RflUfl óf niet als linksbuiten spelen, óf geen contract Feijenoord werd weer kampioen en Sir Stanley Matthews nam afscheid CUS D'AMATO is weer in het nieuws msrnt Zondag weer de Varsity VOLENDAMMER MET TALENT HET GAAT PRIMA MET PIET LAGARDE Sherry-kuur voor PSV'er Piet Giessen ■immm mm mmima muhren GELD IS BIJZAAK VASTE KRACHT STILLE WENS GOEDE WIL GENOEG Hij werkt met peekaboo-stijl KRITIEK DOORZETTEN tantrekkelijke fipensleUingsuren persoonlijke behandeling voor idereen. uime keuze in spaarvormett |rt renten int cte KM 2 doet alles wat ;enmachine doet. Hij is (kt gebouwd. Hij is geen Kt u eens naar de foto, intesnijder met 3 schijven jiven en snijden van aard- witlof, kool, prei, uien; groenten. Hij heeft 2 beslag en zwaar deeg. waarmee u kunt klutsen, jien en roeren. Hij heeft pe u babyvoeding, mayo* anken, pindakaas, milk* Pel, enz., enz., kunt maken, ltot de standaarduitrusting |fa, want nog nooit werd Kenmachine op zo'n klein Braun is trouwens be- Itionele vormgeving. dat! Want niet alleen dat keukenwerk voor u. kelijk schoon te houden, [aan afspoelen... afdrogen nodig! (M 2 kompleet... ƒ198,- pwijzing en uitgebreid re- Ihet Nederlands). Boven- 12 nog twee unieke extra- jin-Koffiemolen met echt jlitruspers f 21,-. lerdag... Electric Nederland N.V. Postbus 691, Den Haag, W. VAN DER STEEN DAGBLAD BE STEM VAN ZATERBA© 1 MEI 1965 (Van onze sportredactie) UTRECHT Zondag 2 mei wordt in Utrecht weer het grote, jaarlijks terugkerende roeifeest voor studen ten gehouden» de Varsity. Deze roei- wedstryden, waarvan de oude 4 het hoofdnummer vormen, worden nu al voor de 82ste keer georganiseerd. Het strijdtoneel is weer het Amster dam-Rijnkanaal bij Jutphaas waar militairen deze week het drassige grasland langs het kanaal met platen zullen bedekken om een stevige on dergrond te vormen voor de daar te plaatsen tribunes. Van 2 uur tot 6 uur zullen zondag dan de twaalf nummers geroeid worden met het bekende decor van feestende stu denten die er niet voor zullen terug deinzen om het koude water in te duiken om hun favorieten na een zege te huldigen. Woensdag was er voor Feije noord een ontvangst op het stad- nuts m Rotterdam. Op de foto hur- Ijsmeester Thomassen met de pech- Moul KreVermaat Coen De twaalf nummers bevatten inte ressante ontmoetingen zoals de strijd tegen de eerstejaars achten, maar het accent ligt nog op de oude vier. Als favoriet treedt aan de geroutineerde Njordploeg, waarvan de drie boe gen vorig jaar al beslag legden op de tweede plaats achter Triton. Ver der is de vier van Nereus, waarin geroutineerde krachten zitten, zeer sterk. Dicht achter deze twee zullen Laga en Triton strijd voeren. De ploeg van Laga waarin de naam van De Graaf (al of niet met dub bel f) dikwijls voorkomt, heeft met ziekte te kampen gehad. Ook bij Triton waren er moeilijkheden. Rouwe, bronzen winnaar in Tokio, trok zich terug om persoonlijke rede nen. De sterke Hartsuiker heeft last gehad van voedselvergiftiging, waar door hij enige weken niet heeft kun nen trainen. De overige ploegen, Argo, Aegir en Skadi hebben geen uitgesproken sterke vieren. Ze zul len vermoedelijk geen rol van bete kenis spelen. Van invloed op de strijd is ongetwij feld de loting. Laga, Nereus en Njord, starten in deze volgorde op de eerste drie banen. Vervolgens komen Argo, Aegir en Skadi. De winnaar van het vorig jaar, Triton, start op de vooral met wind ongunstige zevende baan. De start van de oude vier is om tien minuten voor vier. (Van onz« sportredactie) Van de vele Volendamse voetbaltalenten zijn er die in de loop der jaren nationale vermaardheid verwierven. Not Ko ning was alom gevreesd om z'n snelheid en fabelachtige schot, doelman Aaltje Keizer - met de broek op de knieën - kreeg naam door z'n aparte manier van optreden, maar ook door z'n fenomenale reactievermogen dat hem veel straf schoppen deed stoppen, van de huidige voetbalgeneratie spreken Janny Schilder en Dick Tol het meest tot de ver beelding. Maar terwijl Janny en Dick het eind van hun carrière zien naderen, presenteert Volendam opnieuw een voetballer die alles in zich heeft een legendarische figuur te worden. Het is de