarige Maria Mommers uit Tilburg, toen zij spelend de straat overstak, door een personenauto gegrepen en meters ver weggeslingerd. Een uur na de aan rijding is het kind in het ziekenhuis overleden. ST.-ANNALAND (ANP) Zaterdag avond is op de Lange Wag bij St.-Anna- land bij een aanrijding J. Elenbaas (22) uit St.-Annaland om het lieven ge komen. Hij wandelde met zijn verloofde aan de rechterkant van de weg toen hij door een auto werd geschept. Zijn ver loofde werd enkele meters verder aan getroffen met beenbreuken. De twee inzittenden van de auto, de bestuurder P. Dekker (19) en M. Rijn berg (18) werden gewond naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom overge bracht. LIEMPDE ((ANP) In de nacht van zaterdag op zondag is een groep van vier jonge mensen onder Liempde aangereden door een in de richting 's-Hertogenbosch rijdende uato' De jongelui waren onderweg naar de bede vaart in 's-Hertogenbosch. Eén van de bedevaartgangers, de 23-jarige sportinstructeur W. van Hout, werd ernstig gewond. Hij is in een zie kenhuis in 's-Hertogenibosch overleden. ELSPEET (ANP) Bij Ermelo is za terdagavond de 68-jarige mevrouw E. van der Mee-Meiling uit Putten aan gereden door een personenauto en op slag gedood. De vrouw die bij haar man in de auto zat, was uitgestapt om te kijken in welke richting zij moesten rijden. Terwijl zij terugliep werd zij aangere- dsn. (Advertenties) het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B.

de Stem | 1965 | | pagina 1