negentienjarige Gerrit Muhren, telg van een vermaarde familie, zoon van Jan Muhren de twee lingbroer van publiciteitsman Pé. Er doen rond Gerrit wilde ver halen de ronde. Hij zou bena derd zijn door verschillende Nederlandse topverenigingen P.S.V. zou hem, de verfijn de technicus, graag voor en kele tienduizenden guldens in Eindhoven hebben kort om, Gerrit zou spoedig Vo lendam verlaten. Een schou derophalen is het enige ant woord dat Gerrit op al deze geruchten geeft. seizoen, z'n hart blijft altijd het meest uitgaan naar Volendam. ik ben zelf 'n groot Volendam-chauvinist, maar ik wei ger Gerrit tegen z'n zin te laten voetbal len. Dan maar geen contract bij Volen dam, dan maar naar een andere vereni ging, waarvoor overigens uiteraard het zelfde geldt", aldus Jan Muhren. Het is te verwachten dat Volendam de Muhrens hun zin zal geven, want het bereikt ermee, dat de talentvolle Gerrit die alles voor z'n sport over heeft altyd voor Volendam behouden zal blyven. ,Ik heb er helemaal geen behoefte aan om te vertrekken", zegt Gerrit die als gediplomeerd typograaf best z'n brood verdient en geen gelukszoeker is. „Ik zal in Volendam van de voetbalsport nooit rijk worden, daarvoor zijn er nu eenmaal geen centen genoeg, maar voor mij geldt op de eerste plaats dat ik voor m'n ple zier wil voetballen en het geld zie ik alleen maar als een prettige bijver dienste". Het zijn nuchtere woorden van een jon gen die al op elfjarige leeftijd goed ge noeg werd bevonden om voor Volendam te gaan voetballen. Dat was een uitzon dering, want Volendam kent dit seizoen voor het eerst een pupillen-afdeling en de jongens konden voorheen dan ook pas lid worden als ze twaalf jaar waren. Maar Harmen Veerman had Gerrit ver schillende keren op straat zien voetbal len, hij deed een goed woordje voor hem bij het Volendam-bestuur, hij vond in voorzitter nu wijlen Arnold Muhren sr. (de grootvader van Gerrit) een tegen stander, maar kreeg het toch gedaan dat Gerrit een paar selectiewedstrijden mocht spelen. De voorspraak van Harmen Veer man was niet vergeefs geweest Gerrit werd goed genoeg bevonden en kreeg meteen een plaats in het hoogste aspiran tenelftal. Drie jaar later stapte Gerrit ineens over naar het junioren A-elftal en als zeventienjarige debuteerde hij vorig seizoen in de eredivisie. Z'n eerste wedstrijd was die tegen Feijenoord en het werd direct een domper van formaat. Feijenoord bleef met 80 de baas. Maar Gerrit treurde er niet om, hij speelde ne gen wedstrijden met het eerste mee en is deze competitie „vaste keus" geworden. Hij zal ongetwijfeld nog heel wat jaren een vaste kracht vóór Volendam blijven, als althans z'n wens wordt ingewilligd. Gerrit hoopt er vast op, want dan bestaat de kans dat hij nog eens samen komt te spelen met z'n broer Arnold.die nu fu rore maakt in het hoogste aspiranten team. Dat kan een ideaal midvoortje worden", glundert vader Jan. „Hij is zo trefzeker, dat hij al juicht voor de bal in het doel verdwenen is". Van onze sportredactie) Piet Lagarde is weer een gelukkig mens. Hoewel een laatste onderzoek heeft uitgewezen, dat zijn bloed na het wegnemen van een nier nog niet he lemaal op peil is, bestaat er sedert deze week weer een zeer goede kans, dat de onfortuinlijke Sport club-doelman zijn carrière zal mogen hervatten. Piet heeft in Ziekenzorg een „corset" gepast, dat in samenwerking met zijn specialist dr. Parren, ver vaardigd werd om als nierbeschermer dienst te gaan doen. In vergelijking met de eerder gekregen nierbeschermer, zoals men die in het Amerikaanse rugby draagt, kan Piet zich, in dit speciaal corsetje uitstekend bewegen, ter wijl er toch een maximale bescherming verkregen «jordt. Vol vertrouwen ziet Lagarde, die de volgende maand zijn baan als auto-vertegenwoordiger ruilt voor een soortgelijke junctie in de voetbalschoenenbranche, de toekomst dan ook weer tegemoet. Deze zomer zal hij gebruiken om zijn uiteraard wat minder geworden conditie weer geheel bij te schaven en als de voortekenen niet bedriegen, dan staat hij het volgend seizoen weer onder de lat. Bij welke club? Laten we het uooriopig maar op de FC Twente '65 houden. Een andere stille wens van Gerrit? De eerste Volendammer te zijn die waardig wordt bevonden voor het Nederlands elftal. De heren van de technische commissie van de KNVB hebben hem de eerste stap in die richting al laten zetten: Gerrit behoort tot de geselecteerden voor het Ne derlands jeugdelftal van spelers van 18—20 jaar. De jeugdige PSV'er Piet Giessen, aan het begin van dit seizoen geplaagd door een ernstige knieblessure die hem meer dan twee maanden in een ziekenhuisbed deed belanden, kampt momenteel met een overtollige hoeveelheid aan vet. „Ik pro beert alles om magerder te worden", zegt de olijke Limburger, „maar geloof me, zelfs van een glas water schijn ik al dik te worden. Bovendien heb ik het in mili taire dienst zo goed, dat ik werkelijk jniet weet hoe ik er nog meer kilo's vanaf moet krijgen. Ik train intensiever dan ooit tevoren, ik eet weinig, maar toch, mager der worden doe ik niet". Voor Henny Weering was dit reden om kleine Piet een sherrykuur met aanver wante artikelen aan te raden. „Ik heb het zelf ook gedaan en met succes", verze kerde de hotelier uit Coevorden hem. En dus gaat Pietje in het vervolg de ochtend dienst beginnen met twee glaasjes sherry, hoewel? „Op de nuchtere maag al sherry? Als ik dan het verschil in rangen nog maar kan zien, want al zijn ze bij ons op het vliegveld Eindhoven gek met voetbal len, ze willen toch wel graag dat ik mijn groetverplichtingen nakom", verzuchtte Piet. „Het is wél zo, dat een bestuurslid van PSV ons vorig jaar zei dat Gerrit hem wel dertigduizend gulden waard was, maar bü deze loze opmerking bleef het", zo onderstreepte vader Jan Muhren gedecideerd. Deze Eindhovense voetbal autoriteit kwam tot deze uitspraak toen Volendam vorig jaar het internationale jeugd toernooi van PSV won en Gerrit werd uitgeroepen tot de beste voorhoede speler van bet hele toernooi. „Maar", zegt Jan Muhren, „we hebben deze woorden tóch in de oren geknoopt, want hoewel Volendam bij ons altijd nummer één blijft, is het toch niet ge zegd, dat m'21 zoon ook volgend jaar voor Volendam zal gaan voetballen, want hij accepteert alleen een nieuw contract als er de bepaling in wordt opgenomen dat hij niet als linksbuiten zal worden opge steld. Dat is een plaats die hem niet ligt, die hem geen voetbalvreugde kan schenken en daar hij meer waarde hecht aan het genoegen in de sport dan aan het geld, is er voor Volendam geen alter natief. Het is óf geen linksbuiten, óf geen contract". Het lijkt een wat merkwaardige voor waarde die vader Jan en zoon Gerrit Volendam gaan stellen, maar Gerrit is inderdaad geen typische vleugelspeler. Hij voelt zich het beste thuis op de bin nenplaats, maar is toch al vele keren als linksbuiten opgesteld doodeenvoudig om dat Volendam voor deze plaats geen geschikte figuur heeft. Na Kot Koning is er een Harmen Veerman geweest die uiteindelijk toch niet voldeed, Thijs Bond en de jeugdige Jac. Zwarthoed waren geen ideale linksbuitens Gerrit Muhren is het evenmin. De linksbuitenplaats is in Volendam 'n moeilijkheid, 'n probleem waarvoor Gerrit Muhren niet de oplos sing wil zijn. „Mijn zoon heeft altijd zijn goede wil getoond, hij verzuimt de trai ning geen enkele keer, hij blijft zelfs op eigen houtje doortraine® in het gesloten In Stoke-on-Trent werd de af- scheidswedstrijd van sir Stanley Matthews gespeeld. Na de wed strijd werd sir Stanley op de schou ders van de Russische doelman Yashin (links) en de Spanjaard Puskas het veld afgedragen. Na de wedstrijd betrokken de Peijenoordspelers hun vrouiven en verloofdes in de huldiging op de hoofdtribunes. De dames wierpen hun bloemen naar hef publiek. (Vsn onze correspondent) NEW YORK Cus D'Amato, de voormalige manager van Floyd Patterson, is opeens weer in het nieuws. Hij kwam naar voren door da overwinning van José Torres, de nieuwe wereldkampioen half- zwaargewicht, op Willy Pastrano in Madison Square Garden te New York. Torres stond onder contract bij D'Amato, die eigenlijk al zo'n beetje in het vergeetboekje was terechtgekomen. Na Patterson had hij alleen nog maar Torres over en men zag daar nog niet zoveel in. Maar door diens overwinning is het wel zeker dat de meester- plannenmaker en schema-opsteller weer zijn plaats onder de beste boksmanagers ter wereld heeft in genomen. Ten opzichte van D'Amato staat eigen lijk niemand neutraal; men is voor of tegen hem. Enkele dagen na het succes volle gevecht heeft D'Amato een vrij langdurig onderhoud gehad met mensen van de pers. Natuurlijk werd er gespro ken over het titelgevecht Torres-Pastra- no, maar ook over de nog steeds voort durende oorlog tussen hem on Madison Square Garden. De oorzaak van dft alles schuilt in de merkwaardige stijl van D'Amato's bok sers, de zogenaamde „peekaboo". Ironisch genoeg ligt de terugkeer van Cus D'Ama to naar de top op hetzelfde tijdstip als dat van zijn terugtrekken als manager van Torres. Eerst heeft Torres dit geweigerd en is hieromtrent de raad van de boksmanager zelf komen inwinnen. Deze vond het erg sportief dat hij weigerde, doch vond tege lijkertijd dat hij zo'n kans omwille van hem niet mocht laten schieten en besloot daarom zich als manager terug te trek ken. Het Madison Square Garden te New York, waar de meest belangrijke boks wedstrijden worden georganiseerd, wordt gerund door Harry Markson, een man van de oude Boxing Club en door Ted dy Brenner, een wedstrijdmaker van de eerste orde en een knaap die heel goed de weg weet in vraagstukken betreffende het hoe en waarom. Torres vond het terugtrekken van DAmato wel goed, echter onder voor waardedat hij hem in ieder geval nog op het belangrijke duel zou voorbereiden, want hij wist maar al te goed dat hij dan zou kunnen verliezen. „Dus trainde ik hem", zegt D'Amato. „Ik verkocht Torres aan niemand en bo vendien ontsloeg ik hem van zijn con tractuele verplichtingen. Van dit gevecht heb ik dan ook geen cent ontvangen. We zijn nu alleen nog maar goede vrienden en ik ben ervan overtuigd dat hij mij, bij alles wat hij zal ondernemen, eerst mijn advies zal vragen". Net zoals in het verleden Patterson heeft nu ook Torres de moedige Pastrano bevochten met de peekaboo-stijl, een ma nier van boksen die altyd veel kritiek gekregen heeft. Volgens de tegenstanders is het haast onmogelijk een goed gevecht te krijgen als een van de twee de peeka- boo-styl toepast. Een goede aanval kan er niet mee opgebouwd worden. De handschoenen worden dicht bij het gezicht gehouden en de armen vlak langs het lichaam. Vol gens D'Amato is het echter een goede stijl, die de bokser een betere kans biedt om aan te vallen en de tegenstander iedere mogelijkheid op een open plek ontneemt. In ieder geval heeft Torres laten zien dat het een minder mooie manier is die goede resultaten oplevert. De enige punch waarvoor moet worden opgepast, is de uppercut. D'Amato zegt daarover: „Als dat nu maar het enige is waar je bang voor behoeft te zijn, dan zit het wel goed. Je hebt de kans om verslagen te worden met 95% teruggebracht. Ik heb het gevecht Chuvalo-Patterson gezien", zegt D'Amato, „maar volgens mij had Patterson met de peekabo-stijl de wedstrijd kunnen winnen". Een jaar geleden heeft D'Amato eens geprobeerd Patterson te spreken te krij gen. Gedurende een maand heeft hij hem achtervolgd en op zijn deur gebonsd, maar kreeg geen antwoord. Ze hebben samen zoveel doorgemaakt. Dat was ook de reden waarom D'Amato de ex-we- reldkampioen wilde spreken. Aan het eind van de vorige zomer was D'Amato nog steeds in de veronderstel ling de manager van Patterson te zijn. Hjj heeft dan ook geprobeerd nog geld los krygen uit de Liston-Patterson gevech ten. Hij heeft dat ook langs officiële ge- rechterlyke weg geprobeerd, want hy had het geld hard nodig. Bovendien was hij gebroken door de onophoudelijke oorlog tussen hem en de Internationale Boxin Club van Jim Nor- ris. Volgens D'Amato heeft hij van het eerste Liston-Pafterson gevecht nooit een behoorlijke afrekening gehad. Van de 1,2 miljoen dollar heeft hij slechts 800.000 dollar ontvangen. „Ik zal niet rusten voor ik het geld ontvangen heb en indien de heren niet over de brug komen, maak ik er een zaak van", zegt D'Amato, die nu al tien jaar in de bokssport zit en ge durende deze tijd een eenzaam man is geweest JOSé TORRES ...wereldtitel half-zwaargewicht...

de Stem | 1965 | | pagina 9